liouranl ss; Java zal aanvang October worden bezet iDist Ie serie: 1 April 1920— 15 October 1941 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1945 Je serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 120 Abonnementsprijzen V .#4^ ÉL Hoofdredacteur: V™' roflaffl„ Postrekening 5 8 9 3 6 h diemf.r jesjgsgki», Redactie: Christelijk-Nationaal Dagblad r>nr Leiden en Omstreken „Strmluastirfj is atjeMaml b. van der ros mgn bert in icaljenspwi* Een tweede Belsen ontdekt in den Pacific OVER DE TOESTANDEN in Indië tijdens de Japansche bezetting bereiken ons steeds nadere inlichtingen. Zoo is er eerst dezer dagen een Oostersch „Belsen" ontdekt op het eiland Babalthuap. vlak bij den evenaar, waar 500 uitgemergelde Indiërs en Indonesiërs meer dan drie jaar gevangen hebben gezeten. De gevangenen kregen slechts weinig water en een handvol rijst als dagelijksch rantsoen. Op Java is de toestand niet beter geweest, zooals uit de verklarin gen van vele gevangenen bleek. Spoedig zal er echter aan alle wantoestan den een einde worden gemaakt, daar officieel is gemeld, dat de bezetting van Java door geallieerde strijdkrachten ongeveer 4 October zal plaats vinden. Het bestuur van Indië zal zoo mogelijk tezelfder tijd te Batavia worden ingesteld. Tevens wordt alle mogelijke moeite gedaan Java van voeding en medicamenten te voorzien. De „Karsik," een van de eerste schepen, die op de Duitschers werden buit gemaakt en dat in den oorlog reeds tweemaal tot zinken zou zijn gebracht, is te Melbourne geladen met 1000 ton medicamenten en voe dingsmiddelen voor Java. Zoolang de Japanners nog de macht uit oefenen. zijn er nog veel ongeregeldheden. De zenders te Bandoeng zijn b.v. nog ,in handen van een Indonesisch nationalist, die den geallieerden weigerde van den zender ge bruik te maken. Daar de Japanners weiger den om op te treden, is de verbinding met de buitenwereld nog niet mogelijk Ook op het Koningsplein in Batavia heeft onder lei ding van Soekarno een nationalistische be tooging plaats gevonden, waar de samenge komen menigte den fascistengroet bracht. Het is echter duidelijk, dat de opstandige elementen onder de bevolking slechts een uiterst gering deel van Java s bevolking van Toch geen huwelijken me; Duitsche vrouwen Montgomery trekt verbroederings verloven in. Montgomery heeft thans weer een order uitgevaardigd, waarin hij den leden der Brit- sche strijdkrachten verbiedt Duitsche vrou wen te trouwen. Hij heeft tevens verordend dal leden van de Britsche strijdkrachten niet bij Duitsche families ingekwartierd mogen worden. Tezelfdertijd worden alle verbroe deringsverloven ingetrokken. In zijn order zeide Montgomery: ..Ik vertrouw dat alle leden der strijdkrachten zich met waardig heid zullen gedragen en dat zij hun gezond verstand zullen gebruiken bij hun omgang met Duitschers, die gedurende de laatste der tig jaar tweemaal onze vijanden zijn geweest Het eerste massa-proces n <*e Amerikaansche zone Gaat 8 October te Wiesbaden beginnen. Het eerste massaproces in de Amerikaan sche bezettingszone van Duitschland zal te Wiesbaden aanvangen op 8 October aan staande, tegen zeven mannen en een vrouw, die beschuldigd worden van moord op meer dan 40.000 Russen, Polen en Duitschers. Deze massamoorden zijn bedreven in de buurt van Wiesbaden. Men vond daar verschillende massagraven. Onderzoekingen hebben uitge bracht, dat Russen en Polen klaarblijkelijk in vrachtauto's naar een aldaar staande fa briek werden gebracht en daar onmiddellijk onderzocht werden door dokters. Men gaf hun dan ofwel Veronal-tabletten of inspui tingen. Belgische straatverlichting weer normaal. In België zijn thans alle beperkingen be treffende de straatverlichting opgeheven. Al leen de reglementeering van de lichtreclames blijft nog van kracht. 40.000.000 zielen uitmaken, zoodat het eerste geallieerde bezettingsleger alle moeilijkheden terstond zal kunnen smoren. De Japansche garnizoenen in Batavia zijn versterkt, om reeds thans de orde te handhaven. Mevr. Van Mook over haar gevangenschap. Mevr. Van Mook heeft bij haar bevrijding enkele verhalen gedaan over de verschrikke lijke toestanden in de gevangenkampen, doch verklaarde tevens trotsch te zijn om te heb ben kunnen lijden met alle andere vrouwen, die niet voor den val van Java geëvacueerd konden worden. De voor haar tijd vergrijsde mevr. Van Mook is 25 kg. afgevallen. WERKGEVERS EN DE GELDSANEERING Werkgevers die niet over een bankrelatie beschikken en zoo spoedig mogelijk na 2 Oct. loonen en salarissen moeten uitbetalen, kunnen nog t/m 25 Sept. ook bij de Rijks postspaarbank en Girodienst het benoodigde geld opgeven. Voor den Girodienst moet een normaal chèque-advies worden ingevuld, waaraan moet worden toegevoegd, dat het bedrag noodig is voor twee weekloonen en voor maandsalarissen over Sept. alsmede dat er geen mogelijkheid bestond het bedrag, dat aan de hand der salarislijsten moet wor den gestaafd, via een bank of spaarbank te- verkrijgen. Op de giro-enveloppe moet wor den vermeld „Aanvraag-loonen". Alle andere vragen van lezers over de deblokkeering der gelden, kunnen nog niet worden beantwoord, daar er eerst tegen het einde der inleve- ringsweek hieromtrent bepalingen komen. Wat Van Gerechten ten 'aste wordt relepd Het voornaamste uit de dagvaarding. De px-esident van het bijzondere gerechts hof heeft ambtshalve als verdediger toege voegd aan mr R. van Genechten, mr J. P. A. van den Oever te 's-Gravenhage. Aan van Genechten, die zoo men weet 3 October zal terecht staan, is door den pro cureur-fiscaal o.m. ten laste gelegd: dat hij, terwijl Nederland in oorlog was met Duitschland en leiding en geestelijke ontwikkeling van het Nederlandsche volk in nationaal-socialistischen en jegens Duitsch land vriendschappelen zin door de vijan delijke bezettende macht werd gewenscht en voor Duitschland nuttig was en terwijl hij een vooraanstaande positie innam als ver vullende de functie van procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage (later tevens bij het z.g. vredegereehtshoftevens fungeerend directeur van politie, als leider van het opvoedingsgilde en vormingsleider der N.SJ3. en later als commissaris der pro vincie Zuid-Holland, door zijn werkzaamheid in 't algemeen zoodanige leiding heeft ge- gegeven en zoodanige geestelijke ontwikke ling actief heeft bevorderd. De dagvaarding noemt hiervan een aantal voorbeelden, o.m. het op kennelijk partijdige wijze optreden als procureur-generaal bij de behandeling door het vredegerechtshof van de strafzaak tegen Bom en Kruithof in ver band met den dood van luitenant-kolonel Mussert. Voorts wordt genoemd het houden van anti-semietische radioredevoeringen en het houden van een aantal redevoeringen, het geven van persinterviews, het publicee- ren van artikelen, waarin nationaal-socialis- tische en jegens Duitschland vriendschap pelijke denkbeelden werden tot uitdrukking gebracht 3.000.000 DOLLAR VOOR NEDERLAND Het comité „American relief for Holland" heeft een bedi*ag van 3.000.000 dollar gereser veerd voor den aankoop van de in Neder land meest noodzakelijke levensbehoeften. De heer Heinz, directeur van de bekende Amerikaansche conservenfabrieken en afge vaardigde van het comité, heeft zich in Ne derland persoonlijk op de hoogte gesteld, welke artikelen daarvoor in aanmerking komen. Japansche soldaten en studenten hebben moordaanslagen gepleegd op enkele voor aanstaande Japanners, omdat eerstgenoem den tegen de capitulatie waren. Geallieerden zullen kotenaanvoer stopzetten Als de Nederl. mijnwerkers niet harder aanpakken De beheerder van de Limburgsche Steen kolenmijnen Ir Ch. Th. Groothoff heeft in een bijeenkomst met leiders der mijnbe drijven, en beambten en arbeidei*s gezegd, dat de stijging der kolenpi'oductie niet be antwoordt aan de verwachtingen, hetgeen zoo niet kan blijven, zonder dat daaraan noodzakelijke en niet te vermijden conse quenties zijn verbonden. De Eng. en Ame rikaansche autoriteiten, aldus deelde Ir Groothoff mede, verwijten ons nu, dat wij blijkbaar niet bereid zijn om met volledige toewijding mee te werken aan het herstel van Nederland en zoolang wij ons aandeel daarin niet bijdragen, zijn zij niet bereid ons meer kolen te sturen. in Auschwitz zijn 4 mil ioen menschen vermoord In Belsen aten de gevangenen menschenvleesch. De openbare aanklager in het proces tegen beulen van Auschwitz en Bergen Belsen. kol. Backhouse, heeft in zijn aanklacht ge zegd, dat in Auschwitz 4 millioen menschen zijn gecremeerd, terwijl in Belsen de uitge hongerde menschen het vleesch van hun ge storven mede-gevangenen hebben gegeten. Toen de Engelschen op komst waren, werden de gevangenen onder mishandeling gedwon gen 12 uur lang lijken te begraven. In Auschwitz was de voeding beter, doch hier werd ieder, die te zwak was om voor Duitschland te werken, m koelen bloede vergast. UITBETALINGEN RIJKSVERZEKERINGS BANK. De R.V.B. beveelt belanghebbenden aan. de thans in hun bezit zijnde kennisgevingen van betaalbaarstelling, vóór 26 Sept. a.s. op de postkantoren ter inning aan te bieden. Van dien datum af zal, i.v.m. de geldzuivering, geen uitbetaling meer plaats vinden. Den rentetrekkers, die gewoon zijn hun rente vierwekelijks of wekelijks te innen, wordt aangeraden, deze op de gewone wijze ten postka'ntore in ontvangst te nemen t/m 25 Sept. terwijl ook zij, die hun rente over grootere tijdvakken tegelijk in ontvangst na men, deze rente thans uiterlijk 25 Sept. moe ten innen. Toch nog vrij spoedig ter stembus? Saneering verkiezingsadministratie gaat voor die der Stamkaarten. Prof. Schermerhorn heeft op een N.V.B.- vergadering medegedeeld, dat de regeering het houden van verkiezingen zooveel moge lijk zal bespoedigen. In verband hiermee is beslist, dat de sanee ring van de verkdezingsadiministr atie voor rang zal hebben boven die der distributie stamkaarten KAMERBEWONERS DIE MINDER DAN f 100. —PER MAAND VERDIENEN Alleenwonende, zelfstandige kamerbewo ners, die geen kolenkaart bezitten en een inkomen van minder dan f 100.per maand hebben, kunnen zoo noodig als gezinshoofd worden aangemerkt bij de invulling van het aanvraagformulier voor een geldkaart B welk formulier thans tot en met 25 Sep tember bij handelsbanken en landbouw- credietbanken kan worden ingeleverd. NIET PASSAGIEREN MET OUDE BANKBILJETTEN Aan gezagvoerders van Ned. schepen, die op of na 26 Sept. 1945 een Ned. haven ver laten, wordt medegedeeld, dat van hen of van hun opvarenden na terugkomst, geen buiten omloop gestelde bank- en muntbil jetten en zilverbons zullen worden aange nomen of ingewisseld. DAT als uitvloeisel van de activiteit van den A.N.W.B. de korpscommandant van het M.G. te Den Haag allen commandanten heeft opgedragen hun onderhebbenden theorie-les te geven in de regels van het verkeer. DAT gisteren te Rijswijk (Z.H.) de eerste officieele overdracht plaats had van de be zittingen van 20 vereenigingen op charitatief gebied aan de oorspronkelijke bezitters, die door de Duitschers aan den kant waren gezet. DAT Dinsdagochtend a.s. om 11 uur het geallieerd kerkhof te Oosterbeek in gebruik zal worden genomen, waar de stoffelijke res ten van ruim 1400 Airbornes zijn bijeenge bracht. DAT de heer P. H. J. Dogger te A'dam be noemd is tot directeur van de Sportfondsen- baden te Arnhem en Nijmegen, in welke functie hij den heer P. J. S. Nicolaas, die in den oorlog is gevallen, opvolgt. DAT gelden, bestemd voor de Stichting Ned. Studenterihulp, die zich bezig houdt met het steunen van door den oorlog ge troffen studenten, gestort kunnen worden op rekening nr 56352 van F. J. W. Drion te Den Haag. DAT we beschikken over 120 intemee- ringska-mpen (in Z.-H. 28) voor 100 a 2000 personen, welke onder centraal Rijks me disch toezicht staan. DAT in Ommen een speciaal interneerings- kamp voor t.b.c. patiënten wordt ingericht. DAT te Pernis het echtpaar Veelen-v. d. Steen, stammend uit een oud-visschersge- slacht aldaar, zijn 70-jarig huwelijksfeest heeft gevierd. DAT als gevolg van kortsluiting de uit 1846 dateerende kerk der Ned. Herv Gemeente te Neede is afgebrand. DAT te Breda een nijpend gebrek aan groente heerscht, omdat de tuinders niet willen leveren alvorens het nieuwe geld in circulatie is. Dat in die zelfde gemeente de melkventers met rigoureuze maatregelen dreigen indien hun werkgevers niet vóór 28 Sept. bereid zijn een bespreking te houden over hoogere loonen, betere pensioenregeling. 12 dagen vacantie. etc. DAT desondanks van 27 t/m 29 October in Breda de bevrijding door de Polen zal wor den gevierd en daartoe Poolsche troepen uit Duitschland zullen overkomen, terwijl thans reeds een vereen. „Nederland-Polen" is op gericht. DAT te Middelburg de eerste openb. zitting is gehouden van het Tribunaal, hetwelk is samengesteld uit mr Vlaming (voorz.), mr Schorer (vice-voorz.), mr Kegge (secr.) en een viertal niet-juristen. DAT minister Mansholt morgenavond 9 uur voor de radio zal spreken over de moeilijk heden in den landbouw en voortaan iedere week op dat uur namens zijn departement voorlichting zal worden gegeven. DAT de afd. Indische Zaken van het M.G. (Binnenhof 7 te Den Haag) vanaf heden t/m 6 Oct.. voor inlichtingen gesloten is wegens het a.s. vertrek van een nieuw groot transport naar Ned. Oost-Indië. DAT 's Hertogenbosch, waarop tusschen 17 Sept. en 28 Oct 1944 ruim 60.000 geall. grana ten terechtkwamen, op 26. 27 en 28 Oct. a.s. de bevrijding zal herdenken. DAT de vorige week op den sterfdag van Jan van Hoof. den redder van de Waalbrug te Nijmegen, een gedenksteen is onthuld, welke geplaatst is op de plek waar hij de lont wist door te knippen. DAT de heer A. Oosterlee afscheid heeft genomen als directeur van de Klokkenberg- school te Nijmegen wegens zijn benoeming tot directeur-generaal van de jeugdvorming buiten schoolverband aan het departement van Onderwijs. DAT a.s. Woensdag aan de T.H. te Delft de eerste-jaars-colleges beginnen, behalve die van natuurkunde en ook alle andere colleges weldra zullen aanvangen, waartoe men de aankondigingen in de school kan raadplegen DAT de Duitschgezinde burgemeester van Amsterdam. E. J Voüte, blijkens mededeeling van prof. Vening Meinesz, voorz. van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genqotschap. dit genootschap als secretaris zeer ter wille is geweest, waardoor alle kapitaal en bezittin gen onaangeroerd zijn gebleven. DAT waar langs de geheele Nederlandsche grens de Duitschers hun woningen over een breedte van 1 Vi km hebben moeten ont ruimen, duizenden dakpannen van die huizen naar den Achterhoek worden gesleept tot herstel van Nederlandsche daken. DAT de Ned. grensbevolking over het alge meen echter weinig voelt voor annexatie van grondgebied, doch wel diverse grenscorrecties wenscht, opdat een einde kome aan de moeilijkheden der gemeenten, die deels tot Nederland en deels tot Duitschland behooren. DAT minister Schermerhorn n.a.v. de Ghineesche bevrijdingsfeesten namens de regeering aan de Chineesche gemeenschap in Nederland een dankbrief met bloemstuk heeft gezonden. DAT Zaterdag op initiatief van „Die Haghe- Sanghers" te Sprang-Kapelle een Jan de Rooy-herdenking heeft plaats gehad, waar aan ook Sam Swaap meewerkte. DAT, nu de Staten-Generaal weder bijeen komt, den leden van dit college voorrang moet worden verleend bij het vervoer met auto's, waartoe ook een beroep gedaan wordt op particulieren. DAT de Rotterdamsche Bankvereeniging en de Twentsche Bank 3 pet dividend ultkeeren. DAT het bericht van de lijsten der bevrijde Ned. krijgsgevangenen en burgers betrekking had op ons kantoor te 's-Gravenhage, doch dat deze lijsten zeer binnenkort ook op onze bureaux, Hooigracht 35 te Leiden ter inzage zullen liggen. Bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam Ondanks stroomenden regen geestdriftige ontvangst. Zaterdag heeft H.M. de Koningin, ondanks den stroomenden regen, haar eerste officieele bezoek na de bevrijding gebracht aan Rot terdam. Op den Coolsingel, doch ook elders in de stad, waren duizenden vlaggen uitge stoken en zag het zwart van de met para- pluies uitgeruste Rotterdammers, om van onze Landsvrouwe kennis te nemen. Dat was niet moeilijk, daar de Koningin de kap van de auto trots het slechte weer naar beneden had laten zakken en de stoet, die van den grooten rijksweg Den HaagRotterdam kwam, in langzaam tempo voorwaarts reed. Op het stadhuis heeft burgemeester Oud een toespraak gehouden, die naar voren bracht, dat in heel onze geschiedenis Oranje steeds vrijheid beteekende om dan te her inneren aan de vele verwoestingen die de Duitschers aanrichtten en de verzekering te géven dat de Maasstad weer door de Rotter dammers met liefde en ijver zal worden op gebouwd. Spr. hoopte tenslotte dat God de Koningin nog veel jaren in de gelegenheid zal stellen leiding te geven aan ons vader land. Hierna werd de Vorstin aan een groot aantal bekende Rotterdammers voorgesteld en nam om kwart over drie de eigenlijke rijtoer een aanvang. Deze leidde via de groote bruggen naar Rotterdam-Zuid en ver volgens door de tunnel terug naar de Resi dentie. Overal was de geestdrift der toe schouwers buitengewoon groot. Er komt weldra meer verf in den handel Grondstoffen worden onder het Kanaal door aangevoerd. De kilometers lange buizen, die benzine van Engeland onder het Kanaal door naar Frank- rük en Nederland transporteeren, vervoeren ook White Spirit, een grondstof voor de verf bereiding. En dank zij den flinken invoer van lijnzaad, waaruit lijnkoeken gemaakt worden voor veevoeder, is er thans een redelijke hoeveelheid lijnolie, eveneens grondstof voor verfbereiding. En daardoor kunnen de verf- f abri eken weer aan het werk. AMe hebben daartoe sinds eenigen tijd vergunning gekre gen, maar er mag nog hoofdzakelijk grond en stopverf gemaakt worden. Stopverf is vooral belangrijk voor de honderdduizenden ruiten, die in het Zuiden en Oosten des lands moeten worden ingezet. Nederland had vroeger een zeer grooten uitvoer van verf: vóór den oorlog wel voor 18 20 millioen gulden per jaar; vrijwel even groot als de uitvoer van schoenen. MOET STERLING-BLOC WORDEN LOSGELATEN? Volgens Reuters correspondent te Washing ton schijnt op aandringen van de zijde der Amerikaansche delegatie bij de Engelsch- Amerikaansche financieele en handelsbespre kingen de kwestie van het eventueel loslaten van het sterling-bloc van kardinaal belang geworden te zijn. De besprekingen zouden minstens nog wel zes weken kunnen duren. Stortingen b'i de Giro niet meer mogelijk Doch men kan morgen nog een bank rekening openen Het Ministerie van Financiën deelt mede: De ervaring der laatste dagen heeft uitge wezen, dat bij handhaving van de tegen woordige stortingsregeling de postchèque- en girodienst in de onmogelijkheid zou ko men te verkeeren snel nieuw geld ter be schikking van de behanghebbenden te stel len. De minister van Financiën heeft daar om bepaald, dat met ingang van Zaterdag 22 September bij de kantoren der posterijen geen stortingen op postrekeningen meer wor den aangenomen. Door dezen maatregel, die in het algemeen belang noodzakelijk is ge bleken, worden de rekeninghouders niet al te zeer gedupeerd, daar zij tot en met 25 September nog de mogelijkheid hebben een bankrekening te openen. THAILAND HEET WEER SIAM EN WACHT OP ZIJN KONING. Siam heeft een nieuwe democratische regeering gekregen onder leiding van het hoofd der verzetsbeweging gedurende den oorlog, Nai Seni Pramot. Naar hij heeft ver klaard, wenscht Siam een plaats in te nemen, te midden van de Vereenigde Volken en ver langt men algemeen den terugkeer van den jongen koning, die in Zwitserland studeert. De nieuwe regeering heeft besloten den naam „Thailand", ingesteld gedurende de dictatuur, af te schaffen. COMMISSIE VOOR DE PERSZUIVERING SAMENGESTELD. De commissie voor de perszuivering is als volgt samengesteld: Mr J. A. L. Loeff te Rotterdam (voorz.), mr E. J. E. G. Vonken- berg te Gorinchem (ondervoorz.), H. Algra te Huizum. dr V A. M. Beerman te Nijme gen, G. H J. B. Bodewes te Nijmegen. B. Bol te 's-Gravenhage, C. M. Dosker te Roer mond, mr ir B. W. Haveman te Amster dam. R. von Nordheim te Delft, mr W. A. Offerhaus te Groningen, G. Polak Daniëls te 's-Gravenhage. G van 't Greve te Enschedé, mr B. W. Schaper te Amsterdam, mr G. Slo- temaker de Bruine te Heemstede, J. van Straten te Driebergen, N. Stuf kens te De Bildt. mevr. H VerweyJonker te Eind hoven. Secretaris is mr J. Kranenburg te Leiden. De goedkoopste auto op de Engelsche markt kost 301 p st. Vóór den oorlog was de laagste prijs 128 p. st. Noordelijke tvind, aldus De Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: Aan vankelijk tijdelijk nog krachtige.' later af nemende Noordelijke wind. wisselende be wolking, plaatselijk nog enkele buien koel. ZON EN MAAN. Morgen Zon op 6.30 en onder 18.33; Mam op 20.38 en onder 11.06.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1