Radioprogramma DAG 16 JUNI 1941 r*B. 9 bf fe 's-Gravenhage istant neergeschoten en gedood Rotterdamschen politie- in hooger beroep vier sanden geëischt itshof te 's Gravenhage heeft Ier presidium van mr. Van t hooger beroep van den Justitie te Rotterdam be- n den thans 47-jarigen agent B. te Rotterdam, wien ten d „dat hij op of omstreeks 12 aar hoogst ondoordacht, roeke- irdig en onvoorzichtig een of heeft gelost uit een geladen richting van het lichaam van jx, tengevolge waarvan deze srleden". amsche rechtbank had bij von- April 1941 den verdachte ont- tchtsvervolging, daar zij het feit doch niet strafbaar oordeelde, van art. 3 van de schietvoor- politieambtenaren, van justitie had een maand ischt. Het getuigenverhoor etuige werd gehoord de agent D. ie met den verdachte de beide egleiade. Onderweg kwamen uit >p twee mannen te voorschijn. De hadden den indruk, dat die man anten wilden verlossen. De beide noesten met de handen op den laar de arrestant F. bracht zijn foren. Verdachte B loste toen een sschot én toen dat niet hielp de beenen van F. ir-generaal wees er op, dat, wan- eenen geschoten wordt, men niet rraakt kan worden. Zoowel F. als stant D. zijn in den rug getroffen 1 o.m. gehoord P. D„ fabrikant te e tegelijk met het slachtoffer F. werd. Hij werd door militairen uit Dit geschiedde, naar deze ver lat hij N.S.B.'er was. Getuige kan f F. zijn handen van den rug nam. hij geen waarschuwingsschot ge- jetuige heeft niet gezien, dat er op de arrestanten toekwamen Hij choten gehoord. Het requisitoir jur-generaal, mr. van Genechten, emend, begon met te zeggen, dat woon is, dat de procureur-generaal zaken optreedt. Wanneer dit hier n is dat omdat de hoogste belangen ,^^—volk hierbij betrokken zijn, al is de .^^Sijnbaar betrekkelijk onbelangrijk volksbelang vloeit hieruit voort, HNRrste in hooger beroep behandelde pn van de gevallen waarin onschul- ^^nooten tijdens den oorlog zijn ge- i^^Bndere Nederlanders, alleen ornaat Ia socialist waren. Het is, in het be lt en staat, hoog tijd, dat er in deze /den recht wordt gedaan. Immers, lijn deze volksgenooten onschuldig r zij worden na hun dood daaren- }Q f/,asterd. In dit land heeft een syste- >9" *ts door onverantwoordelijke krin- ?had, lastertaal, dat de N.S.B. land- ndeltJ gepleegd, dat NSB.-ers geschoten Nederlandsche soldaten, hetzij blicaties is voorgekomen. Waar er ..idijg geschied, hetzij aan de zijde van zij aan de zijde van officieren, die ■gn een dapper strijdend leger op de wijze hun plicht verzaken, of het jn of niet, het openbaar ministerie I \jolgen en de Nederlandsche rechter- "zal hen veroordeelen. Wie door be- e a «unde feiten bekend kan maken, hij ^1 (bevangen en onbeschroomd te onzer 1 r wie. zooals met velen het geval is, Iefoo^een politieke haat, op geniepige i het Nederlandsche volk t !J..Wan nel iNeoe IQUche vaderland tot de zaak zelf wees mr. van als krop, dat door het getuigenverhoor ist te staan, dat de luitenant de V., ne vrachtauto's uit het Oosten het Noorden moest overbrengen, gekomen in de Noordmolenstraat door burgers erop gewezen werd dat op zijn colonne was ge schoten. Hij zelf had daarvan niet gemerkt, de burgers zegden hem daarenboven dat er een soldaat geheel alleen een huis was binnenge gaan waar „gevaarlijke N.S.B.-ers" waren. Hij liet zijn colonne stilhouden en begaf zich in het aangeduide perceel, waarin een winkel in schilderijen was gevestigd, (zaak van D.). Hij trof in de daarbijbehoorende woning een hem onbekenden soldaat, die, zooals hij begreep, den bewoner reeds had aangezegd dat hij zich moest aankleeden. Zonder dat hij een gesprek had gevoerd met den soldaat, zeide hij, doelende op den burger, „neem hein maar mee". H ging af op de mede- deelingen van de burgers en hij was ln de ver onderstelling. dat de soldaat in de woning van bedoelden man is gegaan, nadat hij ook soort gelijke mededeelingen had gekregen. Buiten gekomen met den man uit den schilderijenwin kel, zeide de soldaat tegen hem: „Nu moeten wij daar nog naar toe, dat is ook een N.S.B.-er en die is er ook bij betrokken". Hij volgde den soldaat en samen gingen zij in een tegenover den schilderijenwinkel gelegen hoedenzaak Het is voldoende zijn verhaal te hooren aldus de procureur-generaal om te beseffen op wel ke onverantwoordelijke en schandelijke wijze er hier tegen behoorlijke burgers is opgetreden. Zonder eenige controle, zonder zelfs schoten te hebben gehoord, zonder zelfs een gesprek met de burgers te voeren, werden deze twee on schuld igen gearresteerd. Het waren immers maar N.S.B.-ers. Om hen te fouilleeren, daartoe had do luitenant, die zelf zooveel tijd had om, terwijl zijn colonne stilstond twee huizen bin nen 'e gaan. geen gelegenheid. Farinaux en D. werden overgeleverd aan de politie. Ook deze fouilleerde hen niet. De twee agenten gelastten hen voor hen uit te loopen met de handen op den rug. Toen schijnt er op zeker oogenblik pu bliek in de richting van dit groepje te hebben geloopen. De heer Farinaux had toen het ongeluk, waar schijnlijk uit zenuwachtigheid, zijn handen naar voren te brengen. B. heeft toen onmiddellijk op hem gevuurd, twee schoten op hem lossende waarvan ten minste een hem doodelijk trof. Spr. oefende voorts critiek op het politie onderzoek, dat in het begin werd ingesteld. Hij noemde het een wonder, dat de schuld van den verdachte nog kon komen vast te staan. Spr. kon niet meegaan met het betoog van de rechtbank waar deze zegt: „Farinaux en D. waren aan verdachte en zijn collega, als men- schen, die voor de militaire macht gevaar op leverden in een stad, waar telkens uit huizen geschoten werd door bur gers, aangewezen en ter overbrenging naar een politiepost overgegeven." Waar zijn de bewijzen dat telkens uit huizen geschoten werd door burgers? Waarom wor den deze burgers, aldus spr. die uit hui zen öp militairen geschoten hebben dan niet vervolgd? Ik heb alle gevallen waarin beweerd werd dat er door burgers op soldaten gescho ten is zooveel mogelijk laten onderzoeken. Er zijn in geen enkel geval iets anders dan laster lijke of door grootspraak of vreesachtigheid ingegeven verhalen overgebleven. Hetgeen hier gebeurd is, is een klassiek voorbeeld van een dergelijk verhaal. Op het looze gerucht van een aantal burgers worden twee volksgenooten met ruw geweld uit hun huis gesleept. Er wordt niet naar wapens ge zocht, zij worden niet verhoord, zij worden niet gefouilleerd, maar één hunner wordt als een stuk wild neergeveld. Ik wil de schuld van verdachte niet grooter maken dan zij is. Hij is niet de grootste schuldige in dit opzicht Veel schuldiger is de getuige de V., die zonder zich ook maar eenigszins van de waarheid van het gerucht te overtuigen op mededeeling van schieten, dat hij zelf niet gehoord heeft, met verwaarloozing van zijn eigenlijke militaire taak, zonder huiszoeking, zonder verhoor, zon der fouilleeren deze twee menschen aan de politie overlevert. Ik heb er reeds op gewezen, hij zal de verantwoordelijkheid van zijn daden moeten dragen en ik zal ook zijn vervolging gelasten. Spr. wilde ten volle rekening houden met de grootere schuld van anderen maar anderzijds moet er rekening worden ge houden met het ontzaglijke leed dat hier veroorzaakt is. Een man in de kracht van zijn leven is als een dier gedood. Een jonge vrouw blijft onverzorgd achter. Want ook de commissie die haar mate- rieele schade moest vergoeden is daarby zoo schriel mogelyk te werk gegaan. De kinderen missen hun vader. Dit alles mag niet worden vergeten. Rekening houdende met dit alles requireerde spr. tegen verdachte een gevangenisstraf van vier maanden, met vernietiging van het vonnis der rechtbank. Het pleidooi Mr. K. W. Zieleman, als verdediger optre dende, vroeg zich af, hoe de procureur-generaal gemeend heeft het Juridisch bewijs tegen dezen verdachte te moeten leveren. Het requisitoir was er meer één tegen getuige de V. dan tegen den verdachte. In de eerste plaats pleitte spr. vrijspraak, subsidiair bevestiging van het vonnis. Hij wees er op, dat het er bij den verd. niet om ging, dat de arrestanten N.S.B.-'ers waren. Voor den politieman waren zij arres tanten en meer niet. Uit niets is komen vast te staan, dat verd. een vooroordeel had tegen N.S.B.-'ers. Hij zou een niet-N.S.B.-'er evenzoo behandeld hebben. Op zeer goede gronden mag pl. concludeeren, dat de beide mannen, die op de arrestanten afkwamen, er wel ge weest zijn, al heeft getuige D. die dan ook niet gezien. De politieman, die de arrestanten overbracht, volgde daarmede slechts een amb telijk bevel op. Luitenant de V. had immers de arrestanten overgegeven. De eisch, dat de politie, toen zij de mannen overkreeg, nog had moeten fouilleeren, gaat te ver, gezien de op windende stemming, welke toen te Rotterdam heerschte. Bewezen is ook niet, dat de wonden veroorzaakt zijn door kogels van dezen ver-, dachte. Pl. wenschte niemand te belasteren, maar ook de andere agent kan een fout ge maakt hebben, want die heeft ook geschoten. En nog meer schoten zijn gelost, achter de agenten. De verd. moet dus worden vrijge sproken. Zoo het hof geen vrijspraak kan ge ven, dient aangenomen te worden, dat verd. uit noodweer gehandeld heeft. Het vonnis van de rechtbank dient dan te worden bevestigd. Uitspraak 25 Juni. Jongetje verdronken Spelenderwijs in de Maas geraakt Aan den Linker Veerdam te Rotterdam is gisteravond omstreeks half zeven het zes jarig knaapje, W. H. Povinelli, gewoond heb bende in de Rechthuislaan, in de Maas ge vallen en verdronken. Het ventje speelde op een der steigers en kwam hierby te vallen. Voorbijgangers die het ongeluk zagen gebeuren, stelden direct reddingspogingen in het werk, terwijl de politie werd gewaarschuwd. Twee agenten van politie wisten met een dreg den jongen na een kwartier op het droge te brengen, maar hoewel nog eenigen tijd kunsmatige ademhaling werd toegepast, bleken de levens geesten geweken. Het lijkje is naar het Zuider Ziekenhuis overgebracht. GROOTE BRAND TE MAASTRICHT Vrijdagnacht is in de kristalfabrieken van de n.v. Kristal-unie te Maastricht brand uitgebro ken, welke was ontstaan in de magazijnen en oversloeg naar de kristal en glasvoorraden van het bedrijf, die vrijwel geheel vernield zijn. De vier groote koelovens van het bedrijf, een gedeelte van de opslagplaats en een reeks be- drijfskantoren werden eveneens vernield. Het eigenlijke bedrijf werd niet ernstig ge troffen. De schade loopt ver over de honderdduizend gulden. Naar het A.N.P. van de directie verneemt, zal binnenkort het werk in de fabriek groo.tendeels kunnen worden hervat. Voor het personeel, dat niet direct te werk gesteld kan worden, zal een wachtgeldregeling worden getroffen. De fabriek werkte met ongeveer 700 man. Op het terrein van den brand was behalve de plaatselijke autoriteiten, ook de gevolmach tigde van den Rijkscommissaris in Limburg, de heer W. Schmidt, aanwezig. HOUTZAGERIJ UITGEBRAND. Zaterdag *is de houtzagery en -schavery van de aannemersfirma H. W. P. Venroy aan de Citadellaan te 's-Hertogenbosch door een hevigen brand in de asch gelegd. Even voor half zes ontdekte een surveilleerende politie agent en de wacht van den arbeidsdienst, die het nabijgelegen oude kruithuis een magazyn heeft, hevige rookontwikkeling en vlak daar op groote vlammen. De fabriek Is totaal uitgebrand. De sdhade is zeer aanzien. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Het blue- schingswerk werd o.a. by gewoond door burge meester van Lanschot. Zomerkamp journalisten OP HET KASTEEL „DE CANNENBURGH" Op het uit de veertiende eeuw dateerende kasteel „De Cannenburgh", dat een der mooiste bouwwerken uit dien tyd mag den genoemd en dat in al zyn onderdeelen doet spreken van Neerlands roemvolle histo rie, is Zaterdag het eerste zomerkamp voor journalisten, georganiseerd door den Raad van /oorlichting der Nederlandsche pers, zoo wel plechtig als vroolijk ingewijd. Bij hun aankomst hier ten kasteele moeten de tientallen gasten, onder wie vele geno^» digden, vergezeld van hun dames, en verder de 25 persbroeders-zomerkampleiders, welke laatste hier een geheele week zullen ver wijlen, zich gewaand hebben als edellieden uit een roemrucht verleden, in plaats van moderne persridders, van wie in de komende weken telkens een nieuwe ploeg zal versche nen om de oude te vervangen. Het kasteel met zyn natuurschoonè om geving werkt ongetwijfeld bezielend, maar het zou hier toch niet veel meer dan een rustige, prettige modellogeerpartij zyn, in dien niet de kampleider had gezorgd voor een programma, dat klinkt als een volledig klok kenspel. „Waar Maarten van Rossum zijn stoyte plan nen voor rooftochten bedacht, zoo lezen wy in den aanhef van het kampprogramma, waar de diepte van het valluik der ter dood- veroordeelden u den adem zou benemen, waar geheime gangen mysteries van een hard, doch schoon verleden verborgen houden, daarwordt het zomerkamp voor journa listen gehouden". Als eerste genoodigde was de secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, vergezeld door zijn echtgenoote, aanwezig. Verder waren er van dit departement o.a. de heer W. Hulstein, persoonlijk persreferent van den secretaris-generaal, Max Blokijzyi, directeur van het perswezen, N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propa ganda en vervolgens de s.s.-onderschaarleider A. Meyer Schwencke, plaatsvervangend voor zitter van den Raad van voorlichting der Nederlandsche pers, tevens organisatieleider van het kamp, drs. W. Goedthuys, plaatsver vangend voorzitter van het Verbond van Nederlandsche journalisten, W. Learbuch, secretaris van genoemd verbond, K. W. Boek- holt, secretaris van het genootschap „Neder land en Europa" en dr. F. L. Bürsch van de Volksche gemeenschop en conservator van het museum voor oudheden te Leiden, tevens directeur van het Rijksbureau voor oudheid kundig bodemonderzoek, die de leiding heeft bij de in de buurt van het kasteel gehouden wordende opgravingen en tevens daar allen zal rondleiden. Als eere-gast was aanwezig de heer H. J. Sperling, die in de periode, toen de Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers zyn werkzaamheden pas begonnen wes, deze or ganisatie met zyn adviezen terzijde heeft ge staan. Tegen den avond werd een feestelijke openingsmaaltijd gemeenschappelyk genut tigd. De organisatieleider de heer Meyer Schwencke, zeide in zijn welkomstwoord, dat dit geen kamp in den gewonen zin des woords is maar het begin van een meer systematische opleiding van den journalist. Voorts spraken Drs. Goedhuys en de secre taris-generaal Dr. Goedewaagen, welke laatste o.m. de verzekering gaf, dat hij zich met de Journalisten solidair verbonden weet, waarna de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling propaganda van V. en K., in een geestige tafelrede zijn beste verwachtingen uitsprak voor het welslagen van het kamp. De maaltijd werd besloten met een lied, dat voor deze gelegenheid vervaardigd was. Dr. Goedewaagen heeft tijdens het gezellig samenzijn na den maaltijd een voordracht gehouden. Hij zette daarin het volgende uiteen: Wat wij hier in Nederland moeten krijgen, is dit: dat de volksvoorlichter zich niet meer voelt als een vrijbuiter, en enkeling gebon den aan de belangen van een groep of be drijf zonder meer, maar dat hij zich bewust Dinsdag 17 Juni HILVERSUM I 415.5 METER 6.45 Gramofoonmuziek. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Schriftlezing en medi tatie. (Voorbereid door de Christehjke Radio Stichting). 8.25. Gramofoonmuziek. 9.159.25 Voor de huis vrouw). 11.00 Declamatie, 11.20 Piano voordracht en Gramofoonmuziek. 12.00 Musetteorkest „Les Gars de Paris". 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en oeconomische berich- 1.00 Zang met pianobege leiding en gr.pl. 1.30 Sprankelende middag- klanken. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Cyclus: Ons Geloof en ons Werk. Voorbereid door het Vrijz. Prot Kerkcomité). 4.20 Schrammelkwartet en soliste. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. oeconomische berich- 5.15 B.N.O.: Nieuws- oeco- 12.15 Ramblers. nomische en beursbe- 12.45 F^N O.: Nieuws- richten. 5.30 Ensemble Bandi Ba- logh. 8.00 De Lichte Toets. 6.45 Causerie: „Ons Plane tarium". 7.00 B. N. O.: Vragen van den 7.15 Het Aerdenhoutsch Vrouwenkoor, solisten en Omroepstrijkorkest 8.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Spiegel van den dag. 830 Gevarieerd program- 9.15 Gramofoonmuziek. 9 30 Berichten (Engelsch). 9.45 Politiek weekpraatje (opn.). 10.00—10.15 B.N.O.: Engel- sche uitzending: Eco nomie News from Holland. HILVERSUM II 301.5 METER 645 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten. 7.45 Ochtendgymnastiek 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Amabile-sextet mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Gramofoonmuziek. 3 30 Voor de zieken. 4.00 De Goldbergvariaties van Jch. Seb. Bach, causerie met gramo foonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O.: Nieuws- en oeconomische beurs berichten. 5.30 Omroep - Harmonie- Orkest. 610 Gramofoonmuziek. 6.30 U hebt 't gehad op de lagere school. 6 45 De Jeugdsportclub. 7.00 B. N. O.: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Sport en lichamehjke opvoeding voor de 8.00 B. >T O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.40 Nederland voedt zich zelf. Productieslag 1941. 9.55 Avondwyding. (Voor bereid door net Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten. Sluiting. wordt van zijn ambt, als zijnde een openbare werkzaamheid, gebaseerd op vakkundigheid en deskundigheid. Het is noodig, dat de volksvoorlichting uitgroeit tot een eerlijs beroep met-een eenigszins vastomlijnde doel stelling. Hoewel de volksvoorlichting over een ruime ervaring beschikt, is zy, in Ne derland althans nog niet tot een eigenlijke bezinning gekomen. Het beginsel der volksvoorlichting is het werven en winnen van menschen voor een idee. Zy is in ruimen zin „reclame", sug gestie, psychische machtsoefening over een publiek, dat zy winnen wiL De volksvoor lichting is militant, missionair. Zy stelt een bepaald doel en hangt een bepaalde idee aan, waarvoor zy direct de menschen traebt te winnen. Volksvoorlichting is een kunst met een bepaalde methodiek. Deze methodiek is die der tactiek en der tact. Zij kan, ter onder scheiding van de technische en schoone kunst een tactische kunst genoemd worden. Tac tische kunst beoefenen beteekent niet een verloochening van beginselen en een uit hst oog verliezen van het gestelde doel. Integen deel, men kan alleen tactisch zyn, als men zyn beginsel vasthoudt en tegelijkertijd zyn menschelijke stof, die vorm moet krijgen, terdege kent. Het begrip volksvoorlichting heeft ver schillende elementen die slechts met elkaar het juiste verband en de goede werking op leveren, die elementen zyn: het onderhou dende, boeiende, het informatieve, het opinie- vormende. Men mag van den journalist eischen, dat hij geen berichtenmachine, maar een persoonlijkheid is, die met de middelen, die hem ter beschikking staan, anderen tot een positieve wilshouding weet te dwingen. Dit is een zaak van talent en van leer, van tact en van kennis. Er is geen „journal d'information" naast een „journal d'opinion", want elke krant, die dien naam wil dragen zal door haar informatie en voorlichting opinievormend werken. Er is dan ook geen neutrale voorlichting, maar alleen een strijd bare, die aanhangers weet te werven. Met dit practische doel voor oogen werkt de volksvoorlichting in de vormen van red^, beeld en geschrift. De rede is het gesproken woord, tot de massa gericht, hetzij natuur- ïyk hetzy bemiddeld door de techniek. Het »n ramp voor onze maatschappy( dat de redenaarskunst niet meer als kunst gevoeM wordt en dat handboeken en leerscholen op dit gebied verdwenen zijn. De nieuwe orda der maatschappy stelt eischen op dit gebied. Het beeld kan zyn statisch als de foto of dynamisch als de film. Het kan een muui- plakkaat zijn of een courantenreclame, maav altyd zal het beeld stormerderhand veroveren. Het departement is een experiment, dat slagen moet. Wy willen ons volk winnen voor het nationaalsocialisme, maar wij weten, dat hier niets met dwang is te bereiken, maar dat alleen de kalme over tuiging het wint Volksvoorlichting is een zware kunst, Iedere werker in het gebied der volksvoop» lichting moet zijn taak zien als die van een kunstenaar, uit een oogpunt dus van „vak- kunnen". Dr. Goedewaagen besloot zyn rede met do opmerking, dat de naam van zyn departement gelden moge als een symbool waarachter eenig begrip en niet alleen organisatorische nood» zaak sohuilt. Er volgde nog een muzikale hulde ea ommgegang by de toegang tot het kastéél. HET BEWAREN VAN ETENSRESTEN. :ij het gunstige weer der kunnen maken me men op het platteland een begin thans In vollen gang is (Pax-Holland) De zinker in den Rijn te Arnhem, welke een defect vertoonde, is gelicht en met de reparatie van het gedeelte ean den linkeroever is een begin gemaakt. Het bleek, dat de gasbuis een scheur vertoonde, waarvan de oorzaak niet onmiddellijk kon worden vastgesteld (Pax-Hollant# middelen gaat veel van hetgeen waarde 1 verloren. Ook voordat verkeerd bewaard voedsel be dorven is, dus terwijl de smaak nog goed kan de voedingswaarde toch sterk achteruit gegaan zijn. Hier volgen daarom eenige wenken ea raadgevingen, betreffende het bewaren vai> spijzen voor een korten tijd, b.v. het eten van de centrale keukens. Dagelijks worden er door de centrale keu» kens gerechten verschaft, o.a. verschillend» stamppot en met versche groenten en aardap pelen. De groenten en aardappelen bevatten vitamine C. Er is niets zoo nadeelig voa* vitamine C als de anraking met de lucht en een lauw warme temperatuur. Dikwyls is er in deze stamppotten melk of taptemelk verwerkt. Vooral na langdurig warm houden is het goed mogelyk, dat deze gerechten, wanneer ze uitstekend zijn afge leverd, toch na eenige uren zuur worden en bederven. Men moet zoo mogelijk vlak voor het eten, de gerechten aan de centrale keukens afhalen en er een flink gereinigde, goed af te sluiten pan voor gebruiken, daar ook stof en vuil het bederf in de hand werken. Mocht er iets van den maaltyd overblyven, dan moet men deze rest zoo snel mogelyk koud laten worden en op een goede plaats bewaren. Een goede bewaarplaats moet: 1. koel, droog en stofvrij zijn, 2. goed gereinigd kunnen worden, 3. vrij gehouden kunnen worden van mui zen en insecten. Wordt er thuis gekookt, dan moet men da groenten en aardappelen om bovengenoemde reden, kort voor den maaltijd bereiden en eventueele resten op dezelfde wyze bewaren. Vlees9h. Verschillende slagers leveren al het ieesch voor een distributie-periode tegelijk af aan hun klanten. Het ongebraden vleesch kan men op een koele plaats maar één dag goed houden. Door het zouten of marineeren kan men deze periode rekken. Wil men het vleesch voor langen tijd bewaren, dan moet ïen het braden en met vet bedekken. Melk. Vooral in den zomer is de kans groot, dat de melk zuur wordt. Om dit te voorko men moet men de melk in een schoone melk koker of pan in ontvangst nemen, vervolgens zoo snel mogelyk koken, koud laten worden en op een koele plaats weg zetten. Restjes warme melk mogen nooit bij de overige koude melk gegoten worden. Hierdoor zou een lauw warme temperatuur ontstaan, waardoor het bederf in hooge mate bevorderd wordt. Ook mag geen versche en oude melk by elkaar gedaan worden. Dit mengsel blijft minder lang goed dan de versche melk afzonderlijk. ONTVANGEN BOEKEN Die deutsche che der Gegen und Lesebuch für nüttlere und höhere Haj> delsschulen, für die H.B.S.-A. siwoe zur Voi* bereitung für die „PrakJjk-examens", van Fe» lix Au gust in, mit einem Vorwort von X N. HoltzappeL Amsterdam. J. M. Meulen» hoff ?ercursus der Duitse taal, voor middelbare en mulo-scholen, door J. A. Ver» denlus en Th. A. Verdenlus. Viert!» deeltje A. Voor H.B.S.-A en Handelsscholen. Groningen, J. B. Woltere. Hulpboek bij Leercursus de* Duitse taal, voor middelbare en mulo» scholen, door J. A. Verdenius en TÏ. A» Verdenius. Vierde deeltje A. Voor H.B.S.-A ;n Handelsscholen Groningen, J. B. Wolteia, Nieuwe methode voor het onden wys ln het Frans aan Middelbare Scho» len. Eerste deel. Door P. B. Benjert, Dol J. J. B. Elzinga en J. N. Holtzappel 3-roningen, J. B. Wolters. Het wijde leven, door W. Mcfjer eo Joh. van Hulzen. Zoevende deeltje. Grcfc ningen, J. B. Wolters. •erboek der Algemeene ec Ta« landsche Geschiedenis, deel II (Nieuwe geschiedenis en F rans che Revolutie^ door Dr. A. Blonk en Dn Jan Groningen. J. B. Wolters, Boekentafel Hollands bloemencentrum. - Dagelijks worden in de kassen te Aalsmeer de Dioemen dij auizenaen gemeden om te dienen voor do belangrijke export neer Duitichland Holland) met zorg ter hand genomen 'x-Hollandl

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5