De operaties aan bet Oostelijk front Tokio beducht voor Amerikaansche hulp via Wladiwostok VRIJDAG 27 JUNI 194] AG Nog steeds verloopen de gevechten volgens de Duitsche plannen, ondanks den taaien tegenstand van de Sowjets Da Admiraal Scheer terug in Duitsche haven Het opperbevel der Dulizche weer macht maakte gisteren bekend: In het Oosten zijn ook gisteren de operaties te land en in de lucht syste matisch voortgezet. Nadat de beslissingen in talrijke grensslagen te onsen gunste zijn gevallen, teekenen zich operatieve successen van grooten omvang at. In het Westen wordt de strijd tegen Groot-Britannië net succes voortgezet. Duik- booten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan op de scheepvaartwegen naar het Britsche eiland konvooien aan, welke door een groot aantal torpedoboot jagers zwaar warden beveiligd. Verdere aanvallen waren gericht op afzonderlijk varende sche pen In het geheel werden acht vijandelijke koopvaarders, met in totaal 48,800 brt, tot zinken gebracht. De zware kruiser Admiral Scheer is, onder commando van kapitein ter zee Krancke, na langdurige succesrijke actie in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan op een Duitsch steunpunt teruggekeerd. Hij heeft daarbij, zooals reeds vroeger bekend is gemaakt, in totaal 152,000 brt., o. m. een heel kon vooi van 18,000 brt., tot zinken gebracht. De hulpkruiser Pinguin, die ter belemme ring van den vijandelijken handel in overzee- sche wateren in den strijd was gebracht, is in den Indischen Oceaan in een ge vecht met den veel sterkeren Britsohen zwaren kruiser Cornwall verloren gegaan. De commandant en het grootste deel der bemanning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een deel geraakte in gevangenschap. De kruiser Cornwall werd beschadigd. In een actie, die maandenlang heeft geduurd, heeft deze hulpkruiser, onder bevel van den kapi tein ter zee Krüder, den Atlantischen Oceaan en den Indischen Oceaan bevaren en ruim 140,000 brt scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht en een groot aantal koopvaarders met waardevolle lading opgebracht, die inmiddels op Duitsche steun punten zijn aangekomen. In totaal heeft deze roemrijke en succesrijke kruistocht geleid tot het verlies_van bijna tweehonderdduizend brt. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij. In den strijd tegen de Britsche aanvoeren heeft het luchtwapen voor de Oostkust van Engeland een koopvaarder van 1500 brt. tot zinken gebracht en met bommen treffers geplaatst op een tweeden grooten koopvaarder. Britsche formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben ook gisteren bij aanvallen zonder effect op de bezette gebieden in het luchtruim van Calais zware ver liezen geleden. Jagers schoten 21, lucht afweergeschut haalde vijf Britsche jagers neer. In den afgeloopen nacht zijn luchtaanvallen gericht op havens aan de Engelsche Zuidkust. Bij goed zicht op den grond werd in de door luchtaanvallen reeds op vérstrekkende wijze vernielde installaties van de ravitailleeringshaven Southampton een reeks branden verwekt. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Juni in de wateren bii Tobroek Britsche vlootstrijdkrachten aangevallen en een lichten kruiser en een tankschip tot zinken gebracht. Een zware kruiser kreeg een toomtreffer. Gisteren hebben Duitsche formaties ge vechtsvliegers met succes militaire doelen in Haifa aangevallen. Zwakke Britsche afdeelingen gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht enkele brisant- en brandbommen in het Noord-Duitsche kustgebied neer geworpen. In een kamp werden verscheidene krijgsgevangenen gedood of gewond. Nacht jagers schoten twee van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Van 15 tot 25 Juni werden 136 Britsche vliegtuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevechten en door nachtjagers, 14 door afweergeschut en 5 door eenheden der marine. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 35 eigen vliegtuigen verloren. Felle luchtaanvallen op Leningrad Op industrieele doelen in Leningrad zijn de beide laatste dagen buiten gewoon felle luchtaanvallen gericht, zoo verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. In Leningrad bevinden zich groote me- taalfabrieken, werfinstallaties, de groot ste" vliegtuigonderdeelenfabrieken en fabrieken voor ontplofbare stoffen en werktuigen, welke de stad tot het middel punt van de oorlogsindustrie der Sowjetunie maken. Sowjetvliegers bombardeeren Boekarest Gisterochtend hebben, aldus Stefani, Sowjetvliegtuigen een aanval ondernomen op de Roemeensche hoofdstad. Het eer ste alarm duurde drie uur. Het lucht afweergeschut en jagers zijn terstond in actie gekomen, maar de Sowjetvliegtui gen, die eenige bommen hadden neer geworpen, zijn onmiddellijk gevlucht. De schade is onbeteekenend. Men betreurt twee slachtoffers, een vrouw en een oude man. Het is van belang er op te wijzen, dat de Sowj et-Russische vliegers hvrn bommen neerwierpen in de omge- ving van de orthodoxe kerk, waar een der grootste ziekenhuizen van de hoofd stad is gevestigd. Om 11.55 werd voor de tweede maal luchtalarm gemaakt. Dit duurde tot 12.30. Nader bericht het D.N.B. hierover: Gisterochtend heeft de Sowjetluchtmacht twee aanvallen gedaan op het patriarchale paleis te Boekarest, den zetel van den metro poliet en het heiligdom van de Roemeensche orthodoxe kerk. Er vielen 20 tot 25 bom men van klein en middelbaar kaliber, die uitsluitend terecht kwamen in de woonwijken rondom het paleis en eenige particuliere huizen vernielden of beschadigden. Verschei dene burgers werden gedood of gewond. nemen". Na de verklaring van den pre mier heeft de rijksdag eenstemmig het vertrouwen in de regeering uitgesproken. Hevig bombardement van Turku Turku is gisteren hevig door de Sowjet luchtmacht gebombardeerd. Er zijn vele bran den uitgebroken. Ook het slot te Turku werd getroffen, doch hier is de schade onbeteeke nend. Zooals men zich zal herinneren, is Turku ooit in den oorlog van 19391940 uitermate door de Sowjet-luchtaanvallen ge teisterd. Nader wordt over den aanval van Sowjet vliegtuigen op Turku bekend, dat zeven per sonen gedood en 27 gewond werden. O.m. werden arbeiders op weg naar hun werk met bommen bestookt. De Finsche jagers verdre ven de Sowjet-Russische bommenwerpers verhinderden een tweeden aanval. De aan werd verricht in drie golven, waarbij in totaal 38 toestellen boven de stad verschenen De spanning in den Pacific Volgens de Jomioeri Sjimboen heeft de Britsche ambassadeur in China, Sir Archibald Clark-Kerr, op een ontvangst van Lnieesche functionarissen ver klaard, dat de onderhandelingen over e°n bondgenootschap tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en China reeds voltooid zijn. Zoodra er in den Stillen Oceaan een conflict uitbreekt, zal de Amerikaansche vloot China te hulp komen. De Japansohe regeering, aldus het blad, hecht aan deze verklaring veel be- teekenis en overweegt reeds tegenmaat regelen. Fransch communiqué over Syrië Volgens het officieels communiqué over den militairen toestand in Syrië blijven de Brit sche troepen voor Palmyra sterken tegenstand ontmoeten. De vijand tracht thans in andere sectoren van het front den druk op de flank van zijn verbindingslinies te breken In Zuid-Syrië heeft de vijand aanzienlijke strijdkrachten in het vuur geworpen richting Soeida, de hoofdstad van Djebel Droes en Donderdagmorgen met afdeelingen infanterie en cavallerie de fransche posities ten Noorden van Catana en bij Damascus aangevallen. De gevechten duren hier voort. In het gebergte van den zuidelijken Libanon hebben Britsche strijdkrachten om de achter- waartsche verbindingen te ontlasten, ten Oosten van Merz-Ajoem, op de hellingen van den Hermon, en bij Djezzim aanvallen ondernomen, welke werden afgeslagen. De ge vechten bij Djezzim waren zeer hevig. Beide partijen leden zware verliezen. Aan de kust heeft de Britsche vloot de Fransche stellingen beschoten, waarop de vijand hier een nieuwe opmarschpoging onder nam. Het Fransche luchtwapen heeft de aanvallen op vijandelijke colonnes in het geheele ope ratiegebied voortgezet. Gisternacht en gister morgen vroeg zijn Beiroet en Homs door Britsche vliegtuigen gebombardeerd. Er werd slechts materieele schade aangericht. (D.N.B.) De Sowjetbelangen in Duitschland door Zweden behartigd Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche regeering heeft besloten, op verzoek van de Sowjetregeering de Sowjetbelangen in Duitschland en in Hongarije te behartigen. De Zweedsche postadministratie heeft medegedeeld, dat bij gebreke aan verzen dingsmogelijkheden, tot nader order geen post aangenomen wordt ter verzending naar de Sowjetunie, met inbegrip van de vroegere Baltische landen, benevens naar Engeland en alle overige tot het Britsche rijk behooren- de gebieden. Voorts naar Egypte, en alle Nederlandsche en Belgische be zittingen. Bulgarije behartigt de belangen van Duitschland, Hongarije en Roemenië Be avondbladen van Sofia publiceeren een officieele mededeeling van het Bulgaarsche telegraafagentschap, Volgens dewelke de Bul gaarsche regeering zich bereid heeft verklaard de belangen van Duitschland, Hongarije en Roemenië in de Sowjetunie te behartigen. Engeland's betrekkingen met de Sowjet-unie Litwinow zou naar Moskou terugkeeren Buitenlandsche diplomaten in Ankara hebben verklaard, zoo meldt de Associa ted Press uit de. Turksche hoofdstad, dat de vroegere minister van buitenlandsche zaken van de Sowjetunie, Litwinof, naar Moskou zal terugkeeren, om zich te be lasten met een belangrijke regeerings- fucntie. Vermoedelijk zal hij belast wor den met de leiding van de betrekkingen der Sowjetunie met Engeland en Amerika. Een Britsche oeconomische missie naar Moskou De Sowj et-ambassadeur in Londen, zoo seint S.P.T., heeft in opdracht van zijn regeering de Britsche regeering mede gedeeld, dat er geen bezwaar bestaat tegen het zenden van een Britsche oeco nomische missie naar de Sowjetunie. Deze missie zal tot taak hebben zich van den toestand van de Sowjetunie op de hoogte te stellen. Boven Malta en Noord Afrika Italiaansche aanvallen Duitsche troepen in de Baltische gebieden Over slechte, stoffige wegen zijn Duitsche troepen, naar aan het DiN.B. gemeld wordt, tot het vroeger door de Sowjets bezette Baltische gebied doorge drongen. Door de bevolking met verba zing aangekeken, trekken zij steden en dorpen binnen. Terwijl de eerste boeren hoeven langs de grens kennelijk geëva cueerd zijn, stonden eenige kilometers daarachter boeren, werklieden en visschers voor hun huizen en gaven levendig uiting aan hun blijdschap, dat de Sowjets ver dwenen zijn. Behalve fabrieken en militaire steunpunten beeft, naar het D.N.B. verneemt, het Duitsche luchtwapen bij zijn operaties boven de Sowjetunie talrijke spoorwegknooppunten transportterreinen zwaar getroffen. Zoo raste een formatie gevechtsvliegtuigen op 24 Juni zes lange treinen, die, geladen met belangrijk oorlogsmateriaal, in het Zuid oosten der Sowjetunie gereed stonden om U vertrekken. ,Het station werd in een grooten puinhoop herschapen. In scheervlucht vielen de Duitsche vliegtuigen drie treinen waarvan de locomotieven onder stoom ston den. Een vernietigende aanval met bommen, kanon- en mitrailleurvuur brak boven de daken der wagons los. De lucht dreunde van de ontploffingen der bommen en het geknet ter der schoten. Honderden sowjet soldaten sprongen in groote wanorde uit de goederen wagens. De volgende aanval was gericht op de drie andere treinen. Weer vlogen de bom men omlaag. Zij troffen locomotieven, wagons en rails. De spoorrails kronkelden zich als slangen omhoog. Zware goederenwagons wer den op zij geslingerd. Stukken hout en metaal vlogen in den grauwen rook der ontploffingen als kaf in het rond en werden door nieuwe bommen, die neervielen, weer de lucht inge- slingerd.' Het vuur greep met een geweldige snelheid om zich heen en sprong op drie groote bij het station liggende tanks over. Nog lang op den terugtocht waren de rook wolken, die zich aan den horizon vertoonden, voor de Duitsche troepen het bewijs van een volledig succes. Het Turksche parlement keurt het verdrag met Duitschland goed De nationale vergadering heeft gisteren het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag eenstemmig goedgekeurd. De rede van den minister van buitenlandsche zaken, Saradjo- glu, werd herhaalde malen door levendigen bijval onderbroken. In redevoeringen van den voorzitter der commissie voor buiten landsche zaken en van verscheidene afge- •aardigden werd de oude Duitsch-Turksche vriendschap onderstreept, welke door het verdrag met nieuwe kracht vervuld is. Voorts werd in de redevoeringen op alle overige verplichtingen van Turkije gewezen ■elke, naar verklaard werd, beginnende bij de Turksch-Britsche overeenkomst, geen wij ziging ondergingen. De sprekers legden den nadruk op de vredespolitiek van Turkije. In de diplomatenloge werd de Duitsche ambas sadeur von Papen opgemerkt alsmede lega- tieraad Kroll en de DUitscfle militaire attaché De Turksche afgevaardigde Sadak schrijft in het blad Aksam over het uitbreken van den oorlog in het Oosten het volgende De oorlog in het Oosten is weliswaar plot seling gekomen, doch hij was te verwachten. Het verdrag tusschen Berlijn en Moskou had slechts ten doel tijd te winnen. De Sowjet unie heeft de overeenkomst slechts geslotert om den oorlog zoodoende op de lange baan te kunnen schuiven. Dit Russische dubbele spel kon zoolang gespeeld worden, totdat de Duitsche legers in Europa geen taak meer hadden. Deze veldtocht zal een van de be langrijkste perioden van den geheelen oorlog zijn. In Europa bestaat er geen macht, die zich hierin kan mengen. Turkije zal zijn neu traliteit niet prijsgeven. De waarschijnlijkheid van een Engelschen of Amerikaanschen wensch om de Sowjet unie te helpen, kan in ieder geval geen ver andering in den toestand brengen. Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland Britsche bombardementsvliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 Juni plaatsen van het Noordduitsche kustgebied aan. Er ont stond slechts geringe schade in woonwijken. Bovendien werd een kamp van krijgsgevange nen getroffen, waarbij verscheidene gevange nen gedood werden. Nachtjagers schoten een vijandelijk vliegtuig neer. In het Oosten vloog de vijand met zwakke strijdkrachten het grensgebied binnen en liet een gering aantal bommen vallen zonder noemenswaardige uit werking te bereiken. Wending Duitschland in oorlog met de Sovjet-Unie. Is deze tijding een groote verrassing ge weest? Voor velen, die zich weinig rekenschap gaven van de groote dingen van het wereld gebeuren, misschien wel. Minder wellicht voor hen, die met eenige nauwkeurigheid hun krant hebben gelezen en hebben gevolgd hetgeen daarin te vinden was over de ont wikkeling der staatkundige verhoudingen het Oosten van ons werelddeel. Het wai vaak niet meer dari kleine, schijnbaar weinig beteekenende aanwijzingen, maar in haar soberheid soms zelfs in het ontbreken van eenig commentaar hadden ze veel te zeggen omtrent de diepere roerselen der internatio nale politiek. Een derde groep, die mogelijk wel eens iets meer opving, zal in den loop der laatste weken zich niet hebben kunnen ontworstelen aan het groeiend besef, dat de groote botsing: nationaal-scoialisme contra bolsjewisme, snel naderde en na de Servische gebeurtenissen schier onvermijdelijk was ge worden. Tenzij Moskou tot concessies en faciliteiten bereid zou zijn geweest! Maar was dat in gemoede te verwachten? Te Moskou speelde men sinds Augustus 1939 zijn eigen spel, waarin de oude bolsjewistische doelstelling allerminst onherkenbaar was. Toen was het: Engeland den voet dwarszetten en Duitschland schijnbaar steunen. Uit tuiging, uit voorkeur voor een van beiden? Allerminst. Louter uit staatkundig eigen belang, dat meebracht beide groote wereld machten elkander zooveel mogelijk te laten verzwakken en dan, als de tijd daartoe ge komen zou worden geacht, de bolsjewistische werelrevolutie weer een stoot vooruit te geven. Wist men dat dan te Berlijn niet, zal vragen. Het antwoord is gegeven. Politieke en militaire omstandigheden en verhoudingen brachten tot aanvaarden van wat in zichzelf afkeer wekte en er volgde een peripde van zwijgen en dulden, van door tactische en oppor- Moe-Loom-Lusteloos Tllijnfiauidtics werken stimuleerend en opwekkend. tunlstische motieven beheerscht handelen. Thans is het conflict gekomen. De strijd zal bitter en hard zijn en millioenen zullen de ontwikkeling er van met spanning volgen. In principe hebben we als volk tegenover de Moskousche wereldrevolutie-aanstichters steeds vrijwel afwijzend gestaan. Nooit heeft Nederland de Unie der sovjet republieken de jure erkend. Jaar na jaar werd bij -het afwijzend standpunt door de Regeering volhard, ook als andere stemmen werden gehoord. En van de twee landen die de Sovjet-Unie niet in den Volkenbond waar het later om zijn aanval op Finland weer uitgestooten werd wenschten toegela ten te zien, was het kleine Nederland er een Dat weet men in de geheele wereld en ook in de Duitsche pers is vooreen meermalen geble ken, dat men deze principieele afwijzing wist te waardeeren. Oordeelen we naar de wereldbeschouwing, dan valt van een kloof te spreken tusschen het godlooze en recht en moraal omkeerende bolsjewisme en de belijders van hét Christen dom, die God als Heere des hemels en dei aarde erkennen. We hebben dat nimmer ver heeld en in politicis steed weer gewezen op de diepere eenheid tusschen de leer Fransche revolutie de toepassing van het ongeloof op het staatsrecht en belijde leven van de volgelingen van Lenin, Beiden hadden hun schrikbewind, dat zich in wezen door gelijke eigenschappen kenmerkte. Mogen we er één noemen? Dan denken we aan het geen Groen van Prinsterer eens schreef omtrent de mannen van 1789: de regelmatig heid in het misdrijf plegen is het siddering- wekkende kenmerk van het schrikbewind. Zijn aanhangers geloofden in hun theorie, hun leer van het: geen God en geen meester, zoodat ze niets ontzagen. Ten slotte moest de meest consekwente overwinnen en godverwerpend grondbeginsel van hun wereldbeschouwing zijn vruchten doen dra gen. Dat alles is ook in Moskou letterlijk vervuld. Lenin's wereldrevolutloneerende theorieën vormden een exportartikel, dat er op gericht was in alle landen de nationale waarden te /#Finland is gedwongen zich te verdedigen" Naar Uniled Press meldt heeft minister president Rangell Woensdag in den rijksdag een verklaring afgelegd over den toestand en de gebeurtenissen van den laatsten lijd. „Finland is", zoo zei Rangell, „het doel van een aanval van de Sowjetunie geworden. Daardoor is Finland gedwongen met alle ter beschik king staande middelen defensieve maatregelen legen de Sowjetunie te Het 396ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In den afgeloopen nacht zijn de vliegvel den van Malta gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten tusschen onze en vijandelijke jagers boven het eiland zijn twee Engel sche vliegtuigen neergeschoten. Onze jagers hebben een afdeeling vijandelijke bommen werpers ontmoet en een Blenheim neerge schoten. In Noord Afrika hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen vijandelijke schepen, die ten Noorden van Marsaloech (ten Oosten van Tobroek) voeren, aangevallen. Britsche vliegtuigen hebben Bengazi gebombardeerd. In Oost Afrika heeft de vijand twee aanvallen op groote schaal op ons garnizoen te Debra Tabor gedaan, beide aanvallen werden snel afgeslagen. In het Westen van Galla en Sidamo is de vijandelijke druk door onze doeltreffende tegenaanvallen ver minderd. Ophooping van Amerikaansch materieel .in deze haven een bedreiging voor Japan S.P.T. meldt uit Berlijn: Terwijl het steeds duidelijker wordt dat Engeland weinig hulp aan de Sowjetunie kan sturen, is de vraag die hier wordt ge steld, of Amerika hulp kan brengen. Of schoon president Roosevelt nog niet veel kans ziet oorlogmateriaal aan de Sowjetunie be schikbaar te stellen, publiceeren de bladen de oogenblik met de Japansche en Italiaansche autoriteiten den toestand bespreken. Terwijl van officieele en van niet-officieele zijde wordt verklaard, dat Japan zich door de bepalingen van het driemogendheden- pact gebonden acht, schijnt men dit in Amerika niet te willen begrijpen. De concentratie van nationale krachten in Japan Onder militaire leiding In Japansche politieke kringen en in de hevige discussies, die te Tokio aangaande pers wordl er verband met den gisteren deze kwestie zijn ontbrand. Hoe zal de Japansche regeering op de uitgevaardigden oproep van den minister oorlog generaal Tojo voor een sterke concen tratie van alle nationade krachten op gewezen, hulp van Amerika via Wladiwostok reagee- dat aan het leger thans reeds een beslissende ren? De kwestie is namelijk, dat de wapens, munitie en vliegtuigen geruimen tijd in deze haven zouden moeten blijven liggen, voordat zij over de Transsiberische spoorlijn verzonden zouden kunnen wor den. Men vreest dat Amerika bijbedoe lingen heeft en in Wladiwostok een basis tegen Japan wil oprichten. In dezen zin moet ook de uitlating van Joemioeri, die vanmiddag in de Duitsche pers verschijnt, verstaan worden, n.l. dat de hulp aan de Sowjetunie slechts een manoeuvre zou zijn om de anti-Japansche omsingelings- politiek in den Stillen Oceaan te vol- invloed op de versterking van 'de landsver dediging verleend is. Admiraal Tojoda heeft de leiding in handen gekregen van de reor ganisatie van het bedrijfsleven. Admiraal Janagawa beheert het ministerie van justitie. In de nauwste samenwerking met het kabinet wordt het organisatiebureau geleid door generaal Soezoeki. Luitenant-generaal Oikawa staat aan het hoofd van de afdeeling Chi- neesche aangelegenheden. Admiraal Soetsoe- goe heeft als voorzitter van het centrale bureau der Taisai Jokoe-Sankai een sleutel positie in den opbouw van de binnenlandsche concentratie. In politieke kringen acht men hiermede den waarborg gegeven, dat de con centratie van alle nationale krachten ten uit voer gebracht kan worden. (D.N.B.) ondermijnen en volk en maatschappij rijp te maken voor hun alle grondslagen van welk volksleven ook verwoestende denkbeelden. Geen land ontkwam daaraan, hetzij groot, hetzij klein. Aller eigen nationaal en gees telijk bestaan kwam in gevaar. Want die twee gaan altijd samen. Neem het nationale, het volkseigene van een volk weg en het is gedaan met zijn religie, zijn cultuur, zijn moraal. De groote Schepper aller dingen gaf ook aan de volken hun eigen waarden mee in den loop der geschiedenis. Deze kunnen zich het best in de sfeer van onafhankelijk heid en gepaste vrijheid ontplooien. Er wordt begrip van ons gevraagd. Maar dan zullen we ons echte Nederlanders in historischen zin moeten betoonen en ons ont doen van volksvreemd^ opvattingen en bijmengselen, waaraan ons volksleven niet geheel was ontkomen. En als dan in dit ver band het woord zelfstandigheid gebruikt wordt, dan denken we niet alleen aan een zelfstandigheid in politieken en economischen zin, die goede samenwerking met anderen niet behoeft uit te sluiten, maar veeleer insluit Ongebondenheid is geenszins gelijk aan ware vrijheid. Hier zijn moreele begrip pen noodig om den goeden weg te wijzen. En zal het daarmee in orde komen, dan is ook een zekere geestelijke vrijheid geen anarchie echter of geestelijke qivelleering levensbehoefte voor een volk. Hier stuiten we weer op wat ons ten opzichte van het bolsjewisme en van allen, die daarmee principieel in hetzelfde vlak staan, steeds tot tegenstander in den meest volstrekten zin des woords heeft gemaakt. Het is duidelijk, dat daarom het „change ment de décor" op het oorlogsgebied, dat continentaal en mondiaal zien, ons met bij zondere gewaarwordingen vervult. Voor de belijders der Christelijke religie wordt hier in zijn consekwenties een strijd gestreden, die hun aandacht gespannen houdt, ook al weten ze dat God zijn eigen werk, Zijn kerk, in stand houdt door al het woelen der volken heen. Maar ook „tweede oorzaken" rnogen we als geloovigen niet uit het oog verliezen en daarom zien we de „wending" van 22 Juni 1941 als vrucht van een beslissing, wairv wij het uiteindelijk verloop nog mceilyk kunnen overzien, slechts kunnen vermoeden, en in geloovig vertrouwen aan God overlaten. dit HOLLANDSCHE J|fwf SOCIËTEIT Hh\de Heerengracht 475 Atn°e, loet, vraagt tarieven voor de I LEVENSVERZEKB" LIJFRENTEN PfS -ff tooien. Zoodoende meent men alhier te kunnen Epische officieren dezer dagen te Moskou concludeeren, dat de Amerikaansche regee ring op haar weg waarschijnlijk aanzienlijke moeilijkheden zal ondervinden. Een feit, dat De eerste groep Engelsche officieren, die Japan het raadzaam acht, de staatsburgers uit over de hulp van Engeland aan de Sow- de Sowjettmie terug te roepen, is hier met jet-republiek zullen onderhandelen, zal, voldoening geconstateerd, maar het heeft tot "aaf men hi welingelichte kringën in het mt, «cor, r,ioiHirr oodo.-or, to Oosten verwacht, Vrijdag of /.aterdag te Mos- nu toe geen aanmelding gegeven tot eommen- kou aankom„ De Bn^he missie laar van officieele zijde. In de Wiihelmntrasse „tmerie-officieren der luchtmacht die uit het is verklaard, dat de Duitsche militaire mis- hoofdkwartier van generaal Wavell afkom- sies te To^io «n Rome zonder twijfel op ,het stig zijn. (S.P.T.) Radiotoespraak van Ryti De president der Finsche republiek, Ryti, heeft gisteravond een radiotoe spraak gericht tot het Finsche mik, waarin hij in zijn Inleiding verklasrde, dat het vredelievende Finland opneuw het doel van een wreeden aanval ij ge worden. Onmiddellijk na het uitbrïken van den oorlog tusschen Duitschlanl en de Sowjetunie is de Finsche grens her haaldelijk door de Sowjetunie gesthon- den. Het protest, dat hierover werd Inge diend, was tevergeefsoh. Sedert W>ens- dag hebben de strijdkrachten vai de Sowjetunie, zoo verklaarde pre;ident Ryti, zonder zich om verdragen te be kommeren en zonder oorzaak op aan wijzing van haar regeering uitgelreide oorlogshandelingen in alle deelen vai het land, vooral tegen open dorpen en nreed- zame inwoners f oleegd. Nauvelijks negentien r.'handen na den eerster aan val is zoodoende onze tweede vadedi- gingsstrijd begonnen. De nieuwe lanval van de Sowjetunie op Finland vormt als het ware het sluitstuk van een pjlitiek, die na den vrede van Moskou beocgde de zelfstandigheid van ons land te virnieti- gen en ons volk in slavernij te bringen. De president der republiek gaf vtrvolgens een nauwkeurige opsomming van de verschil lende door de Sowjetunie tegen Fiiland ge richte intrigues en maatregelèn, zotals reeds medegedeeld in het Finsche blauw-witboek. Onder verwijzing naar de v»rgeefsche pogingen van de Finsche regeerinf om met den Oostelijken buur tot een vagelijk te komen, zeide de president voorts, dst de liefde voor den vrede en de wil tot vrede van het Finsche volk zijn afgestooten op het voor nemen van de Sowjets om de zelfitandigheid Finland te vernietigen, hetzij door binnenlandsche omwentelingen ei moeilijk heden, hetzij door gewelddadige verovering het land. Toen de weg der binnenland sche revolutie, als gevolg van de sterke vrijheidsliefde en de eenheid h ons volk scheen afgesloten, zoo verklaardev president Ryti in dit verband, besloot de Sowjetunie den weg van het geweld van buiten af in te slaan. Bezield door dit voornemen, eischte de volkscommissaris van buitenlandsche zaken Molotow, bij de onderhandelingen te Berlijn van 12 en 13 November 1940, dus nauwelijks maanden na het sluiten van den vrede te Moskou, van Duitschland de vrije hand om zijn rekening met Finland it te sluiten dit land te kunnen liquideeren Wij zijn den Duitschen rijkskanselier een diepsten dank verschuldigd voor het feit dat hij zich toentertijd tegen deze «ischen der Sowjetunie heeft verzet. Sedert het uitbreken van dai oorlog der <»-oote mogendheden heeft men, zoo ging de president voort, duidelijk kunnen constatee- ren, welk streven de Sowjetunie volgde en wat haar standpunt in dezen oorlog Is. Zij heeft het uitbreken van den oorlog toege juicht en steeds er naar gestreeld hem te ver lengen en .uit te breiden, opdat de Europee- sche en, indien mogelijk, ook de niet-Euro- peesche volken, moreel en materieel verzwakt, een gemakkelijke prooi zouden worden voor het Sowjet imperialisme. Op niets ontziende wijze heeft de Sowjetunie de toestanden uit gebuit en zoo geraakte Finland, toen de oorlog tusschen de groote mogendheden aan de ver schillende fronten woedde, in een eenzamen strijd tegen de Sowjetovermacht. Vervolgens legde president Ryti den nadruk op den plicht van Finland om zich thans te verdedigen met alle ter beschikking staande moreele en militaire middelen. Hij wees op het eensgezinde front, dat zich van de IJszee af tot aan de Zwarte Zee tegen de Sowjetunie heeft gevormd en gaf uiting aan zijn geloof in de overwinning en zijn vertrouwen in de Finsche weermacht en haar veldmaarschalk Mannerheim. President Ryti besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „De eeuwen hebben bewezen, dat op de plaats, waarop het lot ons heeft ge plaatst, geen blijvende vrede te bereiken is. Steeds staat ons een druk van het Oosten in den weg. Om dezen druk te verlichten, otn de eeuwige bedreiging te verwijderen en om de komende geslach ten een gelukkig en vreedzaam leven te waarborgen strijden wi) onzen verdedi- ginsstrijd". Binnenlandsch [fj seft Het sluitingsuur herbergen, koffiehueAJ; De uniforme regelingen geheele land van krer^ selijke verordeninge^p^ werking min teld. Dezer dagen heeft, zooals wf^an' gemeld, de Hooge Raad t genomen van vérstrekkende b( rel verwerping van een beroep3*? tegen een vonnis van de anmsc^ rechtbank te Zwolle van 23f"r^ waarbij bij verstek werd (en-\ schriftelijk vonnis van het kane N. daar van 5-December 1940. Bijjj*eD* vonnis werd de caféhouder j£nn< Genemuiden ontslagen van aller ga ging ter zake van overtreding fttin ling der algemeene politieverf^ Genemuiden betreffende den slikte logementen, herbergen, koffieljenw steden, bierhuizen, tapperijen ei1.1"® 7PP wont- man rraloaan Tot i gelagen zet. Zooals bekend, worden o.m. het de Zondagssluiting voor café's e bij plaatselijke verordening. Inl echter verschenen een verordenir Rijkscommissaris voor het btzette sche gebied, waarin het begin er van den tijd, gedurende welken o.ï tot het verschaffen van nachtverl wnrlng, herbergen, tapperijen en a het publiek toegankelijke huizen, gelagen zet, voor het publiek geslote zijn, voor alle dagen van het ja' astgesteld. Direct na de versch u deze verordening heeft zich de v gedaan, of hiermede de bepaling! plaatselijke verordeningen buitei werden gesteld. De verordening van commissaris bepaalt b.v. als si 11 uur. Velen meenden, dat dit als, te beschouwen, zoodat de plaatse gever bevoegd bleef het sluitingsuiji n len op b.v. 10 uur en dat dus ook lingen vy algeheele sluiting op Zl j kracht bleven. fc.i, Genoemde caféhouder had op 2°n November 1940 zijn koffiehuis opef 1 publiek, hoewel de politieverord^ Genemuiden bepaalt, dat de café's r Zondag en eersten Kerstdag denE dag gesloten moeten zijn. Een 1, werd ingesteld, doch de kantonret u sloeg verdachte van alle rechtsv* welk vonnis in beroep door de ai mentsrechtbank werd bevestigd. ingestelde beroep in cassatii slotte door den Hoogen Raad verwoi* bij overwegende, dat bepalingen in i lijke verordeningen omtrent den sltl< van herbergen e.d. niet vereenigbaai j de desbetreffende bepalingen uit de,, ning van den Rijkscommissaris en toepassing meer kunnen vinden. Ongetwijfeld dus een beslissing vaf gewoon groot belang, aangezien I vastgelegd de uniforme regeling gaande voor het geheele land. In ge waa»- het sluitingsuur tot nu toe vrö 11 uur was, kunnen de herbergen opé tot 11 uur, terwijl eventueele voor*- omtrent sluiting van de bedoeld* inr: gedurende den geheelen Zondag of deelte van dien dag, eveneens buite/ sing blijven Dansen in het openbi verboden Op grond van de verordening Rijkscommissaris no. 20/41 bevt commissaris-generaal voor de of veiligheid, S.S. Gruppenführer, h< gende: d< 1) Tot nader order is het dansen openbaar verboden. Reeds verstrekt gunningen worden hiermede ongeld. 2) Overtredingen worden volgé desbetreffende bepalingen van de dening gestraft. Deze verordening treedt met de b« making voor de radio en in. de p: werking. t "V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2