|lieuun> ^riïtsdjr GTmtranf Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken SWacCamatie Aan de werkgevers en werknemers van Nederland. Een stuk historie Ie serie: 1 April 1920 - 15 October 1941 2e serie: Ie Jaargang, No. 6 Maandag 14 Mei 1945 Abonnementsprijzen Per week 26 cent; per maand f 1.10; per kwartaal: bij betaling per giro of aan bureau f 3.25; per aangeboden kwitantie f 3.35. Alles bij vooruitbetaling. Abonné's^ die hun krant per post ontvangen, worden als kwartaallezers geboekt. Week' en Maandlezers worden alleen aangenomen in plaatsen met eigen bezorging Redactie en Administratie; HOOIGRACHT 35 - LEIDEN - Giro 58936 - Telefoon 22710 Bijdragen van medewerkers, ingezonden stukken aan de Redactie. Abonnementen, Advertenties enz. in te zenden aan de Administratie. Hoofdredacteur: H. DIEMER. Redactie: B. VAN DER ROS LANDGENOOTEN, Het uur der bevrijding is thans ook voor U aangebroken. Het oogenblik waarop Ik en U met zooveel spanning en ongeduld gewacht hebben is daar. Ik weet van de bittere beproevingen, waaronder Gij, afgesneden van een deel van ons Vaderland, deze laatste maanden hebt geleefd. Die druk heeft thans een einde genomen. Ik weet ook van den bovenmenschelijken moed, waar- mede Gij de ontberingen hebt gedragen. Talrijke handen zijn uitgestrekt om het einde Uwer nooden zooveel mogelijk te bespoedigen, maar veel zal daarbij afhangen van Uw rustige en eendrachtige houding in de komende dagen. Werkt allen mede, deze een rustig verloop te geven. Gehoorzaamt stipt de bevelen van het Geallieerde Opperbevel, waarmede de Regeering een regeling heeft getroffen. Luistert naar de aanwijzingen van Uw Neder- landsch Militair Gezag, dat krachtens die regeling onder leiding en verantwoordelijkheid der Nederlandsche Regee ring, zijn taak in overleg met het Geallieerde Opperbevel verricht. Ik hoop spoedig op Nederlandschen bodem terug te keeren, om met Mijn verantwoordelijke raadgevers de leiding van 's lands zaken weer op Mij te nemen. DAT GODS ZEGEN OP U ALLEN RUSTE. NEDERLAND HERRIJST LEVE HET VADERLAND. WILHELMINA. BUITENLAND. De olie-installatie op Tarakan. Aan het herstel der olie-instal latie op Tarakan wordt reeds in tensief gewerkt door Nederlandsche deskundigen. Zendingen uit Amerika. Twee zendingen van een proteinspreparaat zijn uit Amerika naar Nederland gezonden om ver hongering van ca. 60.000 ver zwakte Nederlanders te voorkomen. Molotof is uit San Francisco naar Moskou vertrokken Hij heeft een oproep gericht tot de vereenigde volken, hun overwinning in het belang van de vrijheid der naties en voor het welzijn, de cultureele ontwikkeling en den vooruitgang der menschheid te consolideeren. BINNENLAND De Departementen. De centrale sectie van het Dep. van Soc. Zaken is tijdelijk gevestigd in het gebouw van de Ölveh, Kortenaerkade 1 hoek Anna Paulownastraat te 's Gra- venhage. De te 's Gravenhage, Am sterdam en elders gevestigde afdeelin- gen blijven daar werkzaam. De Min, van Binnenlandsche Zaken maakt bekend, dat zij die hem weEschen te spreken, hiertoe iedere week in de gelegenheid zijn des Don derdags om 14.00 uur. Adres: Wilhel- minastraat 9, Apeldoorn. Vijandelijken onvaderlandsch vermogen. Op last van den Gem. voor het Min. van Fin. worden ten behoeve van den staat in beslag genomen alle vijande lijke en onvaderlandsche vermogens- bestanddeelen. Eveneens wordt beslag gelegd op het door de Duitsche bezet tende macht ontvreemde vermogen. Men dient zich te onthouden ven onbevoegde bemoeienis met deze ver- mogensbestanddeelen. Nog geen algemeene feestdag. De sectie „Voorlichting" van het Militair meldt volgens radio „Herrij zend Nederland", dat in Nederland in verband met de plaatselijk zeer ver schillende omstandigheden het aanwij zen van een bepaalden feestdag ter gelegenheid van de overwinning ter beoordeeling van„de individueele be drijven en diensten wordt gelaten. Hierbij wordt het belang in het oog gehouden, dat het betreffende bedrijf of de betreffende dienst heeft ten be hoeve van de oorlogvoering of van de volkshuishouding. Maiding personeel Algemeen Hoofdkwartier. De Luit.-Generaal W. J. C. Schuur man, oudste nog aanwezige officier van het Algemeen Hoofdkwartier in de Meidagen van 1940, noodigt, na over leg met den Secr.-Gen. van het Dept. van Defensie, het personeel, dat in Mei 1940 deel uitmaakte van het Algem. Hoofdkwartier, uit, zich ter registratie te melden aan het gebouw van het Weermachtsarchief aan het Bleyen- hurg te 's-Gravenhage, tusschen 912 en 1417 uur. Zij, die indertijd niet tot het Algemeen Hoofdkwartier be hoorden, maar van meening zijn, dat zij uit hoofde van hun functie of capa citeit goede diensten zouden kunnen bewijzen, kunnen zich ook uan het Weermachtaarchief aanmelden. Naleving van distributiemaatregelen. De schaarschte aan levens- en genot middelen, aan brandstoffen, aan klee ding en aan schoeisel, die tijdens de be zetting bestond, vond hare oorzaak me de in allerlei maatregelen, welke de bezetter nam. De bevolking moest een deel van datgene, waarover zij anders zelf had kunnen beschikken, afstaan aan den vijand, die daarbij voor zijn soldaten en zelfs voor zijn eigen burgers op vaak stuitende wijze den voorrangopeischte. Geen wonder, dat zij hiertegen in ver zet kwam en lange allerlei wegen poog- ,^tanblja^tidj ijljcïilEben mijn Jjert in tegljen^jjoct" de haar eigen aandeel ten koste van den bezetter te vergrooten. Wie pro ducten moest leveren, trachtte daarvan een zekere hoeveelheid achter te hou den, welke, in plaats van den vijand in handen te vallen, buiten de distributie om aan Nederlanders ten goede kwam; verschillende handelaren verleenden hunne bemiddeling om dezen opzet zooveel mogelijk te doen slagen. Men legde het er hiernaast op toe door na maak en ontvreemding van distributie bescheiden een soortgelijk resultaat te bereiken. Dit alles viel tijdens de bezetting te billijken, vaak zelfs te loven, al kwa men hierbij helaas excessen voor veelal in den vorm van grove overvra ging die sterke afkeuring verdienen. Thans echter, nu de bordjes verhan gen zijn, is het met de distributie an ders gesteld. Er gaat van wat geprodu ceerd en aangevoerd wordt, niets meer naar den vijand. Zoo er schaarschte is en de nadeelige gevolgen hiervan door een bijzondere regeling moeten worden opgevangen, dan gebeurt dit ten bate van het eigen volk alleen door ambte naren, die alleen het heil van dat volk beoogen en niets anders. Van nu af wordt de achterhouding va n producten afkeurenswaardig, wordt namaak van en fraude met distributiebescheiden weerzinwekkend en wordt koopen en verkoopen buiten de gestelde regelen om een minderwaardig bedrijf. De vertrouwensmannen der Regee- ring meenen goe»! te doen, aan dezen ommekeer met nadruk te herinneren. Zij vertrouwen, dat van heden af de distributieregelen allerwege getrouw zullen worden nageleefd en dat een ieder bij voortduring zal bedenken, dat wie in strijd met deze regelingen han delt tekort schiet in de vervulling van een belangrijken vaderlandschen plicht DE ARRESTATIE VAN MUSSERT. De arrestatie van den voormaligen „leider" van bet Nederlandsche volk, ir. A. A. Mussert, heeft niet in Utrecht plaats gehad, doch te 's-Gravenhage en wel Maandagavond te 7 uur. De in hechtenisneming geschiedde door den plaatselijken districtscommandant der B. S., die ons hieromtrent het volgende mededeelde: „Het was ons bekend, dat Mussert zich in Den Haag ophield en wel in het z.g. „kabinet van Staat" aan de Korte Vij verberg, waar zich eveneens moes ten bevinden de secr.-gen. Huygen, Mussert's adjudant Enklaar en leden van zijn lijfwacht. De commandant der arrestatieploe- gen der B.S., alsmede de hoofdcommis saris van politie, de heer Yalke. wer den ontvangen door den heer Huygen, wien zij het doel van hun komst mede deelden. Deze zeide, dat Mussert zich op de bovenverdieping bevond en hij hem zou waarschuwen. Eenige oogen- blikken later kwam Mussert de mar meren trap af en verzocht den hoofd commissaris eenige oogenblikken te mogen spreken. Deze kondigde hem zijn arrestatie aan. De lijfwacht trad voor het laatste aan, waarop Mussert met eenige woorden afscheid van hen nam. Hierop wandelde hij het vertrek op en neer, terwijl hij verschillende gedachten uitte. Vervolgens zeide hij, dat hij nog eenige geheime stukken, welke in het belang van den staat wa ren, persoonlijk had over te dragen aan den minister van buitenlandsche zaken. Toen men hem onder het oog bracht, dat deze persoonlijke overdracht niet mogelijk was, werden de stukken inge pakt en verzegeld. Hierna ledigde Mussert zijn automatische pistolen en overhandigde ze aan dendistrictscom- Het uur der bevrijding is aan gebroken. Wij dragen weer eigen verant woordelijkheid. Ons Vaderland is verarmd en leeggeplunderd. Maar de weg tot opbouw en herstel is vrij. Werkgevers en werknemers be seft hierbij Uw taak, dat is de taak, om in een drachtige samenwerking te arbeiden aan den opbouw van ons land. De Kegeering heeft ter zake ongetwijfeld haar vastomlijn de plannen; steunt hierbij onze eigen wettige overheid. Geeft U niet over aan persoonlijke wraak gevoelens of willekeur. Ontvangt de slachtoffers van de Duitsche terrenr- en deportatiemethoden met open armen; herstelt hen in hun oude functie. Gedurende de bezettingsjaren is regelmatig oevrleg gepleegd tus schen vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemerscentra- len, die formeel werden opgeheven, doch in het geheim hun arbeid hebben voortgezet. Aan dit over leg werd deelgenomen door Dr. Ir. A. H. W. Hacke, Dir.-Generaal van den Arbeid. In dit overleg werd volledige overeenstemming bereiktovereen gemeenschappelijke organisatie van den arbeid. De principieele grondslagen daarvan werden neergelegd ineen Stich ting van den Arbeid, tot bevordering van den socialen vrede orde en rechtvaardigheid. Voorzien is in een gemeenschappelijk overleg op sociaal gebied, zoowel bedrijfs- taksgewijze als landelyk en cen traal. De Stichting stelt zich voorts ten dienste van de overheid ter vervulling van opdrachten ten bate van het algemeen belang. Daar naast is diepgaand overleg in een vergevorderd stadium over de wijze van behandeling van economische vraagstukken in orgaiisatorisch verband, met deelneming van de vakbeweging der werknemers aan het dragen van verantwoordelijk heid. Er van uitgaande, dat mede zeggenschap van de arbeiders in het beheer van de onderneming niet gevraagd wordt, werd eenheid van inzicht verkregen over do wenschelijkheid van een ruime vertegenwoordiging van de arbei dersvakbeweging in het hoogste economische college, dat der Regee ring ter zijde zal staan; daarnaast over de noodzakelijkheid, dat op dit terrein ook een aantal lagere publiekrechtelijke organen moet worden gesticht. Er werd besloten voor te stellen, de uitwerking hiervan, alsmede de vraag, hoe de verdere samenwerking op eeono- misch gebied kan worden bevorderd onverwijld door de overheid, de ondernemers en werkgevers in studie te doen nemen. mandant. Hij verzocht of men hem waardig wilde behandelen, waarop de districtscommandant der B. S. hem wees op het „historische" moment. Mussert zeide hiervan overtuigd te zijn. Vervolgens gingen allen in eenige auto's, die door 't weinige ter plaatse aanwezige publiekmet opgetogenheid werden nagekeken. Max Blokzijl is eveneens in Den Haag gearresteerd. Het Nederlandsche Roode Kruis. Daar de Vertrouwensmannen van de regeering het onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk achten voorzieningen, het Bestuur van de Vereeniging „Het Roode Kruis" aan gaande te treffen, hebben zij tot de waarneming daarvan aangewezen de heeren J. C. E. baron van Lynden, dir.- gen. van den Rijksgebouwendienst, dr. C, Banning, hoofdinsp. van het Staats toezicht op de Volksgezondheid en dr J. Brutel de la Rivière, hoofd van het Medissh Contact, met dien verstande, dat laatstgenoemdo, zoolang deze niet aanwezig is, wordt vervangen door dr W. F. Noordhoek Hagt, eveneens van het Medisch Contact. mag men elke thans in bevrijd Nederland verschijnende krant gerust noemen. Bewaar dit nummer dus bij uw familiebescheiden, om het later nog eens aan uw kinderen en kleinkinderen te kunnen toonen. KERKNIEUWS NED, HERV. KERK Beroepen: te Haatten, cand. H. A. van Slooten, GEREF. KERKEN Beroepen: te Harlingen, G. Brou wer te Minnertsga; te Hoogkerk, S. G. Bloem te Gasselternijeveen; te Ids- kenshuizen, D. C. Tiemens te Oos terend (Fr); te Kampen, J. Over- duin te Arnhem, voorheen te Kam pen. Aangenomen: naar Schiedam, dr J. L. Koole te Delft, die bedank te voor Berkel en Rodenrije. VRIJGEM. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Overschie, cand. L. E. Oosterhoff te Hoeksche- waard. Afscheid, bevestiging en in trede Cand. W. van Boeijen deed zijn intrede bij de Geref, kerk te Vreeland. Intree-tekst was Neh. 2: 20b, bevestiger was ds G. Meynen van Amsterdam-W. Dr M. M. den Hertog, die met emeritaat ging, nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. in de Residentie, met een preek over Hand. 26:22. Ds. P. de Haas 15 Mei a.s, is het 45 jaren geleden, dat ds P. de Haas, de bekende em. pred. der Ned. Herv. Gem. te Utrecht, zijn ambt aanvaardde. Pieter de Haas werd 15 Nov. 1876 geboren, studeerde te Utrecht en was predikant te Erichem, Purmerend en Utrecht, waar hem met ingang van 29 Dec. 1943 eervol emeri taat verleend werd. De jubilaris, die een geziene figuur is, arbeidde op on derscheiden gebied. <6D

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1