lüT Qitxmt gjdhst %t(sTmtmttl Tokio seint r „Staakt het vuren op Java" Ned. Regeering komt op voor onze rechten IDist 01 «erie: 1 April 1920-15 October 1911 MAANDAG 90 AUGUSTUS 1915 series Ie Hargang ranat 1 Mei 1915. No. «7 hooigracht 35. Telefoon 22710 Hoofdredacteur: rj.jjjssfers Postrekening 5 8 9 3 6 h. diemer a Redactie: Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Staal üasiidj is aljeMmtl b. van der ros nu(0 bert til tegfjenspMt* Japansche delegatie te Manilla aangekomen Op Java, waar blijkbaar nog doorgevoch ten werd, zal dan waarschijnlijk nu ook de strijd gestreden zijn. In New-York is althans een bericht van het onder Japansche con trole staande radio-station te Batavia opge vangen, waarin' werd medegedeeld: „De kei zerlijke Japansche strijdkrachten op Java hebben van het hoofdkwartier het bevel „Staakt het vuren" ontvangen. De keizerlijke Japansche strijdkrachten zullen, zoolang dit noodig is, de leiding in handen houden om de rust en de orde te verzekeren". Dit was wel het voornaamste nieuws wat in den loop van vandaag bekend werd». Gisteren werd reeds gemeld, dat de Japan sche capitulatiedelegatie op order van gene raal MacArthur Zaterdagavond uit Tokio was vertrokken en Zondagmorgen vroeg op een eilandje bij Okinawa was aangekomen. Van daar zijn ze per Amerikaansch vliegtuig naar Manilla overgebracht, waar ze tegen den mid dag arriveerden. Het was een gezelschap van 16 personen. Ze werden zonder pistolen een verzoek om die te behouden werd afge slagen alleen met sierdegen tot de ver gaderzaal toegelaten. De eerste conferentie duurde 9\'2 u. en eindigde om half 3 's nachts. Bijzonderheden omtrent het besprokene zijn niet gepubliceerd. Wel dat een Russische delegatie naar Manilla komt en de bespre kingen vanmorgen zijn hervat. Uit Japan zelf komen berichten omtrent onrust. Volgens Domei heeft de Japansche totali taire partij besloten zichzelf te ontbinden en zooals deze partij het uitdrukt „opnieuw te begonnen volgens geheel nieuwe principes en idealen, nadat duidelijk de politieke verant woordelijkheid van de partij in het verleden zal zijn vastgesteld" Te Tokio zou onrust zijn teweeg gebracht door ongegronde geruchten omtrent plunde ring door Ameritoaansche troepen, die reeds geland zouden zijn. Bij het volk is er op aangedrongen, „zich te voegen naar het keizerlijk besluit met opoffering van ieder persoonlijk oordeel of belang. Zij. die niet aldus handelen, zijn geen loyale Japanners". Andere bevelen luidden: „Onthoudt u van overijlde daden die het vertrouwen der wereld i.n Japan kunnen verloren doen gaan. Handhaaft strikte discipline en hechte een heid. Hoedt u voor ongegronde geruchten". Domèi citeerde verder de Asahi Sjimboen, dat ten opzichte van de geallieerde bezet ting vertolaart: „De bezettingstroepen komen om er op toe te zien, dat de bepalingen der verklaring van Potsdam getrouwelijk worden in acht genomen. Hoe eerder het Japansche volk de geallieerde mogendheden er van overtuigt, dat de bepalingen der verklaring van Potsdam zijn verwezenlijkt, des te korter de bezettingsperiode zal duren. Ma.w. de bezettingstroepen zulten blijven tot het oogen-blik, waarop de goede trouw van Japan wordt erkend in de oogen der wereld. De ge allieerde troepen zullen geen militair be stuur instellen. Het bestuur van het Japan sche volk zal uitgevoerd worden door de Japansche regeering". In de buitenlandsche pers duiken reeds berichten op omtrent de problemen, waar voor de bezetters zich zullen zien gesteld. In de eerste plaats het verdwijnen van de aggressieve militaire en civiele adviseurs der regeering. Dan komt de voedselvoorziening, want Japan is rpet selfsupporting voor zijn meer dan 70 millioen inwoners. China zal er niet veel zin in hebben de haat is groot zoodat dan Amerika er voor op draait en ook Indië, met name Achter-Indië met zijn rijst. Korea schijnt weer zelfstandig te zullen worden. Hongkong wordt weer door de Engelschen bezet. Formosa en Mantsjoerije zullen hun toekomstig lot moeten afwachten en China zal zich eveneens een weg moeten banen om udt de verwarring te geraken. Overigens zijn er allerlei berichten omtrent de capitulatie, welke we in los verband laten volgen. Tokio binnen enkele dagen bezet? De Australische minister, van Defensie heeft volgens een Reuterlbericht uit Sydney mede gedeeld, dat, afgaande op door de Australi sche regeering ontvangen inlichtingen, de Japansche oapitulatieafgevaardigden a.s. Dinsdag van Manilla naar Tokio zouden terugkeer en. dat Tokio binnen enkele dagen bezet zou zijn en dat aldaar de formeele overgave zou geschieden. Verklaring van nieuwen Japanschen minister-premier. De nieuwe minister-premier van Japan heeft zijn ministers verklaard, dat zijn poli tiek, door den keizer zelf geinspireerdge grond zou zijn op eerbied voor de grondwet, controle op het leger en handhaving van de binnenlandsChe orde. Nederlandsche geïnterneerden te Sjanghai vrij gelaten. Volgens mededeeling van den Zwitserschen zaakgelastigde te Sjanghai aan het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn op 15 Augustus jl. Britsche, Amerikaansche en Nederlandsche geïnterneerden in het gebied van Sjanghai door de Japanners vrij gela ten. Hierbij zijn ongeveer 6.000 burgers van Engeland en de dominions, en een kleine duizend Amerikaansche en Nederlandsche onderdanen betrokken. Door gebrek aan be huizing moeten zij- in kampen verblijven, tot dat de geallieerde troepen zulten zijn aange komen. Bijzonderheden omtrent den persoon lijken welstand van de geïnterneerden zijn nog niet bekend. Onderhandelaars naar Japan terug. De Japansche afgevaardigden hebben gene raal MacArbhur's hoofdkwartier verlaten en zijn teruggekeerd naar Japan. Hun vertrekt had plaats om -4 uur gemidd. Greenwich-tijd. HET DERDE ZILVERSCHIP KOMT TE ROTTERDAM AAN De tijd van Piet Hein schijnt weer te keeren. Gisteren kwam het derde schip ge laden met zilveren munten te Rotterdam aan na de „Prinses Margriet' en de „Oranje polder", die dezer dagen zijn gearriveerd. Waarschijnlijk handelt het om in Amerika aangemunte zilveren geldstukken, welke via Engeland naar hier verscheept worden. Gouv.-Gen. Van Starkenborch op vrije voeten Toestand waarin hij verkeerde was niet ongunstig Reuters correspondent te Tsjoengking meldt: Naar luit.-generaal Wedemeyer, de Amerikaansche commandant in China gis teren bekend heeft gemaakt, is een medische eenheid per parachute neergelaten in een krijgsgevangenkamp 100 mijl ten Noorden van Moekden in Mantsjoerije. Gouverneur Van Starkenborch lacht. En hij heeft er reden voor! Onder de vele hooge geallieerde officieren en bestuursambtenaren bevond zich ook de goeverneur-generaal, jhr Tjarda van Star kenborch Staohouwer, die, naar Reuter meldt, op speciaal verzoek van Koningin Wilhelmina uit Mantsjoerije geëvacueerd wordt. De medici ondervonden geen tegenstand van de Japanners en vonden de omstan digheden veel beter dan zij hadden ver wacht. Nota aan de V. S., Engeland, Rusland en Frankrijk De Nederlandsche regeering heeft een nota gericht tot de regeeringen van de V.S.. Groot Brittaunië, Sowjet-Rusland en Frank rijk, waarin ,de Nederlandsche aanspraak op schadevergoeding van Duitschland formeel naar voren wordt gebracht. De nota her haalt het eerder gedane verzoek om zoo spoedig mogelijk restitutie van door de Duitschers uit Nederland gestolen eigen dommen, die als zoodanig kenbaar zijn, hetzij die eigendommen in Duitschland of elders gevonden worden. Deze goederen zijn nog niet vrijgegeven door de militaire autoriteiten in Duitsch land. In de tweede plaats maakt de Neder landsche regeering aanspraak op een eerlijk en rechtvaardig aandeel, wat alle Duitsche binnenlandsche en buitenlandsche activa betreft, welke voor herstelbetaling zullen worden aangewend. Voorts herhaalt de Nederlandsche regee ring, dat zij het recht voorbehoudt aan spraak te maken op aangrenzend Pruisisch grondgebied, in dien zin, dat Nederland compensatie kan verkrijgen voor den Duit- schen overval. De nota roept vervolgens in herinnering, dat met het oog op de bewezen diensten en de zware verliezen, welke de Neder landsche koopvaardijvloot gedurende den oorlog heeft geleden, de Nederlandsche re geering aanspraak maakt op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle schepen, die Duitschland zal overgeven. De nota legt den nadruk op de mate van de verwoesting, welke door den oorlog is veroorzaakt, en vervolgt met te zeggen, dat meer dan 8 pet van den bouwgrond van ons land onder water is gezet en dat meer dan 2 pet braak heeft gelegen met het oog op den aanleg van versterkte zones, mij nenvelden en vliegvelden door de Duitschers, 6 pet is bovendien onbruikbaar gemaakt voor onmiddellijk gebruik door de militaire operaties. NEDERLAND EN DE OVERGAVE VAN JAPAN Ook is aan de regeeringen van de landen, welker strijdkrachten in de onmiddellijke omgeving van Ned.-Indië aanwezig zijn, her innerd, dat Nederland naar behooren dient te worden gekend in alles wat de overgave van Japan betreft. DAT een door ds C. Wijhe geschreven brochure over de verschrikkelijke toestanden in het N.S.B.-kamp te Vught volgens een door Koos Vorrink ingesteld onderzoek een volkomen scheef getrokken beeld geeft van de werkelijkheid. DAT alle Russen, die naar hun land terug willen keeren, zich naar de fabrieken der fa. Arendonk te Tilburg kunnen begeven. DAT de 250 Ned .steenfabrieken van voor den oorlog 145 millioen steen en per maand produceerden en de 45, die momenteel, in het Zuiden ten deele weer in bedrijf zijn, slechts een maandproduotie hebben van 15 millioen stuks. DAT in de later bevrijde gebieden een 50-tal fabrieken bedrijfsklaar zijn met een gezamenlijke capaciteit van 70 millioen, doch de beschikbare koten maar juist voldoende zijn om de 45 fabrieken in het Zuiden op gang te houden. DAT kap. C. Kamphuis van den Repa- trieerinsgdienst bij zijn arbeid te Lübeck beslag heeft weten te leggen op de volledige archieven der Ned. Oost-Compagnie. DAT studenten van alld Ned. universiteiten en hoogesoholen zich met een open brief tot minister v. d. Leeuw hebben gewend, waarin ze protesteeren tegen de verlaging tot negen maanden van den maximumtermijn voor uit sluiting van studenten die de loyaliteitsver klaring hebben geteekend zonder er van te hebben geprofiteerd. DAT in N. Limburg de bewoners der ge teisterde huizen ook nog veel last ondervin den van ratten. DAT bij Maasniel (L.) twee 12-j. jongens, die op een granaat sloegen, werden gedood, terwijl een moeder met twee kleine kinderen zwaar gewond werden. DAT de Brabantsehe schoenproductie thans 35 pet van de vooroorlogsche bedraagt, doch de hulpstoffenvoorziening en het personeels vraagstuk groote zorgen baren. DAT in Melick-Herckenbosch (L.) een 35-j. vrijwillige mijnen ruimer is gedood. DAT te Nijmegen is overleden burgem. J. A. M. Bruineman van Druten tevens lid der Eerste Kamer. DAT op Walcheren 4500 huizen zijn hersteld en 430 gesloopt, waarvan er 138 in het ge ïnundeerde gebied hadden gestaan. DAT voor dakbedekking soms gebruik ge maakt werd van geperste benzineblikken. DAT de part. secretaris en secretaresse van H.M. de Koningin een rondreis maken door Twente, om Hare Majesteit over den toe stand aldaar in te lichten. DAT de gemeente Lochum deze week ook gas krijgt voor particulieren. DAT alle in Gelderland vroeger afgekon digde evacuatiegebieden zijn opgeheven. DAT tot commandant der Groningsche brandweer is benoemd maj. J. Dijkstra, ondercommandant der Haagsche brandweer. DAT tusschen Groningen en Enschedé, waar thans een boemeltrein loopt, binnen kort een sneltrein zal worden ingelegd. DAT er ook weer eenige treinen per dag rijden tusschen Groningen en Nieuwe Schans, terwijl de verbinding AmsterdamLeeuwar den, dank zij het herstel van den veerdienst EnkhuizenStavoren, aansluiting geeft op Groningen. DAT aan mr M. Sichterman op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgemeester van Almelo onder dankbetuiging voor zijn bewezen diensten. DAT op initiatief van het „Katholiek Indisch Bureau". Schenkkade 226, te 's Gra- venhage een comité gevormd is tot steun aan Indië, waarin o.m. zitting hebben de oud- ministers Aalberse, Deckers en Weiter. DAT men voor dit doel giften kan storten op gironr. 37772 ten name van het K.I.B. met vermelding „Oproep voor Ons Indië". DAT te De Steeg een begin is gemaakt met het weer samenstellen van het bevolkings register, waartoe aan de burgerij de noodige formulieren zijn uitgereikt. DAT te Middelburg een autobus met in Zeeland bekende N.S.B.-ers is aangekomen, die allen in het Militair Hospitaal zijn onder, gebracht en zich daar ook onder bevinden Martien Beversluis en diens vrouw, Jo Bever sluis-Vers traten. DAT er hier te landè weer begonnen is met de productie van chloorbleekloog. doch deze voorloopig nog bestemd is voor de industrie, weshalve men op huishoud chloor voor de wasch nog even zal moeten wachten. DAT wanneer het transport der voor de Kon. Ned. Zoutindustrie te Hengelo beschik baar gestelde koten straks vlotter kan ge schieden, er bijna 8000 ton zout per maand kan worden gewonnen en het rantsoen zal worden verhoogd. DAT er met België besprekingen zijn ge voerd over den aankoop van populierenhout voor onze lucifersindustrie, daar het reeds geïmporteerde populierenhout in de eerste plaats voor onze klompendinustrie is be stemd. DAT te Amsterdam uit een opslagplaats aan de Keizersgracht voor f 100.000 aan bont vellen is ontvreemd. DAT weldra een scherpe prijzencontróle kan worden verwacht op meubel veilingen en deze contróle zich zoowel tot de veiling houders als notarissen, deurwaarders, hun assistenten, verkoopers en koopers zal uit strekken. DAT de tentoonstelling „Weerzien der Meesters" in het Rijksmuseum te Amster dam thans een maand geopend is en al door ruim 60.000 personen is bezocht. DAT als 't ware in aansluiting op deze expositie in de Residentie de volgende maand een tentoonstelling van 100 doeken zal wor den gehouden onder den titel: „Den Haag eert de Nederl. schilders der 19e eeuw". DAT ingaande 16 Aug. jï. geen nieuwe aanmeldingen voor de marine-vrouwenafdee- ling meer in behandeling kunnen worden ge nomen. DAT ten behoeve van oorlogsinvalieden en -weduwen een blaadje „De Kareoler" wordt uitgegeven, waarvan de administratie geves tigd is op Kondnginnel. 57 te Rijswijk (Z.H.). Havenstaking ten einde De Rotterdamsche havenstaking, dia ter plaatse zeer onsympathiek was, ook omdat zij een bedreiging voor het geheele verzwakte en verarmde Nederland sche volk vormde, is ten einde. Met bijna algemeene stemmen heeft de z.g. Eenheidsvakbeweging tot opheffing besloten. We zullen voor 't oogenblik in de voor geschiedenis en het verloop niet terugtreden. Niet, gelijk een briefschrijver, die ons van fascisme meende te moeten beschuldigen veronderstelde, omdat we niet durven, maar nu de vrede er is, lijkt ons napraten niet zeer nuttig. Slechts willen we onzen lezers de motivee ring voor de opheffing niet onthouden, om dat zij in haar eenvoudigheid zoo welspre kend is. De voorzitter van de E.V.B. deelde Zater dag zijn mannen het volgende mede: „Gisteren is een van de werkgevers in het havenbedrijf, zii het zonder machtiging van de Scheepvaartvereeniging Zuid. als bemid delaar cppetreden. Na onderhandelingen met de E.V.B. heeft deze werkgever een onder houd met den betrokken minister gehad, welk onderhoud gunstig is verloopen. Bij deze besprekingen met den ^bemiddelaar had het bestuur toegezegd, haar leden te zullen adviseeren den arbeid weer te hervatten, mede omdat gebleken is, dat de geheele be volking nog alt ij d sterke antipathieën tegen deze staking koestert. Bovendien zijn er troepen aangekomen en wanneer Maan dagmorgen het werk niet zou worden hervat, kon het wel eens gebeuren, verklaarde, hij, dat de hel over ons losbreekt." Dit slot van de voorziterlijke mededeeling schijnt ons het zwaartepunt van zijn verkla ring te bevatten. Te meer omdat wel ge bleken was. dat de E.V.B. nog slechts streed voor wenscïien in strijd met de wet en ver langens, die voor de havenarbeiders onmo gelijk konden worden vervuld, gelijk ze ook voor ieder Nederlander onvervulbaar zijn. We verheugen ons over dezen afloop en hopen, dat ons volk voortaan voor derge lijke machtsworstelingen, waarbij millioenen consumenten het kind van de rekening drei gen te worden, gespaard zal worden. Havenstakini te Rotterdam beë:nd'gd De havenarbeiders te Rotterdam zijn van morgen op de oude voorwaarden aan het werk gegaan. In een brief aan de Scheepvaartvereeniging Zuid, heeft het bestuur der Eenheidsvakbe- weging medegedeeld, dat het bereid is. zich aan de „regelen van het spel" en aan de uit spraak van den rijksbemiddelaar, te onder werpen. Hiermede behoort deze tweede ha venstaking tot het verleden. Voor het overige zie men de mededeelingen voorkomende in de driestar over de haven staking. ZATERDAG 25 AUG. ROODE KRUISDAG. STEEKT DE VLAGGEN UIT! IR. S. L. LOUWES ZAL VERANTWOOR DING AFLEGGEN. De minister var\ Landbouw, V. en V. heeft op verzoek van ir. S. L. Louwes een commissie ingesteld, voor welke deze ver antwoording zal afleggen van het door hem tijdens de bezetting als directeur-generaal van de voedselvoorziening gevoerde beleid. De secretaris der commissie is mr. J. Ie Poojp. Binnenhof 3, 's-Gravenhage. Gen. maj. dr. N A. A. v d Roemer plotseling overleden In de Residentie is plotseling overleden, in den ouderdom van 58 jaaar, gen. maj. dr N. A. A. van der Roemer, tweede inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Kon. Landmacht. Tijdens de laatste mobilisatie en de oor logsdagen stond hij aan het hoofd van den Geneeskundigen Dienst. Dr Van der Roe mer was verder tweede voorzitter van het Ned. Roode Kruis. DE HOUDING VAN HET HOOGLEERAREN. CORPS TE GRONINGEN. De Senaat der Groningsche Universiteit heeft zich in een schrijven tot den Chef vaa het M.G. gewend, waarin zij de punten be handeld, die volgens uitspraak van heit M.G. een inbreuk bevatten op de vrije werkzaamheid der Universiteit. De Senaat sprak er zijn leedwezen over uit, dat door het afzonderlijk publiceeren van de uit spraak, in den lande de indruk gewekt is, als zou de daarin gewraakte .slappe hou ding" speciaal aan de docenten der Gron. Universiteit ten laste kunnen worden ge legd. LOONSVERHOOGING IN DE ZUIVEL INDUSTRIE Het College van Rijksbemiddelaars heeft allen werkgevers in de zuivelindustrie en in het melkinrichtingsbedrijf, met uitzondering van die in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, vergunning verleend de loonen van 31 October 1942, te verhoogen met f 6.per week. Over de drie groote steden wordt nog overlegd. W eerbericht Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I.: de algemeene weerstoestand ver andert slechts zeer langzaam. Verwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: half tot zwaar bewolkt, iets warmer, aanvankelijk in het Noorden hier en daar eenige regen, overigens overwegend droog. Zwakke wind. ZON EN MAAN. Dinsdag zon op 6.33 en onder 20.53; maan op 20.17 en onder 3.28. HERDENKINGSWEEK 25—31 AUGUSTUS STICHTING 1940—1941

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1