Goud? HEM Dalende zon neigt steeds meer ter kimme verkoopenlj MEUK Toch plaats genoeg voor alle N.S.B.-ers NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG X SEPTEMBER 1945 Buit enlancLsch W eekoverzicht Amerikaansche mariniers marcheeren door Tokio Ook Rusland gaat zijn gang Is China opgewassen tegen z'n zware taak? Moeilijke tijden voor Batavia in 't verschiet De vermaar de punten van Wilson Hebben de U.S.A. iets geleerd? De bezetting van Japan is begonnen en de capitulatie op de verschillende fronten ver loopt in het algemeen bevredigend. 50.000 Geallieerde soldaten staan op Japan- echen bodem op 31 Aug. 1945. 5 Mei 1936: Japan wil de stabiliseerende macht in het Verre Oosten blijven, aldus de toenmalige Japansohe minister van Buitenl. Zaken Arita in den toen gekozen landdag. Het beleid zou steunen op het internationale recht en op Mantsjoekwo, maar Rusland moest zich niet zoo wapenen daarvoor zou Japfan op den duur niet onverschillig kunnen blijven en China moest met breederen blik den toestand in het Verre Oosten bezien en letten op den communistischen invloed. Vriendschap met Amerika werd de sleutel voor den vrede in den Stillen Oceaan ge noemd. Roekeloos heeft Japan in zijn eerzucht om de domineerende mogendheid in O. Azië te worden, met dien sleutel gespeeld en hem verloren. Het zon-land is niet het hoofd ge worden. maar het is niet meer dan de staart, economisch afhankelijk met al zijn bescha ving en cultuur. ..Geweld om rechtvaardige aspiraties te verwezenlijken en het gebed van ..alle god- vreezende lieden in de heele wereld" opdat ,,dit jaar niet verwordt tot het eerste jaar van vernietiging van de moderne bescha ving", waarom Matsoeoka op 1 Januari 1941 vroeg, heeft het onheil niet kunnen voor komen. Thans loopen de Amerikaansche mariniers door Tokio, is het keizerlijk paleis door den overwinnaar in gebruik genomen, hebben de Japanners zich voor dat heiligdom van den levenden god gezelfmoord en zien de Japan ners met strakke, verstijfde gezichten aan, dat zij niet meer te regeeren hebben, maar door hun eigen heerschers in naam en op last van anderen bevolen worden. Rusland heeft zijn opmarsch tot begeerde punten op Sachalin, in Korea en in- Noord- China voortgezet. Een regeling zal wel komen, gelijk die ook op komst schijnt tus- sohen Tsjang Kai Sjek en zijn communisti schen nationalen opponent. In Birma en op Malakka scheen het aan vankelijk minder vlot te gaan. Maar de laatste gegevens zijn weer bemoedigender. Ook uit Ned.-Indië luiden de berichten niet kwaad. De gouverneur-generaal is uit Moekden in Chineesch gebied vrijgelaten en te Peking aangekomen. Hij schijnt er niet slecht aan toe, gelijk er ook uit andere kampen vrij goede berichten komen. De ge allieerden zijn overal bezig vanuit de lucht gevangenen te helpen met voedsel. In ieder geval, het Oost-Aziatisch front heeft evenals het Midd en,- Eu r o peesche afge daan. De ruim 70 millioen Japanners hebben moeten bukken voor Amerika, bij welks Japansche politiek Engeland zich uiteindelijk geheel heeft aangesloten. In het verleden is dat wel eens anders geweest. De groote vraag wordt nu: wat zal China van zichzelf kunnen maken? Zal Tsjang Kai Sjek, de taaie strijder, over de energie, de k-nacht en de hulp kunnen beschikken om zijn land met de honderden millioenen in woners op stevige bee.nenteplaatsen? Er zijn, na den val van Japan, dat overal voor rangsposities vroeg, maar opperheerschappij begeerde, groote mogelijkheden. Echter, De B.S. gaat voor! Leden van de B.S. genieten voorkeur bij de formeering van de nieuwe Ne- derlandscheKrijgs. b macht. Maar... van i ede ren B.S.-er moeten de juiste gegevens worden verzameld om hem de beste plaats te geven in de nieuwe Krijgsmacht. Dat houdt op, want de toe loop is enorm. Bureaux met een grooten staf zijn bezig deze gegevens uit te zoeken. Meldt u voor de dan naar TUSSEli DEN HAAG I HERMAN COSTERSTR. 1Ö3 bij Hobbemoplein te bereiken met lijn 6.12 en. 13 Kantoor 9-7 uur TWEE MILLIOEN KILO MAIS AANGEKOMEN. Een dezer dagen was er weer een vooroor - logsche bedrijvigheid aan de loskade van de HONIG's FABRIEKEN te Koog aan de Zaan, door de aankomst van een 2-tal schepen met vooroorlogsche grondstoffen. Niet minder dan 2 millioen kilo mais het-voedzame .begin" van puddingpoeder, custard en maïzena werden gelost. Binnenkort zullen dus de HONIG's pudding, maizena en custard de vooroorlogsche kwaliteit weer zeer nabij komen. Welkom nieuws voor de huisvrouwen.! concentratie der beschikbare krachten, ook bij de bondgenooten, zal daarbij niet kunnen worden gemist. De snelle loop der gebeurtenissen in Indië plaatst onze regeering voor bijzondere moeilijkheden. We zijn niet geheel gereed om het groote geschenk der bevrijding totaal op te vangen. Maar we mogen er op ver trouwen, dat onze geallieerde vrienden ons in de uren der blijdschap niet in den steek zullen laten, gelijk wij onmiddellijk naast onze bondgenooten zijn gaan staan in de ure des gevaars. We stellen volle vertrouwen in hen en zijn overigens bereid om in het kader van de bescherming der verbonden volken verder onze bijdrage te leveren om de ge meenschappelijke veiligheid in de toekomst te helpen verzekeren. Amerika heeft er een eer in gesteld om de eerste te zijn, die de Grondwet der Ver- eenigde Naties onderteekende. Dat is ook gebeurd. Waarom? Om een goed voorbeeld te geven? Dat ook wel anderen zijn ras gevolgd maar school er niet tevens een streven in om een na den eersten wereldoorlog gemaakte fout zich niet te doen herhalen? Want toen was er, in den spiegel van Wil son's vermaarde 17 punten, ook een Con- venent van een Bond der Natiën tot stand gekomen. Het zou door 32 landen worden onderteekend. Ook door Amerika, dat bo venaan bij de onderteekenaars stond. Maar Amerika teekende niet en gaf de voorkeur aan een afzonderlijken vrede met Duitschland. De gansche wereld was een illusie armer geworden. En de vader van het charter, pre sident Wilson, was wel het allermeest ge troffen. Hij is korten tijd later overleden, diep teleurgesteld, dat zijn vermaarde pun ten zoo waren vermoord, Is misschien van deze Amerikaansche poli tiek de tweede wereldoorlog, welke den eersten ver in de schaduw liet, niet voor een deel het gevolg geweest? Het lijkt ons niet ondenkbaar, dat zoowel Roosevelt als Tru man een dergelijke herhaling der geschiede nis hebben willen voorkomen en er daar om op uit zijn geweest Amerika's hand- teekening onder het charter van San Fran cisco te krijgen toen de inkt nog nauwe lijks droog was en de welwillende stem ming nog fel brandde. We' zouden het niet zoo vreemd achten en er tevens een eerbewijs in zien voor de duizenden Amerikanen, die met hun leven hebben betaald voor hetgeen achteraf wel licht is gezien als een betreurenswaardige, m^ar groote politieke dwaling van het isola tionisme; dat zich aan het lot der wereld buiten Amerika weinig gelegen liet liggen. Na Amerika hebben ook reeds Engeland. Rusland en China het charter der Vereenigde naties geteekend. Anderen zullen geleidelijk volgen en hebben ten deele reeds sanctie ver leend. Nog drie kian t c 11 1 aii Bijz. Gerechtshoi Straffen van 5 en 10 jaar geëischt Als eerste verdachte bij de voortzetting van de zitting van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage verscheen de 43-jarige J. v. Elk te Noord wij kerhoutwegens mede plichtigheid aan diefstal van levensmiddelen van een inwoner van Noordwijkerhout. Verdachte had. volgens den advocaat-fis caal mr Dyserinck, gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat Ned. burgers zich genoopt achttep toe te laten dat zij door Duitsche militairen wesrden bestolen. Volgens een ver klaring van een wachtmeester der Kon. Ma rechaussee had verd. een als Duitsch mili tair gekleeden burger. Groenbroek een tm gegeven, waar levensmiddelen te vinden wa ren. Verd. ontkende en verklaarde G. in hui- te hebben genomen, omdat hij naar Duitsch land moest. Door een verklaring van G. achtte mr Dyserinck bewezen dat verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan uitlokking en requireerde op grond hiervan een gevan genisstraf van 5 jaar en ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht. De verdediger, mr M. Teek-ens, bepleitte clementie i.v.m. het groote gezin van verd.. dat in nood ver keert. Uitspraak over 14 dagen. Als tweede verdachte werd gehoorfl G. H a m p e. leeraar te Leiden, wegens aangifte van een jongen, die arbeidsplichtig voor Duitschland was Verd. verklaarde dat het niet zijn bedoeling was geweest den jongen aan te brengen. Als Duitscher zijnde, was hij door den jongen „rotmof" genoemd. De adv.-fiscaal requireerde een gevangenisstraf van vijf jaar. De verdediger, mr- Hammer- stein. meende dat men Duitschers moeilijk onvaderlandsche daden ten laste kan leggen; het was slechts een onvoorzichtige uitlating. Uitspraak over 14 dagen. Vervolgens werd gehoord J. J. Griffioen, cultuuropzichter te Woerden, die destijds in Kief had gewerkt. Aan verd. werd ten laste gelegd het verrichten van werkzaamheden t.b.v. den vijand door personeel te vorderen voor graafwerk Verd. verklaarde namens den burgemeester te zijn opgetreden. Na een verklaring van de echtgenoote van verd. dat verschillende personen met voedsel of geld zijn geholpen, requireerde mr Dyserinck 10 jaar gevangenisstraf met ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht voor het leven. De verdediger, mr Nanning. die op felle wijze de P.OD. hekelde, daar deze z.i. elke medewerking weigert, bepleitte vrijspraak en onmidd ell iike invrijheidsstelling Uitspraak over 14 dagen. De zaken van den chauffeur W. F. Laurier te Gouda en van mej. Markje van Eyk te Gouda werden voor onbepaalden tijd uitge steld. Ir H. W. MOUTON SECR.-GEN, MINISTERIE VAN OPENBARE WERKEN Bij K. B. van 21 Augustus jl. is ir H. W Mouton, alg. commissaris voor den weder opbouw, met ingang van heden tevens be noemd tot secr.-generaal van het Min. van Openbare Werken, welke laatste functie door hem reeds gedurende eenige maanden werd waargenomen. En dus niet vrij laten, aldus de N. A. C. Op. een landelijke vergadering van den P.O.D. te Den Haag heeft een commissie, be last met het onderzoek onder leiding van kol. Snijders, een rapport uitgebracht, vol gens hetwelk er alleen reeds in de kampen met een capaciteit van boven 1000 man per kamp plaats is is voor 93.000 personen (zoo- als bekend nam men aan, dat er in alle kampen slechts plaats was voor 40.000 man). Er is, aldus het rapport, reden om aan te nemen, dat alle N.S.B.'ers en collaborateurs, die nog gedetineerd moeten worden, onder gebracht kunnen worden. De Nationale Adviescommissie heeft aan de vegeering het advies uitgebracht geen N.S.B.'ers vrij te laten. Men zal thans bij het loslaten van andere gevangenen de oude richtlijnen, opgesteld door generaal H. J. Kruis d.d. 27 Januari 1945. willen toepassen. Dit zou dan als gevolg hebben, dat er bij voorbeeld aan het kamp van de Levantkade te Amsterdam ongeveer 1 van de gedeti neerden (40 man) voor vrijlating in aanmer king komt, aangezien er volgens bovenge noemde richtlijnen geen aanleiding bestaat hen vast te houden. De P.O.D. deelt mede, dat er reeds 10-tal- len bunkerbouwers zijn gearresteerd. Dit zijn ZEEVISCH WORDT 30 TOT 40 PROCENT GOEDKOOPER. Ingaande 5 September zullen de afslag- prijzen voor zeevisch, die kort na de. bevrij ding al werden gehalveerd, opnieuw worden verlaagd, waardoor de consumenten 30 a 40 pet. minder zullen behoeven te betalen. Ge tracht wordt een gr00ter aantal schepen in de vaart te brengen, teneinde de prijzen nog meer te kunnen drukken. Het wordt n.l. van het grootste belang geacht, dat nu er weinig vleesch is, ook de minst koopkraehtigen zich visch kunnen verschaffen. Er wordt aan her innerd, dat vischverkoopers de prijzen op een voor het publiek duidelijk zichtbare plaats moeten aanbrengen. BON 646 UITERLIJK 8 SEPTEMBER INLEVEREN VOOR ONTBIJTKOEK. Binnenkort zal er weer ontbijtkoek in den handel komen. Om deze te betrekken moet men uiterlijk 8 September bon 646 van de zesde Noodkaart inleveren bij een winkelier, die vroeger ook al deze koek verkocht. Hij dient een ontvangstbewijs af te geven, het welk men, voor dezen eersten keer dat koek verkrijgbaar is, weer bij dienzelfden winke lier moet inleveren wanneer men de koek wil koopen. Als rantsoenbonnen voor zout zijn de bonnen ,.een rantsoen artikel C" aangewe zen. Ze geven recht op 100 gram. Alle nog niet aangewezen bonnen van de 5e Noodkaart kunnen vernietigd worden. PETROLEUM VOOR KOOK DOELEINDEN Degenen die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden kunnen op onderstaande bonnen van de volgende kaarten van 1 tot en met 30 September vier liter petroleum per bon koopen. Van de kaarten UA 510: bon 01 tm bon 04; van de kaarten UB 510: bon 01 en bon 03; van de kaarten UC 510: bon 61. De geldigheidsduur van de voor 3 liter pe troleum aangewezen bon 543 der vijfde nood kaart is verlengd tot en met 30 Sept. a.s. geen gevallen van menschen, die zichzelf op gegeven hebben. Het oordeel van een procureur-generaal De „Waarheid" heeft verschillende perso nen hier te lande hun oordeel gevraagd over het eventueel vrijlaten van de „lichte gevallen" onder de gearresteerde»!. Het ant woord van Mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, procureur-fiscaal van het bij zondere gerechtshof te Alkmaar, luidde al dus: Voor mij bestaan er practisch geen lichte gevallen. Iedereen die na Mei 1940 nog lid was van de N.S.B., was aangesloten bij een landverradersbende en was dus een landverrader. Ik houd me aan de woorden die namens de regeering tijdens de bezet ting voor de Engelsche radio zijn uitge sproken: voor deze lieden is in de nieuwe maatschappij geen plaats meer. Ook het stellen van een leeftijdsgrens acht ik ver keerd. Een vijf-en-zestig-jarige kan net zoo'n groote verrader zijn als een dertig jarige. Het begrip brood-N.S.B.-ertje" erken ik evenmin. Zij hebben per slot van reke ning allemaal van de Duitsche bajonetten geprofiteerdzij hadden dubbele bonkaar ten, ze mochten hun fiets, hun radio hou den enz. Bepaalde groepen vrijlaten is een gevaar voor ons volksbestaan. Ieder geval moet afzonderlijk bekeken worden. Slachtoffers van het verzet herdacht Door Prof. Schermerhorn voor de Radio. In een radiorede op den verjaardag van H. M. de Koningin heeft de minister-presi dent een woord gericht tot het Nederland- sche volk, ter herdenking van de slachtoffers van het verzet en om allen op te wekken tot het geven van een bijdrage aan de inzame lingen, door de Stichting 1940—1945 en „Volksherstel" georganiseerd. De min.-presi dent wees op de plichten, welke voor ons volk voortvloeien uit zijn verzetsstrijd tegen den onderdrukker en constateerde, dat de woorden illegaliteit, oud-illegaal werker en verzetsbeweging langzamerhand een zekere kleur hebben gekregen, waarin spanningen besloten liggen. De lieden van de verzetsbe- wegng hebben voor het grootste gedeelte niet uit eigen belang gewerkt, maar hebben zich zooals in geen ander land van Europa, ver standige beperkingen opgelegd. Hoe groot het aantal getroffenen van het verzet is ge weest, kan men zich realiseeren, wanneer men b.v. bedenkt, dat het aantal dooden van het Delftsche Studentencorps meer dan 10 procent bedraagt van het aantal leden. Het Ned. volk kan niet anders dan lof hebben voor de leidende personen uit het verzet. ENKELE LEVENSMIDDELEN EN VEE VOEDERS WORDEN DUURDER Het stelsel, waarbij van Rijkswege bijsla gen werden betaald op graanproducten, ten einde prijsstijging van daarvan afkomstige consumptie-artikelen en veevoederproducfen te voorkomen, wordt thans verlaten. Als ge volg hiervan zullen vanaf 3 September de prijzen der grondstoffen volledig worden doorberekend in die van de eindproducten, met uitzondering van o.a. brood en gist. SOEST HEEFT EEN MONTGOMERY- STRAAT. B. en W. van Soest hebben gisteren beslo ten de Banningstraat, die van Soesterberg naar Soestduinen door het vliegkamp Soes terberg loopt, om te doopen in „Veldmaar schalk M on tg om er y stra at", daar de veld maarschalk hier het eerst den Nederl. bodem zal betreden. Vant ik weet. dat deze groote torm ulieden om mijnentwil °rkomt. Jona 1 12 nadat God hem geroepen had om tegen Nmeve te profeteeren, trachtte te vluchi n en aan den greep Gods te ont komen, deed hij de'ervaring op van Psalm 139: Waar zou ik heengaan voor Uwen Geest? en waar zou ik heenvlieden voor Uw aangezicht? Nam ik vleugelen des dageraads, woónde ik aan het uiterste der zee, ook déai zou Uwe hand mij geleiden en Uwe rechter hand zou mij houden! En dit gehouden wor den door Gods rechterhand was van zulk een omvang en geweld, dat de storm om Jona's wil het geheele schip, waarop hij zich bevond, met zijn bemanning dreigde te doen vergaan. Zoo trekken wij, als wij schuldig zijn door ongehoorzaamheid aan God, ook anderen met ons mede in het tijdelijke verderf. Wij behooren allen tot zekere levenskringen en tot een wijdere samenleving. De voordee- len. de kracht, de rijkdom, de beveiliging daarvan genieten wij op hun tijd gaarne. In andere gevallen, wanneer diezelfde kring of samenleving in nood geraken, een beroep op ons móeten doen, zijn wij tot eenig persoon lijk offer op onze beurt ook wel eens te vin den. Maar er is een derde verhouding moge lijk en dat is het ernstige geval, waarvan onze tekst preekt doch waarover wij ge woonlijk veel liever niet spreken dat wij nl. zelf er de schuldige oorzaak van zijn, dat een zware en booze storm losbreekt over het milieu, waartoe wij behooren, maar welke saamhoorigheid wij onverantwoorde lijk hebben ondersohat door een eigen1 weg te kiezen en daar te zondigen naar onzen persoonlijken lust en gelijk het ons het beste uitkwam. Wij laadden schuld op ons die wij weliswaar zelf meen en te kunnen verontschuldigen of zelfs te ontkennen, maar waarvoor God rechtvaardig oordeelt en door deze schuld lokken wij straf en vergel ding uit. En gelijk nu God Zijn zon doet op gaan over boozen en goeden en regent over rechtvaardigen en onreohtvaardigen, zoo stormt Hij ook over hen en dalen de bezoe kingen van Zijn rechtvaardigen toom, die de orde in de wereld handhaaft, neder op hen. die ons omringen omdat wij in hun midden een kern van boosheid en schuld vormen. Die storm wordt dan. de onvermij delijke neerslag van onze persoonlijke schuld, een spiegel, die vergroot, omdat hij bestemd is ons door daniigen schrik tot be rouwvolle erkentenis te brengen. Wij zouden het gaarne anders willen, wat individueeler en minder openbaar. Maar de wijsheid, dat de goeden met dé kwaden mede moeten lij den is ons toch van de schoolbanken af al bekend geweest. Ze is meer dan een gewone, wereldsche waarheid. Zij wortelt in Gods rechtsbestel en de overdenking van dit hei lig beleid kan ons tot waarachtig en ootmoed en tot bet noodige schuldbesef brengen. Geve Hij ons een geweten dat, als het ge weten van Jona, zelfs nog toen hij dacht zich te kunnen onttrekken, verstaat wat het aan deel onzer schuld is in de stormen, die nog altijd over de wereld gaan. Dan zal hij ons ook den weg des rechts in gehoorzaamheid Prof. Dr J. N. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Amersfoort vac. J. Pan nebakker) A. Braakman te Zuilen: te Ke- thel—(toez.) candP. H. Quartel te West<maas. Geref. Kerken Beroepen: te de Krim (O.) F. J. B. Schiebaan te Heinenoord. B e n o e mjd en a ang e n o m e n als leger- predikant H. J. Heer sink te Drijber (Dr.). Aangenomen: naar Stadskanaal-Pekel - der weg T. Klein te Woldendorp. Doopsgez. Broederschap Aangenomen: naar Enschede J. P. Keuning te Herhorne. Ds rpr D. G. Hoevers, beroepen in de vacature van predikant bij de Haagsche Evangelische Luthersche Gemeente, ontstaan door het emeritaat van ds D. Drijver, zal op Zondagmorgen 16 Sept. e.k. aan de Haagsche gemeente in het kerkgebouw aan de Luther sche Burgwal door ds de Wit voorgesteld worden. In dienzelfden dienst zal ds Hoevers zijn intrede doen. Hoofdacte-examens. HAARLEM, 24 ^.ug. Geslaagd voor B: Th. P. Dekker, te Opdam; W. F. Smolders, te Amsterdam en I. Groenveld, te Schoorl. Afgewezen drie candidaten. HAARLEM, 24 Aug. Geslaagd voor A: de heeren W. J. Wormerdam te Alkmaar en J. Slooten te Nieuwe Niedorp. Afgewezen vier candidaten. Geslaagd voor B: mej. Th. A. Evqrhardus te Amsterdam en de heeren W. J. Wormer dam te Alkmaar: F. C. Guiking te Amster- damdam; C. van Heerikhuizen te Heemstede en G. Beentjes te Heemskerk. Afgewezen één candidaat. Vraagt ons Prospectus Staats' examen A en B. H.B.S. A en B. Handelscorrespondentie (Ned., Frans, Duits, Engels en Spaans).

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2