I «IV m SI 19 m pi ZATERDAG 21 JUNI 194T Wanneer men de fotoserie van links naar rechts volgt, ziet men het beschreven geval in beeld gebracht: de ontdekking van een clandestien vervoerd kalf op een wagen wijst den weg naar de clandestiene slagerij. Men zal moeten toegeven, dat wat de politie daar aantrof, toestanden zijn, die iedere beschrijving tarten. Ditmaal slaagde de politie erin om de schuldigen, ware vijanden van de volksgemeenschap, onschadelijk te maken. Men gruwt bij de gedachte, dat dergelijke dingen zich echter nog d blijven herhalen. Het is ieders dure plicht aan de onderdrukking ervan mee te v zooveel hij kan. Al dadelijk door zich van het koopen van clandestien geslacht ten eenenmale te onthouden. Maar het belang van de zaak overtreft dat van d« ticulier nog verre: het is een waar volksbelang, dat ieders zorg vereischt. Rotterdamsche Verzekering-Societeiten Verzekerd bedrag thans 452.96 (vor. j. 446.03) millioen De directie van de Levensverzekering- Wij. Rotterdamsche Verzekering-Societeiten (R.V.S.) schrijft in haar verslag over 1940 onder meer het volgende: In het N ederlandsche bedrijf is het verzekerd bedrag toegenomen met 3,347,700. In België waar de des- organiseerende invloed van de oorlogs dagen op het oeconomische leven zich veel sterker en langduriger deed ge voelen dan in Nederland, nam hét ver zekerd bedrag af met frs. 4.7U4.700. Niettemin was in totaal het bedrag der vfyvallf>TL_a rr^-kerirififyi - ls»«>r_-daxiin tijdstip, door afkoop omzetting en andere oor' zaken werd 27.383,010. door herleiding vreemde munt 1,135,564 afgevoerd; totaal 28,518,964, tegen totaal ,1 1Q3° ders heeft de jaarstukken goedgekeurd en be sloten het winsisaido ad 1,016,794 (392,225) als volgt te verdeelen: extra resei ve 360,600 (183,834), reserve voor afschrijv 9959 (38,169», te reserveeren voor wiuribo1 f 125 000 -(aandeelhouders 5 (onv.) pet over .15.331,881) en de stand 452.962.988 (446.030,613) als volgt te splitser 131.693,796 f127.251.486) 321.269.192 (318.770 127j Op 31 December 1940 v bedrijf verzekerd 433.96 (vor. j. 438.670,461) en bc 113.798). dan 3% pet. (ever beleggingen in 1940 rente bedraagt 4.20 (4.18 De prem icres er bedrijf bedraagt per 87,268,392 (82,907,894). kend op e "ij enrentevoet op het oude pen dering naar uei gaauiuis-Br-Brm toesta»dJ_ was;" vaqachXendi bevredigend. No aandeelhou- enkele andere personen, die bedwelmi waren geraakt, kwamen na eenigen tijd bij en waren vrij spoedig hersteld. Het gebeurde heeft te Best diepen indruk gemaakt, vooral omdat de beide mannen het slachtoffer zijn ge worden van' hun ijver om hun in nood ge kte kameraden te redden. Brand in een gebakfabriek te Amersfoort Gisternacht omstreeks 2 uur ontdekte de nachtwaker Van Doorn brand in een gebak- fabriek aan 'net Smalle Pad té Amersfoort. Hij maakte alarm en terstond rukte de brand weer uit met volledig materieel. Onder leiding van den commandant van Haselen werd het, vuur, dat groote afmetin gen aannam, krachtig bestreden. De brand was. naar gebleken is, ontstaan in de nabij heid van de koekbakkerij bij de ovens. De vlammen vonden hier blijkbaar gretig -voed sel en sloegen over op de pakinrichting, waar veel papier en ander licht ontvlambaar mate riaal aanwezig was. -Aangewakkerd door den Noordoosten wind nam de brand in korten tijd groote afmetingen aan, zoodat de vlam men in verren omtrek zichtbaar waren. Met talrijke stralen op de waterleiding en met motorspuiten van de brandweer van den luchtbeschermingsdienst en van de spoorwe gen werd het vuur van alle-kanten krachtig bestreden. Omstreeks drie uur ontplofte met een hevigen knal een in de fabriek aanwezige groote flesch ammoniak. Gelukkig gebeurden hierbij geenpersoonlijke ongelukken. Behalve het nieuwe gedeelte aan. de Koppelpoortzijde, is de fabriek nagenoeg geheel uitgebrand. Door snel ingrijpen gelukte het, uit de kan toorgebouwen eenige waarderijke papieren te redden. Gp het terrein van den brand wa ren aanwezig: de.loco-burgemeester, de heer Noorderwier, de commissaris van politie, de irecteur der gemeentebedrijven en later de districtsinspecteur van het brandweerwezen voor de provincies Noord-Holland en Utrecht, j e ^r?!^e-van-4e -fabriek-is tegen brand-. I bédryfsscha'de verzekerd.' De bestrijding van ratten in Westfriesland Bevredigende resultaten. Uit het thans verschenen rapport van de commissie voor de rattenbestrijding in West friesland blijkt, dat de bestrijding van de huisrat zeer doeltreffend is geweest. Die van de woelrat had beter kunnen zijn. De bestrijding werd op IS Februari van dit jaar aangevangen en heeft ongeveer drie weken geduurd. De bestrijding werd ter hand genomen in 18 gemeenten gelegen in den driehoek Hoorn- Medemblik-Enkhuizen. In deze gemeenten staan ongeveer 9200 huizen, die werden ge rangschikt naar het aantal boerderijen, bur gerhuizen, tuinbouwbedrijven, schuren, enz. Het aantal ha. land dat bewerkt moest worden werd geschat op 8800. Om dit gebied te be werken waren noodig .voor de huizen 300 en voor het land 900 personen.'In elke gemeente werd de medewerking belangeloos verleend. Om eenig idee te geven van de omvangrijk heid der werkzaamheden diene, dat de heer J. Veerman te Midwoud, die in iedere ge meente persoonlijk een onderzoek moest in stellen, hiervoor ongeveer 13 dagen dag in dag uit werkzaam is geweest Mede door de groote medewerking van de Rijksseruminrichting te Rotterdam kon op 19 Februari worden aangevangen. Niet minder dan 375,000 pakjes met bestrijdingsmiddelen werden klaargemaakt en uitgelegd. Het resultaat is voor het eerste jaar be vredigend en dit komt vooral omdat er op zeer veel plaatsen serieus is gewerkt. De weinig bemoedigende resultaten op een enkele plaats worden o. m. geweten aan de omstandig heid, dat men nog geen ervaring heeft opge daan om de woelrat, die in het veld huist, op te sporen. Uit vele rapporten is gebleken, dat in vele plaatsen wel twee, drie of meer keeren ratten- middel is neergelegd en dat zelfs dan de ratten nog niet weg waren. Men mag hieruit natuur lijk niet concludeeren, dat het bestrijden niet soed is gewe.it. Er blijken op sommige plaatsen onnoemelijk veel ratten te huizen. Op één terrein werden op één dag 250 pakjes uitgelegd, den volgenden dag waren er nog zeven over. Een andere plaats werd vijf maal intensief bewerkt en toen bleek, öfft zesde keer noodzakelijk was. Nog dezen zomer moet de nab< plaats vinden en in den a.s. wint wederom een algemeene actie op to' den gezet, indien mogelijk meer u naar het westen. Bonnen achtergehouden ambtenaren van den distrib dienst De politie te Bussum ontdekte eenig geleden een fraude met distrihnlijpi Hangende het onderzoek konden echt mededeelingen hieromtrent worden ge^ Thans vernemen wij hierover het Het betreft hier twee los van elkaar^ gevallen waarbij ambtenaren van defapft. van sociale zaken en den distributiedif" 5 betrokken. Een der'op arbeidscontract ambtenaren van 'den dienst van sociak had tot taak bonnen in ontvangst te nei(B ondersteunden, die in aanmerking kwan ai levensmiddelen, welke door den die SS sociale zaken verstrekt werden DezeP^- moest de ambtenaar inleveren, opgeaa» vellen, bij den distributiedienst. De arr^ij heeft echter kans gezien regelmatig achter le houden, die hij van de oppl; afweekte. Hij verkocht ze daarna aaj'JP eveneens op arbeidscontract werkende' naren van sociale zaken, die hiervoor klanten hadden De drie personen zijn. steerd en aan den officier van justitie geven. De politie kwam echter een tweede het spoor. Een amutenaar van den distributiedi«j belast was met de uitgifte van bonne} kans gezien honderenden boter-, vet- e: bonnen achter te houden, welke hij aan een ambtenaar van sociale zaken DÏ hiermede handel drijven en gebrüikte vo vrijen tijd om de bonden te verkoop ingezetenen van Bussum, Hïlversu» Amsterdam. Ook deze twee ambtenaren zijn gearr en naar Amsterdam overgebracht. Alle ben een volledige bekentenis afgeleg" onderzoek duurt voort. Bij eenig nadenken zal ieder mensch bij het zien van bijgaande serie foto's, welke ons van officieele zijde bereikte, ervan worden over tuigd, dat wanneer er zoo met de hygiëne gespot wordt, niet alleen de voedselvoorziening gevaar loopt, doch ook de hygiëne op ernstige wijze wordt aangetast. (Foto's: Kok-StapO- CLANDESTIEN SLACHTEN EEN VOLKSGEVAAR! Helpt den sluikhandel en het clandestiene slachten bestrijden Dit zijn de oorzaken, die een geregelde voedselvoorziening van de Nederlandsche bevolking in gevaar brengen. Een deel van de bevolking, uit den aard der zaak vooral de beter gesitueerden, maken het deze ongure elementen nog mogelijk, hun duistere practijken voort te zetten. Wanneer een ieder in den strijd tegen deze volksvijandige elementen meewerkt, helpt hij een rechtvaardige en voor ieder voldoende verdeeling van levensmiddelen verzekeren. De laatste weken zijn herhaaldelijk berich ten in de dagbladen verschenen, waaruit op te maken viel, dat het euvel van clandestiene slachten een grooten omvang heeft aange nomen. Zonder publiek, zonder afnemers zou i't geheime slachten, dat uiteraard alleen door ongure elementen bedreven wordt, niet be staan. Een fatsoenlijk slager, die zich van zijn plicht ten opzichte van zijn beroep cn ten opzichte van de gemeenschap bewust is, blijft met zijn handen van dergelijke prak tijken af. Het publiek, de afnemers van het clandestien geslachte vleesch, zijn in meer dan een opzicht de bedrogenen. In de eerste plaats moeten 'ij voor het clandestien geslachte vleesch heel wat meer betalen, dan normaal. En dit terwijl het vleesch van lagere kwaliteit^ is en de slachtkost engeringer zijn. Voorts weet het publiek niet, onder welke onhygiënische en alle begrippen van volks gezondheid tergende omstandigheden zulk een geheime slagerij werkt. Een dezer dagen heeft men nog eens weer een ontstellend inzicht in zplk een clandestiene slagerij gekregen. De politie ontdekte op een wagen clandestien vervoerd- vee. Men kwam er achter, welke de plaats van bestemming was. De geheime slage rij bevond zich in een primitieve loods. Temid den van alle mogelijke vuiligheid, wagensmeer, poetskatoen enz. trof men versch geslacht vleesch aan. De resten, beenderen en afval, lagen overal in het rond op den grond, op een stuk boomstam en een hoopje steenen. Wan neer de politie niet tijdig tusschenbeide ge komen v/as, zouden zij, naar grif erkend werd, Helpt allen mede den clandestienen handel te bestrijden nog tot gehakt en worst verwerkt zijn. Ner gens was een kraan of een spoelbak in de buurt. De messen, waarmee men de dieren ge slacht had, waren nog bedekt met geronnen bloed, waarover tallooze vliegen gonsden.... Doch dit was nog niet alles. De onverlaten, die dergelijke aanslagen op hun medemenschen plegen, hadden in de geheime slagerij ook nog jong vee gestald. Een schaap at van hooi, dat met bloed besmeurd was. Een schouderstuk van een pasgeslacht kalf lag op den grond naast het vuil van het etende schaap In een anderen hoek van de loods stond een jong kaalf. Het is duidelijk, dat van een slachtén onder dergelijke technisch ongunstige omstandig heden nauwelijks sprake kan zijn. Het is geen slachten meer, maar regelrechte dierenmis handeling, waartegen het gemoed in opstand komt, zooals het walgt bij de gedachte, dat menschen van zulk vuiligheid leven. Daarbij bedenke men, dat door het drijven van handel, in clandestien geslacht vleesch, de normale voedselvoorziening der bevolking ern stig in gevaar gebracht wordt. Het zijn de clandestiene slagerijen, die er schuld aan hebben dat de huisvrouwen uren in de rij moeten staan bij de bonafide handelaren in de steden. Zulke slagerijen zijn er schuld aan, dat vleeschvergiftiging en alle mogelijke ziekten optrêden, zooals helaas reeds verschillende malen geconstateerd werd. Ongekeurd wordt dit vleesch aan de markt gebracht. Het is duide lijk, dat de gevolgen niet kunnen uitblijven. Het algemeen belang eischt, dat het euvel van dezen smokkelhandel in clandestien vleesch uitgeroeid wordt. Er is maar één leus:

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8