$lieuw £eïiadj((iouranf Eclatante overwinning voor Labour Party Volgende week 2* /a brood per persoon IDist 01 1c serie: 1 April 1920-15 October 1941 VRIJDAG 27 JULI 1945 B» wrie: le Jaargang; vanaf 7 Mei 1945, Not. M Afoo-rmem-en tsprij.zen f 0.26 per week fl.10 per maand f3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-N at ionaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 „Stuutuastidj is aljebLeuen icjjfei mijn bert iu tejjljenspwt" Attlee belast met vorming van nieuw Kabinet De Britsche verkiezingen hebben voor de Arbeiderspartij, de Labour Party, een écla tante overwinning opgeleverd. Van de 640 zetels die de Tweede Kamer daar telt, wist de partij van Attlee er niet minder dan 390 te veroveren, terwijl ze er tevoren 168 be zat. Haar positie werd met één slag dus meer dan dubbel zoo sterk. Daarbij gevoegd de 27 zetels, die de overige oppositiepartijtjes behaalden, kwam de gezamenlijke oppositie met 417 zetels uit de bus. Attlee, the coming man De partij van Churchill, de conservatieven, leed een zwaar verlies en liep terug van 351 tot 195 zetels. Telt men hierbij de 15 zetels van de partijtjes, die tot de regeeringscoali- tie kunnen worden gerekend, dan is de eind conclusie, dat de regeringspartijen in totaal 210 zetels behaalden. De zetelverdeeling is als volgt: nieuw oud Conservatieven 195 351 Labour 390 168 Nationale Liberalen 14 25 Liberalen 11 18 Onafhankelijken 10 16 Ulster-unionisten 9 Nationale Labourpartij 5 Nationalen 1 5 Onafh. Nationalisten 2 Onafh. Labourpartij 3 3 Commonwealth 1 4 Communisten 2 1 Schotsche Nationalisten1 Iersche Nationalisten 2 Conclusies werden snel getrokken. Chur chill diende bij den Koning het ontslag van het kabinet in en de Koning ontbood on middellijk Attlee, om hem de opdracht tot formatie van een kabinet te verstrekken. Deze aanvaardde die taak. Binnen een half uur was dat geschied, nadat Churchill het paleis verlaten had en daarbij de menigte met zijn bevende V-teeken groette. Een afscheidsboodschap van Churchill heeft gisteravond het Engelsche volk reeds bereikt. Hij geeft de verzekering, dat alle plannen gemaakt en alle voorbereidingen ge troffen" zijn voor den oorlog tegen Japan, en dat ,,de resultaten wellicht veel eerder ziU- len komen dan wij tot dusver het recht haa- den te verwachten." Vervolgens zegt Churchill, dat hij als ge volg van den uitslag der algemeene verkie zingen zijn ambt neerlegt. ,.Er blijft mij nog slechts over", zoo vervolgt hij dan ,,het Brit sche volk, waarvoor ik in deze gevaarvolle jaren ben opgetreden, uit den grond van mijn hart mijn dank te betuigen voor den onwankelbaren en onophoudelijken steun, dien het mij tijdens het uitoefenen van mijn ambacht heeft verleend, alsmede voor de vele uitingen van vriendschap, welke het aan mij, den dienaar van het BritscheVolk, heeft bewezen." (Vervolg zie pag. 2). BOVENDIEN 6 ONS BISCUITS EN ONS BLOEM TOEGEWEZEN Voor de volgende week geeft elk der vol gende bonnen recht op het koopen van de er achter vermelde artikelen: 161. 162, 163, 177, 178 400 gram brood 179 600 gram biscuits R 33 250 gram rijst of kinderm. 164 200 gram bloem 165 1 tablet chocolade (55 gr) 166, R 34 125 gram suiker 167100 gram vette kaas (vóór- inleveren uiterl. 28 Juli) 168, R 35, R 362 liter melk 169, 170, 180T. 1 kg aardappelen 171 100 gram versch vleesch of 4 oz (112 gr) vl. in blik of 4 oz (112 gr) visch in blik 172 4 oz (112 gr) vl. in blik of 4 oz (112 gr) visch in blik Nog geldige bonnen: 151 125 gr boter, 152,153,154 125 gr margarine, 155 100 gr kaas, GB 501, GC 501 (inlegvel) 41/2 1 melk) geldig t/m 4 Aug. Deelnemers aan de Centrale keukens moe ten aldaar de bonnen 171 voor vleesch en de bonnen 169 en 170 voor aardappelen inleve ren. Zelf verzorgers moeten op^door de dis tributiediensten aan te geven dagen aldaar inleveren voor: graan 161, 162, 163, 177, 178, 179, vleesch 171.172, melk 168, R 35, R 36, aardappelen 169, 170, 180. Schuwt geen briefjes van f 25 en f 10 aldus de Regeering Het ministerie van Financiën maakt bekend: Sinds de inlevering van de honderd gulden-biljetten bestaat er bij het publiek eenige neiging, de biljetten van f 25 en f 10 te schuwen en zich het bezit te verzekeren van biljetten van f2.50 en van f 1. benevens van zinken munten. Voor deze houding be staat geen enkele grond. Het ligt namelijk in het voornemen, om wanneer tot verdere ver plichte inlevering van bank- en muntbiljetten wordt overgegaan, de groote en de kleine coupures gelijkelijk te treffen, terwijl ook met befrekking tot het zinken geld maat regelen zullen worden genomen. De regeering doet daarom een dringend beroep op alle burgers om niet door het oppotten van bepaalde soorten van geld en het weigeren van de groote bankbiljetten het betalingsverkeer te bemoeilijken. Er is een ingrijpende wijziging van het Tribunalenbesluit in eén vergevorderd stadium van voorbereiding. In afwachting daarvan kunnen benoemingen van leden van tribunalen voor zoover nog niet geschied, zeer waarschijnlijk spoedig worden verwacht. Waar moeten we met al die N S.B.-ers blijven? Voor hoogstens 65.000 is huisvesting mogelijk. Op het oogenblik zijn naar schatting een 60 a 80.000 geïnterneerde N.S.B.-ers in de kampen* ondergebracht (alleen Groningen telt al een tachtig kampen en kampjes), maar verwacht wordt dat wel met een 140.000 rekening gehouden zal moeten wor den. Voor deze aantallen zijn zeker 30.000 man bewakingstroepen noodig, waarvan steeds een derde deel dienst doet, een derde rust en een derde in training is. Meer dan 65.000 gedetineerden kunnen zelfs in den zomer niet ondergebracht worden, laat staan in den winter, maar van de ter beschikking zijnde gebouwen moet een deel zoo spoedig mogelijk aan de normale bestemming wor den teruggegeven. Scholen, kazernes en markthallen (Den Haag) kunnen toch niet permanent als interneeringsruimten dienst doen. Voortdurend komen echter nog nieuwe groepen Nederlandsche SS-mannen uit Duitschland en België binnen, die opgesloten moeten worden. De regeering zal op korten termijn een be slissing moeten nemen tot het ter beschik king stellen van de materialen, die voor het bouwen van een aantal nieuwe kampen noodzakelijk zijn, of de zaak zal vast loopen. Glas-:nzame:ing voor gedupeerde landgenooten Oproep van de Regeering aan het Ned. Volk. In enkele plaatsen van ons land. o.a. te Amsterdam, wordt een actie gevoerd om glas in te zamelen om de duizenden gedupeerde landgenooten, wier woningen door glasschade onbewoonbaar zijn geworden, te helpen. Het glas is afkomstig van reclame-schilde rijen of fantasieplaten, welke bij talrijke kantoren, fabrieken, winkels en ook bij vele particulieren als wandversiering worden ge bruikt. Ook oude spiegels kunnen voor dit doel worden afgestaan. Het dep. van Openb. Werken spoort ndere gemeenten aan soortgelijke acties op touw te zetten. Waar blijven die overige f 1100 millioen honderdjes? Nog „maar" voor f 600 millioen ingeleverd Hoeveel briefjes van f 100 zijn thans in geleverd? Deze vraag zal menigeen zich reeds hebben gesteld. De jongste weékstaat van de Ned. Bank geeft daarop voorloopig een antwoord. Er was f 1750 millioen aan briefjes van f 100 in omloop. Op 23 Juli was f 605.910.551 ingeleverd.waarvan verleden week alleen f 480.670.566. Waar zit de rest? Het is niet te zeggen. Wat was er bij de Ned. Bank? Ook is er nog geld onderweg naar de Bank en in het buitenland zal nog wel wat zitten. En misschien is er ook wel een en ander vastgehouden, dat voor de be zitters verloren dreigt te gaan, als de oude honderjes waardeloos worden. Het publiek schijnt ook zijn andere bank papier te gaan afstooten blijkens stortingen bij banken en spaarbanken. De bankbiljettencirculatie, die in Mei nog f 5.500 millioen was, is thans gedaald op f 4.005 millioen. H.M. „HEEMSKERK" THUIS. Hedenmorgen om half acht is H.M. flotille- leider „Heemskerk" in IJmuiden aange komen. Een muziekcorps speelde het Wilhel mus toen de oorlogsbodem voor het eerst na zooveel zware jaren weer gemeerd lag aan onzen Nederlandschen grond. Om halfnegen heeft het schip de sluis weer verlaten en is naar Amsterdam doorgestoomd. Tijdens een aanval van 1200 vliegtuigen op Koere en Honsjoe zijn Dinsdag 18 Jap. oorlogsschepen, w.o. 13 groote, beschadigd. DAT de eereraad voor de tooneelkunst van oordeel is. dat Cruys Voorbergh en Guus Qsfcer gedurende 2 maanden. Ank van der Moer en Piet Bron gedurende 3 maan den hun functies niet zullen mogen uit oefenen. DAT personen, die meenen voor een functie bij het secretariaat voor den Luchtvaartraad in aanmerking te komen, nadere inlichtin gen kunnen verkrijgen bij den Rijkslucht vaartdienst, Bankastraat 151, Den Haag. DAT de Bedrijfsraad voor de Bouwbe drijven ter vervanging van de thans gel dende regelingen, nieuwe loon- en arbeids regelingen heeft ontworpen voor den burger lijken- en utiliteitsbouw en water-, spoor- en wegenbouw. DAT het m.s. Amstelstroom" van de Holl. Stoomboot Mij naar Engeland is ver trokken om daar bevroren visch voor Neder land te laden. DAT de Amsterdamsche politie binnenkort zal uitgebreid worden met 600 man en later nog eens 600 man aan het corps zullen wor den toegevoegd. DAT men te Amsterdam thans bezig is met het herstel van de verkeerslichten, die hard noodig zijn gezien het steeds toenemend verkeer. DAT in de nabijheid van 's-Gravenzande 1500 ton Duitsche munitie ligt opgeslagen, die door de warmte aan 't broeien is gegaan, en als voorzorgsmaatregel reeds 2000 personen in de. omgeving zijn geëvacueerd. DAT minister-president Schermerhorn den éersten steen heeft gelegd voor een complex van 200 noodwoningen in de gemeente Bresken s. DAT de wet op prijsopdrijving en ham steren weer van kracht geworden is en de berechting, na ruim 2 maanden te hebben stilgelegen, is hervat DAT degene, dié zwarte prijzen berekent, ®n ook de kooper, die deze prijzen betaalt er zeker van kunnen zijn, dat, zij, indien zij gesnapt worden, strenger dan voorheen zul len worden gestraft. DAT. in tegenspraak van geruchten, de expeditionnaire macht als eerste taak heeft deel te nemen aan den strijd tegen Japan, dus niet gebruikt zal worden bij de bezetting van Duitschland. DAT dezer dagen tien ambulancewagens (geschenk van de help Holland Qouncil) zijn aangekomen ten behoeve van het Ned. Roode Kruis voor binnenlandsch zieken ver voer. Hoe er gestemd werd Op de Labour-party zijn uitgebracht 11.941.501 stemmen tegen 8.292.288 bij de verkiezingen in 1935. Het aantal stemmen voor de Conservatieven bedroeg 9.056.672 tegen 10.358.634 in 1935. Voor de liberaal- nationalen 779.781 (840.034), de onafhan kelijken 539.228 (155.957), nationalen 137.718 (64.508), Commonwealth-partij 124.730 (deze partij bestond in 1935 nog niet), communisten 102.780 (27.117) en Onafhankelijke Labour-Party 46.679 (139.577). In 1935 traden nog eenige partijen op, welke thans niet aan de verkiezing heb ben deelgenomen. DAT aan jhr ir L. F. Teixeira de Mattos door Ged. Staten van Zuid-Holland wegens zijn verdiensten tegenover dit gewest de honoraire rang van administrateur-titulair ter Prov. Griffie is verleend. DAT behalve de 5200 paarden, welke in de komende weken uit Duitschland naar ens land terugkeeren, ook 2000 door de moffen gegapte Ned. wagens de grens in de goede richting zullen passeeren. DAT de inwoners van Putten pakketten met levensmiddelen hebben ontvangen, ge schenk van de Nederlanders in Argentinië' en Brazilië, DAT in het kader van de bekende actie „Noord helpt Zuid" Rotterdam de stad 's Hertogenbosch adopteert Ruk naar Labour De Engelsche verkiezingen beteekenen een schok, een ruk naar Labour, dat met een volstrekte meerderheid kan regee- ren. Het schijnt een aanlokkelijk perspectief, maar we kunnen ons ook voorstellen, dat er eenige huivering is bij zoo groot een bewijs van vertrouwen. De 12 millioen kiezers, die uit alle bevolkingslagen aan Labour hun vertrouwen schonken, verwachten nu ook ontzaglijk veel van de nieuwe aera, die reeds als „geruischlooze revolutie" is gekwa lificeerd. De buitenlandsche politiek blijft natuurlijk onveranderd. De geallieerden zullen geza menlijk den oorlog uitvechten. Binnenslands zullen de overwinnaars groote dingen moe ten gaan doen. De verwachtingen zijn hoog opgevoerd en gespannen. Of dat een socia listische politiek zal kunnen zijn, zal van de practische mogelijkheden daartoe afhangen. Dat er op sociaal gebied een en ander be hoort te geschieden, is wel zeker: er is so ciale achterstand. Maar de oorlog met zijn naweeën stelt ook zijn eischen en Engeland is financieel lang niet meer van die kracht als voorheen. En groote plannen kosten nu eenmaal groote bedragen, terwijl de draagr kracht van het volk reeds aan een zwaren druk is onderworpen. Met belangstelling zal alom in de wereld het komende tijdperk worden tegemoet ge- DAT de tentoonstelling „Kunst in het harnas" in het Stedelijk Museum te Amster dam wegens de zeer groote belangstelling verlengd wordt tot eind Augustus. DAT in een ouderwetsch lunapark op het Hofplein te Rotterdam een „staking" is uit gebroken, omdat de toegangsprijzen door de economische recherche werden verlaagd. DAT de Town Major van Rotterdam aan de Engelsche eenheden verboden heeft in de door hen gevorderde gebouwen gas van de gemeente te gebruiken. DAT onze Duitsche beschermers een heel andere houding aannamen en zich ten op zichte van electriciteit en gas in weelde baadden toen wij aan alles gebrek hadden. DAT de heer Menten, voorz. van Nederl. Volksherstel, die thans in Amerika vertoeft, in een persconferentie te Washington ver klaarde, dat in Nederland het grootste ge brek is behalve aan steenkool ook aan cacao, zeep en schoenen, artikelen, die ge makkelijk in pakketten naar Holland gezon den kunnen worden. DAT de minister van Openb. Werken iede- ren Maandag om 14.30 uur audiëntie verleent in zijn ministerie, Kruisbessenstraat 12, den Haag. DAT in de Carnissebuurt in Rotterdam hervat is de bouw van 2000 arbeiderswonin gen. aan welk werk men gedurende de be zetting reeds begon, maar dat toen moest worden stilgelegd. DAT men hard werkt aan het herstel van de Amsterdamsche haven en schepen met 26 voet diepgang reeds ongehinderd kunnen binnenvaren, maar dat nu de wacht is op., schepen,"die slechts zeer spaarzaam binnen komen. DAT masagraven te Delfzijl en te Tweedê Exloërmond zijn ontdekt, en zich in ieder graf de lijken van 6 personen bevonden. DAT in verband met de ontdekking van het massagraf te Delfzijl de voormalige Ned. S.D.-man Broekema uit Appingedam (bekend als „de beul van Delfzijl) werd verhoord, die echter niets losliet. Prins Bernhard op bezoek In Zaandam Waarom de Troelstrabrug den naam van den Prins ontving. Gisteren bracht Z.K.H. Prins Bernhard zijn aangekondigde bezoek aan Zaandam. De Prina arriveerde met het door hem zelf bestuurde kleine sportvliegtuig in de nabijheid der stad en begaf zich vervolgens per auto naar de brug, die voortaan zijn naam zal dragen. Op de vraag, dië velen zich zullen hebben, gesteld: waarom deze brug werd omgedoopt van Troelstrabrug in Prins Bernhardbrug? gaf mr dr H. J. in 't Veld. burgemeester van Zaandam, een duidelijk antwoord. ,.De vorige burgemeester, aldus spr, had de duivelsche gedachte gehad, den naam van Peter Jelle Troelstra te misbruiken, ten einde zich van de populariteit van de Zaansche bevolking te verzekeren. Wij handelen in den geest van Troelstra, zoo vervolgde hij, indien wij de brug, die in 1941 voltooid was, haar eigen lijken naam thans geven. Tevens eeren wij in den naam van Prins Bernhard. die bevel hebber is van de B.S., de moedige binnen- landsche strijders, die zooveel gedaan hebben voor Nederland. Naast de Wilhelminasluis en de Julianabrug hoort ook de Prins Bernhard brug." Overal werd de Prins met groote geestdrift begroet. Stadsnieutvs Om het Voetbalkampioenschap van Leidfn RoodenburgQ. Boys 6-.1. Roodenburg heeft in dezen wedstrijd getoond wel wat in haar mars te hebben. Q. Boys verscheen in het veld zonder haar rechtsback P. Barnhoorn en zijn plaatsvervanger heeft er in deze ont moeting weinig van terecht gebracht. Het begin was voor Q. Boys en Parlevliet slaagae er in, dank zij over het hoofd zien van den scheidsrechter, dat hij geheid buitenspel stond, de score te openen. Roodenburg kwam nu in de meerderheid. Linksbuiten Rozier gaf opgelegde kansen aan zijn clubgenooten, die deze niet benutten. Toen deed hij het zelf en de stand was gelijk. Na de rust was het steeds Roodenburg dat aan het woord was. Ook de rechtsbuiten v. Dorp was er nu goed in en samen met Rozier wist hij den stand tot 61 op te voeren. STICHTING 1940—1945. Men meldt ons, dat te Amsterdam d« notarieele akte is gepasseerd, waarbij de statuten van de Stichting 19401945 geheel opnieuw zijn vastgesteld. In art. 2 wordt het doel der stichting als volgt omschreven: „Het lenigen der zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke nooden van personen, die tijdens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnenlandsch verzet hebben bijge dragen, alsmede van hun gezinnen of nabe staanden". Alle gewenschte inlichtingen worden gaarne verstrekt door den gedele- feerde voor Leiden en omstreken, den heer J. P. Tesselaar, Turfmarkt 4. Leiden. Met groote dankbaarheid ontving de ge delegeerde der Stichting van de Chr. Oranje ver. de opbrengst van twee avonden in de Gehoorzaal f 1439. van het personeel der Ambachtsschool f254, van de Fa Laman, Donkersteeg f 375 en van de L.O. een bedrag van f 1145, zijnde de opbrengst der collecte van d£ bijeenkomst in de Zuiderkerk. KERK EN POLITIEK. Wij herinneren onze lezers aan de meeting, welke de Jong-Hervormden in de classis Leiden morgenmiddag, 3 uur. te Katwijk aan Zee houden. Als spreker treedt op mr G. E. v. Walsum uit Rotterdam met het onderwerp: „De Kerk en de politiek". BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GEBOREN: Wilhelmina, dr van P. Kuhn en W. Brugman; Pieter J., zn van T. Vos en M. van Loef; Johannes C. M., zn van C, J. Verver en A. M. Vrolijk; Johannes A., zn van H. J. Eradus en C. A. Nieuwenhuizen. ONDERTROUWD: J. J. van Oosten, 23 j.. en C. J. van Eeuwen, 19 j.; A. J. van Ipen- burg, 22 j.. en J. Bij. 19 j. GEHUWD: J. J. P. Dingjan en C. A. L Breddels; A. Dijkstra en M. C. Boter; T. H. W. van Gent en M. van der Kaay; M. Gorzijnski en A. W. M. Otter; M. Paats en J. M. Moeliker; J. v. d. Wal en J. M. E. Bruin. V.... V.... V.... VictorieVrijheid.... Vreugde Verfcoogt de Verkeersveiligheid. A.N.W.B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1