Ons volk is wèl rijp voor verkiezingen Tegen chauffeur de doodstraf geëischt POES VERMIST. NIEUWE LEII>SCHE COURANT WOENSDAG 1# OCTOBER IMS Ogderwetsche ontmoeting van Reoeering en Parlement (Vergadering van Dinsdag 9 October 1945). De Tweede Kamer is gistermiddag op ouderwetsche Hollandsche manier van wal gestoken. Om te beginnen verzocht de heer de Wilde gelijk al in een deel vap onze op- lahg gemeld verlof voor een interpellatie inzake Indië. die echter niet door den voor. kon worden toegestaan wegens het K.B. het welk den arbeid dezer Staten-Generaal be perkt. Onder protest legde Mr. de Wilde zich bii dit standpunt neer. terwijl ook de voorz. het betreuVde niet anders te kunnen han delen. Aan de orde kwam daarna het ontwerp, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal. De heer SCHOUTEN (AR.) besprak de staat- rechtelijke positie der Kamerleden, nadat de zittingstermijn was verstreken. Z.i. zijp de leden steeds Kamerleden gebleven. Daarom is hun immers ook geen pensioen toegekend Dit geschiedde wel aan de leden, die bedank ten. Wat nu het wetsontwerp betreft was spr. van meening. dat de veroudering van de Sta ten-Generaal nog niet rechtvaardigde, dat een maatregel als deze genomen werd. De nieuwe politieke beginselen leidden immers niet tot de vorming van nieuwe partiien. maar werkten in op de bestaande partijen. Spr. meende, dat dit ontwerp niet kan wor den verdedigd op grond van het staatsnood- recht. Thans hebben de Staten-Generaal niet mo gen spreken, na de bevrijding na die van Indië. ook niet over het beleid van het vorige kabinet, en dat van deze regeering. Opzette lijk is den Kamers de gelegenheid daartoe ontnomen. Wat zou het niet van groote be- teekenis zijn geweest, als in de overheer- schend belangrijke Indische aangelegenheid de Kamer van gedachten had kunnen wisse len met de regeering. De minister voor Indi sche Zaken ware dan veel sterker geweest in zijn besprekingen in Londen. De toestand van thans is constitutioneel ongehoord en komt in geen enkel ander land voor (geroep: zeer juist). De regeering heeft niets gedaan voor het herstel van den rechtsstaat, wat van haar mocht en. moest worden verwacht. De regee ring zegt zelf den democratischen regeerings- vorm te hebben gemist. Maar waarom heeft zij dan op dien weg volhard Ware het dan niet beter geweest te werken met een Staten- Generaal. die niet meer voldoende represen tatief waren dan zonder Staten-Generaal We leven nu in een dictatoriaal tijdperk dat ontoelaatbaar is in het Nederlandsche staats recht. Dit wetsontwerp beschouwde de heer Schou ten niet als een incident, maar als een symp toom. De noodgemeenteraden zijn eveneens zulk een symptoom. Allerlei willekeur komt daarbij tot gelding. Spr. bestreed het standpunt der Regeering, dat het volk niet ..verkiezingsrijp" zou zijn. Dat is haar zaak niet. De Regeering hand- have grondwet ^n rechten, keere terug van haar standpunt. Dr. DECKERS (R.K.) zeide, dat men reeds van het kabinet-Gerbrandy had mogen ver wachten, te streven naar een ontmoeting met het parlement. Het deed dit niet en evenmin streefde deze regeering ernaar. Er heerscht nu onrust in het volk, dat zich onvoldoende beschermd acht en in het regeeringsbeleid een voortzetting der Duitsche methodes ziet. Ten aanzien van de beperkte bevoegdheden dezer Kamer sloot spr. zich geheel aan bij den heer Schouten. Tegen de benoeming van Kamerleden in de bestaande vacatures maak te spr. geen bezwaar. De heer TÏLANUS (C.H.) geloofde, dat grond vvettelijke plicht van de Regeering ware (Slot Overzicht Tweede Kamer) Ook Dr. Deckers (R.K.) wees op de on rust, welke onder het volk gaande is nu we hoe langer hoe verder van de burger vrijheid af raken na de jaren van dictatuur, die achter ons liggen. Er was ook geen enkele noodzaak om het parlement zijn bevoegd heden te ontnemen, nu een wetgeving van den onderdrukker onze constitutioneele wet geving in de war heeft gestuurd. Waarom de mandaten der Kamerleden niet tijdelijk als verlengd beschouwd Aldus ook de heer T i 1 a n u s (C.-H.). Men is nu tnet een nood oplossing gekomen: gedeeltelijk benoemen van wat men noemt een voorloopige Staten- Generaal. Maar daarbij kan de grootste wil lekeur hoogtij vieren. De heer Schouten deelde op dit punt mede wat ergens in een gemeente van 27 raadsleden geschiedt met de samenstelling van den noodgemeenteraad. Dat maakt den indruk van politiek geknoei om het duidelijk te zeggen. En de heer T i- 1 a n u s bekende, dat dit bij hem de gedachte had doen ontstaan, dat een vroeger door hem gegeven advies van meedoen misschien wel onjuist is geweest Bij deze sprekers was de gedachte wel aan wezig. dat men met de tijdelijke Staten- Generaal kon volstaan. Van Katholieke zijde aanvaardde men echter de door de Re geering geboden noodoplossing, al vond men haar niet fraai. Ook de héér B i e r e m a (Vrijheidsbond) zou er zich zonder eenige bewondering bij neerleggen. Iets meer voelden er voor de heeren v. d. Goes v. Naters (Soc.-Dem.) en Joekes (Vrijz. Dem.). Zij beiden voel den wel voor de aanvulling met de vertegen woordigers van nieuwe stroomingen. Perfect vindt men de oplossing niet. Maar aan elke andere oplossing kleeft ook iets onbevredi gends. En dus stapt men maar over de grond wettelijke en andere bezwaren met groote stappen heen, al schijnt er wel iets in de lucht te zitten, dat wijst in de richting van uitbreiding van de bevoegdheid van het tijde lijke parlement. Wat de zuivering betreft was men het vrij wel algemeen eens. Dat had de Kamer zelf minstens net zoo goed kunnen doen. Onbe vredigend was op dit punt, naar algemeen gevoelen, het ontbreken van een beroeps instantie, iets wat den grootsten misdadiger zelfs niet onthouden wordt. Algemeen was men het er ook over eens, dat de regeering goed zou hebben gedaan om veel eerder het parlement in werking te stel len, nu ze er tenslotte, maar veel te laat, toch mee gekomen is. Heden volgen nog een aantal sprekers. Daarna de regeering, die gisteren vertegen woordigd was door de ministers Scher- merhorn. Beel en Drees. De zitting was begonnen met de mededee- Kng, dat de heer Bongaerts (R.K.) ont slag nam als lid der Kamer. Zij eindigde met het verleenen van ontslag aan Mr. L. A. K e s p e r, vanaf 1931 griffier der Kamer en nu sinds 15 Sept. j.l. Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland. De voorzitter sprak een afscheidswoord, al was de heer K e s p e r er niet. Hij wees er op, dat de eer dier benoeming voor de Kamer een wrangen bijsmaak heeft, nu zij haar eersten ambtenaar moet missen, een man van groote kimde, werkkracht en hulpvaar digheid. Persoonlijk dankte de voorzitter hem voor zijn vele voortreffelijke adviezen. Met een stevig applaus onderstreepte de Kamer deze hulde. geweest, de Staten-Generaal na zuivering onmiddellijk bijeen te roepen direct na de bevrijding. Men had eenvoudig het mandaat kunnen verlengen. Dit had veel willekeur kunnen voorkomen. Spr. dacht hier aan de aanwijzing van kiesmannen en ook aan de uitgebreide samenstelling van den Regee- ringsvoorlichtingsdienst. Moet op dit alles niet het etiket geplakt worden „made in Ger many?" Kan men 't tot aan de verkiezingen niet stellen met de tijdelijke Staten-Gene raal? Wat de benoeming van nieuwe leden betreft, meende spr.. dat, wanneer in een fractie een aantal vacatures ontstaat, de nieuwbenoemden geestverwanten moeten zijn. De 'neer v. d. GOES VAN NATERS (S D.) zag dit wetsontwerp als een versterking van de democratie. Nu is het natuurlijk zaak. zoo spoedig mogelijk verkiezingen te houden. Handhaving van het oude parlement tot aan de verkiezingen zou voor sorekers fractie niet aanvaardbaar zijn. Op enkele punten be streed spr. den heer Schouten. De heer JOEKES (V.D.) kon zich niet ver eenigen met de opvatting der Regeering om trent het niet meer bestaan van de oude Sta ten-Generaal door het verloopen van het mandaat. Wat de zuivering betreft, had deze moeten geschieden door de Kamer zelf. Van belang achtte mr Joekes het. dat men in de Kamers zoo spoedig mogelijk vertegenwoor digers krijgt van stroomingen, welke zich nieuw hebben ontwikkeld. Spr. deed op de Regeering een dringend beroep, om de Ka mer in de gelegenheid te stellen, over Indië met haar van. gedachten te wisselen. Als voorwaarde voor het aanvaarden de zer noodoplossing geldt voor den heer Joe kes. dat zoo spoedig mogelijk verkiezingen zullen worden gehouden. De heer BIEREMA (Lib.) wees erop, dat in België het parlement onmiddellijk na de bevrijding werd bijeengeroepen. Dit was juist. Geen regeering ontkomt aan een ze kere machtsusurpatie wanneer overleg met het parlement niet plaats heeft. De vraag kan worden gesteld, waarom de tijdelijke Staten-Generaal niet hadden kun nen aanblijven tot het oogenblik der ver kiezingen. Het wetsontwerp biedt geen ideale oplossing. Als noodvoorziening achtte hij het aanvaardbaar. Hij verzocht de re- gearing echter dringend het daartoe te lei den. dat de Kamer met haar van gedachten zal kunnen wisselen over belangrijke zaken als de Indische kwestie. EERVOL ONTSLAG MR. KESPER. In verband met zijn benoeming tot Com missaris der Koningin in Zuid-Holland ver leende de Kamer eervol ontslag aan mr. L. A. Kesper als griffier. De voorzitter voegde vriendelijke woorden aan het adres van mr. Kesper hieraan toe en bracht in herinnering dat de heer Kesper de Kamer gedurende 23 jaren op uitnemende wijze heeft gediend. (Applaus) De vergadering werd hierop verdaagd tot Woensdag 1 uur Luchtlijn Amsterdam- Leeuwarden geopend Driemaal daags verbinding met het Noorden. Hedenmorgen is van Schiphol het eerste vliegtuig opgestegen van de tweede binnen- landsehe luchtlijn en wel die op Leeuwarden Groningen. Zooals reeds driemaal daags gevlogen wordt AmsterdamEindhovenBeek (L.), en zooals volgende week een driemaal daagsche dienst naar Twente zal worden geooend, is hiermede het Noorden van ons land drie maal per dag door de lucht bereikbaar. De vier toestellen bieden plaats aan 7 passagiers, naast bestuurder en marconist en vliegen met een kruissnelheid van 210 km. Credieten voor gedupeerde winkeliers Eenige tientallen millioenen in 't vooruit zicht gesteld. De directeur van den Middenstand van het Ministerie van Handel en Nijverheid, dr W. L. Groeneveld Meyer, deelde gisteravond in een radiorede mede, dat de regeering het mogelijk gemaakt heeft, dat binnen zeer kor ten tijd enkele tientallen millioenen beschik baar zullen zijn voor middenstandscredieten aan zaken, die door oorlogsomstandigheden in den ruimsten zin in moeilijkheden zijn geraakt of kunnen geraken. Intusschen zul len ook de borgstellingsfondsen en het werk- tuigencrediet onverminderd doorwerken, een en ander uiteraard met inachtneming van de bepalingen ten aanzien van de geldzuivering. FAMILIEBERICHTEN PER RADIO NAAR INDIË. Vanaf Zaterdag 13 October kunnen dage lijks familieberichten worden uitgezonden aan verwanten in Indonesië en andere gebieden in het Verre Oosten van den korte-golfzender P.C.E. op de 19.71 meter van 15 tot 15.30 uur Ned. tijd. De berichten zullen slechts mede- deelingen van goeden welstand kunnen be vatten en voorloopig slechts verzonden kun nen worden door naaste familiebetrekkingen en verloofden. Men diene Snel en kort te schrijven aan ..Herrijzend Nederland" Radiobaken Indië, Postbus 100, Hilversum. Gelieve ook op den brief of de briefkaart zelf te vermelden: Radiobaken Indië. Aan deze berichtgeving zijn geen kosten verbonden. Voorl. Staten Generaal geeft geen voldoening Drie amendementen op wetsontwerp ingediend. De A.R.-leden der Tweede Kamer de Wilde, Schouten, Diepenhorst, Terpstra, Roosjen. Baas, van der Zaal, Tjalma, van den Heuvel, Amelink, Smeenk en van Dijken hebben eenige amendementen ingediend op het wets ontwerp ..Voorloopige Staten-Generaal". Eenige hebben de strekking om de aan vulling van de beide kamers te doen geschie- Ook al werkloosheid onder de medici? ,.Ik voel me als een man. die bij zijn eigen graf zingt. Het algemeen gebruik van penicilline zal ons, chirurgen, van heel wat chirurgisch werk berooven. Met één slag zie ik een massa operaties, die ik verricht heb, verdwijnen. Ik ben van meening. dat Sir Alexander Fleming door zijn uitvinding van penicilline meer men- schen in het medische beroep tot werk loosheid doemt dan wie ook ooit tevoren. Hij heeft genezing uitgevonden voor een reeks van ziekteverschijnselen, want peni cilline kan overal voor aangewend wor den", aldus een Engelsch chirurg, Dick son Wright, op een medisch congres te Londen. vy den overeenkomstig de bepalingen van de kieswet, met dien verstande, dat op de can- didaten volgens de lijsten dezelfde zuivering wordt toegepast, welke ten aanzien van de leden der Kamers reeds heeft plaats ge vonden. Een ander amendement heeft tot stTekking in de wet op te nemen de bepaling, dat vóór 1 April 1946 verkiezingen worden ge houden voor de beide Kamers der Staten- Generaal op de bij en krachtens de Grond wet voorgeschreven wijze. Hét laatste amendement tenslotte heeft tot strekking om de tijdelijke Staten-Generaal de positie van grondwettige Staten-Generaal te geven, totdat de gewone zitting van de Voorloopige Staten-Generaal zal zijn geopend Beul uit Delft staat terecht Voor het Haagsch Bijzonder Gerechtshof stond vanochtend terecht de chauffeur Ber- tus Poot, te Delft, die destijds Lagerführer was in het concentratiekamp te Paderbom, waar hij het toezicht had over Hollendsohe gevangenen. In deze hoedanigheid heeft hij zijn landgenooten in begin 1945 vele malen geslagen. Een tweetal getuigen, J. Zu der- wijk uit Delft en J. C. van Stight uit Delft, verklaarde, dat zij zich in het kamp ziek hadden gemeld en te bed wilden blijven lig gen. De verdachte sloeg getuigen met een knuppel zoolang, dat zij opstonden. Verd. bekende dat hij geslagen had, omdat het een afspraak zou zijn met getuigen, daar zij anders door de Duitschers zouden worden mishandeld, hetgeen beide getuigen evenwel ontkennen. Als getuige décharge wordt dan gehoord Peter- Drijver, uit Den Haag, die zegt nooit gezien te hebben dat 'verd. iemand sloeg. De Pres., mr Scholten, waarschuwde get. ernstig om de waarheid te zeggen, waa na de getuigen met elkaar geconfronteerd wer den. Uit het verhoor blijkt, dat get. Drijver in het ziekenhuis lag toen de mishandelingen der twee andere getuigen plaats hadden Hij was er dus niet bij. Verd. had het toezicht over 200 man. Hij ontkende ..Lagerführer" te zijn geweest, wel kamerwacht. De procureur-fiscaal, mr Braun, zeide, dat het ten laste gelegde bewezen is. Verd. heeft een zeer gemeene daad gepleegd. Omdat hij goed Duitsch sprak, werd hij door de jongens tot vertrouwensman gekozen. Hij heeft zich doen kennen als een beul. De jon gens werden uit hun bed geranseld, ook al waren ze ziek. Wat deze verd. gedaan heeft is één van de ergste dingen die spr. heeft meegemaakt. Hij eischte daarom de dood straf wegens hulpverleening aan den vijand. De verdediger, mr De Me ij e r e, achtte het verhaal van het O.M. te sterk ge kleurd. Verd. heeft ook goede dingen gedaan. Hoogstens is hier een lichte straf op zijn plaats. Uitspraak over 14 dagen. Vreemde krijgsdienst kost 8, 3 en 10 jaar Uitspraken Haagsch Bijz. Gerechtshof De 20-jarige tuinder N. L. v. Baarle te Pijnacker stond hedenmorgen voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht wegens dienstneming bij de N.S.K.K De proc.-fis- caal eischte 5 jaar gevangenisstraf met ont zegging van het kiesrecht voor het levem De caféhouder A. A. de Man te Nieuw" Beijerland, de N.S.K.K.-chauffeur H. de Vis ser en de vischhandelaar M. M. E. Dingier werden veroordeeld tot resp. 8 3 en 10 jaar gevangenisstraf wegens het treden in vreemden krijgsdienst. UITBREIDING VAN ONS DAGELIJKSCH MENU. Wij eten niet alleen béter, maar wij krij gen ook wat meer afwisseling. De huisvrou wen kunnen weer, als vroeger, den maaltijd laten beginnen met een krachtig bord goede soep. De firma Honig, wier vermicellifabriek nu weer volop draait, begint met de afleve ring van haar reeds jarenlang bekende ver- micellisoep, die niet alleen vermicelli bevat, maar letterlijk alles, wat verder voor een smakelijk bord soep noodig is. Nu de slager nog maar sporadisch „soepbeenen" kan leve ren, zijn het wéér de Honig's Fabrieken, die uitkomst brengen! Weggeloopen Zaterdag 6 Oct. CYPERSCHE POES, luisterend naar den naam HANS. Tegen bel. terug te bezorgen Mevr. H. LENS, Nieuwe Rijn 56. HU V0EIT ZICH WEER HET HEERTJE Boodschappen doen? Niets voor 'n manl Maar zijn vrouw stuur de hem naar 'n UNIE, winkel en daar ver richtte de vlotte be diening wonderen I HET IS PRETTIG WINKELEN BW DE (QH0) Eerste Gen. Synode der Vrijgem. Geref. Kerken GISTEREN TE ENSCHEDE AANGEVANGEN In de Twentsche industriestad Enschede is gisteren de eerste Generale Synode bij eengekomen van de Vrijgemaakte Geref. Kerken in Nederland, welke kerkengroep, ontstaan door 't conflict in de Geref. kerken naar aanleiding van de Leerbeslissingen van de Gen. Synode-1942 dezer kerken en de schorsing en afzetting van prof. dr K. Schil der, thans ongeveer 155 kerken met 126 pre dikanten omvat. Ter inleiding van deze Synode werd Maan dagavond een drukbezochte bidstond ge houden. waarin voorging ds D. van Dijk van Groningen, die sprak over Jesaja 6 en in zijn prediking wees op de beteekenis der vrij making als daad van gehoorzaamheid aan den Koning der Kerk. De zittingen werden gistermorgen namens de roepende kerk van Zwolle geopend door ds D. Vreugdenhil, pastor-loei aldaar, d-ie na Schriftlezing en gebed een openingsrede hield, waarin hij een historisch overzicht gaf van de ontwikkeling van het conflict in de Geref. Kerken en de daaruit voortgevloeide vrijmaking der Kerken. Spr. dankte God voor den zegen, welken Hij hierin aan Zijn Kerk schonk en wekte op tot trouw aan Gods Woord en de Belijdenisgeschriften, opdat belijden en beleven hiervan samen mogen gaan. Na hel appèl-nominaal werd overgegaan tot verkiezing van het moderamen. Tot praeses werd gekozen ds D. van Dijk van Groningen, tot le scriba ds B. A. Bos van Assen, 2e scriba, ds B. Holwerda van Amers foort en tot assessor ds Herm. Knoop van Rotterdam-Delfshaven. Als prae-adviseurs namen zitting prof. dr S. Grey dan us en prof. dr K. Schilder, alsmede ds L. de Wolff van Enschede. De beide andere pastores- loei van Enschede, ds H. Meulink en ds H. Vogel maken als leden deel uit van de Synode. Vervolgens werden een drietal hoofdcom missies benoemd, welke rapport zullen uit brengen over de opleiding voor predikanten, de kerkrechtelijke vragen en de derde commissie over vragen van algemeenei* aard het kerkverband betreffende. Na afloop van de eerste zitting werd de vergadering geschorst, waarna 's-middags een aan-tal ingekomen stukken werden voor gelezen, welke in handen werden gesteld van de betreffende commissies. Deze kwa men 's avonds bijeen om hun arbeid aan te vangen. Heden middig werd de Synode in openbare zitting voortgezet. Ons dezer dagen geplaatste bericht over de aankomst van dr Ph. J. Idenburg te Brussel, moet worden gewijzigd in Mr. P. J. Idenburg te Leiden. 4. Maar lopen met een lege maag valt niet mee. „Tjongejonge," zei de Lange, terwijl hij zuchtend over zijn maag wreef en op een stalletje kippen wees, dat voor hem uit over de weg liep, ,4k zou best zo'n beessie lusten." ,,Ja, maar kippen stelen mag toch niet!" opperde Snoekie, nadenkend. ,.D'r mag zooveul niet" con stateerde, schouderophalend, de Lange. Maar tegelijk sprongen ze op zij; een auto vloog voorbij en met een benauwde kik liet een der kippen het leven onder de wrede wielen 5. „Zie je, nou hoeven we niet eens te stelen!" zei de Lange. Hij raapte de kip op en ons tweetal toog verder, met het plan, om bij het eerste bosje waar ze langs kwamen de kip te braden, dat de druppels er af sijpelden. Maar ach 't zou anders lopen; ze kwamen een veld- ^liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ I Loze streken van I Snoekie en Bolleboks i«illllillllllllllllllllll!ll!llll[llllllllliltlllllll!llllt|l||lllllllll[!llllllllllllllllllll wachter tegen, die met barsche stem vroeg, waar ze dat „kippetje" vandaan haalden. „Gekocht" zei de Lange, ,,'k was vandaag jarig, zie je, en nou wou ik m'n vrind en m'n eigen eens fijn trak teren." 6. „Jawel, je kan me nog meer vertel len!" zei de veldwachter, die er geen steek van geloofde en het uiterlijk van onze vrienden nu niet bepaald vertrou wenwekkend vond ^Hij pakte de kip, stopte die tussen zijn gordel en zei, een spottende buiging makend. „Mag' ik de heren verzoeken? Na U!" „Komaan, nou je 't zo vrindelijk vraagt, vooruit dan maar!" zei de Lange Hierop pakte de veldwachter zijn arrestanten stevig beet en begaf zich, hen voor zich uitduwend, op weg naar de stad Maar de Lange dacht onderwijl na over een middel om te ontsnappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2