i™„ gxuuuft Cnïtsdj* sir: Mac Arthur neemt IDist °U teugels in handen Holland roept Ned. ië vanuit Australië JAPANt Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1945 Se serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, Jfe. (5 Afoonnementsprijoen V jgf - Mm Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Postrekening 58 9 36 H. DIE MER Redactie- Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken $tdttlU£lStidj is B. van' der ros mijn bert in i is abettocQ i leeft enspttt* Oom van den Mikado vormt nieuwe Jap. regeering Generaal MacArthur heeft in zijn eerste communiqué voor Japan het bevel gegeven, dat de Japansche regeering en de keizerlijke generale staf een zender tot zijn voortdu rende beschikking moeten stellen, opdat zijn bevelen aan het Japansche volk kenbaar ge maakt kunnen worden. Hij heeft verder gelast de vijandelijkheden oogeniblikkelijk te staken en vertegenwoor digers naar Manilla te zenden om instruc ties in ontvangst te nemen. Zijn boodschap luidde verder: ,,De vertegenwoordigers moe ten vergezeld worden door bekwame advi seurs van de Japansdie vloot en lucht macht, grondig op de hoogte met alles, wat de vliegvelden in de buurt van Tokio be treft". Generaal Mac Arthur In de laatste 48 uur van den oorlog zijn «log 42.000 ton Japansche scheepsruimte tot Binken gebracht. Keizer Hirohito heeft reeds voorgesteld leden van de keizerlijke familie naar de ver schillende gevechtsfronten te zenden, ten einde controle uit te kunnen oefenen op de uitvoering van het keizerlijk bevel. Het kon nog wel tot 12 dagen toe duren voordat aan alile onder deelen van het Japansche leger het keizerlijk bevel bekend zou. zijn. Het kan nog tot de volgende week duren der de inleidende besprekingen met Japan kunnen beginnen. De Japansche delegatie kan nog niet vertrekken, beweren de Ja panners. Vele dooden en honderd gewonden te Rotterdam Vuurpijl kwam in kist munitie terecht. Aan het einde van den Nationalen feest dag en tevens van den eersten dag van de Rotberdamsche vlootweek werd op de Nieuwe Maas een grootsch vuurwerk afge stoken. Een vuurpijl mislukte en kwam brandende terecht in een kist met munitie op een langs de wal gemeerd schip. Er ont stond een geweldige explosie en paniek on der de opgepakte menigte. Volgens voorloo- pige berichten zijn er 5 dooden te betreu ren, terwijl minstens 72 personen ernstig werden gewond. Tal van lichtgewonden moesten in de Rotfcerdamsche ziekenhuizen worden verbonden. Ook op het Engelsche oorlogschip heeft de ontploffing een aantal dooden en gewonden geëischt Het aantal is nog n.iet bekend. Weerbericht Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig tot Zaterdagavond 18.00 uur: Koel. aanvankelijk krimpende en afnemende Wind, tijdelijk regen, later gebroken bewol king en ruimende wind. Vrijdag: zon onder 21.04 en maan onder 1.00; Zaterdag zon op 6.27 en onder 20.59; maan op 17.39 en onder 1.38. DAT te Amsterdam de leider van een ver zetsgroep. die voor het illegale werk clan destien stroom had gebruikt, door den politierechter thans tot f 25 boete -is ver oordeeld. DAT de Mij der Ned. Letterkunde te Leiden een j aarlijiksche vergadering heeft gehouden ter voorbereiding van de gewone jaar lij ksche vergadering, die in den a.s, herfst zal plaats vinden. DAT te Vlissingen weer een groot deel Van het strand toegankelijk is en er op den boulevard weer druk wordt 'geflaneerd. DAT de tenor Joseph Schmidt, hier vooral bekend geworden door zijn lied „Ik hou Van Holland", op 38-jarigen leeftijd in Zwitserland is overleden. DAT van R.K. zijde een groote campagne Wordt voorbereid ter bestrijding van de (geestelijke verwording in gezin en maat schappij. DAT de nieuw benoemde secr.-generaal Van Handel en Nijverheid, Dr. P. Ruin, al Weer een lid is van de SDAP DAT voor automobilisten het rittenboekje en de bandenkaart zijn afgeschaft, doch het w?' 1-bewijs gdhandhaaft blijft. D.. de stoomgemalen „Leemans" te Den Oever en „Lely" te Medemblik respect. 1000 Vh 1800 M3 water per minuut uit de Wie- i*ingermeer pompen, waardoor het peil an derhalve c.m. per dag daalt. De bevelhebber der Japansche legers in China heeft zich overgegeven aan Tsjang Kai Sjek. Japan wordt niet in bezette zones ver deeld, maar bezet door troepen van de vier mogendheden. Britsche. Amerikaansche en Australische oorlogsschepen zullen een triomfalen intocht houden in de haven van Tokio. In Birma zwijgen de kanonnen. De Russen vechten door tot Japan,de wa pens neerlegt. 'De Chineesohe communisten veroorzaken moeilijkheden bij de herbezetting van Sjsfnghai. Nieuw Japansch kabinet Keizer Hirohito heeft zijn oom, Maroehikoe Higasjikoeni, bevel gegeven een nieuw kabi net te vormen. Deze oom was in April van dit jaar door den keizer benoemd tot opper sten raadsman. Het kabinet is reeds ge vormd. Behalve die van Oorlog en Marine, worden de posten bezet door burgers. Prins Konoje, een vroegere mini ster-pres id ent, zal vermoedelijk optreden als vice-premier, volgens Domei. JAPANSCHE CAPITULATIE DELEGATIES VERTROKKEN Volgens Radio-Tokio. zijn beden drie Ja pansche capitulatie-delegaties per vliegtuig uit Tokio vertrokken naar China. Mantsjoe- rije en „Het Zuiden". Deze boodschap was uitgezonden voor het hoofdkwartier van ge neraal MacArthur te Manilla, en luidde ver der nog: „Type en herkennLngstedkenen van de vliegtuigen alsmede hun routes zijn zooals reeds eerder is medegedeeld. Van Mook spreekt als vader tot z'n kinderen Hooge Ned.-Indische autoriteiten staan in Australië gereed om met de eerste geallieer de detachementen naar Indië te vertrekken. De mogelijkheid bestaat, dat geïsoleerde Ja pansche afdeelingen tegen de orders in blij ven doorvechten. Deze zullen als oorlogs misdadigers worden behandeld. Hoe sneller de geallieerde landingen plaats hebben hoe beter het zal zijn. De officieele aankondiging van de Ja pansche overgave werd in Australië met on beschrijfelijk enthousiasme ontvangen. Gis teren werd in Columbiakamp een dankdienst gehouden. Kort na de bekendmaking van het groote nieuws heeft Lt G.-G. Van Mook zich over tie radio tot dè Ned.-Indische bevolking gericht en haar geluk gewenscht. „De oude autoriteiten kunnen hun taak hervatten", zoo zeide hij. „Zij moeten de plaats innemen van de meeloopers en ver raders die zullen worden verwijderd. Werkt allen samen in de bescherming van onze iandgenooten op de best mogelijke ma nier. Houdt de maatschappij gaande daar het land slechts in geordende omstandighe den kan worden gered en omdat uw werk van thans de eerste grondslag is voor een zelfstandig Indonesië, zooals door Hare Majesteit werd aangekondigd en dioor ons allen wordt gewenscht". Voorts merkte hij op: - „Mochten de Japs de orders hunner re geering niet opvolgen of trachten U op een dwaalspoor te brengen, luister niet naar hen en weiger gehoorzaamheid. Luister naar de radio, die U alle noodige inlichtingen en in structies zal geven. Begin te zorgen voor de gevangenen en de verschoppelingen die de Maarschalk Pétain naar een fort Maarschalk Pétain is, naar offcieel wordt medegedeeld. overgebracht naar het fort Portalet, waar tijdens de Dudtsdhe bezetting Daladier. Reynaud e.a. geïnterneerd zijn ge weest. Pétain is niet alleen ter dood ver oordeeld. doch ook tot „nationale onwaar digheid". terwijl al zijn bezit is verbeurd verklaard. Dr H. Rutger s, secr. van het Bij bergenont- schap en prof. dr. F. W. Grosheide, voorzit ter, hebben toestemming verkregen om zich naar Engeland te begeven teneinde in het ontstellend tekort aan Bijbels voor Nederland en aanstonds voor Indië voorziening te ver- Ie rgen. DAT binnenkort nog drie hulpgemalen te zamen 2400 M3 per minuut zulllen verwijde ren en men aldus tegen 15 November den polder weer drooggemalen hoopt te hebben. DAT in Utreoht een monument zal worden opgericht voor spoorwegmannen die m dienst van het vaderland vielen en daar naast overal in het land, waar aldus 9poor- wergpersoneel omkwam, op de desbetref fende stations plaquettes zullen worden aan gebracht. DAT kort geleden ruim 12.000 kistjes ge munt zilver en goud van de Ned. regeering met 3 treinen uit Wolverhampton (Enge land) naar een haven zijn vervoerd ter ver scheping naar Nederland. DAT in Paramaribo, Willemstad en Ceylon de Nederlanders uitbundig de bevrijding van Ned. Oost-Indië hebben gevierd. DAT de particuliere schippers te Rotterdam volgens den wensch der regeering, voorloo- pig in 's lands belang niet zullen staken, doch den minister-president hebben ver zocht de verlaagde vrachtprijzen te herzien. DAT tegen den verkoop van brood zonder bon scherp zal worden opgetreden, daar an ders de gunstige positie der broodvoorzie ning in gevaar wordt gebracht. DAT Dinsdag weer een groep N.I.C.A.-per- soneel uit Den Haag is vertrokken. DAT Koning George en H. M. de Ko ningin n.a.v. Japan's nederlaag gelukstele grammen hebben gewisseld. DAT de procureur-fiscaal van het -Am- sterd. Gerechtshof heeft aangedrongen op meer getuigenverklaringen tegen politieke Grijpt de Regeering dan nog niet in Rotterdamsche staking dwingt er toe. De situatie in de haven van Rotterdam is nog steeds ongewijzigd, dat wil zeggen, dat van de enkele duizenden havenarbeiders er slechts een honderdtal werken. Het voor naamste punt is, dat de arbeiders weigeren tot half zes door te werken. Het gevolg is, dat thans 31 schepen dn de haven liggen, welke niet gelost kunnen wor den. De schepen zijn geladen met hout. wol, tarwe, levertraan, honing, katoen en klee ding. Bovendien is vanmorgen een Deensch schip, geladen met 80.000 kilo boter, eieren en spek. bestemd voor de burgerbevolking, aangekomen, dat eveneens niet gelost kan worden. Vier Liberty-schepen elk met 8000 ton graan en meel aan boord, hebben de haven weer verlaten en koers gezet naar Antwerpen: Vermoedelijk zal de lading voor ons land verloren zijn. Ministers Schermerhorn en Drees voor de radio. In het wekelijksdhe radio-kwartier der regeering zial vanavond 9 uur de minister president spreken over den toestand in de gevangenenkampen. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, zal morgenavond om 9 uur een radio rede houden over de staking in de Rotter damsche haven. OPROEP AAN FAMILIE VAN OMGE KOMEN STUDENTEN Ouders en (nabestaanden van in den oor log omgekomen of vermiste studenten wor den verzocht aan de studentencontactgroep van de betreffende universiteit of hooge- school opgave te doen van aanleiding en oorzaken die tot het verlies van hun zoon (etc) hebben geleid. zwaarste slachtoffers van de Japansche overheersching waren. Geef hun het voed sel dat U kunt sparen en herstel hun dom- den vijand ontstolen vrijheid. Weet wel dat hoe sneller en beter de misdaden van den vijand zijn goedgemaakt, des te sneller en sterker Indonesië zal herrijzen. We zullen spoedig bij U zijn. Ontvangt onze hartelijke gelukwenschen. Weest ervan over tuigd., dat alle Indonesiërs in het buitenland en het geheele Nedierlandsche volk op dezen glorierijken dag met U ^jn. Tot ziens. Leve de Koningin". Als de tros wordt losgesmetenJa dat komt gelukkig weer, want Indië wacht op duizenden flinke Hollandsche jongens, die bereid en in staat zijn er van te maken wat het eenmaal was. verdachten, daar het vaak lang niet gemak kelijk is de noodige bewijzen te verzamelen. DAT dit zelfs geldt voor landverraders," die vooraanstaande posities hebben ingenomen. DAT in Amsterdam dagelijks 5 a 6 aan giften van diefstal van auto's en motorfiet sen worden gedaan. DAT aldaar de Nat. Feestdag gevierd is met toespraken op den Dam en muziek. DAT de Ned. Exlibris-kring is herrezen als een stichting. DAT Woensdagmiddag oók de nog wer kende arbeiders in de Rotterd. haven tot staking zijn overgegaan. DAT Prins Bernhard gisteren de maritieme tentoonstelling te R'dam heeft geopend. DAT volgens den Comm. der Koningin ln Limburg spoedig een luclrtverbinding Den HaagLimburg mag worden verwacht. DAT te Beesel (L.) del9-jarige Vincent uit Reuver door een gevonden granaat is gedood. DAT te Breda de heer C. M. uit Hoeven, die zijn 2-jarig dohtertje voor een auto wil de wegtrekken, met het kind in zijn armen is aangereden en 'beiden werden gedood. DAT Gedeputeerden van Groningen H. M. de Koningin een telegram deden toekomen, waarin de eerbiedige gelukwenschen met den historischen dag werden aangeboden en te vens gewag wordt gemaakt van de diepe ont roering, over de bevrijding van Indonesië. DAT Heusden aan de Maas gisteren weder om werd verblijd door 4 uit Alkmaar af komstige schepen met goederen. Het driemogendhedenpact van 27 Sept. 1940 was bedoeld als een poging der as (Duitschland en Italië) om Amerika te in timideer en. Maar. Op 7/8 December 1941 overviel Japan, terwijl het te Washington twee hooge diplo maten als onderhandelaars werkzaam had. Amerika op de vlootbases Pearl Harbour op Haiti en op Guam met. gelijk Amerika een jaar later meedeelde, groot succes. Vijf li nieschepen, drie torpedojagers, een groot drijvend dok en twee hulpschepen der vloot werden tot zinken gebracht of onbruikbaar gemaakt. Voorts werden 3 slagschepen, 3 kruisers en 2 hulpsohepen beschadigd. Bijna 4000 dooden, vermisten en gewonden vielen te betreuren, en ruim 150 vliegtuigen gingen verloren. Deze smet op de eer der Ver. Sta ten werd als een smaad gevoeld en zou wor den uitgewischt. Dat is gebeurd. Op 14 Aug. 1945 was de verraderlijke vijand onmachtig op de knieën gebracht en een eind gemaakt aan de wereldbenauwing van jaren. Bloed, zweet en tranen, dooden en ge wonden, arbeid en leed, zijn op overvloedige wijze geofferd ten bate van de geheele menschheid. De tranen vloeien thans in het met zooveel trotsch, in naam der réchtvaar- dighid ten oorlog getogen Japan. Men is misschien al weer bijna vergeten hoe dat destijds is toegegaan. De geschiede nis is een groot leerboe en daarom veroor loven we ons nog eens aan de Decemberda gen van 1941 te herinneren, toen de Euro- peesche oorlog tot een wereldoorlog werd. Tojo, toen minister-president, verklaard® zeker van de overwinning te zijn. Japan kon om zijn prestige niet aan de eischen van Amerika, dat o.a. annuleering van het Drie- mogendhedenverdrag wenschte, voldoen. Het voortbestaan van het land stond op het spel. „Mijn leven behoort den keizer", zoo zeide hij. „en ik weet, dat het geheele Ja pansche voik zich onvoorwaardelijk geeft voor het groote doel der keizerlijke politiek. Opkomst of ondergang staat thans voor het Japansche imperium op het spel en voor Oost-Azië een nieuwe orde, welvaart of in eenstorting. Voor 100 millioen Japanners is de tijd ge komen alles op te offeren voor de zaak des vaderlands, heette het. Ditzelfde werd in de officieele oorlogsver klaring in den typisoh-Japanschen gedach- tengang betoogd. We willen er een paar zin sneden aan ontleenen om te doen zien hoe het nu weenend met schaamte belijden, dat men in zijn offers tekort geschoten is en dus oorzaak werd van den ondergang des lands, daarmee volkomen parallel loopt. Het be wuste stuk had den volgenden aanhef: „Wij, bij 's hemels genade keizer van Japan, gezeten op een troon die onafgebro ken sedert eindelooze eeuwen bestaat, ver zekeren U. onze getrouwe, dappere onder danen. dat wij hierbij den oorlog verklaren aan de Ver. Staten van Amerika en het Britsche Rijk." Na verzekerd te hebben, dat leger en vloot hun uiterste best zullen doen bij het voeren van den oorlog en de amb tenaren getrouw en vlijtig hun taak zullen vervullen, wordt de natie opgewekt tot een dracht. opdat niets zal mislukken bij het nastreven van de oorlogsdoeleinden. „De verzekering van een stabielen toestand in Oost-Azië en het bijdragen tot den wereld vrede is de ver vooruitziende politiek, die werd geformuleerd door onzen grooten, ver heven keizerlijken grootvader en onzen grooten, keizerlijken vader, die hem op volgde en welke ons zoo na aan het hart ligt. Het onderhouden van vriendschap onder de volken en het genieten van welvaart met alle volken is steeds het leidend beginsel van de buitenlandsche politiek van ons volk geweest. Met geduld en hoop hebben wij déze din gen verwacht, maar onze tegenstanders heb ben niet in het minst een geest van ver zoeningsgezindheid aan den dag gelegd en dus schiet in zelfverdediging slechts het eenige middel over om elke hindernis op den weg te verpletteren." En dan komt het merk waardig slot van het stuk. „Terwijl de geheiligde schimmen van onze keizerlijke voorvaderen ons uit den hooge beschermen, vertrouwen wij op de loyaliteit en den moed van onze onderdanen in de rustige verwachting dat de taak ons nagela ten door onze voorvaderen, zal worden voortgezet en dat de bronnen des kwaads welcira zullen worden gestopt, zoodat een voortdurende vrede onwrikbaar in Oost- Azië zal worden gevestigd, waardoor de roem van ons rijk wordt bestendigd." Voorvaderencultus, mystiek, roeping om -leider der Oost-Aziatische volken te zijn, discriminatie der „tegenstanders," insinua- "ties, zelfvoldaanheid en zelfverzekerdheid, superioriteitsbesef, bluf en zooveel meer cor« respondeeren in dit gteheele stuk op gees- teselementen, waarmede wij hier in het Wes ten twaalf jaar lang in aanraking zijn geko men en waarvan we slachtoffer geworden zijn. De „geheiligde schimmen" der keizerlijke voorvaderen hebben het er ten slotte niet te best afgebracht. Maar dat is niet erg, men brengt eenvoudig het volk, dat in zijn feodalen gedachtengang nog leeft en zich beweegt, kalm weg onder de suggestie, dat het zelf tekort geschoten is. De keizer blijft dan de wijze onaantastbare man. De vijand heeft een bijzondere uitvinding gedaan, waartegen we niet opgewassen zijn. Keizer lijke wijsheid zal echter een nieuwen weg tot de toekomst openen om den tegenwoor- digen toestand onder de oogen ziende de oude nationale politiek vrede en welvaart met de volken te verdedigen. Zoo is het gegaan. Soezoeki, de minister-president, bood het ontslag van zijn kabinet den Tenno aan, omdat de nieuwe toestand nieuwe mannen met nieuwe ideeën eischt. De keizer ver zoekt den premier aan te blijven: inmiddels heeft de minister van Oorlog, die zich het ergst gecompromitteerd voelde, harikiri ge pleegd. In den kabinetsraad deelde Soezoeki mede, dat de keizer zijn land niet veranderd wenschte te zien in verschroeide aarde. „Wij. het Japansche volk, weenen en bieden den keizer onze allernederigste verontschuldi gingen aan", zeide hij. Ondanks het feit, dat het volk heeft gefaald, had de keizer het volk niet berispt. Zeer genadig! (Zie vervolg pa*. 1)

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1