=97 tylituwtCrtitsirJjtf —r: lOistOl Arbeidsslaven willen in Duitschland blijven Wat krijgen de Berlijners te eten? Je eerie: 1 April 1920-15 October 1941 WOENSDAG 11 JULI 1945 2e eerie: le Jaargang vanaf 1 Mei 1945 No. 53 tl. per maan Telefoon 22778 f3.25 per kwartaal Postrekening 5893# Hoofdredacteur - Christelijk-Nationaal Dagblad y voor Leiden en Omstreken Redactie- H. DIEMER <ÉÈïïïS>sés&& B. VAN DER ROS De klap op den vuurpijl Motieven zijn weliswaar zeer verschillend Naar een speciale correspondent vam de „Daily Telegraph" uit W-est-Duitschland meldt, vonden de bevrijdingslegers, toen ze oprukten, bui/tenlandsche arbeiders in de 6teaen, die in feite vrijwel reeds het bestuur in handen genomen hadden en bezig waren de Duitschers met gelijke munt te betalen voor hetgeen deze hun hadden aangedaan. Op het platteland werden de buitenlandsche arbeiders over het algemeen beter behan deld, terwijl het werk ook minder onaange naam was dan in de fabrieken, waar de arbeidsslaven uren bij hun machine werden gezet en door de luchtaanvallen werden ge dwongen den nacht in schuilkelders door te brengen, waar zij weinig slaap konden ge nieten Deze omstandigheden hebben het Militaire Gezag voor het lastige probleem geplaatst, dat vele buitenlandsche arbeidskrachten op het platteland niet wenschten te repatrieeren, betgeen zich vooral voordeed bij Russen en Polen, die verreweg het grootste deel der buitenlandsche arbeiders vormden. Dikwijls hadden de buitenlandsche arbeiders een speciale genegenheid opgevat voor Duitsche vrouwen, terwijl dn sommige gevallen als ge volg hiervan kinderen geboren werden. In de afgeloopen weken hebben speciale Russische delegaties de kampen bezocht, waar het Militaire Gezag de repatrieeren de arbeiders had bijeengebracht, gevoed en ge kleed in afwaohti-ng van de terugreis naar het eigen land. Genoemde Russische dele gaties hebben de arbeiders in groepen inge deeld en voorbereidingen getroffen voor terugzending naar Rusland^* Het groote aantal Polen vormt thans het grootste pro bleem voor het Britsche en Amerikaansche Militaire Gezag. De Polen wenschen nl. voor het 'meerendeel niet naar hun land terug te keeren. voordat de situatie aldaar duidelijker is geworden, zocdat zij zoolang aan de zorgen van het. Militaire Gezag toevertrouwd zullen blijven. In den beginne, na de bevrijding, had het Militaire Gezag te kampen met de moeilijk- 't Program voor de „Groote Drie'* Men is te Washington van meening, dat de conferentie van de ,,big three" 17 Juli zal beginnen. De delegatie, welke Truman, die 7 Juli vertrokken is, en Byrnes vergezelt, is de grootste, welke ooit door de U.S.A. naar een conferentie werd gezonden. Op de agenda voor de conferentie komen onderwerpen voor van de grootste belang rijkheid, zooals de modaliteiten voor de be zetting van Duitschland en de voorwaarden voor de hervatting van het politieke leven aldaar, de grenzen tusscfcen Duitschland en Polen, de kwestie van de schadevergoedin gen, de oorlogsmisdadigers enz. Men neemt aan, dat het probleem van de zeeëngten, actueel geworden door de recente initiatieven van Rusland te Ankara, ook door de ,,big three" zal worden aangesneden. Men twij felt er in Washington niet aan, dat ook de oorlog in het Verre Oosten ter sprake zal worden gebracht, evenals de houding van Rusland jegens Japan. Sluiting der conferentie wordt eind Juli verwacht. Na afloop zal Truman 2 a 3 we ken in Europa rond reizen. PENICILLINE TEGEN POKKEN Een 38-jarige zeeman, die vermoedelijk In een Noordafrikaansche haven pokken had opgeloopen, is door inspuiting met het aiieuwe middel penicilline, in zeven dagen genezen, De ziekte dreigde aanvankelijk een ernstig verloop te nemen. Dit geval werd be handeld in het Roybrosstcm hulpziekenhuis te Glasgow. DAT van de ongeveer 45.000 vrachtauto's, die Nederland vóór den oorlog bezat, er Slechts even meer dan 7000 over zijn. DAT zich thans ook in de provincie Gro ningen een groep heeft gevormd, die groote belangstelling koestert voor plannen van eventueele annexatie van Duitsch grondge bied. DAT het aan het Rijksbureau voor ijzer en staal gelukt is voor de draadnagel-in dustrie in België grondstoffen aan te koopen. DAT hoewel de productie van bladzink bij lange na nog niet voldoende is, toch reeds distributie kan plaats vinden ten behoeve van herstel en wederopbouw. DAT het vliegveld Valkenburg bij Leiden thans gebruikt wordt voor het vervoer van belangrijke autoriteiten en repatrieerenden en ook voor het transport van voedsel. DAT dezer dagen een groep van 100 kinde ren per „Batavier II" naar Engeland is ver trokken en vandaag" met dezelfde boot een tweede groep kinderen zal vertrekken. DAT a.s. Donderdag 480 kinderen naar Zwitserland gaan, met name afkomstig uit Utrecht en Amsterdam. DAT een groot deel van de provincie Noord Brabant thans electrische energie ontvangt van een drijvende Amerikaansche scheeps- centrale. heid, dat afdeelmgen buitenlandsche arbei ders er gewapend op uittrokken en zich aan roof en allerlei overtredingen schuldig maakten. Dit kon niet worden toegestaan en deze benden zijn nu alle ontwa-pend en in kampen ondergebracht. Een andere moeilijkheid die zdch voor doet, is, dat tal van Letten, Estlanders en Lithauers niet als burgers van de Sowjet- Unie terug willen, terwijl er ook nog tal- looze gedeporteerden zijn, die om andere redenen in Duitschland wenschen te blijven. Hieruit blijkt wel, dat het probleem der repatnieering nog vol voetangels en klemmen zit en het geruim en tijd zal duren, voordat men voor al deze vraagstukken de juiste op lossing heeft gevonden. President Truman ook naar Nederland? In Washington blijven geruchten de ronde doen, dat president Truman niet alleen Duitschland, Italië en Engeland, maar ook Nederland, België, Denemarken en Noor wegen zou bezoeken. Generaal Marshall, admiraal King en gen. Arnold zullen den president, die thans per schip onderweg is naar Europa, per vliegtuig achterna komen. De voorbereidingen voor het bezoek van president Truman aan Engeland zijn gelijk aan die welke getroffen zijn in afwachting van het bezoek van Roosevelt. Truman zal de gast zijn van den koning en de koningin in Buckingham Palace, en hij zal worden uit- genoodigd beide huizen van het parlement toe te spreken. Een regiment stoottroepen Met als kern een groep vroegeTe vrije Neder la ndsche binnenlandsche strijders, die sedert het begin des jaars bij Canadeezen en Amerikanen diensten verleenden, zal. na ver sterking met ondergrondsche strijders uit het Noorden, een regiment stoottroepen worden gevormd. Het zal bestaan udt zes bataillons van 800 man. Hun, opleiding tot „all round fighter" gaat vooraf. Men drinkt er zelfs echte koffie De bijzondere correspondent van A.N.P.- Aneta, Jan Goderie, seint: Wat krijgen de Berlijners tegenwoordig te eten?? Dat is een vraag, welke vooral de Nederlanders zal in- teresseereri, die gedurende het laatste halve jaar maar met 400 gram brood en 1 kilo aardappelen per week moesten zien rond te komen. Welnu, de Russische militaire commandant van de stad, generaal Bersarin, heeft groote hoeveelheden voedsel ter beschikking gesteld en de volgende rantsoenen per dag toege staan: 600 gram brood voor hen, die zwaren arbeid verrichten, 500 gram voor de andere arbeiders, 400 voor beambten en 300 voor de overige bevolking. Voor peulvruchten zijn de hoeveelheden respectievelijk: 80 60, 40 en 30 gram; voor vleesch100, 65, 40 en 20 gram en voor vet 30, 15 10 en 7 gram. Iedereen krijgt 400 gram aardappelen per dag en 400 gram zout in de maand. Voorts krijgt ieder 100 gram koffie- surrogaat en 20 gram echte thee. Er is ook echte koffie, nl. 100 gram per maand voor zwaren arbeid, 60 gram voor arbeiders en be ambten en 25 voor anderen. DAT vóór 20 Juli aan het Rijksbureau Voedselvoorziening een opgave moet worden verstrekt van in gestichts- of groepsverband levende jeugdige, bejaarde of invalide per sonen, met uitzondering van verplegenden, DAT de Vereeniging „Nederland-Canada" (adres: Hofweg 9) voornemens is een infor matiebureau in te richten, dat inlichtingen kan verstrekken op het gebied van handel, eventueele emigratie en aan vacantiegan- gers. DAT iedere Arnhemsche geëvacueerde, die zijn adres nog niet aan het postkantoor Arn hem opgaf, wordt verzocht dit spoedig te doen, opdat eventueele correspondentie kan worden nagezonden. DAT ook naar Groot-Brittannië en de Britsche dominions en bezittingen (met uit zondering van Ierland en de door Japan be zette gebieden) weer particuliere telegram men kunnen worden verzonden. DAT de Ned. Reisver., Zeestraat 100 te Den Haag, een blaadje uitgeeft onder den titel „Verkeersbericht", waarin zoo goed mogelijk wordt vermeld van welke trein- en andere verbindingen er momenteel gebruik kan worden gemaakt. DAT het tijdelijk Rijksbureau voor rubber te Borne met 15 Juni is opgeheven en zijn taak is overgenomen door het Rijksbureau voor rubber te Amsterdam, Heerengracht 182. DAT de Ned. padvindersactie „Vriend helpt vriend" ten behoeve van N. Limburg en den Veluwezoom alleen kan slagen, als familieleden en relaties goederen willen ter beschikking stellen, waarvoor men zich wen- Vóór 5 Aug. nieuwe Stamkaarten Kindervoeding daarmee opgelost Het Commissariaat Noodvoorziening heeft voor de kindervoeding, waarover den laat- sten tijd zooveel te doen is geweest, een op lossing gevonden. In verband hiermede zul len vóór 5 Augustus a.s. nieuwe nood-stam kaarten worden uitgereikt, waarbij de Neder-# landers in vier leeftijdsgroepen worden ver deeld. N T.en procent van ons volk is alles kwijt Volgens een voorloopige taxatie van des kundigen is tien procent van het Neder- landsche volk al zijn bezittingen kwijt. Meer dan 800.000 Nederlandschë mannen, vrouwen en kinderen bezitten geen bed, dat zij hun eigen kunnen noemen, geen bord om van te eten en geen stoel om op te zitten En dan te bedenken, dat daarnaast dui zenden hun man, him zoon, soms zelfs meer dan één kind of al hun familie door het oorlogsgeweld verloren hebben. Ir O. H. BOERMA WND. D. G. VAN HET R.B V.V.O. De heer A. H. Roer.ma is ontheven van zijn functies als algemeen commissaris voor de voedselvoorziening en tijdelijk directeur- generaal van den landbouw voor het Zuiden des lands en benoemd tot waarnemend di recteur-generaal van de voedselvoorziening. Het is niet de bedoeling het apparaat van het algemeen commissariaat voor de voed selvoorziening onmiddellijk te liquideeren, daar plotselinge verdwijning van dit appa raat een leegte zou doen ontstaan in het contact tustschen bedrijfsleven en overheid in het Zuiden des lands. Het apparaat zal, naarmate de omstandigheden dit toelaten, geliquideerd worden om te worden opgeno men in het R.B.V.V.O. Adreswijziging Rijksbureau voor de metalen-verwerkende industrie De kantoren van het Rijksbureau voor de metalen verwerkende industrie zijn met in gang van 9 Juli verplaatst van de Riouw- straat naar het gebouw „Bellevue", Bezui- denhoutscheweg 15, 's-Gravenhage. tel. no. 183120 t/m 183129, interlocaal letters XXX. Van tijd tot tijd worden melk- en kaas rantsoenen bekend gemaakt. Onder de cate gorie van hen, die zwaren arbèid verrichte;:, vallen ook verdienstelijke geleerden, inge nieurs. dokters, kunstenaars en leidende per sonen uit stedelijke en gewestelijke bestuurs lichamen, alsmede in groote industrieën en transportondernemingen. Technische beamb ten in bedrijven, leeraars en geestelijken zijn gelijkgesteld met arbeiders. Duitschers als proefkonijn voor mijnenvelden Zooalfi bekend, zijn in ons land Duitsche krijgsgevangenen o.a. belast met het oprui men van mijnen. Het gebeurde een dezer dagen, dat een groep van deze mijnendel- vers, na pertinent beweerd te hebben, dat een bepaald strandgedeelte door hen vol ledig van mijnen was gezuiverd, gesommeerd werd er maar eens „gearmd overheen te hossen", aldus lezen we in ,,De Tijd". Het bleek een kortstondige vreugde te z.n. Met enkele mijnen logen ook zoovele Duit schers de lucht in. Een volgend strandgedeelte werd vlekke loos gezuiverd den kan tot het hoofdkwartier der N.P.V., Zeestraat 176 te Den Haag. DAT ingaande 15 Juli alle Haagsche telefoonnummers beginnende met 118, 119, 181, 338, 339, 393 en 396 weer in dienst wor den gesteld en alle tijdelijke nummers voor zoover deze niet met 7 beginnen, weer door de oude nummers worden vervangen, DAT men verzocht wordt zoo min mogelijk tusschen 9.30 en 12 uur, alsook tusschen 14 en 16 uur te telefoneeren en de gesprekken zoo kort mogelijk te houden, daar er wegens de weinige vervoermiddelen een zeer druk telefoonverkeer is. DAT vanaf 16 Juli op werkdagen dagelijks 3 stoptreinen zullen rijden op het traject Amsterdam-Breukel en-Utrecht, zoowel heen als terug, die ook toegankelijk zijn voor reizigers met gewone enkele-reiskaartjes. DAT de Orde van Advocaten te Rotterdam in een adres aan H.M. de Koningin uitdruk king geeft aan haar bezorgdheid over de wijze, waarop de persoonlijke vrijheid wordt bedreigd en over de handhaving der rechten, welke gearresteerden verdachten toekomen. DAT volgens die advocaten het verkeer tusschen verdachten en raadslieden zoo goed als onmogelijk is, terwijl toch de gevangen neming veelal niet geschiedt door verant woordelijke ambtenaren. DAT deze advocaten o.i. terecht gewagen van het wegnemen van den .hoofdpijler van den rechtstaat", doch we zoo gaarne hadden gezien, dat de heeren juristen zich ook eens wat meer in den bezettingstijd hadden geroerd. Hoe het wel moet Men wil nog wel toestemmen, dat ar* beiden noodig is om niet tot pauperis me te vervallen. Maar is er werk? Werk fs er voor vele jaren in het belang van vernieuwing en wederopbouw van ons economische, sociale en cultureele leven. Het ligt in massa voor ons, al ontbreken helaas nog in menig opzicht materialen en grond stoffen. Toch is er werk en ook de overheid moet het hare doen om te bevorderen, dat zoo snel en zooveel mogelijk kan worden aangepakt en het parasiteeren van de eene groep op de andere wordt tegengegaan. We hebben 10 12 milliard noodig om ons pro ductievermogen te herbouwen. Daarom was het juist, dat de politie, mis schien wat laat en op te kleine schaal, op trad tegen nietsnuttende handelaars, die op sommige punten in de stad hun practijken uitoefenen, waarmee ons volk ten zeerste schade wordt gedaan. Daarom ook zullen we het toejuichen als er voor allerlei werk ip Sde stad meer menschen worden ingezet. Feestvieren is aanlokkelijk, maar behoeft geen werk van eiken dag te worden. De aaneenschakeling van zich telkens ver- plaatsende buurtfeestjes kan men uit een oogpunt van volksgezondheid zelfs onge- wenscht achten. Op straat worden we nog al te veel herin nerd aan een verleden, waaraan we slechts met afschuw terug denken. Tal van jonge lingen loopen rond in een uitrusting, die hun niet past en met een houding, die al heel weinig kloek is. maar meer die van den geboren straatslijpenden branie ver toont. Is er voor hen geen ander „passend werk?** Zoowel mannen als vrouwen moeten in het belang van onze nationale toekomst op de voor hen geschikte plaats komen in het maatschappelijk leven. Daardoor wordt een volk beter. Dat bewijst b.v. het Engelsche volk. Ieder deed daar wat om den oorlog tot een goed einde te helpen brengen. Wij zijn daar nog niet heelemaal mee klaar. Daarom bij voorkeur geen. onttrek ken van de niet overbodige, maar brood- noodige werkkrachten voor het buitenland: technici en boeren ziin ook voor ons onmis baar. Stad zoowel als platteland moeten doelmatig worden geholpen. Want beiden hebben elkaar over en weer noodig. Het wegzuigen van werkkrachten naar de stad moet worden tegengegaan; er dient een ten dens in omgekeerde richting te worden be vorderd. Daarom ook zij men voorzichtig met vestiging of uitbreiding van industrieën. Er ware meer te noemen. De vraag is zelfs reeds gedaan of we niet moeten komen tot een soort burgerdienst plicht. Het denkbeeld ziet er inderdaad eenigszins verdacht uit. Maar voor den oor log bestond dit instituut reeds in Ned.-Indlë en heeft daar nuttig gewerkt. De overheid geve aan deze dingen aan dacht. Er valt opbouwwerk van de eerste orde te doen. Distribut'eiveuws BESTELBON D 05 INLEVEREN VOOR VET Teneinde ook bij den verkoop van vet den normalen handel in te schakelen, kan men een winkelier kiezen, van wien men vet wenscht te betrekken. Men moet hiertoe den bestelbon D 0.5 (rood en blauw) uiterlijk 14 Juli a.s. bij den gekozen handelaar tegen een ontvangstbewijs inleveren. Bij de aanwijzing van een bon voor vet voor het tijdvak van 5 t/m 11 Augustus zal men dezen bon moeten besteden bij den win kelier, waar men thans den bestelbon in levert. Daarna is men geheel vrij in de keuze van winkelier. De bestelbonnen voor vet kunnen zoowel bij den slager als bij den kruidenier worden ingeleverd. Verkochten, dergelijke handelaren echter het artikel vet niet vóór Sept. 1944, dan mogen zij de be stelbonnen voor vet niet in ontvangst nemen. Verkoop gerookte visch tijdelijk verbaden Wegens het gevaar van buiktyphus Gedurende de laatste weken zijn honder den gevallen bekend geworden van buik typhus, waarbij kwam vast te staan, dat de besmetting te wijten was aan het consumee- ren van onvoldoende verhitte visch, zooals bijv. gerookte paling. Daarom is het rooken, stoomen of drogen van visch alsmede het vervoer, het in voorraad hebben en de ver koop van gerookte, gestoomde of gedroogde visch verboden voor het tijdvak, dat zulks gevaar voor het uitbreken van buiktyphus zou kunnen geven. De bereiding van versche visch dient met zorg te geschieden. Goed koken of stoven verdient de voorkeur boven bakken. SECR.-GENERAAL DEP. V. OORLOG Gerekend van 26 Juni j.l. af is benoemd tot secretaris-genenaai bij het Dep. van Oor log., de administrateur van het voormalig De partement van Defensie L. C. Rietveld. VOETGANGERS Kijkt goed uit voordat u de straat over steekt. Staat niet in groepjes op den straat weg. De militaire transporten helpen Neder land weder op te bouwen. Weest voor zichtig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1