Idieuun? Cniisdj? (£mirititf Mill, een stukie rimboe in het Brabantsche 't Vèrtrek van Juliana uit New York IDis' <11 Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 DONDERDAG 19 JULI 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945. No. 61 Abonnementsprijzen 40.26 per week f 1.10 per maand 4 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35, Telefoon 22778 Postrekening 5 8 9 3 6 „jStantuoslidr is myti bert in teaijensp«t- Waar onze vrijwilligers vaarwel zeggen Wanneer de vrijwilliger voor Indië zich aanmeldt, kan hij er op rekenen indien de strenge medische en politieke keuring is doorstaan reeds na drie of vier dagen op de Nederlandsohe hei in een der opleidings ka rtipen terecht te komen. Er bestaan speciale wervdngsrploegendie het geheele land door rijden om hen bij de 80 a 90 aanmeldings- bureaux op te halen, want alles moet met snelheid geschieden, opdat we nog dit jaar een divisie van 22.000 man kunnen afleveren. De kampen liggen in Mill, Wanrooy, de Rips en Hul ten en het Brabantsche Mill b.v. is volkomen in stijl, een voorproefje van de rimboe De oorlogsmerkteekenen staan nog diep in het plaatsje gegrift, de heide is er letterlijk uiteengereten en met oorlogs wrakken bezaaid. De wegen kan men er niet bepaald geplaveid noemen en de kamp bewoners drinken uit kopjes-zonder-oor. 2000 mannen worden hier voorbereid voor de komende zware opleiding in Wolverhampton, waarheen zij over 4 a 6 weken hopen te ver trekken. Voorbereid, want voorloopig bestaat het kampleven uit sport, lichte exercitie eneten, want de harde training die hen straks wacht, eischt wel goeddoorvoede lichamen. De geestelijke opleiding is even- 't Prijzen van goederen nog steeds verplicht Een scherpe controle staat voor de deur. Het Directoraat-Generaal voor de Prijzen te Den Haag deelt mede, dat bij het bezich tigen der étalages opvalt, dat bij vele artikelen de prijzen nae't meer worden ver meld. Men meent blijkbaar nu wel weer de hand te kunnen lichten met het „Prijsaan- duidingsbesluit". Dit is echter niet het geval. De verplichting bij alle uitgestalde en ten verkoop aangeboden goederen den prijs te vermelden, blijft onverkort gehandhaafd. De controle op de naleving van dit voorschrift zal in de komende dagen scherp worden uit geoefend. De kantoren van den D.-G., drs G. Brouwers, die den Dienst van den Gemach tigde voor de Prijzen heeft overgenomen en gereorganiseerd, zijn thans gevestigd op Be- zuidehhoutscheweg 97, telefoon 390040, terwijl enkele onderdeel en, o.a. de prijsvormings- afdeelingen .Handel en Nijverheid" voor loopig gevestigd zijn op Zwarteweg 1, tel. 180966. Te Deventer zijn thans geen afdee- lingen meer open voor het publiek. Moeilijkheden met de bankjes van honderd Zullen gedeeltelijk worden weggenomen. Personen, wier salaris of pensioen over Juni niet meer dan f 333.33 netto heeft be dragen, en dat geheel of gedeeltelijk is uit betaald in bankbiljetten van f 100.kunnen een in tweevoud gesteld verzoek tot den inspecteur der belastingen richten Op elk exemplaar van het verzoek moet een ver klaring van den werkgever zijn gesteld. Op de door den inspecteur verstrekte machti ging wordt ten hoogste drie-vierde van het maandinkomen uitbetaald. Werknemers, pensioentrekkenden en ge nieters van lijfrente, wier inkomen wordt uitbetaald over een langeren termijn dan één maand, kunnen, indien deze termijn op S Juli 1945 nog loopende was, een verzoek indienen. Hun kan ten hoogste 75 pet worden verstrekt van het inkomen over de eerste maand waarvoor het inkomen geldt en 100 pet over de resteer en de maanden. Oorlogsgetroffenen, die op of na 1 Maart een uitkeering ter zake van oorlogsschade hebben ontvangen, kunnen restitutie van bedoelde uitkeering bekomen. Binnenschip pers kunnen zich eveneens wenden tot den inspecteur dei belastingen, ten einde met diens goedvinden een bedrag terug te ont vangen van ten hoogste f 500.-*-. In deze uitzonderingsgevallen moet men niet over andere middelen dan bank- of spaartegoeden besohikken min vergeten r behalve dat er gezorgd is voor ontspanning, vindt men biblio theken in de kampen en worden er cursussen gehouden, o.a. in het Maleisch. Een voorbe reiding op het leven in de Indische gemeen schap ontbreekt dus niet, velen van de vrij willigers zullen immers een bepaalde voor keur genieten voor plaatsing in overheids functies na het eindigen van den tenmijn hunner verbintenis. Een welverdiende be looning na een eervolle prestatie en zoo wacht Indië op zijn posten een korps van kloeke kérels die thans reeds genieten van hun sportieve en gezonde training in deze ge- improviseerde Brabantsche jungle. ,,'t Is meegenomen' Een aantal NSB-ers, meest vrouwen, dat als politieke gevangenen verblijft in het voormalige kamp van den Arbeidsdienst te Westerbork, bij Assen, kwam, toen be kend werd, dat de bankbiljetten van f 100 ongeldig zouden worden verklaard, ook met hun bezit voor den dag. Zij bleken voor ruim f 13.000 aan bankbiljetten van f 100 te bezitten, die zij tusschen hun kleeren haden verstopt -S GELD VAN GERE PATRIEERDEN Gerepatrieerden, wier Nederlandsche geld bij hun thuiskeer aan de grens werd ingehouden, kunnen dit bij den Inspecteur der Belastingen (van hun laatste woonplaats vóór hun vertrek naar het buitenland) terug krijgen indien ze hem aannemelijk kunnen maken, dat ze dit geld destijds op regelma tige wijze hier te lande haden verworven. In Frarukrijk zijn op 4 Juni jl. de bank biljetten van fr. 5000, fr. 1000, fr. StJO. fr. 100 en fr. 50 buiten omloop gesteld, alsook de biljetten van de zelfde bedragen, die uit gegeven werden voor de geall. legers in Frankrijk. Derhalve kunnen houders van deze biljetten zich van 23 t/m- 28 Juli er mee tot de Ned Bank of haar bijkantoren wenden ten einde te vernemen, of men voor vergoeding in aanmerking komt. Hetzelfde geldt voor Fransche schatkistbiljetten en soortgelijk kortloopend papier. Burgem. Brug van Leiderdorp overleden In den ouderdom van 59 jaren is in het Diaconessenhuis te Oestgeest, waar hij sinds eenigen tijd verpleegd werd, overleden de heer Klaas Brug, burgemeester der gemeente Leiderdorp. De begrafenis is bepaald op Za terdag a.s., drie uur, op de begraafplaats te Leiderdorp. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Lisse, mr G. A. Alma te Kethel en Spaland. A a n g e n o m e n naar 's-Gravenhage (vac. wijlen P. J. Molenaar), E. Jansen Schoonhoven te Eerbeek. Bedankt voor Schiedam (vac. J. Swart) G. Koch te Leiderdorp. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Rotterdam-Zuid. (vac. H. W. H. v. Andel) J. C. Hagen te Zwijndrecht. Bedankt: voor Marrum, N. B. Knop pers te Lollum. Vrijgem. Geref. Kerken. Beroepen: te Veendam, F. Kouwenho- ven, hulppred. te Kampen; te Kralingsche- veer, F. A. den Boeft te Kralingen, die dit beroep heeft aangenomen. (Dit houdt in, dat ds Den Boeft zoowel te Kralingen als te Kra- lingscheveer zijn ambtswerk zal verrichten). Door de classis Alkmaar is geëxami neerd en toegelaten cand. C. v. d. Boom. die inmiddels zijn intrede heeft gedaan in Noord- Scharwoude. Ds J. A. Berghuis, sinds 1921 Geref. pred. te Winschoten, heeft eervol emeritaat ontvangen. Sprekend over Jac. 1 vis. 21, Jaatste ged. heeft ds van Gorcum zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Kerk van 's Gravenzande. De predikant werd toegesproken namens den Ring, de Westl. predikanten en door ds van Geest namens kerkbestuur en gemeente. De Vereen. Staten voltooien dit jaar 223 oorlogsschepenvoor 1946 staan op het pro gram 2 slagschepen, 12 groote vliegdek schepen. 26 escortevaartuigen, 41 kruisers. 87 torpedojagers. 16 escortejagers en 36 onderzeeërs. In 5 jaar zijn 1322 oorlogs schepen gebouwd. Haar kinderen blijven voorloopig nog in Engeland Onder degenen, die 'zich met Prinses Ju liana en Haar dochters gisteren inscheepten behoorden tevens Jonkvrouwe S. Reith en een vriendin van de Prinses mevrouw L. Verbrugge. De Prinses heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat Zij direct naar Soestdijk zal doorreizen, maar dat de kin deren nog eenigen tijd in Koningin Wilhel- mina's woning in Engeland zullen doorbren gen, totdat alles in gereedheid gebracht zal zijn in Soestdijk. Prinses Juliana zei, dat de kinderen in zenuwachtige spanning naar den terugkeer naar Nederland verlangen, hoewel zij aan den anderen kant het vertrek uit Canada, waar zij tal van vriendinnetjes gemaakt hebben, betreurden. Prinses Bea trix toonde met trots een zilveren Eschdoorn- blad, dat haar door haar Canadeesche schoolkameraadjes geschonken was. Toen een journalist de Prinses vroeg, wanneer Prins Bernhard naar Nederlandsch-Indië zou vertrekken, antwoordde Zij. dat Zij den da tum van vertrek niet wist, maar dat de Prins het nu heel druk had in Nederland. Voorts schilderde de Prinses de situatie in Nederland op dit oogenblik. De persconferentie duurde een uur langer dan aanvankelijk was vastgesteld, zoodat de Prinses snel afscheid nam en zich naar de kamers begaf van de Amerikaansche steun- verleeningscommissie, waar dames bezig wa ren kleeren voor Nederland in te pakken. Na alles in oogenschouw genomen te heb ben, ging de Prinses naar de bureaux vari het Holland House, om zich enkele minuten te onderhouden met eenige honderden per sonen, die uren lang in den regen voor Rockefeller Centre hadden staan wachten om afscheid van Haar te nemen. Nadat de direc teur der afdeeling Tuinbouw van dit cen trum, de heer A. M. van den Hoek, de Prin ses een tuil bloemen had aangeboden, ver trok Zij, om zich met Haar gezelschap op de Queen Mary" in te schepen. Pit ze, Seyss- Volgens een Parijschen correspondent van de „Daily Express" "heeft een ver slaggever van de „France Soir" de geheime gevangenis van de voornaamste Duitsche oorlogsmisdadigers ontdekt, nl. het Palace Hotel te Mondorf-les-Bains, op 18 km van Luxemburg gelegen. Hij zag een nieuwe gast naar buiten komen en wel Seyss-Inquart. Eerst hadden de gevange nen een luxe leventje, maar nu slapen zij op stroomatrassen en mogen niet meer vrij buiten wandelen. Het proces tegen den 39-jarigen maar schalk Pétain begint a.s. Maandag. De be schuldiging Luidt: hoogverraad. Men verwacht als eisch de doodstraf De commissie voor staatshervorming uit de Fransche raadgevende vergadering heeft bezwaren tegen de Gaulle's referendum- voorstel en zijn denkbeeld om 7 maanden na de verkiezingen te regeeren zonder verant woordelijkheid aan de Assemblée. DAT de circa 1750 kg wegende brandklok „Salvator" en een tweede klok van pl.m. 4800 kg door de Duitschers uit den St Jacobs- toren zijn weggesleept, doch een derde klok, die 9200 kg weegt, onder in den toren is gestrand, daar ze niet door de poort opening kon. DAT de 40 meter hooge vuurtoren te Scheveningen. die dateert van 1875, den oorlog uitstekend heeft doorstaan, daar alleen de gebogen ruiten van de glazen .kooi" zijn gesneuveld en de 4000 Watt-lamp d'oor een van 1000 Watt werd vervangen DAT het comité Volksherstel-H.A.R.K. te Amsterdam een grootscheepsche actie gaat voeren om de bewoners van het zoo zwaar getroffen Arnhem van het allernoodigste te Voorzien. DAT de Amsterdamsche H.C den strijd tegen den verkeerschaos in zijn stad wil aan binden door naast de al werkzame hulppolitie een detachement „gewone" agenten voor de verkeersopvoeding in te schakelen. DAT het bekende Haagsche Matrozenkoor, hetwelk in 1941 zijn optreden in het open baar staakte, weer aan het zingen is geslagen en het werkt aan een tournée door Zwitser land, Frankrijk en Engeland. DAT de Wageningers uit Hoofddorp vijf vrachtauto's vol kleeding en huisraad hebben ontvangen DAT de cineast Mannus Franken documen taire films maakt over Walcheren, Arnhem en de Wieringermeer, alle van 400 meter lengte, zoomede nog een WalcherenfiLm van 2400 meter. DAT Haarlem, Heemstede en Bloemendaal het zoo gehavende Venraay hebben geadop teerd en van 2128 Juli de noodige inzame lingen zullen houden." DAT er in de Residentie, in verband met de vele klachten, scherper politietoezicht zal worden gehouden op het kappen van boomen en sloopen van huizen DAT zich onder de Amsterdammers, die zich als vrijwilligers hebben gemeld voor het binnenhalen van den oogst, ook 21 Canadee sche militairen bevinden, allen uit het boerenbedrijf afkomstig. DAT in het kleermakersbedrijf met ingang van 16 Juli een loonsverhooging van 25 pet is toegestaan. DAT dit jaar ook de Mulo-scholieren een diploma zullen ontvangen zonder aan een examen te worden onderworpen. DAT de P.O.D. te Amsterdam heeft ge arresteerd den bunkerbouwer M. Worp, een zekeren P. F. Graafstal, die tijdens den oorlog directeur van den „Bijenkorf" was, en M. A. Jongerius uit Utrecht, die voor de Duitschers vliegtuig- en duikbootonderdeel en heeft gerepareerd DAT laatstgenoemde werd ingerekend toen hij nota bene bij den P.O.D. een bewijs van politieke betrouwbaarheid kwam halen. Dat oud-minister mr dr T. J. Verschuur begin Mei in het kamp Messenthin te Püllitz bij Stettin is overleden DAT in de laatste jaren voor den oorlog in de Rotterd. haven dagelijks gemiddeld 80.000 ton goederen werden aangevoerd en er nu al weer dagen zijn dat de aanvoer 35.000 ton bedraagt, terwijl er ondanks alle vernielingen nog belangrijk meer kan worden verwerkt. DAT in Australië al 1\'i milLioen school boeken voor Ned. Oost-Indië werden gedrukt en er ook ander schoolmateriaal is opge slagen om het onmiddellijk na de bevrijding van Indië te kunnen importeeren. Stadsnieuws Hoera, er komt oas Dezer dagen is er ten behoeve van de Sted. Gasfabriek een schuit met kolen aangeko men, zoodat het er voor de gasvoorziening goed uitziet. De directie heeft toestemming gekregen voor gaslevering zorg te dragen, alhoewel dit natuurlijk niet direct zal kunnen plaats vin den. Waarschijnlijk zal aan het einde van de volgende week de distributie van gas voor huishoudelijk gebruik kunnen beginnen. Wij krijgen dan twee uur gas per dag, waarop de huismoeders den maaltijd kunnen be reiden. Tot zoolang nog even geduld en de bur gerij wordt dringend gewaarschuwd de gas kranen gesloten te houden tot nadere mede- deelingen volgen. Dus afwachten. In de touwfabrieken wen knap gestolen 12 personen achter slot en grendeL Het Commissariaat Noodvoorziening, dat zoo uitnemend voor den inwendigen mensch zorgt, heeft in de touwfabrieken zijn voor- raadmagazijnen. Wanneer men weet, dat daar sinds de bevrijding voor ca. 30 mill, gulden in levensmiddelen is omgezet, begrijpt men, dat daar gewerkt wordt in duizendtallen. Degenen, die in deze magazijnen werken, dienen daarmede een algemeen belang. Niet allen schijnen dit echter begrepen te hebben, want men is dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat men op groote schaal was over gegaan tot het zich toeëigenen van tal van levensmiddelen. Op verzoek van het C.N.V. hebben politie en B.S. 's avonds tegen het naar huis gaan hef geheele terrein afgezet en ieder, die het teciein verliet, werd gefouilleerd. Het resul taat was. dat men 25 personen aangehouden heeft, die meer dan normale hoeveelheden biscuits, chocolade, enz. bij zich hadden. Daarna is de fabriek zelf aan een on derzoek onderworpen en toen kwam er nog meer voor den dag. In de kleedingkasten der arbeiders trof men dikwijls een ware verzameling van alle mogelijke producten aan, voorraden, welke een winkelier zouden doen watertanden. zooals blikken met biscuits, spek, melk, melkpoeder, zalm, chocolade, enz. enz. Ook op de volkstuinen achter de fabriek lagen tusschen de groenten nog aanzienlijke voorraden. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat hier sprake is van een complot. Na onder zoek zijn 12 personen gearresteerd, die voor loopig achter slot en grendel blijven. Deze lieden hebben zich niet ontzien ook goede ren weg te nemer; toebehoorend aan het Medical Feeding Team, dat speciaal belast is met de verzorging van zieken en arm lastigen. waardoor deze groepen der bevol king erns^g benadeeld zouden zijn, indien niet spoedig ingegrepen was. Onvoldoende toezicht blijkt wel de voornaamste oorzaak te zijn. dat deze diefstallen hebben plaats gehad, doch nu is het afgeloopen. ONGELUKKEN Het 3-jarig dochtertje van den schipper van het motorschip „Altijd wat" heeft aan boord een -pan met kokend water over het lichaampje gekregen, waardoor zij met ern stige brandwonden in het Elisabethgasthuis moest worden opgenomen. Op den Rijnsburgersingel is de 33-jarige wielrijder P. A. uit Zoeterwoude, door een auto. welke bestuurd werd door den groeps- comni. H. v. B., aangereden. Het slachtoffer is met een hersenschudding in v««t Ac. Zie kenhuis opgenomen. DAT naar' Tarakan en Balikpapan al leer middelen zijn gezonden. DAT bij correspondentie naar het buiten land brieven en briefkaarten slechts aan één kant mogen worden beschreven. DAT een tiental Eng. en Am. journalisten op uitnoodiging van ir S. L. Louwes een bezoek aan Den Haag heeft gebracht en in de komende dagen ook verschillende ramp gebieden in Nederland zal bezoeken ten einde zoo goed mogelijk te worden ingelicht over onze benarde positie. DAT voor de electriciteitscentrale te Hengelo weer 1400 ton kolen is gearriveerd. DAT er eiken dag een goederentrein loopt van Enschedé naar Groningen v.v., waar ook passagiers mee worden vervoerd, terwijl bus diensten zijn geopend tuschen Den Haag en Zwolle, alsmede ZwolleEnschedé en Zwolle Eindhoven DAT de regeering de Stichting van den Arbeid als adviseerend college heeft erkend. DAT de heeren J. A. Berger, voorz. van den Raad van Arbeid te Groningen en mr A A. v. d. Meulen, wethouder van Leeuwarden, benoemd zijn tot rijksbemiddelaar resp. voor de provincies Groningen en Friesland. DAT Volksherstel ter eere van den ver jaardag der Koningin een fraaie vijfkleurige wandplaat zal uitgeven die minimum f 1 kost. DAT de collecte voor „Volksherstel" in Den Haag op een paar honderd gld na een ton heeft opgebracht. DAT het landel. comité tot hulpverleen ing aan gedupeerde kappers, Daguerrestraat 164 Den Haag, giro 400361, onder 't motto „Hulp aan kappers" nogmaals een beroep doet op die kappers, die met materiaal of geld steun willen bieden aan getroffen collega's. DAT het Juli a n a -k i nd erziekenhuis te Den Haag, na geheel te zijn opgeknapt, morgen weer in gebruik wordt genomen. Fe „l. 0." r»e<?d wan zich hooren Gisteravond organiseerde de Landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers ,.L. O." een bijeenkomst in de Zuiderkerk. Als eerste spreker trad op Lodewijk (ma joor pater F. Bleys), die in een gloedvolle rede een overzicht gaf van het werk der „L.O." in al haar organisaties. Spr. wees er op, dat de pers na 1940, enkele redactiestuk ken daargelaten, vergiftigend op het volk heeft ingewerkt. De Chr. kerk daarentegen is van beslissend belang geweest door haar niet versagen en haar telkens opnieuw aan- geteekend protest, waardoor hét innerlijk geestelijk verzet steeds sterker werd. Uit dank aan hen. die streden en vielen, hebben twij nu door te gaan met te bouwen in gees- 'telijke grootheid. Frits (ds F. Slomp, Heemsé) gaf in een vaak geestige speech te hooren. hoe het ver zetswerk is ontstaan en wat er al zoo gepres teerd is. Er moet nu gebouwd worden en daarbij is geen behoefte aan „schuilkeldermenschen". Nederland zal herrijzen en groot worden! Werkt daarom in den geest van hen die vie len, d.i. in den geest van Christus. Gaat voort, houdt moed, dan overwint geü- Mevr. HarderPlantinga en de heer Zaal berg luisterden den avond op met zang en declamatie. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN: Martina d. van J. Leicher en A. van Nood: Roselot H. V. D.. d van C. War ring en H. J. C. Kasten; Johanna P. M.. d van J. Vinkesteijn en J. M. Zandbergen: Nor- bertus L. C. D.. z van H. Neuwahl en A. E. M. Sanders:Carla D. d van P. Bennink en M. Kramers: Jannie, d van A. Rijsbergen en J. van der Heijden: Helena P. J d van J. N. J. Breuring en M. M. A. Colla. OVERLEDEN: J. C. v. Bienen Delfos. 63 j.; S. H. Bartstra 79 j.: C. Morsink 12 j. ONDERTROUWD: J F. C. van Deinse 31 3. en A. W. Blanken 27 j.: J Vixseboxse 29 j. en G. A. Besier 29 j.; H. de Beer 49 j. en M. Bruckner 32 j.; J. Belt 32 j. en P. van Kla- renbosch 25 j J. Pet 24 j. en J. Gressie 29 j. Als ge binnenkort de bakermat van de vrij» heid gaat bezoeken, moogt ge daar in Enge land. scherp links van den weg rijden e» bochten naar links afsnijden. Maar in onf land blijft het rechts houden. Korte bochteh naar rechts, doch ruime naar links zijn dj# grondregels voor ons verkeer. A.N.W48»

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1