==r Bifuwc CriJtsdtt (Courant se- Het was nu weer een echt 3-October feest lDis< 'T VERLOOP DER GELDZUIVERING Xe serie: 1 April 1920— 15 October 1941 DONDERDAG 4 OCTOBER 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 125 f3.25 per kwartaal Telefoon 22710 Hoofdredacteur: W j Postrekening 5 8 9 3 6 H. DIEMER Redactie: Clvristelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StcofuasUrij is pljdkocfl b. van der ros myn ijcri in te$fjensi>«l" Deze fraaie Vredeswagen vormde een der straat was vol eenvoudige Calvinistische kooplieden waren waar de meeste kracht van uitging. Vervol gens trok Ds. K. een parallel met 1945 en wees er de gemeente op niet slechts naar den duur der benauwdheid, maar hooger te zien. Daar is het vol van de heerlijkheid des Hee- ren en de gemeente moet dan ook bidden: Ma. anatha, kom, Heere Jezus, ja, kom haas- telijk en breng Uw eeuwig Rijk. Tenslotte werd gezongen het 1ste en 6e couplet van het Wilhelmus. In de Chr. Geref. Kerk bediende Ds. E. S. den Boer van Amsterdam het woord over Jesaja 26 813. DE OPTOCHT. Ieder was vol spanning naar het hoogte punt van den dag en wij mogen gerust zeggen, dat deze 25e de Konin.gs-optocht, de verwachtingen heeft overtroffen. Niet minder dan 2000 deelnemers hadden inge schreven. De hoofdmoot was natuurlijk het historisch gedeelte, voorstellende de komst van Prins Willem van Oranje te Leiden op den avond van den vierden October 1574 na het ontzet der stad en de ontvangst ten stadhuize van Stadhouder Willem V op 4 October 1788. Reeds de eerste groep, de vredeswagen van de geallieerden, omgeven door leden van „Nieuw Branhilde." die de enblemen en vlaggen der vereenigde landen droegen. Dit was werkelijk een prachtige opening van den stoet, waarvan het voor bijtrekken ongeveer een half uur duurde. De verzorging en aankleeding van de his torische groepen muntte bijzonder uit. Het grimeer- en kapwerk was door de Fa. P. v. d. Bijl en Koos Beuning te Leiden keu rig verzorgd. De carillon-wagen deed het niet minder goed en de collectanten!trices), die gaven inzamelden om onzen stadhuistoren weer tot een zingenden toren te maken, hadden druk werk. Welke Leidenaar geeft nu niet graag voor „zijn" carillon? De buurtvereenigingen waren in de tweede afdeeling vertegenwoordigd en deze werd door de Professoreriwijk .deftig" geopend. Plechtig schreden de heer en „proffen" voort, voorafgegaan door een pedel in zijn origimeele gewaad, kwam de Hooigracht met de moderne idee van de eenheid der Rijks- deelen voor den dag met een schitterenden praalwagen, de trekschuit „HaarlemAm sterdam" voerde ons terug naar de eerste helft der vorige eeuw en de eerste prijs voor deze groep was zeker verdiend. Onze spoorwegmannen werden overal langs den weg geestdriftig begroet. Zooals het thans is blijft het niet, zoo lieten zij dui delijk zien, het wordt beter en mooier. Het hoogtepunten van den optocht en de Bree- l belangstelling! doch ook dit ging voorbij en „alles kwam regh." De uitslagen van de jury waren: Afdeeling groepen: le prijs, Trekschuit; 2e prijs, Maredijk; 3e prijs, Hooge Woerd; 4e prij, Fam. X in de arreslede; 5e pr., Leid- sche Postduivenver.; 6e prijs. „Brunhilde"; 7e prijs Professorenwijk. Afd. Reclame: le prijs, Gebr. van Wijk en Co., N.V.; 2e prijs, Fa. Gebr. v. d. Meer; 3e prijs, Wijnhandel G. Kuperus. DE REGEN WIL HET FEEST VERSTOREN. 's Avonds was er in de Stadsgehoorzaal de gebruikelijke Cabaret-avond. waar Wim Zonneveld „de bloemetjes buiten" zette en waaraan het Leidsche Salonorkest onder lei ding van den heer J. Plu medewerking ver leende. Het geheel werd een groot succes en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Toen tegen elven de drukte zich concen treerde op het Schuttersveld, waar het Luna park zich natuurlijk in een enorm bezoek mocht verheugen, probeerde de regen als spelbreker op te treden, maar 't lukte niet. Het vuurwerk ging door en 't werd een „knaU'-partij van jewelste. Eerst ging het Bijzonderheden over kruisiging van Chrislus? Er zijn, naar Reuter uit Jeruzalem meldt, twee Hebreeuwsche en Grieksche opschriften in steen gevonden op een Knekelhuis in een ouden open grafkelder op 1\'2 km. ten Zuiden van Jeruzalem. Men neemt aan, dat zij een nieuw licht werpen op de kruisiging van Christus. De opschriften dateeren uit de eerste eeuw en betreffen jammerklachten van Jood- sche discipelen over het martelaarschap van Christus aan het kruis. De kelder werd gevonden bij graafwerkzaamheden voor de fundeeringen van een huis langs den weg van Jeruzalem naar Betlehem. J erop lijken of wij weer verduisteringsproe ven kregen, maar al daverde het achter het rookgordijn, het bleek een ongevaarlijk spel te zijn, zoodat niemand dekking behoefde te zoeken, al was het misschien, dat iemand het onder zijn parapluie moest doen om niet in den drup te staan. Leiden's 50e feestviering was tèneinde. Hulde en dank aan ons wakkere bestuur der 3-Octobervereeniging en niet minder aan de politie, die zorgde, dat alles (letterlijk en figuurlijk) marcheerde, zooals men het maar kan wenschen. door den vijand wreed een einde werd ge maakt. Deze plechtigheid zal bij velen niet spoedig worden vergeten. Het was een waar dig begin van de 3 October-herdenking in 1945. De kinderen vewnaakten zich in de mor genuren bij de poppenkast, waar zij eens heerlijk hun levertje hebben laten schudden. Dat men nog graag in dezen tijd iets extra's heeft, bleek wel uit de enorme vraag naar haring en wittebrood, welike feestgave ditmaal aan 5000 Lei denaars werd uitgereikt, hetgeen een record beteekende. KERKELIJKE HERDENKING. Gistermorgen ging in een zeer druk be zochten dienst in de Pieterskerk voor Ds. D. Kuilman. Ds. Kuilman zei de verheugd te zijn als oudste der Herv. Predikanten in dezer».dienst te mogen voorgaan. In de 5 jaren bezetting kwam ook de ge meente samen met grooten druk, maar ook vaak haat in 't hart en rees de bede om hoog: O, God, wanneer komt Uw verlossing? En al kwam er ditmaal geen Boisot, God was en is dezelfde toen en nu. Spr. wees op de beteekenis der Universiteit voor Leiden, en ging na de geschiedenis in 1574. Hoe het de gaat crescendo met onze N.S. Hulde voor deze echt Ned. Opbouwers! Het is niet mogelijk alle groepen te noemen, hetgeen niet wil zeggen, dat. niet genoemde geen „eervolle vermelding" verdienden.. DE HEER DE KONING GEHULDIGD In de paue is de organisator, de heer De Koning nog eens in de bloemetjes gezet. In oud-Hortuszicht is hij door het bestuur en anderen gehuldigd voor,zijn werk. De heer v. d. Laan heeft den jubilaris hartelijk toe gesproken en hem dank gebracht voor het vele werk en de opofferingen, welke de heer De Koning zich getroost om de optochten steeds te doen slagen. Spr. bood hem een fraaie oorkonde aan, geteekend door het be stuurslid mr P. Herfst, terwijl de heer Wioher Rollandet hem een krans omhing. Dé heer P. J. Bom sloot zien bij deze hulde aan namens de Leidsche vereenigingen en deelnemers aan de optochten en liet zijn woorden vergezeld gaan door het overhan digen van een kristallen vans met inschrift, een bord van Delftsch aardewerk en een mand fruit. Ook de heer J Hensing voor de buurtver Morschstraat deed er nog een bloemetje bij, evenals de muzikanten van Werkmans Wilskracht. Had de zon ons verrast door bij 't ver trek van den optocht nog even door de wolken te gluren, toen het startsein na de pauze weerklonk, stroomde de regen neer, De optocht maakte grandiosen indruk Eindelijk dan toch weer eens een „echt" Drie-Octoberfeest. Na 6 jaar (in 1939 moest immers ook de herdenking reeds beperkt Worden) konden thans de feestelijkheden weer doorgaan. Wij voelden ons vrij en het was mogelijk op uitbundige wijze uiting te geven aan onze vreugde. Wij zouden onzen Leidschen feestdag toch niet graag missen, want een jaar zonder 3-October-feest is toch eigenlijk niet „vol" in onze Sleutelstad. Maar ja, we moesten het zonder doen en toch ook weer niet. Want werd elk jaar niet de her denkingsdienst gehouden in de Pieterskerk en dat deze in den bezettingstijd zoo druk bezocht was, zegt genoeg. Wij voelden ons één in ons herdenken en in onze wenschen van een tweede bevrijding van 's vijands juk. Van der Werff werd evenmin vergeten en vijf dappere Leidsche zonen zorgden ervoor, dat hij „gehuldigd" werd, zij het ook in stilte Wij hebben weer 3-October-feest gevierd, maar vele Leidenaars zeiden toen zij huis waarts togen, neen, 't was toch geen echte 3-October-dag. De ware stemming ontbrak, men was vroolijk en dikwijls „uitgelaten", maar van een feestroes kon men niet spre ken. Wij hebben ook al zoo veel gefeest, bevrijdingsfeesten, een dozijn per week, en werken, ho maar, de fut raakte er uit. Men kreeg dan ook „tabak" van het feest En dan veel traditioneels, wat nu eenmaal bij onzen feestdag behoort, moesten wij mis sen. Geen fruitkarretjes, geen paling, geen och, ga maar door; in de restaurants zat het vol met drinkers vansurrogaat-limo nade of het onschuldig biertje. EEN TAPTOE MET 5000 DEELNEMERS. Twee onderdeelen van de „materieele" feestviering hebben echter alle voorgaande 3 Octoberfeesten overtroffen, de taptoe en de optocht. Ruim 5000 deelnemers liepen Dinsdagavond mede. Het was een fantastisch gezicht den met fakkels en lampions verlichten stoet, waarin de jeugd het grootste aandeel leverde, door Leiden's halfduistere binnen stad te zien trekken. Duizenden en duizen den hebben dit schouwspel gadegeslagen. Voor de eerste maal liep een groote groep studenten mede. In het Van der Werff-park vond een korte plechtigheid plaats. Hier heeft mr dr N. G. Geelkerken namens de Chr. Or an je vereen i- ging, met den secr. der Drie-October ver., den heer W. van der Laan, een krans ge legd aan den voet van het monument. Werk mans Wilskracht zorgde voor de muzikale omlijsting en spontaan klonk uit duizenden kelen ons Volkslied op Tijdens de taptoe is het bestuur der 3- October-vereeniging ten Stadhuize ontvan gen, waar weth. Wilmer, wegens lichte onge steldheid van den loco-burgemeester, weth. Verwey, het bestuur heeft toegesproken en namens gemeentebestuur en burgerij den dank van alle Leidenaren voor 't werk der verceniging heeft vertolkt. Dr. van der Laan heeft deze toespraak in 't kort beantwoord. De Buurtver. ..'t Centrum" heeft het be- Ondanks het Duitsche verbod werd elk jaar door deze dapperen een krans gelegd bij het standbeeld van burgemeester v. d. Werff. Dat gebeurde gisteren weer, doch in volle vrijheid. stuur een koperen hutspot aangeboden bij monde van den heer Dekkers. Bij deze ontvangst was ook het bestuur der V.V.S.L. en het collegium tegenwoordig. De 3-0ctober dag Het Reveille vanaf het balcon van het Stadhuis had velen gistermorgen reeds vroeg uit de veeren doen springen. En al viel er menige druppel, het Leidsch Politie Muziek gezelschap liet zich niet ontmoedigen, en zorgde, dat de menschen bijeen bleven. Na afloop togen allen naar het Van der Werffpark om de traditioneele Koraalmuziek te hooren, welke door „Athalia" werd bege leid. De kranslegging droeg ditmaal een bij zonder karakter. Het is een goede gedachte geweest van het bestuur der 3-October-ver. om ook nu den krans te laten ophangen door de jonge mannen, die hun leven gewaagd hebben om in de jaren 1940/1944 toch den krans neer te leggen. Helaas moest de heer van der Laan, die deze dapperen op treffende wijze toesprak, één hunner, „Koos" van der Weijden herdenken, aangezien aan zijn leven DAT een Belgische krant slecht te spreken Is over het optreden van het geschorste Ned. Orkest „The Ramblers" voor de Amenik. militairen aldaar. DAT de Koningin 800 m3 hout heeft ge schonken voor de noodvoorziening van Limburg. DAT de Delftsche voetbal-, athletiek- en cricketvereeniging „Concordia" 60 jaar be staat en ter gelegenheid daarvan op 13 Oct. van 1517 uur een receptie houdt in de Stads Doelen te Delft. DAT de dirigent-componist Nico van der Linden zijn nieuwe symphonie „Victory and peace" heeft opgedragen aan veldmaarschalk Montgomery. DAT de bekende binnenhuis-architect Paul Bromberg, die in de oorlogsjaren in de Ver. Staten heeft vertoefd, in ons land is terug gekeerd. DAT door de herstelcommissies in Zeeland thans belangrijke besprekingen worden ge voerd over den wederopbouw van Walcheren, zoowel t.a.v. het aanleggen van hoofdwegen als van het ontwerpen van ©en nieuw Landschap. DAT de H.A.R.K. te 's Gravenhage vijf auto's met meubelen uit het paleis Het Loo ontving, welke door H.M. de Koningin, ter beschikking van de bevolking van Walcheren zijn gesteld. DAT ter verkrijging va-n een grondige kennis van die landen, waarmee ons land door scheepvaart in verbinding staat, is op gericht het Nederland-Overzee-Instituut, waarvan het bureau is gevestigd bij de K. v. K. in het Beursgebouw te Rotterdam. DAT omtrent repatrieering van Nederlan ders uit de Russische zóne in Duitschland nog niets bekend is. DAT twee verdachten in een methylalcohol- zaak te Amsterdam zijn veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. DAT „Volksherstel" giften ontving van f 350.000 var» de Ned. Bank en van andere firma's, o.a. van f250.000, f 100.000 en f80.000. DAT als vijandelijk vermogen wordt be schouwd alleen vermogen van onderdanen van Duitschland en Oostenrijk, Italië en Japan. DAT hotel „Du Soleil" te Arnhem gis teren door een defect Ln een schoorsteen door brand is verwoest. DAT de hoofdcomihissaris van politie te Amsterdam. K. Broekhof, na een ernstige Operatie in het Acad. Ziekenhuis te Utrecht, hieruit is ontslagen, doch nog volkomen rust zal moeten houden. DAT te Zalbbommel vier soldaten en een kind werden gedood, doordat een op een militaire auto liggende mijn ontplofte. DAT de Amerfoortsche politiesportver- eeniging in het voetbaltournooi van den Ned. Politie-Sportbond te Amsterdam als winnaar uit den eindstrijd kwam. DAT Mr. S. J. van Lier weder benoemd is tot gemeente-secretaris van Amsterdam. DAT heden te Haarlem de openingsvoor stelling wordt gegeven van de Stichting „Christelijke Film Actie", welke in besloten kring opbouwende- en bepaalde ontspan ningsfilms wil vertoonen, die geen thema's bevatten welke strijden met wat de Bijbel leert. DAT de radiocauserieën over land en tuinbouw voortaan 's Maandagsavonds van 20.3020.45 uur worden gehouden. DAT de Arnhemsehe Orkestver, grootsche plannen voor de toekomst heeft en series concerten buiten de Geldersche hoofdstad gaat geven. DAT te Rotterdam een transport van 658 werkpaarden uit Canada is aangekomen voor de geteisterde gebieden. DAT op Java IV2 miliioen ton suiker is aangetroffen, welke aan de pool van de ver eenigde naties zal worden toegevoegd. Gedurende enkele dagen heeft men ken nis kunnen maken met de uitvoering var* het plan der deblokkeering van gelden. In het algemeen kan men zeggen, dat het plan der geldsaneering klaarblijkelijk zorgvuldig opgesteld is. De plichtmatigheid, waarmede het publiek zich aan de voorschriften on derwerpt, getuigt van het vertrouwen, dat men heeft in de ernstige pogingen der re geering om ons land aan gezond geld t« helpen. Al sluit een schema prachtig op papier, wil dit niet zeggen, dat het in de practijk ook in alle onderdeelen voldoet. Reeds eer der hebben wij in dezen geest enkele op merkingen geplaatst. Het blijkt nu, dat de regeering met verschillende nadere voor zieningen inzake de deblokkeering moet ko men. Hoe meer wijzigingen er in het oor spronkelijke plan gebracht worden, hoe meer aanwijzingen dit zijn, dat het systeem niet goed sluitend is. De last, dien" zoowel publiek als bedrijfsle ven van de geldschaarschte ondervinden, is groot en in alle toonaarden kan men dage lijks hierover vernemen. Het komt ons voor, dat de toewijzing van contante middelen te scherp door de regeering gerantsoeneerd is in eerste instantie. Dat het publiek pas 00 8 October a.s. zijn eerste f 100.mag opne men. is voor velen teleurstellend en schept o.i. noodelooze moeilijkheden. Diverse cate gorieën personen zijn de dupe van het ge kozen stelsel, waarbij wij in het bijzonder denken aan hen, die geen looninkomen of zelfstandig beroep hebben. De moeilijkheden voor het bedrijfsleven zijn legio. Dat slechts maximum f 10.000. op girale rekening mag worden overgeboekt is een misgreep. Het economisch leven is rijk geschakeerd, evenredig zijn ook de be zwaren, die men in verband met de geld saneering ontmoet. Legio aanvragen om de- blokkcering komen bij de Nederlandsch® Bank in. De afwikkeling daarvan is. voor zoover wij hebben kunnen constateeren, tot dusver vlot. Of dit zoo kan blijven, moet worden afgewacht. Vele aanvragen voor de blokkeering komen ook binnen van hen, die niet tijdig een geldkaart B hebben gekregen. Willen deze personen de eerste f 100.kun nen opnemen, dan moeten zij zich daarvoor via hun bankrelatie tot de Ned. Bank wen den. Overigens komt het ons voor, dat al de moeite en last rijkelijk beloond worden, :.'s het groote plan der geldsaneering slaagt. In hoever hiervan reeds gesproken kan worden, kunnen wij nog niet beoordeelen. De ko mende weken zullen dit uitwijzen. Eener zij ds mag het economisch leven door gebrek aan geldmiddelen niet vastloopen, ander zijds is de regeering bevreesd voor een groo ten aanwas der circulatie. Het komt ons voor, dat het eerste primair is. Moge de regeering daarmede bij de toewijzing van geldmiddelen »ekening houder». Intusschen is het duidelijk, dat bergen werk in deze weken door het personeel van. de betrokken financieele instellingen moe ten worden verzet. De inname van het oude geld. de uitbetaling van het nieuwe papier, de afsplitsing van de girale rekeningen, de opgave der rekeningen per 2 October aan de autoriteiten, de massa's vragen, die lederen dag beantwoord moeten worden het zijn allemaal werkzaamheden, die het personeel der banken onder hoogspanning plaatsen. WEER GEDISTILLEERD VERKRIJGBAAR. Op 6 October a.s. zal de aflevering aan het publiek beginnen van gedistilleerde dranken., waarmede hotels, cafés, restaurants en slijterijen deze week weer bevoorraad zijrt. Tot 31 December a.s. krijgen zij twee rant soenen toegewezen, hetgeen neerkomt op een. bevoorrading van 50 pet van het vooroorlog- sche rantsoen. In elk bedrijf moeten prijs lijsten aanwezig zijn, welke het publiek kan raadplegen. De prijzen voor jenever varieeren van 3560 cent per glas, terwijl deze voor oude jenever 5 ct hooger liggen. In de toe komst zullen deze prijzen nog verlaagd worden. Voor de slijterijen komt er een klantenkaartensysteem. De slijters zullen hun beschikbare hoeveelheid over zooveel moge lijk klanten dienen te verdeel en en mogen aan een klant niet meer dan één liter gedistilleerd per maand leveren. De slijters zijn verplicht hun zaken op vier werkdagen (waaronder een Zaterdag) van 1118 uur geopend te houden. Alle Duitschers krijgen een persoonsbewijs Om den strijd tegen het nat. socialisme te vereenvoudigen. Volgens de New York Times zullen alle Duitschers in de Amerikaansohe zone een persoonsbewijs krijgen met hun vingeraf druk. Op het persoonsbewijs zal vermeld staan tot welk onderdeel van de nazi-partij men eventueel behoord heeft. Dit zal ertoe leiden, dat vroegere nazi's ook niet bij ver gissing op sleutelposities terecht kunnen komen. Ook in de Br. en Russische zc>- e I men trachten dezen maatregel ingevoerd te krijgen. In Januari 1944 telde de nazi-partij 6.5 miliioen leden, waarbij niet gerekend de leden der neven-organisaties. RUSSISCHE VLOOT NA 41 JAAR WEER IN PORT ARTHUR. Gisteren is de Russische vloot voor het eerst sinds 1904 wederom in Port Arthur verschenen. KONING LEOPOLD IN ZWITSERLAND. Koning Leopold is met zijn gezin in zijn verblijf te Pregny, nabij Genève aangekomen.. UITVINDER VAN DE PENICILLINE IN OSLO Alexander Fleming, geneesheer aan het St. Mary-Jïospi'taal te Paddington (Londen) en uitvinder van het zoo snel beroemd gewor den geneesmiddel penicilline, is voor eer. kort bezoek in Oslo aangekomen. Nog rustin weer, aldus d« RMt Tot morgenavond wordt verwacht: aan vankelijk zwakke, later matige •._»- schen Zuidoost en Zuidwest half tot zwaar bewolkt, plaatselijk ochtendmist, overwegend droog, zelfde temperatuur. ZON EN MAAN Morgen Zon op 6.47 en onder 18.09; Maan op op 5.33 en onder 18.26. Op 6 Oct. Nieuwe Maan; 14 Oct. Eerste Kwartier; 21 Oct. Volle Maan; 27 Oct. Laatste Kwartier,

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1