Bz=l giuuwt £tias(i)t GLmmwtest: „Ik ben doof, ik heb niets verstaan, ik zeg geen woord" LDist <11 Valsche berichten over Koning Leopold? te gerfei 1 April 1920-15 October 1911 DONDERDAG M JULI IMS Se sertof le Jaargang rantrf 7 Mol IMS, Ne. 8V Abc rwiOtne<e<ij>rIjzen 4 jÉL Telefoon 22710 Hoofdredacteur^^, tfcÊÈÊÊfo Postrekening 5»93« Redactie: Christelijlf-Nationatd Dagblad V2u§fi[r57 voor Leiden <m Omstreken Staotuastidj is qhebLeonl b. van der ros ^fegkrasjiil "mgn ijcrt in kjgfenspod* Het proces-Pétain Aldus de Maarschalk tot een jury-lid Gistermiddag begon de derde zittingsdag van het prooes-Pétain. Daladier, zijn gisteren aangevangen uiteenzetting voortzettend, ver klaarde. dat de Nationale Vergadering op 10 Juli 1940 aan Pétain volmacht had gegeven om de grondwet te herzien. Twee dagen la ter was de republiek vernietigd en was de „Etat Francais" verschenen, welke steunde op avonturiers en verraders als Deloncle, Mtenier en Darnand. Het Fransche parle ment, dat in discrediet moest worden ge bracht, had echter een bedrag van niet min der dan 62 milliard frs toegestaan voor de nationale defensie. Daladier herinnerde vervolgens aan zijn reis naar Rabat en aan zijn onderhoud met Nogues om het Fransche verzet te kunneti voortzetten. Nogues had hem toen echter verklaard, dat men zonder vloot niets kon beginnen. Daladier bestreed de beschuldiging, dat de Regeering in 1940 een ontwapend Frankrijk aan Duitschland had overgeleverd. Na Daladiers verklaringen zeide een lid van de jury, dat hij wenschte, dat Pétain zou verklaren, of hij al dan niet een telegram aan Hitler had gezonden na de Britsche landing te Dieppe, waarin hij Hitier samenwerking der Fransche troepen aanbood teneinde wer- dere geallieerde invasiepogingen te verijde len. De president leest dan den tekst voor van een telegram, onderteekend Pétain" en gericht aan Hitier, waarin wordt verzocht, dat Frankriik zou gemachtigd worden, om na deze Britsche agressie de landing te Diep pe zelf zijn eigen verdediging te verzor gen. Pétain weigert te antwoorden, waarop een jurylid zegt: ,,De eer van den maarschalk staat op het spel. hij moet antwoorden". Pétain zegt dan: ,,Ik ben doof, ik heb niets verstaan; ik heb reeds gezegd, dat ik niet zal antwoorden; ik zeg geen woord." Vervolgens is het woord aan den oud-pre sident Lebrun. Deze vertelt de aanleiding tot Pétains opneming in het kabinet. In den mi nisterraad van 12 Juni 1940*stelde Weygand voor wapenstilstand te verzoeken. Reynaud was er tegen, maar Pétain steunde het voor stel. Na het aftreden van Reynaud werd Pé tain formateur, die terstond met kant-en- klaar kabinet voor den dag kwam. Dat was pp 16 Juni. Op 7 Juli kwam een delegatie Lebrun vragen, af te treden als president der republiek. De heele regeering van Vichy draagt een zware verantwoordelijkheid. Fouten waren: 1. de maarschalk geloofde in een Duitsche overwinning; 2. hii meende, dat het prestige van zijn maarschalksterren er toe zou bijdra gen het bezette land tegen den bezetter te Zuiverinn perswezen op korten termijn Binnenl. Zaken neemt taak van M.G. over De raad voor Binnenlandsch Bestuur uit dén ministerraad heeft besloten op korten termijn het vraagstuk van de zuivering en de organisatie van het perswezen in Neder land ter hand te nemen. Het ligt in het voornemen in de naaste toekomst alle aangelegenheden, waarover de uiteraard beperkte overheidsbemoeiing met de pers zich uitstrekt, onder te brengen bij het departement van Onderwijs, K. en W., met uitzondering van de zuivering en de pa piertoe wij zing, welke zullen ressorteeren on der het dept. van Binnenl. Zaken. Een wijziging van het tijdelijk Persbesluit in bovenstaanden geest is in voorbereiding. DAT in een te Amsterdam gehouden con ferentie van communisten is besloten een partijraad te vormen teneinde de wederop richting van de Communistische Partij voor te bereiden. DAT een groot aantal NSB-ers, o.w. Mus- sert en Blokzijl, uit het Huis van Bewaring aan de Casuaristraat zijn overgebracht naar de strafgevangenis te Scheveningen DAT half Juli in de mijnstreek 370.000 ton steenkool van alle soorten op transport naar het Noorden lagen te wachten en deze voor raad voldoende is om 't geheele land voor 14 dagen van brandstof te voorzien. DAT in de eerste week van Juli uit Zuid- Limburg werden verzonden 74.000 ton voor spoorwegverkeer per spoor via België, 22.000 ton voor Brabant, een deel van Gelderland en Zeeland. 28.000 ton voor Noord- en Zuid- Holland en Utrecht en 4000 ton voor de Noor delijke provincies. DAT gisteren te Utreght officieel is ge sticht de Ned. Jeugdgemeenschap, bij welke plechtigheid minister Van der Leeuw de ge- lukwenschen der Regeering overbracht. DAT de stichtingsacte der Ned. Jeugd gemeenschap werd onderteekend door ver tegenwoordigers van het Ned. Padvinders- gilde, den Ned. Bond van Volkshuizen, Ned. Padvinders. Ned Bond van J.V. op Geref. grondslag. A.J.C., Herv. Jeugdraad. Kath. Jeugdbeweging. V.C.J.C. en N.J.H.C. DAT binnenkort allen, die werkzaam zijn ln het Limburgsche mijnbedrijf een speciale distributiekaart zullen ontvangen, waarvan bepaalde bonnen zullen worden geldig ver klaard voor textiel, schoeisel, huisraad en dergelijke artikelen waaraan in de mijn streek behoefte bestaat. DAT het weer mogelijk is van Délfzijl naar yiiesingen te varen met gebruikmaking van de Nedenlandsche binnenwateren. beschermen. Toen, in plaats van verzet te bieden, heeft men toegegeven, zelfs zonder protesten. Lebrun legde zijn verklaringen zeer bewogen af. „Zoo hoog gestegen, en zoo diep gezonken welk somber en duivelsch noodlot hechtte zich aan zijn schreden?" Aan het einde van zijn verklaringen geko men, werd Lebrun door juryleden en ver dedigers verder ondervraagd. Ook vroeg men Pétain, of hij in 1940 een nieuw kabinet on middellijk bij de hand had. Pétain ontkende dit. Lebrun achtte Laval meer dan Pétain den oorsprong van het politieke spel van 1940. Naar de meening van Lebrun was Frankrijk naar de letter van de verdragen met Enge land niet gerechtigd een afzonderlijken wa penstilstand te sluiten, doch na gemeenschap pelijk overleg waren de geesten van beide partijen in andere richting georiënteerd. Hij achtte desniettemin den wapenstilstand niet in overeenstemming met de eer van Frank rijk. De zitting werd hierop verdaagd. Dr Ir M. H. DAMME VERLAAT DE P.T.T. Op 1 Aug. a.s. zal dr ir M. H. Damme, die eenige jaren geleden al den 65-jarigen leef tijd bereikte, worden opgevolgd door den heer L Neher. ter waarneming van de functie van directeur-generaal der P.T.T. Rad o Scheveningen over zes weken weer in functie Zoo men weet liggen beide masten van het voormalige radiostation Scheveningen ver nield en gebroken in het duinlandschap en hebben sedert lang geen uitzendingen meer plaats. Door middel van een noodzend«er zonder zendmasten hoopt men echter over ongeveer zes weken weer berichten te kunnen uit zenden. Oud-min. de Vleeschauer contra Van Acker In de Belgische Kamer gaat het debat over de Koningskwestie nog voort. De katholie ken zijn in oppositie tegen de plannen van het kabinet en ook de liberalen voelen zich niet lekker meer nu het dynastie en kabinet ten val wil brengen. De kath. oud-minister De Vleeschauer be schuldigde v. Acker den Koning verhinderd te hebben naar België terug te keeren. Door het Roode Kruis waren stappen ondernomen, maar op last van den minister-president was geen pas verstrekt. „Valsche berichten wer den over den koning verspreid." v. Acker sprak deze beschuldigingen tegen. Betreffende het bezoek van koning Leopold aan Berchtesgaden, merkte de Vleeschauer op, dat Hitler Leopold had uitgenoodigd. Leo pold weigerde, maar besloot later toch te gaan, daar hij hoopte bij het onderhoud met Hitier te verkrijgen, dat België beter behan deld zou worden, vooral in verband met hel loslaten van gevangenen en in verband met het broodrantsoen, dat in België lager was dan in Ned. en Frankrijk. De Vleeschauer T.eide. dat hijeen brief had ontvangen van den secretaris van den aartsbisschop van Mechelen, waarin verklaard werd. dat de Koning zorgvuldig alles vermeden had wat i den Duitschers aanleiding zou kunnen geven I om hem uit België te verwijderen, daar hij DAT door het Militair Gezag in de Groen- hovenstraat te Den Haag geopend is een re gistratie- en informatiebureau voor repa- trieerenden, dat zich ten doel stelt vermiste burgers op te sporen. DAT het Ned. Postmuseum te Den Haag verrijkt is met een collectie Zweedsche post zegels, speciaal uitgegeven ter herdenking van het 300-jarig bestaam van de journalis tiek in Zweden. DAT voor den toegang tot den Noord-Oost polder alleen gebruik mag worden gemaakt van de officieele toegangswegen en de rand- bewaking vuren moet op ieder die zich on bevoegd ophoudt buiten deze wegen. DAT is ingesteld een adviescommissie voor de zuivering van het personeel van het departement van Overzeesche gebiedsdeelen en ieder vóór 10 Aug. a.s. bij het secretariaat: Zeestraat 98. Den Haag, bezwaren kan in dienen tegen eenig lid van genoemd personeel. DAT candidaten voor het examen Mulo, die niet op een opleidende school zijn voor bereid, zich kunnen aanmelden aan het Bureau Mulo Wagenweg 216, Haarlem. DAT de hoofdbedrijven te Delft en Brugge van de Ned. Gist- en Spiritusfabrieken vrij wel niet hebben geleden onder oorlogsgeweld en zij kans zagen de productie tot het einde toe gaande te houden. DAT aan het Jozef Israëlsplein te Den Haag geopend is het kindertehuis „Margriet", waar thans een 30-tal patiëntjes in den leeftijd van 15 jaar zijn ondergebracht. DAT van Dordrecht een vloot van veertig schepen naar Bergen op Zoom is vertrokken met goederen voor West-Brabant, die in het kader van de actie „Noord helpt Zuid" in Dordt en omgeving zijn ingezameld. DAT Alblasserdam voor bovengenoemde actie 140 ton goederen en f 10.000 schonk, Delft 800 ton en Gonkum 600 ton goederen. DAT in het bosch bij Odoorn 3 personen werden gedood en 2 zwaar gewond, doordat zij zich vermaakten met een aldaar gevonden projectiel. Het Radio-vraagstuk naar 'n oplossing? Voorloopig zal er een stichting komen. Naar wij vernemen is de ministerraad tot overeenstemming gekomen met betrekking tot het vraagstuk. hoe de radio-omroep ge organiseerd moet worden. Er zal worden opgericht een stichting, ge naamd „Stichting Radio Nederland in den Overgangstijd". Voorzitter dezer stichting wordt Mr L. A. Kesper, griffier van de Twee de Kamer, thans wnd. secr.-gen. van 't Dep. van Binnenlandsche Zaken. Het stichtingsbestuur zal breed zijn samen gesteld, zoodat alle stroomingen in de Ned. radiowereld daarin zullen zijn vertegen woordigd. In het wekelijksche radiokwartier van de regeering zal a.s. Vrijdagavond 9 uur de mi nister-president. prof. ir W. Schermerhorn een nadere toelichting geven op het besluit met betrekking tot de organisatie van den Nederlandschen radio-omroep. Blijft Churchill aan of zal Attlee hem verdringen? Vandaag gaan de Britsche stembussen open Hoe de uitslag der verkiezingen ook moge zijn, men verwacht in Engeland, dat Chur chill en Attlee samen terug zullen keeren naar Potsdam, om de conferentie van de „big three" te beëindigen. Zegevierend of versla gen, Churchill blijft minister-president tot dat hij aan den koning zijn ontslag heeft aangeboden, en indien Churchill bij een nederlaag het ontslag zou uitstellen, zou niets aan den terugkeer van Churchill en Attlee naar Berlijn in den weg staan. Wanneer Churchill bij een nederlaag zou besluiten on middellijk zijn ontslag aan te bieden, zou hij toch naar Berlijn kunnen gaan, maar volgens parlementaire gewoonten zou Attlee eerst een regeering moeten vormen voor hij zou kunnen vertrekken om aan de conferentie deel te nemen. KOOS VORRINK KRIJGT NIEUWE FUNCTIE Naar wij vernemen, wordt de heer K. Vorrmk verbonden aan het kabinet yan den minister-president en zal hij voor speciale diensten ter beschikking zijn van alle mi nisters. in het land wenschte te zijn op het moment van de bevrijding. Vervolgens gaven de minister-president en de minister van buitenl. zaken een uitvoerig overzicht, over de besprekingen met koning Leopold in de Meidagen van 1940 en hoe zij geprobeerd hadden den Koning van zijn voornemen af te houden om in België te blij ven. Deze was van meening. dat hij door te blijven zijn volk eenig lijden zou kunnen be sparen. Minister Spaak behandelde het telegram dat admiraal Keyes, de Britsche verbindings officier met koning Leopold, aan Churchill gestuurd had, waarin Keyes verklaarde, dat Leopold gelijk had, dat hij zijn ministers niet volgde. Spaak zei, dat de admiraal geen oog had voor de politieke rol van den koning. De Koning was van meening. dat. als Bel gië bezet was, de strijd niet behoefde te wor den voortgezet volgens de overeenkomst. De Regeering was van ander gevoelen. De Koning dachf aan capitulatie zonder onderscheid te willen maken tusschen zijn taak van staatshoofd en van opperbevelheb ber. Indien België thans nog leeft, dan komt dit, omdat het ongehoorzaam was aan den Koning. Kan de Koning thans nog een ele ment van eenheid tusschen ons zijn? De Ko ning kan geen Koning van alle Belgen meer zijn. Hij is de Koning van een partij, van een geloof, van een deel van het land. Ik sta thans gereed om te zeggen: ..Sire, uw zoon is onze koning". DAT het bericht betreffende de heropening van de Ned. Econ. Hoogeschool te Rotterdam blijkens een nadere mededeeling is inge trokken. DAT de Motorrijtuigen-belasting wet nog volledig van kracht is en de contróle op de naleving van die wet dezer dagen zal wor den hervat. DAT met gelden van de burgerij van Loenen tusschen Arnhem en Apeldoorn ter hoogte van de- Woeste Hoeve een eiken houten kruis is opgericht ter nagedachtenis aan hen, die op 8 Maart jl. als represaille voor den aanslag op Rauter door de Duit schers werden vermoord. DAT in de Engelsche stad Bath een Alkmaarweek werd gehouden met als resul taat. dat reeds 4400 pond is ingezameld als mede tallooze kleeren, dekens en huishoude lijke benoodigdheden. DAT Canadeesche leger on derdeelen zich beschikbaar hebben gesteld bij het binnen halen van den oogst en voor opruimingswerk in enkele der zwaarst getroffen steden DAT de beroemde Middachter-allee zwaar beschadigd werd door de Duitsche verdedi gingsmaatregelen: 145 boo men werden ver nield. 250 zullen nog moeten gekapt, van de oorspronkelijk 1100 meter lange laan zal slechts 4 a 500 meter behouden blijven. DAT de 16-jarige Bots en de 14-jarige Prins, beiden uit Voorhout, gistermiddag bij het baden aan het Noordwijksche strand zijn verdronken. DAT binnenkort de benoeming is te ver wachten van den heer A. N. van Mill, direc teur van het Gew. Arbeidsbureau te Rotter dam, tot directeur-generaal van het Rijks arbeidsbureau te Den Haag. DAT al eenige weken regelmatige passa giersdiensten per boot worden onderhouden van Terneuzen en Goes uit op Rotterdam, en eerstdaags een sneldienst zal worden ge opend van Veere naar Rotterdam. Hoe meer punten hoe gauwer naar huis Maatstaf voor demobilisatie der Canadeezetf Omtrent de demobilisatie van het Cana deesche leger hier te lande vernamen we, dat de volgorde der demobilisatie bepaald wordt door een puntensysteem. De militairen krijgen twee punten voor iedere maand die zij in Canada en drie punten voor iedere maani. die zij overzee dienden. Wie het grootsfB aantal punten heeft, gaat het eerst naar huis. Voor gehuw den is de regeling door middel van een toeslag evenwel gunstiger dan voor vrij gezellen. Wie minder dan 50 punten heeft, wordt naar een ander onderdeel overge plaatst. Verwacht wordt, dat in M^rt 1946 de de mobilisatie voltooid zal zPn. Nederland blijft echter ontspanningsoord voor de be zettingstroepen in Duitschland. zoodat men hier ook daarna nog veel Canadeesche mili tairen zal zien. HET EERSTE CANADEESCHE LEGER WORDT ONTBONDEN. Per 31 Juli wordt het eerste Canadeesche leger als formatie te velde ontbonden. Gene raal H. D. G. Crerar, die dan het commando zal neerleggen, zal dien dag met het troepen schip „Ile de France" naar Canada vertrek ken. Tegelijk met het vertrek van generaal Crerar zal de naam van het te velde blijvende Canadeesche leger veranderd worden in „Canadeesche strijdkrachten in Nederland" (Canadian forces in the Netherlands) onder bevel van luit.-gen. G. G. Simonds. Luit.-generaal Charles Foulkes keert even» eens naar Canada terug en wordt chef van den generalen staf. Weer gebakjes! Als noodmaatregel, o.m. voortvloeiend uit gebrek aan brandstoffen, was destijds het bakken van luxe brood en z.g. klein brood verboden. Thans is dit verbod opgeheven. Ook het bakken en bereiden van banket- bakkerswaren met behulp van door consu menten ingeleverde grondstoffen (boter, suiker of bloem) is thans weer toegestaan. De vervaardiging mag uitsluitend tegen gel delijke vergoeding geschieden. Nieuwtjes uit het rijk der Distributie Uiterlijk Zaterdag bon 167 inleveren voor kaas Daar niet alle soorten vette kaas even Vang houdbaar zijn, wordt reeds than*- een bon voor 100 gram vette kaas beschikbaar gesteld. Daar het niet mogelijk is geweest de detail listen tijdig te bevoorraden, moet men tee verkrijging van deze kaas Bon 167 der M.G.- kaart uiterlijk Zaterdag 28 Juli a.s. bij den kaasleverancier inleveren. Er wordt géén af zonderlijke koopbon aangewezen. Men kan de kaas dus uitsluitend verkrijgen bij den detaillist bij wien bon 167 is ingeleverd, tegen afgifte van het ontvangstbewijs. Stadsnieuws „Leiden he pt" een groot succes In afwijking van den opzet heeft het Inzamelingscomité besloten, dat de actie „Leiden Helpt" nog eenige weken doorgaat. De hulp van onze burgerij aan de getroffen, landgenooten in verwoest gebied heeft nl. een zoodanigen omvang aangenomen, dat alles niet in één week te verwerken is. Het comité zal er naar*streven in de wijken, waar de inzameling nog plaatsvinden moet, deze vooraf met den geluidswagen aan te kondigen. Heeft uw wijk reeds een beurt gehad, terwijl u toch nog goederen beschik baar wilt stellen, dan kunt u schriftelijk of mondeling mededeeling doen aan het Inzame lingscomité, dat daartoe en tot het in ont vangst nemen van gelden dagelijks zitting houdt in het gebouw Galgewater 1, van 9 tot 12 uur v.m. HET VERTREK VAN DEN MILITAIREN COMMISSARIS. In verband met zijn a.s. vertrek heeft de Mil. Commissaris .voor Leiden en omgeving, maj. rar F. P. E. Bloemarts. in de wekelijk sche persconferentie afscheid genomen van. de Leidsche journalisten, waarbij hij hun een „tot weerziens" toeriep, aangezien maj. Bloemarts zijn werkzaamheden voortzet op het Prov. Mil. Commissariaat. De M.C. be dankte de pers voor de medewerking, welke hij van haar mocht ondervinden en de goede verstandhouding, welke daardoor bereikt werd. Namens de journalisten heeft mej. S. Koch den M.C. dank gebracht voor de prettige samenwerking en den ondervonden steun. VER. VAN POLITIEKE GEVANGENEN. Ook in de Sleutelstad is een vereeniging opgericht van vroegere politieke gevangenen, waarvan het secretariaat gevestigd is Rapen burg 78 te Leiden. In de oprichtingsvergade ring heeft de heer Jan Lemaire van Amster dam het doel van een landelijke organisatie uiteengezet, waarbij spr wees op de nood zaak van sociale zorg voor de oud-gevan genen en de nagelaten betrekkingen van de overleden gevangenen. 25-J ARIG JUBILEUM. Een dezer dagen is het 25 jaar geleden, dat wijlen de heer J. J. Bernard zijn loodgieters- bedrijf aan den Morsohweg opende. Na het overlijden van dezen actieven zakenman bleef het personeel de zaak trouw en zette de weduwe de zaak voort in den geest van den overledene. Haar uitdrukkelijke wenscte is echter dezen mijlpaal zonder festiviteiten te laten voorbijgaan. KINDERUITZENDING. Naar wij* vernamen zal op 3 Aug weer een uitzending plaats hebben en wel van een honderdtal kinderen naair Frankrijk. 23 Aug. a.s. gaan een aantal kinderen naar Zwitserland

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1