Bevrijding van indiëinde kerken herdacht De Muzikale Opvoeding van de jeugd NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1945 Stadsnieuws Japan gecapituleerd! Indië vrij! Een golf van ontroering en dankbaarheid- ging deze week door ons volk, toen dit be richt wereldkundig werd. Dit beteekende verlossing en redding voor de bewoners van ons Rijksgebied in het Verre Oosten. Na den nationalen feestdag werd overeen komstig den wensch der regeering gisteren in geheel Nederland een dankdag gehouden voor den wereldvrede. En honderdduizenden hebben in gemeenschap met elkaar God ge dankt voor deze wonderlijke uitlegging. In den dienst in de Pieterskerk, welke door eenige duizenden menschen werd bezocht, ging voor ds D. Kuilman. Na votum, zegen- groet, gezang en Schriftlezing werden staande de gevallenen herdacht. Als tekst voor deze ure had ds Kuilman gekozen Psalm 146:3 en 5. Spr herinnerde aan den vijfden Mei waarop in Nederland gejubeld werd, doch velen leefden nog in druk en donkerheid omdat millioenen nog tot bloedens toe moesten vechten. Onder hen bevonden er zich velen die wij lief hadden en vaak hebben wij ge beden: ..Heere, 'hoe lang nog?". Kort geleden hadden wij nog niet gedacht aan vrijheid voor ons Indië en thans heeft God onver wachts uitredding gebracht. Psalm 146 brengt ons de boodschap van de groote blijdschap welke er is ijl Jezüs onzen Zaligmaker en onze tekstwoorden leeren ons dat wij ook in de toekomst niet moeten steunen op eigen kracht. God heeft oms daarvoor in het ver leden zoo duidelijk gewaarschuwd. De grooten der garde voeren ook over ons heer schappij en wanneer wij achtergesteld wor den moeten wij vasthouden dat wij van prinsen en koningen geen heil hebben te verwachten. Wij hebben niet met Jacob, doch met den God van Jacob te doen. Die Zijn beloften houdt en in Jezus Christus onze Vader is en Die ook tot ons Nederlandsche volk zijn handen uitstrekt. Velen denken dat de wereld uit den nood is wanneer wij weer genoeg eten en'genotmiddelen hebben en hun wellusten kunnen botvieren. Deze redding begeeren wij niet. Wij moeten moedig, karaktervol en volhardend den strijd aan binden tegen alles wat niet deugt in ons leven, in gehoorzaamheid aan God en Zijn Woord. Trumian's woorden, dat de vereenigde volken den oorlog hebben uitgebannen, kan R Kamerkieskrrngcentrale „Leiden" -de van Chr. van den Heuvel. Zaterdag kwam de A.R. Kamerkieskring ..Leiden" in „In de Vergulden Turk" te Lei den in vergadering bijeen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer H. Nieuwenhuyzen van Zoe- termeer, den partijleider, wijlen dr H. Colijn, prof. dr V. H. Rutgers, de heeren W. v. d. Valk uit Terbrugge en W. Warnaar uit Ha- zerswoude, oud-voorzitter der centrale, als mede de gevallenen in dezen oorlog, waarna eenige oogenblikken stilte werd betracht. Hierna hield de heer Chr. v. d. Heuvel een causerie over de politieke situatie, waarbij spreker aanving met eenige practische richt lijnen aan te geven voor de Kiesvereeniging. In het bijzonder zal aandacht moeten wor den besteed aan het jeugdwerk, aangezien in de laatste jaren van de studie der begin selen bijna geen sprake is geweest. Wij moe ten onze jongeren uit alle kerkelijke gezind ten bijeen brengen voor de beginselstudie. Het is zoo langzamerhand gemeen goed ge worden, dat alles anders moest worden. Ne derland van voor den oorlog was echter in vele opzichten het beste land ter wereld. Voor elke bevolkingsgroep bestond een re delijk welvaartspeil, aan woningbouw en volksgezondheid werd de grootste zorg be steed. Wij moeten ons vrij houden van de Nat.-Soc. beginselen, juist nu wij zien dat men in allerlei kring met volle zeilen in deze richting gaat. Alles wil men brengen onder den Staat en velen zijn niet afkeerig om op deze wijze hun oogmerken te bereiken. Lucifers op den bon Naar wij vernemen komen in Septem ber de lucifers op den bon. Men make zich echter geen al te groote illusies, daar voorloopig alleen volwassenen per 4 we ken 1 doosje zullen ontvangen. Spr. waarschuwde tegen het gevaar van ge lijkschakeling, om alles onder te brengen in een partij of een vakvereeniging. De Duit- sohers hadden nauwelijks de hielen gelicht of de eenheidsmaniakken trokken het land door. Wij moeten tegenover liet huidige kabinet, waarin de formateur blijkbaar zoo weinig mogelijk representatieve A.-R. figuren wilde opnemen, zooveel mogelijk een welwillende houding aannemen. Het staat voor een moei lijke taak. Spr. betreurde het, dat het regee- ringsbeleid reeds aanleiding heeft gegeven tot botsing, b.v. in zake het noodparlement en de radio wetgeving. Het heeft er alle schijn van, dat de verkiezingen voor Sta ten- Generaal en Gemeenteraad worden uitge steld om de nieuwe stroomingen (Ned. Volks beweging) en de illegaliteit een kans te ge ven, hetgeen echter geen voldoende rede mag zijn om recht en wet te verdraaien. Het geluid der N.V.B. is echter oud en na de be vrijding is er geen aanleiding meer voor een afzonderlijk optreden der illegaliteit. Spr. betoogde vervolgens, dat men bij de hervorming der maatschappij Christelijk - Historisch moet zijn, aansluitend bij de ontwikkeling van voor den oorlog, bouwend op het Christelijk beginsel van waarheid, gerechtigheid en naastenliefde. Wij moeten streven, aldus spr., naar de vorming van publiek-rechtelijke organen, opkomend uit het bedrijfsleven zelf. Spr. besloot met een opwekking om in de toekomst met beleid en verstand yoort te gaan, getrouw aan het be ginsel. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren Chr..v. d. Heuvel en mr dr N. G. Geel kerken, beiden te Leiden; ds E. H. Broekstra en A. la Fleur, beiden te Oegstgeest; J. Pe renboom te Leiderdorp; dr Th. Ruys Jr. te Lisse; H. v. Zonneveld te Sassenheim; dr H. Smitskamp te Voorburg; J. P. Diemond te Zevenhuizen; Lod. Kooyman, Pijnaoker; W. J. v. d. Brink te Alphen a. d. Rijn; C. B. Waterland te Bodegraven; A. Warnaar Jzn. te Hazerswoude; P. Sprey te Nieuwveen; E. A. Polet te Gouda; mr F. J. v. Beeck-Cal- koen te Oudekerk a. d. IJssel; Alb. v. Wijk te Gouda en mr dr P. E. Verkerk te Bos koop. het onze niet zijn. want de zonde leeft zoo sterk in ons. Wii moeten niet de woorden van de grooten der aarde, doch het Woord Gods gelooven en Zijn belofte. Christus heeft de wereld overwonnen en niet de vereenigde volken. En in deze overwinning mogen wij zelf als overwinnaar staan midden in deze wereld vol nood, want wie de God van Jacob tot zijn toevlucht heeft, is reeds nu meer dan overwinnaar. Nadat ds Kuilman het „Onze Vader" had gebeden, werd de dienst besloten met het zingen van Gezang 301 en het Wilhelmus. De arbeidswet en het bakkers bedrijf Men schrijft ons: Dezer dagen vergaderden de besturen van de Afd. Leiden van de Algemeene, de Chr. en de R.K. Bond van Arbeiders in het Bak kers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbe- drijf. in verband met de naleving van de arbeidswet. Uit de besprekingen bleek, dat diverse werkgevers gedurende de oorlogsjaren niets hebben geleerd. Op de meest willekeurige wijze wordt er gewerkt. Wat de broodbezorging van versch brood betreft, wordt in diverse filialen door brood bezorgers en depothouders des morgens vóór 10 uur verkocht. Bij de arbeidsduur wordt geen rekening gehouden met de arbeidswet. Overeenstemming werd bereikt i.z. het stichten van de bedrijfsunie voor het Bak kers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbe- drijf, die tot doel heeft, de sociaal-economi sche en sociaal -(hygiënische belangen van de wertonemiersHbedrijfsgenoten te behartigen. Het secretariaat van deze bedrijfs-Unie is gevestigd bij J. G. v. d. Zeeuw, Magd. Moonsstraat 55. WAAR IS MIJN JACHTGEWEER GEBLEVEN? De Comm. van Politie te Leiden maakt bekend, dat in Tilburg een groot aantal jachtgeweren is aangetroffen, achtergelaten door de Duitsche bezetting. Vermoedelijk be vinden zich bij deze jachtgeweren ook eigen dommen van inwoners der gemeente Lei den. In verband hiermede verzoekt de comm. van politie een ieder,.die destijds een jachtgeweer inleverde, vóór 25 Augustus a s. den commissaris hiervan schriftelijk mede- deeling te doen, onder opgave van kaliber, soort, nummer en merk. Aan de hand van deze opgaven kan worden nagegaan of het bedoelde jaohtgeweer achterhaald kan wor den. Opgaven, welke niet volledig zijn, oi na genoemden datum binnenkomen, wor den niet in behandeling genomen. SCHOENEN VOOR KINDEREN Ook morgen 21 Aug. bestaat nog gele genheid tot het afhalen van schoenenform. voor kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar. Ingang Distr.kantoor Langebrug ka mer 4, loket 31. Voor het inleveren der form, volgt nader bericht. SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag is in „De Lakenhal" een tentoonstelling geopend van schilderijen, welke tijdens den oorlog in dit museum be waard zijn. De loco-burgemeester, weth. M. G. Verwey, verrichtte de openingeplechtig heid. Op deze expositie zijn tal van kunstschat ten te bewonderen, om. van G. Breitner, Jacob Maris, A. Neuhuys, Salomon v. Ruys- dael, J. Toorop, C. J. Vernet, J. B. Weenick, enz. Wij kunnen onze lezers ten zeerste aanra den deze eerste tentoonstelling in Leiden na de bevrijding te bezoeken. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GEBOREN: Irene N. d. van J. Meijer en A. Ridder; Kroge J. W., z. van J. T. Tuijtel en H. H. Maatjes; Mathilde M. d. van B. Hoogstraten en M. van Horssen; Johannes T. z. van T. Groenendijk en P A. Seidl; Aagje d. van J. Gravekamp en L. Snijder; Willy J. d. van J. P. Kloot en H. E. Stoeken; Johannes J. z. van H. C. van Leeuwen en A. L. van den Born; Hendrika J. d. van L. P. Horikx en W. S. Verhoogt; Hendrika d. van H. van Loef en W. Heemskerk. OVERLEDEN: A. Polanen-Bon. 67 j., huis vrouw van C. Polanen; W. van der Reijden, 85 j. man; A. Leune, 4 mnd, z.; G. Groen in 't Woud 62 j., man. ONDERTROUWD: H. Laman, 30 j. en M. Schaft. 22 j.; J. Barendse. 28 j. en E. J. M. Steur, 22 j.; D. Stokkel. 31 j. en C. W. Schlagwein 20 j.: A. Kulk. 49 j. en T. Boer. 30 j.; L. van der Kroft, 25 j. en B. J. Dom- merholt, 21 j. GETROUWD: J. C. L. Baerends en S. A. Verstraaten; M.S\^. Allemans en C. J. Cohen, J. J. van Haren en M. Schavenmaker; J. Suvaal en M. Spatschenko. Burg. Stand Leiden. Geboren: Hendrik, G. van J. Verver, J. en H. C. Leemans, Maria, dr. van A. L. Friesema en J. T. Butter, Paul. zn van W. G. Schnetz en L. G. Waltman. Willy, dr van G. C. Naves en W. C. War naar, Ferdiand, J. A... zn van M. J. Koet en M. J. Krommenhoek. TheadoYa G., dr van J. F. Kessels en M. E. Uljee. Jozina E., Sara M. J., dr van P. van der Heijden en J. Over- vliet, André P., zn van A. Lepelaar en H. den Hoed. Henry R., zn van S. Schoe- man en T. van der Vegte. Ewald, zn van E. Klinkenberg en M. W. Kooreman. Wim, zn van I. Sievaal en C. de Mooy. Overleden: Rosier, F. G., 82 jr. Bon, E. J., 78 jr. de Groot, D.. 73 jr. Broeken. J. F. J.. 55 jr. van der Ham,.G. H., 40 jr. van Oos ten, W., 83 jr. Zaalberg, A., 14 jr. Warmer dam, G. E. A. M.. 3 dagen, van der Voorn, J. M. G.. 2 maanden. Ondertrouwd: Vos, T. H.. 22 jr. en van Gerven C. H., 20 jr. van Buuren, J. H. W. J„ 28 jr en Borghans. L. M. B.. 27 jr. van der Pluijm, A., 32 jr. en van der Zwet, A. P., 36 jr. van der Kwaak, S., 25 jr. en Le pelaar, H., 26 jr. Gussenhoven, G. P., 24 jr. en Bergers, P. M. J., 22 jr. van Leeuwen. B. '32 jr. en Janssen, A. A., 22 jr. Righart van Gelder, H. L. A., 28 jr. en Bergman, M. J. C., 22 jr. Hageman, L. D., 27 jr. en Boon, M. M„ 25 jaar. Getrouwd: de Loos, W., en van Panhuijs, M. E. Yntema, L. en Bulten, G. de Hom, G. J. en van der Reijden, J. Bibliothecaris van het „Oranje- hotel" jubileert De heer J. ter Heide, de bibliothecaris van de Bijz. Strafgevangenis te Schevenin- gen herdacht vandaag den dag, dat hij 25 jaar bij het gevangeniswezen werk zaam is. Wij hebben hem te midden van zijn 10.000 deelen omvattende collectie op gezocht. Hij vertelde ons gaarne van zijn werk. In 't bijzonder interesseerde ons ech ter de periode, dat de Duitschers op den Pompstationsweg den scepter zwaaiden. Over de cellenbarak het eigenlijke „Oranje-hotel" waar de eerste politieke gevangenen na de óapitulatie werden opge sloten, beschikten de Duitschers het eerst. De gevangenen mochten lezen en de heer ter Heide nam zich voor goed voor hen te zorgen. Zoo begon hij den „meest zegen rijken tijd uit zijn loopbaan". Wat waren de menschen dankbaar als hij met het boeken- wagentje kwam, cel na cel. Voor menigeen van hen werd hij ook de vertrouwde, bij wien men zijn hart uitstortte. Vaak werd hij bovendien de overbrenger van mede- deelingen naar buiten om familie er ande ren op de hoogte te brengen van de om- I. Aan de muzikale opvoeding der jeugd werd van overheidswege tot nu toe niet de minste aandacht geschonken. Op de middel bare 9oholen wordt geen muziekonderwijs gegeven en op de lagere school leeren de kinderen een aantal liederen zingen en wordt hun in het beste geval een beetje no tenkennis bijgebracht. Dat er op de lagere school niets gedaan wordt om de latente muzikale eigenschappen der leerlingen tot ontwikkeling te brengen wordt begrijpelijk, wanneer men zich realiseert, dat de leer krachten, aan wie de muzikale opvoeding der jeugd is toevertrouwd, in den regel niet voor hun taak berekend zijn. De onderwij zer, die zijn leerlingen muzikaal wil ontwik kelen, moet natuurlijk zelf een uitstekende muzikale opleiding genoten hebben. En van een muzikale opleiding is op de kweek school voor onderwijzers geer sprake. Het onderwijs in muziek en zang op de kweek school is er namelijk niet op gericht de leer lingen muzikaal te ontwikkelen, maar alleen hun een bepaalde hoeveelheid leerstof in te stampen, noodig om op het examen een vol doend cijfer te halen. Een theorieboekje wordt van buiten geleerd, bovendien wordt „in de maat gelezen" en dan wordt er ook nog wel gezongen. De ontwikkeling van het muzikaal gehoor, door gehooroefeningen en muziekdictées, wordt genegeerd, eenig stijl begrip wordt den leérlingen niet bijgebracht, aan stem vorming wordt geen aandacht ge schonken, pogingen om den leerlingen een elementair inzicht te geven in vorm en bouw van eenvoudige composities, bv. liederen, worden niet gedaan. Ook dit behoeft niet te verwonderen; de leerkrachten, die aan kweekscholen voor on derwijzers muziekles geven, zijn namelijk in den regel ook niet voor hun taak berekend. Van den muziekleeraar aan een kweekschool wordt namelijk niet geëischt. dat hij over een behoorlijke muzikale ontwikkeling be schikt. Wie muziekleeraar aan een kweek school worden wil behoeft geen enkel in strument behoorlijk te kunnen bespelen, hij behoeft op het gehoor geen grooten van een kleinen drieklank te kunnen onderscheiden, hij behoeft het simpelste volksliedje niet correct te kunnen harmoniseeren, hij be- DE EXTRA-RANTSOENEN DER JONGE MOEDERS. Tengevolge van een drukfout is eenige da gen geleden gepubliceerd, dat jonge moe ders wier kind geboren is na 3 Februari doch vóór 4 Maarï 1944 voor de laatste maal extra rantsoenen ontvangen voor de periode van 5 Augustus t.m. 1 September 1945. In deze periode ontvangen jonge moeders wier kind geboren is na 3 Februari, doch vóór 4 Maart 1945 voor de laatste maal extra rant soenen. Evenzoo ontvangen jonge moeders wier kind geboren is na 3 Maart, doch vóór 1 April 1945 voor de laatste maal extra rantsoenen voor de periode van 2 t.m. 29 Sep tember 1945. UITRUSTING INLEVEREN. Een ieder die den militairen dienst verlaat ook zij, die ter beschikking van het C.I.K.L. werden gesteld, zijn verplicht de hun van rijkswege verstrekte kleeding en uitrus ting in te leveren op de rustkamer van de compagnie, waarbij zij zijn ingedeeld. Offi cieren b.v. ook hun battledress en overjas. Het in gebreke blijven in dezen kan als dief stal oi verduistering worden beschouwd hoeft zelfs geen schoollied qua vorm en har moniek te kunnen analyseeren; eenige ken nis van de meesterwerken der muzieklitera tuur. van vormleer, analyse en muziekge schiedenis worden natuurlijk in 't geheel niet van hem verwacht. Wat moet hij dan eigenlijk wel kennen? Hij moet de examenstof beheersohen; als hij deze maar zoo grondig met zijn leerlingen repeteert, dat de£e op hun examen een vol doend cijfer halen, is iedereen tevreden. Onnoodig nog te zeggen, dat het muziek onderwijs op onze kweekscholen ten spoe digste gereorganiseerd moet worden. Hier over in een volgend artikel. HENNIE SCHOUTEN. NEDERLANDERS IN JAPAN. Vanaf heden zijn ter gemeente-secretarie, afd. Algemeene Zaken, formulieren verkrijg baar voor het invullen van de door het Ne derlandsche Roodè Kruis beschikbaar ge stelde kaarten voor navraag naar en een be richt voor Nederlanders in Nederlandsch- Oost-Indië, Japan en overige door Japan bezette gebieden. .ZUIVERING SPOORWEGPERSONEEL UIT. HANDEN VAN HET M. G. De zuivering van het spoorwegpersoneel belust op machtiging van de regeering ge heel bij den président-directeur der Ned. Spoorwegen, De reeds eerder door het M.G. ingestelde adviescommissies zijn of worden opgeheven. De voor de bevrijding van het Westen door prof. Goudriaan ingestelde ad viescommissies worden door ir Hupkes over genomen. Het M.G. heeft dus geen directe bemoeienis meer met deze zuivering. PETROLEUM-KOOKTOESTELLEN. Voor bepaalde categoriëen van personen zullen de volgende maand via de plaatse lijke distributiediensten petroleum-kooktoe- stellen beschikbaar kunnen worden gesteld. De prijs zal f 9 bedragen. Nadere mededee- lingen volgen. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. De distributiediensten zullen binnenkort overgaan tot het uitreiken van petroleum- kaarten voor kookdoeleinden voor gezinnen, die niet over een bruikbare gas- of electri citeitsaansluiting voor kookdoeleinden be schikken. Voor 25 Aug. a.s. moet men formulieren afhalen bij den plaatselijken distributiedienst en uiterlijk 30 Aug. d.a.v. ingevuld inleveren. Aan de achterzijde van het formulier dient men bon 548 van de noodkaart 5e serie van elik der gezinsleden in de vakjes genummerd 1 t/m 14 te plakken. RESTEERENDE BONNEN 10e PERIODE M.G.-KAART WAARDELOOS In tegenstelling met hetgeen dezer dagen gepubliceerd werd, deelt de centrale dis- triutiedienst mede dat in de provincies Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht de res- teerende bonnen der 10e periode van de M.G.-kaart niet meer zullen worden aan gewezen. Deze bonnen kunnen dus vernie tigd worden. Districtscontrolebureau Den Haag van rijkspapier. Ingaande 20 Aug het distrlctscontrole- bureau Den Haag van rijkspapier gevestigd in de Willemstraat 26, kamers 24 en 26. Tele foon 111441» De heer J. ter Heide, geteekend door een broer van Anton Pieck, die ook met het Oranje-hotel moest kennis maken. standigheden, waaronder de gevangene bij het vervullen van een ondergrondsche op dracht gegrepen werd en omtrent den in houd of de resultaten er van. Dit werd zeer gewaardeerd; tal van brieven, welke de heer Ter Heide de laatste dagen ontving, bewij zen dat opnieuw. Maar op den duur werd ook de heer ter Heide bij zijn geheim werk gepakt en gedurende 5 maanden gevangen gezet. Na afloop er van werd het Duitsche deel der gevangenis hem verboden. Slecht heeft de heer Ter Heide het echter in het „Oranje Hotel" niet gehad, daar zijn vrouw op het terrein zeer goed de weg wist. Zoo heeft de gevangene naast hem, door een in de muur gemaakt gaatje, nog geprofiteerd van de toegereikte stukjes kaas. De lezers toonden veel liefhebberij voor geschiedenisboeken en goede romans. Tot de verboden boeken behoorden de geschriften van Joodsche schrijvers, ook „Hollands Glorie" enMein Kampf". „Er wordt toch maar de spot mee gedre ven," zeide een Duitsche wachtmeester. Een voordeel hadden de barakbewoners; zij konden met elkaar praten en zelfs is één geval voorgekomen, dat twee menschen door een steen uit de muur weg te peuteren, nog spelletjes kaart gespeeld hebben. Gaarne wenschen we den jubilaris nog vele jaren van zegenrijken arbeid onder de gevangenen toe. HERSTELLINGSOORD VOOR ILLEGALEN GEOPEND TE AERDENHOUT. Onder groote belangstelling is Zaterdag te Aerdemhout, bij Haarlem, het herstellings oord „Kareol" voor oud-illegale werkers ge opend. Ook ex-politieke gevangenen zullen er worden verpleegd. Voor beide categorieën zal één lijn worden getrokken. Ook in Saperta te Haarlem en binnenkort in Duinhage vindt dit soort verzorging plaats, met dit verschil dat in Sarepta de bedlegerige patiënten en in Duinhage de t.b.c.-lijders worden ondergebracht. Kareol is voor hen, die zeer ernstig ziek zijn ge weest en, niet direct in het maatschappelijk leven kunnen terugkeeren. Aldus deelde de heer A. P. M. Riel, voorzitter der stichting „Herstellingsoord voor oud-illegale wer kers" mee. Het woord is voorts gevoerd door minister Drees die een oorkonde heeft ingemet seld en lt.-kol. Clark, bevelhebber van het eerste Canad. bataljon, dat Amsterdam binnenrukte, die herinnerde aan den steun» van de Ned. illegalen ondervonden. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Met verscihe visóh waren hedenmorgen te Scheveningen aan de markt zes motorloggers te weten: Soh 201, M. den Heijer, met f 13.200, Sch 243, T. Bruin, f 11.000, Sch 116, J. Tuit. met f9.700, Sch 87. W. Pronk, met f 10.500. Sch 402. C. IJspelder, met f9.151 en Sch 97. G. Blok, met f 14.151 besomming. SCHEVENINGEN, 20 Augustus. Van een reis van sléchts tien dagen is te Schevenin gen binnengekomen de haripglogger Sch. 5. schipper Cornelis de Graaf, met 42 last ha ring. Uit den Omtrek ALPHEN A. D. RIJN. Geslaagd: Do heer J. Plante alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen hoofd akte gedeelte A. LISSE. Cursus voor opleiding gezinshulp. In huize „Josephine", naast het gemeentehuis, waar tot voor kort de B.S. gevestigd was, wordt thans een cursus georganiseerd ter opleiding van meisjes die zich beschikbaar willen stellen voor vervanging van huismoeders, die wegens zwakte rust moeten nemen. Deze cursus duurt voor iedere deelneemster 6 we ken en staat onder leiding van mej. Wub- belts, voorheen onderwijzeres aan de R.-K. school te Hillegom en gaat uit van de Bis schoppelijke hulpactie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 3