Spontane begroeting in de Residentie Ned. Vrouw gangmaakster in Denemarken Bunkerbouwers namen het er goed van HKUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 10 SEPTEMBER 1945 Generaal ter Poorten als geitenhoeder De Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenfoorgh Stachouwer is Zondagmiddag te half twee in gezelschap van den minister-president ir Schermerhorn en den minister van Buitenl. Zaken mr E. N. van Kleffens, per auto in Den Haag aangekomen. Het 'bericht, dat de G.-G. heden zou arriveeren, had vele Hage naars naar verschillende toegangswegen tot de Residentie gelokt. Zoo stonden vooral op de grens der gemeenten Voorburg en Den Haag. bij de Laan van Nieuw Oosteinde groe pen belangstellenden tegen het middaguur te wachten en ook bij de Boschbrug bij het Malieveld. De verwachting dat de G.-G. op liet vliegveld Valkenburg bij Den Haag zou aankomen, werd evenwel niet btewaarheid. Begeleid door Haagsche motoragenten kwam de Indische landvoogd tegen half twee van Schiphol via Wassenaar langs den Rijksstraat weg en den Leidschen straatweg Den Haag binnen. Bij de Boschbrug bevond zich een, eerewaeht van de B.S. met trommelslagers. Het vrij talrijke publiek was geestdriftig gestemd toen 'het den G.-G. ontwaarde en riep: Leve Indië, leve Tjarda van Starken foorgh Nadat de G.-G. met de ministers de auto had verlaten, inspecteerde de landvoogd de eerewaeht. De G.-G. was blootshoofds en droeg een li elite grijze demie. Hij zag er ge- Zond uit. met een lach op het gezicht. Na een oponthoud van enkele minuten stapte het foooge gezelschap weer in de auto, om ver volgens naar Plein 1813 te rijden, waar de G.-G. voorloopig verblijf zal houden op no 2, de vroegere Japansehe legatie, daarna wo ning van den Duitschen commissaris-generaal Fr. Schmidt en thans, van alle vreemde smet ten vrij. eigendom der Nederlandsche Regee ring en ambtswoning van den minister van Buitenlandsohe Zaken. Terstond na aankomst in de woning van minister Van Kleffens zijn de gouverneur der Residentie, luit.-gen. van Voorst tot VoorsJ;, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr J. R. de Monohy en de garnizoenscomman dant kolonel de Ruijter van Steveninck, hun opwachting gaan maken bij den Gouverneur- Generaal. ONTMOETING MET ZIJN DOCHTER TE LONDEN. De G. G. trof bij zijn aankomst te Lon den zijn dochter aan, die op 7 Aug. was getrouwd met luitenant ter zee Jhr. de Jonge v. Ellemeet. De echtgenoote jongste dochter van den G. G. bevinden zich nog op Java. In April 1944 heeft hij he laatst iets van haar vernomen. In het kamp waren ze met 16 man bijeen, waaronder 5 Nederlanders. Wreedheden had hij niet gezien. Amerikaansche parachutis ten brachten de eerste berichten van ue overgave. Uit het kamp van Sean brachten de Russen hem naar Moekden per auto. Van Moekden is hij naar Tsjoengking gevlogen en vandaar naar Calcutta, waar hij g. vrij ontvangen werd door den gouverneur van Bengalen. Bij zijn aankomst op Schiphol werd de G. G. begroet door zijn zuster. Mevrouw Buma en haar echtgenoot. Per auto is het gezelschap naar den Haag vertrokken. GEN. TER POORTEN MOEST GEITEN HOEDEN. ..Onze job was het hoeden van geiten en dat is een karwei, dat nog niet eens mee valt", aldus lt.-generaal H. ter Poorten legercommandant van het Kon. Ned. In dische leger ten tijde der Japansehe invasie, over zijn ervaringen in krijgsgevangenschap, welke hij met den landvoogd heeft deeld. Mijn ervaringen op de reis naar het moe derland waren overweldigend. In de kam pen was het iederen dag eerbewijzen brengen, alles gebeurde in het Japansch, appèl en orders. Contact met anderen had den wij niet. Onze groep van 16 werd beter behandeld dan de anderen. De strijdgeest van ons leger was aanvankelijk goed, maar het gevecht was tegen den overmachtige'.! vijand met zijn veteranen-troepen hopeloos. We stonden ten slotte met anderhalve visie tegenover 8 vijandelijke afdeelingen met zware bewapening e. str strijdkrachten.. Er is uitstekend gevochten, maar ten slotte werd de capitulatie onver mijdelijk. Nederland moet haast maken met Indië De Australische minister van Oorlog. Beas- ly, heeft in het parlement verklaard, dat Australië wel bereid is de overgave van Bor neo te aanvaarden, doch er op vertrouwt, dat Engeland en Nederland uiterlijk eind Octo ber de bestuursverantwoordelijkheid zullen overnemen. Dit geldt ook voor Nw. Guinea Hollandia, Biak en Ned. T'-rm- WAT EEN WERELD Volgens Radio-Singapore hebben vijfhon derd Japansehe officieren, naar bericht wordt, harakiri gepleegd na een „afscheids- fuifje" te Singapore. Kerk en School NED. HERV. KERK Bedankt: voor Roordabuizen J. Zuider- veld te Scherpenzeel (Fr.); voor 's-Hertogen- hosch W. C. Ligthelm té Eext (Dr.); voor *s-Hertogenbosch W. C. Ligthelm te Eext (Dr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Vlissingen D. A. Zijlstra te Uithuizen; te Leimuiden cand. J. E, Hendriks, hulppred. te Badhoevedorp. Bedankt: voor Lioessens (Fr.) K. Kra mer te Medemblik CHR. GEREF. KERK Aangenomen: naar Vlissingen R. Slof- stra te Noordeloos. Bedankt: voor Drachten D. Biesma Jr t-e N. Pekela. GEREF. GEMEENTE. Aangenomen: naar Scherpenisse-Poort- vliet A. Visser te Domburg. LEGERPREDIKANTEN. Ds J. C. Koningsberger, Ned. Herv. pre dikant te Amsterdam is benoemd tot chef veldprediker in Ned. Indië. Ds J. Roodenburg, Ned. Herv. predikant te Voorburg is benoemd tot geestelijk ver zorger van een kamp van 500 kinderen te Cottingham bij Hull in Engeland. Ds A. N. Wymenga, Geref. predikant te Leeuwarden is benoemd tot vlootpredikant in Ned. Indië. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Naar wij vernemen hebben de kerkeraden der Geref. kerken van Tweede Exloërmond en Musselkanaal ds C. Stam te Tweede Exlfoërmond voor 3 maanden in zijn ambts bediening geschorst op grond van artt. 79 en 80 K.O. PROMOTIE S. A. WIJTZES. Dinsdag 11 Sept. hoopt de heer Sjoerd A. Wijtzes, geboren te Bolsward, aan de Vrije Universiteit te promoveeren tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift: „Een bepaling van de dracht der A-deeltjes van Uraan I en Uraan II". LEIDEN, 8 Sept. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: ,,De geologie van het veld van staatsmijn Maurits" de heer A. J. Dik kers te 's-Gravenhage. LECTOR INDISCH STAATSRECHT. De heer R. van Dijk te Berkenheuvel (Diever) is benoemd tot lector in het Indisch Staatsrecht aan de universiteit te Leiden. Ofschoon alom in den lande de bevrijdingsfeesten naar hartelust werden gevierd, moesten uiteraard de meeste verslagen achterwege blijven. Hierbij echter nog een sprekende foto uit Rijnsburg. Straatcollecte in Kopenhagen brengt f 100.000 op Naast Amerika, Engeland, Zweden, Zwitse- land en Zuid-Afrika ontplooit men in Dene marken een groote activiteit om ons uitge mergelde vaderland eenigermate op krachten te doen komen. Op 24 Aug. had het Deensche Comité voor hulpverleening aan Nederland al meer dan 2400 ton levensmiddelen verzameld en verscheept. Thans is een nieuwe groot- scheepsche actie begonnen, waartoe de ver schillende instanties, die zich met de „Hol land hjaelpen" bezighielden, zich tot een comité hebben vereenigd. Voorzitter is bis schop Fuglsang Damgaard van Kopenhagen, terwijl de leiding van het werkcomité berust bij ir Lars Gravesen, die aan den bouw van de Maastunnel te Rotterdam heeft meege werkt en met een Nederlandsche vrouw is getrouwd. (Laatstgenoemde, die ook in Zwe den veel voor de Nederl. zaak heeft gedaan, moet natuurlijk als de groote gangmaakster worden beschouwd). Ofschoon in Denemarken al 3000 Ned. kin deren zijn ondergebracht is men op Konin ginnedag eerst recht de groote trom voor Nederland gaan roeren. Overal in Kopen hagen ziet men de affiche, voorstellende een volgeladen Vikingschip, aangeplakt. Alle groote magazijnen en winkels hebben Neder land-etalages ingericht. Er werden met ver sierde wagens collectes gehouden, waarvan alleen al die in de Deensche hoofdstad 200.000 kronen (f 100.000) opbracht, terwijl daarnaast nog dagelijks chèques binnenkomen. De jongste Deensche steunactie is nog ge stimuleerd door een radiorede van Prinses Juliana die deels in het Engelsch, deels in het Deensch op een gramofoonplaèt was vast- glegd een toespraak van onzen onlangs gearirveerden gezant j-hr W. F. van Lennep, en door de zang van Jo Vincent, die door de Deensche pers, omdat zij geen lid was ge weest van de .Kultuurkamer", de „verduis terde nachtegaal" werd genoemd. De gezant opende voorts een tentoonstelling van Ned. kunst in het Staatskunstmuseum. Op die ma nier komt er veel geld binnen, dat nog ver dubbeld wordt, daar de Deensche Staat er een even groot bedrag bijpast. Men heeft de bevolking vooral gevraagd om huisraad, werktuigen en geld, terwijl ook nog textiel en schoeisel binnenkomt, niettegenstaande die artikelen ook daar schaarsch zijn. Behalve kinderen, vertoeven een paar hon derd oud-illegalen voor herstel van gezond heid in Denemarken, met name te Helsing- oer, terwijl de t.b.c.-specialist dr Johannes Gravesen, directeur van een ziekenhuis te Gelegenheid tot mederijden per luxe auto voor drie personen op DONDERDAG 13 SEPTEMBER NAAR ZWOLLE OF OMGEVING. Inlichtingen bij N. SEGAAR, Leidscheweg no. 497, Voorschoten. (Telef. Leiden 25685). Partijcongres der S D. A.P. e Amsterdam KOERSWIJZIGING ZET ZICH VOORT In de te Amsterdam gehouden tweedaag- sche partij conferentie der S.D.A.P., heeft de voorzitter, de heer K. Vorrink, meegedeeld, dat de partij tracht naar een verbreeding van haar basis. Deze moet niet geschieden ten koste van den ouden aanhang, maar met het doel nieuwe, tot dusver ontoegan kelijke kringen binnen te dringen, en nieu wen aanhang te verkrijgen. Daartoe kan naast de symbolen van onze internationale gezindheid de rood-wit-blauwe vlag een plaats worden gegeven. Het vergadern op Zondag bv. zou dan moeten worden na gelaten. Het is goed, dat het al te nauwe contact met de moderne vakbeweging is losgelaten. Met den N.V.B. zijn besprekingen gaande. Tot partijbestuurders werden niet herko zen de heeren Albarda en Stokvis en mevr. de Vries-Bruins, omdat ze den 70-jarigen leeftijd hebben bereikt en de heer De Zeeuw in -.verband met zijn installatie van den Rot- terdamschen N.S.B.-burgemeester Müller. Minister Drees heeft daarna een groote politieke rede gehouden. Hij behandelde de kabinetsformatie, de radio en allerlei andere onderwerpen. Hij noemde het voorts een dwaasheid dat Ned. arbeiders weigeren te werken met Duitschers en gedetineerde N.S.B."ers. We moeten al deze menschen voeden zonder dat ze iets uitvoeren, terwijl we drinsrend behoefte hebben aan kolen. In .".een enkel land haalt men zooiets uit. Ook in de bouwvakken ontstaan de wildste toe standen. De geldsaneering komt spoedig, daarna registratie van vermogens, de vermo- gensaanwasbelasting en de heffing ineens. Samenwerking met de communisten werd afgewezen. In de N.V.B. is de spreiding zoodanig, dat zij geen eenheid vormt en zeker in drieën zou uiteenvallen, indien zij voor de oplossing der werkelijke problemen gesteld wérd. De verhouding in eigen partij moet er toe leiden, dat aan onze vertegenwoordigers meer vrijheid van beweging wordt gelaten. Na de discussie werd besloten de naams verandering der partij aan te houden tot het e.v. partijcongres. Samenwerking met de communisten werd afgewezen. „Ook een vraag!" Toen dezer dagen twee Nederlandsche journalisten in het Deensche visschers- plaatsje Gilleleje arriveerden en er - al pratende den toestand eens opnamen, hoorden ze plotseling achter zich twee jongens uitroepen .Verhip, dat benne Hol landers". Die jongens bleken te zijn Jelis Hilhorst en Leo Herkens uit Bloe- mendaal, twee van de 3000 Nederlandsche kinderen die thans in Denemarken wor den verpleegd. Op een vraag wat de jon gens hier uitspookten antwoordde een hunner: „Spelen en ijsjes eten". ,.En wat voor taal spreken jullie nu?" vroeg de andere journalist. „Nou, Deensch natuurlijk!", was het resolute bescheid. Kopenhagen, aan het gemeentebestuur voor gesteld heeft, dat elk ziekenhuis 20 Neder landsche t.b.c.-patiënten een jaar lang gratis zal verplegen. Vermelding ver-dient nog, dat terwijl Noor wegen als no. 1 op de lijst der te ondersteu nen naties staat, een collecte voor Nederland die voor Noorwegen nog overtrof! Ba ans van Neerland's weder opbouw Er gebeurt toch nog wel wal al lijkt het niet steeds zoo. Sinds Mei van dit jaar zij 150.000 ha. on- dergeloopen land drooggemaakt, zijn een millioen mijnen geruimd, hebben meer dan 500 koopvaardijschepen onze havens aange daan, varen onze binnenschippers over alle belangrijke waterwegen, en voeren dagelijks duizenden tonnen siteenkool aan, zijn op 11 van. de 27 plaatsen waar spoor- en verkeers- bruggen, van elk meer dan 500 meter over spanning, vernield in het water lagen, vaste oeververbindingen in orde gebracht, vervoe ren de spoorwegen dagelijks weer passagiers over een totale raillengte van 2564 km., zijn meer dan •-1(80.000 licht beschadigde huizen voor bewoning gereed gemaakt, is met den bouw van een groot aantal noodwoningen van de 6000. die dit jas komen, begonnen, is een der ?*-- in den dijk op Walcheren gesloten, is ook de Wieringermeerdijk gedicht en pompen de gemalen 6000 m3 water per minuut uit dezen polder, waardoor het water nu reeds met meer dan 30 centimeter is gezakt. VLEESCH IN FRANKRIJK WELDRA BONLOOS Met ingang'van 1 October a.s. zal de distri butie van vleesch in Frankrijk worden opge heven. In dit verband zij opgemerkt, dat de doorsnee-Franschman nimmer een groote vleescheter is geweest. Mikado mag Jaran blijven regeeren Doch onder het waakzaam oog van Mac Arthur. Generaal Mac Arthur heeft heden verklaard, dat de geallieerde strijdkrachten in Japan voornamelijk dienst zouden doen als een dienst waarop hij een beroep zou kunnen doen wanneer het noodig was de uitvoering van zijn bevelen te verzekeren. Den Japan- schen keizer en zijn regeering zal iedere mogelijkheid geboden worden om zonder dwang deze bevelen uit te voeren. Mac Arthur voegde daar aan toe, dat er slechts controle over het Japansehe economi sche leven zou worden uitgeoefend, voor zoo ver dit dienstig was om de doelstellingen van de Vereenigde Volken te verwezenlijken. De Japansehe burgers zullen niet te lijden hebben onder „onbevoegde inmenging", doch zij zullen aan de wetten, proclamaties en be velen, die door de keizerlijke regeering ge geven worden als resultaat van Mac Ar-thurs directieven, moeten gehoorzamen. JAARVERGADERING VRIJE UNIVERSITEIT Na een bidstond op 18 Sept. in de Kei- zersgrachtkerk te Amsterdam, te half 8, waar ds J. B. v. d. Sijs van Amsterdam-W. voor gaat, zal Woensdag 19 September in het Koloniaal Instituut te 10 uur de algemeene jaarvergadering der Ver. voor H. O. op Geref. grondslag worden _geopend. Als spreker treden op prof. dr J. F. Koksma, die de openingsrede houdt, en ds J. Overduin met het onderwerp „Tegenwind." Na den bidstond is er een ontmoetingssamenkomst in Belle- vue. Ook zal op 19 Sept. (te 3 uur in het Koloniaal Instituut) de overdracht van het rectoraat der V. U. plaats hebben aan dr Coops. Privé-uitgaven van f500 a f1000 per week Bij het Buréau voor vooronderzoek colla boratie, dat thans 3000 belangrijke zaken in onderzoek heeft, wordt hard gewerkt aan de verzameling van juiste gegevens over de bunkerbouwers. Ongeveer 1500 bunkerbou wers hebben in Nederland den vijand ge holpen, waarvan het district Amsterdam er reeds 400 telt. Een deel van hen heeft zich reeds gemeld, terwijl de overigen reeds ge vangen of nog voortvluchtig zijn. De afd. Aannemers, bouwers en aanverwante be drijven van genoemd bureau verstrekte nog aardige gegevens over de boekhouding der heeren. In de periode 1940/1941 werd op de voor de weermacht uitgevoerde werken tus- schen de 100 en 200 pet winst gemaakt. On danks een door de Duitschers ingestelden controle-dienst werd in de volgende jaren toch nog gemiddeld 35 pet winst gemaakt, welke winst in de boekhouding kunstmatig gedrukt werd. Tevens werden de privé- uitgaven van den ondernemer (f 500 tot f 1000 per week) als bedrijfsonkosten genoteerd. Veel bunkerbouwers hebben een financieele carrière gemaakt waar men verstomd van staat. In één maand tijd verdiende een bun kerbouwer bij een werkje met 150 arbeiders, f 1.650.000, terwijl hij bij zijn arrestatie f 3.000.000 bezat, belegd in effecten, huizen en schilderijen. In de periode 1940—1944 ge bruikten de bouwers voor de door hen aan gelegde vliegvelden en bunkers 1.386.000 ton beton. Het onderzoek zal echter met kracht ter hand worden genomen. Naar het Hoofd van de afd. Textielbedrij ven mededeelde, is het aantal collaborateurs bij de Ned. textielindustrie gelukkig niet zoo groot en de verdiende kapitalen blijven aanmerkelijk lager dan die van de bunker bouwers. De meeste textielfabrikanten heb ben verzet gepleegd. HAARLEMSCHE INDUSTRIEELEN DOOR DEN P.O.D, GEARRESTEERD. De P.O.D. te Haarlem heeft aldaar als ver dacht van collaboratie gearresteerd de hee ren W. F. van Dijk Sr. en P. van Dijk Sr., respect, directeur en bedrijfsleider van de Haarlemsche Scheepsbouw Mij, W. E. R. Hilarius en R. Hoogerbeets, beiden directeur van de N.V. Hilarius Draadindustrie en Handel-Maatschappij, B. J. Paasman, direc teur van de machinefabriek Paasman en J. F. Koehnke, directeur van de Eerste Ned. Stalen Steiger Holland N.V. JAPANSCHE OVERGAVE IN INDIë Alle Japansehe troepen in Indonesië ten Oosten van Lombok en op Borneo hebben zich overgegeven aan den Australischen op perbevelhebber Sir Thomas Blarney op Morotai. Deze troepen vormden het Japan sehe tweede leger en stonden onder bevel van luit.-generaal Tisjima. Nederlandsche, Amerikaansche en Australische troepen heb ben daarna een parade gehouden op Morotai* Officieele publicaties Distributiekantoor Leiden AFHALEN AANVRAAGFORMULIEREN VASTE BRANDSTOFFEN MD 393—04 Ter bepaling van de aan huisbrandverbrui kers (geen particulieren) toe te wijzen rant soenen brandstoffen voor het stookseizoen 1945/1946 kunnen in het tijdvak van 10 t/m 15 Sept. 1945, door inrichtingen, bedrijven en in stellingen aanvraagformulieren MD 393—04 afgehaald en ingeleverd worden aan loket 11 Distributiekantoor, ingang Langebrug, ge opend van 8.40 tot 12 uur en van 2.10 tot 4 u. Huisbrandverbruikers, wier rantsoenen voor den a.s. winter intusschen door de forandstoffencommissie zijn vastgesteld en in veiiband hiermede een identiteitskaart 1945/ 1946 hebben ontvangen, behoeven uiteraard geen aanvraagformulier MD 39304 in te vullen. De wnd. Directeur, Th. J. v. HUMMEL. C. D. K. deelt mede, dat détaillisten zich, alvorens hun toewijzingen op te zenden aan een grossder, er van op de hoogte dienen te stellen, of de grossier in staat is hun de be treffende artikelen te leveren. Te Te Te Te WIT C.' en M Zoo g Lei dis ch. TE 0D Kin B. 12 TE K Prins Oegst TER door een p (platt een K Adres

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2