JHeuuir jCciïtëdjf CTearani DE NIEUWE BONNEN Ie serie: 1 April 1920 - 15 October 1941 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken 2e serie: Ie Jaargang, No. 4 Vrijdag 11 Mei 1945 Abonnementsprijzen Per week 26 cent; per maand f 1.10; per kwartaal: bij betaling per giro of aan bureau f 3.25; per aangeboden kwitantie f 3.35. Alles bij vooruitbetaling. Abonné's, die hun krant per post ontvangen, worden als kwartaallezers geboekt. Week- en Maandlezers worden alleen aangenomen in plaatsen met eigen bezorging. Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN - Giro 58936 - Telefoon 22710 Bijdragen van medewerkers, ingezonden stukken aan de Redactie. Abonnementen, Advertenties enz. in te zenden aan de Administratie. Hoofdredacteur: H. DIEMER. Redactie: B. VAN DER ROS DAGORDER aan de Binnenlandsche Strijdkrachten. Nu eindelijk het uur der bevrijding is aangebroken, is de taak, die U oorspronkelijk was toebedeeld, ten einde. Op voorbeeldige wijze hebt gij U ondanks schier onoverkome lijke moeilijkheden daarvan gekweten. H. M. de Koningin, Uw eigen landgenooten, zoowel als onze bondgenooten, hebben de grootste bewondering voor Uw tier en onversaagd verzet en mijzelf heeft het met trots vervuld het bevel over U te mogen voeren. Nu onze vijand en onderdrukker verdreven en versla gen wordt, roep ik U op voor een nieuwe taak, die gij op grondslag van vrijwilligheid zult kunnen blijven uitoelenen. Ik zie deze voorshands aldus, dat gij als militaire eenheden de geallieerde autoriteiten en het wettig gezag zult bijstaan bij hun arbeid met betrekking tot het lenigen van den nood. Zonder herstel van rust en orde is dit niet mogelijk en ik doe daarom een dringend beroep op Uw hulp om aldus de eerste voorwaarde voor den wederopbouw van het Vader and te vervullen. Ik weet, dat ik niet tevergeefs een beroep behoef te doen op Uw vaderlandsliefde en plichtsbetrachting en ben er van overtuigd, dat ik van U alle medewerking zal onder vinden. Omdat Nederland nog operatiegebied is, vallen nog tal van moeilijkheden te voorzien en te overwinnen. Van mijn steun kunt gij daarbij verzekerd zijn Weest dus bezield met het vertrouwen, ook thans Ne derland te kunnen helpen dienen en daarmede een eere plicht te vervullen tegenover hen die in den strijd gevallen zijn. Ik gedenk hunner in eerbied. LEVE DE KONINGIN! LEVE HET VADERLAND! De Bevelhebber der Nederlandsche Strijdkrachten, De Luitenant-Generaal, w.g. BERNHARD, Prins der Nederlanden. BUITENLAND. Nieuwe ontmoeting tusschen de Staatslieden. Men verwacht, dat Truman, Churchill en Stalin spoedig bijeen zullen komen, waarschijnlijk er gens in Europa Capitulatie in Tsjecho-Slowakije. De Duitschers in Praag en ge heel Bobemen hebben de onvoor waardelijke capitulatie aanvaard. De eerste Am. tanks drongen Din- dag reeds in Praag door De sirijd op Tarakan. Australische troepen hebben met hulp van Indonesische troepen het belangrijkste olievelden veroverd. Het vliegveld is in gebruik geno men door de geallieerde lucht- maeht. De Japansche min.-pres Suzhi heelt verklaard, dat nadeeapitu- latie van Duitschland, de oorlogs situatie in de wereld een groote wijziging heeft ondergaan, doch dat de Japanners slechts één ding hebben te doen, den oorlog te winnen. Koning Leopold, zijn vrouw en zijn vier kinderen werden door het 7e Am leger bevrijd in de om geving van Strebl, ten Oosten van Salzburg. Zij werden in goeden welstand aangetroffen. De feestvreugde in Londen over het einde van den oorlog is overweldigend. Tienduizenden ver dringen zich dagelijks voor Buc kingham Palace en als het Eng. Koningspaar op het balcon ver schijnt, kent de jubel geen grenzen In Canada is de dienstplicht afgeschaft. De bladen te Moskou hebben het rapport gepubliceerd van de Sowjet-staalscommissieo ver de gru weldaden der Duitschers te Ausch witz (Oswiccim) in Polen waar 4 millioen mannen, vrouwen en kin deren onder Himmler's bevel ver moord zijn. BINNENLAND BLOEDBAD TE AMSTERDAM. Een A.N.P.-vérslaggever is oog getuige geweest van het bloedbad, dat de Duitschers Maandagmiddag op den Dam te Amsterdam heb ben aangericht, 's Middags ver spreidde het gerucht zich door de stad, dat de Canadeezen 3.80 uur zouden arriveeren. Duizenden menschen stroomden naar de Dam. Toen de B. S. verschenen, openden de Duitsche mariniers, die op de baleons van de Groote Club had den post gevat, het vuur op de menigte. Ken rampzalige paniek ontstond. In het gedrang der vluchtenden werden talloozen onder de voet geloopen. In 5 minuten was de i iam schoongeveegd. Verscheidene slachtoffers, dooden en gewonden bleven op het asfalt leggen, voor al op de hoek van Dam en Dam rak. Leden van het Boode Kruis aanvaardden direct hun taak en zorden voor het vervoer der lijken en de verzorging der gewonden. I,s§tantiba<>ticlj ié gtjcülebcu mijn Ijcrt in tcgljcn^poet" GROENTE EN FRUIT. De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in de gemeenten in het Westen des lands waar de klantenbinding voor groente en fruit onlangs werd beëin digd en deze nu opnieuw is ingevoerd, voor bet tijdvak van 13 Mei t.m. 9 Juni bon 416 voor bet koopen van groente en fruit is aangewezen. De distributie- dienston zullen per week bekend ma ken, tol het koopen van welke hoe veelheid deze bon recht geeft. Het publiek dient dezen bon in te leveren bij de groentehandelaren; bij deelneming aan de warme maaltijden uit de Centrale Keuken dient men dezen bon daar in te leveren. VLEESCHSONNEN V£RL£N£4. De geldigheidsduur van de bonnen 405, 848; 344, A 386, B 386, A 378 en B 388 is verlengd tot en met 18 Mei a.s. Bij de aflevering zal voorrang worden verleend aan de oudste bonnen. ONZE AARDAPPELVOOR ZIENING. Als gevolg van de oorlogsgebeurte nissen der laatste weken is de aanvoer van aardappelen uit bet Noord-Oosten des lands sedert kort geheel gestaakt. Naar hetRb.V.V.O. mededeelt, worden in bet kader van de terzake getroffen regelingen stappen ondernomen,omden aanvoer van aardappelen zoo spoedig mogelijk weder op gang te brengen. Tot dit doel is de Dir.-Gen. van de Voedselvoorziening, de beer Ir. S. L. Louwes, reeds naar het Noorden des lands vertrokken. Recepten voor het gebruik van gedroogde eieren en gedroogd vleesch. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad deelt mede, dat door den Voedingsraad een aantal recepten is opgesteld voor het gebruik van de ge droogde eieren en het gedroogd vleesch. Deze recepten zijn voor bet publiek verkrijgbaar bij bet Voorlichtingsbu reau van den Voedingsraad. Benoemingen. Mr. H. Aloarda, door Harer Majes- teits Vertrouwensmannen aangewezen als Gemachtigde voor het Ministerio van Financiën, heeft benoemd tot wnd Thesaurier-Generaal: Dr. J. Ridder; plv. Dir.- Generaal der Belastingen; Mr. W. H. van den Berge; Hoofd van de Aid. Rijksgebouwen, met den pers ti tel van Dir.-Generaal van den Rijksge bouwendienst: J. O. E. baron Van Lvn- den. Voorts treedt Mr. L. J.A. Trip we derom op als President van de Neder landsche Bank. Bezittingen van Winterhulp en Volks- dienst voor beter doel bestemd, A.N.P. mel.lt: Door de Nederland sche Regeering is in het leven geroepen de Stichting „Nederlands' Volksher stel", waarvan als regeeiingscommis- saris optreedt de heer Mr. E. E. Men- ten. Deze stichting heeft ten doel de materieele, physieke en moreele kracht van het Nederl indsche volk, in nauwe samenwerking met de overheid en met hulp van vele bestaande organisaties, te herstellen. Overal in den lande zul len plaatselijke organisaties worden opgericht. N.V H. zal kunnen rekenen op de volledige medewerking van de Gemeentebesturen. De stichting zal o.m. tot zich trekken de beziitingen van de voormalige stichtingen „Win terhulp Nederland" en „Nederland sche Volksdienst", Proclamatie van generaal Foulkes. Over den zender „Herrijzend Nederland'' heeft de geallieerde bevelhebber in Nederland, Luit.-Gen. Charles Foulkes C.B.E., DS.O., bevelhebber van het 1e Can. corps, een proclamatie gericht tot de burgerbevolking van Utrecht en Noord- en Zuidholland, waaraan wij het volgende ont eenen Het Canadeesche 1e leger heeft thans de Duitsche troepen in Nederland als strijdmacht uitgeschakeld. Gene raal Crerar, de opperbevelhebber van het 1e Can leger, heeft mij de taak toegewezen de Duitsche troepen, die uw land bezet hadden, zoo snel mogelijk hieruit te ver wijderen. Het militaire bestuur over de rest van Nederland is door Britsche, Nederlandsche en Ganadeesche troepen overgenomen. Mijn troepen trekken west-Nederland bin nen om de legers, die zich hebben overgegeven, over te nemen en de noodzakelijke maatregelen te treffen ten einde hen zoo snel mogelijk naar Duitschland te doen terugkeeren. Het is daarom van het hoogste belang, dat alle burgers den geallieerden bevelhebber hun volle mede werking verleenen. Ik heb alle Duitsche strijdkrachten, Duitsche burgers en militairen uit andere landen, die bij het Duitsche leger dienen, gesteld onder het bevel van generaal Blas- kowitz, wien bevolen is zijn troepen te verzamelen en hen voor den terugkeer naar Duitschland voor te bereiden. Generaal Blaskowitz is voor het onderhoud van de onder zijn bevel staande personen verantwoordelijk en zal daar om alle voedselvoorraden, opslagplaatsen en verkeers middelen, die aan het Du.tsche leger behooren, noodig hebban. Het is daarom van het hoogste belang, dat U Uw medewerking verleent en op geen enkele wijze deze con centratie en afvoer van de troepen belemmert. Represail les, roof, het zich bemoeien met het Duitsche transport, opslagplaatsen en depots, het houden van demonstraties tegen de Duitschers, dit alles zal het vertrek der vroegere bezettingsmacht vertragen. Indien zulke incidenten plaats vinden, zou het noodzakelijk zijn deze volgens de militaire weten te regelen. Collaborateurs moeten zonder gebruik making van geweld of onnoodige demonstraties in hechte nis worden genomen. Gij moet de plaats, waar ge nu verblijf houdt, niet verlaten, evenmin trachten Uw vroegere woonplaats te bereiken of wel naar familieleden te gaan zoeken. Zoo snel de mogelijkheid zich voordoet, zal ik in de eerste p'aats voor speciale gevallen dienaangaande mijn bevelen uitvaardigen. De aanvoer van levensmiddelen zal zonder onder breking worden voortgezet. Deze zal nog toenemen bij het beschikbaar komen van brandstof ten behoeve van het steeds grooter wordende verbruik van Uw eigen volk. Het is voor mij en voor allen, die onder mijn bevel staan, een groot genoegen in Uw bevrijding van de onder drukking van de laatste vijf jaar te deelen. Gij kunt er van overtuigd zijn, dat wij alles zullen doen, wat in onze macht ligt om U te helpen Uw land weer in een nor malen staat terug te brengen en ik weet, dat wij daarbij van U alle hulp zullen ontvangen om dit doel te bereiken. (PERIODE 13-19 MEI) 417 400 gram brood, biscuits, taai-taai of scheeps- 418 beschuit. 419 1 l/4 rantsoen vleesch. Vóór Woensdag 16 Mei inleveren: 420 suiker (hoeveelheid en aflevering wordt nader bekend gemaakt). 421 100 gr. kaas. Koopbonnen Tweede verdeeling speciale levensmiddelen: A. 491 900 gr. biscuits, alsmede en 1 blikje lunchworst oi 1/2 blikje bacon, B. 491 o! 1/2 blikje kaas of 1 pakje gedroogde eieren. Wijze van aflevering wordt nader bekend gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1