llieuwc £riiisrlj t(iflurant Accoord tusschen Brittenen Nederlanders? Mussert zal 13 November terecht staan iDist <11 REGEERING Ie eerie: 1 April 1920— 15 October 1941 ZATERDAG 13 OCTOBER 1945 2e Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 130 Abonnementsprijzen 10.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEJVTER Redactie: B VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie ea Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken LStfmtuastidj is pbeblmi myn bert in Ug Geen voedsel voor Nederlanders in Batavia Of de militaire en burgerlijke situatie op Java spoedig za'l worden beheerscht, hangt voor een groot deel af van de resultaten der conferentie tusschen Mountbatten, generaal Ohristison en dr Van Modk te Singapore. De laatste berichten geven de suggestie, dat vol ledige overeenstemming is bereikt tuschen Engelschen en Nederlanders, doch zekerheid hierover konden we niet krijgen. De offi- cieele verklaring geeft geen enkele bijzon derheid, alhoewel spoedig een overeenkomst tuss'ohen Groot Brittanië en Nederland over het burgerlijk bestuur in Iridië kan worden verwacht. De onregelmatigheden op Java duren nog steeds voort. Er worden hoe langer hoe meer Europeanen en Indo's vermist, die door vol- Admiraal Helfrich, opperbevelhebber van de Ned. strijdkrachten, op wien uiteinde lijk de taak rust om ons gezag in Indië te herstellen. gelingen van Soekarno worden weggesleept. Een Ned.-Ind».officier, die in een jeep door Batavia reed, is in een hinderlaag gelokt en dia ar gedood, terwijl ook vijandige daden t.o.v. de Britten zijn gesignaleerd. Volgens het nationalistische blad „Merkeda" zijn alle Japanners in Djogjakarta door Indonesiërs gevangen genomen. Het is echter opvallend, dat Soekarno's naam steeds meer op den achtergrond geraakt. Hij beheerscht den toe stand niet meer en is de controle kwijt op zijn volgelingen, die grootsch opgezette ram- pokpartijen organiseeren. Om Soekarno's .kabinet" toch nog tot daden te dwingen, heeft de Britsahe generaal Hawtorn gisteren een bespreking gehad met Mohammed Hatta en dr Soebardjo, vioe-president en minister van Buitenl. Zaken in dit kabinet. GEEN VOEDSEL VOOR NEDERLANDERS. Radio Bandoeng, die in nationalistische handen is, heeft bekend gemaakt, dat er in Batavia overvloedig voedsel is voor diege- N euwe dienstregeling N. S. verschijnt 22 October Maandag a.s. over een week zal er een nieuwe dienstregeling verschijnen van de Ned. Spoorwégen. Voorts deelen de N S. ons mede. dat trein 1321, een stoptrein van Utrecht naar Arnhem, die om 19.35 uur Uit Utrecht pleegt te vertrekken, met in gang van vandaag ook 's Zaterdags zal loo- pen. nen, die met de Indonesische republiek sa menwerken. maar niets voor antie-Indone- siërs, Nederlanders en Indo-Europeanen. HULP AAN DE NATIONALISTEN Op Ceylon wordt een wijd omvattende agi tatie georganiseerd, sympathiseerend met de nationalistische bewegingen. Door het werk comité van het Nat. Congres zijn den staats raad en aan alle politieke organisaties op Ceylon gevraagd hun volledigen steun te ge ven. Ook de' Unie der havenwerken in Co lombo steunt de Nationalisten, terwijl men in arbeiderskringen aldaar aanneemt dat wan neer eenig Ned. schip met versterkingen voor Java aan boord Colombo zal aandoen, dit het teeken zal zijn voor ernstige demon straties van de zijde der arbeiders. Over het voorgenomen bezoek van den Britsch-Indi- schen leider Nekroe aan Java, zullen de ge allieerden moeten beslissen, daar zij nog de controle over Java bezitten. LOUDON OVER JAPAN EN INDIë. De Nederlandsche ambassadeur te Washing ton, Loudon, heeft op een persconferentie verklaard, dat z.i. Japan onder het mom van vredelievendheid in Azië een expansiepoli tiek voert en daarmee Duitscbland navolgt, dat in 1918 ook de oorlogvoering niet be ëindigde. Over den toestand op Java merkte hij op, dat. als er geen groote geallieerde troepenmacht in Ned.-Indië aan land wordt gebracht, er verwarring zal blijven he?r- sohen. hetgeen van invloed zou kunnen zijn op den toestand in andere deelen van Azië. Bandoeng in geallieerde handen Naar ons van. particuliere zijde getelefo neerd werd is Bandoeng aan de oproer makers van Soekarno ontrukt, doordat ge allieerde troepen er hun intocht hebben ge daan Wel kolen voor den bioscoop en niet voor de kerk? Dat kan toch niet redelijk worden genoemd. De classis Groningen der Chr. Geref. Kerk heeft een motie gezonden aan den minis ter-president, waarin zij haar verontwaar diging er over uitspreekt, dat wel de bio scopen. die in den bezettingstijd den vijand hebben gediend, van brandstoffen worden voorzien, doch dat de kerken, die door haar aan&ooreu tot verzet haar leden en dienaren in den dood zagen gedreven, geen brand stof kunnen krijgen voor haar catechisatie lokalen of voor de spreek- en studeerka mers der predikanten. TIEN DUIZEND KG PAPIEREN GELD AANGEKOMEN. Met het m.s. Amtsrbelstrpoimvan de Hioll. Stoomboot Mij. is tie Uimiuiidein> uit Lenden tienduizend kg nieuw Nederlandsch papie ren geld gearriveerd. Eerste Kamer komt Donderdag voor het eerst bijeen Naar wij vernemen zal de Eerste Kamer a.s. Donderdagmiddag om 2 uur bijeenkomen. Deze eerste bijeenkomst als tijdelijke Sta- ten-Generaal" vormt de inleiding tot de af doening van het Donderdag door de Tweede Kamer aangekomen w.o. Voorloopige Staten- Generaal. RECORDCIJFER VOOR ECHTSCHEIDINGEN IN ENGELAND Volgens de ..Daily Telegraph" heeft het aantal verzoeken. tot echtscheiding op de rol der eerste zitting die deze week in Engeland is begonnen, een recordcijfer be reikt. Er zijn tot nog toe 4.000 gevallen klaar om afgehandeld te worden, hetgeen met 500 al de vroegere cijfers te boven gaat. Er wer den bovendien 20.000 aanvragen tot echt scheiding ingediend. Proces zal hoogstens twee dagen duren Het belangrijkste proces, dat waarschijn lijk ooit in de geschiedenis van den Neder- landschen staat is voorgekomen, het proces namelijk tegen ir A. A. Mussert, leider van de N.S.B., zal oip 13 November a.s. te Den Haag beginnen. Vermoedelijk zal het proces voor het Haagsche Bijzonder Gerechtshof niet meer dan twee dagen in beslag nemen, terwijl het aantal getuigen, dat door den proc.-fiscaal, mr J. Zaayer, is gedagvaard, tot drie is be perkt. Ook bij dit proces zal dus naar alle waarschijnlijkheid die kortheid worden be tracht, welke de politieke processen in ons land onderscheidt met de groote politieke processen in het buitenland. De dagvaarding legt hem ten laste het Koninkrijk onder Duitsohe heerschappij te hebben willen brengen. Daartoe worden als feiten aangevoerd de brief aan Hitler van September 1940 om een Bond van Germaan- sohe volken te stichten en ook Nederland daarin op te nemen, waarvan hij het welzijn in handen van Hitier legde. Hij heeft toen ook tegenover Seyss-Inquart Hitier erkent als Führer aller Germanen. Verder heeft hij zelf den eed van trouw aan Hitier afgelegd en anderen een eed aan hem doen afleggen. Voorts heeft hij aangespoord en bevolen om in Duitschen krijgsdienst te treden. Ten 9lotte worden pogingen ten laste ge legd om onzen grondwettigen regeeringsvorm te vernietigen door zich op 5 Sept. 1942 te laten uitroepen tot regent en een verant woordelijke regeering te vormen. Den Füh rer werd verzocht in verband met de aan bevolen plannen de in beslag genomen.Ko ninklijke bezittingen ter beschikking te wil len stéllen van het nieuw optredende staats hoofd. Actieve deeneming van Ned. zijde aa-n de Duitsche oorlogvoering heeft Mussert dus bevorderd en bewerkstelligd. De Japansche keizer heeft besloten de grondwet wijzigen Algemeen wordt aan genomen, dat-de wijziging het inslaan van een meer democratische richting betreft, ter wijl men ook verwacht, dat dit een der stap pen naar het toekomstig aftreden van Biro- hito vormt. ■EW WAT NU?- Een correspondent van de .Daily Madl" bericht, dat, toen Duitsche krijgsgevan genen aan het strand in de buurt van Calais bezig waren met het opruimen van een mijnenveld, vijf hunner zich rond een opgegraven mijn schaarden. Zij ont blootten hun hoofden, brachten den nazi- groet en riepen „Heil Hitier". Op dat oogenblik bracht een van hen de mijn tot ontploffing, waarbij zij allen omkwamen. Fiandria, een nieuwe soort inlandsche fabak Leent zich uitstekend voor lichte shag. In Brabant's Westhoek is dit seizoen eer nieuw soort tabak geteeld, die den naam „Fiandria" draagt. Naar wij vernemen mag deze tabak als iets heel bijzonders worden 1 jsohcHTwd, daar de bladen goudgeel zijn en zeer welriekend. Ze leen en zich uitste kend voor het fabriceeren van lichte shag. De gemiddelde opbrengst per teler in dit deel van ons land bedraagt slechts 8 kg (v.j. 20 kg), doch het aantal telers bedraagt ditmaal 50 pCt. meer. DAT de Ned. Spoorwegen een proef-op- dracht tot vervaardiging van een documen taire film hebben gegeven. DAT ook zij, wier familieleden of vrienden in den .strijd tegen Japan zijn gevallen, for mulieren voor het Gedenkboek kunnen aan vragen bij het Rijksbureau voor oorlogs documentatie, Heerengracht 410, A'dam. DAT het Sweelinck-kwartet een tournée door Zeeland maakt, ten bate van de slacht offers op Walcheren. DAT Woensdag minister Meynen te Berlijn het eereteeken van de Mil. Willemsorde aan de divisievlag van de 82ste „Airborn divi sion", die een jaar geleden bij Nijmegen landde, heeft gehecht. DAT de opgenomen f 100.ook weer op een vrije rekening kunnen worden goedge schreven bij de verschillende ban kins tellingen DAT de Werkgemeenschap Limburg de Vestiging eener hoogovenindustrie in Lim burg mogelijk en wenschelijk acht. DAT de leden van de vroegere Ned. ver zetsbeweging in'Frankrijk een „Ned. Patriot ten Bond" hebben opgericht, waarvan het secretariaat is gevestigd 13 Rue den Helder te Parijs. DAT het stoffelijk overschot van oud-burg. Be Vlugt van Amsterdam en van diens echt- genoote op 25 October van Bloemendaal zal worden overgebracht naar de Nieuwe Ooster begraafplaats te Amsterdam. Dat een. Eisenhower per telegram een dankbetuiging heeft ontvangen van minister De Leeuw voor den behouden terugkeer van 26 meesterwerken, welke op 24 Oct. in het Rijksmuseum t>e Amsterdam zullen worden Iben toongesteld. k. PAT wedier ja wextotog Ja jetreden het departementale besluit van 16 Febr. 1944, be treffende het uitoefenen van- het bedrijf van tusschiempersooin in onroerende goederen en vain dat van veilinghoudersalsmede betref fende het houden va,n veilingen: DAT in burgerlijke, straf- en belastingza ken weder beroep in cassatie kan warden in gesteld. DAT voor het vertoonen van films de Bioscoopwet weder geheel van toepassing zal zijn. DAT gisteren het 17-jarige meisje A. C. M. de Wit uit Laren in haar woonplaats onder de Gooische tram raakte en aan de gevolgen overleed. DAT nu Hilversum weer de beschikking heeft over de destijds aan Canada toegewe zen ,19.71 meter golflengte, de wekelijksche Canadeesche programma's komen te verval len. DAT in hooger beroep de zaak tegen de drie mannen H. v. d. H. en v. S., die op 22 Oct. 1943, een 76-jarigen landbouwer ver moordden. het Gerechtshof te Amsterdam de eischen levenslang en 8 jaar handhaafde. DAT de tentoonstelling „Ned. kunst van de 15e en 16e eeuw" in het Mauritshuis te 's-Gravenhage reeds door meer dan 14000 per sonen werd bezocht en op 21 Oct. zal sluiten. DAT de telefoonnummers van het informatie bureau van het Ned. Roode Kruis te Den Haag m.i.v. 16 Oct. worden gewijzigd in 183450/1/2/3/4, terwijl de afdeelingen vreemde militairen, gravendienst en nalatenschappen nog te bereiken zijn onder No. 112749. DAT gistermiddag het Bijzonder Gerechts hof te 's-Hertogembosch is geïnstalleerd, met als president Mr. Th. R. J. Wijers. DAT op 26 60ctober te Haarlem het fusil- leeren van 10 Nederlanders voor de St. Bavo zal worden herdacht en belangstellend en op Keizersgracht 452 te Amsterdam een plaats bewijs voor deze plechtigheid kunnen be- kounea. DAT bouwpatroons te 's Hertogc"bosch zich tot de ministers van Financiën, Open bare Werken en So<?.' Zaken hebben gewend, om te protesteeren tegen de op diverse Overheidswerken betaalde loon en, die be duidend hooger zijn dan in de voorschriften van het College van Rijksbemiddelaars is bepaald. DAT het „Kon. 's Hertogenbosch Mannen koor" op 16, 17 en 25 Nov. zijn 40-Jarig be staan zal vieren. DAT bij een woordenwisseling tusschen twee chauffeurs te Breda de 22-jarge P. K. zijn 50-jarigen collega A. R. heeft doodge slagen. DAT in de Cineac te R'daim door de politie een complete razzia onder spijbelende school, kinderen werd gehouden, waarbij niet minder dan 70 schoolplichtige kinderen werden aan getroffen. DAT Prinses Juliana gisteren een bezoek heeft gebracht aan Limburg, om zich te doen voorlichten over de toestanden in deze provincie. DAT de Gewestelijke Arbeidsbureaux dienen na te gaan, welke ziekenhuizen en sanatoria neg leer ling-verpleegsters kunnen gebruiken. DAT de tankboot „Macoma" hedenmor gen uit West-Indië is aangekomen met een groote partij pakketten voor particulieren aan boord. DAT de onlangs tot stand gekomen ver laging van de zeevischprijzen bij de kleine kustvisschers en den groothandel nog al wat beroering heeft gewekt, doch gehoopt mag worden op een betere regeling voor de visschers. DAT Nederland vóór den oorlog 9 millioen paar klompen per jaar noodig had en het thans beschikbare hout slechts voor 35 pet de behoeften kan dekken, in verband waar mee een nieuws dLstrïbutierégéling zal wor den gemaakt. Op 23 Juni is het ministerie Schermerhorn opgetreden om de taak van het gerecon strueerde kabinet-Gerbrandy over te nemen en deze week, ruim drie en een halve maand! na dat optreden, heeft de eerste ontmoeting plaats gehad met de zoogenaamde „tijdelijke" Tweede Kamer. In een democratisch land moet de gezonde vólksinvloed zich kunnen, openbaren door middel van de volksvertegen woordiging. Het ministerie Schermen",om wenscht den constitutioneelen wagen op gang te brengen door de gezuiverde oude Tweede Kamer een wetsontwerp tot instelling van een nooctoaxlement te doen aannemen. Dit _noodparl£ment zal dan het contact met de regeering hebben te onderhouden tot echte verkiezingen voor een grónd wette1 ijk e Staten-Generaal kunnen plaats hebben. Het was dit wetsontwerp, waarover dan nu een driedaagsch debat is gevoerd. In. breed e kringen heef t het ontevredenneicfc gewekt, dat het ruim vijf maanden moest duren vanaf de volkomen bevrijding van ons land voor een begin van een gemeen overleg tusschen Regeering en Volks* ertegenwo.vdi- ging kon worden bespeurd, en dat in Neder land-, vaak genoemd het larnd der grond wettelijke vrijheid. Eerst geleek het er op, dat deze wrevel alleen geconstateerd zou worden in den boezem der politieke partijen, waarvan geen leden waren toegetreden t?t de nieuwe Regeering, doch spoedig werd een zekere onbehaaglijkheid opgemerkt Ons volk had in den bezettingstijd vold oende kennis gemaakt met een systeem, waarbij het niets te zeggen had in de bureaux der regeerders, dan dat het genoegen nam met een heel lichte navolging daarvan. En de vragen welke brandden op de lippen, groeiden voortdurend in getal. De regeering moest wel acht geven op den goreienden drang, doch^zij achtte het vodc niet verkiezingsrijp. Vreemd, waar de grond wet niet rept van een zekere verkiezmg:- rijpheid. Niettemin kan men beproeven eenig respect te hebben voor deze vaderlijke zorg en ze desniettemin afwijzen omdat de veronderstelling alleen reeds de waardigheid' van ons op vrij hoogen trap van cultuur staand volk aantast. Ook heeft geen enkele regeering het recht de verkiezingsrijpheid af te lezen van een barometer, aan de hand waarvan voorspellingen kunnen worden, gedaan. Bij de pas gesloten debatten is over dezen verkiezingsstrijd zeer verstandig niet gehandeld. Alleen zijn de technische be zwaren breed uitgemeten. Nu weten wij allen, dat de gegevens voor den burgerlijken 9tand hier en daar hopeloos in de war zijn. Er wordt dioor velen betwijfeld of da aom nog ruim een half jaar respijt moet wórd-en gegeven. Staatsrechtelijke bezwaren tegen het Reg eerings voor stel werden uit meerde-e partijen naar voren gebracht, doch voo al van Anti-Revolutionaire en Christelijk*- Historische zijde hoog aangeslagen. Precies in overeenstemming met de grondwet zou geen enkele oplossing zijn. Nu de zittings duur van de laatste Sta ten-Genera al over schreden is, doch het dichtst tij de grondwet en dus het meest constitutioneel was de Anti-Revolutionaire groep, toen zij bij motie voorstelde, dat aan de tijdelijke Staten - Generaal dezelfde bevoegdheden dienen te worden toegekend als aan het door de Regeering gewilde nood parlement. Dit wilde de meerderheid niet. Zij volgde het kabinet, dioch niet, dan nadat dit een uiterst belangrijke concessie had gedaan. Zoolang het nood parlement er niet is, zal de Regeering als het ware gemeen overleg onderhouden met de tegenwoordige zooge naamde „tijd elijke" Sta ten-Generaal. Zoo zal ook het brandende Indische vraagstuk nu in het parlement worden bezien voor het forum van het*volk. De parlementaire redac teur van „De Maasbode" mag dan ietwat hoonend spreken van „de Anti's in het ge drang", niet het minst aan de Anti-Revolutio nairen is het te danken, dat er althans weer sprake zal zijn van eenigen constitutioneelen volksinvloed, waaraan het tot heden van 9 Mei 1940 af totaal heeft ontbroken. Dat is de winst van het parlementair debat van deze week. Wet en recht moeien na de onderdrukkingsperiode weer gelden. Met niets minder mag ons volk vrede nebben. Mevrouw van Broekhuizen overleden Naar de heer Oudschans Dentz ons mee deelt is op 8 September te Pretoria op 64-jarigen leeftijd overleden mevr. Elsie van Broekhuizen, echtgenoote van den hier te lande zoo populairen Zuid-Afrikaanschen gezant en kleindochter van Paul Kruger. Mevrouw van Broekhuizen verliet 14 Mei 1940 met haar drie kinderen per Britsch oorlogsschip ons land om naar Engeland over te steken. Dr Van Broekhuizen ver toefde in die dagen te Brussel. DE JAPPEN KRIJGEN OOK KLEINE KRANTJE S Mac. Arthur heeft een order uitgevaardigd, waardoor na 26 October het aantal Japansche nieuwsbladen drastisch zal worden beperkt. Er mogen 86 buitenlandsche correspondenten in Japan blijven. Voorts wordt gewag ge maakt van een nieuw democratisch pers bureau „Koyode" ter vervanging van „Domei" Het is eigendom van 60 bladen en omvat 1000 employés. De bezetting heeft tot nu toe den Duit- schers 1 milliard dollar gekost; voor 11 mil liard is voor de geall. gedrukt en 1 mark is 10 a 11 cent waard. Weinig verandering, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: plaat- sel. ochtendmist, overdag gedeeltelijk be wolkt, overwegend droog weer, zwakke, aan de kust tijdelijk matige wind, in het alge meen uit N. richting, zelfde temperatuur. ZON EN MAAN Zon op 7.03 en onder 17.49: Maan op 15.06 en onder 22.55. Op 14 Oct. Eerste kwartier: 21 Oct. Volle maan en 27 Oct. Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1