Een Nederlander van buitengewoon formaat Bonnen voor de twee komende weken Wereld in feestroes over Jap, nederlaag Van over de grenzen JjEIDSdflf UUURAT^TT VRIJDAG 17 AUGUSTUS IMf Huide aan Goev.-Gen. Tjarda van Starkenborgh Mmister Schenmerhorn heeft een radio rede gehouden over Japans capitulatie. Zoo is dan thams. aldus begon hij. het heuglijk en pledhtig oogenblik aangebroken: de oorlog, de grootste van alle tijden, de verschrikkelijkste, die de historie gekend heeft, is van de aarde gebannen. Het Japan- sche keizerrijk is de laatste in de rij der roofstaten, die zieltogend in elkaar is gezakt. De weg omhoog ligt vrij voor alle volkeren en alle rassen. De oorlog is gekomen, wij deden wat wij konden tegen den overmachtigen roover. Op den 7den Maart 1942 bleef de Gouver neur-Generaal. jhr mr O. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. eenzaam achter. Het is nu het oogenhlik om namens de re geering een Nederlander van buitengewoon formaat te eeren. Van Starkenborgh heeft met den moed en de wijsheid die rijn per soon eigen rijn. zijn plaats op een historisch oogenblik gekend als weinigen. Hij wist, dat er voor den Gouverneur-Generaal van Hare Majesteit de Koningin sflechts één mogelijk heid was. namelijk het harde lot deelen met het volk. dat aan zijn zorgen was toever trouwd. De Nederlander heeft zijn plaats in Indonesië, heeft er zijn taak en rijn verant woordelijkheid, niet alleen in dagen van voorspoed en zegen, maar ook in dagen van rampzaligheid en lijden. Reeds vóór dat een telegram van de regeering uit Londen dit bevestigde, stond bij van Starkenborgh vast. dat er slechts één mogelijkheid voor hem bestond: op zijn post blijven. Thans,na deze oorlogsjaren, zullen er weinigen rijn, dae niet met groote dankzaarheid de wijsheid van dit besluit zullen inzien. De Nederlan ders hadden plaats in Indonesië. De regeering zal thans oogenblikkelijk maatregelen treffen om een 9chip naar de dichtstbijgelegen havenplaats te zenden, ten einde den Gouverneur-Gen er aal, indien zijn gezondheid dit toelaat, met eere terug te voeren naar de plaats, die hij op 7 Maart 1942 moest verlaten, den troon van Buiten zorg. Ten slotte stond de minister-president stil bij wat in Indië moet gebeuren. De menschen moeten zoo goed mogelijk worden geholpen. Rust en welvaart moeten worden opgebouwd in een ontredderde wereld met onze ver zwakte hulpbronnen. Zoo moet Indonesië uit de duisternis naar het licht worden ge bracht. Wij zullen het de hand reiken. De oorlog is ten einde. God geve. zoo be sloot de minister, dat wij thans met elkan der den weg mogen betreden. waarlangs wat meer rust. wat meer welvaart en als het mag, iets meer menschelijk geluk voor hoog en laag kan worden gevonden. Een bange tijd is voorbij, onnoemelijk is er ge leden. er zijn uit de rijen dezer volkeren helden aan den dag getreden. Moge het ons tezaam gegeven zijn. te toonen. dat wij als volk verstaan, dat uit hun óffer onze roe ping ons tegemoet klinkt." Na den minister-president sprak de mi nister van Overzeesche gebiedsdeelen, prof. Logemann. Hij deelde mede. dat de verbindingen met Indië zoo spoedig mogelijk zullen worden hersteld. Nadat de minister zich in het Maleisch tot de inheemsche bevolking van Ned.-Indië had gericht, zeide hij o.m.: Dit is het wat de regeering het meest bedrukt: „Wij kon den niet klaar zijn om Indië volledig te hel pen. Wij zijn te laat bevrijd, te radicaal uitgeplunderd. Tenslotte deelde hij mede, dat ten aan zien van de wijziging der Ned.-Indische staatsregeling de Regeering de eerste voor bereidende maatregelen reeds ter hand had genomen. Leege schatkist moet weer gevuld worden Dep. van Financiën werkt met grooten spoed Op het ministerie van Financiën wordt met grooten spoed gewerkt aan een rege ling van de oorlogsschade en aan de stich ting van een nationale herstelfinancierings maatschappij. Tevens zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding de verdere geldzuivering en de registratie van effecten en andere vermogensbestanddeelen Op het terrein van de belastingen kan een navorderingsbesluit worden tegemoet gezien. Wat in de afgeloopen jaren op het gebied van de belastingen door oorzaken van aller lei aard te weinig is geheven, zal worden nagevorderd. Verder wordt er een urgentieprogram uit gewerkt voor een herzien belastingstelsel, dat de lasten welke op de ondernemingen drukken verlicht, waarvoor uiteraard op andere punten compensatie zal moeten wor den gevonden. Ook kan een vermogensaanwasbelasting worden verwacht. (Vervolg hoofdartikel Japan pag. I). Op deze wijze stond alles weer op zijn plaats. De keizer, de wijze en grootmoedige, het volk weenend, het hoofd in het stof, voor het keizerlijk paleis! De atoombom, die. volgens Soezoeki, zoo groote schade aanrichtte en het aangezicht van den oorlog totaal veranderde, heeft ons heel wat veroorzaakt. In de eerste plaats een mislukte poging van Japan om via Rusland in contact- met de geallieerden te komen. Moskou wees, in overeenstem ming met bestaande afspraken, deze bemid deling af en antwoordde met een oorlogs verklaring. Toen schoot alleen over het aanvaarden van de verklaring van Potsdam. Van den korten tusschentijd heeft de Sovjet-Unie een vruchtbaar gebruik ge maakt. In een blijkbaar van troepen vrij wel ontbloot Mantsjoerije is het in een paar dagen enkele honderden kilometers opge rukt in de richting van het begeerlijke spoorwegknooppunt Charbin, landde in Ko rea en op het eiland Sachalin op het deel. dat Japan zich had toegeëigend, waardoor het met Rusland mede-bezitter er van was. MacArthur, de aangewezen liquidateur van het Japansche militairisme en de ge* roofde gebieden, is inmiddels zijn taak be gonnen. Hij zal er met Amerikaansche gron digheid wel spoed mee maken. Toch zal veel beleid hier ook noodig zijn, want de nieuw geschapen toestand bergt van meet af tal van moeilijke problemen in zich als men het oog eens even laat gaan over de geschiedenisbladen van deze eeuw. Ze zullen zoo langzamerhand wel opduiken in Japan, China, Voor- en Achter-Indië en misschien ook nog wel in de Mohamedaansche wereld van het niet zoo verre Oosten. We mogen niet rusten aldus spreker neen, nu begint het werk pas. Ook nu zul len er offers en zal er zelfverloochening van ons gevraagd worden. Nog veel is er te doen. Laat Nederland nu toonen, ®ok als er geen zichtbare vijand meer is om tegen te vechten, dat het de moeilijkheden weet te overwinnen. Wij gaan naar Indië en we zullen het werk klaren zoo besloot mi nister Logeman. NED. KOLENPOSITIE WORDT WAT GUNSTIGER. Gedurende Mei zijn uit Duitschland 1600 ton kolen in ons land ingevoerd, ln Juni 22.000 ton en in Juli 49.000 ton; voor Augustus kan gerekend worden op den in voer van 50.000 ton Ruhrkolen en 25.000 ton Amerikaansche kolen. Voor September zijn, in verband met de afspraken te Londen van de European Coal Organisation de verwachtingen niet on gunstig. Zoowel de invoer van kolen als de eigen Nederlandsche productie zijn in de afge loopen maanden ver bij de verwachtingen achtergebleven Voor de komende maanden is echter de hoop gewettigd, dat een ver betering van onze kolenpositie zal intreden, mede dank zij de hulp, die wij van geal lieerde zijde op dit gebied ontvangen. Examen nuttige handwerken, Rotterdam. ROTTERDAM, 11 Aug. Geëxamineerd 13 cand. Geslaagd de dames: C. C. Verlinde, P. A. Bonefaas, J. W. van Da el, M. A. de Groot, M. A. Heesterbeek, M. A. Hofman, M. G. v. Hove, L. Knop, R. C. Koops, C. E. Luhde, H. M. v. d. Pol, allen te Rotterdam; voorts J. C. T. Kamp te Schiedam en M. H. M. J. v. d Drift te Delft Kerk en School NED. HERV. KERK. Drietal te 's-Gravenhage (vac. stads- kerkewerk) dr A. v. d. Hoeven te Warns- veld, P. Lugtigheid te Deventer en M. A. Krop te Geldermalsen. Beroepen: te 's-Gravenhage vac. wij len C. J. Laarman) A. Oskamp te Velp; te Amsterdam (als jeugdpred.) A. Oskamp te Velp en als ziekenhuispred. A. Nijmans te Nijverdal; te Roordahudzen H. Zuiderveld te Scherpenzeel (Fr.); te St. Johannesga- Delfstrahuizen (2e pred,pl.) (toez.) G. Pet- tinga, cand. en hulppred. aldaar; te Utrecht (vac. jhr. H. L. A. Martens v. Se- venhoven) A. A. v. Rulër te Hilversum, (vac. P. Veen) J. J. F. Franck te Velp en (vac. J. R. Wolfensberger) (toez.) J. de Groot te Driebergen. Bedankt voor Lexmond L. Trouwborst te Aalburg en Heesbeen. OEREF. KERKEN. Beroepen te Franeker (vac. G. Brink man) H. Pol te Halluan. Aangenomen naar Rotterdam-C. (als miss.pred. voor Midden-Java) Raden Soedarmo, cand. te Ermelo. VRIJGEMAAKTE GEREF. KERKEN. Beroepen te Sliedrecht L. L. v. d. Vliet te Hij-ken. VERBIEDT DE BIJBEL DE DOODSTRAF? De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Epe heeft zich in een schrijven aan de Alg. Synode dier N.H. Kerk tegen de doodstraf uitgesproken. Zij beroept zich daarbij op Bijbelsche argumenten (Matt. 12 20 en Ezech. 33 11) maar wijst er ook op dat de weder-invoering thans de haatgevoelens der massa streelt en geen respect voor de rechts orde afdwingt. Gen. Synode der Gere>.r erken In de te Utrecht gehouden slotzitting van de Generale Synode der Ger. Kerken rap porteerde ds P. v. Strien over de ingeko men voorstellen in betrekking tot het be noemen van deputaten voor samenspreking. met de uitgetreden leden der Geref. Ker ken De synode benoemde tot deputaten voor deze zaak als primi prof. dr G. Ch. Aalders, prof. dr G. C. Berkouwer, ds G. Bouwmeester te Rotterdam, ds N. Duur- sema, ds P. v. Strien en ds C. v. d. Woude en als secundi ds J. de Vries te Tilburg, ds J. A. Schep te Assen en ds J. Weggemans te Leiden. De synode besloot om iemand vrij te stel len teneinde zich te kunnen geven om dc kerken die door scheuring in moeilijkheden geraakt zijn van voorlichting te dienen. ZIJ benoemde als zoodanig dr D. v. d. Zanden te Groningen, die vanwege de Part. Synode van Groningen in het Noorden ook als zo.o- danig werkzaam is geweest. Aan de rond vraag namen verschillende leden deel. Op voorstel van ds C. v. d. Woude besloot de synode twee leden aan te wijzen die in de vergadering van den Utrechtschen kerke- raad de inzake het voorstel-Utrecht door de synode aangenomen conclusies zullen toe lichten. Als zoodanig benoemde de synode prof. dr G. M. den Hartogh en prof. dr J. Ridderbos. Aan het einde van de zittingen richtte de assessor, ds W. L. Milo, een woord van har- tetlijken dank tot den praeses voor rijn uitnemende leiding. De praeses heeft hierna een slotwoord ge sproken waarin hij wees op de moeilijke zit tingen die ditmaal plaats vonden, waarin onder (jruK en spanning meermalen gewerkt moest worden. We leggen alles, aldus spr., in handen van Hem, die rechtvaardiglijk oordeelt en willen rustig onzen weg gaan. Spr. was bijzonder verheugd over de een stemmige besluiten van dezen laatsten zit tingsdag. We gaan, zoo besloot spr., uiteen, met de bede dat God niet moge laten varen het werk Zijner handen. Hierna ging de praeses voor in dankgebed en sloot de zitting provisorisch. KERKELIJKE EXAMENS. Vrijgemaakte Geref. kerken Theol. Hoo- geschool te Kampen geslaagd voor het prop. examen K Deddens te Groningen. Dit behoort, naar wij hopen, voor altijd tot het verleden: Australische troepen, deel uitmakende van de Kon. Ned. Indische Luchtmacht, op marsch naar een vliegveld voor nieuwe operaties tegen de Japs. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, 15 Aug. Gemeentel, univer siteit: Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: „Vraagstuk ken der gele koorts". M. F. Polak, geb. Xe Hilversum. EXAMEN HOOFDAKTE. 's-GRAVENHAGE. 16 Aug. Geslaagd voor A: mevr. A. Stork-Luberti, Den Haag; me}. C. J. W. Mol. Leiden; A. W. Monster. 's-Gra- vendeel: W. J. Smit, Schiedam; Th. E. de Nijs, Hillegersberg; mej. E. L. Perij, Go- rinchem. Geslaagd voor B: Th. J. W. v. d. Rijk, Den Haag: T. de Vlaming. Schiedam; G. W. Bergman. J. J. Mol. P. Rotscheide, mej. J. C. Mostertnian, allen Rotterdam; C. J. M Rensing. Voorburg; J. W. Mersch, Vlaardingen. GRONINGEN. 13 Aug. Geslaagd voor A: mej. A. Groenewold, Groningen; mej. H. J. Amelsbeng, Groningen; H. A. Braam, Gieten en J. A. C. van de Beek, Groningen. Geslaagd voor B: mej. F. G. Formsma, Warffum; mej. A. J. Bouwman. Groningen en F. W. van de Haspel, Paterswolde; H. Honig, Oldehove; M. D. Vrolijk en K. Buseman. beiden Vlagt- wedde. VERHOOGING MAXIMUM GEWICHT POSTSTUKKEN Met ingang van 16 Aug. 1945 zal in het binnenlandsch verkeer het maximum toe laatbaar gewicht van brieven en drukwer ken worden verhoogd tot 500 gram. Te vens zal het van dien datum af weer mo gelijk zijn om in het interlocaal verkeer monsters te verzenden. Een nieuwe uitbreiding van de mogelijk heden wordt gevormd door het feit. dat ook brieven met aangegeven waarde toe gelaten zijn, uiteraard tot een maximum gewicht van 500 gram. ZEEPVERVANGENDE WASCHMIDDELEN ZONDER BON Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zeepverva-ngende wasdhimiddelenvoor zoover zij voorradig zijn, in het vervolg zon der bon mogen worden verkócht. Voor de periode van 19 Aug. t/m 1 Sept. geven onderstaande bonnen recht op het koopen van de er achter vermelde artikelen: A561, A562, A563, A564, A565, B561, B562, B15 (i.v.) en D13 (i.v.) 800 gram brood. A566, A567 400 gram brood. A568 600 gram biscuits. A570 125 gram peulvruchten. A571, B564, B565 250 gram suiker. A572. B567, B568 125 gram boter A573, A574, A575, B570 125 gram margarine. A576 2 liter melk. B571 6 liter melk. B16 (i.v.) en C16 (i.v.) V/2 liter melk. A577, A578, A580, B572, B17 (i.v.) 1 kg aardappelen. B563, E13 (i.v.) 250 gr. rijst of kindermeel. B566, C17 (i.v.) 2 tabl. chocolade (110 gr.). 528 200 gram bloem. 529, 530 125 gram gort. 531 100 gram vermicelli. 532 100 gram eipoeder. 533 100 gram kaas. 534, 535 100 gram versch vleesch of 4 oz (112 gr.) vleesch in blik of 4 oz (112 gram) I visch in blik. 536 100 gram zout. 537 ongeveer 225 gram huis houdzeep. Al deze bonnen zijn geldig t/m 1 September behalve die voor vleesch. melk en aard appelen, welke slechts t/m 25 Aug. geldig zijn. Deelnemers aan de Centrale Keuken moeten aldaar bij den kaartverkoop de bonnen A577, A578 en B572 voor aardappelen en 534 voor vleesch inleveren. Zelfverzorgers moeten op door de distri butiediensten aan te geven dagen aldaar in leveren: graan A561. A562, A563. A564, A565, A566, A567. A568, B561. B562, B15 (inlegvel) en D13 (inlegvel); voor vleesch 534 en 535 voor melk A576. B571, B16 (inlegvel). C16 (inlegvel); voor aardappelen A577, A578, A580, B572 en B17 (inlegvel). In Bombay was moesson-regen zelfs geen beletsel Met gebogen hoofd komen straks de Ja pansche soldaten naar huis, omdat zij na twaalf jaren van strijd hun verheven Tenno geen nieuwen luister hebben kunnen bijbren gen, maar den vaderlandschen bodem moeten betreden, terwijl vijanden en aartsvijanden de heerschappij voeren en de Zoon van de Zon meer marionet is dan hij ooit was. Elders in de wereld is de reactie op het 'einde van het pleit tusschen recht en poli tiek fatsoen en misdadige heerschzucht en internationale struikroo versmanieren, een gansch andere. We hebben er reeds iets van gemeld en het was het tegendeel van „wee- nen en verontschuldiging," maar vreugde uit den grond des harten. Nog enkele staaltjes laten we volgen: In N ieuw - Zeel and was de reactie op het groote nieuws een pandemonium, in den vorm van sirenegeloei en klokgelui. De eer ste minister, Fraser sprak voor de radio. De Londenaars sprongen hun bed uit en vlogen de straat op, nadat zij de aankon diging van Attlee hoorden. De scheepssire- nes bliezen voor het laatst „veilig"-signaal. Er werd vuurwerk afgestoken en vreugde vuren werden ontstoken. De menschenmenigte, die op Whitehall sa mengepakt was, ten einde den koninklijken stoet, ter gelegenheid van de opening van het parlement, gade te slaan, nam deze ge legenheid te baat om het koningspaar haar onbegrensde vreugde te toonen. In Bombay was de moesson-regen niet in staat het enthousiasme der duizenden men schen te dempen. Vooral de manschappen die een training van maanden hadden on- Welke krijgsgevangenen keerden niet terug Repatrieeringsdienst verzoekt opgaven. Alle gezinnen in Nederland, aldus de Re patrieeringsdienst, waarvan vader, man, zoon of broeder gedurende de oorlogsjaren door de Duitschers in krijgsgevangen schap werden gevoerd of teruggevoerd of tijdens vijandelijkheden in krijgsgevangen schap zijn geraakt, worden verzocht de na men van hen, die niet teruggekeerd zijn of nog vermist worden, schriftelijk te willen op geven aan het bureau van den kolonel J. A. G. van Andel, verbindingsofficier voor de krijgsgevangenen bij het Militair Gezag, in het B.P.M.-gebou-w, kamer 227 te 's-Graven hage. Bij die opgave in duidelijk schrift te ver melden: volledige naam en voornamen, krijgsgev.nummer en het kamp. waar hij het laatst geweest is. Ter wegneming van alle misverstand deelt het College van Rijksbemiddelaars mede. dat met ingang van 21 Juni 1945 een algemeene toestemming is verleend tot ver hooging van de loonen met 15 boven het loonpeil van 31 October 1942 of 25 boven het loonpeil van 10 Mei 1940. dergaan voor den laatsten aanval op Japan, waren blij „dat het voorbij is." De Egyptenaren namen in een rustige ge moedsstemming van het historische bericht kennis, mede als gevolg van het~Ramadan- feest. President Vargas van Brazilië heeft den 15den Augustus als nationalen feestdag ver klaard om het einde van den oorlog te vieren. In Washington verscheen president Truman met zijn echtgenoote op het bordes van het Witte Huis na herhaalde kreten van de menigte, die hem wilde zien. Voor de op gestelde microfoon zeide hij: „Dit is een groote dag. Het is de dag. waarop wij sinds Pearl Harbour gewacht hebben.' Sydney werd veranderd in een gekken huis toen de aankondiging van den vrede vernomen werd. Er werd gezongen, gefloten en gedanst. In Canada steeg de feestvreugde in alle steden ten top. 5 a 5% millioen Amerik. troepen wor den in de e.v. 12 18 maanden gedemobi liseerd. Er komen in Engeland zooveel mili taire sigaretten in den zwarten handel, dat men het zenden van goedkoope sigaretten aan soldaten wil stop zetten. Gedurende den oorlog heeft Amerika 298.792 militaire vliegtuigen gebouwd. De „kalm-aan"-staking in Londen is opgeheven. Boeren in Kansas (V. St.) brengen graan voor Nederland bijeen. De „groote vier" zullen vertegenwoor digd zijn bij het onderteekenen der capi tulatie. Over de afbakening van de Russisch- Poolsohe grens is overeenstemming ver kregen. De Sowjet-troepen zijn in Mantsjoekwo blijven oprukken. Het actieve element van de atoombom is plutonium (u 239). een afsplitsing van uranium. De Nanking-regeering, Japans creatie, is uiteengegaan. In een Iraksghe provincie is een opstand uitgebroken. Japansche vliegtuigen hebben Woensdag nog een aaiwaj op de Amerikaansche vloot gedaan. 7 millioen Amerikanen worden in het eerstvolgende jaar gedemobiliseerd. De Engelsche Koning heeft telegrammen van dank en gelukwensch gezonden aan MacArthur en Mountbatten. Het Fransche socialistencongres sprak zidh uit voor een poging om tot eenheid met de communisten te komen. Hermann Meister te Heidelberg is de eerste Duitsche uitgever, die zijn bedrijf mag voortzetten; hij zal wereldklassieken ia klein formaat uitgeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2