JUettttrf iJlsrljf (iouranf Japan wil onvoorwaardelijk capituleeren ldisj u stadsnieuws la icrle: 1 April 1929-15 October 1941 DINSDAG 14 AUGUSTUS 194S fa aerial le Jaarguif vanet T Met 1949, No, n Abonnementsprijs 10.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaa' Hoofdredacteur: H DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-?)ationaal Dagblad Bureaux Redact)* *n Administratie: HOOIGRACHT 99. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 0 voor Leiden en Omstreken „StfltthttS&b is myn (j*rt in lepenspi Nog geen bevestiging van officieele zijde De vroege radioberichten meldden, dat Japan nog steeds de capitulatie niet had ge teek end en aanvaard. Een telegram uit Washington van omstreeks 9 uur bracht echter de bood schap: Domei deelt mede, dat de Japansche regeering de voorwaarden, vervat in de nota, welke door de Ver. Staten aan Tokio overhandigd is, heeft aan vaard. Met deze sobere informatie omtrent het groote nieuws volstaan, we voor- loopig en wachten het nadere offi cieele nieuws af, dat zonder twijfel brengen zal hetgeen we allen hopen. De besprekingen duurden, terwijl wij wachtten, onverminderd voort. De weg van Tokio naar Washington via Bern bleek wat lang. Admiraal Nimitz bood daarom Tokio aan het contact te vergemakkelijken, door het Amerikaarische radiostation op Guam te gebruiken. Naar men te Washington geloofde, zijn reeds gisteravond voor" midder nacht onderhandelingen begonnen tusschen admiraal Nimitz en de Japansohe regeer ing. Inmiddels ging de oorlog te land en in de lucht voort. De Russen maakten in 'Mandsjoerije groote vorderingen van 15 tot 40 km in de richting van Charbin en vanuit de lucht werd Japan gestadig gebombardeerd De Russen passeerden zelfs passen van het Khingou-gebergte. De Japanners boden hier en daar tegenstand. Ook zijn de Russen een opmarsch in de richting van Peking be gonnen. In Korea zijn, evenals in Mandsjoerije, een aantal plaatsen veroverd. Op Sachalin zijn de Russen aan land gegaan vlak bij het Ja pansche deel van het eiland. Ze hebben daar vorderingen gemaakt. MacArthur bombardeerde met 400 vlieg tuigen deelen van Japan en Formosa. Een vloot van 400 geallieerde oorlogssche pen beweegt zich in de buurt van Okinawa. Japan ziet daarin een aanduiding, dat een landing on de hoofdeilanden in de bedoeling ligt. Hier en daar zijn Japanners begonnen zich over te geven. Ö.a. op het eiland Bougain ville, ten Oosten van N.-Guinea en in een deel van Ohina staakten zij den strijd. De diplomatieke correspondent van Reuter Wijst nog eens op de moeilijkheden met het (keizerlijk huis. Iedere verandering in de kei zerlijke macht vertegenwoordigt voor de Ja pansche regeering. die kwalijk kan toestaan dat het prestige van den keizer wordt ver kleind, een grooter moeilijkheid. Het zal de Japansohe regeering duidelijk zijn. dat de formuleering inhoudt, dat er verschil van meening in de vier voornaam ste geallieerde landen bestaat. Het uiteinde lijk lot van den keizer is onbekend. Het be rust in de handen van den opperbevelheb ber van de geallieerden. In alle geallieerde landen is de publieke opinie over den „zoon des hemels" verdeeld. Er zijn er, die hem als een serrui-religieuse figuur zonder beteekenis zien. Anderen be schouwen hem als oorlogsmisdadiger en als werkelijk leider van het Japansche fascisme. Het is nog steeds niet duidelijk, in hoeverre een dezer gezichtspunten op den langen duur de overhand zal krijgen. Ten aanzien van aard en hoedanigheid van het besluit ver klaart men te Londen ten overvloede, dat de Japansche aarzeling beteekent. dat men zioh de kans om vrede te sluiten niet wiil laten ontglippen. Zonder twijfel staat de Japan sche keizer voor het alternatief van troons afstand of zelfmoord. Rechtstreéksohe afwij zing van de geallieerde voorwaarden wordt dn hooge mate onwaarschijnlijk geacht. Terecht heeft een briefschrijver er op ge wezen, dat naast het Shinto-isme in Japan na de openstelling voor buitenlandsche invloeden (1865) ook het via Korea en China binnen gedrongen Boeddhisme grooten opgang ge maakt heeft. Inderdaad. Vooral ten platte- lande vindt men belangrijke Boeddhistische centra, evenals in Birma en Siam. Dat Boeddhisme is in de laatste decennia vrij sterk beïnvloed door andere godsdienstige opvattingen, ook door het Christendom. Het is soms zoo Westersch geworden het imperialisme van Japan b.v. dat velen er hun vertrouwen in verloren. In 1889 kreeg Japan godsdienstvrijheid, al bleef het Shin to-isme met de Keizer-vereeering de officieele eeredien st. Dat gaf den bovendrij venden partijen steeds het gereede middel in handen om hun beleid te dekken met de geestelijke autoriteit van den Keizer. Dat zijn in hoofdzaak de machthebbers voor leger en vloot, vooral van de vloot, die sinds jaren het heft in handen hebben. Zij zijn met name verantwoordelijk voor den aanval zonder oorlogsverklaring op China, en later, toen China vooral aan de vloot weinig bevrediging schonk, op de uit breiding van den wereldoorlog door den onverhoedschen aanval in December 1941 op Amerika, waar een Japansche delegatie aan het onderhandelen was om den oorlog te ontgaan. De militairen deden maar wat hun goed docht, maar zullen thans het eindpunt in het graf van hun misdaden vinden. Ze zullen hun „gezicht verliezen", al zullen velen door „harikiri" te plegen ontkomen aan hun gerechte vernedering en straf. Aan de oolrogsmoede wereld. Volgens den Amerikaanschen radio-omroep heeft Radio Tokio zich tot de „oorlogsmoede wereld" gewend en verklaard, dat men zich gereed moet houden voor een belangrijk bericht. Ook Reuter meldt dat er een Domei- bericht is opgevangen, meldende, dat er omstreeks 21 uur Japanschen tijd 12 uur 's middags G.M.T. „iets belangrijks" zal worden bekend gemaakt. Volgens een anderen Japanschen nieuwszender zal het drie uur later gebeuren. Deze mededeelingen zijn gedaan in de Japansche taal voor bezet Azië. Een vroegere mededeeling van Domei, die in het Engelsch werd gedaan, is nog niet in het Japansch herhaald. De „National Broadcasting Comp." te New York meldde, dat twee Japansche zenders om één uur dertien minuten G.M.T. uit den aether verdwenen na internationale codetelegrammen te hebben uitgezonden. De N.B.C. voegde er aan toe, dat het hier „het kanaal betreft, dat waarschijnlijk wordt ge bruikt om het Japansche antwoord aan Bern te doen weten". Hoe Japan tot capituleeren besloot Overzicht van den gang van zaken. A.F.P. meldde vandaag uit Washington: Op 10 Augustus om 14 uur maakte de Japan sche radio-omroep bekend, dat Japan bereid was zich te onderwerpen aan de voorwaar den van Potsdam, op voorwaarde, dat de po sitie van den Keizer niet zou worden aange tast. Om 18 uur 45 bereikte de Japansche nota Washington. Op Zaterdag 11 Augustus om 10 uur 30 werd het Amerikaansche ant woord aan de Zwitsersche ambassade over handigd. ten einde te worden doorgegeven aan Japan. De V.S. namen het Japansche voorstel aan, maar de Mikado zou onderge schikt zijn aan het geallieerde opperbevel. Op Maandag 13 Augustus schreven de Japanners het uitblijven van hun antwoord toe aan het niet ontvangen der Amerikaansche nota. Op Dinsdag 14 Augustus om 1 uur 43 maakte de Japansche radio bekend, dat Japan de Ame rikaansche voorwaarden aanvaardt. WEERBERICHT VAN DE BILT (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagav.) Zwaar bewolkt met plaatselijk een enkele bui. Zelfde temperatuur. Noordelijke wind. ZON EN MAAN. Hedenavond gaat de Zon om 21.07 onder en de Maan om 23.47. Morgen gaat de Zon op om 6.23 uur en onder om 21.05. terwijl de Maan om 14.18 opgaat er» om 0.07 uur onder gaat. Tuinders willen aanvoer naar veilingen staken Al weer een dreigement tot de regeering. In verband met de prijzenpolitiek der re geering heeft de Coöp. Tuinbouwveiling Veur en Omstreken een telegram aan den minister van Landbouw c.s. gezonden, -waar in de aandacht wordt gevestigd op de hooge kosten, die tegenwoordig aan den tuinbouw verbonden zijn. Voorts wordt herinnerd aan de woorden van den premier, die destijds gewaagde van het recht op behoorlijke be looning van den arbeid. Indien, zoo wordt in dit telegram gezegd, binnen 14 dagen geen bevredigende regeling is getroffen, zul len de tuinders de aanvoeren naar de veilin gen stóp zetten. (Wij achten deze actie in hooge mate on sympathiek. daar iedere ingewijde weet, dat de tuinders in de afgeloopen jaren heel behoorlijk in vele gevallen zelfs heel on behoorlijk zaken hebben gedaan. En meent men dan thans, m de lijn van de Rot- terdamsche anarchisten, maar terstond met een staking te moeten dreigen?! Redactie). niet 't Limburpsche fruit mag verrotten Oogst getaxeerd op 29 a 30 millioen kg. De Limburgséhe fruitoogst is, nu de Be tuwe en Bommelerwaard voor het meeren- deel zijn uitgevallen, van de grootste betee kenis voor ons volk. En die oogst is, al zal de kwaliteit door diverse oorzaken wat min der zijn dan voorheen, wat de kwantiteit betreft waarschijnlijk uitstekend. In veiling- kringen wordt ze getaxeerd op 20 a 30 mil lioen kg. De spoorwegen zullen het echter niet naar het Westen kunnen transporteeren, daar de kolentransporten voorrang moeten hebben. Ook de binnenvaart komt niet in aanmerking, daar het fruit dan te lang on derweg is. Het is daarom zaak, dat er vol doende autotractie voorhanden is, temeer, daar Limburg veel te weinig opslagplaatsen bezit. Mocht ook 't vervoer met auto's on toereikend zijn, dan staat het vast, dat het fruit in Limburg moet blijven, hetgeen wil zeggen, dat het aan verrotting moet worden prijsgegeven. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar 's-Heerenberg C. A. Schenk te Sappemeer. Bedankt: voor Warmond K. J. H. Burgy te Westmaas. Geref. Kerken. Aangenomen naar Breda G. Smeenk te Vlissingen; naar Zwolle (vac. D. Vreug- denhil) G. Lugtigheid te Zeist. Bedankt voor Nieuwer-Amstel-Noord (2e pred.pl.) G. Meynen te Amsterdam-West. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Zedst J. C. Maris te Oud Beyerland. Kerkelijke examens. Theol. Hoogeschool te Kampen. Ge slaagd voor prop. ex. H. Moll te Uithuizen. GIFTEN EN LEGATEN. De Oud-Geref. Gemeente te Grafhorst ont ving voor de derde maal een gift van f 500. Academische examens. GRONINGEN, 13 Aug. Geslaagd voor het voorbereidend examen godgeleerdheid J. Struys en A. J. Rpodzant; voor het cand.- examen rechtsgeleerdheid mej. J. Brauns en L. Ruighaver; voor cand.examen geneeskunde H. J. M. Steinmeyer; voor doet. examen ge neeskunde mej. J. W. van Heel, P. van Deursen, H. Hamminga, E. J. Heer inga, J. J. de Lange, J. Leutscher. A. van der Schaaf en J. G. Soer. Examen Hoofdakte. 's GRAVENHAGE, 14 Aug. Geslaagd voor A en B: A. van Kapel te Leiden, mej. L. A. Kok te Rotterdam. W. F. van Kralingen te 's Gravenhage, J. A. van Lamb algen te Rot terdam, mej. O. Malland te 's Gravenhage. Geslaagd voor A: J. L. Kattestaart te Rot terdam. Geslaagd voor B: A. J. Lenting te 's Gravenhage, G. van Kempen te Rotterdam. DAT het Ned. ms. „Bonaire" gisteren te IJmuiden is binnengeloopen met niet alleen 3.600 ton cellulose doch ook 32 repatrianten Uit Zweden aan boord. DAT binnenkort in de groote steden (20.000 tot 50.000 inw.) ten Noorden van de Waal, begonnen zal worden met de distri butie van versche visch. DAT de eerste ontspanningscantine voor de arbeiders bij de actie .Walcheren moet droog" is geopend en de bekende radiospre ker A. den Doolaard, die tot de arbeiders behoort, het zijne zal bijdragen. DAT via Emden vele schepen, afkom stig van Urk en Zeeland, uit Duitschland naar Delfzijl terugkeeren en dat nu het wach ten is op het M.G. die ze aan de rechtmatige eigenaars over zal dragen. DAT 55 mannen van de lijnenspecialis- tenafdeeling van de Genie, thans in Roer mond gestationneerd. zijn en daar met 250 Duitsche krijgsgevangenen mijnen ruimen. DAT de 15-jarige Th. Leenders en de 12- en 14-jarige gebrs. Sanders uit Afferden. aldaar gedood zijn, door onvoorzichtigheid met een gevonden pantservuist, evenals de 24-jarige F. Geraeds uit Kessel, die op een mijn trapte. DAT alle Deensch bankpapier is ingetrok ken; het kan bij de Ned. Bank worden in geleverd. DAT Zij, die voor Mei 1943 hun loyaliteits- verklaring terugtrokken, zich bij de Univer siteit te Amsterdam voor inschrijving kunnen aanmelden. DAT volgens M.G, van de 170 gemeenten in Z.-Holland er thans 42 volkomen van mij nen zij» gehuiverd. DAT is ingesteld een Raad voor rechts herstel, met 'het doel de rechtsverhoudingen, welke door de Duitschers waren verstoord, te herstellen en overeenkomsten, die onder dwang werden gesloten, te vernietigen. DAT deze Raad. die onder leiding staat van oud-minister Gerbrandy, o.m. omvat een afdeeling beheer voor het vroegere vermo gen van Duitschers en den Duitschen Staat, alsook van N.S.B.'ers, een afdeeling voor zieningen voor rechtspersonen en een afdee ling effectenregistratie. DAT waarschijnlijk al in September de hotels, café's, slijterijen etc. weer zullen worden bevoorraad met gedistilleerd op ba sis van 40 pet van het gebruik in normale tijden. DAT tot dusver 3000 binnenschepen met een gezamenlijken inhoud van een millioen ton in ons land zijn opgespoord en aan de eigenaren teruggegeven, terwijl ook een aan tal Duitsche schepen en schepen van NSiB-ers in beslag konden worden genomen. DAT voor de opsporing van Ned. binnen schepen in Duitschland reeds een commissie naar N.W. Duitschland is vertrokken en het zelfde zal geschieden m.b.t. in andere lan den. DAT de in 1937 te Rotterdam ontworpen kruiser „Zeven Provinciën", die bij de komst der Duitschers in 1940 tot het stadium van de z.g.n. huls was gevorderd, vermoedelijk niet meer zal worden afgebouwd, daar het ontwerp verouderd is. DAT de leider van den pl. distributiedienst te Schiedam, L. C. Wielhouwer, door den P.O.D. is gearresteerd. DAT evenals te Rotterdam circa 1000 ha venarbeiders te Amsterdam een proteststa king van 24 uur hebben gehouden, waardoor de dienst van de Lemmerboot ook in de war werd gestuurd. DAT met ingang van 21 Juni j.l. in het Westen alle loonen met 15 pot boven het loonpeil van 31 Oct. 1942 of met 25 pet bo ven dat van 10 Mei 1940 mogen worden ver hoogd. DAT de voorraden lectuur van de N.S.B.- en de Duitsche bureaux worden aangewend om er nieuw papier van te fabriceeren. DAT de 84-jarige J. W. Sik uit Groningen in het Damsterdiep is verdronken. DAT bij de vele adoptaties blijkbaar de ge meenten in de Langstraat, waar toch ook groote verwoestingen werden aangericht, ver geten schijnen te worden. DAT de provinciale wegen in Brabant zwaar onder de geallieerde transporten heb ben geleden en op de begrooting derhalve bijna het dubbele is uitgetrokken van het vooroorlogsche bedrag, nl. 3A millioen gulden. DAT bij uitspraak van de rechtbank te Leeuwarden het M.G. onbevoegd is ver klaard de persen van het Leeuwarder Nieuwsblad en het Nieuwsblad van Friesland (Heerenveen) te vorderen ten behoeve van het Friesch Dagblad, Het Vrije Volk en de Heerenveensche Koerier, daar slechts de minister in deze als competent wordtbe schouwd. I?AT het M.G. van deze beslisisng in appèl zal gaan. DAT dezer dagen de honderdste trein met repatrieei enden Eindhoven passeerde en het station voor die gelegenheid in feesttooi was gestoken. DAT morgen te Goirle namens de Koningin en namens de Regeering kransen zullen worden gelegd bij het monument voor de eerste vijf Ned. gijzelaars, die op de heide aldaar 15 Aug. 1942 werden terechtgesteld. DAT te Amsterdam Zondag jl. een 55-jarige wielrijder en een 20-jarige motorrijder bij twee verschillende verkeersongelukken wer den gedood. Aap uit den mouw De Nederlandsdhe Volksbeweging ont popt zich zoo langzamerhand. Het blijkt meer en meer, gelijk indertijd Een heid door Democratie en Nederlandsche Unie, vogels vam 2eer diverse pluimage in aidh te herbergen. Als ae gaan fluiten kan men niet zeggen, dat het geluid volkomen harmonisch is. Of, om een ander beeld te gebruiken, de N.V.B. is een huis met vele kamers. Als de bewoners in de negatieve zóne kunnen weiken, is het alsof ze één richting uittrekken, maar als de puntjes bij de paaltjes komen, krijgt men toch een an der beeld. Personalistisch socialistisch zijn ze. ma aar daarmee willen ze een knabbeHpolitiek be drijven in alle oude politieke partijen. Komt uit die partijen niet de stoot tot een alge- meene socialistische actie, dan zal deze waar schijnlijk vanuit de N.V.B. gegeven worden. Zoo heeft de tegenwoordige voorzitter. Dp. W. Banning, het in een niet zeer helder ar tikel dezer dagen meegedeeld. Dan zal hun hand tegen allen zijn in plaats van paedago- giseh te werken. Gaarne wil zij de verkie zingen nog wat achteruit gedrukt zien, ten einde zich te beter voor den sprong, die ook voor haar scheiding kan beteekenen. te kun nen prepareeren. Deze methoden behooren kennelijk bij haar nieuwe-orde-opvattingen. Erg smakelijk lijken ze ons niet en dit so cialisme heeft meer van politiek egoïsme dan zoo oppervlakkig txai kunnen worden vermoed. Het zal tot opheldering van den politiéken hemel en tot zuivering van den politieken toestand bij kunnen dragen, om de heeren in hun bedrijf eenigszins te assisteeren. De politieke partijen, die door leden der N.V.B. zijn gelardeerd, kunnen him houding bepa len en de gTens markeeren. Zij. die van meet af de heeren door hadden, behoeven niet van positie te veranderen. "We behoeven de nieuwe periode in ome nationale historie niet fe beginnen met een fase van nog grooter verwarring over het begrip socialisme. Zoo langzamerhand houdt ieder er daarover een aparte, onderling af wijkende opinie op na. Het is niet moot meer. Meubelen van landverraders voor gedupeerden Voorloopig in huur met eventueel recht tot koopen. „Volksherstel deelt mede: Daar de voor raad meubelen, die het Haagsche kantoor van Volksherstel tot dusverre ontving, zeer ge ring was en van zeer slechte kwaliteit, is overeengekomen, dat de hiervoor in aanmer king komende oorlogsslachtoffers voortaan verwezen kunnen worden naar het hoofd bureau voor roerende goederen van landver raders en rijksduitschers, Neuhurjskade 94^ Den Haag. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat dit bureau de meubelen voorloopig slechts ver huurt, waarvoor een schriftelijke overeen komst zal worden opgemaakt. Bij een defi nitieve veroordeeling van de oorspronkelijke bezitters bestaat er gelegenheid tot aankoop tegen getaxeerde waarde over te gaan. DE BEVRIJDING VAN NED.-INDIfi. Gisteren is uit het Stille Zuidzeehoofd- kwartier medegedeeld, dat de herbezetting van Ned.-Indië hoofdzakelijk zal worden ondernomen door Britsche troepen. De Nica zal een burgerlijk bestuur op Sumatra mo gen instellen zoodra het eiland bezet is. Aan deze mededeeling werd toegevoegd* De Nederlanders hadden gehoopt, dat Ne derlandsche troepen de herbezetting ten uitvoer zouden leggen, maar de schepen, die noodig zouden zijn geweest voor het transport van voldoende talrijke troepen wa ren dringender noodig voor de handhaving van een voldoenden stroom voorraden naar Europa. UITBREIDING TRAMDIENST. Verbinding Hooge RijndijkOegstgecst OTO de 6 a 7 min. van 6.5318.55 u. Verbinding TuinstadwijkStation met een half uur dienst van 7.1518.15 u. Verbinding LeidenDen Haag v.v. om d« 20 min. Eerste rit 6.40 u., laatste rit 13.20 u. uit Leiden. Vertrek laatste tram uit Den Haag naar Leiden te 19.00 uur. DE HEL EN DE HEMEL VAN DACHAU. Maandagavond belegde de commissie voor Stadsevangelisatie der Geref. Kerk alhier een evangelisatie-samenkomt in de Zuiderkerk. Als spr. trad op ds J. Overduiu. uit Arnhem, met als onderwerp: De hel en de hemel van Dachau. Spr. ging na de ontwikkeling van de situatie toen de Duitschers ons land had den overmeesterd: hun poging tot gelijk schakeling. Hoe zij een zwakke plek raak ten, nl. het onderwijs, de situatie in Arnhem op dat gebied, dat reden weid tot zijn ge vangenneming. Hoe toch zijn laatste tekst in den Bidstond te' Arnhem: Zalig zijt gij in dien gij vervolgd wordt, want uw loon is groot in den hemel, hem tot een voortduren de kracht is geweest. Spr. schetste zijn gang met anderen van Amersfoort via Duitsche tusschenstations naar Dachau. Twee dingen waren er: humor en geloof, die hem op de been hielden; toen echter de humor verging, bleef het geloof, onwankelbaar. De hel. dat was o.a. de begroeting van den predikant in Dachau: Over 14 dagen vier je je hemel vaart door den schoorsteen, over 3 dagen ben je kapot, omdat je predikant bent. met alles wat daaraan vastzat. De hemel, dat was, dat God hen als gevangenen onder de ge vangen deed verkeeren en daar hun het woord deed sprekenHoudt goeden moed, ondanks alles: Christus heeft de wereld overwonnen. Door alles heen was daar het Wónder: CSiristus wékt de dooden op. Spr. besloot met het afscheidswoord van v. Li erop. de R.K. geestelijke: Die den Heere verwachten zullen niet beschaamd worden in der eeuwig heid. Dat is de alles overwinnende kracht, dat al het zinlooze dienstbaar maakt. Het kerkkoor uit Oegstgeest verleende mede werking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1