Jlkitni t ^rittódjr (jToumnt Spilmogendheden in oorlog met Sowjet-Rusland Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken FINNEN EN ROEMENEN AAN DUITSCHE ZIJDE IN DEN STRIJD i lentsprijs: maanden 2.47, vermeerderd met 11 Incassokosten. Per week 19 ct nummers 5 et Zaterdagnummers V Zondagsblad 7% ct Alles bij »r itbetaling. ïtieprijzen: per regel Ingezonden Mede- ingen 46 ct per regeL Minimum gels Bewijsnummer 5 ct BIJ con- belangrijke korting. ing Cel b K 22e Jaargang No. 6460 Hoofdredacteur H. Dienier. Rotterdam. MAANDAG 23 JUNI 1941 Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 Bijdragen van medewerkers, Ingezon den stukken aan de Red. Uitgave: N.V. Nieuwe Leidsche Courant Abonnementen, Advertenties, enz. i de Administratie. Kromsigt heengegaan Kromsigt is een merkwaardig, ook een belangrijk man uit de wereld heengegaan. Mede door leeftijd was hij in het laatst van V-I i op den achtergrond van der id achten geraakt, doch hij heeft rig een publicist van beteekenis ik een toegewijd en trouw pre- li. ireken over dr. Kromsigt komt i de naam van Hoedemaker voor oedemaker is in zijn jaren hard not door vooraanstaande theolo- geleerden uit verscheidenen den schreef hij niet immer even resultaat was intusschen, dat voor velen en wellicht ook voor nbegrepene was, die allengs Is Fabius zich geheel en al een ide van Groen van Prinsterer, Kromsigt een ijverig en volg- r, van Hoedemaker, een volhar- .orger ook, die niet heeft nage- veer de aandacht te vragen voor is van Hoedemakers centrale ?rs grondgedachte: Heel de kerk volk, vindt men in de talrijke ran dr. Kromsigt op verdienste- uitgewerkt, verdienstelijk ook, ■h getemperd wist door zijn besef dat juist bij zulk een onder een schier eerste vereischte is. zou in ons land en in onzen tijd =lling als van Hoedemaker in kunnen worden omgezet? irom ook, dat die stelling, hoe- c ook als ideaal aanvaard, in de i aak ook in de theorie van het -en niet de belangstelling trok, reenstemming zou zijn met den S -aar voorstanders aan den dag 2 gevolg was, dat ook dr. Krom- 2.1 eens een vereenzaamde moest heeft het hem buiten twijfel goed in de laatste jaren de belang de persoon en het werk van wederom rijzende was. igt heeft zijn krachten in dienst rimer gespaard. Naast een werk- ij ook een strijdbare figuur. Hij i kamp niet, ook niet tegen wie iorzaken ook boven hem moesten aar steeds ook trachtte hy in de »r tegenstanders te vinden het- jrdeering aanleiding gaf. Dit zal enis aan dezen hanteerder van ipenen te rijker aan vrede doen E NIEUWE EESCHBON is-generaal van- het departement v en visscherij maakt bekend, de bonnen zijn. aangewezen voor er daarbij vermelde rantsoenen: eesch": 24 Jüni t.m. '1 juli: per 100 gram vleêsch (beén inbe- n rantsoen vleeschwaren. rst, Vleeschwaren": 24 Juni tm. ee bonnen één rantsoen vleesch- antsoen vleeschwaren bedraagt: r gerookt of gekookt varkens-, paarden- en schapenvleesch en worstsoorten; 100 gram voor stsoortên, rolpens en knakworst; r ieverartikelen, tongenworst en 0 gram voor bloedworst of 100 -zaamde kip. eend, gans of kal- begrepen). bij een melkinrichting eeling technische controle van risis-controledienst waren komen volgens welke een melk - Apeldoorn de -melk, die haar erd, niet. naar het vetgehalte eze klachten, waren, aanleiding 'an een onderzoek bijdit van de melkinrichting "bleek rs van de hem geleverde nielk doen en op grond van deze ver- sters zijn melkleveranciers deze manier werd een belang- leid melkvet, die hem was ge- de melkveehouders uitbe- oeveelheid bedroeg ruim hon- r de periode van 27 April t werd ook buiten de admini- en. De boter, die ervan werd buiten de administratie en zonder bon voor vier gulden verkocht, van de. gebezigde practijken. ootere hoeveelheden melkvet in worden verantwoord, en dit en'man 'weer tot geknoei ii t^szoeking werd onder een divan Sveelheid ongemerkte boter ge- njereed lag om te worden afge- werd op het politiebureau yn verhoor afgenomen, hij zal ^rechtelijk als tuchtrechtelijk Slgd en is reeds in verband met 2 gebleken, bij de Nederlandsche als georganiseerde geschorst, ede afnemers van de buiten de ?>m geleverde boter is proces- -naakt. NIEUW FRONT VAN IJSZEE TOT ZWARTE ZEE HITLER ONTHULT HET VERRAAD DER MOSKOUSCHE MACHTHEBBERS Rijksminister Dr. Göbbels heeft Zondag ochtend te 5.30 uur een oproep van den Führer aan het Duitsche volk voorgelezen. Hierin stelt de Führer het Duitsche volk op de hoogte van de Sowjet-Russische machi naties tegen het Rijk, in samenwerking met Engeland. Hij kondigt in zijn oproep aan, dat een front s opgericht van de Noordelijke IJszee tot de Iwarte Zee, tezamen met het Finsche en het loemeensche leger, ter bescherming van Europa. Tenslotte deelt Dr. Göbbels mede, dat de führer besloten heeft, het lot en de toekomst van het Duitsche Rijk en het Duitsche volk vederom in handen van de soldaten te leggen. omsingelingsfrtint tegen f 5dn en maan 24 Juni 5.17; ondergang 22.07 ^ig 24 Juni 5.28; ondergang 21.27 j. Big 25 Juni 6.18; ondergang 22.12 e-3 g-san Dinsdag 24 Juni; eerste B ?oensdav 2 Juli; volle maan 'Uli; laatste kwartier Woens- nieuwe maan 24 Juli, eerste Juli. DE OPROEP VAN DEN FÜHRER luitsch volk, Nationaal-Socialisten! Door zware zorgen gedrukt, tot maanden lang zvijgen gedoemd, is thans het oogenblik gekomei, waarop ik eindelijk openlijk kan spreken Toen het Duitsche Rijk op 3 September 1939 de Engelsche oorlogsverklaring ontving, werd di Britsche poging ieder begin van een conolideeren, en daarmede een opgang van Eunpa, door den strijd tegen de sterkste macht wn het continent te verijdelen, her haald. Voo heeft Engeland eens in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voerde ht zijn oorlogen tegen Holland, zoo bestreed iet met behulp van geheel Europa later Fraikrijk en zoo begon het, omstreeks de eeuwsvisseling, met de omsingeling van het Duitche Rijk en begon in 1914 den wereldooiög. Slechts door zijn eigen innerlijke oneenig heid heef Duitschland in 1918 verloren. De gevolgen varen verschrikkelijk. Nadat men eerst huihelachtig had verklaard, alleen tegen den Keizer en zijn regiem gestreden te hebben, bgon men na het neerleggen der wapens dor het Duitsche leger, met het stelselmatii vernietigen van het Duitsche Rijk. Terwil zich de profetie van een Fransch staatsman, iat in Duitschland twintig millioen menschen ;e veel waren en door honger, ziekte of unigratie uit den weg geruimd moesten warden, schijnbaar letterlijk in ver vulling ginj, begon de Nationaal-socialistiscne beweging net haar hereenigingswerk onder het Duitsch volk, waarmede het herstel var. het Duitsch Rijk werd ingeleid. Deze ophiffing van ons volk uit nood en ellende en smadelijke miskenning stond in het teeken -an een zuiver innerlijke weder geboorte. Inde eerste plaats Engeland werd hierdoor nie- getroffen of ook maar bedreigd. Desalnietterrin begon toch onmiddellijk de nieuwe, vai haat vervulde omsingelings- politiek tegsi Duitschland. Van binnen en van buiten rwam het tot de ons bekende complotten tisschen Joden en democraten, bolsjewisten en reactionairen, welke alleen ten doel hidden, het oprichten van den hieuwen Duitschen voiksstaat te verhinderen, het Rijk opneuw in onmacht en ellende te storten. Behalve ons, trof de haat van dit internationale wereldcomplot die volken, welke eveneens door het geluk over het hoofd gezien waren en gedwongen waren, in har den strijd om het bestaan het dagelijksch brood te verdienen. Voor alles werd Italië en Japan het aandeel in de goederen dezer wereld evenzoo bestreden, ja zelfs verboden, als Duitschland. Het aaneensluiten van deze landen was derhalve slechts een daad van zelfbescherming tegen de hen bedreigende, egoistische wereldcoalitie van rijkdom en macht Reeds in 1936 heeft Churchill gezegd, vol gens de verklaring van den Amerikaanscher.. generaal Wood In een commissie van net Amerikaansche huis van afgevaardigden, dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve vernietigd moest worden. In den zomer 1939 scheen voor Engelnni ne" *ndount gekomen de nieuwe voorgenomen vernieti ging met de herhaling van een uitgebreid» omsingelingspolitiek tegen Duitschland te beginnen Het systeem van de tot dit doei begonnen leugencampagne bestond hierio andere volken voor bedreigd te verklaren ze eerst in te palmen door Engelsche belof ten van garantie en bijstand en dan, even als voor den wereldoorlog, tegen Duitscb land te laten oprukken Zoo gelukte bet Engeland van Mei tol Augustus 1939 de bewering de wereld yri te sturen, dat Li tauen Estland. Letlafid. Finland, Bessara bië. alsook de Oekraïne dooi Duitschland onmiddellnk oedreigd werden Een deel dezer staten tiet zich nierdoor verleiden, de met deze beweringen aangeboden garan'ie belofte te aanvaarden en ging hiermede ovta Onder deze omstandigheden achtte ik het voor mijn geweten en voor de gesohiedenis van het Duitsche volk te kunnen verant woorden, dezen landen, of hunne regeèrin- gen, niet alleen te kunnen verzekeren, dal deze Britsche beweringen onwaar waren, doch bovendien de sterkste macht in het Oosten nog in het bijzonder door een plech tige verklaring gerust te stellen ten aanzien van de grenzen van onze belangen. Een bittere en zware stap Nationaal-socialisten! Ge hebt het toen wel allen gevoeld, dat deze stap voor mij zeer bitter en zwaar was. Nooit heeft het Duitsche volk tegen de volken van Rusland vijandelijke ge voelens gekoesterd. Alleen, sedert meer dan twintig jaar, heeft een Joodsch- bolsjewistische clique van machtheb bers uit Moskou getracht niet alleen Duitschland, doch geheel Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen getracht zijn nationaal- socialistische wereldbeschouwing naar Rusland te brengen, doch de Joodsch- bolsjewistische machthebbers in Mos kou hebben steeds weer gepoogd ons en anderen Europeeschen volken hun heerschappij op te leggen en dit niet alleen langs geestelijken weg, doch in de eerste plaats door middel van de militaire macht De gevolgen van het optreden van dit regiem waren in alle landen slechts chaos, ellende en hongersnood. Ik heb daarentegen sedert twintig jaar gestreefd na met een minimum van ingrij pen en zonder eenige verstoring van onze productie te komen tot een nieuwe socialisti sche orde in Duitschland, waardoor niet alleen de werkloosheid uit den weg wordt geruimd, doch ook de winst van den arbeid in steeds grooter omvang den werkenden mensch ten goede komt Het succes van deze politiek van oeoonomische en sociale nieuwe ordening van ons volk, welke stelselmatig het uit den weg ruimen van de tegenstellingen van klasse en stand, als werkelijk doel van een ware volksgemeenschap nastreeft, is in de geheele wereld ongekend. Het was derhalve voor mij in Augustus 1939 een zware stap mijn minister naar Moskou te zenden om daar te pogen de Britsche omsingelingspolitiek tegen Duitscn- land tegen te werken. Ik heb dit slechts ge daan in het bewustzijn van mijn verant- woordelijkheid tegenover het Duitsche volk en voor alles in de hoop, ten slotte toch te komen tot een duurzame ontspanning en misschien de van ons geeischte offers toch te kunnen verminderen. Terwijl nu Duitschland in Moskou plechtig verzekerde, dat de betrokken gebieden, behalve Litauen, buiten elk politiek belangengebied van Duitschland Lagen, werd nog een speciale overeen komst getroffen voor het geval dat he' Engeland zou lukken Polen werkelijk tegen Duitschland in den oorlog te tut- sen. Doch ook hier werd een grens ge steld voor de Duitsche aanspraken, -./elke niet tn verhouding stond tot de prestaties van de Duitsche wapens. De Russische eischen gingen steeds verder DAGORDER VAN HITLER Nationaal-socialisten! De gevolgen van deze. door mijzelf gewenschte en in het belang van het Duitsche volk gesloten verdragen, waren, het bijzonder voor de in de getroffen landen levende Duitschers zeer zwaar. Veel meer dan een half millioen Duitsche volksgenooten, al len kleine boeren, handwerkers en arbeiders, werden bijna op staanden voet gedwongen hun vroegere vaderland te verlaten, teneinde een nieuw regiem te ontloopen, dat hen om te be ginnen, met grenzenlooze ellende bedreigde en vroeg of laat geheel zou uitroeien. Toch zijn nog duizenden Duitschers verdwenen. Het was niet mogelijk iets van hun lot of van hun ver blijfplaats te ontdekken. Onder hen bevinden zich alleen reeds meer dan 160 mannen van Duitsche nationaliteit Be heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moest, want het was toch mijn wensch een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeenkomst met dezen staat tot stand te brengen. Reeds tijdens onzen opmarsch in Polen maakten de Sowj et-machthebbers plotse ling, in tegenstelling met het verdrag, ook aanspraken op Litauen. Het Duitsche Rijk heeft nooit de bedoeling gehad Litauen te bezetten en heeft dan ook niet alleen geen dergelijken eisch aan de Litausche regee ring gesteld, doch in tegendeel het verlan gen van de Litausche regeering, Duitsche troepen naar Litauen te zenden, afgewe zen, aangezien dit niet overeenkwam met de bedoelingen van de Duitsche politiek Toch heb ik mij in deze nieuwe Russische eischen geschikt Dit was evenwel slechts het begin van steeds nieuwe afpersingen, welke steeds werden herhaald De overwinning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten was \jOor mij opnieuw aanleiding een vredesaan bod te doen aan de Westelijke mogendheden. Door de internationale en joodsche .oorlogsop hitsers werd dit van de hand gewezen. De re den van deze weigering vond reeds toen zijn oorzaak in het feit dat Engeland nog steeds hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitsch land te kunnen mobiliseeren, met insluiting van den Balkan en de Sowj et-Unie. Derhalve besloot men in Londen mister Cripps als ambassadeur naar Moskou te zen den. Hij kreeg de duidelijke opdracht onder alle omstandigheden de betrekkingen tus- schen Engeland en Sowjet-Rusland opnieuw aan te knoopen en in Engelschen zin te ont wikkelen. Over den vooruitgang van deze mis sie gaf de Britsche pers berichten, zoolang zij niet om taktische redenen tót zwijgen ge noopt was. In den herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 lieten zich werkelijk de eerste ge volgen bemerken. Terwijl Rusland zien ge reed maakte niet alleen Finland, doch ook de Oostzeestaten militair onder zijn juk te bren gen, motiveerde het dit optreden plotseling met de even leugenachtige als belachelijke bewering, dat het deze landen moest bescher men tegen een bedreiging, of deze bedreiging moest voorkomen worden. Hiermede werd alleen Duitschland be doeld, want geen andere macht zou in het Oostzeegebied kunnen binnendringen, of daar oorlog voeren. Toch moest ik zwij gen, de machthebbers in het Kreml gingen even onmiddellijk verder Terwijl Duitsch land in het voorjaar van 1940 zijn strijd krachten in den zin van het zoogenaamde verdrag van vriendschap ver van de Oos telijke grenzen terugtrok, ja zelfs dit ge bied voor een groot deel geheel van Duitsche troepen ontblootte, begon reeds in dezen tijd de opmarsch van de Russi sche strijdkrachten in een mate, welke slechts kon worden opgevat als een be wuste bedreiging tegen Duitschland. Volgens een destijds door Molotow per soonlijk afgelegde verklaring bevonden zich reeds in het voorjaar van 1940 22 Russische divisies alleen in de Oostzeelanden. Aange zien de Russische regeering zelf steeds be weerde, dat zij door de bevolking van deze landen zelf was geroepen, kon het doel van hun aanwezigheid daar slechts een demon stratie tegen Duitschland zijn. Duitschland neemt maatregelen Terwijl u ^nze soldaten v- Mei 1940 af de Fransch-Britsche macht in het Westen hadden gebroken, werd de Rus sische opmarsch evenwel in een steeds dreigender mate voortgezet. Van Augustus 1940 af meende ik derhalve, dat het in het belang van het Rijk niet meer te ver antwoorden was, onze, reeds zoo dikwijls verwoeste Oostelijke provincies, onbe schermd te laten tegen dezen geweldigen opmarsch van bolsjewistische divisies. Hiermede ontstond, wat de Britsch- Sowjet-Russische samenwerking beoogde, namelijk het binden van zoo sterke Duit sche krachten in het Oosten, dat vooral in de lucht, een radicaal beëindigen den oorlog in het Westen voor de Duit sche leiding niet meer te verantwoorden was. Dit was niet alleen het doel van de Britsche. doch ook van de Sowjet-Russi sche politiek, want zoowel Engeland als De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft op 22 Juni een dagorder tot de soldaten van het Oostelijke front gericht, waarin hij de feiten constateert, waarvan hij ook in zijn oproep aan het Duitsche volk gewag heeft gemaakt. De dagorder besluit met de volgende woorden: „Duitsche soldaten, hiermede aanvaardt gij een harden en verantwoor delijken strijd. Want het lot van Europa, de toekomst van het Duitsche rijk, het bestaan van ons volk liggen thans alleen in uw hand. Moge God ons allen in dezen strijd bijstaan." Sowjet-Rusland hebben het doel den oorlog zoolang mogelijk te laten duren, ten einde geheel Europa te verzwakken en in een steeds grooter onmacht te storten. De dreigende aanval van Rusland tegen Roemenië moest ten leste slechts dienen een belangrijke basis niet alleen voor Duitschland, doch ook voor het geheele oeconomische leven van Europa, in handen te krijgen of toch ten minste te vernielen. Juist het Duitsche rijk heeft sedert het jaar 1933 met oneindig geduld getracht de staten in het Zuid-Oosten van Europa als handelspartners te winnen. Wij had den derhalve ook het hoogste belang bij hun inwendige staatkundige consolidatie en órde. De inval van Rusland in Roe menië, de koppeling van Griekenland aan Engeland dreigden ook deze gebie den binnen korten tijd tot een algemeen oorlogstooneel te maken. Tegen onze beginselen en gewoonten in heb ik op dringend verzoek van de toen malige Roemeensche regeering, die zelf schuld droeg aan dezen gang van zaken, den raad gegeven om des vredes wille toe te geven aan de Russische afpersing en Bessarabië af te staan. De Roemeensche regeering meende evenwel, dit slechts voor haar eigen volk te kunnen verantwoorden, als Duitschland en Italië tenminste als schadevergoeding daarvoor een garantie zouden geven, dat aan het resteerende grondgebied van Roemenië niet meer kon worden getornd. Met bezwaard hart heb ik dit gedaan. Vooral reeds daarom: als het Duitsche rijk een garantie geeft, beteekent dit dat het daarvoor ook instaat. Wij zijn Engelschen noch Joden. Zoo meende ik nog op het laatste oogenblik den vrede in dit gebied te hebben gediend, al had ik dan zelf ook een zware verplichting op mij genomen. Molotow's bezoek aan Berlijn Om deze problemen definitief op te lossen, en tevens duidelijk te kunnen vaststellen, wat het standpunt van Rusland tegenover Duitschland was, benevens onder den druk van de steeds krachtiger mobilisatie aan onze Oostelijke grens heb ik den heer Molotow uitgenoodigd te Berlijn te komen. De Russische minister van buitenlandsche zaken wenschte nu op heldering van. respectievelijk een toestemmend antwoord van Duitsch land op de volgende vier vragen: 1. Zou de Duitsche garantie aan Roe menië in het geval van een Russischen in val in Roemenië ook tegen Sowjet-Rus land gelden? Mijn antwoord: De Duitsche garantie is algemeen en verplicht ons onvoorwaarde lijk. Maar Rusland, aldus vervolgde ik, heeft ons nooit verklaard, dat het behalve Bessarabië, nog eenigerlei belangen in Roemenië bezat. Reeds de bezetting van het Noordelijke deel van de Boekowina maakte inbreuk op deze verzekering. Ik meende derhalve niet. dat Rusland thans plotseling nog bedoelingen van verdere strekking tegen Roemenië kon hebben. (Zie i vervolg pag. 2) Russen zou moeten afstaan. Eveneens wenschte het de Duitsche positie in het hooge Noorden te verzwakken, door de aflossing van Duitsche troepen in Noord-Noorwegen tegen te gaan. Uit dit korte overzicht ziet men, dat Moskou zijn batterijen als het ware demaskeerde; het Duitsche rijk moest zich op nieuwen strijd bereid houden. Grensschendingen zoowel in Roemenië als de Oost-Duitsche gebieden heb ben thans Berlijn ertoe genoopt den teerling te werpen. Duitschland is een nieuwen oor log ingegaan, welke wederom zware eischen aan zijn weermacht zal stellen, doch door het gevoerde politieke beleid wordt het voor dezen eisch gesteld op een moment dat het naar het Westen en Zuid-Oosten door on geëvenaarde wapensuccessen lucht beeft ge kregen. Vergelijkt men de huidige situatie met die van 19141918 dan springt zulks aanstonds in het oog. De ontwikkeling der Duitsch-Russische verhoudingen De gistermorgen door dr. Goebbels voor de microfoon voorgelezen oproep van Adolf Hitler tot het Duitsche volk heeft als het ware een voorhang vaneen gereten en een achtergrond onthuld, van welks bestaan on getwijfeld slechts de zeer intiem ingewijden wisten, namelijk den waren aard van de Duitsch-Sowj et-Russische verhoudingen, ge lijk deze zich sinds Augustus 1939 hebben ontwikkeld. Van dezen ontwikkelingsgang heeft de Duitsche minister van buitenland sche zaken Von Ribbentrop bovendien voor de persvertegenwoordigers te Berlijn een uit voerig exposé gegeven. De diplomatieke voe- lingname tusschen Berlijn en Moskou, in dien zomer van '39, die van Duitsche zijde werd geëntameerd, had ten doel een nieuwen Europeeschen oorlog uit te schakelen, en bovendien een waarborg te scheppen, dat twee volken die vanouds op voet van vriendschap hadden geleefd, hun levensbehoeften zouden kunnen beveiligen. Tevens leken hierdoor voorwaarden in het leven te kunnen worden geroepen, waardoor aan de methode van politieke ondermijning van andere volken een einde zou worden gemaakt Men zal zich herinneren dat als gevolg van deze eerste Duitsch-Russische bespre kingen op 23 Augustus een niet-aanvalspact tot stand kwam, zeer spoedig, reeds op 28 September, door een grens- en vriendschaps overeenkomst tusschen beide staten gevolgd. Gepaard hieraan ging een onderlinge afba kening der invloedssferen, waarbij Duitsch land afzag van zyn belangen in Finland, Letland, Estland, Litauen en Bessarabië. Ge lijk de Führer in zijn zooeven genoemde proclamatie onderstreepte, beteekende deze overeenkomst voor Duitschland een zwaar offer, een bittere en zware stap. Immers, meer dan een half millioen Duitschers werd hierdoor genoopt, zijn ouden vestigingsbodem té verlaten teneinde een regiem te ontloopen hetwelk hen met grenzelooze ellende be dreigde. Men ging hiertoe slechts over in de hoop op deze manier een nieuwe Britsche tegen het Duitsche rijk gerichte omsinge lingspoging te verijdelen, teneinde tot een duurzame ontspanning te geraken en wel licht toch nog de van Duitschland geëischte offers te kunnen verminderen. In bedoelde verdragen was eveneens vast gelegd, op wensch der Sowjet-regeering, dat een deel van den Poolschen staat tot aan de lijn Narèw-Boeg-San, bij de Sowjet-Unie zou worden ingelijfd." Reeds tijdens den Duitschen opmarsch in Polen kwamen de Sowj et-machthebbers met nieuwe eischen, doordat zij aanspraken op Litauen lieten gelden. Het Groot-Duitsche Rijk, hetwelk door den strijd die gevoerd moesten worden was gebonden, heeft deze nieuwe eischen toen ingewilligd. Van de om standigheid, dat een nieuw Duitsch vredes aanbod aan de Westelijke mogendheden werd afgewezen, en de worsteling om de Duitsche vrijheid zich hierdoor verlengde, hebben de Sowjetmachthebbers vervolgens gebruik ge maakt tot het plegen van steeds nieuwe af persingen. Het werd Berlijn duidelijk dat Groot-Brittannië hierin de hand had; de nieuwe Britsche ambassadeur bfj het Kreml, Cripps, bleek odracht te hebben nieuwe be trekkingen tusschen Engeland en Sowjet- Rusland aan te knoopen en tot ontwikkeling te brengen. In den herfst van 1939 en het voorjaar van 1940 was daarvan het resultaat, dat Rusland poogde Finland onder zijn juk te brengen, evenals de Oostzeestaten, onder voorwendsel, dat het deze landen moest beschermen tegen een bedreiging, die gelijk uit de geopolitieke situatie voortvloeide alleen van Duitschland kon komen. Terwijl Duitschland om zyn vre- desbedoelingen duidelijk te toonen, zyn strijd krachten van zijn oostelijke grenzen terugtrok begon reeds een Russische opmarsch die als een bewuste bedreiging tegen ■Duitschland moest worden opgevat Duitschlands snelle overwinningen in het Westen, waardoor het de geheele kust van Narvik tot Biarritz als uitvalsstellingen tegen Engeland in bezit kon nemen, hebben ver moedelijk een streep door de Russische be rekeningen getrokken en Moskou tot de over tuiging gebracht, dat het minder tijd had, zijn geheime machinaties te voltooien, dan het aanvankelijk had gemeend. Van Augustus 1940 af nam toen het Duitsche opperbevel maatregelen om de Duitsche oostelijke provin cies tegen de Russchische bedreigingen te be veiligen. Rusland's actie strekte zich vervolgens tot de Balkanlanden uit De Russen maakten zich niet slechts van Bessarabië meester, doch eveneens van een deel der Boekowina. Slechts een Duitsche garantiebelofte aan Antonescu kon hier het uitbreken van een nieuwen oor log verijdelen. In den Zuid-Slavischen staats greep hadden, naast de Britten, de Russen eveneens de hand, doch wederom was het te danken aan de groote paraatheid der Duit sche legerleiding dat ook deze nieuwe oorlog zoo overrompelend snel tot een beslissing kon worden gebracht dat het Britsch-Rus- sische doel het vormen van een nieuw anti- Duitsch front, ook hier kon worden verijdeld. Onder den druk der steeds krachtiger Russische mobilisatie verzocht de Führer ten slotte Molotow, naar Berlijn te komen, ten einde tot een opheldering te geraken. De toen geuite Russische wenschen onthulden tenvolle de Russische bedoelingen. Rusland liet zoowel blijken van oogmerken tegen Roe menië en Bulgarije als tegen Turkije, hetwelk bases aan Bosporus en Dardanellen aan de (Vervolg op de 5e kolom)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1