llifwuif Crihsrljf (£<mr«utf DE CONEERENTIE TE SAN FRANCISCO Nieuwe bonnen STADSNIEUWS April 1920 - 15 October 1941 MAANDAG 11 JUNI 1945 2e serie: Ie Jaargang vanaf 7 Mei 19-.0 - No. 28 nentsprijzen: pr week fer maand er kwartaal flacteur: D1EMER CJhfditetJijJkrYlatumaaE Qaqfa&acL u-o-oA £eidm ett OmAOie&eri Bureaux Redactie en Administratie HOOIGRACHT 35, Telefoon 22778 Postrekening 5 8 936 Redactie B. VAN DER ROS ^nbbaéticlj i$ gïje&letoen mijn Fjcrt in tcgfjcuppoet'' groote Protestantsch- Christelijke partij? li. per van het ideale de gang der door het leven is, blijkt uit e barsten, welke hun levenskrin- wat maar al te vaak op pgen uitloopt. De Apostel Paulus, j het vervullen van zijn gvoote ■igstaak voortdurend te worstelen "et dit onvolkomene, liet dit alles- tde woord na: „Zoo vervult mijn hap, dat gij moogt eensgezind ezelfde liefde hebbende van één 5d en van één gevoelen zijnde", rlijk bedoelt hij niet de dwalingen reeren, integendeel, doch hij weet t, dat menschelijke tekortkomin- [ls egoïsme, onverdraagzaamheid, lid, eerzucht en heerschzucht slag de noodzakelijke eenheid torpe- id vertoont dienaangaande geen beeld dan de wereld waarin de jChristenen leefden. Misschien is jer nog erger. Spotters spreken Van een repeteerende breuk en zij a het niet geheel mis. Het Neder- ;he volkskarakter werkt boven- le splitsingszucht in de hand en totes tantsche Christenen ontko- r zeker niet aan. individualisme, te pas en te on- practijk gebracht, leidt zoo licht rbrokkelen en uit elkaar gaan. De ik van het scheiden is dikwijls los te denken van persoonlijke Se, gelijk zoo vele uitbarstingen neenigheid, tot oorlogen toe, zijn i schrijven aan slechte persoon- Verhoudingen. is de splitsing er eenmaal, dan het oorspronkelijke meeningsver- dikwijls uiterst klein, in de broei- Jzet en het neemt steeds grooter aan en de vroegere geestver- n en vrienden verwijderen zich der van elkaar en worden bijkans proken vijanden. Zoo zit het ge- n den eersten stap, en hoe meer ieh hoedt dien te doen, hoe beter jaar onze meening, het gebod van postel opvolgt. i is hier de oorlog gekomen. Wat tngdurige vredesperiode niet kon ken, kon de oorlog wel. De hon- sn-één verschilpunten werden achteren geschoven, en in groote jcht verzette ons volk zich tegen rij and. Natuurlijk begreep men lat straks, als de vijand het land as, de verschillende geestesstroo- n weer haar woord zouden gaan :n, doch moet dit beteekenen, dat iw hoonend zal worden gepraat twee vereenigingen op elke drie landers"? olk ziet scherp en luistert nauw, kan men nu wel zeggen, dat uit ilk een sterke drang naar voren is len, om de voortdurende splitsing, gelijk staat met onnoodig aftap- Jan ons levensbloed, den voet te zetten. Om den oorlog te win- as de grootst mogelijke eendracht Voor het winnen van den vrede hetzelfde gebod, voor zoover niet e beginselen in strijd, ïostelijk is het, dat dit heimwee iet samenwonen van geestverwan- l hetzelfde politieke huis ook de itansche Christenen is gaan be- i. De ritselingen, welke reeds wer- lespeurd in het eerste jaar van Jrlog, toen Seyss Inquart het zich lenigszin tot een plicht rekende chijn aan te nemen van het Ne- idsche volk zelf zijn politiek te kiezen, en Anti-Revolutionnairen en Christelijk-Historischen samen ver gaderden, beginnen hier en daar op een stevige bries te gelijken. Gaat dit streven in tegen de meening van de niet meer levende groote leiders der twee zustergroepen? En zal er bij de volgelingen der kleinere zelfstandig op trekkende groepen niet evenzeer ver langen aanwezig zijn om nu met recht de kans te grijpen? BUITENLAND De Britsche wereldpolitiek De Britsche ministerpresident heeft vandaag de verklaring, waarin hij zijn politiek aan de kiezers uiteenzet, ge publiceerd. Hij noemt daarin geen en kele maal de conservatieven of de con servatieve partij. In deze verklaring zegt hij o.a.: de re geling in Europa en de voortzetting van den oorlog met Japan zijn afhanke lijk van uiterst belangrijke beslissin gen, die slechts door vastberaden' en ervaren mannen kunnen worden geno men. Ons bondgenootschap met Sowjet Rusland en onze intieme vriendschap met de Vereenigde Staten kunnen slechts gehandhaafd worden, wanneer wij toonen, dat onze oprechtheid even groot is als onze kracht. Wij streven naar het bestwil van het geheele volk. Niet naar dat van een deel. Wij geloo- ven if* eenheid van het Britsche volk, die boven klasse- of partijverschillen uitgaat. Wij hopen, dat de grondslagen van een wereldorganisatie, sterk ge noeg om in de toekomst aanvalsoorlo gen te voorkomen, gelegd zullen wor den op een permanente overeenstem ming tusschen Groot Brittannië, de Vereenigde Staten en Sowjet-Rusland. Onze internationale politiek zullen wij baseeren op het feit, dat ten aanzien van wereldaangelegenheden het moe derland in zoo nauw mogelijke overeen stemming met alle andere deelen van het Britsche gemeenebest en het impe rium moet handelen. Het Veto-recht en de kleine Staten. De kleinere mogendheden, waaronder Nederland, verzetten zich te San Fran cisco tegen de groote macht, die het vetorecht den grooten mogendheden verleent. Men is vooral bevreesd voor de mogelijkheid, dat de kleinere naties een handvest zullen onderteekenen, bij de uitwerking waarvan deze volken, door het gebruik dat de groote naties zullen kunnen maken van het veto recht, weinig of geen zeggenschap zul len kunnen hebben, aldus de correspon dent van AFP te San Francisco. Het comité inzake „gemeenschappelijke actie" van de conferentie heeft met al- gemeene stemmen het rapport van Paul Concour aanvaard. Daarin wordt ge zegd, dat de deelneming aan militaire operaties, waartoe door den raad be sloten wordt, verplicht en niet facul tatief is. De strijdkrachten zullen be staan uit nationale contingenten. Het recht van doortocht dezer troepen door een staat ingeval eener actie is erkend. Een internationale generale staf zal worden gevormd, waarin de chefs der generale staven van de raadsleden zit ting zullen hebben. Mededeeling militair gezag De Militaire Commissaris van Leiden e.o. deelt mede, dat hij heeft ingesteld een adviescommissie Militair Commis sariaat, welke hem zal adviseeren bij de eventueele vrijlating van politieke gevangenen, waartoe men zich uitslui tend schriftelijk kan wenden onder adresseering aan A.C.M.C., Doelen kazerne, Leiden. Rusland en de Poolsche kwestie Te Parijs heeft men berichten ontvan gen volgens welke Harry Hopkins te Moskou gunstige resultaten in de Pool sche zaak heeft bereikt. 16 van de 17 gearresteerde Poolsche persoonlijkhe den zullen in vrijheid gesteld worden, Moskou zou hebben toegegeven, dat de voorloopige Poolsche regeering te Washington wordt uitgebreid met ver scheidene persoonlijkheden van de Poolsche boerenpartij, de socialisten en de katholieken. Tenslotte heeft de Engelsch-Amerikaansch-Russische commissie te Moskou, die belast is met het zoeken eener oplossing der Poolsche kwestie, haar werkzaamheden hervat. BINNENLAND „Herrijzend Nederland". Met ingang van heden zullen de pro gramma's van radio „Herrijzend Ne derland" mede worden uitgezonden door een van onze krachtige nationale zenders te Lopik en wel op golflengte 301.5 m. In een nieuwe rubriek, getiteld „het radio-baken" zal iederen morgen van 11 tot 11,30 uur persoonlijke berichten, waaronder oproepingen en dergelijke verstaan worden, van particulieren en officieele instanties worden voorgelezen. Nieuw Zuiveringsbesluit. Aangezien het Zuiveringsbesluit, het welk regelt de zuivering van personen, die een openbare functie bekleeden, in de practijk niet geheel blijkt te vol doen, heeft de minister van binnenl. zaken een kleine commissie van juris ten ingesteld, welke bezig is aan het ontwerpen van een nieuw Zuiverings besluit. Daartoe heeft de commissie te vens kennis genomen van van andere zijde reeds ingediende commentaren en ontwerpen en van naar voren gebrach te bezwaren van verschillende zijden, o.a. van de „illegaliteit", bedoelde com missie staat onder voorzitterschap van prof. Cleveringa. KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Amsterdam (vac. jeugd- pred.) F. J. Pop te Delft, Dr. J. H. Stel- ma te Kralingen en I. P. v. d. Waal te Haarlem. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Kralingscheveer, cand. K. Feenstra te Amsterdam-W. Bedankt: voor Kampen, J. Overduin te Arnhem; voor Nijverdal, D. Veenhui- zen te Aalten. Hulppredikers: Benoemd te Badhoeve dorp, cand. J. E. Hendriks te Amster dam-W; aangenomen naar 's-Graven- hage-W, cand. P. Hainjé, aldaar. Ds. F. A. den Boeft, Geref. pred. te RotterdamKralingen, die onlangs uit Duitschland in zijn woonplaats terugkeerde, heeft aan den Kerkeraad aldaar medegedeeld, dat hij zich gevoegd heeft bij de Vrijgem. Geref. Kerk en is reeds in den dienst des Woords dezer gemeente voorge gaan. Dr. Ph. Scheers. Dr. Ph. Scheers, Ned. Herv. pred. te Alphen a. d. Rijn, die het beroep naar Rotterdam-Delfshaven heeft aangeno men, deelt in „Het Kerkblad" mede, dat hij nog niet kan zeggen, wanneer hij afscheid zal nemen. Vrije Universiteit. Wij vestigen de aandacht op de heden in ons blad voorkomende advertentie van de Vrije Universiteit te Amster dam, waarin mededeelingen worden ge daan over de inschrijving der studen ten. De colleges worden Vrijdag 15 Juni a .8. hervat. 26 125 gr. margarine of 100 gr. vet (bij de slagers). 38 600 gr. biscuits of 400 gr. brood en 300 gr. biscuits. 23 8 oz. vleesch in blik 224 gr. of 488 gr. vleesch met, groente. A 480 Visch (4e noodkaart) Hoeveelheid per distributiekring, als mede dagen en uren, waarop de visch kan worden afgehaald, worden nader bekend gemaakt. Ds. F. ten Cate. In den ouderdom van 66 jaar is 4 Juni j.l. te Borne (O.) na een langdurige ongesteldheid overleden Ds. Frederik ten Cate, em. pred. der Doopsgez. ge meente te Leiden. Ds. ten Cate werd in 1878 geboren en in 1902 proponent om 4 Jan. 1903 te Broek op Langendijk zijn ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1907 naar Leer mens (Gron.), welke standplaats in 1912 met Purmerend verwisseld werd. In 1916 werd hij predikant te Sappemeer en 3 Febr. 1935 verbond hij zich aan de gemeente Leiden, en met ingang van 1 Dec. 1943 werd hem eervol emeritaat verleend, waarna hij zich te Borne ves tigde. De overledene was. o.m. voor zitter en secr. van de Groninger Doops gez. Sociëteit en heeft ook zitting gehad in het dag. bestuur van de Alg. Doops gez. Sociëteit. Ds. A. P. v. d. Vlugt t In den ouderdom van 68 jaar is te Drunen overleden ds. A. P. v. d. Vlugt, em. predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar. Aanvulling. Het dezer dagen opgenomen bericht omtrent het overlijden van Dr. W. Th. Boissevain moet noodzakelijk worden aangevuld. Dr. Boissevain behoorde tot de kleine groep predikanten, welke openlijk partij had gekozen voor de N.S.B. en dus tegen ons vaderland. Ver schillende van deze predikanten zijn inmiddels geschorst gelijk terecht kon worden verwacht. Zoo goed als zonder uitzondering wenschten de gemeente leden de godsdienstoefeningen niet bij te wonen, wanneer deze predikanten den kansel betraden. Zoo was het ook het geval wanneer Ds. Boissevain in den dienst voorging. Het overlijden van hem is oorzaak dat geen tuchtoefening op hem is toegepast kunnen worden- Geschorst. Naar wij vernemen is Ds. G. J. van Dingstee, sedert Jan. 1935 Ned. Herv. pred. te Pijnacker en lid der voorm. N.S.B-, in zijn ambtsuitoefening ge schorst. Dr. J. F. Reitsma, Naar wij vernemen heeft Dr. J. F. Reitsma, Directeur der Chr. H.B.S., Henegouwerplein te Rotterdam, het voornemen tegen het einde van den loopenden cursus als zoodanig ontslag te nemen in verband met den pensioen gerechtigden leeftijd. Vreemdelingen moeten zich mchlcn. De Comm. van Politie te Leiden, vor dert, dat alle vreemdelingen zich aan melden op het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10 te Leiden, en wel: zij, die de Duitsche nationaliteit bezit ten en de vreemdelingen zonder natio naliteit, op Maandag, 11 Juni en Dinsdag, 12 Juni 1945 van 911 en 1416 uur; alle overige vreemdelingen op Woensdag, 13 Juni 1945 van 911 uur en van 1416 uur. Paspoort, per soonsbewijs, verblijfsvergunning en andere identiteitspapieren moeten wor den medegebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1