JHmtir* gtiitzctfiQLtuxm gsr Britsche en Ned. troepen op Java geland Onder géén beding met Dr Soekarno in Zee LDist <11 Ie serie: 1 April 1930— 15 October 1941 MAANDAG 1 OCTOBER 1945 Se serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 12f vV Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-!^ationaal Dagblad "or Leiden en Omstreken H5taotofëticb B öljeWeDfS jgggSgU N myn bert in kjgenspod* Abonnementsprijzei f 0.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H DIE MEP Eedactie: B VAN DER ROS Werkelijke bevrijding than* aanoebrokpn De werkelijke bevrijding van de bevol king van Ned. Oost-Indië is thans begonnen. Na jaren onderdrukking door de Japanners en spannend uitzien naar de eerste ge allieerde bezettingstroepen, is er thans ver ademing gekomen zoowel bij de Europeanen als bij de goed-willende Indonesiërs. Zater dagmorgen zijn nJ. de eerste Britsche en Britsch-Indische troepen, onder bevel van Sir Philip Christison. bij Batavia aan land gegaan. Het eenige doel van de aankomst der Britsche troepen op Java is, het bevrij den van krijgsgevangenen en van geinter- neerden en het ontwapenen van de Japan ners. De landinffsstriid'krachten maken deel uit van de 23ste Indische divisie, die Batavia en Soerabaja zal bezetten. Deze troe pen worden gevolgd door de 26ste Indische divisie, die Medan en Padang zal bezetten. In deze vier centra zal een militair bestuur worden ingericht door de Ned. burgerlijke missie (Nica). Tevens heeft een détachement van meer dan 100 Ned. matrozen van den kruizer ..Tromp" aan de landing deelge nomen, welk détachement alleen de wacht diensten zal verrichten in het eenige krijgs- ge^--ngenenkamp in Batavia, waarnaar de matrozen zich per rijwiel begaven. Volgens een verklaring van generaal Chris tison zullen verder alle Ned. troepen worden tegengehouden tot de Britten zich goed en wel gevestigd hebben. De gewapende Brit sche troepen hebben Zondag die Japansche banken en financieele instellingen omsingeld, v/elke in hoofdzaak betrokken zijn geweest bij de financiering der Jap. oorlogsproduct-e. terwijl deze troepen, in het belang der fhenschelijkheid, niet verder het binnenland zullen ingaan. De Jappen zullen voorloopig nog worden gebruikt bij de handhaving van wet en orde. Over de toestanden in Indië heeft generaal Christison nog gemeld, dat het overgroote deel van het volk niet nood zakelijkerwijs achter de tegenwoordige natio nalistische leiders staat, doch leiders wenscht, die niet de schandvlek van coöoeratie mét de Jappen dragen. Op Java bevinden zich nog 34.000, op Suma-. tra 38.000 en op de overige eilanden van den Ned. Ind. Archipel 50.000 Jap. soldaten. Er was ruim voldoende voedsel op Java, het welk echter door transportmoeilijkheden niet kon worden gedistribueerd SOEKARNO's COLLABORATIE. Thans zijn er ook nog enkele feiten uit de collaboratie van Soekarno bekend geworden. Reeds in 1944 heeft hij verklaard zij aan zij cmet Japan te zullen vechten onder de vlag van de onafhankelijkheid, of den dood, terwijl zijn radiotoespraken steeds blijk gaven van een onwankelbaar vertrouwen in de Japansche overwinning en een streven om met Japan te blijven samenwerken tegen een Nederlandsche overheersching. Bij zes ge legenheden heeft Soekarno beloofd den vijand te verslaan de Amerikanen, de Britten en de Nederlanders. In een interview heeft Soekarno nog verklaard, dat zijn actie geen anti-blankenbeweging is, maar een vechten tegen de voortzetting van de Ned. koloniale politiek van uitbuiting van Indonesië. Teveins heeft deze partij ten nauwste samengewerkt met communistische organisaties in Europa. KRIJGSGEVANGENEN IN INDIË. Van een totaal van 40.000 geallieerde krijgsgevangenen werden 16 Aug. jJ. 15.000 Ned. krijgsgevangenen theoretisch in vrij heid gesteld, ook al zal het meerendeel hiervan voorloopig in de kampen blijven. Omstreeks 3000 Nederlanders zullen niet terugkeeren van den spoorweg des doods," welke een totaal van 20.000 Europeesche en zeker het dubbele aan Aziatische weik- kraoh+en eisbhte. De gezondheidstoestand der Nederlanders is over het algemeen beter dan die der geallieerde krijgsgevan genen, alhoewel velen lijden aan dysen terie, malaria en beri-beri. De voeding was in handen van Siameesche instanties, ter wijl de behandeling door de Jappen wreed en onteerend was. Onder de krijgsgevange nen bevindt zich ook Wim Kan, die een drietal speciale shows heeft geschreven, welke met veel succes in diverse kampen zijn opgevoerd. De verjaardag van H.M. de Koningin werd overal uitbundig gevierd. Nederlandsohe, Britsche en Britsch-Indische officieren en manschappen door de Jappen op Hainan geïnterneerd, zijn allen bevrijd. Vier der 178 Nederlanders waren ziek. DE JAPANSCHE „LUXE-KAMPEN." Naar Robert Kiek uit Buitenzorg mede deelt, verzamelen de Japanners, ondanks den slechten voedseltoestand, nog gewel dige voorraden levensmiddelen in de luxe kampen" op Java, waarin zij hun officie ren en soldaten ten minste zes maanden dachten te doen verblijven na de komst van de geallieerde bezettingstroepen. Talrijke Indonesiërs zijn aan het werk om de „ge- noegelijke barakken" voor de Japanners in te richten. In ,een kamp op de vroegere theeondernaming..Pondok Gedeh," 12 km buiten Buitenzorg, zijn enorme hoeveel heden levensmiddelen samengebracht, b.v. 16.000 kg suiker, 100 ton rijst, 2000 groote blikken melk. gedroogde groenten en groen tezaad. In een ander kamp zijn groote voor raden Engelsche kleeren, die de Japanners direct na de bezetting van Java hadden ge stolen. In het beroemde vacantieoord ,,Lido" bij Buitenzorg willen de Japanners 259 offi cieren en manschappen onderbrengen. Toen hun gevraagd werd of zij beseften, dat deze kampen onmiddellijk ontruimd moesten worden voor hen, die een goede verzor ging noodig hebben op Java toonden zü zich volmaakt onverschillig. TOEKOMST VAN INDIË. De speciale adviseur aan den staf van admiraal Patterson, Raden Hadji Abdoel Kadir. heeft verklaard, dat Soekarno's Indo nesisch nationalisme geen vat zal hebben op ontwikkelde, noch op onontwikkelde In donesiërs. De belangrijkste centra der Ja- vaansche cultuur zullen Soekarno nimmer als leider aanvaarden, alhoewel er wel in verschillende gedeelten van Indië een groeiend verlangen bestaat naar zelfbestuur. Wellicht bestaat de mogelijkheid, volgens den adviseur, harmonieuse vereenigde sta ten van Indonesië te scheppen binnen het Koninkrijk der Nederlanden. In een meer ontwikkeld Indonesië dienen dan ook vrije verkiezingen in de eerste plaats te worden bevorderd, terwijl Java tot een laboratorium van tallooze beschavingen kan worden ge- Geen nieuwe blokkeeringen meer te duchten Men kan straks weer veilig gaan sparen. „Het sparen is een nationale deugd, die wij allen weer met ernst moeten gaan be oefenen", aldus heeft minister Lieftinck in zijn jongste radiotoespraak verklaard. In ver band hiermede wijst het ministerie van Financiën er zeer nadrukkelijk op, dat con tanten, in nieuw geld, welke men van nu af aan naar een bank of spaarbank brengt, en in het algemeen alle contante gelden, die na 26 September op een of andere rekening worden gestort, volkomen buiten de blok- keeringsmaatregelen vallen. Over hetgeen men voortaan b.v. uit loon of slaris over spaart en aan het bankwezen toevertrouwt, zal men dus steeds de vrije beschikking hebben. maakt. Het godsdienstige leven in Indië wordt geleidelijk weer hervat. Tot dusver werden in totaal 32 Protestantsche en Ka tholieke geestelijken. op verzoek der geallieerden, onmiddellijk in vrijheid gesteld. Onder het Jap. regime waren slechts litur gische diensten, zonder een preek door den geestelijke, veroorloofd. DE STAKING IN AUSTRALIË. De toestand in de Australische havens is nog ongewijzigd. De Indonesische stakers weigeren nog steeds de Ned. schepen te la den, terwijl er in Melbourne een onafhan kelijkheidscomité van Indonesiërs is opge richt om Soekarno's republiek te steunen, welk comité o.m. een telegram heeft gezon den aan Koningin Wilhelmina. De president der Australische vak vereen iging. James Healy, heeft verklaard, dat het conflict kan worden opgelost, als de Ned. autoriteiten instemmen met den eisch der vakvereeni- ging, dat het verleenen van een onafhan kelijk bestuur aan de Indonesiërs in over eenstemming zal zijn met het Atlantische handvest. Op de conferentie van de vak- veree.iigingsleiders en de Ned. autoriteiten is dan ook nog géén overeenstemming be reikt. Bij de demonstratie in Sydney zijn alle meegevoerde banieren door de politie in beslag genomen, alhoewel niemand werd gearresteerd. Positieve verklarng van de Nederlandsche reoeerng De regeeringsvoorliohtTLngdienst deelt over den toestand op Java het volgende mede: Door het geallieerd opperbevel is besloten, dat de bezetting van Java^ voorshands be perkt zal blijven tot de steden Batavia en Soerabaja. Hierdoor blijft de vraag open, wie het gezag uitoefent in het overige deel van het eiland. (Aan de Japanners, die immers ontwapend en als krijgsgevangenen afge voerd zullen worden, kan dit uiteraard niet meer worden overgedragen. De Nederlanders zijn nog niet in staat dit gezag over te nemen en het is wel bekend, dat de oorzaak daar van ligt in het feit. dat het Rijk in Europa zoo laat is bevrijd en dat het tempo van de vorming en verscheping van nieuwe strijd krachten doortoopend is vertraagd door de eischen van oorlogvoering en demobilisatie der groote bond genoot en). De moeilijkheid, waarin men aldus is ge raakt, nu we het gezag nog niet kunnen overnemen, verklaart vermoedelijk de neiging, die volgens persberichten bij som mige Britsche instanties zou bestaan, om het z.g.n. Soekarno-bewind als de de-facto- regeering te erkennen en ons over te halen daarmede besprekingen te voeren. De Nederlandsche Regeering kan hier niet op ingaan. Soekarno heeft er zich toe geleend werktuig en marionet der Japan ners te zijn, waarvoor hij met een hooge Japansche keizerlijke onderscheiding is be loond. Deze fascistisch georiënteerde man heeft stelselmatig haat gepredikt tegen de geallieerden (een van zijn slogans was: „America maoe di strika, inggris maoe di lïnggis" heitgeen beteekent: „Wij zullen Amerika wegvagen en het Engelsche rijk met een breekijzer openbreken" of in het Engelsch vertaald: „America we shall iron out, England we shall break open with a crowbar)'. Met deze figuur die zekere de magogische gaven moge hebben, doch die bewezen heeft een ontstellend opportunist te zijn in de keuze zijner middelen, kunnen zich vertegenwoordigers van het wettig ge zag niet om de conferentietafel zetten. Al hetgeen de laatste dagen in verband met de ontwikkeling der gebeurtenissen in Nederlandsch-Indië gezegd en gedaan is, zal de Nederlandsche Regeering niet afbrengen van het weloverwogen beleid, zooals dit ojn. is uitgestippeld in de welbekende rede van H.M. de Koningin van 7 December 1942, waarin volledig deelgenootschap van Neder- landsch-Indië in het Koninkrijk en zelfstan digheid in inwendige aangelegenheden in uitzicht zijn gesteld. Dit was de lijn en dit blijft de lijn. De Regeering heeft hieraan thans niets toe te voegen. Krijgt Frankrijk straks een nieuwe crondwet? Referendum zal over 3 weken gehouden worden Gisteren hebben de Franschen herstem ming gehouden voor de departementale ver kiezingen. De uitslag voor 1185 zetels is als volgt: soc. 382, comm. 200, radicalen 232 en onaf. socialisten 44. Samen 858 de Gaulle- voorstanders. Over drie weken zal het Fransche volk bij referendum hebben te antwoorden op twee vragen, waarbij beslist wordt of Frankrijk een nieuwe grondwet krijgt dan wel de oude van 1875 behoudt. Naar gelang het referen dum uitvalt, zal het vertegenwoordigend lichaam een wetgevende vergadering of een kamer van afgevaardigden worden. HERVATTING AFLEVERING SCHATKISTPAPÏER. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de agent van het ministerie van Finan ciën heden het afgeven van schatkistpapier heeft hervat. DAT wij er prijs op stellen politieke mop pen te ontvangen uit den bezettingstijd, ten einde die aan de vergetelheid te ontrukken. DAT de American Express Company haar kantoren te A'dam e£ R'dam heeft heropend. DAT Zaterdag 6 Oct. in de Koninginnekerk te R'dam het 12e Nat. Politieconeert zal worden gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Politie Mannenzang- vereeniging „Hermandad". DAT nu de gaslevering in Apeldoorn is hervat, ook aan de gemeenten, die van hier uit haar gas betrekken, begin Oct. gas zal worden verstrekt. DAT de 18-jarige V. D. B. J. uit Beek bergen op het vliegveld Deelen ten gevolge van eigen onvoorzichtgheid door sterkstroom werd gedood, en dezer dagen in het bioscoop theater Alcazar" te Helmond de 17-jarige J. Netten den 25-jarigen A. Renken met een tafelmes van het leven heeft beroofd. DAT in verband met vertraging in de werkzaamheden de opening van de ijsbaan in de Apollohal te Amsterdam eerst Woens dagavond a.s. 8 uur zal kunen geschieden. DAT op 64-jarigen leeftijd de Hongaarsche componist Béla Bartók, een der leidende fi guren in het Hongaarsche muziekleven, in Amerika is overleden. DAT het Hoofd van het Centraal Bureau voor Keuringen op Ned. Hygiënisch gebied, de arts R. N. M. Eijkel, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, den dienst heeft verlaten. DAT ir C. H. J. Maliepaard, Rijksland- bouwconsulent, op 2 Oct. te 21 uur een radio-causerie zal houden en dat op 9 Oct. eveneens te 21 uür ir H. G. A. Leignes Bak hoven een radio-voordracht zal houden over de positie van onzen rundveestapel. DAT het Bestuur van Lever Brothers and Unilever Ltd. heeft besloten aan de alg. ver gadering van aandeelhouders op 30 Oct. 1945 te adviseeren over het boekjaar, eindigende 31 Dec. 1944 op het gewone aandeelenkapitaal een dividend te declareeren van 5 pet. DAT bij den aanvang van het concert op 29 Oct. der R'damsche Philharmonie in de Koninginnekerk aldaar, dirigent Piet van Mever openlijk heeft geprotesteerd tegen de schorsing van Eduard Flipse en gewaagde van te ondernomen stappen ten gunste van den z.i. ten onrechte gestrafte. DAT thans ook in Delft de door de Ned. Regeering in Zweden aangekochte t.b.c.- paviljoens, die elk 18 patiënten kunnen be vatten, zullen worden opgebouwd. DAT het gemeentebestuur van Hardinx- veld aan de Dir. der Ver. van Ned. Gemeen ten heeft verzocht de in den bezettingstijd ingevoerde centrale registratie van schippers te willen opheffen ten einde moeilijkheden tusschen de gemeenten o.a. in verband met het actief- en passief kiesrecht, te voor komen. DAT het Comité voor Vrij Nederland dezer dagen te A'dam op plechtige wijze A. A. Bosschart, mr R. P. s'Jacob en C. v. d. Vegte heeft herdacht, die als eersten zijn gevallen voor de Ned. zaak. DAT tijdens het te Utrecht gehouden con gres van ex-politieke gevangenen Den Haag als zetel van het hoofdbestuur werd aan gewezen. DAT verschillende lezers er hun afkeuring over uitspreken wanneer blijkbaar gereed schappen en textielgoederen voor de getrof fen gebieden alleen worden geschonken in dien er een kaartje voor een weldadigheids avond tegenover staat. DAT wij diverse verzoeken ontvingen om alsnog de gelegenheid open te stellen voor het afhalen van een geldkaart, daar ken nelijk vele ingezetenen hiertoe tot dusver niet in de gelegenheid zijn geweest. DAT de Westlandsche tuinders niet tevre den zijn over de voor druiven en tomaten geldende veilingprijzen. DAT te Amsterdam een anti-annexatie comité is opgericht met als secretaris mr W. M. Pronk, Keizersgracht 409. DAT de Delftsche studenten, die de loya liteitsverklaring teekenden, thans wél den moed hebben om in Rotterdam een protest vergadering te houden en blijkens het ons toegezonden verslag knap hoog van den toren te blazen tegen do regeering en hun collega's die meer ruggegraat toonden. D.AT het Bur. van den plaatselijken Advies Raad der Illegaliteit (P.A.R.I.), Kneuterdijk 6 te Den Haag, Woensdag 3 Oct. sluit en men zich nadien uitsluitend schriftelijk dient te richten tot den heer J. v. d. Valk, secr. van den P.A.R.I., Laan Copes van Cattenburch 107, Den Haag. DAT de afd. Letterkunde der Kon. Ned. Academie van Wetenschappen te Amsterdam op Maandag 8 en Dinsdag 9 Oct. in het Trip penhuis zal vergaderen. Prinses Ju iana bracht bezoek aan Wapeningen H.K.H. Prinses Juliana heeft eind vorige week een bezoek gebracht aan Wageningen. Hartelijk toegejuicht door een dichte menig te, reed zij naar de woning van den voorzit ter van Volksherstel, waar de schooljeugd stond opgesteld. Het dochtertje van dezen functionaris bood de Prinses een fraai bou quet aan", waarna de burgemeester en het toestuur van N.V.B. aan H.K.H. werden voor gesteld. Hierna heeft de Prinses een album van de capitulatie der Duitscihers in ont vangst genomen, om zich vervolgens van den toestand der gemeente op de hoogte te stel len. MINISTER LOGEMANN KWAM, SPRAK EN VERTROK. Prof. dr J. H. A. Logemann, minister van Overzeesche Gebieden, is gisteren per vlieg tuig teruggekeerd van zijn reis naar Australië. Hij woonde een bijzonderen mi nisterraad bij van zeer langen duur en is vanmorgen wederom per vliegtuig naar Engeland vertrokken, waar hij met de En- gelsohe regeering nadere besprekingen zal voeren i.v.m. de jongste ontwikkelingen. De minister wordt Woensdag hier te lande terugverwacht. Water in Wieringermeer is 1 meter gezakt Naar ons gemeld wordt, was het peil van de Wieringermeer Zaterdagavond door de intensieve bemaling reeds een meter gedaald. We herinneren er aan, dat het dijkgat op 9 Aug. j.l. werd gesloten. EXTRA-RANTSOENEN VOOR A.S. EN JONGE MOEDERS. A.s. moeders wier kind verwacht wordt na 2 Maart, doch voor 31 Maart 1946. zullen voor de eerste maal extra rantsoenen ontvangen voor de periode van 30 Sept. t.e.m. 27 Oct. a.s., terwijl a.s. moeders wier kind verwacht wordt na 30 Maart, doch voor 28 April 1946 voor de eerste maal extra rantsoenen zullen ontvangen voor de periode van 28 Oct. t.m. 24 Nov. a.s. Voorts ontvangen jonge moeders wier kind geboren is na 31 Maart, doch voor 29 April 1945 voor de laatste maal extra rantsoenen voor de periode van 30 Sept. tm. 27 Oct. a.s., en jonge moeders, wier kind geboren is na 28 April, doch voor 27 Mei 1945 voor de laat ste maal voor de periode van 28 Oct. t.m. 24 Nov. a.s. N.S.B.-s'ers oorzaak van de staking bij de Oraka Arbeiders wilden weer gaan werken doch weigerden verklaring te teekenen. Op de vergadering van het personeel van de Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam, dat niet werken wilde met 50 N.S.B.-sters, was besloten vandaag weer aan het werk te gaan. De zaak was in handen gegeven van de Rijksbemiddelaars,* de vrouwen zouden voorloopig niet werken. Vanmorgen is men echter niet aan het werk gegaan. Een verklaring werd ter teekendng voorgelegd, waarin uitdrukkelijk te kennen wordt gegeven, dat tewerkstelling van geïn terneerde N.S.B.-sters door de daartoe be voegde instanties geen aanleiding voor hen zal zijn het werk weder neer te leggen of het tempo van hun werk te verminderen. Deze mededeelingen zijn afkomstig van de Eenheids vakbeweging. Reserve is dus voor loopig geboden. DE VLUCHT OM DE WERELD Het Amerik. „Skymaster"-vliegtuig is op zijn vlucht om de wereld Zaterdag om 14.32 uur geland te Santa Maria op de Azoren, Zondag om 12.10 uur op het vliegveld Payne te Cairo aangekomen en vandaag om 3 uur 15 pl. tijd te Karatsji gearriveerd. Met 41 passagiers tegelijk naar Indië Luchtreis naar Batavia zal 4 dagen duren. Naar de directeur van de K.L.M.. de heer A. Plesman, aan A.N.P.-Aneta mededeelde, worden op 't oogenblik plannen uitgewerkt, tot het instellen van een dagelijksche vlieg verbinding met Ned.-Indië. Gevlogen zal worden met Douglastoestellen, die aan 41 passagiers plaats bieden. De overtocht zal 4 dagen duren. Kolenmijnen en Ned. Bank Regeering zal streven naar nationalisatie. Minister Drees heeft in een vergadering van de S.D.A.P. te Nijmegen gezegd, dat verkorting van arbeidstijd van later datum is. De geldzuivering bedoelt niet een volle dig socialisme in te luiden, maar toont de bereidheid van minister Lieftinck om stap pen te doen, die als anti-kapitalistisch kun nen worden beschouwd. De S.D.A.P. zal haar bemoeiingen voor bestaanszekerheid door arbeid, voorziening bij invaliditeit, sociale verzekering ook voor kleine zelf standigen voortzetten. Dit kabinet, dat voortreffelijk samen werkt, zal naar nationalisatie van de kolen mijnen en naar nationalisatie van de Ne derlandsche bank streven. Zwaar tot half bewolkt, aldus De Bildt. Aanvankelijk nog matige, later zwakke wind tusschen N.W. en N.O. Zwaar tot half bewolkt, overwegend droog weer. zelfde tem peratuur. ZON EN MAAN Morgen Zon op 6.42 en onder 18.16; Maan op 2.02 en onder 17.31. Op 6 Oct. Nwe Mar.n; 14 Oct. Eerste Kwartier; 21 Oct. Volle Maan; 27 Oct. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1