Mr. Steenberghe onze grootste koopman Van over de grenzen 1 Programmaschema „Herrijzend Nederland" De juiste auto komt op de juiste plaats NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 2# AUGUSTUS 1945 Wat de Ned. economische missie in Amerika deed Mr M. P. L. Steenberghe, die optreedt als het hoofd van de Ned. economische missie In de Ver. Staten, heeft in een persconferen tie eenige mededeelingen gedaan over de or ganisatie en de werkwijze van het Neder- landsohe gedeelte dezer missie. De hoofdpunten van dezen arbeid hebben we dezer dagen reeds medegedeeld. We kun nen er nog iets aan toevoegen. De particuliere handelsbetrekkingen wor den zoo spoedig mogelijk weer ingeschakeld. Het wachten is om. op een deviezenregeling, Hoewel de markt niet zeer ruiim was, zijn voortdurend goederen naar Nederland ver solt eept. Tussohen medio Maart en 7 Juli van dit jaar werden door de twee aankoopbureaux 40 schepen, beladen met goederen aange kocht door de Nederlandsche regeering. uit Amerika en Canada verscheept. Een belang rijk gedeelte van de goederen was reeds in 1941 en begin 1942 gekocht, voor dat de combined boards in werking traden. Neder land was ten deze het eerste land, dat toen reeds met de aankoopen voor de ravitail leering begon. Van deze oude voorraden zijn inmiddels 27.000 balen katoen. 600.000 bushels öoyaboonen, 70.000 kilo sigarettenpapier, 570.000 kilo leer. 1.000.000 kilo tabak. 1.150.000 bushels tarwe, 12.000.000 kilo rijst. 5.000.000 kilo vet en 9.000 balen wol verscheept. Dit alles door het food purchasing bureau. Voorts verscheepte het food purchasing bureau be langrijke hoeveelheden voedergranen en veevoeder tot een hoeveelheid van 47.000.000 kilo, 1.000.000 kilo buikspek, 400.000 paar schoenen, 70.000 kilo pindakaas en voorts belangrijke hoeveelheden courantenpapier, rozijnen, gerst, oliën, gras- en klaverzaden, leer, dekens, ondergoed, visch, geconden seerde melk, levertraan, baby voedsel, enz. Door de Netherlands purchasing commis sion zijn onder meer verscheept 160 pompen met bijbehoorende dieselmotoren, pijpleidin gen, enz. ter bestrijding van de inundaties, 3600 ton kunstmest, 6000 ton blik, 500 vracht auto's en voorts kleine hoeveelheden trac toren. schoofbinders. smalspoorlocomotieven, platte wagens en kipkarren en rails, auto banden, fiets binnen- en buitenbanden, 10.000 m3 gezaagd hout, 90.000 m3 isolatie plaat, penicellin- en sulphatabletten, enz. Hadden wij niet onze eigen voorraden uit 1941 en -4942, welke rond 365.000 ton, d.i. 365.000.000 kilo bedroegen, gehad, zoo zou zeker nog niet de helft van hetgeen thans is aangevoerd in. Nederland zijn aangekomen. Van welke groote beteekenis het reeds thans aangevoerde is, moge hieruit blijken, dat de toegewezen schepen aanwijzen, dat ongeveer 3/4 van den aanvoer van Nederlandsche re- geeringszijde moet geschieden, terwijl slechts 1/4 van militaire zijde uit het Westelijk half rond aankomt. Dat met dit alles enorme geldbedragen gemoeid zijn, behoeft geen be toog. Alle goederen moeten door de Neder landsche regeering betaald worden uit den geringen deviezenvoorraad. De Ned. ambassadeur te Londen heeft aan den Engelschen Koning en Koningin na mens alle Nederlanders, die gedurende den Oorlog in Engeland gewoond hebben, een groot bloemstuk aangeboden. De bloemen waren een dag tevoren per vliegtuig uit Ne derland overgebracht. Tevens overhandigde de ambassadeur een schrijven, waarin alle Nederlanders, die als banneling in Enge land den oorlog hebben meegemaakt, hun dank voor de genoten gastvrijheid aan het Britsche volk dn al zijn geledingen over brengen. j Men verzoekt ons nog eens de aandacht te vestigen op een nieuwe landelijke actie van Volksherstel-Hark, ml. de inzameling van gereedschappen en spijkers, teneinde onze l'andgenooten in de meest geteisterde gebieden in de gelegenheid te stellen hun woningen eenigermate te repareereei, zoo dat zij straks niet al te zeer te lijden zullen hebben van de winterkou. Gaarne wekken we hen, die nog een hamer, nijptang, schroevendraaier, zaag, bijl of wat dan ook kunnen missen op om er afstand van te doen. Verwacht wordt, dat president Trumam binnenkort een verklaring zal afleggen over de toekomstige regeling van de leen- en pa ch t over eenk oms ten Amerikaansehe senatoren vragen thans om een rapport hoe het kwam, dat de aan val op Pearl Harbour slagen kon en wie er voor verantwoordelijk is. 15 weken na de capitulatie is in Argen tinië weer een Duitsche duikboot aange komen. Het geval wordt onderzocht. In Japan bevinden zicih 38.000 Britsche, 18.000 Australische, 1500 Canadeesche en ©0.000 Br.-Indische krijgsgevangenen. Koning Leopold zal naar Zwitserland ▼ertrëkken. De bevolking van Berlijn moet binnen 10 dagen "alle gouden voorwerpen, welke ze bezitten, inleveren. De Fransche regeering heeft het hand vest der Vereenigde volken goedgekeurd. De Belgische Congo zou de voornaamste leverancier van uranium voor atoombom men zijn. Prins Karei van België heeft een tele gram aan Koningin Wilhelmina gezonden. In Londen raamt men, dat na den oorlog ongeveer een millioen man onder de wapenen gehouden zullen moeten worden. Voor den oorlog telde het Britsche leger ongeveer 200.000 man. Een officieuze Amerikaansehe stem zegt, dat de Ver. Staten een leger van minstens 3 millioen man en een vloot met een be manning van 500.000 koppen in vredestijd noodig zal hebben, ondanks de uitvinding van de atoombom. Generaal de Gaulle is uitgenoodigd een bezoek te brengen aan Canada. De Fransche geheime dienst zoekt in Europa 15.000 oorlogsmisdadigers. De Ver. Staten verklaarden geen ver trouwen te stellen in de democratische lei ding der voorl. Bulgaarsche regeering. Onder de leuze: .,De oorlog is voorbij en wij gaan naar huis," legden Duitsche krijgs- fevangenen in de kolenmijnen in Belgisch- .imlburg het wenk neer. Na enkele uren waren de gendarmen de zaak weer meester. Het Amerikaansehe hoofdkwartier in China zou te Sjanghai gevestigd worden. De oorlogsindustrie heeft veel opgeslokt aan kapitaalgoederen als machinerieën, in stallaties e.d. Aan het slot der conferentie bracht mr Steenberghe nog warme hulde aan het per soneel van onze koopvaardijvloot, waarvan de helft is verloren gegaan. Onder de moei lijkste omstandigheden heeft het personeel zich moedig gedragen en dit gedrag heeft by onze bondgenooten de grootste bewonde ring gewekt. Mr. M. P. L. Steenberghe. die zich als een groot Nederlander deed kennen Wat deed onze reoeenng te Londen? Prof. Gerbrandy zal uitvoerig memorandum samenstellen. De ministerraad heeft, zoo meldt de R.V.D., besloten het verzoek tot prof. mr P. S. Ger brandy te richten om een uitvoerig memo randum samen te stellen, omtrent het beleid van de opeenvolgende Nederlandsche regee ringen te Londen, tijdens de bezettings jaren. Ook de periode-De Geer zou hierin dus begrepen zijn. Het is de bedoeling, de behandeling van dit stuk in handen te stellen van de Natio nale Advies-Commissie. Dez^ zou voorts de bevoegdheid krijgen ook zelfstandig onder zoek te doen en inlichtingen te vragen aan allen, wier getuigenis gewenscht wordt, op dat zij zich een zoo klaar mogelijk beeld ter zake kan vormen. Prof. Gerbrandy heeft bereids verklaard, dat hij volgaarne wil medewerken tot het afleggen van rekening en verantwoording door de Londensche regeeringen en heeft met de samenstelling van het memorandum reeds een aanvang gemaakt. COMMISSIE TOT VERHOOGING DER STEENKOLENPRODUCTIE. De beheerder van de Nederlandsche steen kolenmijnen heeft een mijnbouwkundige staf samengesteld die den beheerder moet bijstaan bij zijn taak de steenkolenproduc- tie te verhoogen. Staatscommissie voor eventueele annexatie De Regeering is overgegaan tot het in stellen van een. staatscommissie voor even tueele amniexatie, die op korten termijn een duidelijk omlijnd, zakelijk en zedelijk ge fundeerd voorstel zou moeten doen. Deze commissie is samengesteld uit personen, niet aangewezen op grond van hun meening te dezer zake, doch op gronden van be kwaamheid en integriteit. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli H Ten gerieve van onze lezers geven wij hieronder een overzicht van het programma- schema van radio-omroep ..Herrijzend Nederland": 7.00 uur: Nieuws en programma-overzicht. fi 7.458.00 uur: Ochtendwijding. j|j 8.008.15 uur: Nieuws en programma-overzicht. 8.159.00 uur: Ochtendconcert. H 9.009.30 uur: Radio-baken (Zaterdags en Zondags wordt deze rubriek niet uitgez.). 9-30 uur: Waterstanden. 10.3012.00 uur: Kerkdienst (op Zondag). as 11.1512.00 uur: Ochtendconcert (op Woensd. en Zaterd. van ld.3012.00, op Zond. niet) 11.1511.30 uur: Kookpraatje (op Woensdag en Zaterdag). 12.0012.05 uur: Nieuws in het kort. 13.1513.45 uur: Lunchrecital. 13.4514.00 uur: Radio-baken (Zaterdags en Zondags vervalt deze rubriek). H 13.45—14.00 uur: Tuinbouwpraatje (alleen Zaterdags). 14.0014.05 uur: Het gesproken spoorboekje. 15.0016.30 uur: Symphonieconeert (alleen Zondag). 16.3017.30 uur: Kerkdienst (alleen Zondag). 16.3016.45 uur: Jeugdprogramma voor de kleuters (alleen Maandag en Donderdag). 18.3019.00 uur: Engelsche les (alleen Dinsdag en Vrijdag). M 19.0019.15 uur: Nieuws en programma-overzicht. 19.1519.30 uur: Reportage. 19.3020.00 uur: Een programma, speciaal voor de Nederlandsche strijdkrachten. =s 20.0020.15 uur: ^Nederland herrijst (spiegel van wat er leeft in hoofden en harten 'van bevrijd Nederland). s 20.3022.00 uur: Symphonie-concert (alleen Donderdag). 21.0021.10 uur: De Patriot (commentaar op. beleid en bewind) (alleen Dinsdag). 21.0021.15 uur: Op de brug (ministers aan het woord) (alleen Vrijdag). 22.0022.15 uur: Nieuws en postscriptum. 22.1522.30 uur: Avondwijding. Daarna sluiting. gi ifliiiiiurnwiwiiTiMimiiimiiiHiiHmiiiaiwiimHiiwwiiitniHniiMmmtMiiniinmtnmmiminHitiimwiitmnnimnmtjmsRiiNnnfltnninniimnNinimwimiHMiiiiiiP Directoraat ingesteld voor motorvoertuigen Dezer dagen wordt een regeeritigsdirecto- raat voor motorvoertuigen ingesteld in ver band met de moeilijke omstandigheden, waarin ons land zich bevindt tengevolge van het tekort aan motorvoertuigen. Dit ,,R.D.M." heeft tot taak om op korten ter mijn eenheid te brengen in het beheer van en de controle op de in den land aanwezige motorvoertuigen, met motorvoertuigen - materiaal en -materieel, zulks met het doel, het regperingsapparaat en het bedrijfsleven zoo vlot mogelijk te doen functioneeren. Het R.D.M. nu stelt zich voor zorg te dra gen, dat* voor de meest urgente gevallen auto's beschikbaar komen. Het beschikt over de mogelijkheid om de auto's, welke in het buitenland zijn aangekocht, overge nomen uit den oorlogsbuit in de in ons land achtergebleven dumps", toe te wijzen en straks ook een herverdeeling toe te passen van de auto's die vrij zullen komen, wan neer militair gezag en BS. zullen zijn ont bonden. Daarnaast zal het R.D.M. zich in hoofdzaak Dezer dagen heeft de min. van Openb. Werken, dr ir J. A. Ringers, vergezeld van de heeren dr ir Z. IJ. van der Meer en ir D. J. Klink een bezoek gebracht aan de proef- noodwoningen, welke door de N.V. Panagro te Warmond in Oegstgeest zijn gebouwd .vol gens ontwerpen van architect J. Dunnebier. De noodwoningen, welke in 4 typen zijn ge bouwd, bieden mede door haar eenvoudige, doch practische stoffeering en meubileering een buitengewoon vriendelijken aanblik. De aanwezigen toonden zich zeer tevreden. Tij dens de rondgang gaf de minister nog enkele aanwijzingen voor practische verbeteringen. Het is de bedoeling, dat deze woningen binnenkort in grooten getale in het Zuiden zullen worden gebouwd. PATER LODEWIJK DOODELIJK VERONGELUKT. Na aldaar een spreekbeurt te hebben ver vuld, is Vrijdagavond nabij Gorkum pater Louis Bleys c.s.s.r.,, in de verzetswereld be kend als „Lodewijk", doodelijk veróngelukt. Chr. Boeren- en Tuindersbond Bovengenoemde vereeniging hoopt Dins dag 21 Aug. in buitengewone vergadering bijeen te komen in het kerkgebouw Oude Vest 133 te Leiden. De vergadering vangt aan om 10.30 uur v.m. De positie van land en tuinbouw zoowel economisch als sociaal zal op die vergadering besproken worden aan de hand van ingezonden vragen. De heeren T. Borst te Leidschendam, M. v. Ber- kel te Maasland en Ch. v. d.' Heuvel te Lel den hopen met korte inleidingen de diverse besprekingen te openen. beperken tot coördinatie der getroffen maatregelen en aangeven van de algemeene richtlijnen. De thans aanwezige instanties blijven bestaaan en het R,D\M. zal er zich dan ook in den regel van onthouden in te grijpen of beslissingen te nemen in indivi- dueele gevallen. In geen geval echter zullen andere dan schriftelijke verzoeken of klach ten in behandeling worden genomen. Onderwijs Academische Examens. GRONINGEN, 18 Aug. Op een proef schrift getiteld„Over het voorkomen van hypoxaemie tijdens narcose" promoveerde tot doctor in de geneeskunde A. J. H. Wildschut, geboren te Schoonrewoerd. Examen Hoofdacte. HAARLEM 18 Augustus. Geslaagd voor A: de dames A. M. G. van Heusden, M. J. van Beuningen en M. A. Scheene, allen te Amsterdam. Geslaagd voor B: de dames M. J. Witmond, H. J. A. Bree en P. Bekema, allen te Amsterdam; C. H. B. Scheltinga te Edam; J. W. M. Graven te De Kwakel en de heer W. J. M. van Loon te Haarlem. Af gewezen resp. 5 en 2 candidaten. HAARLEM, 18 Aug. Geslaagd voor A: G. R. Klumper, Haarlem en A. Groenendijk, Vijfhuizen. Afgewezen 5 candidaten. Voor B slaagden de heeren G. R. Klumper, Haarlem; J. J. van der Hoogen en L. van de Tillaar te Bennebroek. Afgewezen 4 candidaten. R.K. Economische Hoogeschool. Prof. dr M. J. H. Cobbenhagen is voor het studiejaar 19451946 benoemd tot rector magnificus van de R.K. Economische Hoo geschool te Tilburg. Tot secretaris van den senaat is benoemd prof. dr P. P. van Ber- kum PROF. DR. G. F. A. VAN DAM NIET GESTAAKT. ■Ten gevolge van een vengissing met den naam was aan prof. dr G. F. A van Dam te Utrecht bevel gegeven de uitoefening van zijn functie als hoogleeraar te staken. Onmid dellijk na de ontdekking van dit misverstand heeft de Chef Staf- M.G. het bevel natuurlijk ingetrokken. Dr J. J. G. PRICK HOOGLEERAAR Dr J. J. G. Prick, zenuwarts te Nijme gen, is benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de psychopathologie en neur.o- physiologie in de faculteit van letteren en wijsbegeerte en voor forensische psychia trie in de juridische faculteit aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. UNIVERSITEIT AMSTERDAM. De plechtige heropening der Gem. Univer siteit te Amsterdam zal 17 Sept. geschieden. Intussdhen vinden reeds promoties en examens plaats en worden door vele hoogleeraren cursussen en colleges gegeven, Kerknieuws .„ed. Hcrv. Kerk. Beroepen; te Bensdorp J. C. Terlouw te Wezep; te Bleskensgraaf (toez.) W. L. Tukker te Elburg; te Dedemsvaart (toez.) M. Wendte te Terhorne; te Olst (toez.) D. Benders te Stiens; te Puttershoek W. Hage, cand. en hulppred. te Den Ham (O.); te Slo- terdijk (vac. J. W. P. Ie Roy) J. de Groot te Driebergen en (3e predvpl.) B v. Ginkel te Katwijk a. Zee. Aangenomen: naar Drachten (Evang.) J. Veenstra. cand. te Zevenbuizen (Gron.). Benoemd: tot hulppred. te Harlingen A. Sluiter, cand. te Utredht; te Leiden J. v. Dalen. cand. aldaar: te Maarss«m .J. Goed hart. cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Tweetal te Holwerd N. B. KnoDoers te Lollum en K. Kramer te Medemblik; te Sohiebroek (2e pred.pl.) E. Pijlman te Lopik en G. R. Visser te Oudewater. Beroepen: te Houwerzijl C. v. Rij, cand. en hulppred. te Amsterdam. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen: te Buitenpost J. P. v. d. Stoel te Overschild. Aangenomen: naar ten Boer A. W. Bokman, cand. te Zwolle. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Nieuwpoort J. v. Doorn te 's^Gravendeel en M. Overduin te Werken dam. Evang. Luth. Kerk. Beroepen en aangenomen: naar Amsterdam (vac. dr C. Riemérs) C. Pel te Nijmegen. AFSCHEID EN INTREDE. Wegens vertrek naar Pijnaciker (2e pred.- plaats) nam ds C. A. v. Dam afscheid van de- Ned. Herv. Gem. van St Oedenrode, spre kende over Ex. 17: 11. Wegens bekomen emeritaat nam ds L. P. Louwe Kooijman afscheid van de Ned. Herv. Gem. van Baardwijk, sprekende over Ef. 3: 14, 16 en 17. GESCHORSTE PREDIKANTEN. Het classicaal bestuur van Amersfoort heeft om politieke redenen in zijn ambt ge schorst ds J. H. Koster. Ned. Herv predi kant te Maartensdijk (U.l en dat van Utrecht de Ned. Herv. predikanten ds C. J. v. d. Graaf te Vinke-veen en ds A. F. ^P. Pop te Koeken gen. Kerkelijke examens. Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kérk zijn toegelaten door het Prov. kerk bestuur van: Overijssel: W. A. B. Hage. te Utrecht, cand. aan de R.U. aldaar; Gelderland: J. v. d. Marei te Dieren; W. H. de Jong te Rijnsfourg en P. Simoons te Epe. allen cand. aan de R.U. te Groningen; Zuid-Holland: J. v. d. Graaff te Delft; D. Kalmijn te 's-Gravenhage: N. Kooreman te Leiderdorp; H. v. d. Linden te Oud-Bever land; P. H. Quartel te Westmaas; K. Schip per te 's-Gravenhage en J. C. Wisse te 's-Gravenhage. BEROEPBAAR. De volgende candidaten in de Ned. Herv. Kerk stellen zich beroepbaar: B. Breek, v. Breestraat 23 te Amsterdam-Z.: M. Enker, Stadhouderslaan 49 te Utrecht; C. G. J. Go- verts, Mrr Tripkade 33 te Utrecht; P. Si moons. C.' 133 te Epe (Geld.): J. C.. Wisse, Abrikozenplein 15 te 's Gravenhage: dr G. J. Woldinga. Pfet Heinstraat 103 te 's-Graven- hage. NED. HERV. GEM. VAN VALKENSWAARD- AALST. De Ned. Herv. Gem. van Valkenswaard- Aalst krijgt een nieuw kerkje, dat te Aalst aan den ingang van het dorp zal worden ge bouwd en 120 a 150 zitplaatsen bevatten zal. Het bouwterrein zal f 7000 kosten, zoodat per gezin daarvoor op een bijdrage van gemid deld f 50 gerekend wordt. NED. HERV. GEM. VAN GRONINGEN. Het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Groningen zal 7# Sept. a.s. bijeenkomen ter formeering van een viertal in de vac., ont staan door het emeritaat van ds C. W. Cool- sma en 21 Sept. opnieuw ter formatie van een viertal in de vac., ontstaan door de ves tiging van een ziekenhuispredikantsplaats. GEMEENTE-OPBOUW. In verband met de actie van Gemfeente- opbouw, die de laatste maanden in de Ned. Herv. Kerk tot openbaring is gekomen, heeft ds I. Voorsteegh, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage aan zijn kerkeraad een Open brief gericht waarin hij uiting.geeft aan zijn ernstige bezwaren daartegen. „Wil men werken voor de geestelijke ver nieuwing van de kerk, dan zal ten opzichte van fundamenteele beginselen geen enkele onzekerheid mogen heerschen. Helaas laat Gemeente-opbouw in het onzekere. Zij zegt wel de richtingen te willen doorbreken, maar de schrijver vreest, dat er door haar actie nog een richting bijkomt, waarvoor wellicht „Vrijzinnig-orthodox" of „Orthodox-vrijzin nig" een passende naam zou zijn." De schrijver brengt ook ter sprake de houding van het dagblad „De Nieuwe Ne derlander," die geheel naar den geest van „Gemeenteopbouw" is en „dat wij daarom niet gebruiken kunnen als Chr. dagblad in onze gezinnen, om ons aan haar leiding toe te vertrouwen. Dat een groot bedrag ter be schikking van genoemd blad is gesteld om het te steunen hoewel dat niet is aan vaard heeft het toch wel verbazing om geen ander woord te gebruiken gewekt. Gemeente-opbouw moge met „De Nieuwe Nederlander" in genoemde gepropageerde richting willen sturen, wij kunnen daaraan niet meedoen. Wij moeten ons, om des be ginsels wille, daartegen verzetten." KERKELIJK CONFLICT EN JEUGD. Blijkens een nieuw jeugd-orgaan „Gere formeerd Jeugdleven" onder redactie van dr H. Vogel, ds I. de Wolf en P. Jongeling, heeft het conflict in de Geref. Kerken zich uitgebreid tot de jeugd-organisatie. Wij lezen n.l. dat te Uithuizen in de prov. Groningen een jeugddag is gehouden, waar pl.m. 1600 bezoekers aanwezig waren; deze worden ge noemd „de vrijgemaakte jeugd van het Noor den der provincie Groningen." Eveneens vin den wij in het blad de mededeeling, dat is opgericht de Ring West-Overijsel van vrijge maakte Jongelingsvereenigingen. Op de ver gadering, waar dit plaats had, werd beslo ten onmiddellijk in contact te treden met de vereenigingen in Oost-Overijsel, om dus doende zoo spoedig mogelijk te komen tot de vorming van een afdeeling Overijsel. Der- dens wordt melding gemaakt van een voorl. Regelingscommissie in Groningen, die ook contact heeft met Drente en Friesland,

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2