grihsdjt (tfourmtt Turkije ducht Rusland inzake Dardanellen Russische olie-transacties met Oostenrijk IDist BERICHT Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 109 Abonnemen ispr ijzer, f0.20 per week 11.10 per maand f3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H DIEMEI Redactie. B VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Leiden en Omstreken En drinat op steun der Geallieer den aan De raad van ministers van buitenlandsehe zaken te Londen heeft thans het standpunt van de Turksche regeering inzake de Darda-* nellenkwestie. welke tusschen Turkije en de Sowjet Unie besproken wordt, ter kennis ge kregen. De Turksche regeering is niet bereid tezamen met de Sowjet-Unie bases aan de Dardanellen te hebben, noch is zij bereid deze bases geheel aan de Sowjet-Unie over te laten. Zij is echter bereid deze bases ofwel met de Ver. volken te deel en, ofwel ze aan de Ver. Volken over te dragen, waarbij de Sowjet-Unie. de Ver. Staten. Engeland en Frankrijk in evenredige sterkte betrokken zouden zijn. De Turksche regeering is niet bereid een zoogenaamde rectificatie van de Russisch- Turksohe grens ook maar te bespreken. Een dergelijke bespreking zou neerkomen op overdracht van de Kars en Ardahan aan de Sowjet-Unie. De Turksche regeering acht het een zaak van leven en dood en zal zich niet onderwer pen aan eenige grenswijziging van Armerië zonder haar toestemming. M nain vanm ddan roenburo Het lag in de bedoeling van H.M. de Ko ningin de vliegtuigdemonstratie op het vlieg veld Ypenburg hedenmiddag bij te wonen. In verband hiermede zij e; jp gewezen, dat nog geen begin is gemaakt met demobi lisatie van het Turksche leger. Dit schijnt echter ook een gevolg te zijn van de bewe gingen onder de Koerden in Irak in de om geving van de Mossoul-olievalden. De Koer den schijnen eenig succes behaald te hebben tegen de geregelde Iraksohe troepen, hoewel de berichien zeer schaarsch doorkomen. Me< Sinterklaas weer een stukje speelgoed En dan voor een redelijken prijs Wij kunnen het verheugende bericht bren gen. dat in tegenstelling met de vorige vreug- delooze winters dit jaar met St Nicolaas en Kerstmis speelgoed in vrij groote hoeveelheid tegen redelijke prijzen verkrijgbaar zal zijn. Daartoe zullen op verschillende plaatsen exposities met de er bij vermelde prijzen worden gehouden. G.G. r chtte z'ch *0' het Ned. wolk Bracht dank voor de spontane ontvangst. Gisteravond hield de Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië een korte radiotoespraak tot het Ned. volk, in welke toespraak hij zijn erkentelijkheid uitsprak voor de bij zijn terugkeer ondervonden welgezindheid. Het weder betreden van den vaderlandschen bo dem heeft hem, na zooveel jaren afwezig heid en gevangenschap, geplaatst in een sfeer, waarvoor hij nimmer voldoende waar deering uiten kan. Het was den G.G. een voorrecht in deze sfeer de bevrijding van Indië. waarheen ons aller gedachten gaan, af te wachten. In 't kort schetste de G.G. het tijdperk van afzondering in gevangen schap, waarin er een kwellende onzekerheid was ten aanzien van zooveel, dat boven alles dierbaar is. Hij herdacht het leed. dat zoo wel in Indië als in het Moederland geleden is en eindigde met de woorden, dat. zoodra ook uit Indië de bezetter verwijderd is. alle gebied9deelen vrij zijn tot gezamenlijken wederopbouw van het Koninkrijk. POOLSCH CONCORDAAT MET H. STOEL BEËINDIGD Volgens Radio-Warschau heeft de Poolsche regeering verklaard, dat zij het concordaat met de H. Stoel beëindigd acht, aangezien het Vaticaan de Poolsche voorloopige re geering niet heeft erkend. Dezer dagen werd op het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te Den Haag de j Amerikaansche gedelegeerde Mrs. Noyce door j Prinses Juliana persoonlijk gedecoreerd. I De ambtswoning van Minister Van Kleffens, No. 2 op Plein 1813, waar ook onze G.G. Jhr. Tjarda verblijf houdt. Buiten de andere groote mogend heden om Volgens Reuters correspondent Desmond Tighe is te Weenen bekend geworden, dat de Sowjet-regeerimg op het punt zou staan een reusachtige olie-transactie af te sluiten met de voorloo.pige Oostenrijksche regeering van dr Karl Renner, welke momenteel nog niet door de andere geallieerden is erkend. De berichten omtrent deze transactie, welke betrekking zou hebben op de olievelden in het oosten van Oostenrijk met een normale productie-capaciteit van een millioen ton per jaar, hebben bezorgdheid gewekt onder de vertegenwoordigers van de andere drie ge allieerde mogendheden in Oostenrijk, die van deze onderhandelingen niet officieel op de hoogte zijn gesteld. Naar verluidt, zouden te Moskou reeds BritsChe stappen zijn onder-, nomen, en men verwacht dat Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk er op zullen aandringen, dat deze kwestie zal worden voorgelegd aan de geallieerde controle-com missie voor Oostenrijk. In Britsche kringen te Weenen wordt er op gewezen, dat deze kwestie de toekomst van Oostenrijk raakt Arrestatie van communisten in Spanje Die met valsche papieren waren binnengekomen. Naar men te Madrid verneemt, is het cen trale comité van de Spaansche communis tische partij gearresteerd. Men verklaart, dat in totaal 70 personen zijn gearresteerd, on der wie Santiago Alvarez, de politieke com missaris in het vijfde legercorps van kolonel Lister tijdens den burgeroorlog, en Sebas tian Zapirain, een vooraanstaand partijlei der. De politie zegt, dat beide mannen Spanje na den burgeroorlog hadden verlaten en eenigen tijd geleden zijn teruggekeerd met valsche paspoorten. De politie heeft tevens twee drukkerijen ontdekt waar clan destiene lectuur werd vervaardigd. Naar radio Moskou mededeelt zijn door de Duitsche bezettingstroepen in de U.S.S.R. een millioen Sovjet-burgeis gedood, dood gemarteld of gedeporteerd. Men verwacht dat de onderhandelingen tus schen Rusland en Oostenrijk welke, naar verluidt, reeds verscheidene weken aan den gang zouden zijn geweest, binnen enkele dagen tot een uiteindelijke overeenkomst zullen leiden, mogelijk nog voor de eerst volgende bijeenkomst van den geallieerden raad. Houders van f 1000 en f 500 biljetten Krijgen nog een laatste kans. De bankbiljetten van f 500 en f 1000, die destijds waardeloos werden verklaard, doch die om verschillende redenen niet werden in geleverd, zullen krachtens de „beschikking bankbiljetten f 1000 en f 500" opgenomen in de Staatscourant van 12 September, alsnog op bepaalde voorwaarden ter inwisseling kun nen worden aangeboden bij handelsbanken, boerenleenbanken of commissionairs in effec ten. Daar alleen bonafide houders in aan merking komen voor inwisseling zal men aan nemelijk moeten maken sedert 13 Maart 1943 onafgebroken eigenaar te zijn geweest resp. de biljetten door erfopvolging te hebben ver worven van dengene. die op 13 Maart 1943 eigenaar was. Overstelpende drukte bij de belastingin specties zal snelle afdoening helaas onmo gelijk maken, zonder dat dit een reden tot ongerustheid mag zijn. De inspecties zullen hierover geen correspondentie voeren. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de „officieele publicatie" welke eveneens in dit blad wordt opgenomen. Morgen keert de wintertijd terug Dus vanavond de klok een uur stilzetten In den nacht van 15 op 16 Sept. as. om 3 uur loopt de Zomertijd in Nederland af. Op diit tijdstip moeten alle klokken een uur worden teruggezet. Het eerste uur van 23 zal worden aan gegeven met 2a uur, 2a. 01 uur enz., en het tweede uur met 2b uur, 2b.01 uur enz (Deze laatste mededeeling is alleen van belang met het oog op geboorten en overlijden binnen het wisseluur. Red DAT minister Meynen 19 October voor het Nat. Jongerenverbond te Amsterdam een rede zal houden over: „Ons leg'er en de Jongeren". DAT B. en W. te Amsterdam f 16.500. beschikbaar hebben gesteld, teneinde de loonregeling voor blinden te verbeteren. DAT generaal-majoor H. W. Forster van de 1ste Canadeesche infanterie divisie een afsoheidsboodschap van zijn vertrokken troepen aan het Nederlandsche volk heeft gezonden. DAT de olie van sardines in blik fijne ©lijfolie =is, die uitstekend vooi het bakken van eipoeder e.d. kan worden gebruikt. DAT de opening van den Regeeringsvlieg- clienst niet op Maandag a.s. doch op een niader vast te stellen tijdstip zal plaats hebben. DAT de Eereraad voor de beeldende kun sten van oordeel is, dat de uitsluiting van leidende functies van bestuursleden moet eindigen op Mei 1947 en dit reeds geldt voor de heeren H. B. Dieperink en A. Hemelman en besturen van 4 vereenigingen die wei gerden zich te verantwoorden. DAT in verband met het 50-jarig bestaan van het Sted. Museum te Amsterdam gister middag een tentoonstelling van werken van Vincent van Gogh is geopend DAT het Bossche annexatie-comité de land bouwende bevolking gepolst heeft of zü be reid is Duitsoh gebied te betrekken en een groot aantal boeren bei-eid is gebleken te vertrekken. DAT duizend paarden als eerste contingent van de vijfduizend, door Nederland in Canada gekocht, in Montreal op 2 Am. schepen zijn geladen en naar Rotterdam zullen vervoerd worden. DAT op 22 Sept. te Sprang-Capelle een na tionale Jan de Rooy-herdenking zal plaats hebben, waar ook verschillende ministers tegenwoordig zullen zijn. DAT uit protest tegen de nieuwe textiel distributie een firma in Goes vrij belang rijke voorraden textiel zonder punten en vergunning ging verkoopen, maar ambtena ren de restanten in beslag namen en de zaak sloten. DAT het vliegveld Beek bij Maastricht Maandag a.s. officieel en feestelijk in gebruik genomen zal worden. DAT de 23-jarige Haagsohe kinderver pleegster J. E. Zijlstra, door een var van de trap ten huize van haar verloofde te R'dam, oycrleden is. DAT de rede. welke min Van Schalk Maandagmiddag 3 uur te Utrecht zal houden ter herdenking van de spoorwegstaking, eerst des avonds door de' radio zal worden uitge zonden. DAT het Rijksbureau Oude materialen en afvalstoffen in den loop van Augustus 2500 ton oud papier aan de papierverwerken- de industrie kon overdragen, ter vervaardi ging van nieuw papier. DAT Rembrandt's bekende schilderij „de Pauwen" in een mijn nabij Alt am See is teruggevonden en zich thans in München be vindt. DAT den Ned.-gezant te Pretoria een be drag van 15.331 pond sterling ter hand werd gesteld, waardoor het totaal voor Nederland in Zuid-Afrika ingezamelde bedrag oo 275.000 pond sterling werd gebracht. DAT het alsnog te Londen verblijvende gedeelte van het voormalige departement van Handel, Nijverheid en Landbouw, onder den naam „bureau Londen van de Nod. mi nisteries van Handel en Nijverheid en van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning", in een gemeenschappelijke afd. van beide ministeries is omgezet. DAT aan den Ned repatrieeringsdienst, door den Franschen minister voor krijgsge vangenen en repatrieering, namens zijn Re geering dank is gebracht voor de geboden hulp DAT nu ook te Amsterdam, Den Bosch, Arnhem en Leeuwarden bijzondere gerechts hoven zijn ingesteld. DAT gisteren feestelijkheden hebben plaats gehad te 's-Hertogenbosch in verband met het vertrek van 2 bataljons stoottroe pen naaar Ned. Indië. DAT m.i.v. Maandag a.s. tot nadere aan kondiging geen nieuwe rijvergunningen voor personenwagens en motorrijwielen door de Rijksverkeersinspecties zuilen worden afge geven, teneinde wericelijk urgente getallen in sneller tempo te kunnen behandelen. N$tanluaslidj is abcttamt mijn b<rt ia kpenspwt" Wanneer de pers zich bezig houdt met rechtsgedingen, is het goed. dat zij zich geen oordeel aanmatigt, zoolang de zaak zelf „onder den rechter" is. Dit is dunkt ons. het eepige standpunt, dat hier kan worden ingenomen. De zuive ring van ons volksleven vindt voortgang. Dossiers worden saifiengesteld. Processen worden voorbereid. De aanklager formuleert zijn aanklacht, de verdachte krijgt ruim schoots gelegenheid tot verweer, en dan trekt het gerecht zich terug om, vrij van al e mogelijke invloeden, welke zich nog geldend zouden kunnen maken, het vonnis te gaan overwegen. Daarom nu slechts een paar opmerkingen in verband met de zaak-Blokzijl. Bij de aan klacht is gebruik gemaakt van boekjes, waarin zijn radio-redevoeringen zijn opge nomen. Geen gebruik is gemaakt van op name op de gramofoonplaat van deze rede voeringen. Toch bestaan deze opnamen daar de Nederlandsche Regeeringsvoorlichtings- dienst te Londen alle radioredevoeringen van Blokzijl op wasrollen heeft vastgelegd. Wij nemen aan, dat zulks den aanklager bekend was, doch dat hij het voegen van deze gra- mofoonplaten bij zijn overig bewijsmateriaal niet noodig heeft geacht, nu immers deze redevoeringen, blijkbaar met instemming van Blokzijl, gedrukt zijn. Thans rees niet de jurid'sch belangwekkende vraag (die zich ook bij het proces-Quisling voordeed), in hoeverre deze opnamen bewijskracht hebben. Misschien blijft deze vraag voor een der vol gende processen liggen. Een andere opmerking betreft de open baarheid. Wij leven in een rechtsstaat, en dat kwam ook hierin en niet alleen hierin uit, dat bij de behandeling van het geval Blokzijl de openbaarheid niet is geschuwd. Zeker, ook de Duitschers hadden hun open bare processen voor Lagergerieht en Ober- gericht. Doch zij trokken zich almeer terug achter de schermen der geheimzinnigheid, en hoevele veroordeelden hebben ook niet die garantie van rechtszekerheid moeten missen, welke het deel pleeg+ te zijn eener openbare behandeling? De defde opmerking houdt hiermede ver band. De Nederlandsche pers heeft zich be ijverd, van deze procedure een zoo volledig mogelijk verslag te geven. Wij meenen, dat zulks ons volk ook toekomt, nadat het zoo langen tijd de stem van dezen n\an te hooren kreeg Edoch, de omvang van onze pers is zoo gering, dat hetzij het verslag uiterst on volledig moest zijn, hetzij veel van het overige nieuws daaraan moest worden opge offerd. Wij zijn van oordeel, dat dit liet noodig was en dat bij de instanties, welke de papiertoewijzing regelen, te weinig reke ning wordt gehouden met de eischen van 'den dag. Het onbevredigende feit deed zich nu voor, dat de buitenlandsehe correspon denten over meer ruimte konden beschikken dan onze eigen Nederlandsche kranten voor dit toch zoo belangrijke proces konden vrij maken. Straks komen er nog andere belang rijke processen. Straks komen de processen van Genechten. Mussert etc. aan de orde. Wij hopen, dat de daartoe aangewezen in stanties in zulke gevallen aan onze bladen en daarin aan ons volk (dat zdolang in on wetendheid moest leven) den armslag zullen geven, welken zij zoozeer behoeven. De Prins inspecteur-generaal der Kon. landmacht Naar het ministerie van Oorlog mededeelt, ligt het in het voornemen Z.K.H. Prins Bern- hard aan H.M. de Koningin voor te dragen voor benoeming t-ot inspecteur-generaal der Kon. Landmacht. Hij zal zich daarbij een oordeel hebben te vormen over alle vraag stukken. welke verband houden met den op bouw en de oefening der Kon. Landmacht en den minister van Oorlog daaromtrent van advies dienen. Op deze wijze kan van de werkkracht e_p inzichten van Prins Bernhard in een functie met breeder arbeidsveld dan als bevelhebber der Ned. strijdkrachten, grooter nut worden verwacht. TRAINING VAN ONZE MARINIERS GESCHIEDT VOORTAAN IN NEDERLAND De training van onze mariniers, die tot dusver in Amerika plaats vond, zal voortaan in Nederland geschieden door Ned. officie ren, die hun opleiding in de Ver. St. kregen. In verband met hun overkomst en het ge brek aan legering staat de aanneming van mariniers tijdelijk stil, de aanmelding echter niet. De mariniers, die op verscheping wach ten, gaan voor een gedeelte met onbepaald verlof en zij, die reeds met verlof waren, blijven dit tot nader order houden. Tracte- menten gaan door en tijdelijke vergoeding ter voorziening in het onderhoud thuis, wordt in uitzicht gesteld. De mariniers, die reeds in de Ver. St. zijn. zullen zoo spoedig njogelijk naar Indiië worden verscheept. LEVERT UW BLIKKEN IN De nog bij het publiek aanwezige ledige biscuitblikken e.d. kunnen thans bij eiken kruidenier of bakker, alsmede bij de beken de handelaren in oude materialen worden ingeleverd, ter vervaardiging van huishoude lijke voorwerpen. De Duitschers hebben in Noorwegen 280.000 radiotoestellen in beslag genomen. Wegens de plechtigheden en feestelijk heden in verband met de opening van de Universiteit, zal ons blad Maandag niet verschijnen. Op dien dag zijn onze bureaux tot 12 uur geopend. DE DIRECTIE. Nog steeds regen volgens de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Over wegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, vrij krachtige wind tussChen Z.W. en W., zelfde temperatuur. ZON EN MAAN Morgen: Zon op 6.15 en onder 18.53; Maan op 16.24 en onder 0.08; Maandag: Zon op 6.17 en onder 18.51; aan op 17.10 en onder Op 21 Sept. volle maan en op 23 Sept. laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1