geihsdft (sTuitrnttf LDist <11 vragen Radio-recht land- en tuinbouw Minister Beei, wij De toestand in den 1« serie: I April 1926-15 October 1941 DONDERDAG S3 AUGUSTUS 1945 Ie serlei Ie Jaargang ranaf 7 Mel 1945, No. M 11.10 per maana 13.25 per kwartaal HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Hoofdredacteur: i^ftS/gAsn. Postrekening 58 93 6 H. DIEMEi. 5pWW;TP Redactie- Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken <tattft#l$tid) pljcfakvul b. van der ros my a bed ia iegfensptti" N.C.R.V. weigert medewerking aan opgelegde stichting Het bestuur van de Ned. Ghr. Radio Vereen, heeft besloten geen medewerking te ver- leenen aan de Stichting ,,Ned. Radio-Omroep in Overgangstijd". Het ziet in het voornemen van minister. Schermerhorn een belemmering van een omroep, waarvoor de N.C.R.V. ver antwoordelijkheid kan dragen, ni. een zoo danige, waarbij de eigen programma's zelf standig en in vrijheid worden opgesteld. Bovendien is de nieuwe regeling in strijd met de Nederlandsöhe radio-wetgeving. Op rechtsherstel zal daarom worden aangedron gen. Dat zal wat .strijd kosten en medewer king van de oude trouwe luisteraars. Het zal hun interesseeren te weten, dat via den minister van Binnenlandsche Zaken het door M.G. voor een beperkte oplaag van de ömroepgiidsen toegestane papier weer werd afgenomen. Dat is een weinig democratisch beleid, maar lijkt veel op een bij voorbaat voor vrije meeningsuiting afsnijden van den normalen weg. Papierschaarsohte kon geen serieus motief zijn, gezien het papiergebruik Hr. Ms. VAN GALEN NAAR ENGELAND VERTROKKEN Hedenmorgen is H.M.'s torpedoboot van Galen uit Rotterdam naar Engeland ver trokken. Na een kort verblijf in Engeland zal de van Galen weer koers zetten naar het Verre Oosten. MINISTER MANSHOLT EN IR LOUWES NAAR LONDEN. Minister Mansholt is gisteren in gezelschap van ir Louwes, naar Londen vertrokken voor besprekingen met de Engelsche ministers van Landbouw en Voedselvoorziening. Wie Japans capitulatie zullen onderteekenen Generaal v. Oyen voor Ned. Oost-Indië Generaal Mac Arthur heeft medegedeeld, dat de volgende personen zijn aangewezen als onderteekenaars van de Japansohe capi tulatieverklaring voor de respectievelijke ge allieerde mogendheden: Ver. Staten: admi raal Nimifcz; voor het Ver. Koninkrijk: admi raal Sir Bruce Fraser; voor Australië: gene raal Sir Th. Blarney; voor Ned. Oost-Indië: luitenant-generaal L. H. van Oyen; voor Rus land: luitenant-generaal Koezima Nikolaevetsj Derervjanko; voor China: generaal Hsjoe Yoengtsjang; voor Frankrijk: generaal Le- clerc. Onderteekenaars voor Canada en Nw.- Zeeland zijn nog niet békend. EEN RECORD. Het is nog niet eerder in ons vaderland voorgekomen, dat een theol. candidaat, als hij zich beroepbaar stelde, meer dan 40 be roepen ontving. Dat is nu het geval geweest met den heer M. Blok te Rotterdam, cand. bij de Geref. gemeenten, die uit 41 beroepen dat naar Zeist heeft aangenomen. Gen. Mac Arthur dankt het Nederl. volk En wenscht het Gods zegen toe Generaal Mac Arthur heeft bij zijn aftre den als commandant van het gebied in de Zuidwestelijke Stille Zuidzee aan den heer Van Mook een afsdheidsboodschap gezonden, waarin hij hulde brengt aan de Ned. regee ring en volk voor de samenwerking en steun tijdens den opmarsoh door de eilanden in de Stille Zuidzee naar Tokio. „Waar uw moe derland en uw koloniën door den vijand be zet waren", aldus generaal Mac Arthur in diens boodschap, „zijn uw steun wat hulp bronnen en personeel betreft, noodzakelijker wijs beperkt geweest. Maar uw hulpbronnen zijn altijd van gansoher harte geschonken en uw personeel heeft zich in onzen gemeen- schappelijken strijd dapper geweerd. Ik zal vanwege deze samenwerking uw volk ten zeerste zijn toegedaan en ik bid dat God in de toekomst de zaak van'uw land moge be vorderen. Weerbericht Medegedeeld door het K.N.M.I. De Bilt en geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Matige Westelijke wind, toenemende bewol king, overwegend droog, iets warmer. ZON EN MAAN. Zon op 6.37 en onder 20.46; maan op 21.44 «n onder 7.23. DAT in de Zwaanshals te Rotterdam de 42-jarige sloper C. P. van Oost uit de Ag- niesestraat van een auto is gevallen en ge dood. DAT de 30-jarige motorrijder H. N. Bock- hove uit de Dordtsche Laan aldaar in de Jerioholaan in botsing kwam met een auto en vrijwel op slag werd gedood. DAT de vlasfabriek van de wed. C. Baren - dregt aan den Rijsdijk no. 183 te Rotterdam vermoedelijk door blikseminslag tot den grond is afgebrand. DAT tot 15 Aug, circa 2 milioen biscuits- en chocoladeblikken zijn ingezameld. DAT dezer dagen wederom een transport van 560 Ned. kinderen uit Twente. Breda, Arnhem en Groningen voor herstel van krachten voor 3 mnd. naar Denemarken is vertrokken. DAT de min. van Binnenl. Zaken de ten onrechte opgelegde staking van de schrijfster Mary Pos heeft opgeheven. DAT de heeren Sertine en Vromans zijn benoemd resp. tot voorz. en vice-voorz. van de Staten van Curacao. bij allerlei weekbladen met vermoedelijk vrij beperkt debiet. Waarom ook geeft men aan de Omroep verenigingen hun rechtmatig, zelf betaald bezit niet terug? Moord en brand wordt ge schreeuwd over economisch bezit, dat maar niet uit Duitschland terugkomt. Het is te be grijpen. Maar de Regeering vervalle niet zelf in methoden, die in anderen ten scherpste worden veroordeeld. Hier is de weg aanvoudig te vinden: recht doen. Men bewandele hem en de oplossing van bijzondere desiderata zal er niet door- worden verhinderd. HERDENKINGSWEEK „STICHTING 1940—1945" Doel: „het lenigen der zedelijke, maat schappelijke en stoffelijke nooden van personen of groepen van personen, die tijdens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnenlandsch verzet heb ben bijgedragen, alsmede van hun gezin nen of nabestaanden, een en ander voor zoover zij den hier bedoelden bijstand zullen blijken te behoeven." (Art. 2 der Statuten) Het werk van de Stichting 1940'45 be staat reeds jarenlang, het werd op 13-10- 1944 definitief begonnen en is het werk van de geheele illegaliteit der bezettings jaren. Vier van de zes bestuursleden, vóór de bevrijding, zijn met alle officieele pa pieren op tafel gearresteerd en de vijand publiceerde, dat onze Stichting niet meer bestond. Die publicatie ligt hier voor ons en wij zijn intens verheugd, dat de S.D. zich vergiste. Anderen deden het werk verder, tot de gevangenen bevrijd wer den, en nuThans is aan een ieder de beurt mede te doen en zich in te span nen om hen, die door ,,daad of houding tot het binnenlands verzet" tegen den vijand bijdroegen en die nu in nood ver- keeren, of hun nabestaanden, te helpen. Nu ook Gij! Postgiro 194045, A'dam. Chr. Boeren en Tuinders bijeen De Holil.-Brabantsche afd. van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond kwam te Leiden onder voorzitterschap van den heer Chr. van den Heuvel in buitengewone vergadering bijeen ter bespreking van den bedrijfstoe- stand in den land_ en tuinbouw. Een groot aantal vragen waren bij het bestuur binnen gekomen, welke door een drietal sprekers werden beantwoord. De heer T. Borst van Leidschendam be handelde de tuinbouwvragen. Spr deed daar bij uitkomen, dat met het oog op de velerlei onzekerheden noch de prijsregeling, noch de teeltregeling kan worden gemist. Zoolang deze regelingen bestaan, kan ook géén con tact worden gemist. Ten aanzien van de prijzen zette spr uiteen, dat deze thans in het algemeen voor den tuinder te laag zijn. De tweede spreker, de heer M. van Berkel uit Maasland, besprak de bezwaren tegen de huidige veelevering en stelde daarbij in het licht, dat een leveringsplicht niet gemist kan worden, doch dat de huidige leveringsplicht van 120 kg per koe veel te hoog was. Ook de klachten ten aanzien van den prijs waren naar het oordeel van spr juist. De voorzitter behandelde eenige algemeene onderwerpen, zooals emigratie, zwarte handel, Zondagsrust en het landbouwherstel. Breed voerig stond spr stil bij het arbeidsvraagstuk, en naar zijn meening moet ér naar gestreefd worden, dat de arbeidsvoorwaarden voor den tuin- en landarbeider niet slechter zijn dan die voor overeenkomende andere arbeiders. NIEUWE ENGELSCHE VOLKSAUTO TREKT GROOTE BELANGSTELLING Op het productie-program van een voor aanstaande Engelsche autofabrikant neemt de vervaai'diging van een klein type auto een zeer belangrijke plaats in. Voor de ont wikkeling van dezen tak van industrie be staat groote belangstelling. Deze nieuwe wa gen zal tegen een lagen prijs verkrijgbaar worden gesteld en een massa-productie zal worden bewerkstelligd. De interesse van de zijde van het publiek is enorm. Men ver wacht dan ook, dat deze „volkswagen" meer in een behoefte zal voorzien dan elk ander type wagen. De Duitsche oceaanstoomer „Europa" is in Amerikaansche handen overgegaan. DAT op 5 Sept. a s. het bekende café-rest. „Die Port van Cleve" te Amsterdam 75 jaar zal bestaan. DAT het R.K. Onderwijzersverbond wil trachten actie te voeren voor salaris- en pen- sioeniverbetering, alsook voor verhooging van het peil der opleiding. DAT het C.N.V. thans 21 organisaties met een totaal van 50.000 leden telt, terwijl het voor het jaareinde de 100.000 verwacht te be reiken. Tot de laatste patroon Tijdens den oorlog hebben we heel wat Duitsche berichten kunnen lezen omtrent het vechten tot de laatste patroon. Ter afwisseling geven wij thans eens door, dat bijna een millioen ton Duitsche am munitie weer verwerkt zal worden tot grondstof voor de industrie. DAT in de voormalige Rotschild-biblio theek te Frankfurt boeken, toebehoorend aan de Nieuwe of- Litteraire Sociëteit te 's-Gra- venhage zijn gevonden. DAT in deze bibliotheek leggers gevonden zijn met kranten uit alle landen, zoowel uit Nederland als Amerika, met artikelen over Geen twee maar één ons vleesch per week Rantsoen moet vanaf 2 September worden gehalveerd. Vanaf 2 September a.s. moet het vleesch- rantsoen hier te lande met de helft worden verlaagd en worden teruggebracht tot 100 gram (zonder been) per persoon per week. Deze minder prettige maatregel heeft ver schillende oorzaken, als daar zijn het reeds eenigen tijd practisch stil staan van den invoer van vleesch in blik, voorts de veel te geringe voorraad slachtkoeien en het gebrek aan gebruiksvee, daar het overtollige fokvee i uit het Noorden dringend noodig is in Noord- Limburg, Zuid-Gelderland en West-Brabant. Ook de varkensstapel, die vroeger 60 pet van de Ned. vleeschbehoefte dekte, kan thans nog geen uitkomst bieden, daar men pas in den loop van 1946 op een eenigszins belangrijk aantal slachtvarkens kan rekenen. Intusschen hoopt men den teruggang der eiwitvoeding min of meer te compenseeren door het beschikbaar stellen van peulvruch ten, terwijl daarnaast zal worden getracht be vroren of anderszins geconserveerd vleesch in te voeren, alsook meer visch en vischcon- serven in de distributie te brengen. SCHEERMESJES OP BON R 16 VAN DE TABAKSKAART. In September zal er een aantal scheer mesjes beschikbaar worden gesteld voor ieder, die in het bezit is van een tabaks- kaart. Daartoe moet men vóór 6 Sept. bon R 16 van de tabakskaart bij den winkelier inleveren. Hoeveel mesjes men krijgt wordt nog bekend gemaakt. Om een vlotte distributie te verkrijgen,- wordt dringend aangeraden de bonnen in te leveren bij winkeliers, die geregeld dit arti kel verhandelen. De winkelier moet een ont vangstbewijs voor den ingeleverden bon geven. RADIOREDE MINISTER v. d. LEEUW Morgenavond 9 uur zal minister v. d. Leeuw een radiorede houden over „Herstel der universiteiten". De prijzen der land- en tuinbouwproducten behooren op een basis gestéld te worden, waardoor deze kunnen worden betaald. De heer v. d. Heuvel besprak ten slotte de ge- wenschte publiekrechterlijke organisatie van het bedrijf. In de middagvergadering namen een gTooft aantal aanwezigen aan de besprekingen deel. Bij den aanvang der vergadering deelde de voorzitter mede, dat in zeer veel plaatsen, vooral in Zuid-Holland. een buitengewoon sterke groei van den C.B.T.B. is waar te nemen. Commissie van onderzoek inaesteld Voor Dr Hirschfeld, Mr Woltersom en Mr van Spaendonck De minister van Handelc.s. heeft een com missie van onderzoek ingesteld voor dr H. M. Hirschfeld, 3ecr.-gen. van dat departe ment, mr H. L. Woltersom, voorz. van de organisatiecommissie en later van den raad voor het bedrijfsleven, en mr B. J. M. van Spaendonck, directeur van het rijkstextiel- bureau. Tot leden dezer commissie zijn be noemd de heeren dr F. H. Fentener van Vlissingen (tevens voorzitter), mr dr H. J. Donner (tevens plaatsvervangend voorzit ter), L. Neher, ir J. W. Albarda en mr G. van Hall; als secretaris is aangewezen mr J. Le Poole. Allen, die meenen over inlich tingen te beschikken, welke voor het werk der commissie van belang kunnen zijn, wor den verzocht zich te wenden tot mr Le Poole, Binnenhof 3, 's-Gravenhage. VOORLOOPIG NOG GEEN TRANSPORTEN VAN LIJKEN NAAR NEDERLAND In een mededeeling van de bevoegde gealli eerde autoriteiten wordt kenbaar gemaakt, dat voorloopig nog geen toestemming zal kunnen worden verleend de stoffelijke hul sels van hen die in Duitschland overleden zijn op te graven en naar het vaderland over te brengen. Eerst als de nog levende buitenlanders van de meest noodzakelijke levensbehoeften zullen zijn voorzien, zal aan het verlangen van zoovelen. hun dooden in eigen grond te mogen begraven, tegemoet ge komen kunnen worden. Joodsche aangelegenheden, bijgehouden tot 1944. DAT de drie groote vakverenigingen, ver tegenwoordigd door de heeren Kupers, de Bruijn en Stapelkamp,- aan H.M. de Koningin en minister Schermerhorn telegrafische ge- lukwenschen hebben gezonden in verband met de capitulatie van Japan, en daarin het verlangen uitspreken naar een oprechte broederlijke samenwerking aller volkeren. DAT het bureau van het College van Rijks bemiddelaars van af Maandag a.s. is gevestigd op Bezuidenhoutscheweg 121 te Den Haag. DAT de tijdens de bezetting gereorgani seerde Staatsloterij circa drie millioen gld in de schatkist doet vloeien, terwijl deze loterij, toen zij nog de concurrentie had van parti culiere organisaties, jaarlijks slechts f 690.000 opbracht. DAT deze reorganisatie daarom bestendigd zal blijven, waartoe op 12 Juli jl. een afzon? derlijk K.B. verschenen is. DAT in het plaatsje Mangraten, bij Maastricht, Amerik. soldaten ter aarde zijn besteld en er plannen bestaan om de verzor ging der graven aan diverse Ned. families toe te vertrouwen. DAT men voorts een monument op het kerkhof wil oprichten en het dichtbij gelegen vliegveld De Beek wil vergrooten ten einde bezoeken van Amerikaansohe nabestaanden te vereenvoudigen. Geen landverrader op vrije voeten TELEGRAM VAN DE B.S. AAN DE REGEERING. Door den Bond van N.B.S.'ers en oud- N.B.S.'ers is aan.minister Schermerhorn het volgende telegram gezonden: „Kennis genomen hebbende via radio en pers aangaande regeeringsplannen vrijlating politieke (landverraderlijke) elementen, meent de Bond van N.B.S'ers en oud- N.B.S'ers met klem tegen de,ze plannen te moeten protesteeren. De bond dringt aan op snelle berechting als juiste oplossing voor de bij de Regeering gerezen bezwaren". Stadsnieuws Kerkconcert Luthersche Kerk Anneke van der Graaf, sopraan* Henk Parmentier, bas. Hennie Schouten, orgel. Degenen, die Maandagavond in de Luther sche kerk aanwezig waren, hebben een uur van hoog kunstgenot medegemaakt. Met zijn concerten heeft Hennie Schouten zich in den loop van den tijd een vaste kern van publiek om zich verzameld en men weet, dat wat de organist biedt, goed is, hetgeen weer zeer duidelijk is gebleken. Anneke van der Graaf beschikt over een volle, heldere stem. waarmede zij steeds haar hoorders weet te boeien, juist ook door de eenvoudigheid, welke zij in haar zang aan den dag legt. Prachtig kwam haar be gaafdheid uit in „Jesus, unser Trost und Le- ben", „Mein Jesu, was für Seelenweh", als mede in het duet uit de cantate 21 van J. S. Bach, waarin ook Parmentier in zijn volle kracht was. Deze jonge zanger belooft veel voor de toekomst. De begeleiding was zooals men van Schouten kan verwachten en mede hierdoor het concert van dit trio een uur van zuivere en gave kunst. De organist opende het concert met „Toc cata en fuga" in d van J. S. Bach en be ëindigde het met Choral in a van César Franck, beide subliem ten gehoore gebracht, waardoor Schouten weer opnieuw toonde te behooren tot de beste organisten, die ons land telt. INGEBRUIKNEMING MORSCHPOORTBRUG Morgenmiddag wordt de Morschpoortbrug, die door de Duitschers grondig werd vernield en meer dan een jaar buiten gebruik was, doch dank zij de goede zorgen van Gemeente werken is .hersteld, weder in gebruik ge nomen. Deze plechtigheid zal met eenige feestelijkheden gepaard gaan en morgen avond wordt in de Morschstraat een open luchtconcert gegeven. 0e noodgemeenteraad Naar wij vernemen zijn bij den loco-burge meester van alle besturen der politieke par tijen de antwoorden binnengekomen op zijn verzoek tot medewerking aan de samenstel ling van een kiescollege, dat straks den noodgemeenteraad moet kiezen. Behalve de Anti-Revolutionairen waren alle groepen be reid om namen voor kiesmannen op te geven, en de lijsten zijn bereids bij den burge meester binnengekomen. Alhoewel verschei dene partijbesturen dezelfde bezwaren hadden als de A.R. tegen de wijze, waarop de nood gemeenteraad moet worden samengesteld, was dit voor hen geen aanleiding om zich van medewerking te onthouden. De acht zetel9, welke de A.R. zouden bezetten, wor den nu onder de andere groepen verdeeld, zoodat ook in den nieuwen tijdelijken ge meenteraad geen vertegenwoordigers van deze partij zitting zullen hebben. HET ONTSLAG VAN WETHOUDER Dr C. BEEKENKAMP. Nu wethouder dr C. Beekenkamp. in ver band met zijn benoeming aan het Departe ment van Binnenlandsche Zaken voor de ■perszuivering, op zijn verzoek ontslag heeft verkregen, worden de onderwijs- en perso neelszaken voorloopig behandeld door wet houder M. G. Verwey. Het adres van dr Beekenkamp, die zich reeds in de Residentie heeft gevestigd, is thans Van Soutelandelaan 53, aldaar. „ZOMERZORG" HEROPEND. Zaterdag is het bekende restaurant „Zomer- zorg", dat thans onder directie staat van den •heer H. J. Kanis, heropend. De zaal. welke door het bombardement op 11 Dec. 1944 veel had geleden, is zoo goed mogelijk met de beschikbare middelen gerestaureerd en men is er in geslaagd een aardig geheel te ver krijgen. Wij wenschen den nieuwen eigenaar veel succes toe, vooral nu door het herstel van het treinverkeer weer meer vreemde lingen in de Sleutelstad komen. BEGRAFENIS INSP. H. G. VAN DER HAM. Onder groote belangstelling heeft op de begraafplaats „Rhijnbof" de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. H. van der Ham, in leven inspecteur van politie te dezer stede. De commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, die met eenige inspecteurs aanwezig was. heeft aan de groeve het woord gevoerd en breedvoerig het werk van den overledene bij het Leidsche politiecorps geschetst. Spr wees ook op de houding van inspecteur v. d. Ham in den bezettingstijd, waarom deze in het begin van dit jaar op bevel van de Duit- sohers werd gearresteerd en -weggevoerd om hem in Duitschland te werk te stellen. Spr besloot met woorden van dank voor hetgeen de overledene voor het oorps is geweest. Nadat de heer v. d. Hoogt als vriend enkele woorden had gesproken, heeft een broer van den overledene bedankt voor de betoonde belangstelling. JUBILEUM W. H. LAMME. Morgen herdenkt de iheerW. H. Lamme, waagmeester bij den dienst van Markt en Beurzen, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst der gemeente trad. Engeland, Amerika en Rusland zullen het begin van burgeroorlog in China stuiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1