Jliruuir £>iti5djf (tfouroitf Tokio wordt gebroed op 't antwoord Tegen Pétain werd de doodstraf geëischt DlSt 'U jnnementsprijzerj J6 per week 10 per maand 25 per kwartaal sfdredacteur: H DIEMER lactle: VAN DER ROS Itrle: 1 April 1920-15 October t941 MAANDAG 15 AUGUSTUS lfc. 8e serie: ïe Jaarfranj» vanaf 7 Mei 1945, No. 83 Christelijk-ISationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie; HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „jitiintuastidj is obcUflWl man ijert in Mjenspat* intusschen woedt de strijd nog voort •rwijl Hirohito, „de zoon des hemels", zijn raadslieden en ministers aan het tereeren is over den geallieerden eisch capitulatie, hebben Britsche en Ameri- jische bommenwerpers in den vroegen end van heden het gebied van Tokio gevallen. Zij zorgen, dat de Japansche ■sellers ei' aan blijven denken, wat zij «en verwachten als zij den oorlog willen tzetten. tn overvloede patrouilleert een machtige sch-Amerikaansche oorlogsvloot ter hoog- an Tokio en deze vloot is volgens radio -York op alles voorbereid en zal in ge- van een verwerping van den eisch tot gave, met alle kracht toeslaan, iegtuigen onder bevel van generaal Mac ïur zijn doorgegaan met de systemati- vernietiging van de Japansche industrie, epvaart en verbindingswegen, garnizoe- em placemen ten. vèemen en bruggen op esjoe. et communiqué van admiraal Nimitz kte vandaag bekend, dat een alleenvlie- Japansch bombardementsvliegtuig een val heeft gedaan op de Amerikaansche it in de Baai van Okinawa en een treffer tste op een groot Amerikaansch oorlogs correspondent van Reuter in Moskou d<t. dat Russische colonnes zich een weg en van Wladiwostok naar Charbin langs spoorweg en terreinwinsten van 35 KM en. vliegende colonnes van Malinovsky, die Oosten van Transbaikal naar voren ►n, zijn bijna 320 KM opgerukt en heb- daarbij de geweldige Khinghanbergen .schreden en de centrale Mandsjoerijsche tte bereikt, de geallieerde hoofdsteden wacht men steeds op een beslis^nd antwoord via intervenieerende neutralen of Japan be- i is de geallieerde voorwaarden zonder >rve te accepteeren en wat het met zijn zer wil doen. Ie groote geallieerden zijn bereid hem als :hteloos vorst, als marionet op den troon aten, maar Australië is reeds uit zijn slof :hoten. Het is het met die opvatting der oten niet eens, maar wil Hirohito een its geven ond'er de oorlogsmisdadigers en dienovereenkomstig behandelen, et Japansche kabinet vergaderde nadat o, de minister van Buitenl. Zaken, een oek aan den Keizer had gebracht. Inmid- i rukken de Russen steeds verder op in ïdsjoerije en de luchtbombardementen in ook niet stil; in China en Birma en op neo rust de strijd evenmin, et is alles wel heel anders geloopen dan minister van Buitenlandsche Zaken Arita 31 Januari 1940 in het Japansche Lager- s betoogde. Of eigenlijkheeft hij ge- gekregen, maar precies in omgekeerden als hij toen bedoelde. Hij zeide o.a.: „De log moet noodzakelijk leiden tot drasti- e wijzinginigen in den algemeenen toe- td in Europa. De terugwerking er van zal de Chineesche kwestie en de stabilisatie Oost-Azië vrijwel zeker verschrikkelijk recies gelijk gekregen, maar anders daar heeren van de as begeerden en ook Iers dan de aanhangers van het: Oost- te voor de Japanners in hun wilde omen zagen. Italië is geruïneerd, Duitsch- d gebroken en den ondergang nabij en ledig zullen de zonen des hemels" Ameri- len, Engelschen, Russen en Chinee zen in en land den boel zien beheeren en be- •rschen. Deze prepareeren er zich reeds Amerika met een millioen man en de ineezen zullen, na 10 jaar oorlog of logstoestand, de bordjes mee gaan ver- ïgen bij hun doodsvijanden, nadat reeds jaar lang de Japanners zich te hunnen ite hebben verrijkt. Iet gezag van den „blanken man", dat het Oosten door de successen der1 Japan 's gedurende tientallen jaren zeer geleden tft, zal zich eenigszins kunnen herstellen de volken niet langer door naijver bezield op eigen voord eelen uit zijn, eensgezind listigen, valschen tegenstander en con- Tent op stevige wijze in het nekvel ge pen hebben en gereed staan hem de ndenen te breken". De concurrent van ropa en Amerka op velerlei gebied zal rden uitgeschakeld, politiek en ecooio- sch. In 80 jaren is zijn phenomenale ont- ckeling van isolement tot wereldmacht tot puinhoop geworden. Zijn heerschzucht de voorbode van den ondergang van zijn cht geworden. De geprofeteerde onder- )g Van het avondland schijnt ten deele te rden ondergang van het Morgenland. We len moeten afwachten wat er geschieden t met het verband tusschen Japans zercultus en de sociaal-politieke verhou dingen. Die relatie en samenhang is steeds van groote beteekenis geweest. Dien band tusschen religie en staat wil men breken, omdat hij even noodlottig voor de wereld is gebleken als die tusschen de Duitsche „bloed en bodem"-verheerliJking en den man, die zich tot leider aller Germanen als een soort onfeilbaar wezen had laten proclameeren. De eerstvolgende dagen zullen ons doen zien wat de terugkeer naar Engelands ouden stelregel: de blanke volken altijd eenparig tegenover de gekleurden, kan bet eek enen. Radio Tokio gaf gisteren nog legerberich- ten uit, sprak van den „heiligen oorlog", maar wekte tevens op tot gehoorzaamheid aan den verheven wil van den Keizer en het bewaren van de nationale eenheid, wanneer het ergste zou gebeuren met het nemen van allerlei maatregelen. Men ziet in. dat het nog een tijdje kan duren alvorens de Japan ners in Indië gevangengenomen en ontwa pend zullen zijn. Daarom zullen geallieerde militaire autoriteiten de leiding in Indië overnemen totdat de wettige regeering zal zijn gearriveerd. Het zal de taak der Japan sche commandanten blijven te zorgen dat de instructies door hun troepen worden Uitge voerd. De Ned.-Indische regeering stelt hen geheel verantwoordelijk voor de veiligheid der bevolking. Eventueele misdaden zullen uiterst gestreng worden gestraft. Men wijst er op dat hulp en bijstand van het Neder- landsche volk door het zenden van goederen en menschen na de Japansche overgave meer noodig is dan te voren. Nederland moet doen wat het kan om Indië te helpen. Later kwamen nog de volgende losse be richten binnen AMERIKA'S ANTWOORD OP HET JAPANSCHE VOORSTEL. In Washington is officieel medegedeeld, dat de V. S. verlangen, dat de bevoegdheid van den keizer om het bestuur over Japan te voeren, onderworpen zal zijn aan dde van den geallieerden opperbevelhebber. Van den kei zer zal verlangd worden, dat hij toestemt in de voorwaarden van overgave, weQike noodig zijn voor de ten uitvoert egging van de ver kil® ring van Potsdam. BOUW VAN OORLOGSSCHEPEN IN AMERIKA STOPGEZET. Als kenmerkend teeken voor het einde van den oorlog wordt gemeld, dat het Amerik. dept. van Marine heeft aangekondigd, dat de bouw van Amerik. oorlogsschepen zal worden gestaakt. Men zal ophouden niet het werk aan 95 oorlogsbodems, inclusief het slagschip „Illinois" van 45.0000 ton: voor vliegdekschepen, 20 kruisers en 11 torpedo jagers. Sedert Vrijdagavond zwijgt de sterke Japansche zender in Batavia. De Japansche pers publiceert levensbe schrijvingen van den 13-jarigen zoon van Hirohito. Treedt deze af? Verschillende landen, o.a. Nederland, worden te Washington op de hoogte gehou den van de onderhandelingen met Japan. Zwijgende bunkerbouwers van hun bed gelicht Aanmeldingsplicht voor andere collaborateurs te wachten. De P.O.D. te Amsterdam heeft vaai de 200 aannemers en bunkerbouwers, die zich niet hadden gestoord aan den uitgevaardigden aanmeldingsplicht, er circa 120 van hun bed gelicht en gearresteerd. De resteerende 80 moeten nog worden opgespoord, daar zij niet thuis werden aangetroffen. De 164, die zich wèl hadden gemeld, doch na registratie weer op vrije voeten zijn gesteld, zullen zich uiter aard evengoed te verantwoorden hebben als de zwijgers. Dat zij voorloopig weer vrij rondloopen. hebben ze alleen te danken aan het voldoen aan hun aanmeldingsplicht. Het ligt in de bedoeling deze aanmeldings plicht binnenkort uit te breiden tot ind-u- strieelen op het gebied van houtbewerking en textiel, alsmede tot vervoerders en expediteurs, die zich aan collaboratie hebben schuldig gemaakt. Is de logger Sch. 198 vergaan? Op verzoek van de Reeder ij S. Taal voer de reddingsboot uit Schevendngen Zondag middag uit om den motorlogger Sch 198, thans varend onder het Duitsche nummer M. 3417, op te zoeken, daar er sinds Donder dagavond niets meer van deze logger is ver nomen. De nasporingen van de reddingsboot bleven zonder resultaat en ook andere log gers hebben noch schip noch wrakstukken aangetroffen. Wensch was de vader van een bericht Door een Amerikaansch nieuwsbureau werd het bericht verspreid, dat president Truman de overgave van Japan had aan gekondigd. Eerst nadat de geheele Ame rikaansche radio het bericht had omge roepen. werd het ingetrokken, aldus meldt Reuter uit Washington. In het pers- vertrek van het Witte Huis rinkelden honderden telefoontoestellen. De kranten correspondenten werden opgebeld om na dere bijzonderheden. Het duurde dan ook niet lang of een tegenspraak werd de wereld ingezonden. President Truman had geen verklaring afgelegd, doch zat rustig te dan eer en. Voor het Witte Huis stond al een menigte te juichen, doch aanA, gezien de radio het dementi snel ver^ spreidde, luwde de opwinding al spoedig. Ook de Canadeesche radio-omroep werd door het valsche bericht misleid. MAC ARTHUR HOOGSTE CHEF IN JAPAN? Volgens een Reuter-bericht uit Washing ton wordt verwacht dat MacArthur opper bevelhebber zal worden voor bezet Japan. Frankrijk heeft den wensch kenbaar ge maakt aan de onderhandelingen over de Jap. capitulatie te willen deelnemen. Rotterdamsche havenarbeiders weer in staking Regeering zal voor deze anarchisten niet wijken. Vanmorgen is in de Rotterdamsche haven een proteststaking van 24 uur begonnen, nu de wensdhen van de Eenheidsvakbeweging niet zijn ingewilligd. De verbeteringen wil men nu zelfstandig doorvoeren. De staking verloopt rustig. Een klein gedeelte der ar beiders is aan het werk gegaan. De Regeering heeft als antwoord op dezer aanval de volgende regeeringsverkflaring openbaar gemaakt: Naar de regelen^gesteld bij het buiten gewoon besluit arbeidsverhoudingen, word" in arbeidsgeschillen op dit oogenbQik ter slotte beslist door de rij k sbemiddeflaars Als de z.g. Eenheidsvakbeweging bereid heid had getoond zich bij een dergelijke ar bitrage neer te leggen, zou ook met haar niet alleen overlegd, maar onderhandeld zijn. Zij heeft dit echter geweigerd en op een na deren brief van de Regeering hierover, niet meer geantwoord. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden de Regeering op „open brieven" niet ingaat. De Regeering zal zich ook niet neerleggen bij de anarchistische methode, die de E.V.B. wil gaan toepassen, dooi* zelf willekeurig van de geldende regelingen af te wijken. De Re geering doet een dringend beroep op de ar beiders zich niet verder op dat pad te be geven. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Wommels c.a, J. D. de Stopp-elaar te Zevenhoven (Z.H.). Geref. Kerken. Beroepen en aangenomen: naar ZwartewaeJ J. v. d. Lugt, ca rod, en oefenaar aldaar. Kerkelijke examens. Het prov. kerkbestuur van Groningen heeft tot de evangelisatiebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer G. Pet- tinga. oand. en hulppred. te St. Johannesga- Délfs+r ahu izen Enorme belangstelling in de rechtzaal De openbare aanklager. Mornet, heeft Za terdagmiddag aan het eind van zijn requisi toir de doodstraf tegen Pétain geëischt. De belangstelling voor de zitting was groot. De ergste vorm, zoo betoogde Mornet, dien het verraad kan aannemen is aanslag op de heilige belangen van het vaderland. Geen enkele natie kan vergiffenis schenken aan hen, die het vaderland schade aandoen. Pétain heeft van Frankrijk gevraagd, defini tief de nederlaag te aanvaarden, er in te be rusten om zich achter hem te scharen in de nieuwe orde van een Europa onder Duitsche leiding. Hij vernederde Frankrijk en voerde een geniepigen oorlog met onze bondgenoo- ten. Het was een aanslag op de republiek en de ergerlijkste samenwerking met den vijand. Alles in het geheim te Vichy. Pétain, die aandachtig luistert, schijnt diep bewogen. Hij speelt nerveus met zijn hand schoenen en keert zich naar zijn verdedigers. Mornet besloot zijn requisitoir aldus: Het P.O.D. blijft een zelfstandige politiedienst In tegenstelling met de aanvankelijke plannen zal de P.O.D. een zelfstandige politiedienst blijven, die rechtstreeks ressor teert onder de procureurs-fiscaal. Hof kan slechts de hoogste straf, die de wet kent, toepassen, en behoeft daarbij geen reke ning te houden met den leeftijd van den be klaagde. Daarom verzoek ik het Hof tegen dezen man, die eens maarschalk Pétain was, de doodstraf uit te spreken. In het diepste stilzwijgen hoort de zaal deze woorden aan. Pétain grijpt verward naar zijn militaire medaille, alsof hij deze wil af rukken. De zitting wordt opgeheven. Vandaag beginnen de pleidooien. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk De heer N. G. J. Schouwenberg directeur van het persbureu. In de zesde zitting kwam men overeen niet in te gaan op een voorstel van het prov. kerkbestuur van Gelderland, dat de stichting van nieuwe predikantsplaatsen beoogde. Be sloten werd voorts een brief van de werk groep Kerk en Overheid, waarin werd aan gedrongen op het schrijven van een concept aan den minister van Justitie over staten- loozen, door te zenden aan het Interkerkelijk Overleg ter afdoening. Een verzoek van Delft voor subsidie ter saüarieering van een predikant voor bijzondere werkzaamheden werd goedgekeurd. Een dergelijk verzoek van de gemeente Utrecht weid overgebracht aan de Alg. Syn. Commissie. De Hervormde Raad voor Kerk en Publici teit heeft tot directeur van het persbureau der Ned. Herv. Kerk benoemd den heer N. G. J. van Schouwenburg te Amsterdam. >AT het interüocaal telefoonverkeer in het eloopen kwartaal in het telefoonddstrict isterdam (inclusief stad Amsterdam) van iOO uitgaande irotertooaile gesprekken in steeg tot 249.000 in Juni en 525.000 in JAT het G.E.B. te Leeuwarden nu ook is jonnen met de aansluiting van particulie- op het lidhtnet. JAT hedenavond 9 uur Radio-Brussel een Qo-reportage zal geven over de scholieren de middelbare scholen, die op uitnoodi- ig van de Belgische regeering hun vacan- in België doorbrengen. JAT vandaag wederom 150 kinderen uit derland voor 3 maanden naar Denemar- zijn vertrokken en a.s. Zondag nog een jnsport volgt. JAT het Curagaosche hulpfonds hard rkt om pakketten en voorraden naar Ne- rtand te sturen en telegrafisch met Den ag vam gedachten is gewisseld over de rseheping en verdeeling. JAT Zaterdagmiddag te Brugge (België) stedelijke vlag van Vlissingen plechtig ergedragen is aan het vijfde commando van de 52e Lowland division, waarvan de manschappen op 1 Nov. het eerst te Vlissin gen zijn geland. DAT het „Indonesia Raja", het lied van de Indonesische nationalisten, thans van de Ned. autoriteiten in Australië een offticieelen sta tus gekregen heeft en voortaan bij officieele gelegenheden na het Wilhelmus zal worden gespeeld. DAT de heer Plesman Willemstad heeft verlaten met als bestemming Noord-Amerika. DAT de Werkgemeenschap voor vernieu wing van opvoeding en onderwijs den mi nister verzocht heeft bij het onderwijs het accent meer te doen vallen op religieuze ontwikkeling, karakter-, aesthetische-, sociale en intellectueele vorming dan op het intel lectualisme. DAT terwijl er voor den oorlog jaarlijks 60 70 candidaten konden worden aange nomen voor de opleiding tot indoioog er dit maal ongeveer 100 zullen worden geaccep teerd. DAT thans ook geschikte Indonesische can didaten in aanmerking komen, terwijl in beide gevallen de leeftijdsgrens voor aan melding tijae)ftv <c van 21 t/m 25 jaar. DAT Gedeputeerden van Groningen beslo ten f 3000 subsidie te verleenen aan den door den Bond van Zuivelfabrieken opgerichten gezondheidsdienst voor vee. zulks ter be strijding der t.b.c. DAT het aftreden van den president der Curacaosche Staten, den heer J. H. Sprockel, vermoedelijk moet worden toegeschreven aan de houding der Staten tegenover de be- grooting 1946. DAT eind vorige week minister Ringers Arnhem en Nijmegen heeft bezocht. DAT, zooals wij reeds meldden, dr P. Kuin is benoemd tot wnd. secr.-generaal van het dep. van Handel c.s. en wel met in gang van 15 Sept. DAT de 10-jarige B. de Rover, van de Plassingel te Rotterdam, Vrijdagmiddag in Overschie door een auto werd gedood. DAT de regeering met de Federal Reserve Bank of New York is overeengekomen, dat daar tot 18 Aug. Nederi. bankbiljetten mo gen worden ingeleverd tegen een koers van 37.38 dollar. DAT de K.L.M. toestemming heeft ontvan gen van Venezuela om een wekelijkschen dienst tusschen Curasao of Aruba en Bogota in Columbia, niet tusschen lending te Mare- caibo, te onderhouden. EXAMENS Academische examens. GRONINGEN. 10 Aug. Op proefschrift „Een experimenteel onderzoek over de cir culatie van den vinger" promoveerde heden tot doctor in de geneeskunde F. J. A. Buij- tendijk te Amsterdam. GRONINGEN. 11 Aug. Geslaagd voor voorber. examen godgeleerdheid R. Hensen te Groningen. GRONINGEN11 Aug. Geslaagd voor doet. examen wis- en natuurkunde, hoofdvak natuurkunde. J. J. Deemster; voor arts examen le gedeelte mejuf. W. Hilverda en S. P. Rietema; tot arts bevorderd B. K. S. Dijkstra, geb. te Groningen. LEIDEN. 11 Aug. Geslaagd voor doet. examen geneeskunde: D. M. Plate, Hengelo; J. A. I. van Prooije; voor artsexamen eerste deel: D. T. Bloem, Den Haag; A. Tam mes. Leiden. Bevorderd tot arts: mevr. E. A. C. van der BurgGrijn en mevr. N. W. van Ovenvan Heurenbeiden te Leiden: mej. S. Beerens. Den Haag: mej. A. G. Helders, Leiden: G. A. W. Verspijck Mijnssen. Den Haag: G. A. Gussenhoven. Voorburg; E. J. Moeijs. Nijmegen. R.U. te Leiden. Doet. ex. geneeskunde D. M. Plate. Hengelo, J. A. I. van Prooije, Lei den; artsex. le deel: D. T. Bloem. Den Haag: A. Tammes. Leiden: bevorderd tot arts: mevr. E. A. C. van der BurgGrijn, Leiden, mevr. N. W. van Ovenvan Heuren, Leiden, mej. S. H. Beerens, den Haag. mej. A. G. Helders. Leiden. G. A. W. Verspijck Mijnssen. den Haag. G. A. Gussenhoven, Voorburg, en E. J. Moeijs, Nijmegen. Examen Hoofdakte. 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Geslaagd voor A examen: N. J« van Louwen. De Lier; J. F. Q. Montanus. Leiden; Aalb. Bakker, Dordrecht: A. v. d. Niet. Noord-wijk: A. Sie- ling,Hillegersberg. Geslaagd voor B: mej. M. J. Web er. Rot terdam; H. v. d. Graaf., Rotterdam; J. J. H. Greep, Rotterdam: mej. M. de Heer. 's-Gra- venhage. 's-GRAVENHAGE. 12 Aug. Geslaagd: mej. C. M. v. d. Langkruis, Schiedam, (a en b); Th. A. M. van Vliet, Vlaardingen, <b); J. J. Ruys, Gouda, (a en b); mej. M. E. Ruy- tenberg. Rotterdam, (a en b); P. A. J. van der Steen, Rotterdam, (a): mej. A. J. M. Alkemade. Rotterdam, (a en b). GRONINGEN. 11 Aug. Op een proef schrift: „Het bestuur der buitenlandsche be trekkingen in Engeland voor den eersten wereldoorlog, hoofdzakelijk in de periode 18801914. deel 1", promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte Mr. Fr. Gosses, te Amsterdam. Nieuwtjes uit het rijk der distributie Bon R 15 is uitsluitend bevoorradingsbon voor tafoaksartikelen voor den handel, voor aflevering komt een aparte bon. Bon 546 en 547 van de 5e noodkaart kun nen voor het verkrijgen van groente, resp. ft uit van 20 Aug.29 Sept. worden ingele verd bij een groente- of fruithandelaar. 125 GRAM GORT OP BON 529. Voor de periode van 19 Aug. t/m. 1 Sent. a.s. zullen bonnen worden aangewezen voor een rantsoen gort. d.w.z. 250 grani gort, gortmout, gortgries, gortbloem. gortgrutten of pannekoekmeel (gemengd meel). Aangezien deze artikelen gedeeltelijk reeds bij den handel aanwezig zijn, wordt het pu bliek in de gelegenheid gesteld van af Maan dag 13 a.s. op bon 529 der vijfde noodkaart alvast 125 gram te betrekken. Deze bon is geldig tot en met 1 September. De bonnen 546 en 547 voor groente en fruit moeten uiterlijk Donderdag 16 Aug. a.s. bij de groentehandelaars worden ingé- leverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1