Hkuiuf ^eiïtscljf <£mirant Stakingen in Australië breiden zich uit 't Was als van ouds in de Tweede Kamer Positie van generaal De Gaulle versterkt LDist <11 Ie serie: 1 April 192015 October 1941 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1945 2e serie le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 121 Abonnementsprijzen 10.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMEE Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 - Postrekening 5 8 9 3 6 '■nor Leiden en Omstreken „Stunluastidj is myn tjcri in teoiyenspsei* Soekarno vormt regeering met 17 ministers De stalking onder de Indonesische beman ningen van Ned. schepen in Australië en van de havenarbeiders, welke staking door de communistische partij te Melbourne volledig wordt ondersteund, heeft thans een omvang aangenomen van 30.000 arbeiders. De stakin gen in New South Wales begonnen, toen de raad van de havenarbeiders besloot voor geen enkel schip te werken. Deze onrust vindt zijn oorsprong in het uitroepen van de zign. „Indonesische republiek" door een aan tal inheemsehe nationalisten, wier collabora tie met den vijand vaststaat. Soekarno heeft nl. een kabinet van 17 ministers gevormd en vertelde, dat een volledige breuk met Hol land wordt gewenscht. Deze regeering zetelt in het voorm. ministerie van Financiën te Batavia. Het is betreurenswaardig, doch onvermij delijk, dat onder deze omstandigheden de bezetting van Indië door de geallieerden eenigezins vertraagd is. Door de vervoers- moeilijk'heden en de plotselinge capitulatie van Japan is het niet mogelijk in een kort tijdsbestek de geallieerde strijdkrachten over zulk een enorm gebied te expedieeren. In af wachting van de bezetting, heeft adm. Lord Louis Mountbatten aan de Japansche strijd krachten op Java het bevel gegeven, het ge zag niet over te dragen aan eenige Javaan- sohe politieke partij. De eerste Nederlandsche krijgsgevange nen, die Australië uit Indische gevangenkam pen bereikt hebben, zijn in Melbourne aan gekomen. w.o. 26 man marinepersoneel. De Banken ook des avonds geopend Haven- en bruggelden mogen deze week niet betaald worden. De banken en andere instellingen, waar 1300 op de geldkaart kan worden ingeleverd, zullen in de inleveringsweek eventueel ook des avonds geopend zijn, indien de toeloop van het publiek zoo groot is, dat niet ieder een, wiens letter dien dag aan de beurt was, geholpen kan worden. Tevens heeft de mi nister van Financiën bepaald, dat in de week van 26 Sept.t.m. 2 Oct. het incassee- ren van haven-, kade-, sluis- en bruggelden verboden is, waardoor de verplichting tot betaling wordt opgeschort tot na 2 Oct. Loonopgaven aan Ned. Bank. Tenslotte vestigt de Ned. Bank er de aan dacht op, dat loonopgaven niet rechtstreeks moeten worden ingediend bij de Ned. Bank. maar bij bank. bankier, commissionnair of spaarbank van de betrokken instelling. WERKGEVERS ZONDER BANKRELATIE Werkgevers zonder bankrelatie, die nieuw geld via den postcheque- en girodienst wil len betrekken, moeten zorg dragen, dat het cheque-advies uiterlijk 28 Sept. bij het hoofd kwartier van den Girodienst is ontvangen. Bij te late inzending mag niet op tijdige be schikbaarstelling van nieuw geld worden gerekend. INLEVERING GELD DOOR VREEMDE LINGEN Vreemdelingen, met uitzondering van Duit- schers, Italianen, Japanners, Hongaren, Bul garen. Roemenen en Finnen, kunnen te allen tijde een bankrekening openen. Zij kunnen dan deponeeren en binnen het kader der nog vast te stellen déblokkeeringsmaatrege- len disponeeren naar hun goeddunkt. Ir Louwes uit de Ver. Staten terug Doch vertrekt weldra weer naar Canada. De directeur-generaal van de Voedselvoor ziening, ir S. L. Louwes. is uit de U.S.A. teruggekeerd, doch zal, naar ons ter oore komt, binnenkort weer naar Canada ver trekken om onze voedselpositie te versterken. Een vroegere adjudant van Hitler is in Tsjoengking gevangen genomen en wordt naar Washington overgebracht; hij was tot den oorlog consul in San Francisco. Het Berlijnsche Philharmonisch orkest concerteerde dezer dagen onder leiding van een neger-dirigent. Byrnes wordt Zaterdag «it Londen te Washington terugverwacht. Tevens zijn in Manilla, na een verblijf in Japan, 15 Ned. verpleegsters van het hospi taalschip „Op te Noordt" aangekomen. Lady Mountbatten, bevelvoerend super intendant van de St Johns Ambulance-Bri gade" zal verschillende kampen in Batavia inspecteeren. Wordt Domei opgeheven? Volgens verklaring van den directeur van het Japansche persbureau Domei zou dit bureau waarschijnlijk worden opgeheven en door een nieuw persbureau vervangen. Opnieuw een gat geslagen in den Nolledijk Doch goede hoop is alleszins gewettigd. Gistermiddag is door slecht weer een gat ontstaan in den pas gedichten Nollediik bij Vhssingen. De dijk lag 4 m boven N.A.P., zoodat de oorzaak van deze doorbraak zeker niet aan den stand der werkzaamheden kan worden geweten. Alle maatregelen zijn in- tussohen genomen om de moeilijkheid te be zweren. Een gelukkige omstandigheid hierbij is, dat de springtijen thans weer achter den rug zijn en het komend dood tij een aan zienlijk lageren waterstand te zien zal geven. Gezien de gunstige weersverwachtingen, hoopt men dan ook de ergste schade spoedig te kunnen herstellen BEWAKING DER INTERNEERINGS- KAMPEN. In verband met de onregelmatigheden de interneeringskampen voor N.S.B.'ers, zul len thans ook de gezagstroepen bij de kamp bewaking worden ingeschakeld. Wanneer in alle kampen deze bewaking zal zijn inge voerd, heeft men de volgende verhoudingen; de kampcommandant wordt aangewezen door het M.G.. de binnenbewaking komt in han den van geschoold justitiepersoneel en de buitenbewaking geschiedt door gezagstroe pen, die aan hun militaire leiding verant woordelijk zijn. De „Mauretania" van de Cunard White Star heeft een wereldrecord behaald, door een reis van 28.662 zeemijlen in 81 dagen en 16 uur te volbrengen. De Belgische minister-president is met vacantie te Lissabon; prins Karei van België verblijft er ook nog. Vanaf 7 October weer treinen op Zondag Dienstregeling ongeveer als op werkdagen. Van Zondag 7 Oct af zullen in het Westen des lands, d.i. boven de groote rivieren en ten Westen van den IJssel een aantal treinen op Zondag worden ingelascht. De dienstrege ling, die nog nader bekend zal worden ge maakt, zal ongeveer zoo zijn als op de werkdagen. Op de volgende trajecten zullen evenwel des Zondags nog geen treinen loopen: Den HelderAlkmaar, AlkmaarEnkhuizen en ZaandamHoorn. De heer A. Plesman. de kranige directeur van de K.L.M., die, zoodra hij zijn kans schoon zag, naar Amerika vertrok en daar de basis legde voor hervatting van onze luchtverbinding met Batavia! Leege plaatsen vertolkten 5 jaar historie 25 September 1945 zal als dag van de eerste ontmoeting tusschen Volksvertegenwoordi ging en Regeering na de donkere oorlogs- jren, historisch geboekstaafd blijven. Op 10 Mei 1940 werd de arbeid van de Tweede Kamer onderbroken, tengevolge van het onder bedriegelijke voorwehdsels binnen dringen van ons land door den vijand. Gisteren kwam zij als „Tweede Kamer van de tijdelijke Staten-Generaal" opnieuw bij een. Buiten het Kamergebouw was er op het oude Binnenhof geen groote belangstelling. Het oude plein lag rustig in den buiïgen herfstdag; in den Kamerhoek parkeerden alleen Wat meer auto's dan gewoonlijk. Toen de voorzitter te ruim 1 uur den ha mer liet vallen, waren nagenoeg alle nog in functie zijnde leden der Kamer present. De ministerstafel bleek te zijn uitgebouwd in hoefijzervorm, ten einde aan het kabinet, dat voltallig aanwezig was, plaatsruimte te kun nen verschaffen. De tribunes waren dicht - bezet. Rustig hadden de leden hun zetels ingeno men. Ter linkerzijde waren nog al wat ledige plaatsen: 16 tegen 8 rechts. Alles was overi gens weer als van ouds. Men kon zich afvra- RENAULT LEVERT IN OCTOBER DE EERSTE AUTO'S AF. De Renaultfabrieken te Parijs zullen vol gende maand de eerste personenwagens voor civiel gebruik afleveren. De productie zal twee wagens per dag bedragen, doch tegen het einde van het jaar tot 15 per dag stijgen. De bandenproductie in Frankrijk, zal spoedig aanvangen. gen: is het heusoh meer dan vijf jaar ge leden, dat we van elkaar op deze plaats af scheid namen? En dan deed ge even uw oogen toe en trok door uw geest een heel drama van bittere ellende, dat eindigde met een gelukkig 9lot, doch dat den weermoed over het verleden toch niet geheel uit uw ziel kon verdrijven. Mi* v. S c h a i k, de president, heeft in een voortreffelijke rede die vijf jaren historie met hun diepten, maar ook verheffende mo menten, met hun verliezen, maar ook hun prachtig geestelijk verzet van alle kringen van ons volk en hun uiteindelijke zegepraal over verraad en onmenschelijkheid aan aller oog doen voorbijgaan, gelijk gemeld. (Voor slot zie pag. 2). De verdediger van Blokzijl teekende cassatie aan Ook kan nog gratie worden gevraagd. Naar wij vernemen heeft mr Aug. V. de Lauwere namens Max Blokzijl cassatie aan- geteekend tegen het gisteren door het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage gewe zen doodvonnis. Cassatie kan alleen geschieden oo juri dische gronden. Wordt het cassatieberoep door het Hof van Cassatie verworpen, dan staat Blokzijl nog de mogelijkheid van het vragen van gra tie open, waaromtrent eveneens uitgebreide voorschriften bestaan. Een en ander maakt dat er nog vrij lange tijd over kan heengaan voor een doodvonnis wordt voltrokken. 't Wil in Londen niet best vlotten Doch Molotof zorgt voor ontspanning» Het vlot op de conferentie van de ministers van Buitenlandscihe Zaken te Londen nog niet erg. Nu heeft Molotof buiten de vastgestelde agenda om ineens Japan ter sprake gebracht; over het Verre Oosten was ook te Potsdam niet gesproken. Er gaan allerlei als verkla ring bedoelde geruchten rond. Een er van is, dat nu Rusland in zake Tripolis weinig steun vond voor zijn wenschen o.a. bij Amerika, het deze wending heeft geforceerd om qr aan te herineren. dat het in het Oosten ook van de partij wil zijn. De sensationeele geruchten van de laatste dagen beginnen reeds weer af te nemen. Men maakt geen aanstalten om uiteen te gaan, hoewel ook niet gezegd kan worden hoe lang men nog zal blijven vergaderen, hoewel b.v. de vaststelling van de Balkanverdragen wel eenigen spoed heeft. De agenda is ook nog niet afgewerkt. Voorts moet nog besloten worden over de vraag of de Fransche en de Chineesche delegaties uitgesloten moeten worden van de bespreking van de vredes verdragen met de Balkanlanden. Men neemt te Londen aan. dat dit afhangt van het ant woord dat volkscommissaris Molotof uit Mos kou hieromtrent zal ontvangen. Naar men zegt heeft hij n.l. deze aangelegenheid voor gelegd aan de hoogste autoriteit te Moskou. Al etende is door Molotof ook voor eenige ontspaning gezorgd. Na een receptie verklaar de hij. dat de conferentie den vrede heeft te consolideeren en een duurzamen vrede moet waarborgen. Tegen het eind van den avond arriveerde ook de Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Bevin, met wien Molotof in-ge sprek kwam. Men hoorde Molotof zeggen, dat zelfs wanneer tijdens deze zitting van den raad een volledige overeenkomst ten aanzien van alle onderwerpen niet mogelijk zal zijn, alles bij een volgende zitting .soepel en loyaal" uitgewerkt zou worden. Deze loyale samenwerking zal vooral moe ten worden toegepast t.o.v. het Russisch- Hongaarsche verdrag, omtrent een vijfjaren plan van economische samenwerking. Over dit verdrag zijn de meeningen op de confe rentie nogal verdeeld. Ondanks eenig mee- ningsverschil heeft de conferentie echter toch nog belangrijke beslissingen kunnen nemen. Wel is bij de besprekingen gebleken, dat Europa in invloedssferen is verdeeld. Demobilisatie van roode leger wordt bespoedigd. Door radio-Moskou is heden melding ge maakt van een order, volgens welke de de mobilisatie van het roode leger moet worden bespoedigd. Als gevolg van opschuiving naar links Frankrijk houdt kantonnale verkiezingen, 'n Soort provinciale staten, die echter zeer beheerscht worden door locale belangen en waarvan de uitslag sterk beïnvloed wordt door plaatselijke verkiezingsafspraken: „koe handel". De eerste uitslagen wijzen een opschuiving aan in radicale richting en doen een verster king van de positie van De Gaulle verwach ten. De socialisten en de radicaal-socialisten die de voornaamste steunpilaren van den gene raal zijn, hebben aanzienlijke winsten be- DAT de politie in opdracht van den min. van Justitie er op toe zal zien, dat wielrij ders gebruik maken van de rijwielpaden. DAT aan het Concertgebouworkest ver moedelijk twee assistent-dirigenten zullen worden verbonden, w.o. Hein Jordans uit Maastricht. DAT de afd. Eindhoven der gemeenschap oud-illegale werkers Nederland een ten toonstelling zal houden over het onder- grondsche verzet van Eindhoven e.o., waar toe men vóór 30 Sept. contact kan zoeken met Kruisstraat 5 te Zeelst (N.B.). DAT te Berg en-on-Zoom een monument zal worden opgericht op het Canadeesche kerkhof. DAT in Arnhem slechts 156 panden intact zijn gebleven, alle andere min of meer ern stig zijn beschadigd, terwijl in de zieken huizen van de 935 bedden er thans nog 395 beschikbaar zijn. DAT ten behoeve van de bevolking in de Noordelijke provincies een partij buiten ge bruik gestelde goederen, voornamelijk klee ding en schoeisel, van het Canadeesche leger zullen worden overgenomen. DAT J. van Driel en A. Koopmans, be stuurders van den Ned. Bond van Onderwij zers, naar het oordeel van den eereraad voor de zuivering van het N.V.V., voor het leven zijn uitgesloten, DAT alle kunstschatten, antiquiteiten en bibliotheken, welke gedurende de toezetting in vijandelijk bezit zijn geraakt, op last van het M.G. dienen te worden aangegeven, waartoe formulieren verkrijgbaar zijn op Korte Vijverberg 7, tel. 113444, Den Haag. DAT de uitnoodiging der Stichting 1940 1945 aan alle Ned. kunstenaars voor het maken van een ontwerp-affiche voorloopig is uitgesteld. DAT Doesburg een nieuw sportpark zal krijgen, waarin een zwembad niet zal ont breken. DAT in de periode van 10 t/m. 22 Sept. een enquête naar behoefte aan land onder de agrarische bevolking heeft plaats gehad. DAT de Eereraad voor Muziek, Eduard Flipse voor drie jaar heeft uitgesloten. DAT de K.N.A.C. na vier jaar omzwerven weer terug is dn haar oude huis Lange Vij verberg 10 te Den Haag. DAT mr. dr. L. Regout te Meerssen is be noemd tot voorzitter van den Mijnraad te Heerlen. DAT dezer dagen te Oosterbeek de eerste steen gelegd werd voor het monument ter herinnering aan de „Battle of Arnhem". DAT morgen de eerste van de 20 door de Ned. Ind. regeering in Amerika bestelde motorschepen afgeleverd zal worden en bin nenkort naar Indië zal vertrekken met een lading bloem. DAT de mededeeling in een der bladen inzake de te verwachten benoeming van den heer A. Mühlenfeld tot gouverneur van Suriname onjuist is. DAT de deken der Orde van Advocaten te Haarlem telegrafisch bij den minister van Justitie heeft geprotesteerd tegen de wei gering van den P.O.D. aldaar om aan adr vocaten inzage van dossiers te verleenen. DAT Nol Binsbergen, de bekende vogel fotograaf, op 38-jarigen leeftijd te Zaandam is overleden. DAT, ten einde te komen tot een juiste verdeeling van de ons ter beschikking staan de deviezen, een verificatiecommissie Aan- koopen in het Buitenland (V.A.B.) is inge steld. DAT de opdracht van de Billiton-Mij voor den bouw van 6 tinbagigermolens in Neder land gezamenlijk zal worden uitgevoerd door de Werf Conrad en Stork Hijsch te Haar lem, J. en K.' Smit's Scheepswerven te Kin derdijk, de N.V. Versdhure en Co's Scheeps werf en Machinefabriek te A'dam en de Werf Gusto te Schiedam DAT de heer J. v. d. Beek, dir. van de Billiton Mij, benoemd is tot voorzitter van het Intern. Tincomité als opvolger van den onlangs overleden Sir John Campbell. DAT men zich de medewerking van het M. G. bij de repatriëering van familieleden kan verzekeren door zich onder vermelding van eigen naam en adres schriftelijk te wen den tot: Staf M. G. afd repatriëering buiten land, Carel v. Bylandtlaan 30„ Den Haag. DAT met ingang van 1 Oct. alle thans gel dende beperkingen, aanwijzingen en bepalin gen inzake de verzending van poststukken in het internationaal brief postverkeer, zijn op geheven. haald. Ook de communisten, wier meerder heid aan andere, meer plaatselijke over wegingen is toe te schrijven, hebben gewon nen. Zij 'hebben in 93 kantons de overwin ning behaald, d.i. in 67 kantons meer dan bij de laatste verkiezingen, die in 1937 werden gehouden. De resultaten in 571 van de 871 kantons, waar de telling der stemmen is voltooid* wijzen uit dat de candidaten van de partijen, die algemeen worden beschouwd als volge lingen van De Gaulle, het grootste aantal stemmen hebben verworven. De socialisten hebben tot dusver 313 zetels veroverd, een winst van 186 zetels 9edert '37., De radicaal-socialistische partij onder lei ding van Herriot, die te Lyon een groote overwinning behaalde, verwierf 293 zetels. Daar staat tegenover, dat de partijen, die zich tegen De Gaulle keeren, o.a. de republi- keinsche groep, de Republi.keinsch Dem. Unie en de conservatieven onder Paul Reynaud. zware verliezen leden. Vier van De GauUe's ministers zijn herkozen. Toen een derde van het aantal stemimen geteld was. hadden de socialisten 102 zetels en de communisten 23 zetels gewonnen. De conservatieve partij van Reynaud verloor 121 zetels. In Parijs hebben de communisten volgens de laatste gegevens, 28 zetels verkregen, waartegenover de socialisten 12 en de Gaul- listisoh-republikeinsche partij 14. Gemeld wordt, dat de socialisten alom in het voor deel zijn tegenover de opponenten. De resul taten, door de communisten behaald, zijn be neden de verwachtingen gebleven, behalve in Parijs en in enkele andere groote steden. De herstemming zal de volgende week ge schieden. Parijs valt buiten deze verkiezing, daar de leden van den gemeenteraad, die in April j.l. werden gekozen, automatisch lid zijn van de Conseil Générale van het Seine- Departement. Toenemende beivolking, aldus De Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: Toe nemende bewolking, eenige regen en weef wat aanwakkerende wind. ZON EN MAAN. Morgen zon op 6.33 en onder 18.28; maan op 21.52 en onder 13.48; 28 Sept. laatste kwar tier; 6 Oct. nieuwe man; 14 Oct. eerste kwar tier; 21 Oot. volle man; 27 Oct. laatste kwar tier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1