Ontstellende ervaringen onder de Jappen Qndergrondschewerkersdendood ingejaagd Ned. kinderen vermaken zich in Schotland N1TOWE LEIDSCÏTE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1345 Triest relaas van een oud- Hagenaar V BANGKOK. 8 September 1945. Royal Bangtkok Sporte Club. Lielve Ouders. Broer en Zusters. GODDANK is de oorlog, de intemeering van Gré en de kinderen in Indië, jul lie ellende in Holland en mijn krijgsge vangenschap geëindigd. We hopen, dat allen leven en gezond zijn en danken God, dat Hij ons door alle moeiten, ziekten en ellende heeft geleid. Schetsmatig zal ik nu een en ander ver tellen. Jullie zijn razend benieuwd naar alles en wij niet minder. 21 Mei '40 werd onze Nico Frits geboren, een schat van een ventje. Toen ik hem 't laatst zag en wegging, rende hij mij ach terna: Pappa, pappa!" Nov. '40 zat ik in de bergen in Nongkodjajar-Tenger zooals in Nov. '36. Eind Febr. '41 zijn wij naar Ban doeng verhuisd. Na sollicitatie ben ik nl. overgestapt in dienst van de Militaire Lucht vaart. Technische Dienst, als adj .-Luchtvaart kundige. Prachtig werk heb ik daar gehad. Veel geleerd en veel verantwoordelijkheid gekregen. Dat was échte ..arbeidsvreugde!" Kort na het begin van den oorlog werd ik benoemd tot res. 2e verb.officier R AL. technisch advies commando M.L. Geweldig interessant! Moeilijk/ sqms gevaarlijk werk heb ik daar gedaan. Dezer dagen werd ons een brief ter hand gesteld, die een onzer oud-abonné's. de Hagenaar J. Benschop, als eerste le ven steeken zond uit Bangkok naar zijn familie hier ter stede. Wij prijzen ons ge lukkig hem te mogen publiceere-n. daar men aldus een goeden indruk krijgt van het groote leed. dat ook aan den evenaar door land genoot en geleden werd. 12 Maart '42achter prikkeldraad. Gré en de kinderen in een kamp. Dat zal eirvd Nov. '42 geweest ziin. In den loop van Oct. *43 ontving ik een kaart van 4 Jan. '43. Daar na hoor ik niets meer en weet niets met zekerheid. Vermoedelijk zat Hans al onge veer anderhalf jaar in een jongenskamp in Bandoeng. Gr en de anderen ook in Ban doeng of sinds eind '44 in Batavia. 31 Mei '42 gingen wij 700 officieren naar Tjimatri. 11 Oct. naar Batavia. 15 Oct. scheep naar Rangoon. Aan boord breekt een dysenterie-epidemie uit. wij beleven een tor- pedoaanval op ons convooi. Juist mis voor onze schuit. Vreeselijke toestanden aan boord. 7 Nov. zijn we in Rangoon. Van de kleine 800 zieken zijn ongeveer 30 pCt. overleden. Zelf sta ik aan den rand van het graf. Dysen terie Opgegeven door de doctoren.Onbeschrij felijke ellende. 14 tropische zweren en 3 etter- zakken. Geen medicijnen, geen ander voedsel dan een beetje rijst. Mijn gewicht daalt tot 45 kg. Andere ziekten volgen, maar ik word door God gered. Bind Jan. '43 gaan we naar de in aanleg zijnde spoorlijn Moulmiin-Bampong. Koelie werk, knechtschap, middeleeuwssclhe straf fen, epidemieën, honger, regenseizoen, bom aanvallen. mitraillementen. bandjirs, over- stroomingen enz. enz. We zijn door de ellen de gekropen tot 't iets beter werd Begin Oct '44 gaan we naar Thailand. Vier maanden hebben we 't goed. Toen naar Kan- chanbrië. Daar wordt *t weer langzamerhand minder. Eind Juli moeten we naar Nacon Miok. d.i. 80 km N O. van Bangkok Een h£-l. Beestachtige afbeuling. slechte voed'ng. geen can fine. hard werken, slanen op den grond (voor ons geen nieuwsll We hoeren veel ge ruchten. soms een enkel belicht. E'ndeliik. 16 Aug. '45 *s avonds: Het verlossende woord Amerikaansche parachuti=ten landden bii Kanchanbrië en Nacon Miok. We hooren later dat dit is gebeurd in verband met het plan van de Ja poen om alle officieren uit te moorden. Er wordt een oostand in Thailand voorbereid voor 11 Aug. Gelukkig is ons dit bespaard gebleven. VERDUIDELIJKING In ons blad kwam voor eenige dagen een bericht voor, waarin werd medegedeeld, dat de Gen. Synode der Ger. Kerken wijlen' dr H. H. Kuyper in zijn eer had hersteld in zake een tegen hem ingebrachte beschul diging. Boven dit bericht stond ..men schrijdt ons" Thans laat de scriba van deze Synode weten, dat d:' besluit in een openbare zit ting der Synode is voorgelezen en aange nomen. en daarna aan een journalist is ter hand gesteld om het aan de pers door te geven. Deze journalist heeft te goeder trouw dit bijschrift aan het bericht toege voegd. 29 Aug. '45 per vrachtauto naar Bangkok. Per vrachtauto! Iets bijzonders! Want 30 Juli liepen we nog 46 km met al ons hebben en houden op ons nek en voortgejaagd door de Jappen. Nu wachten we op afvoer. De toe komst is nog vaag, maar blij! Drie-en-een- half jaar Gré en de kinderen gemist. Hoe zullen ze behandeld zijn? Leven ze nog? Ik zond eind Aug. '45 een telegram naar jullie. Hopelijk hebben jullie 't ontvangen. Voor nu eindig ik. Ik denk een uitvoerig verslag te schrijven, maar moet eerst papier en inkt hebben. Dat kan nu nog niet. Mijn adres: J. C. Benschop, t.z.t. 2e It. M.L., adj Luchtvaartkundige. Techn. Dienst Mil. Luchtvaart. Andir bij Bandoeng. Gods bescherming toegewenscht. Uwen jullie liefh. Jan. *cht finbaggfrmo'ens voor Indië Bouw zal echter 2 jaar duren. Naar van de zijde van de Billiton Maat schappij wordt vernomen, heeft deze maat schappij thans een achttal tin baggermolens besteld, om. zoodra de situatie dat toelaat, de mogelijkheid te openen bij de eilanden Banka. Billiton en Singkep wederom tin te winnen. Zes van deze molens zullen in Ne derland worden gebouwd door een combina tie van de Nederlandsche industrie. De an dere twee zullen in Amerika worden ver vaardigd. Ondanks het feit. dat in Amerika prioriteit is verkregen, zal met den bouw vermoedelijk nog wel twee jaar gemoeid zijn. Het is derhalve van het hoogste belang te weten in welken toestand het materiaal, dat in Indië is achtergebleven, zich thans be vindt. Berichten hierover zijn nog niet bin nengekomen. Thans doodstraf legen den dader peë scht Het Bijzondere Haagsche Gerechtshof heeft gistermorgen een speciale zitting te Rotter dam gehouden ter berechting van een vijftal zaken. Vooral voor de eerste zaak bestond enorme belangstelling. Het betrof een vroegere voorzitter van een der A. R. kiesvereeni- gingen ..Nederland en Oranje", C. Kooiman, eertijds een achtbaar ingezetene van Rotter dam maar die, volgens zijn eigen getuigenis, „in den greep van de hebzucht was geraakt". In 1943 ging hij bij de illegaliteit, liet menschën onderduiken, zorgde voor nieuwe persoonsbewijzen en voor verklaringen van arbeidsvrijstelling. Hij sloot zich aan bij de landelijke organisatie die de zorg had voor onderduikers en kreeg in die hoedanigheid bonkaarten om te distribueeren. Maar het bruine leven van den zwarten handelaar trok hem meer en meer. Hij begon een bon kaart te verkoopen en eindigde met dertig a veertig stuks te verkoopen voor prijzen van honderd gulden en meer per stuk. Het geld besteedde hij om zijn zoon een buitenge woon kostbare postzegelverzameling te be zorgen. De organisatie begreep op den duur niet waar hij al die bonkaarten voor noodig had en schreef op 8 Maart van dit jaar een geheime vergadering uit waar hij zich zou moeten verantwoorden. In het nauw ge dreven zocht hij een uitweg en meende die te vinden door de convocatie van ae verga dering in handen van de Duitsche S. D te spelen. Het gevolg was dat er een inval werd gedaan in het huis aan de Hoekschestraat waar de vergadering plaats vond. Een der aanwezigen, die zich in een geheime schuil plaats, boven op een kast. had weten te wringen maar zich verraden zag door een zichtbaar gebleven slip van zijn jas. werd door schoten uit een pistool zoodanig met kogels doorzeefd dat hij enkele oogenblikkeo later overleed. Het lijk moest door zijn makkers naar buiten worden gedragen en daar als afschrikwekkend voorbeeld eenigen tijd blijven liggen. De andere aanwezigen werden gearresteerd en twee hunner werden gefusilleerd. Het verraad van Kooiman werd nog des te schandelijker toen hij daarop gelden ging inzamelen z.g. voor de najfcrf-ten betrek kingen van het drietal. Ook l»et hiervoo' ontvangen geld gebruikte hij t0 «igen bate. De advocaat-fiscaal, mr J. S. Lofce. wees op het dubbele landverraderlijke element in de handelingen van verdachte. Verdacnte is de moreele vader van een drietal moor den. In dit geval is maar een straf mogelijk nl. de doodstraf, welke straf hij dan ook eisohte met uitsluiting tevens van actief en passief kiesrecht. Nadat de toegevoegde verdediger, mr Th L. W. H. Goeman, aan het eind van zijn pleidooi medegedeeld had. dat verdachte be reid is de volle consequenties van zijn daad Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Leeuwarden (8e p.p.) J. M. de Jong te Stompetoren (N.-H.); te Rot- terdam-Fijenoord (6e p.p.) J. J. Poldervaart te Vriezen veen. Bedankt: voor Overschie A. A. Kool haas te Daarle. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Westbroek cand. J. E. Hendriks, hulppred. te Badhoevêdorp, die bedankte voor Lei muiden en Woubrugge. Bedankt: voor Aalten en Meppel D. A. Zijlstra te Uithuizen. Benoemd: tot hulpprediker te Bad hoevedorp cand. D. Wijnbeek te Amsterdam. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Genemuiden en Werken dam W. C. Lamain te Rijssen. Vrij Evang. Gemeenten. Aangenomen: naar Franeker J. v. d. Werfhout te Cadzand. PREDIKANTEN NAAR INDIE De „Commissie tot behartiging in Neder land van de belangen der Protestantscne Kerk in Ned.-Indië", heeft nu het Indische Kerkbestuur niet functioneert, een aantal predikanten voor Indië beroepen, terwijl er weldra meerderen zullen volgen. De beroepen predikanten zijn Ds F. Bloem hof te Noordlaren, Ds A. Faber te Kampen, cand. L. J. Bloemsma, hulppred. Jeugdkerk te Aardenhout. cand. C. B. Th. Enklaar te Haarlem, Ds W. L. Jens te Dreischor en cand. A. Schouten, hulppred. te Oosterend (Texel). Dr J. B. Stelma. Ned. Herv. pred. te Kra lingen is benoemd tot vlootpredikant 'n Ned.-Indië welke benoeming hij heeft aan genomen. Iln den ouderdom van bijkans 91 jaar is te Kampen overleden ds C. de Jonge, de nestor van de Oud-Geref. gemeenten in Ne derland. als een man te dragen las verdachte een uit voerige biecht voor waarin hij aan het slot, terwille van zijn gezin en om voor de nage laten betrekkingen iets goed te kunnen maken clementie verzocht. De doodstraf met uitsluiting van het kies recht werd ook nog geëischt tegen den 33-jarigen A. G. Schoften en den 26-jarigen W. A. van der Riet, die beiden vrijwillig dienst hadden genomen bij de Waffen-SS en den eed van trouw aan Hitier hadden afgelegd. De 22-jarige W. Blokland en de 29-jarige J. van der Berg hoorden respectievelijk 15 en 10 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen met uitsluiting van het kiesrecht voor den tijd van 20 respectievelijk 10 jaar, omdat de eerste vrijwillig dienst had genomen bij de N. S. K. K. en de laatste als wachtsman bi) de Duitsche weermacht. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. Het is er prettig en ook gezond Aberfoyle, 10 Sept. 1945. Mijn tweede brief wordt geschreven van een kamp uit. dat omringd is door hooge heuvels. Aberfoyle is een dorpje dat veel door toeristen wordt bezocht, omdat het hier zoo mooi is. Bergen en meren prachtig. Een van onze jongens schreef op zijn briefkaart naar huis: ..Vader, 't is hier een natuur om van te kwiilen". Nou. dan weet u het wel. Een ander scheef: „het wemelt hier van hazen, konijnen en frambozen". Laat-ie- goed-zijn! Een derde, die blijkbaar erg met zijn leidster ingenomen was, schreef, dat hij zoo'n aardige ..lijster" had. Na ons verblijf van twee dagen in Londen, hebben we al heel wat beleefd. De trein bracht ons eerst naar Abington Daar maak ten we voor het eerst kennis met het beseer de kampleven. De bedoeling is, dat we in drie kampen zullen worden onde-gebracht. die alle drie er vrijwel gelijk uitzien. Het eene ligt in Abington, 't andere in Aberfoyle, het derde in West Linton. Deze dorpjes.waar van West Linton het grootste is (maar toch ook nog klein), lissen oo sroot-°n af=ta-nd van elkaar Om van Abington in Aberfoyle te komen moet*.ie over Glasgow. En om van Aberfoyle in West Linton .te komen ga je per bus over Edinburgh. Ik zelf heb alle drie kampen bezocht. Al zijn de kampen nagenoeg gelijk wat indee ling betreft, de omgeving is niet overal de zelfde. West Linton is het meest in de ruimte gelegen. De heuvels zijn daar wat verder weg en wat lager. Maar het kamp zelf is keurig en men houdt er veel van bloemen. Abington ligt te midden va-n mooie heuvels. De jon- partner in de exploifatie van Hongarije's hulpbronnen. De Franschen hebben onverwacht Sai gon. de hoofdstad van Indo-China. bezet; de bestaande Annomeesche regeering werd in beschermingsarrest gesteld. Te Londen zullen 3000. nieuwe taxi's in gebruik worden genomen, waardoor deze stad, als vóór den oorlog, oVer 8000 wa gens zal beschikken. De geruchten, volgens welke Hirohito van plan zou zijn om „gezondheidsredenen" troonsafstand te doen, zijn vermoedelijk on juist. De krijgsraad van Brussel heeft een ra diotechnicus. die de Duitschers heeft gehol pen bij het demonteeren en vervoeren van den Brusselschen radiopost naar Hilversum, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het voltallige comité van het al-Indi sche Congres heeft met overweldigende meerderheid van stemmen een resolutie aan genomen waarin wordt verklaard, dat de door Lord Wavell voorgelegde voorstellen ontoereikend en onbevredigend zijn en Indië en het Congres onafhankelijkheid eischen. Tijdens de derde zitting van het al-Indi sche Congres te Bombay heeft zich een anti communistische demonstratie voorgedaan: het gehoor van 25.000 man eischte. dat aan geen communist het woord zou worden toe gestaan. - De voorloopige Hongaarsohe regeering heeft besloten een gemeenschappelijke on derneming te stichten met de Sowjet-regee ring. om den goederenruil tusschen Hongarije en de Sowjet-Unie te controleeren. De Arabieren zijn bereid om aan alle Britsohe, Fransche of Italiaansche eischen t.a.v. Tripoli weerstand te bieden, omdat Tripoli rijp zou zyn voor onafhankelijkheid. De veranderingen in 't Parlemen* Nog 76 Tweede en 34 Eerste Kamerleden overgebleven De Eerste Kamer bestaat nog uit 34 leden en de Tweede uit 76, nadat uit ons Hooger- huis 2 leden zijn verwijderd en uit de Tweede Kamer er 1 wegens onvoldoende vaderlandsche gezindheid uitgezet is. De Eerste Kamer verloor voorts door over lijden 10 leden en wel de heeren v. Citters en Colijn (A.-R.), Bruineman, de Jong. v. Lanschot en Nivard (R.-K.), de la Bella. Moltmaker en Wiardi Beekman (S.-D.). en ter Haar (C.-H.); 2 hebben ontslag genomen v. d. Bilt (S.D.) en Mr v. Vessem (N.S.E.), terwijl de drie overige N.S.B.'ers automa tisch werden afgevoerd. Met de 2 weggezui- verden zijn dat er 17, waartegenover nog 1 toegelaten lid staat, de heer v. d. Kieft (S.-D.), zoodat van de 50 leden er netto 16 zijn weggevallen. Bij de Tweede Kamer zijn 24 vacatures. Het verloop was hier als volgt: Vervallen 4 N.S.B.-ers (waarvan Mr Rost v. Tonningen overleden), uitgezuiverd 1. voorts overleden 9. Prof. v. Gelderen. mej. de Jong, Th. J. Thijssen, Dr v. d. Waerden (S.D.)Dr Moller (R.-K.), Prof. Slotemaker de Bruine (C.-H.). Dr Vos (Lib.), W. Wage naar (A.-R.) en D. Wijnkoop (Comm.). de Visser (Comm.). Ontslag hebben genomen: Mevr. Bakker— Nort (V.D.). Mevr. Mackav—Katz. en de heeren J Bakker (C.-H.). Drees. Faber, Hilgenga, J. ter Laan. Ir. Vos (S.D.), Hermans. Kuiper. Suring (R.-K.), v. Hou ten (Chr.-Dem.). Wanneer men nu bedenkt, dat 3 leden be noemd zijn verklaard en meetellen, maar nog niet zijn beëedigd, kilopt ook deze reke ning. Ten slotte de samenstelling der partijen in dit rompparlement met tusschen haakjes de sterkte op 10 Mei 1940: Tweede Kamer: R.K. 27 (31). A.R. 16 (17). C.H. 5 (8). S.D. 17 (23). Lib. 3 (4), V.D. 5 (6). Comm. 1 (3), SG. 1 (2), C.D. 1 12), N.S.B. (4). Eerste Kamer: R.K. 11 (16). A.R. 5(7), C.H. 5 (6). S.D. 8 (12), Lib. 3 (3), V.D. 2 (2), N.S.B. (4). „BELGISCHE K L M." GAAT OOK WEER BEGINNEN. Door onderhandelingen van de Sabena in Engeland is het België weer mogelijk ge maakt binnenkort weer vliegdiensten te ope nen. Hiertoe zullen drie Douglastoestellen, elk met een vervoermogelijkheid voor 22 pas sagiers. in Brussel aankomen en de diensten BrusselCongo, BrusselLonden. Brussel Parijs. BrusselAmsterdam, BrusselPraag en BrusselZürich hervatten. DE HEER KERSTENS NAAR BATAVIA. De heer P. A. Kerstens. Indisch regeerings- commissaris ter beschikking van den Minis ter van Overzeesche gebiedsdeelen en direc teur van het Dep. van Onderwijs van Ned - Indië. zal einde der volgende week per vliegtuig naar Londen vertrekken en van daar doorreizen naar Batavia. gens vroegen al dadelijk of ze die duimen mochten beklimmen. Ze wilden er zoo maar even boven op. We zijn er ook wel op ge weest. maar dat was toch een heele klim. We hadden zeker een drie kwartier noodig. Aberfoyle vind ik het mooist van de drie, wat de omgeving aangaat. Hier van uit mijn kamertje heb ik een prachtig uitzicht on de hooge heuvels (500 m boven den beganen weg en 1000 m boven den zeespiegel). Maar van elk kamertje uit heb je zoo'n schitterend uitzicht Elk kamn bestaat uit een aan+al groote slaapzalen, telkens twee in het ver lengde van elkaar, elk van ongeveer 2* bed den (twee boven elkaar, mooie ijzeren ledi kanten). Bii zoo'n houten slaangelegenheid is een schoollokaal. Zoo zijn er een drietal voor jongens en evenveel voor meisjes. In het midden is een groote eetzaal, waar we allen samenkomen. Dicht daarbij is de groote ver gaderzaal. waar ook kerk wo"*dt gehouden. En verder zijn er kantoorlokalen, waschge legenheden en magazijnen. Het ziet er alles voortreffelijk uit en je moet respect hebben voor zulk een modern ingericht kamp. De jongens en meisjes (er is nl. voriee week een nieuwe groep aangekomen) heb ben het reuze naar hun zin. Je hoort ze z-'n- gen en fluiten en ze genieten volop, 's Mor gens half aeht st^an ze o.o Kwa«"t over prbf morgenwijding voor de protestantsche kinde ren. voor de R.K. kinderen mis. Om nè-geri uur ontbijt. Half elf glas melk met brood. Eén uur middagmaal. Daarna een uur rusten in de slaapzalen. Dan wandelen na de thee, waarbij ook weer brooJ wo^dt gegeven. Ötn half zeven avondeten. Wassehen en naar bed. 's Morgens hebben ze school, gvmn^f^ek en zang. Over het algemeen ziin ze goed ge zond. Een enkele heeft wat grien of last van de ingewanden. Maar ernstige zieken hebben we gélukkig niet. We kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor wat ons hier wordt aange boden. Twee kamopn 7.1'in mi bezet nl Aber foyle en West Linton. Het wachten is op nog een groep en dan zullen de drie kamoen vol zijn. We wachten op die laatsten en ho pen dat zp ook zoo zullen «*en'eten als wij. Hartelijke groeten van alle kampbewoners, Ds JAC. POORT. VOORZIENINGEN INZAKE DE GELD- ZUIVERING Heden is verschenen Staatsblad F. 183, houdende nadere voorzieningen in verband met de zuivering van het geldwezen. Art. 1 luidt: le Het overdragen, hetzij bijwijze van be taling. hetzij op eenige andere wijze, van 's Rijks munten in zilver, nikkel, brons en zink anders dan tegen de nominale waarde dier munten, is verboden. 2e. Handelingen in striid met het in het vorige lid vervatte verbod zijn misdrijven. Art. 2: le Het onttrekkeen van munten, als in art. 1 bedoeld. aan%hun bestemming door versmelting, verminking of anderszins is verboden 2e. Handelingen in strijd met het in hèt vo*-ige 'id vervatte verbod zijn misdrijven. Art. 3: Ingeval munten als in art. 1 bedoeld wor den aangetroffen, ten aanzien waarvan ge- 'grond vermoeden bestaat, dat zii bestemd zijn om te worden aangewend voor hande lingen als bii de artikelen 1 en 2 verboden, kunnen deze worden in beslag genonaen en verbeurd verklaard. NED. OFFICIEREN IN FRANSCHE ZONE. Nederlandsche officieren zullen de Fran sche zone van het bezette Duitschland kun nen bereizen, ten einde geroofde goederen, op te sporen en ze vervolgens binnen onze landsgrenzen terug te voeren. VAN OVER DE GRENZEN Van 15 tot 25 November zal te Praag een wereldcongres vanstudenten worden gehouden. Naar de Russ. volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. Molotof, mededeelde, zullen spoedig algemeene verkiezingen in de Sovjet-Unie worden gehouden. Bij de opening van het Zwitsersche par lement heeft de minister van Handel, Stampfli een heftigen aanval gedaan op de geallieerde politiek van het aanhouden van een zwarte lijst, waarop alle namen voorkomen van firma's in neutrale landen, die handel ge dreven hebben met de as-mogendheden, waardoor de rechten van de kleine mogend heden ernstig geschaad worden. In Polen is een belangrijke ondergrond- sche nazi-organisatie, onder leiding van een voormalig S.S.-officier, ontdekt. De vroegere leider van de Duitsche Soc.-dem. partij, Noske, is nog in Duitsch land in leven. België heeft generaal von Paulus, den man van Stalingrad. op de lijst van oor logsmisdadigers geplaatst, wegens vele moor den in 1940 in de Arionnon ?°r»leegd. toen von Paulus daar het bevel voerde. Volgend jaar zal op uitnoodiging van Rusland een land en wed strijd schaken tus schen Rusland en de Ver. Staten worden gespeeld. De geallieerden hebben groote zorgen over de 15 a 20.000 Javaansche koelies, die de Jappen naar Singapore transporteerden en daar thans leven van etensresten uit de vuil- nishoopen. Er zijn 17 Kroatische landverraders, w.o. 14 generaals, ter dood veroordeeld. Mosquito's onderhouden een dagelijk- sche luchtverbinding tusschen Londen en W e e n e n. Tijdens den oorlog, zoo is thans ont huld. gebruikten de Engelschen en Ameri kanen voor hun luchtafweer een granaat met een radio-tastapparatuur. die ontplofte wanneer het projectiel in de buurt van het doel kwam. De regeering van Abessinië heeft te Lon den een memorandum ingediend, waarin ze kere deelen der voormalige Italiaansche ko loniën worden opgeëischt. die historisch, etnografisch en cultureel bezien bij Abes sinië hooren. Volgens minister-president Van Acker verkeert Befgiië van alle bevrijde landen t.a.v. de voedselvoorziening in de meest gun stige positie. Voor de lichtere gevallen van collaboratie zal binnenkort amnestie worden verleend. De kolenprodiictie is sinds Fe bruari van 8200 ton tot 145.000 ton per maand gestegen, waardoor de volgende maand tex tielproducten aan de zul ten komen. Er komt een oorlogswinstbelasting. Op 78-jarigen leeftiid is te Gent over leden de emeritus hoogleeraar Jozef Bidez, een der meest vooraanstaande kenners van de oude Grieksche beschaving. 28 September zai een Douglas Skvmas- ter vliegtuig uit Washington vertrekken voor een reis om de wereld die 151 uur zal duren. Het geheim van den atoombom zal ont houden worden aan volkeren, wier doel is te veroveren. Engeland heeft het vraagstuk van de Joodsche immigratie in Palestina overgedra gen aan den Raad der Vereen volken; Tru man wilde 100.000 Joden naar Palestina laten gaan. Rusland en Hongarije hebben buiten Engeland en Amerika om een economisch pact voor 5 jaar gesloten; Rusland wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2