Ii=I Jllflnw pilisdp CCamoMit ggg; Amerikanen stappen in Japan aan land iDist te serie: 1 April 1920-15 October 1941 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 94 Hoofdredacteur: i Redactie- hristelijk-Nat ionaal Dagblad voor Leiden en Omstreken M$taahM5li(b riébaK* b. van' der ros mfrtu^Tt ttj&nsQttjr. Voortaan twee ons suiker per week Nederlandsche schepen onder de vloot-armada De eerste Amerikaansdhe bezettingstroepen zijn gisteren in Japan geland od een vlieg veld 30 km ten Zuiden van ToRio. Zij be stonden uit 150 ingenieurs en specialisten op het gebied van verke- n is de taaik opge dragen het vlieg veld Atsoegi in gereedheid te brengen voor de aankomst van ge neraal Mac Ar thur en van de bezettingst roepe n op a.s. Ds»nde: - dag. '9 Tevens zijn gis teren Ameriik. vlooteenheden de baai vanTokio ibinnengestoomd als laatste voor bereiding van de landing van 10.000 mariniers in de vlootbasis van Yokosoeka op a.s Donderdag. 10 Schepen, voor afgegaan door den kruiser „San Diego", voeren 't 4 km breede ka naal van Oeraga binnen, zondar dat de kustbattc- rjjen eenig tel ken van leven gaven. De kanon nen schenen, overeenkomstig- de voorwaarden v_:i d.. ^..v- bruikbaar gemaakt te zijn. Ter bescher ming van de vaartuigen vlogen scheepsvlieg- tuigen er boven. Er werd scherp uitgezien naar mijnen. Een troepentransportsohip be geleidde de vloot, om op drie eilandjes aan den mond van de baai van Tokio mariniers aan land te zetten. De eilandjes, de eerste die bezet zullen worden, beheerschen den toe gang tot Yokosoeka. Keizerlijk paleis hoofdkwartier van Mac Arthur. -Het paleis van keizer Hirohito aan de baai van Sagarni zal het hoofdkwartier worden van generaal Mac Arthur in Japan, aldus radio New York, die hieraan toevoegt, dat wegens het slechte weer een keten van tor pedojagers de 1000 mijl lange route zal be waken van Okinawa naar het vliegveld At soegi. Reuters bijzondere correspondent aan boord van de „Duke of York" meldt, dat naar schatting ca. 36.000 geallieerde krijgsgevan genen op hun bevrijding in Japan wachten. De repatrieering van deze krijgsgevangenen zal vrijwel terstond een aanvang nemen met den intocht van de bezettingstroepen. Ned. schepen onder internat, armada. De Engelsche en Amerikaansohe bladen staan geheel in het teeken van de berichten, dat thans geallieerde oorlogsbodems in Ja- pansche wateren voor anker liggen. Tot deze armada behooren ook vele schepen van Gr.- Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zee- Weersomslag. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van Dinsdagavond tot Woens dagavond: Toenemende bewolking, plaatse lijke regen met kans op onweer, opnieuw koeler, naar Z.W. omgaanden wind. ZON EN MAAN. Morgen zon op 6 46 en ondèr 20.35; maan op 23.38 en onder 14.23. DAT aan den stillen landweg tusschen Bergen op Zoom en Moerstraten een monu ment is onthuld ter nagedachtenis van 9 Canadeesche soldaten. DAT te Groningen een comité is opgericht tegen annexatie van vreemd grondgebied, waarin o.m. zitting hebben ds C. W. Coolsma (voorz.) en P. Drenthe (Zaagmuldersweg 146, secr.) DAT op 31 Augustus a.s. in Noord-Holland geen brood gebakken of verkocht zal worden. DAT het treinverkeer in N.-Brabant een belangrijke verbetering heeft ondergaan dooi* inlegging van rechtstreeksche verbindingen tusschen Bergen op Zoom en Nijmegen. DAT met 1 September de recreation cen ters in Zuid-Limburg worden opgeheven, met uitzondering van het transit-camp te Maas tricht. DAT te Laren Nederlands oudste journa liste, mej. Henriëtte van der Mey, op 94-ja- rigen leeftijd is overleden. DAT de toekomstige organisatievorm voor de bloembollencultuur er een zal zijp, welke verplicht allen omvat die de bloembollen teelt als beroep uitoefenen. DAT blijkens mededeeling van burg. v. d. Ven van Vlijmen, de ex-N.S.B.-burgemeester Jacobs, er destijds met f 1000, bestemd voor oorlogsgetroffenen, vandoor is gegaan. DAT de studieleiding van de Opleidings school voor Maatschappelijken Bedrijfsarbeid te Eindhoven bezoeken ter bespreking voor inschrijving uitsluitend ontvangt op Maan dag- en Vrijdagmiddag. (Correspondentie adres Don Boscostraat 1).* DAT het ruimen van mijnen op üïe heide onder Heeze 5 slachtoffers heeft geëischt. DAT de voormalige N.S.B.-burgemeester van Nijmegen, Van Lokhorst, te Groningen is gearresteerd. land en Nederland. Het geheel, met de noodige vliegtuigen, is zeer indrukwekkend. Deze werpen pakketten voedsel uit op de met vlaggen bedekte kampen van de krijgs gevangenen. Van de andere oorlogstooneelen in het Verre Oosten wordt gemeld, dat generaal vYamasjita, die bekend is als de „tijger van heeft -cle: jd: aan de 32e (in overhemd), twee groote Amerikanen, die in den Pacific zoo vaak van zich deden spreken. Amerikaansohe divisie in de heuvelen van Luzon op de Fhilippijnen. dat hij bereid is zioh over te geverl? maar de orders van het hoofdkwartier afwacht. De Japansche troepen op Bougainville heb ben de wapens neergelegd. Eenige geïsoleer de Japansche garnizoenen op de Salomons eilanden zijn blijkbaar nog onkundig van het bevel om het vuren te staken. Na acht jaren van Japansohe bezetting is de stad Sjanghai weer onder Chineesche con trole gekomen. Te Rangoon is gisteren namens den Japan- schen opperbevelhebber in Z O. Azië en ad miraal Mountbatten, den geallieerden opper- bevelhbber aldaar, de capitulatie-overeen komst geteekend. De Japanner zal voldoen aan sommige inleidende voorwaarden ter vergemakkelijking van de geallieerde bezet ting van de gebieden van Z O. Azië. nadat de aïgemeene capitulatie-overeenkomst zal zijn geteekend in Tokio op 2 Sept. a.s. Bij de teekening van de overeenkomst wa ren aanwezig vertegenwoordigers van Ne derland, China, Frankrijk, de Ver. Staten en Australië. CAPITULATIE OP HALMAHEIRA Luit.-generaal Ishii, de bevelhebber van de Japansche troepen op Halmaheira, heeft de capitulatievoorwaarden geteekend. Zij be treffen 32.000 Japansche soldaten, 5000 ma trozen en 4000 burgers. Het verzoek van de Japansche officieren om hun sabels te be houden werd geweigerd. QUISLING IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Quisling is voor een medisch onderzoek in een ziekenhuis te Oslo opgenomen. De min. van Soc. Zaken heeft een in- terdepart. commissie van ovefleg voor de loon- en prijspolitiek ingesteld. Tot lid en voorzitter daarvan is benoemd mr dr A. A. van Rhijn, secr.-gen. van dat departement. DAT de prov. Planologische Dienst van Zeeland werkt aan plannen om Walcheren na de droogmaking in ouden luister te her stellen. DAT gisteravond het s.s. „Tiba" met de eerste exportzending bloembollen naar de V.S. is vertrokken. DAT de Ned. schoenindustrie dreigt vast te loopen, daar van de mannelijke werkkrach ten slechts 75 pCt., van de vrouwelijke slechts 45 pCt. en van de jeugdige vrouwe lijke niet meer dan 20 pCt. is teruggekeerd. DAT door den aanleg van verdedigings werken in onze duinen ca. een millioen gul den schade aan diverse golfbanen berok kend is. DAT de K. v. K. voor Zuid-Holland te Rot terdam een commissie in het leven heeft ge roepen met het doel tot een gecoördineerd verkeersapparaat te komen dat op de 'behoef ten der Zuid-Hollandsche en Noordelijke Zeeuwsche eilanden is afgestemd. DAT dezer dagen een Bond van Ned. Mili taire Oorlogsslachtoffers is opgericht, waar van N. Wigcherint tot voorz. en C. Emmen, 2e Jan Steenstraat 24, A'dam tot secretaris zijn benoemd. DAT het Can. leger i.v.m. den wereldvrede een variétéprogramma heeft aangeboden aan 240 Ned. oorlogsgewonden van Huize Zuilen- veld bij Amersfoort, bij welke voorstelling ook Prinses Juliana aanwezig was. DAT de 18-jarige S. J. Floris uit Heemstede bij een zeebad te Zandvoort is verdronken. DAT te Amsterdam van 8 tot 16 Sept. een Marineweek wordt gehouden, die uitsluitend betrekking zal hebben op de Ned. Marine. DAT in verband hiermee op 9 Sept. in de Protestantsche kerken aldaar de gesneuvel den van de marine, koopvaardij en visscherij zullen worden herdacht, terwijl diverse an dere samenkomsten worden belegd en op 15 Sept. een verlichte gondelvaart zal worden gehouden. DAT drs Kohnstamm, part. secr van de Koningin* en mej. Geldens, secretaresse van En een half broodje p. w. extra doch geen biscuits meer. Op de nieuwe bonnenlijst voor de volgen de veertien dagen komt geen bon voor bis cuits meer voor. In verband daarmede is het broodrantsoen voor personen van vier jaar en ouder vermeerderd met 800 gram per 14 dagen en dus gebracht op 2800 gram totaal per week. Het rantsoen suiker is voor personen van 'er jaar en ouder van 250 op 400 gram per dagen gebracht, waardoor het rantsoen het Westen gekomen is op het peil, dat orloopig voor geheel Nederland geldt. MINISTER SCHERMERHORN VOOR DE RADIO. Vrijdag a.s. zal minister Schermerhorn om '2.30 uur een toespraak tot het Nederland - che volk richten ter herdenking van de :aohtoffers van het verzet en tot opwekking sm bij te dragen aan de collectes, die de Stichting 1940—1945" van 25—31 Aug. aan 'e huizen, en die „Volksherstel" op 31 Aug. o de straat organiseert. Mr VAN HOOGSTRATEN TERUG IN CAMP COLUMBIA. Mr J. E. van Hoogstraten, direct, van het riep. van Economische Zaken van Ned. Oost- Indië. is gisteren in Camp Columbia terug gekeerd. Hoe de communisten er over denken Gedreigd met een een-uur-staking. Er zal een één-uur-staking worden afge- ondigd, als de vrijlating van landverraders oorgaat, aldus de heer Pieterse uit A'dam op 'e eerste vergadering der Communistische partij in het Geb. voor K. en W. De C.P.N., aldus Paul de Groot, is gegrond op „vaderland, democratie en socialisme, tegen annexatie en voor een onafhankelijk Indonesië. Alle N.S.B.-ers dienen voorgoed uit de Nederlandsche gemeenschap verwij derd te worden". Spreker pleitte voor de door de N.A.C. gewenschte snelle verkiezin gen en voor fusie met de S.D.A.P.. die anders door de N.V.B. opgezogen zal worden. Het schijnt, dat een van de z.g. grondslagen van het communisme is vergeten. Dreigement en dictatuur schijnen in het arsenaal van deze zich democratisch noemende partij een ruime plaats in te nemen. Opnieuw bedreigt zij de regeering met staking, als deze niet naar haar pijpen danst. Met „vaderland, democratie en socialisme" heeft dat weinig te maken. Met die snelle verkiezingen gaat het bij de communisten ook zoover als het voeten heeft. Stemden zij b.v. in de Adviescommissie voor het voorstel-Bruins Slot, om voor de Kamer in Januari verkiezingen te houden? We meenen, dat het tegendeel het geval was. NIEUWE VOEDSEL COMMISSARIS IN ZUID-HOLLAND De Voedselcommissaris voor Z.-Holland, ir T. P. Huisman, heeft in verband met zijn benoeming tot lt.-kolonel, hoofd der afd. Landbouw en Voedselvoorziening van het commissariaat-generaal voor de behartiging van de Ned. Econ. belangen in Duitschland, zijn functie neergelegd. Tot opvolger is be noemd de heer A. van den Hoek, tot dusver plv. voedselcommissaris. NED. AMBASSADEUR IN DE VER. ST. NAAR NEDERLAND. De Ned. ambassadeur dr A. Loudon zal midden dezer week per s.s. „Delftdijk" van de H.A.L., vergezeld van mevrouw Loudon en den heer C. J. H. Daubanton, naar Neder land vertrekken. Het is de wensch van H. M. de Koningin in verband met de bepaling der P.T.T., waar in het verzenden van geluk wen schen per te legram niet toegelaten is, dat ter gelegen heid van haar verjaardag hiervan niet afge weken wordt. H.M., gisteren een bezoek hebben gebracht aan Zeeland. DAT de provincie Groningen haar eerste bailey^pontonbrug heeft gekregen, de in drie dagen over het Starkenborgh-kanaal werd gelegd. DAT leidende figuren uit de lederindustrie te Waalwijk een verzoek hebben gericht tot den Rijkswaterstaat om ten spoedigste voor zieningen te treffen in zake het weer be reikbaar maken van den voor aanvoer van huiden belangrijke haven van Waalwijk. DAT het Springbok-detachement, hetwelk onlangs ons land heeft verlaten, thans uit Engeland is vertrokken met bestemming Zuid-Afrika. DAT heden de 300-jarige sterfdag van 'Hugo de Groot wordt herdacht. DAT de R.V.D. een film heeft samengesteld van de verwoeste Betuwe, welke film bin nenkort hier te lande in alle bioscopen zal worden vertoond. DAT op Koninginnedag alle banken ge floten zullen zijn. DAT in de omgeving- van Neerpelt twee verdachte Nederlanders zijn aangehouden, die ontvlucht waren uit een Ned. internee- ringskamp. DAT minister Mansholt op 29 en 30 Aug. een bezoek zal brengen aan Zeeland en de Z.H. eilanden, ten einde zich een beeld te vormen van de anundatieproblemen. DAT de dirigent M. Adam en de zangeres Corry Bijster bij uitspraak van den Eereraad voor Muziek gestaakt zijn, resp. tot Mei 1948 en Mei 1946. DAT de nog aanwezige voorraden ijzeren ledikanten en staaldraadmatrassen, alsmede de toekomstige productie hiervan i.h.a. voor oorlogsslachtoffers zullen worden gereser veerd. DAT hiervoor de Stichting „Centrale Voor ziening" te R'dam haar bemiddeling zal ver- leenen door aan belanghebbenden aankoop- venguningen te verstrekken. Nederland krijgt 15.000 goederen wagons Alsmede 8 reizigerstreinen ter beschikking. Van geallieerde zijde zullen voor het goe derenvervoer in Nederland uit de West- Europeesche pool van spoor weg wagons, be halve de kolenwagons, welke in Limburg worden gebruikt, nog 15.000 wagons ter be schikking worden gesteld. Te voren bedroeg diUaanital ongeveer 13.000. Ook voor het reizigersvervqer is eenige vergemakkelijking te verwachten, doordat 8 reizigerstreinen elk met 800 zitplaatsen ter beschikking komen, nl. 5 treinen voor het Westen, 2 voor het Oosten en Noord-Oosten en 1 voor het Zuiden van ons land. Blokzijl komt 11 September voor de vierschaar Max Blokzijl zal op 11 Sept a.s. om 10.30 u. voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- hage terecht staan, alsook de oud-N.SB- burgemeester van Wassenaar, jhr de Blocq van Schel tin ga. De arbeid der bakkers op Koninginnedag Winkeliers mogen op 31 Augustus sluiten. Naar het dep. v. Sociale Zaken mede deelt, mag in de broodbakkerijen, waarin Vrijdag a.s. in verband met de viering van den Nationalen Feestdag, geen arbeid wordt verricht, op Donderdag 30 Augustus arbeid worden verricht, volgens de regeling, welke voor des Zaterdags voor deze bakkerijen is vastgesteld. Echter mogen de gezellen op Donderdag 30 Aug. niet langer arbeid ver richten dan ten hoogste tien uren. tenzij een coupon, als bedoeld in artikel 35 tweede lid onder b der arbeidswet, wordt ingezon den. in welk geval de werktijd ten hoogste elf uren mag bedragen. De om bijzondere redenen aan sommige broodbakkerijen verleende vergunningen, om des Vrijdagsavonds met den arbeid aan te vangen, blijven op Vrijdag 31 Augustus van kracht. Blijkens een beschikking van den minis ter van Handel zijn winkeliers gerechtigd op 31 Augustus a.s. hun zaak gesloten te houden. MISVERSTAND OPGEHELDERD. Het heeft een vrij zonderlingen indruk ge maakt, dat, terwijl de Nat. Advies Commis sie pas j.l. Vrijdag besloot om de regeering in overweging te geven de gemeenteraads verkiezingen nog in December te doen plaats hebben, gisteren een bericht van den Regee- ringsvoorliqhtingsdienst versoheen, waarin gezegd werd. dat de verkiezingen niet voor het volgend jaar zijn te wachten. Hier schijnt een misverstand in het spel Met een verslaggever van het A.N.P. heeft op 22 Aug. een onderhoud plaats gehad. Dit interview is niet in den Ned. dienst opgeno men, maar wel naar Reuter geseind, die het vervolgens naar Nederland zond. waar het aan de bladen werd doorgegeven. Te LJmuiden is een schip, geladen met 500 ton sardines, binnengeloopen. Positie van de Chr. Huygens iets beter Wat gaat er met het schip gebeuren? Nadat het gelukt was de „Christiaan Huy gens" die zich in zinkenden toestand be vond, op de Zuidsteenbank te zetten, stak er een Zuid-Westen wind op, die de positie van het schip vrij critiek deed worden. Later verbeterde echter de toestand toefl de wind naar het Oosten draaide. Daar het schip in geallieerden dienst voer, zal de bevelhebber der zeestrijdkrachten te Londen over de verdere bergingswerkzaam heden moeten beslissen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen^ is door het ongeluk met de „Christiaan Huy gens" wederom stagnatie ontstaan in de uit zending van kinderen naar Engeland. NIEUWE K.R.O.-VOORZÏTTER Pater lector J. Dito O.P., die sedert 1930 aan de Katholieke Radio Omroep Stichting was verbonden in kwaliteit van voorzitter, heeft deze functie thans neergelegd ten be hoeve van zijn werkzaamheden voor het internationale Katholieke- en Televisie bureau. Pater Dito is in Mei 1940 als Engeland vaarder uit Nederland vertrokken en gaat thans een studiereis o *ernemen door Noord- en Zuid-Ameriks. Tot nieuwen voorzitter van de K.R.O. i-s benoemd prof. pater D. J. Kors OP. te Nijmegen: Stadsnieuws HEROPENING DIACONESSENHUIS Het Diaconessenhuis aan de Witte Singel zal Donderdagmiddag op eenigszins officieele wijze worden heropend, tot welke plechtig heid uitsluitend genoodigden toegang hebben. DE TOEKOMSTIGE STATUS VAN INDONESIë Donderdagavond 7.30 uur wordt in de aula van het Acad. Ziekenhuis de vierde Acade- mielezmg gehouden. Spreker is mr Th._A. Fruyn over het onderwerp „De toekomstige status van Indonesië". Het Bevrijdingsfeest van Indonesië, dat Vrijdagavond wegens de slechte weers omstandigheden moest worden uitgesteld, wordt thans hedenavond 8 uur op het Stad huisplein gehouden. In verband met de uitbreiding van de reisgelegenheid zal het vervoerbureau van de U.V.V., kamer 27 stadhuis, met ingang van 1 Sept. worden gesloten. Gevallen, die ge noteerd staan worden afgehandeld. I Koninginnedag Nationale offerdag 1 Gedenkt Volksherstel!

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1