iüT iUtttwt fttosdtt (Éiwmtit ss; Eisenhower genoot een spontane ontvangst lOist 01 EISENHOWER Nationalisten halen Jappen de wapens uit handen Ie serie: 1 April 1920— 15 October 1941 ZATERDAG 6 OCTOBER 1945 !e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, Vo. ISO A Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur: h die vff.r i y'-a Redactie- Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „IjttltifuflSÜrij U dfjeiifljfiï b. van' der ros myo bert ia tegijenspeit". Groote belangstelling voor zijn rijtoer De Residentie was in feeststemming. Overal wapperden de vlaggen; waaronder de Amerikaansche in het bijzonder opvielen. Nu de scholen vrij hadden gekregen, bewo gen duizenden kinderen zich in de Binnen stad, aangevuld door groote massa's Hage naars. In de omgeving van het Staatsspoorstation was het tegen 10 uur reeds bijzonder druk. Groote groepen padvinders hadden zich in de omggeving van het Station opgesteld. De aankomst was tegen half elf gemeld, doch de speciale trein had geruimen tijd ver traging, welke echter tusschen Utrecht en Den Haag grootendeels werd ingeloopen, zoo dat het nog vóór elven was toen Eisenhower met zijn staf binnenreed. Prins Bernhard was op het station ter be groeting aanwezig, benevens kolonel Grif fith van de Amerikaansche Ambassade. Een luid gejuich steeg op toen de generaal zichtbaar werd. De begroeting tusschen den Prins en Eisenhower was allerhartelijkst. Een aardige verrassing bracht het Matro- zenkoor, dat op het le perron onder leiding van Van Elferen het Wilhelmus ten gehoore bracht. Generaal Eisenhower was zichtbaar getroffen door deze hulde. Toen de generaal in de Rijnstraat zichtbaar werd steeg het enthousiasme ten top. Van alle kanten werd gejuicht en hoera geroepen. Snel namen de Prins en Eisenhower in de auto plaats en voort ging het in vlug tempo naar het verblijf van de Amerikaansche am bassadeur aan den Buitenrustweg. Hier werden de hooge gasten dpor den ambassadeur, Mr. Hornbeck, ontvangen en aan de officieren van de Usfet-mission voor gesteld. De ontvangst duurde slechts kort, waarna generaal Eisenhower in gezelschap van den chef van zijn staf, luit.-generaal Bredell Smith, naar het Kon. Paleis aan het Lange Voorhout vertrokken. Overal langs de weg werd de stoet, die via den Scheveningschen weg en Parkstraat reed, hartelijk toegejuicht. Bloemen werden op tal van punten naar den generaal geworpen, zoodat de auto een bloementuin leek. Zoo enthousiast waren de menschen, dat de beide generaals met hun handen de op het gelaat afkomende ruikers moesten afweren. Bij het Kon. Paleis in- het Lange Voorhout was de belangstelling niet minder groot. De politie had voor een stevige afzetting gezorgd. zoo, maar zoo", zei minister Logeman. QUISLING EEN GEBROKEN MAN Vidkun Quisling is sinds zijn terdoodver- •ordeeling een gebroken man. Zij die hem ki de gevangenis gezien hebben, zeggen, dat hij tijdens het proces een zekere kalmte aan den dag heeft kunnen leggen, omdat hij een lichter vonnis verwachtte. Maar sedert zijn veroordeeling gelijkt hij niet meer op den ,,leider"der bezettingsjaren. Inderdaad toont hij dezelfde teekenen van inzinking, die andere verraders iin de gevangenis ken merkten. DAT het Nieuw Isr. Weekblad zijn voldoe ning uitspreekt over het besluit van den Off. v. Justitie te Amsterdam om op te treden tegen al degenen, die hun door Joden gegeven goederen niet wenschen af te geven. DAT het kinderhuis .Margriet," Jozef Israëlsplein 36 (tel. 721553) 's-Gravenhage, een dringend beroep doet op allen, dieJclee- ding, schoeisel e.d. voor kinderen willen missen en na mededeeling gaarne de goe deren laat halen. DAT de burgemeester van Antwerpen het optreden van de .Ramblers" heeft verboden i.v.m. de houding tijdens den bezettingstijd. DAT met ingang van 1 Nov. dr H. F. de Vries, geneesheer-directeur van de psych. in richting St. Servatius te Venray, in een ge lijke functie is benoemd bij het Sint Bavo- gesticht te Noordwijkerhout. DAT over eenijje weken weer een melodie Van den Utrechtschen domtoren zal klinken. DAT een politiek gevangene in Nieuwen- hagen, die uit het kamp te Susteren was ontslagen, zijn echtgenoote heeft vermoord en zichzelf ernstige messteken heeft toege bracht. DAT aangezien er plannen bestaan de „Vier-daagsche" in Breda te houden, de or ganisatoren te Nijmegen een actie zijn be- begonnen om den bekenden afstandsmarsch voor deze stad te behouden. DAT deze week de eerste proefzending druiven naar Zweden is verzonden. DAT de Noorsche vereeniging van papier fabrikanten 325 kisten toiletpapier gratis ter beschikking heeft gesteld van het Nederl. Roode Kruis. DAT tot president van de eerste kamer van het tribunaal te Dordercht is benoemd Mr J. A. W. Burger, oud-minister van Bin-: nenl. Zaken. H.M. de Koningin ontving generaal Eisen hower en zijn staf in audiëntie, waarna ge zamenlijk het noenmaal werd gebruikt. Tegen kwart voor één is het gezelschap per auto naar Amsterdam vertrokken, waar een ontvangst in de Burgerzaal werd ge houden. Generaal Eisenhower zou te halfvijf per vliegtuig van Schiphol naar Frankfort terugvliegen. EISENHOWER SPOEDIG NAAR AMERIKA TERUG. De correspondent van de „American Broadcasting Company" te Berlijn heeft be richt, dat hij uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen had, dat generaal Eisenhower op 30 October Europa voorgoed zal verlaten. De correspondent zeide, dat hij tevens ver nomen had, dat generaal MacNarney, de opperbevelhebber in het Middellandsche Zeegebied, zeer waarschijnlijk de opvolger van generaal Eisenhower zal worden. Verklaring van Mountbatten over Soekarno verwacht Is de houding der geallieerden ten aanzien van Soekarno tot heden nog eenigszins wei felachtig geweest, thans wordt in Londen verwacht, dat admiraal Mountbatten dezer dagen de politiek zal uitstippelen, die de ge allieerden t.a.v. Soekarno denken te volgen. Generaal Christison zal. volgens de „Daily Mail". Soekarno niet kunnen erkennen, daar de bevrijde gebieden aan de betrokken lan den zullen worden overgegeven in den toe stand, waarin zij voor den oorlog verkeer den. Slechts een directe verklaring van Mountbatten kan licht werpen op de wijze, waarop Soekarno in de gelegenheid gesteld is, zijn plannen ten uitvoer te leggen. De situatie in Batavia is thans dusdanig, dat als een Indonesiër aan een Japanner diens geweer vraagt, laatstgenoemde dit on middellijk afstaat. Hoewel dus de Japanners de wapen- en munitiedepots bewaken, krij gen de Indonesiërs den inhoud in handen. De nationalistische politie in Bandoeng is bijzonder sterk en wordt onvoorwaardelijk gehoorzaamd. Tevens heeft een aantal fana tieke jongeren een dagblad uitgegeven waar in het nieuws volkomen verdraaid en met krachtige anti-Nederlandsche propaganda wordt weergegeven. Het1 vliegveld van Soc- rabaja is geheel onder controle van de natio nalisten gekomen. Een Japansch, een Britsch en een Nederlandsch vliegtuig ste gen op, toen een groote menigte vlaggen- zwaaiend en met bamboestokken gewapend het veld opkwam. KRACHTIGER OPTREDEN TEGEN AUSTRALISCHE STAKERS. In Australië zal men krachtdadiger gaan optreden tegen de stakende Indonesiërs. Volgens instructies van de Australische re geering zullen massa-arrestaties worden ver richt van Indonesische zeelieden, die wei geren uit te varen. Het besluit tot het uit voeren der arrestaties werd genomen na een bespreking van de Ned. autoriteiten met den Australischen minister van immigratie, A. A. Calwell. MINISTER LOGEMAN OVER INDIë. Over de toestanden in Indië heeft minister Logeman gisteravond een radiorede gehou den, waarin hij duidelijk deed uitkomen, dat onderhandelen met de zgn. Soekarno-regee- ring uitgesloten is, in welken zin ook de In dische regeering is geïnstrueerd. Beloften zouden tegenover de Soekarno- beweging even onwaardig als onvruchtbaar zijn. Laat men dat goed begrijpen. De regee ring zou meerdere daden in de lijn van het vaststaand "regeeringsbeleid, dat zeer zeker rekening houdt met de verlangens der Indo nesiërs, kunnen volgen, indien tijd en krach ten niet aan het incident-Soekarno moesten worden gewijd. Tevens verklaarde de minis ter, dat in de houding der bezettingsautori teiten merkbaar meer kracht en meer lijn komt en dat de Britsche regeering voor onze DAT de eerste, tweede en derde klasse restaurants hun consumptieprijzen voor ster ken drank in bedrijven waar muziek wordt gespeeld, resp. met f 0.15, f 0.10 en f 0.05 mo gen verhoogen. DAT luit.-kol. S. C. F. Maas, hoofd van den dienst der repatrieering, morgenochtend tusschen 10.4511 uur over den zender Hil versum belangrijke mededeelingen zal doen aan de familieleden van hen, die nog in Duitschland vertoeven, doch DAT het ons niet juist voorkomt, deze radio-uitzending tijdens de kerkdiensten te doen plaats hebben. DAT de Ned. beiaardiers Timmermans te Rotterdam, Nik. Bruyn te Almelo en Gort uit Arnhem als hulde aan den overleden Mechelenschen meester Jef Denijn te Meche- len zullen concerteeren. DAT de leider van den repatrieeringsdienst van het Ned. Roode Kruis, Kol. B. G. van Os van Delden gisteren per vliegtuig uit Ne derland naar Indië is vertrokken. DAT alle afdeelingen van het Ministerie van Sociale Zaken thans te Den Haag zijn gevestigd in het Flatgebouw Willemspark, Zeestraat 73, tel. 180040. DAT zij, die door den oorlog een vaartuig verloren hebben, zich voor een eventueel ander vaartuig vóór 1 November in verbin ding kunnen stellen met Pieter de Hoogweg 110 te Rotterdam. DAT op wensch van Denemarken een uit wisseling van leerlingen op groote schaal zal plaats hebben in 1946, in verband waarmee men zich kan richten tot Jen van Goyen- kade 14 te Leiden. DAT Jhr. Tjarda niet naar Buitenzorg zal terugkeeren voordat de Britsche bezetting is opgeheven. DAT tot directeur-generaal van de te Lon den opgerichte Internat. Transportorganisatie Burgemeesters die hebben afgedaan Met ingang van 24 Sept. is als gevolg van de zuivering, ontslag uit hun functie ver leend aan de volgende burgemeesters: P. J. J. Beursges (Heel en Panheel); J. P. J. H. M. Brouwers (Eijsden); J. M. L. Franssen (Ja- beek en Merkelbeek): W. H. Colion (Heijt- huizen en Roggel); J. H. Frijns (Limbricht): N. A. A. Frijns (Neer); N. H. Kousen (Wit- tem); L. L. A. Stille (Urmond); F. H. T. Wetjens (Baexem en Grathem); W. van der Zanden (Gulpen en Wijlre). Voorts is aan A. M. J. A. Regout, burgemeester van Beek. gerekend van 1 October 1944 af, ontslag ver leend. VERHOOGING LOONGRENS ZIEKTEWET. De Stichting van den Arbeid heeft aan den minister van Sociale Zaken verzocht de wet telijke loongrenzen Ziektewet te verhoogen, resp. van f 3000 op f 3750 per jaar en van f 8 op f 10 per dag, daar de loongrenzen van de Ziektewent niet meer in overeenstemming zijn met de feitelijke omstandigheden van het oogeriblik. aanhoudende en klemmende vertoogen niet ongevoelig is gebleken. Jammer is echter, dat zes weken na het aanbod tot overgave van Japan niet voldoende geallieerde troe pen, niet voldoende schepen en niet voldoen- En we hopen, dat de heer v. d. Plas het thans begrepen heeft. de relief goederen beschikbaar zijn om de be vrijding van Indië tot een blijde waarheid te maken. Al moeten we dit verklaren uit de oorlogsmoeheid der volken, toch kunnen we de bitterheid niet uit ons hart bannen, dat het gemeenschappelijk werk te onzen koste onvoltooid blijft. f Onze zeemacht naar Indië De laatste dagen hebben we gemeld, dat de torpedojager „Piet Hein" naar Indië is vertrokken en de „Jacob van Heems kerk" te Tandjong Priok is aangekomen. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat zich reeds in Indië bevinden de „Tromp", de „Jan Van Galen", de „Abraham Crijns- sen", de „Willem v. d. Zaan" en nog enkele sohepen. MINISTER MANSHOLT EN Ir LOUWES NAAR CANADA Op 16 Oct. zal te Quebec de eerste alge- meene, tevens constitueerende vergadering beginnen van de voedsel- en landbouworga nisatie der verbonden volken, in welke or ganisatie als Ned. gedelegeerden o.m. heb ben zitting genomen minister S. L. Mansholt, Ir S. L. Louwes, Prof. G. A. Ph. Meyer en Ir L. A. H. Peters. (European Central Inland Transport Organi- sation-Ecito) een Nederlander is benoemd en wel prof. ir. Hondelink. DAT voor zoover het ons land betreft men contact met de Ecito kan opnemen via het dep. van Verkeer en Energie, Kanaalweg 3 te Scheveningen. DAT het dep. van Marine geen enkel risico aanvaardt voor het liften met marine-auto's. DAT de Londensche brandweer 1000 dekens en veel brandweermateriaal beschikbaar heeft gesteld voor de Ned. brandweercorpsen, ter wijl het Canad. leger 3000 dekens, honderden kussens etc. aan de Ned. bevolking heeft ge schonken. DAT klachten tegen ondernemers uit het bedrijfsleven, wijl deze zich tijdens de bezet ting onvaderlandslievend hebben gedragen, kunnen worden gericht tot Surinamestraat 3. DAT degenen, die tijdens de bezetting in Vught hebben gezeten verzocht worden hun naam, adres, gevangennummer etc. op te geven aan Burg. Venemastraat 16 te Winscho ten om een huldeblijk aan te bieden aan hen, die zich voor deze menschen verdienstelijk hebben gemaakt. DAT een soortgelijk verzoek wordt gedaan aan hen, die familieleden in Vught hebben verloren. DAT de tijdelijke gemeenteraad van Zwolle bestaat uit 10 leden der S.D.A.P.. 6 R.K., 4 A.R., 2 V.D., 2 Lib., 1 C.H. en 1 communist. DAT in het weekblad Econ. Voorlichting telkens opgave zal worden gedaan van uit oorlogsbuit afkomstige goederen voor zoover die onder het Rijksbureau voor Metalen res- die onder het Rijksbur. voor Metalen ressor teeren en waarvan geen eigenaar bekend is. DAT de IJsselbrug bij Zutfen nog vóór den winter zal zijn hersteld en ook de spoorbrug, waarover thans dubbel spoor zal worden gelegd. NADAT ons volk, althans een klein deel, gelegenheid heeft gehad één van zijn bevrijders, Montgomery, persoonlijk te kunnen begroeten en huldigen, heeft het vandaag in Amsterdam en Den Haag aan den opperbevelhebber generaal Eisenhower zijn dankbaarheid op ondubbelzinnige wijze tot uiting gebracht. Rond figuren van dit for maat weeft zich al spoedig de legende, en het ontbreekt dan ook niet aan gegevens, waaruit men een heros-gestalte van boven- mensehelijke qualiteiten zou kunnen samen stellen. De werkelijkheid is echter eenvoudig genoeg. Dwight D. Eisenhower is 55 jaar oud en heeft zijn jeugd doórgebracht in Kansas, waar zijn 83-jarige moeder nog woont. Hij was een van haar zes zonen, die 's Zondags voor den maaltijd enz. zorgden, als moeder naar de kerk was. Toen de jongeman 21 jaar was, kwam hij op de Mil. Academie te West- point en was toen 2 a 3 jaar ouder dan ziin klassegenooten. Dus, meende hij. zal ik hst wel niet verder brengen dan kolonel. Hij heeft het véél verder gebracht en snel ook, want in een tijdsbestek van nog geen 3 jaren schoof hij vijf plaatsen over. van lt.-kolonel naar den rang van generaal. Men weet wat daarna volgde: steeds hooeer tot den top: opperbevelhebber der geallieerde troepen, zijnde een millioenenleger van acht naties. Natuurlijk is Eisenhower in het bezit van de uitzonderlijke talenten, die een militair door middel van een kanonschot uit de duis ternis omhoog doen schieten naar het licht van de wereldfaam. Daartoe behooren (mooie grondtrek) wat hij de voornaamste eigen schap van een bevelhebber acht: onbaat zuchtigheid. Voorts is hij „een flinke vent" (het waren zijn eigen woorden. toQn hij na de eerste belangrijke opdracht in dezen oor log zei: „O, ik denk dat gen°raal Marshall toen zijn chef heeft verteld dat ik zoo'n flinke vent ben"). Al verder: een uitnemend instructeur en van bijzondere adnv'nistra- tieve bekwaamheid. Deze kwaliteit was de oorzaak van een medaille, die hij al op 28- jarigen leeftijd verworven had. Te merk waardiger is, dat E:senhower. toen hij ia Noord-Afrika aankwam om het bevel over de geallieerde expeditieleeers op zich te nemen, nog nooit een peloton in den strijd gevoerd had. Zoo'n bureaulist ook.... Reeds 47 jaar was hij. toen hij oo de Phi- lippijnen zich boos maakte over het tijdver lies met het varen van eiland tot eiland. Hij leerde nog even vliegen en deed zijn piloot examen. In 1942 kwam zonder eenige inleiding dei opdracht: ,.U gaat het bevel op u nemen van. de Europeesche divisies. Wanneer kunt u be ginnen?" Eisenhower schrok, hapte naar adem en antwoordde: „Morgenochtend". Merkwaardig is, dat zijnstrategie voor eea groot deel berust op historische studie. Zijn schoolkameraden hadden al gezegd: jij wordt nog professor in de geschiedenis. Hij is meer geworden: hij heeft wereldgeschiedenis ge maakt. Van hem is ook de grondgedachte van een tweede front in Europa. De kracht van dit front, toen het „loskwam", was, dat hij er voor gezorgd heeft dat de acht natio naliteiten van zijn leger prettig en goed sa menwerkten. wel te verstaan: en 4e land, ea ter zee en in de lucht. Een volgend talent :organisit'e. Voor ö^n veldtocht in Noord-Afrika (4000 mijlen var» Amerika en 1900 mijlen van Engeland) was noodig voor elk van de 12 divisies eiken dag 65.000 pond voedsel, waarvoor 2000 voertui gen. die elke 24 uur 50.000 gallons benz'ne noodig hadden: op één punt van den belang rijken bevoorradinssweg passeerden in 90 daeen 2 millioen auto's. Weer een ander talent: Eisenhower is be reid de verantwoordelijkheid voor vergits n- gen te aanvaarden. Verder: prima geheugen en zeer snel van besluit. Hij zegt onmiddel lijk ja of neen. Dan nog (volgens zijn vrouw): „De plei- zierigste glimlach, die 'k ooit gez;en heb". Officieeie rapporten tusschen Washington en Europa noemde hij: „transatlantische op stelwedstrijden". Genoeg nu. De geniale strateeg, die van daag een der bevrijde gebieden bcoe^t. die naast God aan Eisenhower hun verlossing uit de klauv/en van Hitier te danken heb ben, is op 6 Juni 1944 in Normandië begon nen met de woorden: „Geziei a)le factoten, denk ik, dat het 't beste is om nu te gaan". En op 5 Mei 1945 kon hij Nederland inboe ken op de winstposten. Wij schrijven alweer 5 maanden later ea roepen hem van harte toe: welkom generaal. Tot wederdienst bereid. Tot in lengte van dagen. God zegene u. H. M. de Koninoin bezichtigt de Rotterdamsche havens Kranslegging bij monument voor oorlogs* slachtoffers. Gistermiddag heeft H.M. de Koningin onverwacht haar tweede bezoek aan Rotter dam gebracht, nu ter bezichtiging van de havens. Burgemeester Oud begroette H.M. bij 't gebouw van de Kon. Roei- en Zeilver. „De Maas," in wier gezelschap zich ook bevond de nieuwe Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. Aan boord van de „Stad Rotterdam" maakte het hooge gezelschap een tocht door de havens, waarbij H.M. werd voorgelicht doof den districhtshavencommissaris, kapt. t z. G. J. Bensink. ir W. Th. Koomans, dir. van het Gem. Havenbedrijf en mr K. P. van der Mandele, voorz. van dep K. van K. Tijdens haar rijtoer door het stadsgedeelte aan den Linker Maasoever, waar H.M. de Koningin door tienduizenden beWoner3 geestdriftig werd begroet, legde de Lands vrouwe een krans aan den voet van het monument der gevallenen op den Pleinweg. Na afloop van deze indrukwekkende plech tigheid volgde een triomphtocht door de in vlaggentooi gestoken stad. Om 16.30 uur vertrok H.M. naar de Residentie. Herfstweer, zegt De Bildt. Tot morgenavond wordt verwacht: Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Noord- West en Noord, zwaar tot half bewolkt, plaatselijk enkele regenbuien, zelfde tempe ratuur. ZON EN MAAN Morgen Zon op 6.50 en onder 18.05; Maan op 7.48 en onder 18.57; Maandag Zon op 6.52 en onder 18.02; Maan op 8.55 en onder 19.14. Op 14 Oct. Eerste Kwartier; 21 Oct. Volle Maan; 27 Oct. Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1