Unieke kleurenpracht in Stadsgehoorzaal Ouderwetsche vischaanvoer te IJmuiden BAKKERSBEDIENDE gevraagd 'Sien jaar later NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1945 Minister Mansholt opent de dahliatentoonstelling In zijn rede, waarmede de minister van Landbouw, ir S. L. Mansholt, gistermiddag de groote Dahliatentoonstelling in de Stads gehoorzaal te Leiden heeft geopend, bracht hij hulde aan de kweekers voor hun onder nemingsgeest, die ondanks de huidige moeilijkheden begrepen hebben, dat in dezen tijd het parool moet zijn „aan den slag". Spr wees er voorts op, dat de sierteelt in •tegenstelling met vele andere bedrijfstakken in een gunstige positie verkeert, omdat deze niet heeft stilgestaan, en kondigde aan. dat in velband met de bescherming van deze cultuur in de toekomst ook op het gebied van de keuring naar samenwerking dient ge streefd te worden, waarom dan ook een keuringscommissie voor de sierteelt gevormd zal worden, welke niet anders kan zijn dan in het belang van deze mooie cultuur. Minister Mansholt deelde mede, dat de Regeering voor deze keuring een gouden medaille beschikbaar heeft gesteld en besloot met den wensch uit te spreken, dat de expositie een bijdrage mocht zijn tot ont wikkeling van de" bloemencultuur. De minister werd ingeleid door den heer Joh. Jonker, voorzitter van de afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde en het tentoonstellingscomité, die zeide. dat thans de wensch van het be stuur vervuld was om de eerste dahliakeuring na de bevrijding in de Sleutelstad te houden. Tevens heeft nog het woord gevoerd jhr G. F van Tets van Goidschalxoord, voor zitter van het hoofdbestuur van genoemde Mij. Spr bracht dank aan de organisatoren RegeeringsvoorHchtingsdienst Doel en streven der nieuwe organisatie. Op een persconferentie heeft Dr. H. Brug- mans, regeeringscommissaris bij den R.V.D., verklaard, dat bovengenoemde dienst in het leven is geroepen om een direct contact te leggen tusschen de bevolking en de regee ring, of, naar een woord van den min.-pre sident: „hij moet voor het volk de gedachten- wereld van de regeering reproduceeren". De dienst zal dus niet alleen voorlichting, maar ook volksopvoeding ter hand moeten nemen om de z.g. „public spirit" te stimuleeren. Daar de volksopvoeding eigenlijk niet bij een ©verheidsinstantie thuisbehoort, is het streven van den R.V.D. er dan ook op gericht, zoo spoedig mogelijk particuliere instellingen in te schakelen en zelf alleen stimuleerend op te treden. Om begrip voor haar standpunt te wekken, moet de regeering weer een „sfeer van vertrouwen" om zich heen scheppen. De regeeringscommissaris is dan ook politiek aan de regeering verbonden en zal met haar even tueel moeten verdwijnen. De organisatorische directeur, P. A. Wan- sink, die niet als politieke figuur optreedt en dus bij een regeeringswisseling aanblijft, gaf vervolgens een korte uiteenzetting over de organisatie van den R.V.D.waarin hij vooral wees op het contact met de pers en de radio. Door de posten van den buitendienst, die in verschillenden districten zullen worden op gericht, zal de regeering zich het materiaal verschaffen, waaruit zij zich op de hoogte kan stellen over hetgeen er in ons volk leeft. Het publiek zal hierbij in de gelegenheid zijn, om zijn klaohten bezwaren-en vragen ken baar te maken. en zeide, dat het hoofdbestuur gaarne tot samenwerking bereid is, waarna de heer J. F. Gh. Dix, voorzitter van de Ned. Dahliaver., er ten slotte op wees, dat de Nederlandsche dahliacultuur aan de spits moet blijven. De openingsplechtigheid werd door tal van autoriteiten bijgewoond, o.m. door ir A. W. van der Plassche, dir. van den Tuinbouw. Deze tentoonstelling is een bezoek meer dan waard. In de drie zalen van de Stads gehoorzaal is een zeldzame collectie dahlia's te bewonderen in een bonte schakeering van kleuren en variëteiten. Ons Buitenlandsch weekoverzicht Daar de gebeurtenissen in het buiten land deze week weinig aanleiding geven tot commentaar, hebben wij gemeend, ook al met het oog op de plaatsruimte, het gebruikelijke overzicht ditmaal beter achterwege te kunnen laten. Red. Voor de eerste maal is een Nederlander benoemd tot directeur van de N.V. Tapijt- fabriek „Clinge" te Clinge. Zl. Dit is een Fransdhe onderneming. Onze fotograaf, die ook naar de dahlia's ging kijken, kwam terug met dit fraaie resul taat. Inzet: minister Mansholt. Foto N. v. d. Horst, Leiden EXAMENS Academische examens. LEIDEN, 7 Sept. Geslaagd doet. examen geneeskunde F. Gevers te Voorburg, J. C. de Neef te Oegstgeest en L. J. P. Smeele te Den Haag. Cand.-examen rechten J. C. Juta te Den Haag; doet: examen rechtsgeleerdheid W. B. Plantinga te Den Haag. Geslaagd doet. examen wis- en natuurkun de (hoofdvak dierkunde) J. W. B. v. d. Stigchel te Den Haag. Geslaagd voor het apothekersassistenten- examen de dames: J. M. v. Beukering te Lei den ,C. Z. Visser te Leiden, D. G. van Zuiden te Leiden en M. M. van Weyden te Noord- wijk. LEIDEN, 7 September. Geslaagd: cand examen Ned. Ind. recht A. A. J. Goldberg te Leiden; doet. examen Indologie W. Daniëls te Den Haag. AMSTERDAM, 5 Sept. Bevorderd tot arts jkvr. S. C. S. Taets van Amerongen (A'dam) en de heeren C. H. M. Muller van Brakel (Hoogezand) en H. C. va/i Deinse (Batavia). Geslaagd voor het artsexamen le ged. de heeren H. L. J. M. Bartels, R. H. Debel en H. A. R. Hellmers. AMSTERDAM, 6 Sept. Geslaagd voor het doet. examen scheikunde S. Kruyer en R. C. J. Kleipool, voor het doet. examen natuur kunde R. J. Lunbeck en voor het cand. exa men wis- en natuurkunde A. M. C. Helmer en J. L. M. Nieuwenhuis. Stuurlieden-examens. 's-GRAVENHAGE, 7 September. Ge slaagd stuurman kleine handelsvaart: H. J. Vos uit Groningen; stuurman aanvullende kleine handelsvaart N. Krabbe uit Rotterdam. STUURLIEDEN-EXAMENS. Candidaat stuurman aanvullend kleine han delsvloot: A. v. d. Vee, Groningen. 3de stuur man A. E. L. Braumuller, Amsterdam, 2de stuurman theoretisch gedeelte: H. d. Ouden, Den Haag, 3de stuurman theoretisch gedeel te: J. Hoogteyling, Den Haag, 3de stuurman groote handelsvaart: T. Eeftingh, Groningen, candidaat 3de stuurman groote handelsvaart: G. Hindriks, Groningen, stuurman aanvullend kleine handelsvaart L. v. d. Veen, Gronin gen, candidaat 1ste stuurman theoretisch B: H Nijkamp, Almelo A. C. v. d. SIJS, Luxe-Bakkerij HOOFDSTRAAT 44 LEIDERDORP GEVRAAGD: EEN NETTE LEERLING voor opleiding Goudsmid Met getuigschriften melden a.s. Maandag middag tusschen 2 en 4 uur: Fa. L C. HEIJNEN BREESTRAAT U Doch reeders wachten vergeefs op hun schepen Van enkele leidende figuren uit het vis- scherijbedrijf hebben we een aantal mede- deelingen ontvangen over de visohvangst in IJmuiden. De heer W. G. Meyboom. secre taris van de Reedersvereeniging, deelde mede, dat de zeevisscherijvloot op 10 Mei 1940 uit 421 schepen bestond. Door vertrek naar Engeland en inbeslagname door de Duitschers, zijn er thans nog slechts 74 schepen voor de visscherij beschikbaar. De in Engeland verblijvende schepen zijn, aldus de heer Meyboom, helaas nog niet aan hun eigenaars teruggegeven, waardoor de reeders thans bijna dagelijks hun schepen met visch IJmuiden zien binnenloopen. terwijl deze vangsten geheel buiten hen omgaan. Allerlei omstandigheden belemmeren nog steeds de zoo gewenschte teruggave. Uit Duitschland worden inmiddels schepen teruggebracht en deze zullen, na de noodige verbouwingen, zoo spoedig mogelijk ten dienste van de voedselvoorziening worden gebracht. Ondanks het kleine aantal schepen, is het aange voerde kwantum visch, dank zij den visch- rijkdom van de Noordzee, even groot als voorheen. Gebrek aan materiaal werkt hier echter, evenals bij den vischhandel, stag- De groote vischhal te IJmuiden werd tijdens den oorlog totaal verwoest, doch de handel slaat er zich door en verwerkt de grootste kwantums in een bijgebouw. RIJKSPOSTSPAARBANK EN RIJKS- SP AARDIEN ST De Rijkspostspaarbank deelt mede: Het opzenden van spaarbankboekjes ter bijschrij ving van rente is vooralsnog niet mogelijk. Zoodra dit weer kan geschieden zal dit wor den bekendgemaakt. Wel kunnen thans spaarbankboekjes worden opgezonden voor insohrijving van Giroinleggingen en van rente van staatsschuldboekjes Ten behoeve van Nederlanders, die zich tijdens den oorlog in het buitenland bevon den, heeft de regeering te Londen indertijd een rijksspaardienst ingesteld. De inleggin gen geschieden in Engelsche munt. Met in gang van 17 September a.s. zal het mogelijk zijn op de Nederlandsche postkantoren te rugbetaling te verkrijgen in Nederlandsche munt. De postkantoren verschaffen alle nadere inlichtingen. CLASSIS-SPLITSING. De classis 's-Gravenhage van de vrijge maakte Geref. kerken heeft besloten haar ressort te splitsen in een voorloopige classis Amsterdam, omvattend de kerken in Noord- Holland en een classis 's-Gravenhage, om vattend de kerken in en om 's-Gravenhage en Leiden. DS K. T. GORTER MARINEPREDIKANT. Tot marine-predikant in Ned.-Indië is be noemd ds K. T. Gorter, Doopsgezind predi kant te Groningen. Ds Gorter zal reeds a.s. week naar Engeland reizen om daarna naar Indië te gaan. neerend. De aanvoer van visch groeit echter snel aan. In Aug. kwam er reeds 2417.192 kg versohe visch binnen. De heer J. G. Kolkman, hoofd van de afd. Visch van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, deelde iets mede over het „keukengedeelte" van het visscherijbedrijf en over de door het Voorlichtingsbureau te ver strekken visch adviezen. Na ontvangst van 5 cent zal het bureau (Trawlerkade 44, IJmuiden) geïllustreerde vischvouwbladen toezenden. 1111111111111 1111 It 11111111111 IJ 1 (Buiten verantwoordelijkheid der huidige redactie) D D DAG. AMSTERDAM, Sept. 1955. Enkele en f i dubbele d-dagen zijn de laatste jaren I voorgekomen: drukke, denderende, dwaze, f 1 droom-, daad- en doodsdagen; Wassenaar 1 kende elf jaar geleden zelfs een d d- i burgemeester: Domme Daantje. Maar een f driedubbele d d-dag was wel de Dolle DinsDag, dd. 5 Sept. 1944, thans nog be- i kend als dodendinsdag. Het was een goed f d-beeld, de naam te wijzigen en toch de 1 1 initialen te handhaven, zoals indertijd de NRC deed, die, niet in oude vorm als f nieuwe mogende verschijnen, tien jaar f terug zich nationale ging noemen, daar- 1 mee onaangename" gedachten wekkende aan een d-blad, uit de d-tijd, dat dit woord in zijn titel voerde. Na elf jaar is de dol- en domheid van 1 de D D Dag wel vervaagd naar een d d (duister duits) verleden. Men herinnert I zich nog de dwaze vertoning van knusse f 1 hollandse mevrouwtjes op klapstoeltjes 1 met bloemen, zoetjes de bevrijding af- wachtende, die snel naderde, de geruch- ten achterna, Dd (door Dordrecht), via Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, naar de hoofdstad; men weet s wellicht nog, hoe nuchtere mannen hun 1 vrienden van stad tot stad opbelden: ze de „ze" die dan dit dan dat beduid den komen! De bevrijding als een i 1 operette. Het murw gebeukte hollandse hart sprong op in wilde verwachting. I Och, het was begrijpelijk; het zij ver- i 1 geven! Zwaar is het geboet! En wie gunt, zelfs nu nog, ons volk van toen niet het vermaak om de benauwde nsb-ers die bibberend de stations blokkeerden, in hun plotselinge oostwaartse drang? Voor s een groot deel, al of niet bibberend, van 1 hun domme dwalingen bekeerd, zijn ze terug en de handige jongens onder hen J hebben weer de goede posten bezet; is ons volk weer ingeslapen of is het te goedig? Maar al zijn de domme dingen van 1 D D Dag vergeten, niet is en nooit zal 1 worden vergeten de dood van zovelen, i die deze dag door d d (dom duits) tuig werden neergeknald, terwijl de wiekslag 1 der bevrijding ze beroerde. Dit blijff ons vervolgen telkens als D D Dag terug- 1 keert. Dit bloed blijft de moffen aankla- 1 gen, mét al het andere dat zij vergoten, een stroom, die nu tien jaar later, nog rood oplicht in de grote oceaan van i de tijd. Geen dolle, maar zeer droeve doden- f dinsdag. LATERIST. «IIIIIIIIIIIIUIinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJllllIHllHliiHiiHiiuuiiiiiiuiiMiHiiiiijf GEESTELIJKE VERZORGING IN DEN N.O. POLDER. Ds N. D. Gijsman, Ned. Herv. predikant te Kampen, heeft zijn benoeming tot predikant in algemeenen dienst voor den N.O. polder aanvaard. Hij heeft mitsdien zijn arbeid in de gemeente van Kampen neergelegd en afscheid gepreekt. Kerkelijke examens. De classis 's-Gravenhage der vrijgemaakte Geref. kerken heeft praeparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard den heer P. Lok te Delft, cand. aan de Theol. Hooge- school te Kampen. Zijn adres is Gasthuislaan 89 te Delft. Ds W. B. A. Smits is voornemens 16 Sept. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. van Deil, om 23 Sept. d.o.v. zijn intrede te doen te Middelburg, na te voren te zijn bevestigd door ds P. J. F. v. Voorst Vader, Deze allen zijn in het geloof ge storven, de beloften niet verkregen hebbende, maar hebben ze van verre gezien, en gedoofd, en om helsd, en hebben beleden, dat zij gasten en vreemdelingen op de aarde waren. Hebreeën 11 13. Wonderlijke menschen, die aartsvaders, Abraham, Izak, Jacob! Ze hebben een be lofte, maar het beloofde verkrijgen ze niet. Terecht zegt dan elk logisch-dehkend menschwat heb je nu aan zulk een belofte? Geef mij dan maar liever géén belofte! Zoo staat het met deze menschen. Neem fo.v. Abraham: den évacué, die het groote on bekende tegemoet gaat met alleen de vage toezegging Gods: „het land, dat Ik u wijzen zal" als zijn vrouw sterft, moet hij zich haar graf koopen en als hij zelf „het tijde lijke met het eeuwige verwisselt", wat is er dan van de belofte terecht gekomen, dat hij tot een groot volk zal worden? Eén zoon heeft hij maar, door wien die mogelijkheid er is! En neem Jacob: hem is Palestina tot erfland beloofd maar een groot deel van zijn leven brengt hij buitenslands door; en als hij de oogen sluit, wat is er dan terecht gekomen van wat de HEERE met dure eeden hem bezworen heeft? Het beloofde niet verkregen en tóch hebben 2e de belofte geloofd! En in dat ge loof zijn ze rustig gestorven. Ze zagen die belofte van verre, en omhelsden ze wat er in beloofd werd, trokken ze naar zich toe, en hielden ze vast. Door het geloof! ónnavolgbaar-schoon is dit alles gezegd. De diepte van dit zeggen is haast niet uit te beelden. Denk aan een moeder, wier zoon in een concentratiekamp gezeten heeft; op grond van geruchten meenen haar man en dochters: hij komt niét thuis maar haar hart zegt 't anders, en ze staat, en tuurt den langen, stoffigen landweg af ze ziet in de verte een zwarte stip, en met iets van on bedrieglijke zekerheid weet ze: hij is het! ze klemt hem reeds als aan de borst. Zoo is het met de aartsvaders. Wonderlijke menschen! O, ik wéét het: als we hun leven van den buitenkant bezien, dan is 't heusoh zoo mooi niet! Dan lijkt het ontstellend veel op dat van hun tijdgenooten, die den HEERE niet vreezen, maar hun zondig hart uitleven. Ze wérken als die anderen, in fokken en plan ten, in handelen en oogsten ze geniéten als die anderen, in geboortefeest en maaltijd, in oogstfeest en bruiloft ze zèndigen als die anderen, in leugen en bedrog, in zinnen- lust en zelfzucht. Dan zijn ze heusch zoo sympathiek niet, denk maar aan Jacob. Maar er is één ding, waardoor zij van die anderen principieel onderscheiden zijn: het geloof. Daar leven ze uit, daar sterven ze in. Want ze wisten, dat de belofte, hun ge- riaan, véél heerlijker was dan het erfelijk bezitten van, het storeloos wonen in een land, overvloeiende van melk en honing dan 't mogen uitgroeien tot een volk, dat aan alle geslachten van den aardbodem ten zegen gesteld zou worden. Dat waren maar de we- reldsche vormen en kleuren: daarachter lag het eigenlijke, de belofte van den komenden Verlosser, Die der slang den kop verplette ren, en de zónde-macht breken komt, ja den mensch troosten om het verloren paradijs, en hem de rust van het nieuwe te openen. Dat' nieuwe paradijs is het hemelsdh vaderland. Ze zien het van verre. Of neen: ze zien Hém van verre! Jezus Christus, in Wien al Gods beloften ja zijn. Voor de aartsvaders. Voor u en mij. Als we maar gelooven. De verwerkelijking van Gods beloften gaat nooit buiten ons om. Wij moeten geloovig met God meeworstelen. Als Zijn medearbeiders. Wonderlijke menschen: zij, die gelooven! Zij zijn hier gasten en vreemdelingen. Daar komen ze ook voor uit. Dat belijden ze: Ons domicilie ligt elders, niet op deze aarde. En dat stempelt heel hun leven. Hun arbeid, hun genot, hun moeiten, hun rust, hun huwe lijk, hun gezin, hun levensstrijd. Wonderlijke menschen, ja, maar ook: rijke menschen. Zalig, die gelooven, en dus 't heimwee ken nen naar 't betere, 't hemelsche vaderland: zij zullen thuiskomen. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Fijnaart J. A. Peters te Beverwijk. Benoemd: tot voorg. der Evang. Unie te 's-Gravenzande H. Boonstra te Oosterlit- tens. Beroe pen: te IJsselmuiden J. R. Cupe rus te Doornspijk (rectificatie). Aangenomen: naar Tjerkwerd e.a. E. J. v. d. Brug te Lettelbert-Enumatil. Bedankt: voor Haaksbergen P. P. Mie- dema te Drachtster-Compagnie. Geref. Kerken. Tweetal: te Meppel (vac. H. W. Engel- kes) G. v. Andel te Ooster-Nijkerk en D. A. Zijlstra te Uithuizen. Beroepen: te Oosthem c.a. H. Windig, cand. te Amsterdam; te Meppel (vao. H. W. Engelkes) D. A. Zijlstra te Uithuizen. Herst. Ev. Luth. Kerk. Bedankt: voor den Helder J. C. Bahn- muller te Bodegraven. AFSCHEID EN INTREDE. Wegens vertrek naar elders nam ds J. L. Springer onder groote belangstelling afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Kortezwaag, sprekende over Joh. 8 12. MET EMERITAAT. De classis 's-Gravenhage der Geref. Ker ken heeft aan dr W. H. Gispen te Delft in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije universiteit, eervol emeritaat verleend, zulks met ingang 1 Oct. a.s. JUBILEUM DS P. DEDDENS. A.s. Woensdag viert ds P. Deddens, vrij gemaakte Geref. predikant te Groningen, zijn zilveren ambtsjubileum. NED. HERV. GEM. TE SCHEVENINGEN. De kerkeraad van bovengenoemde ge meente heeft in vergadering van 6 Sept. be sloten tot het stichten van een 7e predikants plaats i.v.m. inkwartiering van ambtenaars gezinnen in het Statenkwartier. Voor deze plaats is toezegging van beroep gedaan aan ds A. Blanson Henkemans, veldprediker bij de Prinses Irene Brigade. Ds H. C. J. HOOGENDIJK. t Naar eerst thans bekend wordt, is ook ds H. C. J. Hoogendijk, Ned. Herv. predikant te Roermond, op 48-jarigen leeftijd als slacht offer van het wreed geweld van den bezetter gevallen. voor 2< Van I MET Jan v-

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2