De terugkeer der Nederlanders in Indië Ruim 1 mill. kg. levensmiddelen verstrekt Orgels die door den oorlog sneuvelden K1SVWE LETOSCRf COÜEANT Twee zeer uiteenloopende meeningen De inleiding tot den beslissen den -eind- aanval der geallieerden op Japan houdt de aandacht der geheéle wereld geboeid. Ook van ons Nederlanders. Want de hoofdaanval ©p de eilanden van het Rijk van de rijzende thans dalende zon gaat gepaard met operaties in Ned.-Indië, op N. Guinea en Borneo en elders Het gezicht der Neder landers keert zioh weer naar het Oosten, schreef een Amerikaansch blad, dat er tevens ©p weer. dat wij naar de mate van onze krachten, ons aandeel nemen in de verdrij ving van den laaghartigen aanvaller. We mogen er in alle bescheidenheid ook aan herinneren, dat we van meet af ons geheel hebben ingezet voor de zaak der geallieer den in het Oosten. We vielen aan en ver speelden een groot deel van onze vloot en luchtmacht. Maar gezamenlijk werd toen be reikt. dat de overmachtige tegenstander zijn' voorgenomen aanval op Australië niet heeft doorgezet; de eerste ontmoeting had hem bescheiden, althans voorzichtig gemaakt. Dat was een geluk Want de kracht der ge allieerden in dien tijd en de vexdedigings- nvogel ijk heden voor Australië waren toen zoo, dat bij een krachtig doorgezetten Japanschen aanval, het Engelsche dominion- gebied groot gevaar had geloopen het lot van Ned.-Indië te deelen. Thans zijn de bordjes in het Oosten verhangen. Japan wordt bedreigd met ondergang. Australië heeft zijn vrijheid behouden en Indië is op den weg der bevrijding. We staan gereed onze taak weer voort te zetten in het straks bevrijde gebied, waar van de vrijmaking door stenker geallieerden op zich genomen is. Waar echter Indische bodem was bevrijd, aldus het bedoelde Amerikaansche blad, de „New York Times", volgde het burgerlijk bestuur onmiddellijk. Maar op Java, Sumatra en andere eilanden zijn de Japanners nog sterk. Naar verluidt, zouden zij alleen op Sumatra nog 75.000 man hebben „De terugkeer der Nederlanders zal door de Vereenigde Naties worden verwelkomd, d'aar zij beh-oorden tot de meest vrijzinnige kolonisators. Hun regeeren over bijna 70.000.000 inheemschen en een gebied van 735.000 vierkante mijlen was verlicht Maar deze eilanden zullen niet langer koloniën zijn. Na een zeventien maanden durend onderzoek door een Nederlandsche commissie, gaf Koningin Wilhelmina hun de belofte van zelfstandigheid binnen het rijk met vol ledige onafhankelijkheid voor inwendige aan gelegenheden. De vervulling zal nog een lange overgangsperiode vergen. Want de Japanners zijn wreed en het bestuur was verderfelijk. Op deze gezegende eilanden geneest de natuur echter snel en de Neder landers weten hoe de ontwikkeling te ver snellen. Zij zijn even onmisbaar geworden voor Indonesië als Indonesië dat is voor hen." Varkens gemest in de Theol. Hoogeschool Doch de aangerichte schade viel nogal mee Over de schade, door de bezettende macht toegebracht aan het gebouw der Theol. Hoo geschool te Kampen, lezen we in het Geref. Weekblad: „In September 1944, toen de ellende van de Duitsche onderdrukkers haar hoogtepunt be reikte en het geheel uitgesloten was het on derwijs te hervatten, trof ons de lang ge vreesde vordering van het gebouw onzer Hoogeschool. Tot den dag der bevrijding toe was zij in handen van een steeds weer wis selen-de Duitsche bezetting, die er op de be kende wijze in huisgehouden heeft. „De zuilengangen, die aan de binnenplaats grenzen, werden omgebouwd tot een groote veldkeuken. In de gang, die naar de aula leid't. werden varkens gemest. De aula zelf werd tot cantine ingericht Kortom, toen wij op den dag de:- bevrijding de sleutels van het gebouw weer in handen kregen, was de toestand daarin onbeschrijfelijk Vele meu bels bleken verdwenen. De groote, monu mentale ronde tafel in de professoren kamer was kort en klein gehakt en als brandhout gebruikt. De prachtige boekenkasten, -eens door prof Hoekstra aan de Bibliotheek ver maakt, zijn denzelfden weg gegaan. En ver der vertoonde heel het gebouw het bekende beeld van alles wat door de bezettende macht in den loop der jaren is ..bewoond" ge worden. „Gelukkig is thans alles weer in orde ge bracht. De leden van de voormalige N.S.B. hebben onder de krachtige leiding van den pedel alles weer in staat van bewoonbaar-' heid gebracht. Tenslotte bleken de vernie lingen over het geheel genomen, nog weer mee te vallen. Onze geheele bibliotheek is ongeschonden, evenals de onvervangbare ge schilderde portretten, de glas-in-lood-ramen en wat voorts tot de kostbaarste bezittingen der school behoort." BELASTING BETALEN MET DE f100 BILJETTEN. Het is aan banken toegestaan tot het be talen van rijksbelastingen, alsook tot het stellen van zekerheid voor belastingen over eenkomstig een -van de regelingen, voort vloeiende uit het ..Besluit zekerheidstelling belastingen" ten behoeve van de rekening houders. overschrijvingen te verrichten van de geblokkeerde rekeningen., geopend ter zake van ingeleverde bank- en muntbiljetten van f 109 aan ontvangers en hypotheekbe waarders Ook kunnen er uit worden betaald schoolgelden en event ueel e rijksretributi.es, echter niet bedragen, voortvloeiende uit het domeinbeheer. Met betrekking tot na den dag van inlevering verschuldigd geworden belastingen kan op de hier bedoelde wijze geen betaling plaats hebben van loon-, com missarissen-, omzet- en invoerbelasting. noch van statistiekrecht accijns, belasting op gouden en zilveren werken en recht op de wijnen. Schoolgelden en rijks-etributies mcgen wel uit het tegoed worden voldaan- Bij elke overschrijving zullen de banken Uitdrukkelijk moeten vermelden, dat zij ge schiedt uit een bevroren tegoed, afkomstig van ingeleverde bank- en muntbiljetten. RECHTS GAAT NIET ALTIJD VOOR Herhaaldelijk wordt thans als veilig ver- keerswenk gepropageerd: verkeer van rechts gaat voor. De K.N.A.C. maakt er attent op, dat deze regel in zijn algemeenheid sinds jaren al niet meer juist is en het advies der halve op gevaarlijke wijze verwarrend Kan werken. Immers, in feite heeft alle verkeer op hoofdverkeerswegen (hoofdwegen) voor rang boven alle kruisend verkeer, terwijl cp wegen van gelijke rangorde motorrijtuigen en trams voorrang hebben op langzaam verkeer (wielrijders, bespannen wagens enz.). Tot zoover deze Amerika ansche persstem, die zeer de aandacht verdient en misschien ook wel een beetje onze zorg als men daar naast doet hooren hetgeen Nehroe, een der prominente leiders v-an de Congresparttj In Britsch-Indië. kort geleden in -een rede ver klaarde. Het Congres, zeiöe hij, zal niet dulden, dat N e d-e rlandsch, Brifcseh of Amerika an 9ch imperialisme zou terug keeren naar Birma, Java en Sumatra, Maiakka, de Phiilippijnen of andere landen, die door Japan onder den voet zijn geloopen, nadat de Japanners zouden zijn verdreven. Hij zei-de verder: onze strijd is de strijd van alle onderdrukte volken ter wereld dit feit moeten wij niet uit het oog verliezen. Inderdaad: Deze woorden, als we ze als reflex uit de wereld der onder koloniaal be stuur levende volken kunnen «beschouwen, mogen we niet uit het oog verliezen. Ze hebben ons iets te zeggen, vooral als men ze beschouwt naast de Amerikaanache uitlating en bedenkt, dat men in Amerika in het alge meen weinig begrip van kolonisatie heeft en geneigd is zelfs een voortreffelijk bestuurd koloniaal gebied als min of meer onderdrukt te zien, dat eigenlijk zoo spoedig mogelijk vrij en zelfstandig behoort te worden. Er staal in het Oos-ten., ook voor ons, Iets op het spel Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Drietallen Te Utrecht (vac. P. Veen) A. Braakman te Zuilen. J. J. F Franck te Vel.p en J. H. W. Warmers te Apeldoorn; (vac. Jbr J. L. A. Martens van Sevenhovem) A. Oskamp te Velip, O. A. van Ruler te Hil versum en J. E. Uitman te Groningen Beroepen: te Hoogeveen H Harkema. te Wijk bij Heusden, die bedankte voor Dinteloord. Beroepen: Te Alphen a/d Rijn (3e pred. pl.) C. A. v. Harten te Katwijk a. Zee. Bedankt: voor Yerseke P Six Dijkstra te Kamperland. Ben oe m d: tot hulppred te 's Graven- hage (wijk 17) J. Kalmijn, cand aldaar. Geref. Kerken. Benoemd: tot hulppred. te Goes A Koning, pred. te St Laurens. Bedankt: voor Tbesinge P Klapwijk te Dronrijp. Bedankt Voor Winschoten (vac. J. A. Berghuis) D A. Zijlstra te Uithui-zen (ver beterd bericht). v Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Dordrecht N. de Jong te 's-Gravenhage-West. Doopsgezinde Gemeente. Drietal: te Enschedé J. P Keuning te Terhorme. H P. Tulner te Deventer en R. de Zeeuw te Sappe meer. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN Na een verklaring bij zijn kerkeraad te hébben ingediend, heeft Ds J. F van Hul- stijn JFzn te Slikkerveer (Z.H.) zich aan gesloten bij de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken. Wegens bekomen emeritaat nam ds P. de Looze na een ambtsbediening van precies 45 jaa>- afscheid van de Ned. Herv Gem van IJsselmuiden. sprekende over 1 Joh. 2 18: „Het is de laatste ure". Giften en legaten Voor de verwarming van het bedehuis ont ving de Ned. Wei v. Gem van Maasland een gift van vijfduizend gulden. De Ned. Herv Gem van 's-Gra ven deel ontving ten bate van haar diaconie een gift van tweeduizend gulden. Voor de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gem. te Scheveningen kwam een gift in van duizend gulden bij ds H. Stolk. Ds A. G Barkev Wolf ontving een gift van f 1 000ten behoeve van de Diaconie van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-Oo6t. EXAMENS LEIDEN. 31 Juli. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld ..Banggaisch adatrecht" J. J Dormeier te 's Gravenhage. Geslaagd: taalkundig doet. examen indologie C. J Hakman te Leiden; caud.ex Ned recht C H G. Witt te De Kaag: doet. ex. Nederlandsch recht. G. S le Po/>le te Den Haag; doet examen geneeskunde H J. Lammen te Rotterdam. A.J Develing te Dordrecht: .semi-arts: W C. van Dorp te Katwijk a/Zee,. A. J Koning te Leiden; arts mej. L. F. Wiemans te Den Haag. J H van Dorp te "Katwijk a/Zee. W Gout te Leiden, J. Zaaijer te Den Haag: G G Jagtman te Bij de vele bezoeken, die H.M. de Koningin sinds de bevrijding aan verschillende plaat sen bracht, viel telkens ook weer de aandacht op den chauffeur, die de auto van onze Vorstin bestuurt. We geven hier een foto van den hofchauffeur, die reeds 18 jaar als zoo danig in dienst is. r aar wel 1. K. B. Leiden Een avond van dank ten besluüe Het Inter Kerkelijk Bureau, dat de nood voeding voor Leiden in de af geloopen „hon ger "-maanden op zoo voortreffelijke wijze heeft verzorgd, ziet thans zijn taak als be ëindigd. Op uitnoodiging van rector L. Beune waren gisteravond in het Liduinahuis de verschillende comités, die in I.K.O.-verband hebben samengewerkt, -bijeengekomen Rector Beune. die zich in den loop van den avond een uitstekend gastheer betoonde, sprak woorden van welkom. Veel hebben wij in de laatste maanden op deze plaats ver gaderd en gepraat Zorg voerde hierbij steeds den boventoon Gelukkig is deze tijd thans voorbij. Het deed spr. genoegen, dat op deze afscheidsbijeenkomst ook de dames nu eens aanwezig waren. Nadat een a capella koor onder leiding van den heer W. Mizee zioh in eenige vaderland - sche liederen had laten hooren en de heer S Klein enkele gevoelvolle declamaties had gezegd, heeft de IK.B -secretaris, de heer H Stoffels het een en ander over de werkzaam heden van het 1KB verteld. Na bij de op richting. die op interkerkelijken grondslag geschiedde, stilgestaan té* hebben, noemde de heer Stoffels achtereenvolgens hetgeen over h-et tijdvak Januari t/m Juli 1945 aan zieken, zwakken en jeugdig ondervoeden, werd ver strekt en wel: 167.150 kg aardappelen en Rijswijk. A. H Wiebenga te Baam, J Paré te" Den Haag. G Linthorst te Rotterdam. GRONINGEN. 31 Juli. Geslaagd voor het doet. examen letteren en wijsbegeerte (hoofd vak Diiitsch) mej. M Plet. Stuurliedenexamens. DEN HAAG 31 Juli. In de tweede helft van Juli zijn geslaagd voor: le stuurman Th. B. S K. de Boer te R'dam; 2e stuurman groote handelsvaart A. F. Ouwehand te Was senaar. H B Westra te Voorburg: 2e stuur man theor. gedeelte H J. A. Mulder en J. M. Veenis, beiden te 's Gravenhage; 3e stuur man groote handelsvaart B. H. J. Ligteringen te R'dam en M. H Nederpelt te 's Graven hage; 3e stuurman theor. gedeelte M. H Kolstee te 's Gravenhage: stuurman groote sleepvaart W Verschuur te Vlaardingen. WAARSCHUWING AAN WINKELIERS. In de afgeloopen weken heeft de CC D. in Den Haa£ en omgeving strenge controle uit geoefend op het voortijdige verkoopen van distributiegoederen door den kleinhandel. Resultaat was dat o.a vijftien boterboeren van buiten de Residentie zijn bekeurd, daar ze reeds des Vrijdags hun goederen op den nog niet geldigen nieuwen bon afleverden. Deze controle zal worden voortgezet, daar alles gedaan behoort te worden om een re gelmatige distributie te verzekeren. Van de 4500 ginoen er ruim 200 verloren Het zwaarste verlies, dat onze kerkorgels in den oorlogstijd hebben geleden, is onge twijfeld de totale vernietiging van het orgel der Groote Kerk te Rotterdam, dat in de Meidagen van 1940 aan het vuur, gesticirt door Duitsche brandbommen, ten offer is gevallen. Dit in 1798 gebouwde orgel was niet alleen bet allergrootste van ons land, maar, nog pas in 1931 gerestaureerd, ook van uitstekende kwaliteiten. Aldus begon het onderhoud, dat een re dacteur had met Mr A Boiiman. den secre taris van den Nederlandschen klokken- en orgelraad, te Amsterdam, die mede belast is met het toezicht op alle vóór 1850 ge bouwde orgels, welke onder Monumenten zorg vallen. WéMswaaT is bet mogelijk. zoo ging mr Bonman voort dat nog niet alle oor logsschade. aan orgels toegebracht, is ge ressorteerd, maar wij kunnen ons toch eenigermate een beeld van de totale schade vormen. Van de ruim 45<>o orgels, welke Nederland in April 1940 telde, is naar schatting circa vijf procent volkomen vernield, 1 proeent is zwaar beschadigd, doch nog te herstellen, terwijl het percentage licht beschadigde or gels natimrlHk aanzienlijk hooger is. Naar evenredigheid zijn de 230 op de egrste mo numentenlijst geplaatste orgels zwaarder getroffen dan de overige: 7 pet hiervan werd vernietigd. Een onherstelbaar verlies werd ook ge leden door de vernieling van het orgel der Groote Kerk te Arnhem, in 1770 gebouwd, welks rococbkast een der uniekste uit dien tijd was. Ernstig ook .is het gesteld met het ver dwijnen van het orgel anno 1850 in de Zui- derkerk te Rotterdam, dat. het 52ste in grootte hier te lande, eveneens fraai van klank was. Biizonder zwaar werden wel de hervorm de kerken te Wageningen en Ginneken ge troffen. d-ie beide hun tijdens den oorlog gebouwde orgél-s. welke van zeer goede kwaliteit waren, volledig ten prooi aan het oorlogsgeweld zagen vallen. In eerstgenoem de kerk zijn binnen het tijdverloop van vijf jaren twee orgels achter elkaar verwoest. Van het orgel der On era kerk te Rhenen. waaraan juist belangrijke herstel- en ver groot in ss werkzaamheden wedden verricht, is hert deel. dat in de kerk stond, hij de 3ong- rie gevechten in d>e omgeving vermeld. Slechts het gedeelte dat nog bii d°n bouwer in Utrecht in bewerking wag. bleef gespaard. Van de kleinere oude oreels. die door den oorlog verdwenen, verdienen die te Tiel. Klundert en Wouw afzonderlijke vermel ding. Wanneer we het geheele land overzien, dan blijken vooral Noord-Limburg, Noo'de- 1 lijk en Westelijk Noord-Brabant, het Wes ten van Zeeuwsch-Vlaanderen en het eiland Walcheren het zwaarst in hun orgelbezit getroffen te ziin, evenals de Betuwe en de Veluwezoom. De Achterhoek kwam er gun stiger af. evenals Oostelijk Groningen. De overige deelen des lands, met uitzondering van Rotterdam en Den Haag. kwamen vrij wel zonder orgelschade door den oorlog heen. groenten. 30 923 kg tarwe en roggemeel. 25.863 kg andere hoogwaardige levensmiddelen. 869 brooden. 300 flessehen limonade. 110.000 liter melk. -15.700 liter karnemelk. 33.080 eieren, 14.643 blikken spek. kaas "en andere vleesch- waren. 182.000 kg bollen Dncrnaast verstrekte de Habo 50.000 maaltijden, de massa-kinder voeding 365.8o0 maaltijden en het medisch bureau van dr Hoitink 5.500 maaltijden vaste kost en 150.000 papmaaltijden. In gewicht weergegeven zijn er aldus 1.022.671 kg levens middelen verdeeld. Globaal berekend, aldus spr., zou deze hoeveelheid toereikend zijn om de 80.000 inwoners van Leiden op een rede lijk rantsoen gedurende twee weken te voe den. Spr. eindigde met woorden van dank tot rector Beune en de moeder-overste van het St Liduinahuis voor de steeds bewezen gast vrijheid. In het tweede gedeelte van den avond liet het koor van den heer Mizee zich nogmaals hooren. terwijl de heer De Wilde de aanwezi gen op eenige humoristische declamaties ver gastte. Ds D. Kuilman heeft aan het einde van den avond een kort dankwoord uitgebroken, daarbij herinnerend aan de hartelijke samen werking. die in het I.K.O.-verband werd ge vonden. Officieele Publicaties PRIJZEN GOEDGEKEURDE POOT- AARDAPPELEN 20 Juli. Voor de goedgekeurde pootaaröap- pelen van de vroege rassen van den oogst 1945 zijn de navolgende prijzen vastgesteld. Deze rassen zijn Dubar. Keoman, Eersteling, Friihmülle. Ideaal. Primula. Roode Eerste ling. Volgeling. De prijzen voor deze rassen zijn: voor de maat 28/35 klasse A f 11.2021.-, klasse AB f 11.20—19.50. klasse B f 10.70—f 17- klasse C f 10 2015voor de maat 35/55 klasse A f918.klasse AB f 916.50. klasse B f8.5014.klasse C f813.-. Handelaars marges zijn momenteel niet bekend. Zoodra deze zijn vastgesteld, zullen zij ter kennis van de belanghebbenden worden gebracht. SCHOENREPARATIE INSTELLINGEN C.d. De Directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder te A'dam maakt bekend, dat directeuren, resp. leiders van sanatoria, kin dertehuizen. opvoedingsgestichten, tuchtscho len, krankzinnigengestichten, werkkampen e.d. zich tot het Rijksbureau voor huiden en leder. Keizersgracht 227 te A'dam kunnen wenden onder inzending van een door den plaatselijken distributiedienst gewaarmerkte verklaring, waaruit bliikt. hoeveel oersonen van de betreffende instelling niet in het be zit van levensmiddelenkaarten zijn. ter i-ege- ling van de schoenreparatie van deze perso nen. In de verklaring moet worden vermeld naam, adres en inschrijvingsnummer van den schoenhersteller, die de reoaratie van het schoeisel zal verzorgen en naam en adres van den lederhandelaar. waarvan deze schoenher- steller het benoodigde materiaal betrekt. PRIJZEN AKKERBOUWPRODUCTEN OOGST 1945 Het hoofdbedr voor Akkerbouwprod. maakt bekend, dat voor onderstaande pro ducten van den oogst 1945 de volgende prij zen zullen gelden: (eerste prijs is oorlogs toeslag boven den richtprijs van vorig jaar, twwede prijs is nieuwe Driis). Granen: tarwe 3.7517.rogge 4.16.75, gerst 2.50. 14 50, haver 2.25, 12.75. evene 12.75. mais 15.-, boekweit 11.50; peulvruchten: Waalsche bonnen 1.50. 23.50, andere veldboonen 1.50, 17.50: groene erwten en schokkers: groene erwten 1.50. .19.schokkers 3.19.capu- citners- Wr.irwpeulen 1.50. 18.50. Mansholts Ha'd 1.59. 2150. Wiiker vale 1.50. 1850. platte vale 1.50. 29.50, grauwe erwten: halflanestroo (Gruno) 1.50. 24.50. langstrcro (Noordholl 1.50. 2° 50: bruine boonenZeeuwsche lange 1.50. 25.Gmn. stmo- en Friesche woud- boonen 1 50 26.50. Noord-holl. bruine boo nen 3.30kievftsboonen 150. 29.50. witte boonen Walchersche witte boonen 3.30.-, Noordholl. krombekken fl.50. 29.50. citroen» boonen 3.30. Zaden: koolzaad 25.—. 45.—. mosterdzaad (bruin) 70mosterdzaad (geel) .40.-, karwiizaad 40blauwmaanzaad 45. 85.kanariezaad 315lijnzaad 25.—, stroovlas 1.14.50; andere gewassen: sui kerbieten 4 30.—. cichorei 14.—. 40 Bovenstaande prijzen gelden voor een ge zond en houdbaar product van gemiddelde qualiteit. Zij worden verhoogd met een ge middelde bewaarvergoeding voor den teler ten bedrage van f 0.50 per 100 kg behalve voor wat betreft oliezaden, stroovlas. suiker bieten en cichorei. Hiermede vervalt de tot dusver gebruikelijke wekelijks oploopende bewaarvergoeding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 3