JUetime £rihsd)f Gumraul Plunderingen en schietpartijen in Batavia Stroom van critiek op Regeeringsbeleid IDist PLICHT EINI WEDERPLICHT Ie serie: 1 April 1920— 15 October 1911 WOENSDAG 10 OCTOBER 1945 !e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 13J Abonnementsprij zen 10.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS C hr is telijk-N at ionaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „StmüOffilifij is abétfüftt myn bert in teafjmspMt* Door jeugdige nationalistische fanatici Al is de toestand in Indië niet bepaald onrustbarend, toch gebeuren er nog zeer. merkwaardige dingen. Zoo duurt het leeg- rooven van Ned. huizen in Batavia nog steeds voort, terwijl ook vanuit hinderlagen door Indonesiërs op Ned. officieren wordt gescho ten. «Geallieerde patrouilles hebben dan ook op straat eenige arrestaties verricht. Het grootste deel der Nationalistische rustver stoorders bestaat echter uit jonge mannen, die het opwindend vindeh om in gestolen auto's rond te rijden, Europeesche officieren aan te houden en 's nachts met speren en messen rond te loopen. Bij de meeste Indone siërs is van al deze dingen het nieuwtje al af. Volgens de „Times" heeft niet meer dan 5 van de 70 millioen bewoners van Indië eenig politiek of nationalistisch besef. Minister Van Kleffens, die (met minister Logemann) opnieuw naar Londen vloog voor de groote dingen, die in het Verre Oosten op het spel staan. De eerste Indische brigade is in Batavia gestationneerd en een regiment houdt de wacht op het vliegveld en bij de haven, ter wijl enkele Ned. gezagscompagniën uit de krijgsgevangenkampen eveneens aan de bewa kingsdiensten deelnemen. Tevens worden 8 schepen met Ned. troepen binnen eenige da gen te Batavia verwacht. In verband met de ongeregeldheden zijn alle werkzaamheden van de R.A.P.W.I. op Java stopgezet. Kolff, de grootste drukkerij in Zd-Oost-Azië, waar de Japanners hun geld drukten, dat zij op Java uitgaven, is geheel in tact aangetroffen en overgenomen. Het nationalistische blad „Madeka" meldt nog, dat er een volksleger gereed is, om te allen tijde terugkeer van het Ned. Koloniale bestuur te bestrijden, ter wijl ook nog twee vliegvelden bij Soerabaja door de Indonesiërs zijn veroverd. De loonen der koelies zijn aanmerkelijk Verhoogd, terwijl de intellectueele arbeiders evenveel verdienen als de Nederlanders. De Amerikaansche pers is nog steeds niet te spreken over het optreden tegen Soekarno. De „Washington Post" schrijft, dat Soekarno al veroordeeld is, ook al beweert hij, dat hij slechts gebruik heeft gemaakt van de Japan ners om de Indonesische Nationalistische Pierre Laval ter dood veroordeeld FRANKRIJK MAAKT KORTE METTEN EN STELT DARNAND TERECHT Op de gisteren gehouden laatste zitting Van het proces tegen Laval, werd de oud premier van Vichy, zonder tegenwoordig te zijn, schuldig verklaard en ter dood ver oordeeld. Toen het doodvonnis aan Laval in zijn cel werd medegedeeld, antwoordde hij: „Ik heb het wel verwacht. Ik zal geen verzoek om gratie teekenen." Laval's ver dedigers zullen cassatie aanteekenen. Hedenmorgen om 9.45 uur is Darnand, die de vorige week ter dood werd veroordeeld, terechtgesteld. ENGELSCHE BENZINE BLIJFT OP DEN BON De Engelsche minister van Brandstof en Energie heeft verklaard, dat de distributie van benzine voorloopig moet worden ge handhaafd. wenschen te zien vervuld. Dit is toevallig het smoesje, dat elke collaborateur (noem hem Quisling, Laval of Soekarno) nooit aarzelt om te gebruiken. Kamp Singapore bevrijd. Alle Nederlandsche geinterneerden uit het Jap. interneeringskamp Singapore zijn bevrijd. Het grootste deel van hen (de be stuursambtenaren) is onderweg naar Java. terwijl eenigen op het schip „Nieuw Holland" van de K.P.M. op weg zijn naar Europa. De Ned. bevolking uit dit kamp bestond uit 60 mannen en 10 vrouwen en kinderen, waarvan de jongste Benni Calen, 14 jaar oud, en de oudste, de heer Heymans, 82 jaar oud was. Het besttuur van de vereeniging Neder- land-Indonesië heeft aan de Nëderl. regee ring een schrijven gericht, waarin het o.m. aandringt Pp de benoeming van representa tieve figuren uit de nationale beweging uit Indonesië in de Indische regeering, en dat op de ronde tafel-conferentie deze beweging door zelf gekozen democratische leiders zal vertegenwoordigd worden. Voorts wor#t verzocht het verleenen van zeer bijzondere faciliteiten aan een delegatie van de «Per- himpoenan Indonesia om als democratische nationalisten binnen enkele dagen per spe ciaal vliegtuig naar Indonesië te vertrek ken, ten einde contact op te nemen met de leiders van de nationale beweging. Van Kleffens en Logeman naar Engeland. Gisteren zijn de ministers Van Kleffens en Logeman per vliegtuig naar Engeland ver trokken, waar zij belangrijke besprekingen zullen voeren met vooraanstaande figuren uit Engelsche regeeringskringen. Zij worden Donderdag in Nederland weer terugverwacht. We houden voorloopig den Duitschen tijd De ministerraad heeft besloten, in verband met de moeilijke kolenpositie, dit jaar den Midden-Europeeschen tijd te handhaven. Het blijft dus bij het uur terugzetten van de'klok, dat onlangs is geschied, zoodat we thans nog altijd 40 minuten vooruit leven in vergelijking met den toestand van vóór den oorlog. BURGEMEESTERS. Tot burgemeester van Nieuwe-Pekela is benoemd G. Boekhoven, van Zutphen Jhr. Mr. C. de Jonge en van Kantens R. A. W. Cleveringa. Op hun verzoek is aan de heeren G. v. d. Valk en W. F. v. Beeck Calkoen eervol ont slag verleend als burgemeester van resp. Lin- schoten en Langbroek. tieneraal Winkelman verlaat den militairen dienst Bij KB is met ingang van 1 October 1945 aan den generaal H. G. Winkelman, van den Generalen Staf, opperbevelhebber van land en zeemacht, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder bijzonderen dankbe tuiging voor de uitnemende diensten, door hem als opperbevelhebber van land- en zee macht. in buitengewoon moeilijke omstan digheden, bewezen. GRIEKSCHE REGEERING AFGETREDEN. De Grieifsche re,gee ring van admiraal Voulgaris is afgetreden, waarna de regent van Griekenland den leider der liberale partij. Sophoulis, heeft ontvangen en op dracht gegeven voor de vorming van een nieuw kabinet. Kamer verlangt waarachtige staatkunde Men wil in het land waarachtige Neder landsche staatkunde. J3ekeert U van den ver keerden weg waarop ge zijt blijven voort gaan, ook toen U duidelijk werd, dat hij op den duur onhoudbaar was. Met dezen raad heeft gisteren de heer Schouten (a.r.) zijn, ook naar het oordeel-van hen, die hem later op onderdeelen bestreden, welspreken de rede besloten, waarin hij zijn critisch licht deed vallen over het wetsontwerp Voorloo- pige Staten-Generaal, waarover de Tijdelijke Staten-Generaal een beslissing mag nemen, maar dan ook daarover vrijwel alleen vol gens een Kon. Besluit van 2 Aug. j.l. Grondwettig is het betreden van dat pad niet te verdedigen en het was ook overbodig voor hen, die als de Regeering tenslotte ook deed. in de tijdelijke Staten-Generaal de grondwettelijke "Staten-Generaal zien. Het kabinet-Gerbrandy was op dat verkeerde pad voorgegaan en ontweek alle contact met het parlement: het tegenwoordige kabinet be sefte misschien te laat zijn dwaling op dit punt, nu het. terwijl Nederland met de be vrijding van Indië voor groote moeilijkheden zit. geon achtergrond in het land en in de wereld heeft, om daarover van gedachten te wisselen met een orgaan, waarin zich het volk uitspreekt, al is het dan niet op de meest volmaakte wijze samengesteld. Een interpellatie van mr De Wilde, aange vraagd bij het begin der vergadering, had op dezen ongewenschten toestand op scherpe wijze het licht kunnen doen vallen. Met een beroep op een Koninklijk Besluit moest de voorzitter kennelijk tot zijn leedwezen meedeelen, dat hij niet in staat was de Kamer toestemming te vei*! leennn tot het vervullen van een harer be langrijkste grondwettelijke rechten, terwijl Indië in een precaire, critieke positie ver keert. Men kan wel zeggen, dat de zes spre kers van de groote fracties het op dit punt eveneens oneens waren met het kabinet, dat door een Kon. Besluit deze impasse volko men onnoodig heeft veroorzaakt. Het zal dan ook niet verwonderen kunnen, indien straks de Kamer een poging zal ondernemen om uit dezen onhoudbaren toestand te komen en we kunnen ons voorstellen, dat het kabinet in zijn hart dat zal toejuichen. Dan komen we op den beteren weg en misschien nog wel verder ook. Pers en radio en al wat de Re geering verder doet met een weinig Neder- landsch propaganda-apparaat, blijkt wel zeer onvoldoende tegenover de wereld in moei lijke dagen als we thans beleven en gezien de vele bijna bovenmenschelijke probleven, waarvoor we als volk staan. Zoo langzamer hand zijn we gekomen, onbedoeld misschien, tot een soort ongecontroleerde besluiten- regeering, die met terzijdestelling van Grond wet en wet regeert en beslissingen neemt en de millioenen uitgeeft bij stroomen. zonder eenige controle en zonder orgaan, dat voor de belangen van het volk kan opkomen. Dit parlementairloos tijdperk is ongehoord. En in de historie onbekend, zei later Mr. J o e k e s. Gevolg is, dat de Regeering moreel prestige gaat verliezen en reeds bezig is te verliezen. Noodeloos. Want het maandenlang uitstel met het terug laten komen van het parlement had geen zin. Op den achtergrond staat kennelijk het opefeeren van de Neder landsche Volksbeweging onder het voorwend sel, dat ons volk nog niet rijp zou zijn voor verkiezingen. Hoe onhoudbaar dat is toonde de heer Schouten duidelijk aan, al waren niet allen het met hem heelemaal eens. Maar iets van het ge^rongene van de huidige posi tie voelden ze toch wel. Sprekende zooals ik doe, aldus de heer Schouten, dien ik geen partij, ook geen beweging, maar het belang van het volk door het volksleven weer te willen plaatsen op de basis van ons positieve recht. Zou de regee ring van de dwaling haars weegs terugkee- ren, dan zou dat bij de groote meerderheid van ons volk instemming vinden, geen ver wijten meer, maar we zouden eendrachtig als één man de regeering kunnen gaan steunen in de groote vraagstukken waarvoor we staan. (Slot Overzicht Tweede Kamer zie pag. 2) BELGISCHE RADIO VERZWEEG BOODSCHAP VAN KONING LEOPOLD. Naar de Gazet van Antwerpen meldt, heeft de katholieke senator baron Nothomb ver zocht den minister van verkeer te mogen interpelleeren over „de instructies, die aan den Belgischen nationalen radio-omroep ge geven werden om te zwijgen over de bood* schap van Z.M. den Koning." NIEUW JAPANSCH KABINET WIL DEMOCRATISCH HANDELEN. In Japan is een nieuw kabinet geformeerd, dat is goedgekeurd door Mac Arthur. De nieuwe Japansche premier, Sjidehara, heeft een acht-punten-program bekend ge maakt, als grondslag van het beleid van zijn kabinet. Deze punten betreffen voornamelijk de vestiging van eéh democratische regee ring, de wederopbouwproblemen, de drasti sche vernieuwing van het geheele bestuurs apparaat en de invoering van een vooruit strevende onderwijspolitiek. Op een pers conferentie deelde de premier nog mede, dat zijn kabinet volkomen liberaal en niet reactionnair zou zijn. Bevin en Molotof hebben weer telegram men gewisseld en de hoop uitgesproken, dat de tijdelijke moeilijkheden overwonnen mo gen worden. Te Liverpool zijn 14.000 havenarbeider* in staking gegaan. Te N. York is een bijeenkomst gehou den ter herdenking van de gestorven Ned. Joden. Rusland beschikt over een nieuw mo del autogi'ro om verbinding met geïsoleerde gebieden te onderhouden. DAT de Roode Kruis-berichtkaarten voor Ihdië reeds t>e Colombo zijn aangekomen, een tweede zending van uit Den Haag via Londen naar Indië onderweg is en thans reeds berichtkaarten tot een totaal van 300 kg. zijn verzonden. DAT met ingang van 15 Oct. de Kon. Bibliotheek te Den Haag weer iederen werk dag van 9.3016.30 uur is geopend en de uitleening van boeken voorloopig nog be perkt blijft van 9.30—11.30 uur. DAT thans naar schatting 1500 2000 H.A. van de Wieringermeer zijn droog gevallen en zonder groote tegenvallers omstreeks Kerstmis de geheele polder droog zal zijn. DAT de burgemeester van Nijmegen, mr C. H. Hustinx, gisteren per vliegtuig naar Berlijn is vertrokken om tegenwoordig te zijn bij de uitreiking van Ned. onderschei dingen aan de manschappen der 82ste Ame rikaansche Airborne-d'i visie. DAT te Nijmegen een comité van actie is gevormd, hetwelk zich ten doel stelt in den lande de aandacht te vragen voor de moei lijkheden van deze zwaar getroffen stad. DAT het adres, vermeld in ons blad van Zaterdag, voor de uitwisseling van leer lingen met Denemarken niet is, Jan van Goyenkadie 14, maar ito. 44, te Leiden, tel. 20975. DAT Paul de Groot gisteravond in een vergadering te Amsterdam verklaade, dat de Comm. Partij Holland zioh met hand en tand zal verzetten tegen een optreden met wapengeweld van Nederl. zijde tegenover Indonesiërs. DAT in verband met de ontdekking van fraude op het distributiekantoor te Roo sendaal 5 ambtenaren werden gearresteerd en 26 personen verbaliseerd. DAT twee N.S.B.-ers, die uit het fort Ellewoutsdijk wi9ten te ontvluchten, bij Rilland weer gegrepen werden, doordat enkele landarbeiders deze kaalhoofdigen eenigszins verdacht vonden. DAT nabij het grensdorp Putten (N. B.) een eenvoudig doch stijlvol monument is onthuld ter nagedachtenis van de in 1940 gesneuvelde soldaten van de 4-III g.b. DAT op een totaal van 1500 leden van het gemeenteperscneel van Breda door de zui veringscommissie 1 lid werd ontslagen, 16 geschorst en 19 diciiplinair gestraft. DAT H. M. de Koningin gisteren een be zoek bracht aan de tentoonstelling „Kunst in vrijheid" in het Rijksmuseum te Amster dam en daarna een tocht maakte door de haven. DAT tot onzen Nederl. Middenstand ca. 400.000 bedrijven gerekend kunnen worden en ongeveer een zesde gedeelte van onze be volking daar rechtstreeks bij betrokken is. JDAT naar Dr. W. L. Groene veld Meyer., directeur van den Middenstand, gisteravond in een radiorede meedeelde, de regeering zal meewerken aan de stichting van vakscholen en bevordering van het leerlingwezen. DAT ook voor den markt- en straathandel maatregelen in voorbereiding zijn om deze kooplieden te beschermen tegen ongezo ide concurrentie. DAT Nederlandsche boeken (bij voorkeur goede romans en boeken op technisch en landbouwkundig gebied) gevraagd worden voor de mannen van onze expeditionaire macht, die thans in kampen in Engeland, Schotland en Ierland worden opgeleid. DAT deze boeken ingepakt of eventueel ook oningepakt kunnen worden afgegeven aan de postkantoren, die alles dirigeeren naar het bureau A.V.O.S. te Rotterdam, dat voor doorzending zal zorg dragen. DAT de druivenexport naar Zweden thans op ruimere schaal plaats vindt en één expor teur te Monster in de afgeloopen week 4000 kg daarheen verzond. DAT de afdeeling Distributie bouwmate rialen van het Rijksbureau voor keramische producten thans is gevestigd Hooftskade 1, 's-Gravenhage. DAT het afleveren van knoopen gebonden is aan een door het Rijksbureau voor textiel af te geven afleveringsvergunning, welke in duplo dient te worden aangevraagd bij de Sectie Confectie. Heeren&raclit 470, Amster dam. Naar ons gevoel tergend langzaam komen de berichten binnen omtrent den politieken toestand op Java. Wel bereiken ons thans allerlei mededeelingen omtrent het weder varen van landgenooten, in kampen en ge vangenissen en deze roepen hier rouw in het leven. Doch overigens is het voor het groote publiek afwachten. Nu denke niemand, dat achter de schennen niets gebeurt. Onze Regeering is waakzaam en bezig. De ministers Logemann en v. Klef fens zijn in Londen geweest, want bij den oorlog in het Oosten was aan Engeland de taak opgedragen den sector van ons Indië vrij te maken. Deze ministers hebben, daar aan behoeft niet getwijfeld te worden, wel begrip gevonden voor onze trouwens zeer na tuurlijke opvatting der gebeurtenissen in Indië. Dooh ook de Nederlandsche vertegenwoor digers in Australië laten niet los en een;ge verbetering is aldaar ingetreden, hoe moei lijk het ons blijft vallen de houding van regeering en een deel van het Australische volk te begrijpen. Dan en dit is van het grootste belang is de Lt. Gouv.-Generaal Van Mook te Batavia aangekomen en met hem het marinehoofd Helfrich. Ook weten wij dat Mountbatten niet de woordelijke ver klaring van generaal Christison dekt. doch de ons toegezegde verklaring van Mountbatten, welke verwacht werd omtrent het weekeind, is nog niet afgelegd. Tenslotte is nu wel volkomen duidelijk dat Japans nederlaag vroeger is opgekomen dan verwacht werd. Toen de verbindingslijnen tusschen Japan en zijn bezette gebieden vrij wel vernietigd waren en de atoombom zijn doodelijken plicht begon te doen. was de oor log practiscfb meteen uit. Dit beteekende dat de groote getalen landingstroepen, welke na den strijd ter zee zouden worden ingezet, voor de landingen op Japan, nog niet in grooten getale ter plaatse waren. En hier heeft men de verklaring, waarom er te"gering aan tal landingstroepen bij de hand zijn voor ons Indië. Nu wordt dat getal wel opgevoerd, doch de zeewegen zijn lang en de transport schepen zijn beperkt in aantal. Onze eigen koopvaardijvloot vervult haar taak in het raam van het geheel. Noem daarbij nog de oorlogsmoeheid welke zich alom begint te vertoonen, en dan is de militaire situatie wel ongeveer geteekend. Nu komt het naar onze rr^eening op twee groote zaken aan. Ten eerste dat als vast kan worden aangenomen dat de belofte onzer Koningin omtrent Indie's verheffing tot een gelijkberechtigd deel van ons rijk zal wor den nagekomen. Nederlandsche beloften in het internationale leven zijn nimmer vodjes papier geweest en in dezen oorlog wel het minst van al. Onze bondgenooten zullen dat toestemmen zonder eenige reserve. Als buf ferstaat tusschen de democratische en fas cistische landen hebben wij volkomen onzen plicht gedaan, èn in Europa, èn in het Oosten. Ten tweede moet het in deze uiterst moei lijke omstandigheden voor ons rijk duidelijk zijn, en steeds duidelijker worden, dat onze bondgenooten tegenover onzen plicht hun plicht stellen. Het vertrouwen over en weer mag niet geschokt worden. Na den oorlog zal Nederland tusschen het verslagen Duitsch- land en de zegevierende zeemachten wéér een bufferpositie innemen. Van de onder vindingen, nu opgedaan, zal het afhangen of^ ons volk bereid is, in rustig vertrouwen die zware taak als een historische te gaan be schouwen. Tegenover plicht moet in het leven altijd wederplicht worden gesteld. Chr. partijen blijven helaas gescheiden optrekken Voorloopig slechts federatieve samenwerking In efen vergadering te Dordrecht, gister avond- gehouden, deelde de heer Jan Schou ten mede, dat een fusie van de Chr. Hist. Unie en de A.R. Partij geen doorgang zal vinden. Jl. Zaterdag hebben besprekingen plaats gehad tusschen voormannen der beide partijen en het voorloopig resultaat is teleur stellend. Men zal niet kunnen rekenen op een fusie, maar zich moeten beperken tot èen federatieve samenwerking. Binnen en kele dagen zal een desbetreffende verkla ring worden afgelegd voor de C. H. Unie door den heer Tilanus en voor de A.R. Partij ,door mr de Wilde. Spr. wilde niet vooruitloopen en alleen mededeelen, dat de bezwaren van de C. H. Unie tegen een fusie op korten termijn van dien aard zijn, dat die fusie voorloopig niet tot stand zal komen. Wel kan men rekenen op de meest hartelijke samenwerking. Naar de juiste middelen en wegen daartoe wordt nog gezocht. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ KEERT TERUG. Het hoofdbestuur van de Staatk. Geref. Partij (waarvan Ds. Kersten de leider wis) is te Rotterdam in vergadering bijeen ge weest. Besloten werd de partii te doen her leven en mede te werken aan de samenstel ling van de noodgemeenteraden, ook al zijn er bezwaren en bedenkingen. Het hoofdbe stuur is voornemens met de afgevaardigden der prov. besturen 17 Oct. a s te Utrecht in vergadering bijeen te komen. Amerika werkt aan schroeflooze bom menwerpers; snelheid 5 a 600 mijl, hoogte 13 km. De burgemeester van Keulen Adenauer Is ontslagen; hij bouwde te weinig noodwo ningen. Eisenhower krijgt een adviseur in Jood- sche aangelegenheden naast zich. Nimi'tz is eereburger van N. York ge worden en ontving een gouden medaille. In Amerika wil men Fritz Th ijs sen en 40 andere groot-mdugtrieeLen op de lijst van oorlogsmisdadigers plaatsen. Minder zonnig, aldus De Bildt. Tot morgenavond wordt verwacht: Matige, aan de kust krachtige, wind tusschen Zuid en Zuid-West, half tot zwaar bewolkt, aan vankelijk nog droog, later in het Westen des lands toenemende regenkansen, zelfde tempe ratuur. ZON EN MAAN. Zon op 6.57 en onder 17.56; Maan op 12 16 en onder 20.28. Op 14 Oct. Eerste kwartier; 21 Oct. Volle maan en 27 Oct Laatste kwar tier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1