Wat staat er met Duitschland te gebeuren? Stars and Stripes wappert boven Berlijn België's premier laakt Leopold's houding Van over de grenzen NACHT ONDER MACHTELÓOZEN Rus'and wil iets anders dan zijn bondgenooten De politiek van de geallieerden ten op zichte van Duitschland begint zich af te teek enen. zoo meldt het Fransche persbureau A.F.P. Wellicht minder door formeele ver klaringen dan door conclusies, de na een paar maanden bezetting te trekken zijn. Door de politieke partijen in Duitschland te steunen, schijnt de Sowjet-Unie de politieke eenheid van Duitschland te willen in stand houden. De Amerikanen daarentegen begun stigen tot dusver de separatistische tenden ties. die zich in Zuid-Duitschland en vooral in Beieren manifesteeren. Frankrijk heeft zijn standpunt nog niet bepaald. Frankrijk meent namelijk, dat een vastomlijnde poli tiek geen rekening zal kunnen houden met de veranderingen in hel politieke, social moreele leven, die ongetwijfeld hef resultaat zullen zijn van een bezetting door vier ver schillende mogendheden. Frankrijk wil, alvorens zijn houding te bepalen, op langen termijn de ontwikkeling van het politieke leven der Duitschers gadeslaan, waardoor be langrijke gegevens verkregen zullen worden over de mentaliteit van Duitschland. Des niettegenstaande vinden de eischen. die de buren van Duitschland stellen, bij Frankrijk eeii gunstig onthaal: de Denen ten aanzien van Sleeswijk, de Nederlanders ten aanzen Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Vlaardingen (toez.) dr W. C. v. TJnnik, em. pred. aldaar: te Groot- Ammeis (toez.) J J. Poot te Ameide en Tienhoven; te Wijk bij Duurstede (vac. Molenaar) C. Jongeboer te Valkenburg (Z.H.) Bedankt: voor Den Haag J. W. v. Swigchum te Hengelo. Geref. Kerken. Tweetal: te Breda Th. H. v. Andel te O. en W. Souburg en G. Smeenk te Vlissingen; te Kollüm (2e pred.pl.) A. Brouwer te Nes en J. G. Marseille te Hoogersmilde. Beroepen: te Breda G. Smeenk te Vlissingen; te Uibhuizermeeden Th. Boersma te Oudega. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Alphen a.d. Rijn J. G. v. Minnen te Huizen. Vrije Evang. Gemeenten. Oud-Geref. Gemeenten. Tweetal: Te Terneuzen, A. de Reuver te Kralingscheveer en J. d. Poel te Gies- sendam. I i*| Ds L. F Oostenhoff deed Zondag j.l. zijn Intree bij de Vrijgem. Geref. Kerk van Over- schie met als tekst 2 Tim. 2: 19, na Zate-dag tevoren te zijn bevestigd door Ds C. Vonk van Schiedam met een predikatie over Hebr 4 12. Cand. R. D. Beukema heeft zijn werk als hulpprediker bij de Geref. Kerk te Den Haag-Loosduinen hervat. Hij blijft ruim schoots in de gelegenheid andere kerken Zondags te dienen en neemt een eventueel beroep gaarne in overweginff. Zijn adres is: Mient 263, Den Haag. tel. 393554. MEDISCHE STUDENTEN AMSTERDAM. Met het oog op de binnenkort te verwach ten opening der Gein. Universiteit Yah Amsterdam roept het bestuur der M*cT. Fac Vereeniging die Amsterdam.eche studenten ©p. die co-assistentschippen moeten loopen of semi-arts of srt^?xamen moeten doen. Hiervoo^ rrvöeien zij toegelaten ?ijn tot de j;»'or!fi'"-->ige inschrijving aan de Gem. Univer siteit (dagelijks Oudemanhuispoort)Daarna kunnen zij zich melden bij mej. P. de Hullu (secr. prof. de Kleyn), Wilhelminagasthuis, van 20—26 Juli van 9TL uur. Rijksuniversiteit te Leidbn. LEIDEN, 21 Juli. Geslaagd: Artsexamen de heeren: F. H. Bonjer te Rotterdam. A. Cornelius te Den Haag. J. Dijk te Aoeldoorn, H J. Maarlevcid te Vlaardingen. J. Bom te Den Haag. K. R. D Smit te Rotterdam, J. P. M Koot te Den Haag. mej. A. H. Pols te Den Haag. Candidaatsexamen geneeskunde de heeren: J W. M. v. d. Wall te Wassenaar. J. Reep maker te Wassenaar. S. T. Bok te Leiden. D. Limburg te Voorschoten, A. M. v. Leeuwen te Leiden (gfn laude). Doctoraal examen rechtsgeleerdheid: F. v. Raait© te Den Haag. Candidaat-examen rechtsgeleerdheid: J. H de Wit te Katwijk. J. H. Nièukerke te Den Haag. S. Joustra te Rijswijk. Candidaatsexamen taalkunde de heeren H. G Ko'lewijn té Leiden. Candidaatsexamen Ned -Ind. recht: de heef G. E. Overweg te Rotterdam. EXAMENS GRONINGEN, 19 Juli. Alhier slaagden aan de universiteit voor het propaedeutisch exa- then godgeleerdheid W. A. Bijleveld en H J Visser. Voor het candidaatsexarhen godgeleerd heid slaagden T. W. Dekker. F. Mooy, P. J. de Ridder en A. van der Veen en mej. A E. Berger. Voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde (1.) slaagde R Hofstra. SCHEPPEN VAN ARBEIDSGELEGENHEID EN SCHOLING Over dit onderwerp heeft kapitein ir N. Sassen van het M G. voor de pers een aantal inededeelingen gedaan. Spr. wees op de oor zaken. waardoor het arbeidsproces was stil gelegd. 's Is zaak. arbeidsgelegenheid te Scheppen, daar met wachtgeldregeling en de overbrug- gingssteun niets positiefs wordt bereikt. Reeds is een en ander bereikt door Rijks- en Gemeentedienst met de uitvoering van werken (D.U.W.), terwijl ook het particulier initiatief eenige mogelijkheden schiep. De scholing der arbeiders heeft ook stil gelegen door verschillende oorzaken Duizen den zullen geschikt gemaakt moeten worden. Reeds is een commissie ingesteld onder voor zitterschap van mr dr A. A. van Rhijn, die dit vraagstuk in studie heeft genomen. Na de eerste grove Shifting zullen de ar beiders hun opleiding kunnen krijgen in leer-werkplaalsen in de bedrijven zelf. of in een centrale werkplaats buiten het bedrijf. De arbeider zal tijdens zijn opleiding een ge garandeerd loon krijgen of een bijslag op zijn loon. Daardoor wordt voorkomen, dat het be drijfsleven minder vlot functionneert en het •weer de beschikking krijgt over geschoolde krachten. van gebieden in het Noord-Oosten van Duitschland, het verlangen van de Polen om hun grens meer naar het Westen te verleg gen. Omtrent het Ruhr- en Rijngebied is het Fransche standpunt niet veranderd. Dit ge bied moet van Duitschland losgemaakt wor den, waarvoor dan een bijzonder bestuur moet worden vastgesteld. Het gaat hier niet om een systematische politiek, maar om van zelfsprekende territoriale wijzigingen die tot de veiligheid van Europa kunnen bijdragen. Spanje's terugkeer naar de Monarchie Don Jnan wil van de Falange niets weten De eventueele candidaat voor den Spaan- schen koningstroon, prins Juan, heeft ver klaard, dat hij onder een falange-regiem den troon niet wenscht te bestijgen, omdat deze dan a.h.w. belast zou worden met de nala tenschap van Franco's regime en het op lossen van allerlei problemen zou bemoei lijken. Don Juan werkt aan het opstellen van een politiek-sociaal program, waarin geen plaats is voor een totalitair regime. Een defensie-conflict op Cura^ai Bij de behandeling van de Curagaosche begrooting 1946 werd de post defensie met 8 stemmen tegen 1 afgestemd, hetgeen be- teekent, dat het openlijk tot een geschil tusschen staten en bestuur is gekomen. Maar nu dient wel de merkaardige proce dure der besprekipgen onderstreept te wor den. De staten behandelen alle zaken in afdeelingsvergaderingen, waarbij het publiek niet is toegelaten en waar „entre nous" be slissingen worden genomen. Vóór de open bare behandeling plaats heeft, is er reeds „en petit comité" beslist hoe gesteld zal worden. Aan den vooravond van de politieke eman cipatie van dit staatsdeel is het wel een zeer pijnlijk geschil, dat nu ontstaan is. Er hebben zich reeds meer zonderlinge voorvallen voorgedaan, bijvoorbeeld toen Dr Maal en drie andere statenlieden weg liepen. omdat zij het niet met den voor zitter eens W"-»m. en zoo p°n stemming on mogelijk maakten. - Si Weer fietsbanden op beperkte schaal verkrijgbaar Meest urgente bedrijven hebben voorrang De gelegenheid is weer opengesteld om bij den distributiedienst aanvragen voor rij wielbanden in te dienen. Daar slechts wei nig banden voorhanden zijn komen alleen in aanmerking degenen, die een* rijwiel noodig hebben voor de uitoefening van hun beroep dan wel zij. die dagelijks groote af standen moeten afleggen om op hun werk te komen. Zij, die het kleinste aantal ban den aanvragen, worden spoediger geholpen dan degenen, die grootere aantallen aan vragen. Het is namelijk de bedoeling om zooveel mogelijk menschen weer in staat te stellen hun rijwiel te gebruiken. Men zal ook begrijpen, dat vitale diensten, die het leven in Nederland weer zooveel mo gelijk moeten trachten te normaliseeren. een zekeren voorrang moeten genieten. Over heidspersoneel dient zich steeds tot de chefs te wenden, waarna deze zich rechtstreeks met het bureau Rijwielbanden van het C. D. K.. Huygenspark 38—39 te Den Haag kunnen wenden. Alle oude bonnen zijn ongeldig verklaard. Men late vooral na bezoeken te brengen aan of correspondentie te voeren met het Rijks bureau voor rubber, het C.D K., M G. etc., daar dit niets baat en een vlotten gang van zaken alleen maar vertraagt. DE GEWESTELIJKE ARBEID SBUREAUX Kapitein ir Assen heeft over bovengenoemd derwerp op een persconferentie gesproken. De Gewestelijke Arbeidsbureaux hebben geen goeden naam, aldus spr. Men moet echter niet vergeten, dat naast het laakbare tegen over werkend Nederland, ook veel gesabo teerd is en velen zijn geholpen. Spr. gaf een overzicht van de werkzaam heden der G.A.B.'s in 't Zuiden, waar zij goed werk hebben gedaan, ook voor den opbouw. Er wordt gestreefd naar meer eenheid en lijn in de opvattingen der verschillende G.A. B.'s. In de plaats der Officierspool van het M.G.. die een adviseerende taak had en op 1 Aug. verdwijnt, komen inspecteurs in de plaats. Zoo is tot inspecteur in Noord- en Z- Holland benoemd mr J. A. Vermeulen. Mr B. L. Werner, dir. van het G.A.B. te Eindhoven, tevens inspecteur over Noord-Brabant en Limburg, zal contact houden met de overige inspecteurs en dus ongeveer de functie van hoofdinspecteur der G.A.B.'s vervullen. Truman over de beteekenis er van De A/merikaansóhe vlag. die wapperde van het Capitool in Washington op 7 December 1941 en die nadien geheschen is te Casablan ca, Algiers en Rome, verscheen vandaag aan den grooten mast van het hoofdkwartier der Amerikaansche controlecommissie te Berlijn. President Truman sprak een rede uit, waar in hij o.m. zei: „Als wij deze vlag hijschen, moeten wij beseffen, dat wij dat doen in naam van de Vereenigde Staten, die een be tere en vrediger wereld wenschen, een we- /- Puin ruimen in Essen duurt vijf jaar Volgens de scfiatting van een officieel deskundige te Essen zal het, ^P^er aan wending van alle beschikbare transjïorT- middelen, vijf jaar duren, alvorens de puihhoopen van deze door den oorlog verwoeste stad zijn opgeruimd, aldus luidt een communiqué, dat door de 21ste Britsche legergroep werd verstrekt. Volgens genoemd communiqué, zal nog 6 tot 9 millioen kubieke meter moeien worden verwijderd. Van de 158.000 wo ningen waarover de stad in 1939 be schikte. werd 47 pet totaal vernietigd. 30 pet zwaar en 18 pet licht beschadigd. Slechts 5 pet bleef intact. BLAUWE TRAM Uit HaaYlem meldt men ons dat de Blauwe Tram uitbreiding aan haar diensten heeft kunnen geven. Van Haarlem uit kan men van s morgens 6.02 tot 18.02 uur naar Leiden vertrekken met overstappen in Oegstgeest. De dienst ^LeidenDen Haag is inmiddels ook tot stand gekomen. Deze begint om 6.30 en eindigt om 18.00 uur. Van Den Haag uit kan men om 6.30 uur vertrekken tot avonds 19.00 uur. Naar Katwijk rijden van Leiden uit 's morgens 4 trams van 6.50 uur tot 8.20 uur en 's avonds van 1617.30 uur. De Haagsche Blauwe Tram rijdt van Den Haag naar Voor burg van 7.50 tot 18 10 GEDENKTEEKEN OP HET GRAF VAN Dr R. J. DAM. Er heeft zich te Kampen een comité ge vormd dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen ten einde het stoffelijk overschot van dr R J. Dam een bekende figuur in het Prot. Chr. verzet tegen den Duitschen bezetter, over te brengen van Assen naar Kampen, waar hij*het belangrijkste deel van zijn teven woonde, werkte en streed, en door middel van een passend gedenkteeken op het graf de nagedachtenis te eeren van dezen strijder voor de bevrijding van ons land Het comité is als volgt samengesteld: A Scholten (voorz D J Buwalda (cecr mevr T Gunnink-Lindeboom 'penningm.), Vloeddijk. gironummer 30744, mevr G. Kroeze-van Dam. G Spanhaak reld, waarin elkeen de gelegenheid zal heb ben van de goede dingen dezer aarde te ge nieten en wij wenschen bij dezen oorlog geen territoriaal of financieel voordeel te beha len. Als beschermingsmaatregel heeft Grie kenland bezetting door Eng. troepen ge vraagd van de grensgebieden Noord Epirus en 'Zuid Albanië. Een op 21 Febr. door Japansche zelf moordvliegtuigen beschadigd Amerik. vlieg- dekschip is thans weer in de vaart. Van de 2000 opvarenden waren er 337 gedood of gewond. De tarwevoorraden op de Amerikaan sche farms beliepen per 1 Juli 90 mill, sche pel (v. j. 19Q mill.), de maisvoorraden 47 mill, schepel (v. j. 813 mill.) Mr H. HOFSTEDE^DE GROOT OVERLEDEN Tengevolge van èen motorongeval is op 37-jarigen leeftijd overleden mr H. Hofstede de Groot, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam. „Breng hem Mij hier" Matth. 17 17b. Daar was een vader met een zieken zoon. „Hij is in zwaar lijden," vertelt de vader, „want menigmaal valt hij in het vuur, en menigmaal in het water". Deze vader is blijkbaar verlegen met zijn zoon. Hij kan hem niet helpen. De zoon kan zichzelf niet redden. Ze zijn beiden machteloos. Ik denk aan deze wereld. Er is nu vrede op een deel van de wereld. Wij verblijden er ons over. Maar er is nog oorlog op een ander deel. Wij zijn er bedroefd over. De wereld is nog ziek. Erg ziek. Zeïfs hier waar vrede is. blijkt toch ook nog heel duidelijk hoe ziek de wereld is. Lichamelijk is nog menigeen ziek, maar ook zedelijk en geestelijk, sociaal en economisch heerschen er nog ongezonde toestanden. Wij zijn nog steeds in zwaar lijden. Wij staan nog niet stevig op onze beenen. Wij hebben een onzekeren gang. Wij vallen nu eens in dit gevaar, dan weer in dat. Er is gevaar dat we ons branden en er is gevaar dat we verdrinken. Vuur en water bedreigden ons in oorlogstijd. Het vuur viel op ons. het water kwam over ons. Maar nu vallen w ij. telkens opnieuw. In het vuur van haat en wrok. In het water van ontevredenheid en ongeduld. En wie meent te staan, zie toe dat hij niet valle. We kunnen onszelf blijk baar niet redden. We zijn machteloos onszelf te genezen. Er zijn er wel die hun best doen. die raad geven, die vaderlijk probeeren te helpen. Maar deze vaders zijn even machteloos als hun zonen. De Bijbel vertelt, dat de vader met zijn zieken jongen naar de disciDelen des Heeren is gegaan. Van hen had hij blijkbaar goede verwachtingen. Deze christenen zullen zeker kunnen helnen. Ze hebben de beschikking over een afdoend geneesmiddel. Hun geloof. Maar ook deze discipelen zijn machteloos. Zii kunnen de ziekte niet genezen. Dat wordt allemaal meegedeeld aan den Heer. aan Jezus Christus zelf. Hij hoort 't aan. Hij ziet 't aan. En zegt: „Brengt hem Mij hier." Dat is de weg tot genezing. Hij kan red den. Hij alleen. Jezus Christus is gisteren en heden de zelfde en in der eeuwigheid. Wij moeten ophouden met onze pogingen onszelf te genezen. Wij moeten ook ophou den met het te verwachten van menschen. zelfs van christelijke menschen. Hun geloof blijkt dikwijls slechts ongeloof te zijn. Alle maal zijn we even machteloos. We kunnen onszelf onmogelijk redden. „Brer" hem Mij hier". Dat is de weg tot penezb- ook voor den zieke van dezen tijd. De zieke maatschappij. De zieke we reld. De zieke menschheid moet naar Jezus worden gebracht. Teder onzer. Daarvoor is noodig. dat wij Jezus weten te vinden. En de weg naar Hem is voor iedereen open. Het is de weg van het gebed, van het geloovig vertrouwen, van het ver trouwend gelooven. Vlak voor Jezus is het niet noodig een lang verhaal te houden, of onze ziekte te demonstreeren. We hebben alleen maar te komen, of ons te laten brengen, en dan op Hem te zien met de zekerheid dat Hij hel pen kan. Hij doorziet den toestand onmid dellijk. Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Hij is de almachtige onder ons machte- loozen. Daaromnaar Hem heenBuiten Hem is de wereld ziek. Ons ongeloof is onmacht. En erger dan dat. Van Hem gaat genezende, reddende kracht uit. In elk opzicht. Vest in bang' en droeve dagen al uw hoop op Hem alleen: Hij kan helpen, Hij alleen. DOODELIJK ONGELUK TE MIDDENMEER BIJ SLOOPINGSWERK Zooals wellicht bekend worden de dak pannen en balken van huizen in het over stroomde gebied, gesloopt en geborgen, ten einde te voorkomen dat ze door het water aangetast en onbruikbaar worden. Bij dit soort sloopvngswerkzaamheden te Middenmeer werd de voorman A. P. Pou- wer door een neerstortenden* schoorsteen ge troffen en gedood Het slachtoffer laat vrouw en vijf kinderen achter. OPTREDEN VAN TANDVERR ARTISTEN VERBODEN Ten einde het optreden te beletten van ar- tigten. die tijdens de vijandelijke bezetting de belangen van den vijand of diens hand- langers hebben gediend, heeft de Chef Staf M G. in een verordening aan exploitanten van amusements-, café- en restaurantbedrij ven veeboden zonder door of vanwege M G. verleende schriftelijke vergunning altisten te laten optreden. Overtreding wordt zwaar gestraft. Doch blijft een monarchie noodig achten Tijdens de debatten in de Belgische Kamer over de koningskwestie heeft de premier Van Acker o.a. gezegd: „De Koning heeft zijn land niet verraden Hij geloofde in een Duitsche overwinning. Het zou vruchteloos "zijn te ontkennen, dat er voor den oorlog een spanning aanwezig was tusschen den Koning en het land, en het was niet altijd de Koning die ongelijk had. Dit debat had dienen te worden voorkomen en dat had ook gekund. De monarchie- is noodzakelijk voor België en wij moeten de monarchie niet met onze eigen handen ver nietigen Geen van de overrompelde landen heeft zich zoo snel hersteld als België. Geen land zou meer verdiend hebben bewaard te blijven voor de gisting van een constitutio neel conflict dan België. De Koning heeft niet langer voldoende vertrouwen en gezag om zich van zijn hoo'e taak te kwijten. Hij heeft fouten begaan, hoewel hij dat her haal ik zijn land niet verraden heeft, is hij niettemin onder Duitsche bezetting ge bleven De Koning heeft op de bezetting niet gereageerd als de rest van de Belgen gedaan heeft. Hij geloofde in" een Duitsche overwin ning. Hij heeft het land niet verlaten en is de regeering niet naar Londen gevolgd. De overwinning van België is niet te danken aan den Koning. Zij werd behaald in weer wil van den Koning De Koning heeft de ge voelens der Belgen geschokt door naar Duitschland te gaan, het land, dat met België in oorlog was Zijn huwelijk heeft zijn pres tige onder het volk geschaad. De gewone burger aanvaardt zulk een huwelijk niet. Hij zou het aanvaarden in romanliteratuur, maar August Borms ter dood veroordeeld De Vlaamsche kamer van den Brussel- ■=chen krijgsraad heeft den beruchten colla borateur Aug. Borms ter dood veroordeeld. Bovendien werd hij veroordeeld een scha deloosstelling van frs 20.000.000 te betalen. Borms behoorde ook tot de voornaamste col laborateurs in den wereldoorlog 19141918. FRANSCHE GEZANT VOOR NEDERLAND SCHIPBRUG BIJ HEDEL GEOPEND. De door den Rijkswaterstaat gelegde schip brug over de Maas bij Hedel is thans ge opend. Zij is toegankelijk voor alle verkeer. niet in een regeerend vorstenhuis, 's Konings schoonvader is een vroegere provinciale gou verneur. die voor den oorlog van zijn l>ost werd ontheven. Onder de Duitsche bezetting had de Ko ning een symbool dienen te zijn van de lij dende natie en van het verzet tegen de in dringers. Maar hij was niets van dit alles. Hij heeft zich ze'fs niet velzet tegen de flagrantste schending van het internationale recht: de deportatie Van burgers. Zijn protest hiertegen kwam achteraf, was zwak en wei nig overtuigend". Rijksbemiddeiaars kunnen niet worden gepasseerd - r. Inzake loonen en arbeidsvoorwaarden*^ Alle wijzigingen van loonen en arbeids voorwaarden we hebben het reeds ln het kort gemeld moeten ter goedkeuring wor den voorgelegd aan het College van Rijks- bemiddelaars. flatgebouw Willemspark. Zee straat, Den Haag. Aan a'1® werkgevers is, in verband met de gestege sten van levens onderhoud, toestemming .erleend tot ver hooging van loonen, mits de nieuwe loonen niet hooger zijn dan hetzij 125 pet van de op 10 Mei 1940 vastgestelde of gebruikelijke loo nen, hetzij 115 pet van de op 31 Oct. 1942 gel dende loonen. Het uitbetalen van hoogere loonen blijft. tenzij dit op grond van de voorheen bestaande wettelijke voorschriften was toegestaan derhalve verboden, voor zoover de werkgever daarvoor van het Col lege van Rijksbemiddeiaars geen afzonder lijke toestemming heeft verkregen. Tegen overtreders zal de Regeering met gestreng heid optreden. Ten einde aan de moeilijkheden, welke de huidige omstandigheden medebrengen, met name voor de grootere gezinnen, tegemoet te komen, heeft de Regeering bovendien reeds bepaald, dat de uitkeering ingevolge de Kin derbijslagwet. thans bedragende f 0.20. resp. f 0.25 per kind en per dag. te rekenen van 1 Jan. 1945 wordt verhoogd tot f 0.40 per kind en per dag. Zooals bekend, worden de kosten van het levensonderhoud op dit ooge ibiik reeds beïnvloed door belangrijke Regeerings- subsidies. welke zijn verleend om die kosten zoo laag mogelijk te houden. De Regeering blijft voor de toekomst waakzaam op dit ter rein, NU NOG LUCHTALARM? Ja zeker reeds zijn we opgeschrikt door de alarmeerende kreten „van de na den wa penstilstand gevallen verkeersslachtoffers, die voorkomen hadden kunnen worden als iedereen zich beter hield aan de regels van den weg. Rijdt veilig en.. loopt veilig, A.W.W.B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2