is~~ Jhrow* vüwnmi gsr Koninginnedag hartelust gevierd iDist 01 te «erle: t April 1929-15 October 1941 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1945 2e serie: le Jaargang ramal T Mci 1945, No. 9T Abonnementsprijzen A A a Hoofdiredacleur: Postrekening 58936 H DIEMER Redactie: Christelijk-N ationaal Dagblad vSsSérèW voor Leiden en Omstreken StdotuasUdi is ahchUueft b VAN DER ROS "myn berl in tegjjensp«t* Een ieëerieke verlichting ten besluite 't Begon nu niet bepaald mooi. Regen en nogeens regen. En 't zag er naar Uit, of Pluvius op dezen Koninginnedag, de eerste na vijf jaren bezetting, overwinnaar zou worden. Maar dat viel mede. want reeds voor dat de feestdag eigenlijk begon, moest Pluvius verdwijnen van het „luchtfront". Het wolkendek boven de Sleutelstad werd dunner en dunner, zoodat zelfs in den mid dag de blauwe hemel meer en meer zicht baar werd en de O stralen het Koninginnefeest, waarnaar wij zoo lang hadden uitgezien, luister kon bijzet ten. Het werd heerlijk zomerweer, waardoor vooral in de avonduren een enorme men- schenmassa op de been was en een gezellige feeststemming ontstond. Er werd in Leiden druk gevlagd en haast ieder droeg oranje; tal van winkeliers had den hun etalages in feestgewsf* token en de trams waren met den gebruikelijken vlag- gentooi versierd. Velen richtten hun schreden naar de Pie terskerk. waar een dankdienst werd •'«hou den. welke geleid werd door ds H. C. Touw, die als tekst voor deze ure had gekozen Ps. 72 la. ..O. God geef den koning Uw rechten." Spr. herinnerde aan de pogingen der Du:t- schers om Koningin Wilhelmina in Mei 1940 in handen te krijgen, hetgeen God echter genadiglijk heeft verhoed. Steeds pijnlijker moesten wij gaan gevoelen, dat zij Neder land en Oranje wilden scheiden. Zij hebben o->- volk nooit begrepen, want meer dan ooit is anje juist geworden het symbool van ons verzet, van den rechtstaat, van de ver tegenwoordiging van de wettige Overheid, omdat onze Vorstin zich wist dienaresse Gods. Hel aardsche koningschap is een voor loop er en heraut van het Messiaansche Rijk zooals dit aan Israël is beloofd, een vooraf schaduwing van het Rijk van Hem, voor wien alle vorsten zich zullen nederbuigen. Ook op dezen dag, aldus ds Touw. is het onze bede. Geef Heer, Uw dienaar Uw wet ten en geboden te verstaan, opdat zijn rijk moge brengen vrede, gerechtigheid, vrijheid en een voorlooper moge zijn van het Mes siaansche Rijk der Voleinding. Aan dit gebed voor ons Vorstenhuis zijn wij trouw geble ven- in de voorbije jaren, omdat de Kerk moest spreken, waar de voorbede voor de wettige Overheid haar was opgedragen. Wij moeten ons verwonderen voor hetgeen God ons in Oranje weer heeft teruggegeven en dankbaarheid vervult ons, omdat wij weten, dat onze Vorstin zelf bidt. dat Haar regeering moge zijn tot "bevordering van het Rijk van den Christus- Zoo blijve het ons gebed, ,,maak Haar tot een goed instrument voor het volk en daarmede voor Uw Rijk. opdat gerechtigheid worde betracht bij alles, in rechtspraak, politiek, radio en school, want gerecht.'eid verhoogt een volk en de zonde is een schandvlek der natie". De indrukwekkende dankdienst werd, na dat de voorganger onze Vorstin en het Vor? stenhuis in een ootmoedig gebed aan God had onecdrpeen. besloten met h«t zingen van ons vnivciied. Voor de jeugd. In de Stadsgehoorzaal was het feest voor de schoolkinderen van de 6e klassen, die zich uitnemend hebben vermaakt en volop geno ten van poppenkast en goochelen, terwijl allen werden getracteerd op een stuk heer lijke sprits. Op vier speelvelden. Schuttersveld, speel tuin Haagweg. de Sitterlaan en Zoeterwoud- sche Singel, werden kinderspelen gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. De jeugd van 6 tot 14 jaar heeft zich in ver schillende wedstrijden op haar best getoond en ook hier ontvingen alle deelnemers(stere) een stuk sprits, terwijl dc 'ongelui een dubbel rantsoen kregen De sportliefhebbers genieten. 's Morgens om half elf verzamelde zich een zeer groot aantal menschen rond het Stad huisplein, waar boks- en schermdemonstra- ties plaats vonden. Zelfs op het dak van het DAT de bergingsmogelijkheid van de Christiaan Huygens iets gunstiger is gewor den. DAT de jacht op grof wilt 5 October geopend zal zijn en n wild van 1 October t/m 31 Dl. .er- wijl die op patrijzen reeds heden geopend is. DAT het clandestien persen van oliehou dende zaden de bijzondere aandacht blijft v hebben van den C.C.D. en dientengevolge te Zoetermeer een zeepfabriek je werd ont dekt waar vrij groote hoeveelheden zeep en olie in beslag werden genomen. DAT een aantal conservenfabrieken en zou- terijen, voor zoover ze over kolen, blik en zout beschikken, zijn begonnen met het in maken van boonen, daar hiervoor in bepaal de streken geen voldoende afzetgebied be staat. DAT de kunstzijdefabriek van de A.K.U. Ede deze maand voldoende hersteld zal zr om de productie weer ter hand te ne D. het tribunaal te Ëindhoven op 25 September zijn eerste openbare zitting zal houden DAT het tribunaal te Nijmegen een 18- jarige stormster, die omgang met Duitschers had, tot 3 jaar interneering heeft veroor deeld en een W.A.-man tot 5 jaar DAT de „Werkgemeenschap Limburg" be gonnen is met een enquête onder de bevol king om na te gaan hoe er gedacht wordt over de annexatie van Duitsch grondgebied. DAT de prijs van f 1000 voor een nationaal spel is toegekend aan Jurriaan Zoetmulder te Eindhoven voor het spel „Koning van Holland", hetwelk de kroon spande van 33 inzendingen. DAT te Apeldoorn 11 personen zijn gear resteerd wegens omvangrijke diefstallen uit opslagplaatsen van het Canad. leger. Waaggebouw had zich de jeugd genesteld, maar de politie oordeelde het voor hun lijfs behoud beter, dat zij zich op den beganen grond van den gang van zaken overtuigden. De gegeven sport ging er bij de aanwezigen in. getuige de geslaakte kreten, wanneer een voltreffer werd geplaatst. Ook de wandeltocht werd een succes. Vele vereenigingen, zoowel als Gezagstroepen en particulieren namen hier aan deel en legden den afstand van 15 km in een vlot tempo af 's Middags werd er een waar sportfestijn op het terrein aan den Leidschen Hout ge boden.. Daar was voor den liefhebber te ge nieten van puike gymnastiekdemonstraties, athletiek, korfbal, handbal en last not least d e wedstrijd waarnaar de Leidernaars al zoo lang hadden uitgezien: U.V.S. tegen de rest van Leiden. De opkomst voor deze wedstrij den was dan ook zoodanig, dat tegen de ver wachting in, er was f 1000 beraamd, f 1200 aan Volksherstel kon worden afgedragen. We geven hier nog even de uitslagen van de atletiekwedstrijden: 100 mr (heeren) 1. W. Bomhorst 11.7 sec,; 100 m (dames) 1. W. Deyn, 12.8 sec.; 800 mr (heeren) 1. H. Brou wer Holland) 2 min. 10.8 sec. Verspringen (meisjes) 1. A. Kantebeen met een sprong van 4.48 m. Speerwerpen heeren. 1. Meerburg (Holland) met een worp van 41.54 m. 4 x 80 m estafette (meisjes) 1. Brunhilde, 45.4 sec.: 4 x 100 (dames) 1. Brunhilde I, 55.8 sec.: 4 x 100 m (heeren) 1. Holland (ploeg Kips) 47.5 see. Vicus Orientus speelde in den korfbalwed strijd tegen een Haagsch elftal. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat de Haagsche ploeg met een fiksche nederlaag naar huis zou terugkeeren, daar V.O. al direct danig van leer trok en na niet al te langen tijd 'een 20 voorsprong had veroverd. Maar na de limo nade waren de rollen omgekeerd en was het Zal hij door den korf gaan Een spelmoment uit de ontmoeting Vicus OrientusHaagsch twaalftal in het kader van de Oranje-sportfeesten te Leiden. bijna uitsluitend de Haagsche ploeg die aan het woord was. De combinatie klopte nu keu rig en al spoedig was de stand gelijk. V.O. verdedigde echter uit alle macht en verder dan nog een één doelpunt konden de Hage naars het dan ook niet meer brengen. De handbalwedstrijd ging tusschen de Leidsche Handbalvereeniging en het Haag sche Olympia. Dit was een wedstrijd vol spannende momenten, waarin de beide ploe gen goed tegen elkaar opwogen. Werd er voor de rust door elk der partijen eenmaal gescoord, na de rust vielen er nog 9 doel punten, waarvan Leiden er vier en Olympia er vijf voor hun rekening namen, zoodat de Hagenaars met 56 wonnen. Hierna kwam U.V.S. tegen de rest van Leiden in het veld. Deze ontmoeting heeft aan de hooge verwachtingen niet voldaan. Vooral voor de rust droeg de wedstrijd een eenigszins rommelig karakter en viel er van DAT alle reünisten der Leidsche univer siteit verzocht' worden met de lustrumfees ten een huishoudelijk artikel als een bord, glas of lepel voor de leeggeroofde sociëteit Minerva rhee te brengen. DAT de Haagsche voetbalver. H.V.V. Za terdag 8 Sept. haar oude terrein aan de van Hogenhoucklaan in gebruik za] nemen met een veteranen wedstrijd en een reünie. DAT de minister van Oorlog in een op 31 Aug. uitgevaardigde dagorder, alle militai ren, die een krijgswettelijke straf ondergaan, deze straf heeft kwijt gescholden, behoudens de straffen van verlaging. DAT op uitnoodiging der Belg. regeering een compagnie der Kon. Ned. Landmacht deel zal nemen aan een défilé op een der groote boulevards van Brussel ter herden king van een-j aar-bevrijd-zijn der Bel gische hoofdstad. DAT de eerste lord der Britsche admira liteit Alexander, telegrafische gelukwen- schen aan Koningin Wilhelmina heeft ge zonden in verbanl met het einde van den oorlog. DAT de kantonrechter te Assen op 7 Sept. een principieele zaak zal behandelen tegen notaris E. V. te Hoogeveen, die als waar nemer van het kantoor van wijlen notaris van Andringa de Kempenaer te Assen, twee acten heeft gepasseerd waartoe hij als nota ris in het ressort Groningen niet bevoegd zou zijn. DAT de gemeente Amsterdam een aantal literatuur- en muziekprijzen heeft uitgeloofd waarover de afd. Kunstzaken op het Raad huis nadere inlichtingen geeft. DAT onlangs in de Residentie 4 café's voor een maand zijn gesloten wegens het verkoopen van borrels en glazen limonade resp. voor f 12 en f 0.80. DAT het hoogheemraadschap Delfland met klem waarschuwt tegen het negeeren der waarschuwingsborden voor mijnen in de duinen. weinig goed spel te genieten. U.V.S. had in haar voorhoede eenige zwakke plekken en dit wreekte zich geducht. De voorhoede van de rest van Leiden was daarentegen gevaar lijker en er ontstonden dan ook voor het U.V.S.-doel gevaarlijke momenten, v. Well was echter in grootschen vorm en liet zich maar eenmaal door de Troye van A.S.C. pas- seeren. T. Kantebeen zorgde er voor, dat de rust met gelijken stand inging. Na de rust was U.V.S. er iets beter in, maar nu toonde Kok van A.S.C zich een back van fortnaat en was. er voor de U.V.S.-ers haast geen doorkomen aan. Toch slaagde Piet Kantebeen er in zijn club met een fraai doelpunt de leiding te geven, welke zij ook niet meer af stond. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. De gecostumeerde en reclame-optocht, welke in de middaguren werd gehouden, had duizenden nieuwsgierigen naar de binnen stad getrokken en zoo kon men op de Bree- straat als het ware over de hoofden loopen. De optocht, welke werd voorafgegaan door het muziekcorps „T. D." en het bestuur van „Koninginnedag", viel over het algemeen tegen. De deelname was gering, alhoewel de deelnemende groepen mooi verzorgd waren en dan noemen wij de praalwagens van de ver. ..Koninginnedag", „Leiden helpt Vlissin- gen", Zaalberg en de Leidsche kleinhande laren in groenten en fruit, terwijl ook het Maredijkkwartier, de Roode Kruis-helpsters en de meisjes en jongens, die onze Marine hulde brachten, met eere mogen worden ge noemd. Het avondfeest. 's Avonds culmineerde de drukte zich rond de Korenbeurs, waar „Athalia" concerteerde. De vroolijke feestklanken brachten spoedig de echte stemming erin. De ..hoki-poki"' was niet van de lucht en men danste en hoste dat het een lust was. Op de Beestenmarkt was het „De Post", die het feest in deze omgeving opluisterde. En de Lichtfabrieken zorgden voor een wel kome verrassing. Voor 't eerst brandde gister avond in de drukste straten ery wegen de traatverlichting, wat na deze duistere jaren ^en verheugend „schijnsel" was. Zoo had de yeutelstad toch haar feestverlichting. die ioor de burgerij zeer op prijs werd gesteld, 'aetgeen niet te verwonderen is na zooveel "■aren van volslagen duisternis en grauwe donkerheid. Het springen van de fontein bood als van ouds een prachtigen aanblik, vooral in het donker, toen de verschillende kleurschakee- ringen een schitterend effect opleverden. 's Avonds was de Stadsgehoorzaal stamp vol bezet. Hier had de Vereeniging Konin ginnedag een bont programma georganiseerd en trad Herman Tholen met zijn gezelschap, w.o. Berry Kievits, Gerard Walden en Pim Tholen op. Na een inleidend woord van den voorzitter, dr ir P. C. Lindenbergh, waarin hij o.m. voorlezing deed van een gericht schrijven aan H.M. de Koningin, voerde het A.V.R.0. gaat niet in zee met Radio-Stichting Naar „Trouw" meldt, heeft het bestuur van de AVRO Dinsdag j.l. besloten, met kracht te zullen streven naar rechtsherstel, en mits dien niet mede te werken aan de Stichting „Nederlandsche Radio-Omroep in overgangs tijd" (NERO). We herinneren er aan. dat de N.C.R.V. reeds eerder een soortgelijk besluit nam. N 0e Koningin verjaarde in paleis Soestdijk Noch de Residentie, noch Het Loo. heb ben onze jarige Vorstin in haar midden gehad. Koningin Wilhelmina vierde haar 65-sten geboortedag namelijk temidden van Haar Kinderen en Kleinkinderen ten paleize Soestdijk. Haar gezondheidstoe stand is gelukkig weer volkomen in orde. N- y DAT de marine-voorlichtingsdienst met enkele schrijvers t.w. Piet Bakker, Mr G. B. J. Hiltemann en Godfried Bomans. contact heeft gezocht om de prestaties van ónze ma rine in romans te verwerken. DAT de leiding der marva in vrouwelijke handen is gekomen, nl. in die van de offi cier marva le kl. N. H. Schokking. DAT de Ned. Sp en nieuw record hebben gevestigd nannen vrouwen en kinderen in één l. vrachtwagen van drie ton te stoppen DAT de sectie voorlichting van het M.G. sterk wordt ingekrompen en haar orgaan „Commentaar" zal worlen voortgezet als orgaan van den Regeeringsvoorlichtings- dienst. DAT alle goederen, die H.A.R.K. uitreikt aan oorlogsgetroffenen gratis en buiten de distributie om worden verstrekt. DAT Donderdag te IJmuiden de stoom trawler „Utrecht" (IJM 78) na 5 of 6 etma len visschen met 1800 kisten visch terug keerde diq bijna f 84.000 opbrachten, een bedrag, dat voor den oorlog slechts enkele trawlers in een heel jaar besomden. DAT de Delftsche studenten die „teeken den", niet willen ingaan op de door den rector-magnificus geboden gelegenheid tot het indienen van een verzoekschrift tot in schrijving aan de T.H.. daar zij dan de on juistheid van hun houding zouden erkennen. DAT de politie-commissaris van Enschedé alle buurtfeesten na 31 Aug. heeft verboden daar men er blijkbaar niet genoeg van kan krijgen. DAT gistermiddag de SI -lange wielrijder V. uit Voorburg op de Prinses Mariannelaan aldaar door een auto werd gegrepen en ge dood. DAT de In-lagen bij de spaarbanken in de eerste 7 maanden van dit jaar de terug betalingen met 130 millioen hebben over troffen. Geen nieuwe brand in het Leidsche Stadhuis, maar het feeërieke slot van de Oranjefeesten. gezelschap op buitengewoon vlotte wijze een afwisselend programma uit. Herman Tholen had veel succes met zijn nieuwe liedjes, waarin hij naar voren bracht, dat de Hol- landsohe meisjes niet aan de Canadeezen, met hun sigaretten en chocolade, maar aan de Hollandsche jongens, die weten wat ze willen, behooren. Maar ook het spel van Berry Kievits en Gerard Walden oogstte veel bijval. Op verzoek van Herman Tholen werd het programma gesloten met het Wil helmus, waarna de aanwezigen, voldaan over het gebodene, zich naar het waterfestijn be gaven. Omstreeks 10 uur dromde men samen op de Aalmarkt. Boommarkt. enz om het water, festijn van de Leidsche Brandweer, dat op de Hoogstraat bij de Vischbrug werd „ver spoten". en waaraan de Sted. Lichtfabrieken haar medewerking verleenden, gade te slaan. Het was een fantastisch spel van licht en water, dat hier te zien was. De commandant van de Brandweer, de heer F. Flameling. en zijn mannen, die zich hiervoor vrijwillig hadden aangemeld, hebben eer van hun werk gehad. Zoo werd dit een feëeriek slot van een prachtig geslaagden feestdag. Leiden heeft op waardige wijze Koninginnedag gevierd. Minister Logemann wil Dr. Van Mook ontmoeten Minister Logemann zal, zoo vernemen we nader, 4 September per vliegtuig naar Lon den en twee dagen later eveneens per vlieg tuig naar Australië reizen. Of hij de Ned. -Indische regeering dan nog te Brisbane zal aantreffen is niet zeker, daar een onlangs verschenen K.B. aan Lt. G.G. van Mook de bevoegdheid geeft zijn zetel, als dat noodig is, te verplaatsen. Intusschen is het niet uitgesloten dat minister Logemann op Ceylon een ontmoeting heeft met den G.G. jhr van Starkenborgh Stachouwer, die onlangs uit gevangenschap te Chunking is gearriveerd. In elk geval staan diepgaande besprekingen met dr v. Mook en den Raad van departements directeuren op 't programma. Nieuwe bon aangewezen voor schoenreparatie Bon 647 der 6e Noodkaart is geldig ver klaard voor het repareeren van schoenen met een hoeveelheid van 25 gram leer. Inleve- rng van dezen bon bij een schoenhersteller dient eerst te geschieden, wanneer deze ver klaart de reparatie binnen 14 dagen te kun nen verrichten. Bon 647 kan in combinatie met de reeds aangewezen bonnen 112, 181 en 182 der M.G.-kaart en met eventueel later nog aan te wijzen bonnen worden gebruikt. Correspondentie over deze regeling moet ge richt worden aan de vakgroep of aan het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Am sterdam. ENQUETE IN ZAKE BRANDSTOFFEN. Ter bepaling van de aan huisbrandverbrui- kers (geen particulieren) toe te wijzen rant soenen brandstoffen voor het stookseizoen 1945/'46. wordt dit jaar wederom een enquête gehouden. Hiervoor zijn aanvraagformulieren MD 39304 verkrijgbaar gesteld bij den Dis- tributiedienst, welke formulieren vóór 15 Sept. a.s. ingevuld bij dezen dienst moeten zijn ingeleverd. Huisbrandverbruikers, wier rantsoenen voor den a.s. winter intusschen door de Brandstoffencommissie zijn vastge steld en in verband hiermede een identiteits kaart 1945/'46 hebben ontvangen, behoeven uiteraard geen aanvraagformulier MD 39304 in t-e vullen. Tegen Quisling is de doodstraf geëischt De openbare aanklager heeft tegen Quis ling de doodstraf geëischt. BRITSCHE ZOMERTIJD EINDIGT 7 OCT. De Britsche zomertijd zal eindigen in den vroegen ochtend van 7 October. De klokken zullen dan 1 uur teruggezet worden. Enge land keert daarmee terug tot den Green- wichtijd. De Bilt seint: Tot Zondagavond: zwakke wind, gedeelte lijk bewolkt, overwegend droog, koude nacht, overdag vrij warm. ZON EN MAAN. Morgen Zon op 6.52 en onder 20.26; Maan op en onder 18.49. Maandag Zon op 6.54 en onder 30.24; Maan op 2.53 en onder 10.30.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1