JHruuii* (£mtmnf Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Verblijf in de open lucht. It strie: 1 April 1920 - IS October 1941 2t strlt: 1e Jaarg., No. 10 Vrijdag 1 Mei 19458 Abonnementsprijzen: Per week 26 cent; per maand f 1.10; per kwartaal: bij betaling per giro of aan bureau f 3.25; per aangeboden kwitantie f 3.35. Alles bij vooruitbetaling. Abonné's, die hun krant per post ontvangen, worden als kwartaallezers geboekt. Week- en Maandlezers worden alleen aangenomen in plaatsen met eigen bezorging. Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN Giro 58936 Telefoon 22710 Bijdragen van medewerkers, ingezonden stukken aan de Redactie. Abonnementen, Advertenties enz. in te zenden aan de Administratie. Hoofdredacteur: H. DIEMER. Redactie: B. VAN DER ROS „^tanbba^tidj i gïjrtjlebcn inijn ijert in tegfjen^poet" BINNENLAND Particuliere v edselpakketten. Radio „Herrijzend Nederland" heeft zioh in verband met de vele verzoeken om inlichtingen over de distributie van de particuliere voedselpakketten in het kader van de actie „Zuid helpt Noord", tot het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis gewend. Op grond daarvan kan worden bericht, dat de pakketten bestemd voor het Oosten en Noorden van het land goeddeels zijn uitgereikt. De auto's bestemd voor het vervoer van de pakketten voor westelijk Neder land zijn eenigen tijd in gebruik geweest voor de algemeene voed selvoorziening. Over 4 of 5 dagenj zal echter met de bezorging van de particuliere pakketten worden begonnen. Men verwacht, dat bin nen 14 dagen alle pakketten hun bestemming zullen hebben be reikt. Da geldcirculatie. Door den Chef Staf van het Mi litair Gezag is de volgende bekend making uitgegeven: De Nederlandsche Regeering wenscht er den nadruk op te leg gen, dat zij geen onderscheid maakt en ook in de toekomst in geenerlei opzicht eenig onder- Boheid zal maken tusschen de door haar uitgegeven nieuwe muntbil jetten en de voor of tijdens de vijandelijke bezetting uitgegeven bankbiljetten en zilverbons. De bankbiljetten van f1000.en f500.blijven voorloopig ongel dig en mogen niet tegen andere biljetten worden ingewisseld. U helpt de Regeering, wanneer U niet meer geld bij U draagt, in huis of in .de kas van XJw zaak houdt dan noodig is voor Uw per soonlijke huishoudelijke of zake lijke uitgaven. Eerste zending briefkaarten. Naar Anep-Aneta meldt, zal de J eerste zending van briefkaarten uit het Zuiden en Oosten des lands B in de "Westelijke gebieden aanko men en wordt thans naar de di- rer8e bestemmingen getranspor- t teerd. De toestand in het Noorden en Oosten dos lands. j> Yolgens een militair rapport imtrent den toestand in het Noor - len en O. des lands vallen de be- chadigingen aan den landbouw en Endustrie zeer mee. Er is ge- irek aan kolen en transportmid- leien. Er is een overschot melk, ardappelen en in mindere mate IT leesch. De veestapel in Friesland an op het vooroorlogsche peil k'rorden gehandhaafd. Suiker en öep ontbreken. Yoorzoover ernog 5n beetje overschot aan grond- ioffen aanwezig is, kunnen de fa- rieken nog blijven doordraaien. E Ned. Generaals torug Met den opperbevelhebber, ge- ndejraal Winkelman, zijn in ons nd teruggekeerd gen. van Voorat t Yoorst, commandant van het ldleger, gen. Yan den Bent, .gmmandant van het 4e legercorps, '■"iron van Lawick, gouverneur kla-r Kon. Mil. Academie en Ba- n jjp van Yoorst tot Yoorst. chef n den staf der Landmacht, die ,en hun families in goede ge- 79tidheid hebben bereikt. 79nd: HET BESTUUR VAN PROVINCIËN EN GEMEENTEN. De Sectie Voorlichting van het Mil. Gezag deelt mede dat op grond van het Zuiveringsbesluit rijn ontslagen de prov. commissarissen Mr. A. J. Bakker (N. Holland)Mr. R. van Genechten (Z. Holland); W. B. Engelbrecht (Utrecht); Mr. W. de Rijke (Overijssel); Mr. J. Bouma (Drenthe); W. H. Staar- gaard (Groningen). Voorts de burgemeestere< E. J. Voute, Amsterdam; Ir. F. E. Muller, Rotter dam; C. van Ravenswa*/, Utrecht; Prof. Mr. H. Westra, 's Gravenhage; G. Nieuwenhuis, Bussuro; S. L A. Plek- kcr, Haarlem; J. H. van Riesseu, Heem stede; B. A. van der Sluys, Alkmaar; H. Vitters, Zaandam; T. H. Buitenhuis, Naarden; G. J. H. Fijn, Hilversum; A. W. Knipscheer, Laren (N. H.); M. J. G. J. van Leeuwen, Haarlemmermeer.; C. J. K. Baron van Lynden van Horst- waarde, Baarn; Mr. J. G. Harloff, Amersfoort; Mr. R. N. De Ruyter van Steveninek, Leiden; Jhr. D. de Bloq van Scheltinge, Wassenaar; J. C. van Houten, Dordrecht; Mr. A. van Leyenhorst, Delft; E. A. A. Liers, Gouda; J. van der Beke Callenfels, Wijk bij Duurstede; J. J. Cassa. Epe; J. A, Tesebeld, Zutpben; Mr. D. F. Pont, Apeldoorn; T. C. van Dierendonk, Epe (Gdl); Mr. W. J. Schörland, Leeuwar den; Drs. J, R!" J. Schut, Sneek; Mr. J. Best, Emmen; en Mr. A. J. Drenth, Winschoten. Waarschuwing tegen bonnen geruchten. Naar aanleiding van de versprei ding door onbekende elementen van valsche bonnenlijsten verklaarde ir. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoorziening, ons vol veront waardiging: „Reeds verleden week was van volkomen onbekende zijde een bon gepubliceerd, doch met moei te hebben wij, om ernstige ontevre denheid bij het publiek te voorko men, haar weten te doen honoreeren Ik wijs er op, dat alleen berichten aanvangende met de woorden „De Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening maakt bekend" de offi- cieele bonnenlijst bevatten. Iedere winkelier, die op niet officieel afge kondigde bonnen iets afgeeft, zal on verbiddelijk voorgoed van de distri butie worden uitgesloten. Dit is de ernstigste aanslag, die tot nu toe op onze voedselvoorziening is gepleegd, erger dan het vervalschen van eeD menigte bonkaarten". De Comm. Mil. Gezag deelt mede, dat vanaf heden het verblijf in de open lucht van 0 tot 4 uur is verboden. BUITENLAND DE OORLOa IN HET VERRE OOSTEN. In de Indische wateren zijn 13 Japansche schepen tot zinken ge braeht en 16 beschadigd. In de Chineesche provincie Ho nan zijn de Japansche troepen, die een Amerikaansch vliegveld wil den aanvallen, beslissend versla gen. De Britsch-Indisehe troepen zijn reeds 145 km. van Rangoon op gerukt. De Engelsche en Indische luchtmacht hebben 4000 km. ge vlogen, om een belangrijke spoor brug tusschen Bangkok en Singa pore te vernietigen, zoodat de Ja panners er geen gebruik meer van kunnen maken Amerikaansche vliegende ves tingen hebben 3500 ton bommen op Nrgoya geworpen, waar een roote oppervlakte is platgebrand. De aanval was even zwaar als die op de Duilsche steden gebruikepjk waren. 90 procent van Mindanao, een eiland van de Philippjjneti, is thans van de Japanner» bovrijd. 50.000 Japanners hebben zich in de bergen teruggstrokken. Op alle sectoren van het front in het Oosten maken de geallieer den goede vorderingen tegen de Japanners. De kwestie Triëst. Amerika en Engeland hebben ban eensgezinde standpunt inzak- Triest ter kennis van Tito go bracht. Ondanks verschil van mee ning is de verhouding in Triësl tusschen de geallieerde en Joego Slavische troepen toch goed. De Conferentie van Drie. Truman en Churchill hebben de wensohelijkheid uitgesproken van een ontmoeting met Stalin. Wel ingelichte kringen in Washington verklaren dat de beslissing thans bij Stalin ligt. Duitschers zullen de mijnen moeten opruimen. „Wij zullen de Duitschers zelf de mijnen laten opruimen, die zij hier zelf hebben neergelegd; dat is niet anders dan logisch", verklaarde ons een hooggeplaatste Britscbe officier. Hij voegde er aan toe: „Het is nergens voor noodig, dat wij voor dit werk het leven van onze eigen mannen in de waag schaal stellen De Conferentie te San Francisco. De Nederlandsche delegatie te San Francisco heeft een door haar ingediènd amendement ingetrok ken. Inzake beslissingen van den veiligheidsraad heeft de Nederl. Delegatie verklaard, dat de Nederl regeering alleen bereid was hier aan gevolg te geven indien zij haar stem over het betreffende probleem kan uitbrengen. Na afloop der conferentie van San Francisco zullen de V. S.een inter-Amerikaansche conferentie bijeenroepen ter afsluiting eener overeenkomst in het kader van het charter der wereldorganisatie. KORTE BERICHTEN. Een Russische woordvoerder heeft voor den Moskouschen om roep den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van eenheid in den vrede tusschen alle geallieer den. Hij waarschuwde tegen pogin gen van den vijand om wantrou wen tusschen de geallieerden te zaaien. Het vegen van de mijnen in de Eupopeesche wateren zal onge veer 18 maanden duren, Tsjecho Slowakije zal zijn wederopbouw-programma weer op practische en ideologische basis stellen, aldus Ripka. Tsjechisch oud-minister van Buiténlandsche Zaken. De vrees, dat Tsjecho- Slowakije een vazal der U.S.S.R zal werden, is ongegrond Voort zei hij o. m dat de Tsjechische zware industrie in groote mate rijp s voor nationalisatie. Een corresponden t van Reu ter heeftop een tocht door de Beiersche Xlpen de overtuiging gekregen dat Von Yiibbentrop, Streicher en Sormaun uit Duitschland zijn ge glipt of z:jn ondergedoken. Spanje heeft de betrekkin gen met Japan verbroken. -- De „Nowj Chronicle" ge waagt var. een nog r.iet door de geallieerden gebruikt „geheim" wapen nl. een bornbardoertorsu waaruit de door Duitschland be zette ku»t van N. W. Europa van dichtbij kon worden beschoten. De staking in de Fransche kolenmijnen begint w vorloopen en een spoedige regeling wordt ver wacht. Duitschland» westgrens is gesloten om ontvluchting van oorlogsmisdadigers te beletten. fn Duitschland worden nieu we schoolboeken gedrukt naar het voorbeeld van schoolboeken datee rend van voor 1933, zonder sporen van Nazi ideologieën of militai risme. Deenscho troepen zullen deelnemen aan de bezetting van Duitschland. Het Japansche kabinet heeft besloten tot opzegging van de verdragen met Duitschland en andere Europcesche landen. DE SPOORWEGEN. Uit betrouwbaren bron vernemen wij, dat de eerste posttrein tusschen Amsterdam en Rotterdam Dinsdag het station te Leiden is gepasseerd. De poBttrein tusschen de twee groote steden van ons land rijden faculta- ief en het is nog in het geheel niet te zeggen, in hoeverre dit kan wor den uitgebreid. Het materiaal der N.S. is nagenoeg geheel verdwenen uit Nederland en van de nog aan wezige locomotieven zjjn er misschien 13 nog bedrijfsklaar, en dan is er aan diverse stations en inrichtingen der N,S. veel schade aangericht. Ook het station te Leiden heeft veel geleden. Na de spoorwegstaking heeft de bezetter veel weggehaald en het publiek liet zich eveneens onbetuigd, want wat aan hout werd aangetroffen sloopte men, waardoor dan ook veel herstellingswerkzaam heden moeten worden verricht. Hier aan wordt eohter hard gewerkt en zooals wij gisteravond bij de taptoe hebben gemerkt, staan de spöorweg- manncn „vooraan in de rij", om tronw te zijn aan het Vorstenhuis en paraat bij de herbouw van ons Vaderland. STADSNIEUWS DE TAPTOE. Gisteravond is dan toch de uitge stelde taptoe gehouden, welke werd georganiseerd door de 3-Oct. Ver. Eerst dreigde dit festijn in het water te vallen, doordat ook tegen den avond Pluvius zich in milde stroo men over Leiden uitstortte, maar toen men de route aanving, was het weer goed en zoo is deze betuiging van trouw en aanhankelijkheid der Leid' sche bevolking een der hoogtepunten van de bevrijdingsfeesten geworden Tal van vereenigingen en organisa ties liepen met vlaggen en vaandels mede. De kop werd gevormd door het personeel van de Ned. Spoorwegen en de N.Z.H., die een spandoek meedroe gen met het opschrift: „De Spoor wegstaking is goed verloopen, wij zijn de moffen misgeloopen". Verder za gen wij de Chr. Oranjevereeniging, de C.N.W.B. en vakver. aangesloten bij het C.N.V., de gymnastiekver- eenigingen, de H.B.S. voor Meisjes en andere scholen, de Chr. Meisjes- clubs, C.J.V, „Prediker", buurt- en sport- en zangver., De Zijl", Oranje garde, enz., enz. te veel om te ver melden. De Brandweer was eveneens van de partij, en ook de mannen van „Valkenburg", die het vliegtuig-voed Bel verzameld hebben. Diverse mu ziekcorpsen zorgden ervoor, dat het mar8chtempo erin bleef en de goede stemming niet ontbrak. Langs de te volgen route stonden duizenden meo- schen geschaard, die op geestdriftige wijze uiting gaven aan hun vreugde. Op het Stadhuis heeft het bestuur |der 3-Oct.ver. zijn opwachting ge maakt bij het gemeentebestuur, waar bij de burgemeester en de héér van der Laan, voorz. der 3-Oct.-vereeni. ging het woord voerden, waarna Mr- A. van de Sande Bakhuyzen, verge zeld van zijn echtgenoote in een open calèche vooraan in den stoet den ver deren tocht medemaakten, hartelijk toegejuicht door de burgerij. Na alloop bleef het nog iangen tijd druk in de Breestraat en omgeving, vooral nu bekend was geworden, dat men tot middernacht op straat mocht zijn. BEVRIJDINGSFEESTEN. Gisteravond werd in de Stadsge hoorzaal het eerste der bevrijdings feesten gehouden welke door N.V.H. Yoor de Leidsche jeugd van 15-25 jaar in deze dagen worden georganiseerd. Prof. Dr. P. A. H. de Boer opende de bijeenkomst, waarna een aardig programma op vlotte wijze werd uit gevoerd. Muziek, samenzang, tooneel- stukjes volgden elkaar in bonte men geling op en de medewerkers oogst ten veel succes met hun repertoir. In verband met de taptoe was do belangstelling matig. ONS GEZINSLEVEN In de eerste der 3 lezingen over het gezinsleven sprak Ds. D. Kuilman gisterenavond over „Man en Vrouw" uitgaande van het Schriftwoord Efeze 5 vers 31 en 32. Spr. toekende de zedelijke verwor ding na dezen en den vorigen wereld oorlog, noemde oorzaken en wees op de gevolgen bij het weerzien eerstdaags Ds. K. toonde verder de geweldige rijkdom, die Gods "Woord geeft van de door Hem gewilde twee-éénheid Man en Vrouw en wat de mensoh daarvan maken kan. D% Kerk heeft nu een groote roe ping ,t.a.v, het gezin en zal spreken, wijzend op het kwaad maar ook op Hem, Die mild vergeeft. Als bij de scheiding van man en vrouw hier op aarde, aldus besloot apr., zij elkaar wederzijdig kuunen danken voor de zoowel geestelijke als lichamelijke steun, die zij gebodon hebben, zié dan benadert dit dicht de verheven voorstelling, die Gods Woord geeft v h. huwelijk: Christus on Zijn Kerk, de opofferende liefde, die verheft. Oud-Leiden. De Ver, „Oud-Leiden" organiseert op Zaterdag 26 en Dinsdag 29 Mei een excursie naar de Marekerk, onder leiding van den heer N. J. Swierstra,

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1