lliemur ;Criïisclje (üjmrattf De atoombom, de nieuwste verschrikking >ist TJ Ie serie: 1 April 1920-15 October 1911 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1945 2e serfe: le Jaargang: vanaf 7 Mei 1945, No. 77 A bo nneme n tspr ij.z e f0.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk'Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „Stmüuastirfj is aljebUottt myn ijert in iectgensp ott" Reeds ingezet in den strijd tegen lapan De Amerikaansohe oorlogvoering tegen Ja pan is in een nieuwe fase getreden. President Truman heeft namelijk gisteren onthuld, dat de Amerikaansohe luchtmacht 16 uur geleden de grootste bom, ooit in de historie van den oorlog gebruikt, een atoom bom. krachtiger dan 20.000 ton ontplofbare stoffen, heeft uitgeworpen op een Japansche legerbasis op Hirosjima. Twee groote en vele kleinere fabrieken in de Ver. Staten zijn voor de productie van atoombommen in werking. Er is meer dan 2Vi jaar aan gewerkt. Meh neeft een methode gevonden om de atoomenergie los te laten met vernietigende kracht. Ook de Duitschers werkten reeds in 1942 koortsachtig aan een dergelijke uitvin ding. (Misschien heeft Hitier daarop ook wel eens gedoeld toen het V-wapen we.rd aange kondigd. Red.). De V-bommen waren voor- loopers, maar in de uitvinding der atoom bom zijn ze niet geslaagd. Amerikanen en Britten hebben dezen veld slag der laboratoria thans gewonnen. Meer dan 125.000 personen hebben gewerkt aan de constructie van de atoombomfabriek in de Ver. Staten en ruim 65.000 menschen zijn thans bij de prductie betrokkèn. Velen wer ken hier al 2\'2 jaar lang aan. en weinigen wisten maar wat wat zij produceerden. Wij hebben 2000 millioen doller besteed aan het grootste wetenschappelijke dobbelspel van de historie, en wij hebben dit spel gewonnen. Wij zullen Japans vermogen om oorlog te vogren volkomen ten gronde richten. Om het Japansche volk van ondergang te behoeden is het ultimatum gepubliceerd. Men. noemde deze mededeeling een ..good story". Het organiseerend genie achter deze nieuwe bom is een 41-jarige natuurkundige, dr-rRo- bert Oppenheimer. Hij organiseerde het on derzoek in een woestijn in Nieuw Mexico. Stimson. de Amerikaansohe minister van oorlog, "bracht hem deze hulde: ,,de ontwik keling van den bom zelf is voor een groot deel verschuldigd aan zijn genie en inspira tie en leiderschap" De eerste bom. Medegedeeld is nog. dat een ondoordring bare wolk stof en rook hing boven het doel gebied nadat de eerste atoombom was neer geworpen te Hirosjima, zoodat nauwkeurig rapport over de schade op het oogenblik niet kan worden opgemaakt. Te Ottawa is bekend gemaakt, dat het on ontbeerlijke radioactieve metaal, dat noodig is voor de vervaardiging van den atoombom, eleverd wordt door Canada, een van de rijk- te uraniumbronnen ter wereld. De eerste atoombomexplosie vond plaats boven op een stalen toren in de woestijn in Nieuw Mexico op 16 Juli. Het succes over trof de stoutste verwachtingen. Bij deze eerste ontploffing ontstond een verblindende lichtflits, die het geheele ge bied helderder dan bij het helderste daglicht verlichtte. Toen kwam een geweldig, aanhou dend gebulder en een zware drukgolf, die twee man. buiten het proefnemingscentrum, neersloeg. Terstond kolkte een ontzaglijke, Veelkleurige wolk op tot een hoogte van ruim 40.000 voet. De wolken, die onderweg werden ontmoet, verdwenen. Spoedig dreven de sub- stratosfeerwinden de op die hoogte grijs ge worden massa uiteen. De proef was voorbij, het project was een succes." Een blind meisje nabij Albuquerque, 120 mijl van de olaats der proefneming, riep uit: „Wat is dat?", toen het licht opflitste. Gene raal Groves, een van de hoofdfiguren van het ontwerp, die zich op een waarnemings post op een afstand van 17.000 yards bevond, Vertelde: ..Twee minuten vóór den vastge- stelden tijd lagen allen plat op den grond, het gelaat omlaag. De tijd werd door een luidspreker afgeroepen. Er heerschte een Volkomen, eerbiedige stilte." Dr Conant, president van de Harvard Uni versity, zeide. dat hij nooit had kunnen den ken, dat seconden zóó lang konden duren Eerst kwam er een lichtuitbarsting van on vergelijkelijke sohittering. Wij keerden ons allen om en keken door donkere glazen naar den vuurbol. Ongeveer 40 seconden later k\vam de schokkende golf. gevolgd door ge luiden. waarvan er geen schrikwekkend oheen na onze volkomen verbazing over de luitengewone intensiteit van het licht. Gene raal Thomas Farrell verklaarde: ,,Het tooneel linnen den schuilkelder was onuitsprekelijk ramatisch. Ieder kende de verschrikkelijke lotenties van de dingen, die naar zij dachten ouden gaan gebeuren. Wij reikten in het on tkende. Toen kwam die geweldige licht- ltbarsting, gevolgd door een diep, grommend ebulder. Verscheidene waarnemers werden egen den grond geslagen. Alle opgekropte moties kwamen los in die paar minuten. Allen schenen te voelen, dat zij aanwezig waren geweest bij de geboorte van een nieuw tijdperk, het tijdperk van de atoomenergie". Hoe de energie der gesplitste atomen vrij komt, is nog niet opgelost; men kan ze alleen vrijmaken. De controle op de proefnemingen moest op grooten afstand geschieden van ach ter zware betonnen muren. Een geheel nieuwe chemie moest worden uitgewerkt om het materiaal te concentree- ren. Met de methodes, die mep tot zijn be schikking had, toen het proces het eerst werd ontdekt, kon men een millioenste gram van het materiaal vervaardigen. Begin 4944 kwam men tot een duizendste gram, terwijl in Maart 1944 experimenten met een gram mogelijk werden. Enorme hoeveelheden materialen worden thans verwerkt in vele processep, zonder dat een menschelijk oog ooit ziet wat er binnen de bouwwerken gebeurt. Alleen door middel van een ingewikkelde reeks wij zerplaten neemt men er iets van waar. Iedere verrichting wordt voltrokken in een afgele gen cel. Wanneer déze operatie voltooid is, wordt het materiaal naar de volgende cel ge bracht. Het Japansche nieuwsbureau heeft heden iets omtrent ide atoombom gezegd. Naar uit het Japansche hoofdkwartier wordt gemeld, schijnt de vijand zich van een nieuw type bom te bedienen, aldus het nieuwsbureau. Nog 65.000 Nederlanders in Duitschland? Russen zouden weinig toeschietelijk zijn. Het AN.P. meldt: Naar van de zijde van den Repartieeringsdienst werd medegedeeld, dienen alle Nederlanders, die in de Russische zone van Duitsohland verblijven, zich naar de Westelijke demarcatielijn te begeven. Zij zullen aldaar tegen Russische repatrieeren- den worden uitgewisseld. Helaas lieten de Russische autoriteiten tot dusverre nog geen Nederlandsche verbin dingsofficieren toe. Dit is te wijten aan het feit, dat de Nederlandsche S.S., die in Rus land heeft gevochten, door haar gedragingen en misdaden den Nederl andschen naam in Rusland bijzonder heeft geschaad. Vandaar, dat de Russen een zeker wantrouwen aan »den dag leggen voor alles wat Neder- landsoh is. Hoeveel Nederlanders zich nog in het door de Rusen bezette gebied bevinden, is niet te zeggen. Volgens een Nederlandsche taxatie worden in totaal nog een 65.000 naar Duitsch- land gevoerde Nederlanders vermist. De Russen taxeeren het aantal Nederlanders dat zich in hun gebied bevindt op een 15.000 personen. Diepe buigingen, weinig feiten Inzake het proces-Pétain. Over het proces tegen maarschalk Pétain is na de bewögen zitttingen van vorige week thans weinig bijzonders te melden. In de gisteren gehouden zitting werden ge- noord: generaal Lacaille, chef van den staf in Indo-China in 1938 en 1939; prins Fran cois Xavier van Bourbon-Parma, die be weert dat door Pétains tusschenkomst ontel baar vele Fransche levens zijn gespaard; ge neraal Odillon Picquandart, die een uiteen- setting gaf van de Fransche bewapening in verhouding van N de Duitsche. Voorts ver schenen nog als getuigen Noel Pinelly, oud-lid van den Parijschen gemeenteraad, en de generaals Charles Lafargue, Eduoard Ruby en Picard. Al deze heeren hadden weinig interessants te vertellen. Prins Frangois begon en eindigde met een diepe buiging voor Pétain, maar voor de rest was er niets, dat de aanwezigen boeide. Bij de opening van het proces had men gerekend op maximaal 15 zittingen. Gisteren is echter de derde week al ingegaan en er moeten nog een twintigtal getuigen gehoord wordeen. Het Hof zal stellig niet vóór me dio-Augustus vonnis kunnen vellen. Natuurlijk blijft de aandacht van heel Frankrijk op dit historische proces geves tigd. André le Tocquer, de voorzitter van het Parijsche gemeentebestuur, heeft het denkbeel geopperd, dat maarschalk Pétain in het openbaar op de Champs Elyssees door een gewonen Franschen burger zou worden gedegradeerd. Hij betitelde den maarschalk als den verkeerden overwinnaar van Verdun en zeide. dat het er weinig op aankwam, of „deze oude verrader zou worden doodge schoten of niet." 0e Broodprijs met 2 verhoogd cent Naar wij vernemen is de prijs van het brood met ingang van Maandag 6 Augus tus verhoogd met 2 cent per 800 gram. H. M. de Koningin zal 31 Aug. in alle stilte gedenken Naar wij vernemen blijft de gezondheids toestand van H.M. de Koningin zeer be'- vredigend. Toch zal H.M. gedurende de maand Augustus zich nog moeten ontzien en zich van groote vermoeienissen moe ten onthouden. Het is de wensch van de Koningin haar eersten verjaardag na de bevrijding in Nederland in alle stilte in Haar familiekring door te brengen. Er gaan weer meer treinen rijden Groote inkrimping op Zondag. De Nederl. Spoorwegen deelen ons mede, dat met ingang van heden op verschillende baanvakken wijzigingen in den treinenloop worden aangebracht. Inlichtingen zijn aan de stations verkrijgbaar. De repatrieeringstreinen, wélke waren op- De repatrieeringstreinen, welke waren opengesteld voor reizigersvervoer op de lij nen AmersfoortUtrechtRotterdamDen Haag; Den HaagHaarlemAmsterdam HilversumUtrechtAmersfoort; Den Haag HaarlemAmsterdamAlkmaar worden opgeheven. Er worden echter reizigerstrei nen ingelegd, om op deze lijnen het verkeer op te vangen. Het aantal reizigerstreinen Amsterdam Den Haag.Rotterdam wordt eenigszins uit gebreid. De treindienst UtrechtGoudaRotterdam Den Haag v.v. wordt hervat, waardoor de busdiensten GoudaDen Haag en Gouda Rotterdam komen te vervallen. Het Rotter- damsche gedeelte in bovengenoemde treinen komt vanaf Utrecht voor aan te staan. Er gaan treinen rijden van Amersfoort Baarn-Hilversum naar Amsterdam. Daar door komen de busdiensten Amersfoort Baarn—Hilversum te vervallen. Busdiensten worden ingelegd van Baarn naar Bilthoven en van Woerden naar Leiden. Dagelijks zullen twee sneltreinen rijden van NijimegenGeldermalsenUtrechtAm sterdam en terug. Twee stoptreinen zullen rijden NijmegenGeldermalsenUtrecht en terug. Op de Zondagen zal het aantal treinen zeer ingekrompen worden. Op vele baanvakken zal dan geen enkele reizigerstrein loopen. in Amsterdam branden weer straatlantaarns Er wordt te Amsterdam naar gestreefd per 1 October a.s. de straatverlichting weer op beperkte schaal in te voeren. Ten einde stroom te bespai-en, zullen zoowel het aantal straatlantaarns als de sterkte der lampen aanmerkelijk worden verminderd. Op enkele gevaarlijke punten zal iwtus- sohen reeds vóór 1 October de openbare ver lichting worden ingevoerd. Gisteravond brandde ze reeds langs sommige grachten en op het Rembrandtsplein. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor IJsselmuiden J. W. v. d. Linden te Kootwijk. Geref. Kerken Benoemd: tot hulppred. te Weesp H. Schut. cand. te Amsterdam. Aangenomen. Bedankt: voor Laren (N.H.) 2e pred.pl.. voor de geestelijke verzorging der sanatoria) da W. G. Harrenstein te Weesp. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Zaandam H. v. Leeuwen te Ermelo en J. G. v. Minnen te Huizen (N.H.). Beroepen: te Delft L S. den Boer te Amsterdam-W.: te Woerden N. de Jong te 's-Gra venlhage - W est Bedankt: voor Urk M. Ovenduin te Wer kendam. Geref. Kerken in H. V. Beroepen: te Andijk (N.H.) G. L. I. Stockmann, v/h RK. priester, thans hulppred. aldaar. Oud-Geref. Gem. Aangenomen: naar Terneuzen A. de Reuver te Kralingscheveer. LEIDEN, Rijksuniversiteit 6 Aug. Geslaagd voor het cand.-examen rechtsgeleerdheid J. G. van Putten, Den Haag en J. B. Korevaar, Delft. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde H. R. B. Jonkers op proefschrift getiteld: „Onderzoekingen over den invloed van hormonen op de stofwisseling van kool hydraten, eiwitten en vetten". DAT te Hilversum drie kleine kinderen, Ij de ontploffing van een door hen gevon- n projectiel van het luchtafweergeschut, irwondingen opliepen, DAT de besturen der diverse transport- beidersbonden te Rotterdam geweigerd ibben deel te nemen aan een openbare ver-- dering der Eenheids vakbeweging. DAT zij dit deden omdat hun bekend was, t de Eenheidsvakbeweging opnieuw wil iken en wel van morgenmiddag 4 uur tot inderdag. )AT de papiertoewijzing en perszuivering «is overgedragen is aan het Dep. van inenl. Zaken, waar dr C. Beekenkamp met e aangelegenheid is beiast. 'AT het in de bedoeling ligt van het com- Bariaat rechtsherstel een blijvenden dienst maken. AT de zuivering van de politie in Leiden goed was voorbereid, dat M.G. er in Uur mee gereed was. >AT deze politiezuivering ook in Den Haag de vorderingen maakt. DAT met de verzorging en onderbrenging van kinderen, wier ouders zijn geïnterneerd, M.G. in de prov. Zuid-Holland in 2 maanden gereed hoopt te zijn. DAT dn het kamp te Amersfoort weer eenige massagraven zijn ontdekt en men meent dat in een der graven 75 Russen en in een ander een aantal Joden begraven werd. DAT sommige jongelui gaarne zouden helpen bij het binnenhalen van den oogst, maar vervoergelegenheid ontbreekt om daar te komen waar hun hulp noodig is. DAT de uitgaven met inbegrip van den .buitengewonen dienst in de prov. Noord- Brabant voor 1945 begroot worden op f 5.940.107.16 en een batig slot van f 269.150.27 zal overblijven. DAT een Nederlandsch comité in Palestina een actie begonnen is tot hulp van hét door den oorlog zoozeer geteisterde Nederland sche volk. DAT volgens dit comité 20.000 Nederlanders naar concentratiekampen werden gestuurd vanwege hun hulp aan Joden. DAT onze regeering een missie heeft uit gezonden naar Duisburg ter behartdgnig van de Nederl. belangen bij de Rijnvaart en ter voorbereiding van de Nederl. deelneming aan de scheepvaart op den Benedenrijn DAT deze missie er oofg voor heeft ge dragen, dat na twee weken arbeid reeds 7 Nederl. vaartuigen konden worden gelicht. DAT te Amsterdam een comité van 11 leden van het Amerikaansohe Huis van Afgevaar digden is gearriveeixl, die in 38 dagen 22 landen zullen bezoeken om een onderzoek in te stellen naar den an die landen heer- schenden toestand. DAT een dezer heeren verklaarde over tuigd te zijn, dat alle goederen eri in het bijzonder machinerieën, die den Nederlan ders ontstolen zijn, weer in ons land terug zullen komen. DAT Zaterdagmiddag in het gebouw -van het Bevolkingsregister te Amsterdam een bronzen gedenkplaat is onthuld ter nage dachtenis van de zes, een jaar geleden gefu silleerde ambtenaren. DAT in de kazerne te Roermond 2000 N.S.B.'ers (voornamelijk de „zware jon gens") zijn ondergebracht. DAT de afd. Amsterdam van het Nederl. Roode Kruis 8 ton gezouten varkensvleesch heeft ontvangen, bestemd voor de zieken huizen in de hoofdstad, geschonken door het DeensOhe Roode Kruis. DAT in de auto's, die dit vleescli aanvoer den, 500 Nederlandsche kinderen zijn mee genomen naar Denemarken, die daar eenigen tijd zullen doorbrengen om aan te 3terken. Snel en streng recht Bij de installatie van het Haagsohe Bij zondere Gerechtshof ter berechting van landverraders zijn kloeke woorden gespro ken, zoowél door den president M. v. Berckel als door den procureur-fiscaal Mr Zaayer. Snel en streng recht zegde eerstgenoemde toe. Meedoogenloos zal de rekening gepre senteerd worden, aldus laatstgenoemde. Deze deed ook een beroep op het publiek om fei ten ter kennis van den P.O.D. te brengen. Maar er zal niet lichtvaardig over de vraag al of niet schuldig worden heengelofepen, ge waakt zal worden zoowel tegen onrechtvaar dige vrijspraken als tegen onrechtvaardige veroordeelingen. Schuld en straf zullen even redig zijn. Deze spreker achtte de rechterlijke bewijs- regeling echter onvoldoende en zag daarin èen bevoordeeling van schuldige verdachten. Dit laatste is hoogst bedenkelijk. Mocht het feit juist zijn, dan zal in deze leemte snel moeten worden voorzien. Er loopen nog teveel verdachten, die het publiek als zoodanig kent, vrij rond, hoort men herhaaldelijk en over de betrouwbaar heid van den P.O.D. worden dan meer dan eens critische opmerkingen geméakt. Zij, die deze gevoelens uiten, weten den weg en moe ten niet alleen critiseeren. maar hun klacht indienen, waar deze effect kan hebben. Als alle instanties zich op het standpunt stellen van de heeren v. Berckel en Zaayer zal er gauw schot komen in de berechting. Dat zal veler rechtsgevoel bevredigen. Er zijn ook critici vier er van zonden ons een ge meenschappelijk epistel die vergeten, dat een tribunaal in zijn strafmaat beperkt is; meer dan de hoogste straf, die hun ter be schikking is gesteld, kunnen deze instanties niet geven. Vindt men die te laag, dan zijn niet wij het klachtenadres, maar moet men bij den minister van Justitie zijn. Prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink 25 JAAR PREDIKANT Morgen herdenkt de bekende Leidsohe hoogleeraar, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink den dag, waarop hij 25 jaar ge leden het ambt van dienaar des Woords in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Prof. Bakhuizen v. d. Brink werd 25 Mei 1896 te Joure, waar zijn vader predikant was, geboren en bezocht het gymnasium te Utrecht om vervolgens theologie te studeeren aan de R.U. te Leiden. In 1919 werd hij candidaat in Drente.waar- na hij 8 Aug. 1920 door zijn vader te Nieuw Dordrecht in 't ambt werd be vestigd. Tijdens zijn verblijf aldaar werd de studie voorgezet, wel ke op 7 Mei 1923 bekroond werd met de promo tie aan de Leid- sche Universi teit op het proefschrift De oud-christelijke monumenten te Ephesus. In '24 vertrok dr Bak huizen van den Brink naarW in ter swijk, terwijl hij in 1929 te Rotterdam-Kra lingen zijn intrede deed. Te Nieuw-Dordrecht was hij oprichter en secretaris van de Ver. tot geestelijke en maatschappelijke zorg in Drente, terwijl dr Bakhuizen v. d. Brink te Winterswijk een Jeugdkerk heeft opgericht en in Kralingen mocht hij een wijkgébouw in gebruik nemen. Met ingang van 1 Juni '34 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de R.U. te Leiden, waar hij kerkgeschiedenis en dogenhistorie doceert. Prof. Bakhuzien v. d. Brink, die in de Ned. Herv. Kerk een vooraanstaande plaats in neemt, heeft tal van publicaties het licht doen zien, zoowel in boekvorm, als in bin- nenlandsohe en buitenl. tijdschriften. Hij is redacteur van het Handboek der Kerkge schiedenis, waarvan het le deel is versche nen, hoofdredacteur van het Ned.' Archief voor Kerkgeschiedenis, medewerker van Stemmen des Tijds, De Godsdiensten der Wereld, enz. Bekend is zijn standaardwerk over de Ned. Geloofsbelijdenis. De jubilaris, die ook in de Liturgische Be weging op den voorgrond treedt, heeft zit ting in diverse Kerkelijke commissies, o.m. in den Raad voor Kerk en Pers, bekleedt het voorzitterschap van het Instituut voor reli- gieuse en kerkelijke kunst, is voorzitter van het Diaconessenhuis te Leiden en archivaris der Ned. Herv. Gemeente in de Sleutelstad. Wij twijfelen er niet aan, of het zal den jubileerenden hoogleeraar, die in breeden kring in hoog aanzien staat, op zijn gedenk dag niet aan belangstelling ontbreken. Prof. dr J. N. Bakfciïizen van den Brink Partij bollen verkocht aan U.S.A. en Canada de Naar ons ter oore komt, is een partij van 4000 ton bloembollen verkocht aan de Ver. Staten, die, voor wat de helft betreft, er zelf soheepsruimte voor beschikbaar zullen stellen. Onderhandelingen met Canada heb ben voorts geleid tot den verkoop van 1500 a 2000 ton bollen. Beide transacties kunnen, gelet op onze deviezen-positie, slechts ver heugend worden genoemd. De Rijn tot het Roergebied weer bevaarbaar Dat beteekent kolen en Rotterdam is paraat Met het opruimen van de obstakels in den Rijn is men zoover gevorderd, dat mid den Augustus de scheepvaart tot Duisburg— Ruhrort weer mogelijk zal zijn. In Rotter dam wordt een flinke Rijnvloot in gereed heid gehouden om op het eerste sein naar Duitschland te vertrekken. Want in de eerste plaats moeten de kolen uit het Roergebied worden aangevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1