Jltettttii £eiïisrijf Courant Wat wil minister Lieftinck nu precies? LDist <11 Ie serie: 1 April 192015 October 1941 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 12C Abonnementsprijzen f 0.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 227 10 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „ütentoostidj is «(jebUorfl myti (jcrt in ieyljenspgti* Nadere toelichting op zijn radio--ete Minister Lieftinck heeft gisteren in een persconferentie nadere mededeelingen ge daan in verband met de ministerieele be schikking houdende vaststelling van de De blokkeering 1945 (Beschikking 26 Sept Staatsblad F. 196). Dat was wel noodig, want het stuk is voor den niet-ingewijde zwaar om te verstaan. In zijn radiorede van Woensdag had de minister de groote beginselen geschetst van de nieuwe regeling: deze heeft hij monde ling aangevuld met betrekking tot de tech nische details, welke we kort zullen bespre ken in plaats van de beschikking zelf op te nemen. DE AFSPLITSING VAN DE f 1000.— Van de geblokkeerde rekening kan een deel als giraalvrije rekening, de .girale re kening", worden afgesplitst. Over deze re keningen kan uitsluitend door middel van opdrachten tot overschrijving worden be schikt. Een bedrag van f 1000.plus 25 pet van het saldo per 12 Sept. 1945 wordt daar op tot een bedrag van maximaal f 10.000 overgeschreven. Echter zijn de belasting inspecteurs bevoegd om in daartoe in aan merking komende gevallen de girale reke ning voor 100 pet te blokkeeren. Dan ver valt dus de vrije beschikking. DE SLIMMELINGEN Een volgend artikel (6) is tegen de „slim- melingen" gericht. Het verspert den weg aan degenen, die door middel van postwis sels of chèques e.d. gepoogd hebben de ge volgen der blokkeering te ontkomen. Der gelijke stukken en waardepapieren, die voor 26 Sept. in contant geld hadden kunnen wer den omgezet, en zullen na dien datum slechts kunnen worden geïnd door bemiddeling van een bank, die de opbrengst op een geblok keerde rekening te goed schrijft. VRIJE REKENINGEN Er zijn ook vrije rekeningen. Art 8 wijst deze met name aan. Daartoe behooren o.m. de rekeningen van Rijk. provincie en ge meente, legaties en consulaten, verschillende liefdadige instellingen en door den minister aan te wijzen instellingen met weldadig doel (o.a. diaconieën) en andere instellingen en personen. ONVERSCHULDIGDE BETALINGEN Er zijn menschen, die onverschuldigde be talingen hebben gedaan op vrije rekeningen in de verwachting daarvpor eerlang vrij te goed te zullen terugkrijgen. Deze rekening zal niet uitkomen, want de onverschuldigde betalingen zullen moeten worden terugge stort, maar op geblokkeerde rekening. De gelden komen dus niet ter vrije beschikking. INGELEVERDE f 100.— BILJETTEN In Art. 10 worden de geblokkeerde reke ningen der f 100.biljetten op één lijn ge- met aiie andere geblokkeerde reke ningen DE UITBETALING DER f 100.— De eerste uitbetaling in contanten wordt in de artt. 11, 12 en 13. geregeld. Met drie mogelijkheden wordt rekening gehouden. 1. Indien de geldkaart of volmacht een bedrag van f 100.of meer vermeldt, worat f 100.uitgekeerd. Vermeldt geldkaart of volmacht een be drag van minder dan f 100, dan wordt het geheele vermelde bedrag uitgekeerd: belang hebbende heeft het recht het ontbrekende gedeelte in contanten op te nemen van ge blokkeerde of girale rekening, indien het in leveringskantoor, d.w.z. de instelling waarop de geldkaart is gestort, dezelfde is als de bank, giroinstelling, enz., waar de belang hebbende zijn rekening houdt. Men lette vooral op dit laatste. Werkgevers, die zich belasten met centrale inlevering van de gelden van haar perso neel. zullen dus goed doen, hetzij aan hun personeel tevoren duidelijk mede te deelen bij welke bank het geld door den werk gever zal worden gestort, teneinde hun de keus te laten al dan niet aan de centrale inlevering deel te nemen. de betrokkenen krijgen alleen aanvulling op hun geldkaart. als zij ook zelf een rekening bij die bank onderhouden h e t z ij ten behoeve van de werknemers verschillende lijsten aan te leggen, die zullen worden overgelegd bij de verschillende daarvoor in aanmerking ko mende banken, waar hun personeel een re kening heeft staan. 3. Indien de geldkaart ongebruikt is en heelemaal geen bedrag vermeldt, kan be langhebbende zich in de periode van 3 t/m 6 October tot zijn bank wenden met het verzoek om uit zijn rekening f 100 uitbe taald te krijgen. Dit verzoek moet schrif- t e 1 ij k geschieden en er aan moet worden gehecht de afgeknipte bon EEN van de geld kaart. Bon EEN van geldkaart A of B moet in geval 1 worden ingeleverd. Op de geldkaart de volmacht en de quitantie wordt de terug betaling aaoigeteekend. Alle geldkaarten, volmachten en kwitanties, waarop het ge heel e als ingeleverd vermelde bedrag is te rugbetaald. worden door het betaalkantoor ingehouden en bewaard. (Zie verder pag. 2). Laval zal 4 October moeten terecht staan Verdedigers, die 300 getuigen oproepen, ontevreden. Het proces tegen Pierre Laval zal op 4 Oct as. moeten aanvangen. Van de zijde van de verdediging zijn niet minder dan 300 getuigen opgeroepen. De verdedigers van den van hoogverraad beschuldigden Laval hebben ge dreigd. niet te zullen verschijnen, indien de behandeling op 4 Oct. a.s. zal aanvangen, daar zij verklaren niet over voldoenden tijd de beschikking te hebben gehad om het be- - wijsmateriaal te onderzoeken. Van de zijde van den openbaren aanklager zijn tot dus verre slechts vier getuigen genoemd, waar onder Albert Lebrun, den vroegeren presi dent der republiek. In sommige kringen ver wacht men, dat het proces een maand zal duren. EEN MILLIOEN SIGARETTEN VOOR ONZE SOLDATEN. Het hoofdkwartier van Prins Bernhard heeft uit Engeland een geschenk ontvangen van een millioen sigaretten, ter verdeeling onder de soldaten van de Nederlandsche strijdkrachten. Met de verdeeling van deze sigaretten onder hen, die door omstandig heden tot nu toe weinig of geen rantsoenen ontvingen, is een begin gemaakt. Op de Leidsche veetentoonstelling was gisteren biefstuk om van te watertanden! Doch nog „even" geduld, want onze veestapel moet eerst op peil komen. En och, de bonnenlijst ziet er deze week nu toch ook weer niet zóó kwaad uit. Nu wordt Hirohito ineens democratisch En wilde zelfs geen oorlog met de U.S.A. De Japansche keizer Hirohito verklaarde, tijdens een interview met een correspondent van de „New York Times", dat hij zijn volk wil brengen tot een waardeering voor de de mocratie, alhoewel de toekomstige Japanscne regeeringsvorm niet op dezelfde leest ge schoeid kan zijn. als de democratie in En geland of Amerika. Tevens sprak hij zijn geloof uit, dat Japan zijn „rechtmatige" plaats in de gemeenschap dei volken zou herwinnen door middel van zijn bijdragen ter bevordering van de beschaving. Het was niet de bedoeling van den Keizer geweest Pearl Harbour aan te vallen en de Ver. Staten in den oorlog te brengen, zooals Tojo had gedaan. Japan heeft nog 35 handelsschepen over, die alle Japanners moeten repatrieeren. Rotterdam's geboortecijfer daalde bedenkelijk Volgens gepubliceerde cijfers van het Gem. Bureau voor de Statistiek te Rotter dam begon zich een groote terugslag in de geboorten te openbaren in de laatste week van Mei 1945 toen het aantal geboorten in procenten uitgedrukt 88.8 bedroeg in ver houding tot 1944. De meest ernstige daling ving echter aan in de week van 11 tot 18 Aug. toen het percentage al gezakt was tot 61.2. Een week later steeg het weer een fractie tot 63.5 maar in de week van 1 tot 8 September werd met 48.1 zelfs de helft van het aantal geboorten in 1944 niet gehaald. DR H. A. COLIJN BEVRIJD. Dr H. A. Colijn, de oudste zoon van wij len dr H. Colijn, is bevrijd uit een der Ja pansche kampen op Java. Dr Colijn Jr. was den laat^ten tijd vóór den oorlog met Japan directeur van het persbureau Aneta in Indië. DAT tijdens den oorlog door de Duitschers 250 Ned. schepen werden tot zinken gebracht op den Ned err ij n. 200 op den Middenrijn en 50 op den Bovenrijn. DAT te Spaarndam een 49-jarig sujet is gearresteerd, dat zich vergrepen heeft aan 30 tot 40 meisjes van 10 tot 14 jaar. DAT de Kon. Ned. Zoutindustrie 4 pet dividend zal uitkeeren. DAT de Eereraad voor muziek het M.G. heeft geadviseerd den dirigent der Arahem- 6che Orkestver., Jaap Spaanderman, zijn arbeid te laten hervatten. DAT Zandvoort in het voorjaar weer een treinverbinding zal krijgen, daar de door de Duitschers over 6 km opgebroken rails tus- schen deze plaats en Overveen zullen worden vernieuwd. DAT de heer P. A. Kerstens reeds a.s. Zondag naar Indië zal vertrekken en der halve geen bezoeken meer kan ontvangen. DAT op de Parijsche jaarbeurs, die weinig nieuws bracht en als duur werd bestempeld, ook tegenover dollar en pond, zelfs onze noodkacheltjes werden geëxposeerd. DAT men, door zonder geldige papieren naar Frankrijk te reizen, zich blootstelt aan ernstige moeilijkheden met de Fransche politie. DAT de Ned. regeering zich garant heeft Verklaard voor een leening var 66 m?n'r-en dollar door de Bank voor Ned.-Indië bij de Impprt- and Exportbank in Amerika. DAT gisteren de Amsterdamsche hulppolitie van het politiecorps aldaar afscheid heeft genomen in afwachting van de beslissing van den min. van Binnenl. Zaken aangaande haar toekomstige bestemming. DAT bij de Draka te A'dam 200 arbeiders gisteren in staking zijn gegaan uit protest tegen het in dienst nemen van vrouwelijke politiek-gedetineerden. DAT minister J. M. de Booy gisteren het marine-radiostation te Oegstgeest heeft be zocht en daarna is doorgereisd naar de hoofdstad, om eveneens van diverse marine- instellingen kennis te nemen. DAT een commissie is ingesteld om de Ned. regeering te adviseeren in zake de vestiging van een Nea. vliegtuigindustrie en het secretariaat dier commissie gevestigd is op Westermarkt 2 te Amsterdam. DAT voor het rep ar eer en van den grooten drijvenden bok der Ned. Scheepsbouw Mij te A'dam de kogellagers speciaal per vliegtuig uit Amerika zijn aangevoerd. DAT het anti-rev. Kamerlid J. Tjalma enkele weken geleden door het M. G. als burgemeester van Hoogeveen is gestaakt doch voor de Tweede Kamer niet te licht is bevonden. DAT de Van Gogh-ten toon stelling in het Rijksmuseum te Amsterdam dagelijks door niet minder dan 1000 personen wordt be zocht. DAT beschuldigingen tegen personen uit de Zuidelijke provincies kunnen worden in gediend bij het Centraal Tribunaalkantoor, Hinthamerstraat 176 's-Hertogenbosch. DAT de Ned. Bond van Boekhandelaren en Leesbibliotheekhouders f 1000 heeft ge schonken aan de Stichting 19401945. DAT zes leden van de fam. Noteboom te Eekloo bij Gent door een auto-ongeval in Antwerpen om het leven zijn gekomen. DAT het eerste bataljon stoottroepen uit den Harskamp naar Indië is vertrokken, ter wijl a.s. Zaterdag te Maastricht de beëediging van nieuwe officieren van ihet reg. stoottroe pen zal plaats vinden. DAT de Amsterdamsche gemeentebegrooting sluit met een tekort van f 16.803.311; alle cijfers hebben slechts betrekkelijke waarde. DAT te Rotterdam de 29-jarige Nederl. militair G. A. Tissen is verdronken. DAT de geruchten van hervatting van den export van boter eiken grond missen. DAT kol. B. G. van Os van Delden, be last met de leiding der repatrieering van landgenooten uit Ned. Oost-Indië, Woensdag per vliegtuig naar onzen Archipel vertrekt. DAT het Ned. Roode Kruis in groote mate aan dit repatrieeringswerk zijn medewerking zal verleeneo. DAT 65 Ned. marine-officieren gisteren in het Amerikaansohe marinekamp Quantico geïnstalleerd zijn. DAT deze groep bestond uit de geslaagden van een cursus, waaraan 119 personen deel namen. DAT hedenmiddag in de Qpenb. Leeszaal te Amsterdam een tentoonstelling is ge opend van. de boeken, welke door het „Help Holland Council" aan de gem. biblotheken van Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Gro ningen en Eindhoven zijn geschonken. DAT van overheidswege 120.000 fietsen zijn aangekocht, waarvan een deel reeds in ons land is gearriveerd. DAT onder een zending van deze rijwielen tal van fietsen waren voorzien van etiket ten, vermeldende de namen van perscocieels- leden van het Dep. van Buitenl. Zaken. DAT ook bij deze fietsendistributie dus weer blijkt, dat wie het dichtst bij 't vuur zit, zich het beste warmt. DAT het Instituut der Rijksverkeersinspec tie binnenkort wordt gereorganiseerd, waar door de band met het ministerie van Verkeer en Energie zal worden verstevigd. DAT er van de 140.000 Joden, die Neder land telde. 117.000 zijn vergast, doodgeknup peld of van honger omgekomen. DAT er onder de rest van het Ned. Joden dom veel bejaarde menschen en vrouwen zijn. waardoor verwacht wordt, dat over 50 jaar het Jodendom in ons land zal zijn uit gestorven. DAT tot directeuren der Kon. Ned. Stoom boot Mij zijn benoemd de heeren Jhr. H. van Lennep, adj.-dir., P. Dijkstra, oud-dir. van de ..Holland-Afrika-lijn" en Ir. W. H. Kruyff. eveneens adj.-directeur, terwijl den heer J. P. Kruseman de titel van onder directeur werd verleend. DAT in de omgeving van Winschoten Ca- nadeesche soldaten bezig zijn met het her stellen van burger-auto's, waardóór men de omschakeling naar het burgerleven wil be vorderen. DAT in het kamp aan de Levantkade te Amsterdam de gedetineerden bezig zijn met het maken van alllei nuttige artikelen ten behoeve van de actie „Amsterdam helpt Arnhem." DE op een persconferentie verstrekte toe lichtingen van minister Lieftinck op zijn radiorede geven ons aanleiding onze voorloopige opmerkingen van gisteren over de deblokkeering van het geld nog eenigszins uit te breiden. Om te beginnen constateer en we dan met genoegen, dat de geldinlevering tot dusver vrij rustig heeft plaatsgevonden. Natuurlijk waren er eenige moeilijkheden maar bij een dergelijke ingrijpende operatie is zulks nu eenmaal niet te voorkomen. We leven nu in een week van zeer bij zonder karakter. De geldstroom is afgedamd en het kan niet anders of deze periode is een tijd van groote beperkingen. Thans kan ieder constateeren, welk een belangrijke functie het geld vervult. Het spreekt echter vanzelf, dat in een moderne samenleving een zoodanige toestand niet lang gehandhaafd kan blijven daar an ders een ernstige vers'dfring op -allerlei ter reinen zou intreden. Daarom was hetgeen minister Lieftinck gezegd heeft zoo belangrijk. Met begrijpelijke nieuwsgierigheid hebben velen geluisterd naar hetgeen de Regeering van plan is met het bevroren geld te doen. Het démasqué van minister Lieftinck zouden we de radio rede kunnen noemen. In groote trekken heeft de minister medegedeeld op welke wijze de dé-blokkade van het geld zal plaats vinden. De hoofdgedachte van het schema is, gelijk prof. Lieftinck opmerkte, om net duurder worden van het leven te voorko men. De inflationistische tenrienzen moeten gekeerd en daarom kan een groot deel van het geblokkeerde geld niet dadelijk vrijge geven worden. De zwakke stee in het plan der Resreering blijft het feit. dat voorloopig de staatsuitgaven grooter zullen zijn dan de inkomsten. Minister Lieftinck, die zelf ge waagde van een experiment, verklaarde, dat het 't mooiste zou zijn als de Staat en de andere publiek-rechtelijke lichamen van de loopende inkomsten konden rondkomen. Nu dit echter niet gaat. bestaat het gevaar dat tengevolge van de ongedekte staatsuitgaven straks een terugkeer van de problemen, die men door middel van de gelösaneering wil bestrijden, n.l. een wanverhouding tusschen de hoeveelheid geld en goederen, niet on mogelijk is. Volgens den minister is er echter één uitweg en wel deze. dat de be volking een deel van haar inkomen bespaart en ter beschikking van den staat of het eco nomisch herstel stelt. Dit middel is niet veel succes ook in het buitenland toegepast en het verdient ongetwijfeld ook hier op zoo groot mogelijke schaal toegepast te worden. Daartoe wil de Regeering een spaarcampagne in het leven roepen en binnenkort zal in dit verband een beroen no ons volk worden ge daan Dit plan verdient alle medewerking. Overigens zijn wij van oordeel, dat de dé-blokkeering van het geld in een zoodanig geleidelijk tempo plaatsvindt, dat het be drijfsleven daarvan voorloopig ernstige gevolgen zal ondergaan. De machinerie wordt slechts langzaam op gang gebracht. Er zal wel armslag aan het bedrijfsleven geboden worden, maar desondanks zal het, vreezen wij, in den e.v. tijd vrij stroef gaan. Het zal blijken welk een gevoelig ap paraat het bedrijfsleven in een moderne samenleving is en hoe moeilijk dit het toe passen van een experiment kan verdragen zonder dat stoornissen optreden. Van beteekenis achten wij het. dat er instanties zijn aangewezen, die de beslissing krijgen over de vraag of uit geblokkeerde gelden mag worden geput voor betaling van goederen en diensten. Welke instanties ziin dat? Bestaan zij uit personen, die geacht kunnen worden met de belangen van het bedrijfsleven voldoende op de hoogte te zijn? Bestaat het gevaar voor nog meer „ambtenarij"? Is er een hooger beroep op de beslissingen dezer aangewezen instanties mogelijk? Wij vragen slechts en vertrouwen, Geen vacantietrip Een reis van 5.000 mijl in een ijzeren Ion? van Lahore xnaar Oxford is deze week volbracht door een 27-jarigen Indischen ambtenaar, die nog geen half uur buiten deze long zou kunnen leven. Een troepen- transportschip ihad hem naar Southamp ton gebracht, vanwaar hij in een ambu lance-auto werd overgebracht naar een ziekenhuis te Oxford, om aldaar een spe ciale behandeling te ondergaan. De poli tie hield de wegen vrij om de auto snel te laten passeeren. De patiënt was ver gezeld van zijn vrouw. dat de Regeering een en ander rijpelijk over wogen heeft. Loonen, salarissen, pensioenen en rentebe talingen komen direct vrij. Terstond wordt op iedere geldkaart f 100 vrijgegeven uit hoofde van geblokkeerd bankpapier of saldi. Op latere tijdstippen zal er meer worden vrijgegeven: dit zal de Regeering naar den toekomstigen gang van zaken regelen. Een goede maatregel achten wij het, dat een bedrag van f 1000 plus 25 pCt. van ge blokkeerd tegoed op 12 September door overschrijving kan worden aan ge wend. Dit percentage (waarom 25 pCt.?) rVordt dus niet in contanten uitbetaald, men kan alleen via bankgiro of per postgiro over het bedrag beschikken. Daardoor bereikt de Regeering, dat er een controle-mogelijk heid blijft op de herkomst van dit geld. Voor oorlogsslachtoffers wordt ook een bij zondere regeling getroffen voor het geval, dat er voor het geld doeltreffende bestedings mogelijkheden bestaan. Dat de Regeering aldus controle oefent op de aanwending van de schadevergoeding kan onze waardeering hebben. Wat gebeurt er met effecten, als straks de beurs opengaat? Overigens mogen we verwijzen naar onze mededeelingen omtrent de gisteren door den minister gehouden persconferentie. Weinig veranderingzegt De Bilt Tot morgenavond is de verwachting: Wis selende bewolking, plaatselijk enkele buien, vooral aan de kust, matige wind tusschen West en Noord-West, koel. ZON EN MAAN Zon morgen op 6.30 en onder 18.23; Maan op 23.44 en onder 15.51. Héden Laatste Kwar tier; 6 Oct. Nieuwe Maan; 14 Oct. Eerste Kwartier; 21 Oct. Volle Maan; 27 Oct. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1