In Duitschiand overleden 8100 Nederlanders NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1945 Voor zoover men thans kan beoordeelen Op een door het hoofd van den Repatriee- ringsdienst, kol. B. G. van Os van Delden, gehouden persconferentie werd medegedeeld, hoe de ontwikkeling is geweest van de werkzaamheden van dezen dienst. De opdracht van den Repatrieeringsdienst om de Nederlanders uit Duitschiand terug te voeren, is nu zoo goed als afgeloopen. Op het oogenblik bevinden zich in Duitschiand voornamelijk nog menschen, die om de een of andere reden niet willen terugkeeren. In totaal zijn tot 4 Aug. j.l. 261.208 gerepa trieerde Nederlanders geregistreerd, die de Nederlandsche grens zijn gepasseerd. Tot dus verre staat officieel vast, dat 6100 Nederlan ders (behalve de Joden) in Duitschiand zijn overleden. Wat betreft de 1000 in Zweden zich bevindende Nederlanders, hoofdzakelijk ex-politieke gevangenen, deze kunnen on danks de vele verkeersmoeilijkheden, vóór of binnen twee maanden in Nederland zijn te ruggekeerd. Luitenant-kolonel S. C. F. Maas gaf ver volgens een overzicht over den stand van zaken van het repatrieeringswerk in Neder land. 5000 personen zijn in de repatrieerings dienst werkzaam geweest. Als regel geldt, dat repatrieerenden nog slechts in drie centra binnenkomen, namelijk Enschede, Eindhoven en Maastricht. Meer dan voorheen is het per centage van repatrieerenden politiek onbe trouwbaar. Wie nu terugkeert, wordt terdege onder de loupe genomen. Wat betreft de inlichtingen over vermiste en andere personen in Duitschiand, werd medegedeeld, dat 't streven is gericht, op con centratie van alle informaties dienaangaande bij het M.G. en het Roode Kruis. Kolonel G. H. de Brauw deelde voorts mede, dat het aantal destijds naar Duitschiand ge voerde Nederlandsche krijgsgevangenen op 11.000 wordt geraamd. Het juiste aantal staat De Post antwoordt op vele vragen Men neme ze nu ook ter harte Ter tegemoetkoming aan de vele vragen van het publiek geeft de P.T.T. thans het volgend overzicht over de mogelijkheden van het internationale postverkeer. Brieven en briefkaarten mogen in het in ternationale postverkeer slechts aan een zijde beschreven worden. Gevoerde envelop pen zijn vex-boden. Aan teekenen is toege staan. Voor zoover de landen van bestem ming zulks toelaten, kunnen brieven en briefkaarten per .expresse" worden ver zonden. Om vertraging te voorkomen bediene men. zich van het Nedexlandsch (ook Z.-Afri- kaansch en Vlaamsch), Duitsch, Fransch of Engelsch. Indien de correspondentie niet in het Ne- derlandsch is gesteld, moet op de adreszijde, in den linkerbovenhoek, de gebezigde taal duidelijk worden vermeld. De afzender moet zijn naam. voorletters en volledig adres op briefkaarten aan de voorzijde en op brieven achter op den omslag zetten. Het gebruik van geheimschrift is niet toegelaten. Tevens is verboden het insluiten van ge bruikte of ongebruikte zegels, afbeeldingen van welken aard ook, (met uitzondering van personenfoto's in pas-formaat) schaak-, bridge- en dergelijke problemen, alsmede kruiswoordraadsels. andere raadselopgaven en gramofoonplaten. Geen postverkeer is toegestaan met Duitschiand. Oostenrijk, Hongarije, Japan en door Japan bezette gebieden. Herstelde postverbindingen Met alle ove rige landen der wereld zijn de postverbin dingen hersteld. Naar deze landen kunnen briefkaarten en brieven tot een maximum gewicht van 200 gram verzonden worden. Bovendien kunnen drukwerken en zakenpa- pieren tot een maximum van 200 gram ter verzending worden toegelaten, behalve naar de landen en gebieden in het verre Oosten (o.a. Australië, Nïeuw-Zeeland, de eilanden groepen in den Stillen Oceaan, Nederlandsch- Indië Thailand (Siam), Indo-Ohina en China, voor zoover deze landen niet door Japan zijn bezet, alsmede naar Argentinië, den vrijen Staat Ierland, Portugal en Koloniën, Spanje en koloniën. Turkije, de vereenigde socialis tische republieken der Sovjets. Zweden en Zwitserland. Weer luchtpost. Briefkaarten en brieven t/m 200 gram en voor zoover zulks is toe gelaten eveneens drukwerken en zaken- papier t/m 200 gram kunnen per luchtpost verzonden worden naar Noord-, Midden, en Zuid-Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland en de niet door Japan bezette eilandengroepen in den Stillen Oceaan. Naar Noord-, Mid den- en Zuid-Amerika geschiedt het vervoer van Engeland af per vliegtuig; naar Austra lië, Nieuw-Zeeland en de niet door Japan bezette eilandengroepen in den Stillen Oceaan gaat de post van de Vereenigde Sta ten af verder per boot. De postkantoren verstrekken alle nadere Inlichtingen. niet vast. Tot dusverre zijn 8000 teruggekeerd. 3000 man zouden dus nog worden vermist. Velen 'zijn echter teruggekomen buiten me deweten van het M.G., deels afzonderlijk, deels met vluchtende burgers. Volgens mededeeling van een uit de Rus sische zone teruggekeerden Sergeant-Majoor, bevinden zich in dit gebied nog Nederland sche krijgsgevangenen, deels in kampen die nog niet bekend waren. Getracht zal worden zoo spoedig mogelijk nadere inlichtingen te verkrijgen. Zestigduizen granaten vie'en in Den Bosch Rotterdam zet z'n schouders onder het hulpwerk In verband met het feit, dat Rotterdam de Brabantsche hoofdstad heeft geadopteerd, heeft een gezelschap Rotterdammers, met burgemeester Oud aan het hoofd, dezer da gen Den Bosch met eigen oogen aanschouwd. En de aanblik was verre van vr ooi ijk. Vijftienhonderd gezinnen bezitten niets meer, geen huis, geen meubelen, ja zelfs geen bed om op te slapen; want vijf dagen lang is er om het bezit van Den Bosch gevochten. Hoewel de geallieerden de stad zichtbaar wil den sparen, zijn er toch nog 60.000 granaten binnen de bebouwing terecht gekomen. Een rit door de ergst getroffen wijken ont hulde veel ellende. De stadswijk ,.De Mun- tel" werd bezocht,, in „Marienburg" werd een rondgang gemaakt, men trok langs het Hinthamerpark en vervolgens naar 't Zand. Hier en daar was men reeds bezig met den bouw van noodwoningen, waarvan het bouw materiaal bestaat uit geperst stroo of man den-vlechtwerk. Er wordt dus niet stil ge zeten. doch ook die noodwoningen moeten straks gevuld worden en daar willen de Rot terdammers voor zorgen! Het kabinet van den min'ster- pres'dent Maatregelen die snel werken ten doel hebben De R.V.D. meldt: Aan de leden van den ministerraad worden op het oogenblik aller lei zaken voorgelegd, waarvan een nader on derzoek gewenscht is. Naast zaken van uit sluitend persoonlijken aard is er daarbij te vens een groot aantal, die een verder reiken de beteekenis hebben, die slaan op de wer king van ambtelijke apparaten, enz. Ten einde in bijzondere gevallen langs den kort- sten weg de belangrijkste van deze zaken te kunnen behandelen, zal aan het kabinet van den minister ^president een aantal personen worden verbonden en zullen anderen daarbij worden gedetacheerd. De eerste hiervan is de heer Koos Vorrink, die aldus werkzaam is met den persoonlijken titel van regeerings- gemachtigde in algemeenen dienst. De taak van de betreffende heeren is uitsluitend een adviseerende. Voor het uitbrengen van hun adviezen zal in vele gevallen een diepgaand onderzoek noodig zijn. Koers van den gu'r*en Naar een Eng.-Nederl. financieele overeenkomst. Uit Londen meldt Reuter, dat de onder handelingen over een Engelsch-Nederland- sche financieele overeenkomst vorderingen maken. De Ned. minister van Financiën ver toeft in de Britsche hoofdstad. De guldens- koers zal bijna zeker gehandhaafd worden op 10.691 gulden per pond en 7.60 gulden per pond voor Ned. West-Indië. Aangezien Nederland over belangrijke sterlingsaldi be schikt, heeft het geen Britsche leening noodig, dooh zal het mogelijk naast het crediet van honderd millioen dollar van enkele maanden geleden tegen het goud deposito verleend, een nieuwe leening van de V.S. vragen. De transacties tusschen Nederland en de V.S. zijn gebaseerd op den sterling-guldenkoers, daar nog geen officieele wisselkoers tusschen gulden en dollar is vast gesteld. Nederland heeft reeds leeningen opgeno men tot een bedrag van 70 millioen Zweed- sche kronen, 25 millioen Canadeesche dollars en onderhandelt over een leening van vijftig millioen dollars met Zwitserland. De uitvoer van Nederland is vrijwel nog niet hervat. Nog een repliek van den heer de Geer Het Parool bevat weer een ingezonden stuk van oud-minister-president De Geer, die schrijft: ..Zooals ik niet anders van U verwachtte, hebt u het droit de réponse" van een aan gevallene willen eeren. Ik ben U daarvoor dankbaar, maar be treur, dat u het daarbij niet gelaten hebt of, indien u commentaar er aan wilde toevoe gen, u niet bepaald hebt tot de erkentenis, dat het sprookje van desertie uit mijn ambt afdoende weerlegd was door de mededeeling van datum en tekst van het Besluit, waarbij mij ontslag werd verleend. In de plaats daarvan hebt u dit sprookje door eertige nieuwe vervangen. Ik zal daar op hier niet ingaan ook om geen misbruik te maken van uw welwillendheid maar stel er toch wel prijs op te verklaren, dat noch ten aanzien van deze nieuwe verhalen, noch ten aanzien van wat nog volgen mocht uit den op dit punt rijken voorraad „on dit's" („stovenzeftsterspraat" placht Victor de Stuers het min hoffelijk te noemen) het ,,wie zwijgt stemt toe" van toepassing kan worden geacht". Kerk en School Ned. Herv Kerk Bedankt; voor Groot-Ammers en voor Huizen (N.H.) J. J. Poot te Ameide en Tienhoven: voor Vlaardingen (5e pred.pl.) dr W. C. v. Unnik, em. pred aldaar. Geref. Kerken Tweetal: te Murmerwoude C. Bos te Oudega (W.) en P. Klapwijk te Dronrijp. Beroepen: te Drachten C. Verspuij te RuinerwoldKoekange; te Murmerwoude C. Bos te Oudega (WA; te RotterdamCentrum namens de samenwerkende kerken in de pro vincie Zuid-Holland-Zuid, als miss. predikant voor Midden-Java. cand. Raden Soedarmo te Ermelo; te Zwartewaal cand. J. v. d. Lugt, aldaar, die het beroep aannam. Vrijgemaakte Geref. Kerken Beroepen: te Delft Herm. Knoop te Rotterdam -Delf shaven Chr. Geref. Kerk Bedankt: voor Alphen a/d Rijn J. G. v. Minnen te Huizen (N.H.). Geref. Gemeente Aangenomen: naar Zeist, cand M. Blok te Rotterdam, die bedankte voor Dor drecht Oud-Geref. Gem. Aangenomen: naar Dordrecht B. Hen nephof te Soheveningen. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Zondag 12 Aug. hoopt ds G. A. Zijderveld zijn intrede te doen bij de Chr Geref. ge meente te Zwijndrecht. Dr J. R. CALLENBACHf In den ouderdom van 82 jaar is te Biltho- ven overleden dr J. R. Callenbach, em. pre dikant der Ned. Herv. Kerk en in vroeger jaren een vooraanstaande persoonlijkheid. Dr Callenbach werd 5 Dec. 1862 te Nijkerk o/d. Vel. geboren en was tot zijn 19e jaar werkzaam in de uitgeverszaak van zijn va der. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie, werd in 1892 candidaat en aanvaardde 28 Mei 1893 het predikambt te Ierseke. Na 4 jaar vertrok hij naar Doorn en in 1901 werd hij predikant te Rotterdam, waar de overledene is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat dat hem 1 Mei 1936 eer vol verleend werd. waarna dr Callenbach zich metterwoon te Bilthoven vestigde. Voor al op zendingsgebied heeft dr Callenbach een vooraanstaande plaats ingenomen. Hij werd in 1905 benoemd tot rector van de zendings school maar bedankte. De overledene was praeses van het classicaal bestuur van Rot terdam, lid van de algemeene synodale com missie, voorzitter van het Ned. Zendelingge nootschap en van het Sangir- en Talaud- comité en vice-voorzitter van het Chr. Nat. Zendingsfeest. Veel heeft- dr Callenbach die een uitnemend kenner was van Revius ook geschreven. Als winterlezer over Cats, Re vius of Gezelle heeft -hij alom in den lande zijn voordrachten gehouden. Hij werd be schouwd als een der beste kenners van het Ned. kerkrecht. De verdiensten van den overledene vonden erkenning in zijn benoe ming in 1936 tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a s. Vrijdagmiddag om 3 uur te Bilthoven plaats vinden. Penicilline en zeep In plaats van dividend Enkele grepen uit het jaarverslag van de Koninklijke Blijkens het jaarverslag van de Kon. Petr. Mij over 1944 vertoonen de financieele resul taten weinig verandering, vergeleken bij die van 1943. Het voordeelig saldo der verlies- en winstrekening ten bedrage van f32 millioen, wordt overgeboekt naar de beleggingsreserve die thans gestegen is tot f 169 millioen. Er wordt geen dividend uitgekeerd. Technisch is er heel wat gebeurd. Er zijn pijpleidingen aangelegd met een snelheid van 20 a 30 mijl per dag. De productie van ruwe olie in 1944 was 1.677.753.000 barrels, zijnde 270 roillioen meer dan in 1943. De raffinaderij te Curagao is zeer belangrijk verbouwd. Twee belangrijke ontdekkingen van lichte olie- werden in Venezuela gedaan, waar een be langrijke nieuwe reserve kon worden opge bouwd. Bijzondere aandacht is gewijd aan de che mische zijde van het bedrijf. Procédés voor het vervaardigen van synthetische rubber en zg. „plastica", worden gedeeltelijk toegepast. De onderzoekingen hebBen ook geleid tot een succesrijk procédé voor de vervaardiging van Penicellin. Kennis en kapitaal zijn in een van de grootste Penicillinfabrieken in Enge land ingebracht. De venn. vervaardigt synthe tische zeep. Mn 2.113 N d i:e ynjie Herv "er!< er In de gisteren gehouden vijfde zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv: Kerk werden tot predikant lid en secundus lid van de Synodale commissie benoemd ds J. Boon stra en ds J. A V. Nie, tot ouderling-lid en sec.-lid mr H. J. F. Heyman en mr A. J-» Sauer. Verder nog tot ouderling lid en sec lid P. Wolffensperger en J. Visscher. Benoemd werd in de vacature prof. dr F. W. A. Korff te Leiden, tot kerkelijk hoog leeraar, dr K. H. Miskotte, pred. te Am sterdam. Prof. Semmelink rapporteerde over een verzoek van den kerkeraad van Charlois richtlijnen te geven inzake de kerkelijke bevestiging van het huwelijk. De Synode sprak als haar oordeel uit, dat bij voox-ko- mend geval een kex-keraad inlichtingen be hoort in te winnen bij den kerkeraad, die eerst gevraagd, de kerkelijke bevestiging had geweigerd en dat een predikant in het alge meen met den kerkei'aad over het toestaan van de kei'kelijke bevestiging moet spreken. Dezelfde rapporteerde over een brief van den kerkeraad van Eindhoven over de vie ring van den Goeden Vrijdag. Besloten werd deze kwestie naar I.K.O. over te brengen en de kei-keraden aan te schrijven, dat zij zich voor de richtige viering hebben te wenden tot de Overheid ter plaatse. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN Ter jongste vergadering van den classis Axel der Geref. Kerken stelde de kerk van Hoek voor met haar uit te spreken de be sluiten der generale synode niet voor vast en bondig te houden. Vijf kex-ken schaarden zich achter de synode en twee kerken achter die van Hoek. n.l. -die van Axel en Zoutespui (elk met hun predikant, de heeren ds Joh. Fx-ancke, ds D. Zemel en ds J. W. Sollie ter wijl ds S. J. Post van Axel zich daarbij voeg de. De praeses, ds J. A. Tiemens van Aar denburg, diende een voorstel in uit te spre ken, dat de basis voor verdere samenwerking ontbrak en daarom deze afgevaardigden ver zocht werd heen te gaan. De afgevaax-digden van bovengenoemde kerken benevens ds Post vexiieten daarop de vergadering, maar niet nadat zij hadden opgemerkt, dat wegzending beteekende het plaatsen van deze kerken bui ten het kerkverband, wat de praeses inder daad ook toegaf. De kerkeraad der Geref. Kerk van Oud- Loosdrecht heeft met 4 tegen 2 stemmen en 1, blanco besloten zich los te maken van de beslissingen der generale synode. De pastor- loei, ds W. W. J. v. Oene, heeft zich mede vrijgemaakt. Beide partijen maken in onder ling overleg gébruik van het bedehuis. Pref. F. Sassen dtr.-gen van Onderwijs Tot directeur-genera al van Oinderwijs is, naar gemeld wordt, benoemd professor dr. Ferd. Sassen, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen; tot dir.-generaal van Kunsten en Wetenschappen is benoemd jnr. H. J. Reinink. Het derde directoraat, dat voor de v r ij e - tij d sfbested ingis nog niet bezet. Met de leiding der afdeeling muziek, tooneel en letteren is aan het departement benoemd me vrouw W. E. van Damvan Isselt, hoofd van de afdeeldngen beeldende kunsten en film werden resp. benoemd de heeren Hammacher en De ong, terwijl mr v. d. Haagen de lei ding heeft van de musea. VER. VOOR HOOGER ONDERWIJS OP GEREF. GRONDSLAG. De jaarvergadering van de Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag, waar van de Vrije Universteit uitgaat, zal, naar wij vernemen, Woensdag 19 Sept. a.s. in het Koloniaal Instituut te Amsterdam worden ge houden. In de 'morgenvergadexing zal prof. dr J. Oranje het rectoraat aan zijn opvolger overdragen en een overzicht geven van het wel en wee van de V.U. in de laatste oorlogs jaren. In de middagvergadering zullen als referenten optreden ds J.. Overduin van Arnhem en prof. mr A. Anema, hoogleeraar aan de V.U. Als secr. van de regelingscommissie treedt op de heer C. Kroonstuiver en van de logies- commissie mevr. N. Feitsma-Visser. Op de plaats waar Ds T. Ferwuiua, oi.i c j.jedikant der Geref. Kerk van Amster dam, door de Duitschers werd neergeschoten, werd onder groote belangstelling een gedenksteen onthuld. Op deze foto ziet men verschillende hoog-leeraren dier Vrije Universiteit, waarvan Ds Ferwerda enrator was. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 6 Aug. Artsex eerste deel: mej. G. C. Kwakkelstein te Vlaardingen; P. van Dooren. Den Haag; J. Z. van Hoorn, Den Haag; W. A. Bax, Vlaardingen; G. A Huur man, Leiden; J. Zitman, Leiden; A. E. Harm- sen, Den Haag. Bevorderd tot arts: H. E. van Hoepen. Am sterdam. C. W. de Wall, Rotterdam: E. F. Nienaber. Voorburg; W. J. H. Schmidt. Den Haag. Doet. ex. wis- en natuurkunde G. de Witte, LEIDEN. Cand rechten J. G. v. Putten, Den Haag; J. B. Korevaar, Delft; mej. W. Kooiker. Taalk. doet. ex. Indologie: V. L Vree. Taalk. cand. ex. Indologie: S. H. Boeke. Econ. doet. ex. Indologie: B. C Peyra. Doet. ex. geneeskunde: mej. A. M. Kerk hof, J. A. M. de Ruijter, J. A. Staal, J. A G. van IJzerloo, G. L. Ellis, H. F. O. Strieker, A Pols, J. Zitman, P. van Dooren, G. A. Gussenhoven, A. Prins, P. Kleinepier, H. L. A. Vlamings, F. Kalsbeek, G. den Otter, J. Z. van Hoorn, H. van Swaaij en P. v d. Laan. (HexiJlaatsing wegens misstelling) TILBURG, 4 Aug. Geslaagd aan de R.K. Hoogeschool voor het candidaatsexamen in de Econ. Wetenschappen: B. Weijers, Waal wijk en P. Cremers, Miaastricht; voor het propaedeutisdli examen in de Econ. Weten schappen: J. AaTbers, Osst A. Bakx, Breda, en mejuff. Brinking, Groningen; voor het doet. examen in de Econ. Wetenschappen J. Stalpers. Eindhoven, J. Aarden, Voorburg, W. Mutsaerts, Tilburg, J. Tromp, Sneek en K. Schretlen, Nijmegen. PROMOTIE. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsge leerdheid op proefschrift „The Seat of Autho rity", mej. J. van der Meulen te Overveen. Gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „De gx-ondslagen van het Nederlandsch Arbeids recht", de heer W. A. v d. Garde, Den Haag. Examen Hoofdakte, 's GRAVENHAGE, 7 Aug. Geslaagd voor het hoofd akte-examen: Th. A. ten Bensel te Aotterda-m (A en B), L. M. Berghout, Rot- ram (A), P. M. Brouwer, 's Gravemhage en B5, L, A. Groenewege. Zevenhoven ft M. A, van Helden, Baren dr echt PA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2