Qnb&AstGTxmrmtt Met een Dakota-vliegtuig over het Kanaal Ziekenhuizen moeten hun zalen sluiten LDist *11 Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 2e seriet le Jaarpang vanaf T Md 1945, No. 103 ADonnemenisprijizeij £0.26 per week 1.10 per maand £3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H DIEMEh Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nat ionaal Dagblad ronr Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 „Stauluastidi is gbebLeuttt myn b«rl in Ugijenspatt* Overoeinzinqen in een warm zwemvest iVan onzen specialen verslaggever). Toen ons vliegtuig, een forsche Dakota van de Royal Air Force, op Croydon was gedaald en zich keurig voor de douanegebouwen had opgesteld, wachtte ons een kleine verrassing. Want toen we voor het eerst na de oor logsjaren op verzoek van het Britsdhe mi nisterie van Informatie, op Engelschen bo dem stapten, gebeurde dat via een trapje, waarvan de treden de initialen ,,K.L.M." ver meldden. Was het een vriendelijke attentie voor dit vliegtuig, dat van het Nederlandsche Valkenburg was opgestegen? Het kon stellig een aanwijzing zijn, dat onze Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij, ook nadat de ver bindingen met het eigen land verbroken wVr- den, haar arbeid had voortgezet. Verbroken verbindingen! Daaraan moesten we onwillekeurig denken, toen onze Dakota ons van Valkenburg had opgenomen en ons nu hoog in de lucht over de zee naar Enge land droeg. Bij het zwaar-rhythmisch geronk van de motoren, ingepakt in het wel wat warme zwemvest, slaat men al gauw aan het mijmeren. De captain had juist een schrif telijke plaatsbepaling doorgegeven, welke vertelde, dat we Ostende onder ons hadden liggen en nu koers zetten naar Croydon. Er waren nog enkele bijzonderheden bij op genomen: Er was 12 mijl zicht, we vlogen 144 mijl per uur en de tocht van Valkenburg naar Croydon zou duren 1 uur en 27 minuten. Zoo waren we dan boven het stukje zee, dat we huiselijk ..het Kanaal" noemen, maar dat in de oorlogsjaren het terrein was van zooveel spanning en inspanning. Hier werd ter zee en in de lucht de „strijd om Enge land" gestreden, welke tevens werd tot een strijd om de vrijheid der wereld. Over dit water trokken de eenzame Engelandvaarders in hun vaak primitieve schuitjes, om achterhaald te worden of na een langen tocht als een verlossing de Britsche kust te zien opdagen. Hierover ook trokken de machtige luchteskaders uit Duitschland en Engeland om dit gebied te maken tot een terrein van felle gevechten. Hierover trok ook de mach tige invasievloot, die de muren van den West- wall ging rammeien. En tenslotte, hierover voeren de vrachtschepen, die voedsel brach ten aan een hongerend volk. Het zijn hoofd stukken vol zorg en beklemming in het nim mer voltooide boek van de zee. ,,Er zijn geen eilanden meer," zei Hitier eens, toen hij met zijn legers zich gereed maakte voor den sprong. En als men onder zich de laatste pinnen uit den bodem getrok ken voelt en men zich in zoo korten tijd overgeplant ziet van ons eigen lage land naar „den overkant," dan is het, als had hij gelijk. Maar Engeland is voor hem het eiland ge bleven. De oorlogsinspanning van dit land, waarvan we straks heel veel hopen te zien, stemt daardoor temeer tot diepe bewonde ring en grooten dank Jhr Tiarda arriveert morgen Naar R.V.D. meldt hoopt jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenboroh Staohouwer heden per vliegtuig in Londen aan te komen en vandaar morgenochtend naar Eindhoven te vertrekken, waar hij om ongeveer 11.00 des ochtends verwacht wordt. Koers van den gulden gehand haafd Engelsch-Nederl. monetaire overeenkomst. Te Londen is een Engelsch-Nederlandsche monetaire overeenkomst onderteekend. Op financieel gebied worden de maatregelen getroffen voor een hervatting van den han del tusschen het sterlinggebied en Nederland met het Nederlandsche rijk overzee. De wis selkoers wordt vastgesteld op 10,691 Ned. guldens 1 pond sterling voor Nederland en Ned. West-Indië (hetgeen de voortzetting beteekent van de tot dusverre voorloopig vastgestelde verhouding), terwijl voor Ned. Oost-Indië de koers gehandhaafd blijft op 7,60 gulden in het pond sterling. Nederland en het Nederlandsche rijk over zee zullen voortaan een Nederlandsch mone tair gebied vormen. Inwoners van dit gebied zullen hun sterlingbezit vrijelijk overal in het sterlinggebied kunnen uitgeven, terwijl inwoners van het sterlinggebied vrijelijk hun guldens overal in het Nederlandsche mone taire gebied zullen kunnen uitgeven. WH—i. IUfMlillig Zoo zweefden wij de bakermat der vrij heid tegemoet: Good old England! Weduwe van Rost v. Tonningen in Duitsch klooster Wordt binnenkort naar Nederland overgebracht. In een klooster te Goslar. dat tijdelijk tot interneeringskamp is ingericht, vertoeft mo menteel mevr. de wed. Rost van Tonnin gen met haar drie kinderen. Zij had kans gezien met een Duitsch bootje van Terschel ling naar Cuxhaven te ontsnappen. In het zelfde interneeringskamp verblijft ook een broer van wijlen Rost van Tonningen. De repatrieering van deze personen zal zoo spoedig mogelijk ter hand genomen worden. ENGELSCHE SIGARETTEN. Omtrent de in Engeland aangekochte En- gelsche sigaretten, kunnen we nader mede- deelen, dat deze, nadat zij zijn aangekomen en zoo mogelijk gebanderolleerd, in de dis tributie worden gebracht. Het ligt in de be doeling een verstrekking van IV2 rantsoen per week te bereiken. Tientallen schepen in Lübeck opgespoord Ook machines uit Rotterdam en Dordrecht Kapitein W. Kamphuis, de Nederlandsche verbindingsofficier van den Repatrieerings- dienst, heeft in de haven van Lübeck tien tallen Nederlandsche schepen teruggevonden. Verder worden door hem een groot aantal rijnaken aan den ketting gelegd, geladen met machines, afkomstig uit Rotterdam en Dor drecht. Verschillende dezer schepen zijn al op weg naar het vaderland. Omdat er geen verpleegsters zijn.... Minister Drees hoeft gisteravond per radio het nijpend tekort aan verpleegsters bespro ken, dat een groot gevaar voor de volksge zondheid vormt. Voor de 1000 Marva's, die noodig zijn, meldden zich 60.000 gegadigden aan, maar voor de verpleging van onze zieken staan we voor een schreeuwend tekort aan per soneel, gediplomeerden verdwijnen en leer ling-verpleegsters melden zich te weinig aan. Vooral t.b.c.- en zuigelingensterfte zijn sterk toegenomen. Uit Duitschland keeren vele lijders aan open t.b.c. terug. Er komen 6000 beelden beskik laar, maai verpleegsters zijn er niet. In ziekenhuizen moeten zalen worden gesloten en opname van patiënten moet worden geweigerd, omdat er geen per soneel is. Hónderden, straks duizenden "bed den moeten leeg blijven. Onze eigen lijders laat men verkommeren, maar wil wel in het buitenland geuniformd een functie aanvaar den. De minister wees er op, dat de salarieering te wenschen had overgelaten, en het werk zwaar was, maar deze worden spoedig ver beterd, terwijl de arbeidstijd kan worden verkort als er meer verpleegsters komen. Besloten werd een krachtig beroep op de Nederia-idsche verpleegsters om het ver laten werk te hervatten en op oudere meis jes om zich aan te melden als leerling-ver pleegster. Tot nu toe moet men 23 jaai zijn om het verpleegstersdiploma te behalen, zoodat men pas op 20-jarigen leeftijd kon beginnen. D:t is nu op 21 en 18 jaar gebracht. In bepaalde •gevallen zal zelfs een uitzondering kunnen worden toegelaten op den eisch, dat men middelbaar onderwijs of mulo moet hebben gevolgd. CANADEESCHE LEGATIE WORDT EEN AMBASSADE In de „Ottawa Citizen" deelt Frank Swan- son mede, dat Dinsdag j.l. in diplomatieke kringen van de Canadeesche hoofdstad werd vernomen, d<at de Canadeesche legatie in Den Haag een ambassade zal worden. Ca nada heeft er reeds een in Parijs en Brussel. De minister achtte zeker niet onder alle omstandigheden arbeidsdienstplicht onaan vaardbaar, maar wel moet tot het uiterste worden geprobeerd, langs den weg van vrij willigheid het doel te bereiken. Laten de ver pleegsters en de meisjes, die leerling-ver pleegster willen worden, zich melden bij een ziekenhuis of sanatorium of bij het naastbij - zijnde gewestelijk arbeidsbureau. De mede werking der jonge vrouwen is voor het her stel der volksgezondheid onmisbaar. Een der bekendste verpleegsters van Nederland. TRIJNTJE BOONSTRA, aan wie we allen nog dankbare herinneringen bewaren. DAT te Den Helder 8 Ned. mijnenvegers liggen, die destijds in Engeland werden ge bouwd en thans gereed worden gemaakt om begin October naar Ned.-Indië te vertrekken. DAT de ook in Den Helder gelegen mijnen- legger Jan van Brakel op deze reis als moe derschip zal fungeeren. DAT een Deensch hulpcomité verzwakte Ned. iptellectueelen en kunstenaars in Dene marken herstel wil bieden en men zich daar toe kan wenden tot Aïbr. Thaerlaan 44 te Utrecht. DAT de aanvoer van Duitsch hout voor onze mijnen momenteel wel toereikend is, doch met de geallieerden over uitbreiding van den kap wordt onderhandeld om met de stijgende kolenproductie gelijken tred te kunnen houden DAT het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie besloten heeft met de andere Prot. Chr. par tijen overleg te plegen over de mogelijkheid van federatief samenwerken. DAT de te Rotterdam gehouden huis-aan- huis-collecte van het comité „Weggevoerde Rotterdammers" f 90.000 heeft opgebracht. DAT pater Henri de Greeve is benoemd tot districtshoofd voor Oost-Brabant van het Commissariaat Noodvoorziening. DAT de P.O.D. den voorz. van de V.B.N.A. te den Haag, J. Bouwman, heeft gearresteerd. DAT de diaconessenarbeid der Evang.Luth. Gemeente te Den Haag 25 jaar bestaat en daarom op 26 Oct. in de Luth. kerk een her denkingssamenkomst wordt gehouden met dr C. Riemers en ds A. W. C. de Wit als sprekers. DAT het duizendste boven-Moer d ij ksohe kind thans in de Bredasche omgeving is ondergebracht. DAT de K.L.M. 1 Januari, liefst nog eerder, een dagdienst op Ned.-Indië wil openen, waardoor eiken dag 40 passagiers kunnen worden vervoerd. DAT de R.T.M. haar diensten op de Z.-Holl. en Zeeuwsche eilanden heeft hervat en er viermaal per dag in beide richtingen gereden wordt. DAT er groote bedrijvigheid heerscht in enkele eenvoudige villa's aan de Nieuwe Parklaan te 's-Gravenhage, daar er behalve een voor de Koningin, ook twee voor de hof houding in gereedheid moeten worden ge bracht. DAT minister v. Kleffens is toegetreden tot den Raad der vereeniging „De Nederlandsche Pad-vinders" en de hoofdcommissaris der N.P.V., A. Oosterlee is opgevolgd door den heer W. C. Roest van Limburg. DAT te Leende, bij Eindhoven, van heden af tot 15 Sept. een zweef vliegkamp wordt ge houden, waarmee deze sport in ons land weer een aanvang neemt. DAT de minister van Onderwijs de hou ding der gemeentel, universiteit te A'dam tijdens de bezetting als beneden-de-maat heeft gekwalificeerd. DAT veel ex-joden-bezit verloren is ge gaan door brand in het meubelmagazijn der fa H. Zandergen te Meppel. DAT de „Kota Gedeh", die door ombou wen een passagiers-accomodatie van 120 perr sonen heeft gekregen, binnenkort als eerste schip van den Rott. Lloyd den dienst op Indië zal hervatten. DAT te Rotterdam in Juni 18.000 ton, in Juli 42.000 ton en in Aug. 95.000 ton petro leum werd aangevoerd, terwijl de aanvoer in de eerste week van Sept. al 40.000 t. bedroeg. DAT de B.P.M. te Pernis al weer 110.000 t. petroleum kan bergen, welk cijfer men eind dezes jaars tot 300.000 ton denkt te kunnen opvoeren. DAT zij nog deze maand de verwerking van ruwe oliesoorten hoopt te kunnen her vatten. DAT minister Mansholt in de Wieringer- meer een voorl. monument heeft onthuld voor den door de Landwacht vermoorden illegalen strijder oud-wethouder A. C. de Graaf, DAT not. L. Christ wegens medewerking aan den Ned. Volksdienst verboden is het notarisambt binnen de gemeente Waalwijk uit te oefenen, doch hem geen verdere inter- neering door het tribunaal te 's Hertogen bosch werd opgelegd. DAT de nieuwe Bossche gemeenteraad tot wethouders gekozen heeft de heeren M. van Soestbergen (aftr.). B. Cuyten en H. v. d. Velden, allen katholiek. DAT het Zuiveringsbesluit 1945 van toe passing is verklaard op gekozen bestuurs leden van water, en veenschappen en veen- poïders. DAT op 75-jarigen leeftijd te Brussel over leden is de heer Adolf Strassburger, de vader van den circuseigenaar Karei Strass burger, die thans in Den Haag voorstellin gen geeft. DAT Spijkenisse binnenkort op het buizen net van Rotterdams drinkwaterleiding zal aangesloten worden en dit de typhus-bestrij- d-ing zeker ten goede zal komen. DAT binnenkort ook de treinverbinding ArnhemZwolle weer tot stand komt. DAT de geruchten over de zangeres mevr. A. v. Wickevoort-Crommelin, als zou zij zich in bezettingstijd gecompromitteerd hebben, van eiken grond ontbloot zijn. DAT hedenmorgen de eerste Roode Kruis- ambulance vanuit Den Haag met 12 auto's via PilsenPraag naar het door Rusland be zette gebied is vertrokken, voor hulp aan Nederlanders. DAT ter gelegenheid van hun vertrek naar Indonesië, een contingent stoottroepen uit 's-Hertogenbosch (1600 man) Dinsdag a.s. een groote afscheidsparade zal houden. DAT in de timmerfabriek van J. H. Lae- ven te Heerlen een groote brand heeft ge woed. waardoor veel materiaal voor den we deropbouw van Susteren verloren ging. DAT minister Ringers gisteren wederom een bezoek heeft gebracht aan de Wierin- germeer en o.a. het verdronken Middemneer in oogenschouw werd genomen. Geen camouflage De vergoddelijkte staat eindigde onder de Romeinen in den tiran-keizer, gelijk de vergoddelijkte Duitsche staat met bloed en bodem besloot met den tiran-kan selier Hitier. In beide gevallen werd de wereld speelbal van de tirannen. Na dé vervullig van de tijden van druk deed in de Romeinsche wereld het Christen dom zijn intrede, dat den niet-tellenden mensch in zijn zedelijke waarde herstelde en in persoonlijk contact stelde met God. maar God in Christus ook deed kennen als den red der der wereld. Deze verzoening werd mo gelijk, niet doordat in een godheid de mensch god werd, maar doordat God in Christus mensch is geworden en zich in Hem open baart als de Weg. de Waarheid en het Leven. Door Zijn gehoorzaamheid aan de goddelijke wet verwerft Hij verzoening en schenkt die den mensch uit genade. In 1945 is er ook een zekere reactie na het volenden van de tijden van steeds toegeno men ellende. Maar het is geen teruggrijpen naar God als den waren redder van mensch- heid en wereld. Neen. de mensch wil het ook zelf gaan doen: godsdienstig, moreel en so ciaal. De vernieuwing der wereld wordt ech ter ten deele slechts gezocht bij de levende bronnen van het christendom een deel van ons volk leeft daaruit nog maar tevens bij het indirecte licht van het huma nisme. als we 't zoo noemen mogen: de ver men schel ijkte christelijke religie. Deze stroo ming wil men opvangen in het zg. persona lisme, dat den scheidbrief wil geven zoowel aan individualisme als collectivisme of totali tarisme. Men erkent geestelijke vernieuwing en daar verheugen we ons over als pri mair. These en antithese worden, als in een Hegeliaanschen drieslag, in synthese samen gebundeld. Daarbij dreigt de these het kind van de rekening te worden, omdat haar aan God gebonden uitgangspunt nimmer geheel te vereenigen zal zijn met de autonome levensbeschouwingT Deze divergentie zal. als ontspringende uit de diepste levensbeginse len, nimimer tot een rechte synthese kunnen leiden. Hoogstens tot iets. dat er op lijkt, camouflage, surrogaat dus. Daaraan hebben we echter geen behoefte. S.D.A.P zoekt contact met N V B. Partijconferentie te Amsterdam. De S.D.A.P. heeft Woensdag en Donder dag te Amsterdam een partijconferentie ge houden onder leiding van den heer K. Vor- rink. Deze behandelde allereerst de betreu renswaardige ontwikkeling bij H.V.V. en S. D.A.P. in de Meidagen 1940, toen aarzeling en verwarring in breede rijen ontstond. In deze groote omwentelingsperiode zal het de vraag zijn of de oude politieke par tijen in oude gedaante terug moeten ko men. Met haar tegenwoordig democratisch socialisme staat de S.D.A.P. in de voorste rijen en zij ontkent niet het groeiproces, waaraan zij, als politiek orgaan der buiten kerkelijke arbeiders, onderhevig is. Het al te nauwe contact met de socialis tische vakbeweging is losgelaten. Ten slotte werd medegedeeld, dat besprekingen zijn geopend met de leiding der Ned. Volksbewe ging ten einde bepaalde vormen van samen werking te onderzoeken. NATIONALE ADVIESCOMMISSIE De Nat. Advies Cie. heeft gisteren op ver zoek der regeering het wetsontwerp .Voor- loopige Staten-Generaal" behandeld. Een advies werd vastgesteld. Post accepteert zwaardere brieven en pakjes Toelaatbaar gewicht verhoogd tot 1000 gram Vanaf Maandag a.s. wordt in het binnen- landsóh verkeer het maximum toelaatbaar gewicht van brieven, drukwerken, nieuws bladen en gemengde zendingen verhoogd tot 1000 gram. Dan is ook naar het verre Oosten o.a. Australië, Nieuw-Zeeland. de eilandengroe pen in den Stillen Oceaan, Nederlandsch- Indië, Philippijnen. Birma. Britsch-Indië, Thailand (Sïam), Indo-China, en China,Ar- gentinië, den vrijen staat Ierland. Portugal en koloniën. Afghanistan. Bulgarije. Joego slavië, Roemenië, Vaticaanstad, Spanje en koloniën, Turkije. Zweden en Zwitserland, de verzending mogelijk van niet-geïl- lustreerde briefkaarten en brieven t/m 1000 gram. Naar alle overige landen zijn brieven, drukwerken en zakenpapieren elk t/m 1000 gram alsmede briefkaarten toegelaten. Tevens kunnen naar deze bestemmingen verzonden worden monsters t/m 500 gram, braille-drukwerken t/m 5 kg. en briefpak- jes t/m 1 kg. (voor zoover deze dienst in het wederzijdsch verkeer bestaat). Naar Duitschland, Hongarije. Oostenrijk en Japan kan geen correspondentie verzon den worden. WAAROM NOG GEEN RETOURBILJETTEN De reden waarom de spoorwegen en de autobusdiensten nog geen retourbiljetten uitgeven, moet niet gezocht worden in een soort vorm van prijsopdrijving, doch berust uitsluitend voor wat de spoorwegen betreft op een groot tekort aan karton, terwijl de autobusdiensten er niet toe kunnen over gaan zoolang het materiaal in dermate ge- brekkigen staat verkeert, dat de terugrit niet steeds te garandeeren is. SCHEVENINGEN, 7 September. Met versche visch was heden aan de markt de motorlogger Sch. 402. C. Yspelder, met f9500 besomming. SCHEVENINGEN, 8 Sept. Van de haring- visscherij kwam heden te Scheveningen bin nen de motorlogger Sch. 274, C. Korving met 33 last haring. Zomerscli weekeinde, zegt de Bilt Tot Zondagavond is de verwachting: Warm. zwakke, later matige Oostelijke wind, aanvankelijk licht bewolkt, in den loop van den dag toenemende bewolking, tegen den avond kans op enkele plaatselijke onweersbuien. Zon en Maan Morgen: Zon op 7.04 en onder 20.10; Maan op 9.51 en onder 21.35. Maandag: Zon op 7.06 en onder 20.07; Maan op 10.59 en onder 21.51.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1