DE SITUATIE IN SYRIË U's U ZATERDAG 7 JUNI 1941 7 Jl Berlijn: alleen Frankrijk kan Hull van antwoord dienen Vichy geeft een officieel communiqué uit Betreffend» de persverklaring van Huil over de Fransch-Amerlkaansche betrekkingen is gisteravond in Vichy het volgend» officieel» communiqué uitgegeven: De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Huil, heeft op de persconferentie een verklaring afgelegd betreffend» de Fransch-Amerikaansche betrekkingen, waarin hij heeft gezegd. dat wanneer de Fransche regeering een politiek van samenwerking met andere mogendheden aanneemt met het doel aanvallen te doen en dwang te oefenen, deze politiek door de Vereenigde Staten als on vriendelijk beschouwd moet worden. In bevoegde Fransche kringen geeft men uitdrukking aan zijn verbazing, dat de Ame rikaansche staatssecretaris Huil een politiek karakteriseert als politiek van aanval dwang, terwijl die politiek tegen niemand is gericht, de belangen van geen andere mo gendheden schendt en sich alleen laat leiden door het streven betere betrekkingen in Europa tot stand te brengen en de vrijheid van het Fransche imperium en zijn verkeers wegen tegen lederen aanval in stand te hou den. Men wijst er op. dat de Fransche regee ring van haar kant er grooten prijs op stelt met de Vereenigde Staten vriendschappelijke betrekkingen te behouden. Men verwondert er zich echter over, wanneer de Vereenigde Staten niet kunnen begrijpen, dat de vaste laak der Fransche regeering in den buiten gewoon moeilijken toestand, waarin zij zich bevindt, er in bestaat de vitale belangen van Frankrijk en zijn imperium te beharti gen. Wederom kabinetsraad te Vichy Onder voorzitterschap van den plaats- vervangenden premier, admiraal Darlan, is gisterochtend te Vichy een kabinets raad gehouden. Naar in welingelichte kringen verluidt, aldus het D.N.B., hadden de beraad slagingen in de eerste plaats betrekking op de situatie in Syrië. Voorts neemt men aan, dat de kabinetsraad de jongste pers verklaringen van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Cor- dell Hull, over Frankrijk heeft behandeld. Ook verluidt in welingelichte kringen, dat behalve de algemeen gedelegeerde van de Fransche regeering in Afrika, ge neraal Weygand, de resident-generaal van Tunis, admiraal Esteva en de gou verneur-generaal van Fransch West- Afrika, Boisson, ook de gouverneur-gene raal van Algerije, admiraal Abrial, en de resident-generaal van Marokko, generaal Nogues, te Vichy ontboden. Reeds hieruit kan men. zoo wordt verklaard, den aard en de draagwijdte van de thans gehouden regeeringsbesprekingen afleiden. Naar verluidt, heeft het Fransche kabi net gisteren verschillende aangelegen heden betreffende Afrika besproken. Ook de spanning tusschen de Yer. Staten en Duitschland is groeiende Naar S.P.T. uit Berlijn meldt herhaalde men in officieele Duitsche kringen gistermiddag het antwoord dat reeds vaak naar aanleiding van de vraag van buitenlandsche journalisten aangaande de betrekkingen tusschen Roosevelt en de regeermg van Pétain gegeven is: „Dit is een Fransche aangelegenheid. Frankrijk zelf moet het antwoord op de merkwaardige uit latingen van Cordell Huil geven". Ondertus- schen gelooft men hier niet, dat Vichy zich sterk door de bedreigingen van Huil zal laten beinfluenceeren. In neutrale landen heerscht de overtuiging, dat Darlan zich definitief aan de zijde van de „nieuwe orde" en van de mo gendheden van de spil heeft geschaard. Zoo wordt alhier de aandacht op een artikel van de Tribune of Lausanne gevestigd, waarin de schrijver verklaart, dat Frankrijk Engeland zijn bedoelingen niet beter duidelijk had kun nen maken. Intusschen wijzen de uitlatingen van Huil reeds op den invloed van Winant, den Ame rikaanschen ambassadeur in Londen die vol gens Amerikaansche berichten, die ook in de Duitsche pers met aandacht zijn gevolgd, den president heeft voorgesteld, de diplomatieke betrekkingen met de regeering van maar schalk Pétain te verbreken, indien Darlan de politiek van Laval blijft volgen Van bevoegde zijde wijst men er hier op. dat Amerika Frankrijk schijnbaar wel veel heeft beloofd, maar tot nu toe weinig heeft geschonken. Voorzoover bekend, zijn vier levensmiddelenschepen te Marseille aangeko men. Over financieele hulp is wel gesproken, maar volgens de verklaring van officieele kringen alhier, ziet er het hiermede ongeveer hetzelfde uit als met de levensmiddelen. Maar de berichten uit Vichy over het onderhoud tusschen admiraal Leahy met Pétain, in tegenwoordigheid van a,/niraal Darlan en waarin Leahy heeft gezegd, dat de regeering der Vereenigde Staten Dakar als haar be- langenssfeer beschouwt, zijn ongunstig voor cte Angelsaksische mogendheden. Pétain zou xiL verklaard hebben, dat Frankrijk zijn kolo niaal gebied tot eiken prijs zal verdedigen. Hoewel deze kwestie in Duitsche officieele kringen een Fransche aangelegenheid wordt genoemd, volgt men de ontwikkeling me' groote aandacht. In de Wilhelmstrasse heeft een officieele woordvoerder verklaard, dat de betrekkingen tusschen Engeland en de regee ring van Vichy, de laatste 48 uur slechter ge worden zijn. De verklaringen van Huil worden als een soort ultimatum opgenomen. Men U het eens over het Fransche antwoord, dat bij den huidigen stand der betrekkingen tusschpn Frankrijk en Duitschland, reeds van te voren vast staat Zoo wordt de spanning tusschen Engeland en Vichy grooter, maar tegelijkertijd groeit ook de spanning tusschen de Vereenig de Staten en Duitschland. Een aanwijzing hiervoor is de bittere reactie van de Duitsrhe pers od de nota van Sumner Welles aan den Zuidslavischen gezant, waarin de „veront waardiging van de Amerikaansche regeering over den inval in en de verminking van Zuid- Slavië" tot uitdrukking wordt gebracht De Diplo spreekt over „een grove ontspo ring van de officieele Amerikaansche poli tiek". Dit blad, dat nauwe betrekkingen met de Wilhelmstrasse onderhoudt, verliest zijn geduld en doet een ernstig beroep op de Amerikaansche ministers zioh eindelijk eens met hun eigen zaken te bemoeien. „Een Monroeleer met een dubbelen bodem bestaat met meer", zegt de schrijver van het artikel. Terwijl men niet kan zeggen dat de span- Duitschland de laatste 48 uur is toege Duitschland de laatste 48 uur heeft toege nomen. blijkt het steeds duidelijker, dat Amerika niet alleen niets doet om een oorlog met Duitschland te vermijden, maar dat het zelfs op een conflict aanstuurt. Terwijl ook heden nog, de spanning in het Naburige Oosten toeneemt en men reeds kan consta- teeren dat het Duitsche luchtwapen een nieuw offensief voorbereidt, moet men steeds rekening houden met groote gebeurtenissen in andere werelddeelen. In buitenlandsche kringen is de situatie gistermiddag „onover zichtelijk" genoemd. Maar tevens is de ge dachte uitgesproken, dat de naaste toekomst groote ophelderingeh zal brengen. Druk verkeer von de Britsche vloot voor de kust von Syrië Naar het A.NP. uit Vichy meldt, heerscht volgens de laatste hier uit Beiroet aangeko men berichten voor de Syrische kust een druk verkeer van de Britsche vloot, dat den schijn wekt, alsof een vlootcordon voor de kust wordt gelegd en tegelijkertijd landingsma noeuvres worden ondernomen. Men merkt hierbij op, dat de kruisende eenheden schijnèn te steunen op een bijzonder sterke lucht afweer en met het oog hierop zijn uitgezocht. De strijd om het Mosoelgebied Uit Engelsche bron verluidt, aldus meldt het D. N. B. uit Damascus, dat de bezetting van Mosoel is uitgevoerd door valscherm jagers en luchtlandingstroepen. De Irakeesche troepen hadden feilen tegenstand geboden en eenige petroleumbronnen hebben schade ge leden. Sedert 48 uur is ieder telegrafisch verkeer met Irak verbroken. Ook de in Damascus zittende journalisten hebben geen mogelijkheid tot telegrafeeren. De verdediging van Syrië en den Libanon De hooge commissaris in Syrië, generaal Dentz, heeft, naar Ofi uit Beiroet meldt, voor de Fransche troepen in den Levant een toe spraak gehouden, waarin hij o.a. het volgende verklaarde: „Ik wil allereerst den nevel wegvagen, waarmede een dwaze propaganda tracht uw horizon te verduisteren. Men heeft ge zegd, dat Frankrijk Syrië ih den steek laat. Dit is onjuist. Men heeft gezegd, dat Duitsche regimentnen de Fransche regimenten hebben afgelost en dat de Fransche regimenten zich terugtrokken. Dit is onjuist, en gij weet het wel. Thans evenmin als vroeger zijn er Duit sche troepen in Syrië en den Libanon. Men heeft gezegd, dat Duitsche troepenin Latta- quieh aan land zijn gezet Dit is onjuist. Men heeft gezegd, dat een afdeeling van 600 sol daten met een hospitaalschip in Beiroet is aangekomen. Dit is onjuist en gij weet het precies zooals ik. Wat blijft er van al deze leugens over? Niets. De horizon is thans ge zuiverd en de weg is duidelijk. Waar leidt hij ons heen? Ik zal het u zeggen. De regeering heefi besloten haar poli tiek tegenover Duitschland te ver anderen. Waarom? Omdat sij wil, dat het door de blokkade uitgehongerde, door de demarcatielijn verscheurde en door de gevangenschap van honderddultenden zijner zonen in zijn toekomst getroffen Frankrijk kan leven. Wat verwacht da regeering van de nieuwe politiek? Zij verwacht heel een voudig, dat Frankrijk ln den komenden winter niet van honger, koude en ellende sterft. Het is allereerst noodig, dat Frankrijk leeft. Dit is de werkelijkheid. Wat verlangt men daarvoor van ons? Ver langt men, dat wij de wapens tegen den een of ander zullen opnemen? Neen. Verlangt men van ons, dat wij iemand te hulp roepen? Neen. Men verlangt heel eenvoudig van ons dit eischt de maarschalk dat wij het bezit van de gebieden, die ons toebehooren of die ons zijn toevertrouwd, handhaven. Is dit iets, dat het teerste geweten zou kunnen kwetsen? Iets, wat in strijd is met de eer? Neen. Het bevel is duidelijk. Onze bezittingen verdedigen, verdedigen met onze eigen strijd krachten. Ik weet, dat gij dit bevel zult uit voeren, omdat het zoo duidelijk is als de degen van den maarschalk. Wanneer het noodig is, zullen uwe vuisten het geweer en het stuurwiel van de tankwagen omklemmen .en zult gij in de vliegtuigen stappen en de vlag laten wapperen, de vlag, die naast de Libaneesche vlag en naast de Syrische vlag wappert. Gij zult haar vast in handen houden, omdat het een plicht is, omdat het een eer is enen omdat het de wensch van de Libanee sche en Syrische volken is, die niemand an ders aan hun zijden willen hebben dan u. Gij hebt mij gehoord, gij hebt mij begrepen! „Gaat thans naar uwe posten". Berlijn yolgt de besprekingen te Vichy aandachtig S.P.T. meldt uit Berlijn: Het bezoek van Weygand aan Vichy en het onderhoud tusschen maarschalk Pétain en den Amerikaanschen ambassadeur, Leahy, zijn de hoofdpunten die de aandacht van Berlijnsche politieke kringen gespannen houden. Een officieele woordvoerder wees naar aanleiding van de vraag van een buitenlandsh jour nalist inzake het bombardement van Beiroet, waardoor groote schade is aangericht, op de verklaring van admiraal Darlan, die Enge land met ernstige maatregelen bedreigt, in dien Londen zijn acties tegen Frankrijk voort zet. In politieke kringen heeft het bericht van de Times sterk de aandacht getrokken. Dit blad, dat steeds de opinie van Downing Street nauwkeurig kent, schreef gistermor gen, dat de strijd in Syrië ieder oogenblik kan ontbranden en wijdde tcnlge beschou wingen aan de persoon van generaal Weygand In Engeland heeft men steeds verwacht, dat deze generaal zich zou verzetten tegen een nauwe samenwerking met Duitschland, maar volgens de Times heeft zijn gevoel voor dis cipline over zijn geweten gezegevierd. Zijn tegenwoordigheid te Vichy was niet te dan ken aan het feit, dat hij maarschalk Pétain en admiraal Darlan op de gevaren, die aan hun politiek verbonden zijn, wilde wijzen, maar omdat hij een uitstekend kenner van Syrië is en de beste inlichtingen kan ver schaffen, welke maatregelen tegen een mo gelijken aanval genomen kunnen worden. Engeland heeft zijn hoop op Weygand laten varen, zoo zegt men hier. De Engelsch-Thailandsche olie-overeenkomst Naar Domei uit Singapore meldt, heeft de Thailandsche minister en eerste gedelegeerde bij de onderhandelingen met Engeland over levering van olie aan Thailand, majoor Vilas Osthananda, bij een bezoek aan Singapore verklaard, dat de Britsche oliemaatschappijen door de goede diensten van het bestuur der Straits Settlements zich bereid hebben ver klaard stookolie aan Thailand te leveren. Hoewel Osthananda geen hoeveelheden noemde, zei hij, dat het voldoende was om Thailand voor ernstige schaarschte te vrij waren. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN BURMANIAHU1S VAN 1845 AMSTERDAM. VAN BRIENENHUIS BEIDER GARANTIE VOOR ALLK VERZEKERDEN Gibraltar uit de lucht gebombardeerd Gevechtshandelingen in Noord Afrika In zijn weermachtsberlcht no. 364 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gedurende den nacht van 6 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vesting Gibraltar alsmede de vliegvelden van Halifar en Micab- ba op het eiland Malta gebombardeerd. Een Italiaansche torpedoboot in het centrale bek ken van de Midellandsche Zee heeft een vijan delijke duikboot tot zinken gebracht. Gedu rende den nacht van 5 Juni hebben vijande lijke vliegtuigen bommen laten vallen op het eiland Rhodus in de Dodekanesus. In Noord-Afrika werd aan het front van Solloem een vijandelijke aanvalspoging ver ijdeld. Onze bijzonder actieve artillerie heeft schepen, welke in de haven van Tobroek lagen gemeerd, gebombardeerd. Luchtformaties be stookten opnieuw de verdedigingswerken van Tobroek met bommen. Een Hurricane werd door onze jagers neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op Bengazl en Derna. In het gebied van Bardia heeft men een groep Engelsche soldaten onder bevel van een officier gevangen genomen, die met een motorboot van het eiland Kreta waren ge vlucht In Oost-Afrika bombardeerde de vijande lijke artillerie met kracht maar gering resul taat onze stellingen lang! de rivier Omo ln den sector Abaltl 'Galla en Sldamo). Het bezoek van Pawelitsj aan Duitschland De Poglovnik door Hitler ontvangen Het A.N.P, meldt uit Salzburg, dat het van welingelichte zijde het volgende verneemt: Het Kroatische staatshoofd, dr. Ante Pawe- Idtsj, is gistermorgen per specialen trein voor zijn eerste officieele bezoek aan Duitschland alhier aangekomen. De minister van buiten landsche zaken, von Ribbentxop, en andere autoriteiten waren ter verwelkoming aan wezig. Von Ribbentrop vergezelde Pawèlitsj naar diens hotel en vervolgens hielden de heeren een eerste bespreking in het landhuis Fuschl, waarop een dejeuner volgde, waaraan de naaste medewerkers van Ribbentrop deel namen benevens het gevolg van den Poglavnik, waaronder enkele ministers, militaire en burgerlijke autoriteiten. Gistermiddag is Pawelitsj om drie uur door den Führer voor een alleszins uitvoerig onderhoud ontvangen, waaraan ook rijks maarschalk Göring en de minister van buiten landsche zaken von Ribbentrop deelnamen. Pawelitsj begaf zich met de heeren van zijn gevolg, den Kroatischen gezant te Berlijn en den Duitschen gezant te Zagreb na zijn bespreking met Ribbentrop per auto naar den Berghof, waar Hitier, Göring en von Ribben trop hem op het bordes ontvingen en van harte welkom heetten, terwijl de militaire eerbewijzen werden gebracht en het rood- wit-blauw van de Oestasji's aan den vlagge- mast wapperde. De bespreking nam terstond een aanvang in de groote hall van den Berghof. Het onderhoud met den leider van den jongen Kroatischen staat, welks volk door de overwinning van de mogendheden der spil zioh van het juk van Versailles kon bevrijden, verliep in den geest van de hartelijke vriend schap, die tusschen het Duitsche en het Kroatische volk bestaat. Na de bespreking overhandigde dr. Pawe litsj den Fühiw een vlag uit den Zevenjarigen Oorlog en een schaakspel van Frederik den Groote. Vervolgens stelde hij de heeren van zijn gezelschap voor. De stakingen in de Ver. Staten Volgens Associated Press heeft het C.I.O. de 9000 arbeiders der North American vliegtuig fabriek, te Inglewood in Californië opgeroepen tot staking in verband met hun looneischen. De stakingsposten zijn reeds betrokken. 50 Politieagenten zijn aangekomen om de orde te handhaven. De directie hoopt het bedrijf aan den gang te kunnen houden met hulp van werkwilligen. Uit Chicago meldt United Press dat de ver tegenwoordigers van 14 vakvereenigingen van spoorwegarbeiders voor hun 800,000 leden den eisch hebben gesteld dat de uurloonen met 30 tot 34 cents verhoogd worden. Men schat dat het den spoorwegmaatschappijen ongeveer een half milliard dollar zal kosten, Indien zij deze eischen inwilligen. 10 Juni zullen de onder handelingen tusschen de vertegenwoordigers der maatschappijen en die der vakvereeni gingen aanvangen. Indien binnen 30 dagen geen overeenkomst is bereikt, komt het ge schil automatisch voor het scheidsgerecht der regeering. Eenige dagen geleden hadden vijf groote groepen van spoorwegarbeiders, die zich „broederschappen" noemden, een loons- verhooging van 30 procent voor hun 350,000 leden geëischt. Van de zijde der vakvereeni gingen wordt gezegd, dat de loonen en sala rissen der spoorwegarbeiders de laagste zijn in de 25 sleutel-bedrijven der Vereenigde Staten. De correspondent van de New York Herald Tribune verneemt uit industrieele en Congres kringen te Washington, aldus meldt het D.N.B. dat thans voor het eerst sinds den herfst de vliegtuigproductie in de Vereenigde Staten is gedaald. De hoofdoorzaken hiervan zijn de stakingen in de industrie zelf en in de hulp industrieën en voorts de schaarschte aan alu minium en andere voor den oorlog belangrijke grondstoffen. De productie van de z.g. vlie gende forten staat sinds begin Mei stil en kan wegens tekort aan aluminium pas weer in Juli worden hervat. De pers hecht aan de staking bij de North American Aviation Company in Inglewood des te grootere beteekenis, daar vlak daarvoor de bij het comité voor industrieele organi satie aangesloten vakvereeniging van hout arbeiders op de meest scherpe wijze het arbitragevoorstel van het federale arbitrage- bureau heeft afgewezen. De pers ziet hierin hei begin van een be slissend conflici tusschen de vakvereenigings- organisatie van het C.I.O. en de Amerikaan sche regeering. Verbitterde gevechten bij Mosoel? Onrust In het midden-Oosten Over den toestand in Irak zijn volgena D.N.B. via Beiroet te Vichy berichten ontvangen, volgens welke bij Mosoel ip het oogenblik verbitterde gevechten aan den gang zijn. Bijzonderheden zijn niet bekend. De Irakeesche regeering heeft alle officieren, die aan de vijandelijkheden blijven deelnemen, met onmiddellijk Ontslag bedreigd. Verder wordt gemeld dat de krijgsraad te Bagdad vele leden van de jeugdorganisatie Toetoewa tot zware gevangenisstraffen heeft veroor deeld. De groot-moefti van Jeruzalem bevindt zich in tegenstelling tot anders luidende beweringen nog steeds in Irak. In een D.N.B.-bericht uit Damascus wordt gemeld, dat de in Transjordanië wonende Syriërs van de Transjordaansche regeerilng bevel hebben gekregen onmiddellijk het land te verlaten. Vele Syriërs -ouden zelfs zijn gearresteerd. In talrijke plaatsen van Palestina zijn naar uit Beiroet verluidt vele Arabische leiders gearresteerd. Generaal Dentz, de hooge commissaris voor Syrië, heeft, aldus S.P.T., alle geheime ge nootschappen in Syrië ontbonden en hun be zittingen verbeurd verklaard. Nachtelijke luchtaanval op Tsjoenking 700 dooden Tsjoenking beleefde gisternacht den eer sten nachtaanval van dit Jaar. 72 Japansche bommenwerpers deden een aanval op de stad in acht golven van negen vliegtuigen. Zy wierpen vijf uur lang bommen op de oude stad en de moderne voorsteden. Ei ontstond een half dozijn branden. De aang°- richte schade bestrijkt een uitgestrekter ge bied dan bij eenigen vroegeren aanval. Tijdens den luchtaanval van gisternacht zijn, naar officieel werd bekend gemaakt, in een overvollen schuilkelder 700 personen gestikt. (United Press.) Volgens een bericht uit de Tokio Nitsji Nitsji zijn in de laatste weken reeds 35 Ame rikaansche mecaniciens en 16 piloten ter ver sterking van het Chineesche leger, in Tsjoen king aangekomen, aldus meldt S.P.T. Luchtaanval op Alexandria Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De haven van Alexandrië is Woensdag avond met succes door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. In voor den oorlog belangrijke installaties ontstonden hevige branden door zware bommen, o.a. la een olie-opslagplaats in brand geraakt en het schijnsel hiervan was ver boven zee zicht baar. naar de teruggekeerde bemanningen meldden. Woensdag heeft een vijandelijk gevechts vliegtuig getracht twee vliegvelden en een haven in Cyrenaica te bombardeeren. Ten gevolge van het krachtige Duitsche en Italiaansche afweervuur kon de vlieger zijn bommen niet richten en moest hij zich ver wijderen. Er is geen schade aangericht Voorzoover tot dusverre bekend 1hebben de Australische en Nieuw Zeelandsche regi menten, die op Kreta hebben gevochten, 64 pet van hun manschappen verloren. Japan geteisterd door een typhoon Japan is Donderdagnacht en gisterochtend geteisterd door een typhoon. 4100 huizen zijn overstroomd, zes booten gekenterd en een persoon gedood. Er is tot nog toe geen mel ding gemaakt van zware schade aan den .óogst. Gistermiddag klaarde de lucht op. Tij dens een verblindenden regenstorm, die Zuid- Japan met een snelheid van 15 16 meter per seconde heeft geteisterd, is 72.2 millime ter regen gevallen, hetgeen neerkomt op de hoeveelheid regen van een maand, thans in 24 uur gevallen. Amerikaansch linieschip loopt van stapel S.P.T. meldt uit Washington: Vandaag vindt de tewaterlating van net 35,000 ton groote linieschip North Dakota plaats. Het schip zal naar alle waarschijn lijkheid op het eind van het jaar in dienst worden genomen. Op de Amerikaansche marinewerven staan nog 11 van deze sche pen op stapeL De voorzitter van de militaire commissie uit den Senaat verklaarde in een interview, dat de uitvoering van het bewapeningspro gramma „bevredigende vorderingen" maakt, doch dat de Ver. Staten niet op den oorlog zijn voorbereid. Tezelfdertijd zei Harry Tru man in de senaatscommissie, welke zich met een onderzoek naar de uitvoering van het wapeningsprogramma bezighoudt, dat de huidige oorlogvoering een aangelegenheid voor geoefende beroepssoldaten is geworden. Hij voegde hieraan toe, dat bij het begin van het wapeningsprogram het Amerikaansche leger 300,000 man sterk was. „Den eersten Juli zullen wij 1,400,000 man onder de wape nen hebben. Deze zijn echter nog lang niet genoeg geoefend en evenmin volledig uitge rust." GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB RUIN GARANT1E-STANDR O O U G AR ANTI E-STANDZ WART GARANTIESTANDWIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN TEL. 50 Het gerucht van Molotow's reis Het D.N.B. meldt uit Tokio: Nopens het bericht van de Hotsji SJim- boen, dat Molotow waarschijnlijk van den zomer naar Japan zal gaan, ver klaart Domei: In officieele kringen ia hiervan geen bevestiging of ontkenning te verkrijgen. Cripps naar Londen ontboden Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Gistermiddag ia te Londen officieel medegedeeld, dat de minister van buiten landsche zaken. Eden. den Britschen ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, verzocht heeft zoo snel mogelijk naar Londen te komen, om daar eenige dagen met de regeering te beraadslagen. Cripps, aldus werd verder gezegd, zal eenige dagen te Londen blijven, om met den minister-president en de bevoegde ministers aangelegenheden te bespreken, die onder zijn ressort vallen. Hij is reeds gisterochtend per vliegtuig uit Moskou vertrokken om zich over Stockholm naar Engeland te begeven. De Australische regeering protesteert te Londen Naar uit Melbourne wordt, gemeld, aldus verneemt het D.N.B., heeft de Australische premier. Menzies, na de zitting van den oorlogsraad een verklaring afgelegd, dat de regeering het groote openbare belang by de situatie in hqt Midden-Oosten volledig beseft en in dagelijksche gedachtenwisseling met de Britsche regeering staat. De groote verliezen in Griekenland en bij de gevechten op Kreta zijn een groot ongeluk. Alles wordt gedaan om een herhaling van deze nederlagen te voorkomen. Volgens Engelsche berichten heeft de Australische oorlogsraad na zijn alleszins langdurige conferentie van Donderdag memorandum naar Londen gezonden. Naar uit de weinige bijzonderheden blijkt, is dit memorandum een energiek protest. Tijdens de bijeenkomst van den raad zouden volgens Zweedsche bladen zeer booze, opge wonden woorden gevallen zijn, omdat Enge land telkens weer Australische of andere niet-Engelsche troepen in hopelooze gevechten werpt, waarbij groote verliezen geleden worden. Bijzonder bitter gestemd w enkele sprekers, omdat alle Engelsche belof ten, die na de sombere ervaringen van veldtocht in Griekenland waren gedaan, niet nagekomen zijn en ook Kreta weer een massa graf van Australische en andere troepen uit het empire is geworden. Het memorandum aan de regeering te Londen bevat o. a. den eisch. dat Australische en andere niet-Engelsche troepen eerst weer in den strijd geworpen worden, als hun tevoren ook voldoende steun van het lucht wapen of van de verdediging op den grond gewaarborgd kan worden. Binnenlandsch Nieuws De watersport en het verboden gebied Een opheldering inzake woonschepen Met betrekking tot de woonschepen was er nog eenige onzekerheid bij de interpretatie van de voorschriften aangaande het verboden gebied. Gisteren hebben wij hierover een nadere opheldering gekregen. In de eerste plaats doet zich de vraag voor wat men onder een woonschip moet verstaan. Dit is aldus is ons van bevoegde Duitsche zijde gezegd een schip, in hetwelk in een gesloten ruimte menschen kunnen overnachten. Om in het verboden gebied te mogen blijven moet een woonschip verder een vaste ligplaats hebben, waar het blijft, bevestigd aan den wal. Er kan dus geen sprake van zijn, dat een woonschip, waarvoor uitzondering wordt gemaakt, nu eens hier dan eens daar ligplaats heeft. Verder moet het voorzien zijn van een bordje, waarop zijn naam en den naam en het adres van den eigenaar, eventueel ook (als het iemand anders is dan de eigenaar) van den bewoner. Als woonschip zonder eigen be weegkracht wordt beschouwd een motorschip, waarvan vitale deelen uit den motor ver wijderd zijn, zoodat het niet kan varen. De bedoelde deelen moeten bij de bevoegde politieautoriteiten tegen bewijs van ontvangst worden gedeponeerd. Bij zeilschepen, die men als woonschip wil gebruiken moet het tuig zoodanig zijn weggenomen, dat het onmoge lijk is met het vaartuig op eigen kracht te varen. Ook in dit geval is inlevering tegen quitantie vereischt. Een woonschip, dat aan de bedoelde ver- eischten voldoet, d.w.z. dat het in een be sloten ruimte logeergelegenheid heeft, mag voor nachtverblijf gedurende den verboden tijd (124 uur) gebezigd worden. In tegenstelling met andere berichten werd nog eens met nadruk gezegd, dat alle gemeenten, die in de verordening genoemd zijn, buiten het verboden gebied vallen. Met andere opvattingen van bur gemeester en politie-autoriteiten behoeft men geen rekening te houden, want sij berusten op misverstand. Er behoeft hier over echter geen misverstand te bestaan, des te minder daar een gemeente een vast omschreven gebied is. Nog werd gezegd, dat de Duitsche marine autoriteiten ernaar streven zooveel mogelijk behulpzaam te zijn om booten binnen het verboden gebied te laten, waar dit maar eenigszins mogelijk is. Dit bleek in het bij zonder te slaan op booten, die zijn opgeborgen in gesloten loodsen of pakhuizen. Ten aanzien van zulke gevallen kunnen verzoeken tot den marinebevelhebber worden gericht (via club, werf enz.). Mocht inwilliging niet mogelijk zijn dan zal den eigenaren in alle gevai na het verstrijken van den fatalen termijn (9 dezer) nog gelegenheid gegeven worden hun booten buiten het verboden gebied te brengen. Geen uitzondering voor booten verhuurders Een belangrijk punt was tenslotte nog het volgende: de vraag heeft zich voorgedaan of iemand, die booten verhuurt (bijvoorbeeld ten behoeve van de pleziervisscherij) be schouwd kan worden als uitoefenaar van een bedrijf, in welk geval voor deze booten de verordening niet van toepassing zou zijn. Met nadruk werd gezegd, dat voor zulke booten de uitzonderingsbepalingen niet gelden is iemand visscher dan kan hij de boot(en) waarmee hij zijn bedrijf uitoefent binnen het verboden gebied laten, maar het is niet toe gestaan, dat men dit ook doet met bootjes, die voor pleziertochtjes, visschen e.d. worden verhuurd. Zij moeten er dm uit. .Zijd bedri VOOI FIRMA TIRION (Opgericht 18#1 NUENEN Postbus 2823«bou- UITZETTEN en AANVpoöPer Levering rechtstreeks yyCoöpe ksfe" 9' Ja in 1 Tsngev -hit Üelihan Waart ILopik, Oerkerk Nedei eten teel c liende Uw cadeau 1 i"-™ VRAAGT ONS PROSPECTUS tijgen HANDELSWETENSC- Boekbouaei, en Handelseer, STAATSPRAKTIJK-I Boekhouden M C RESA (Bekende Schrif'elüke NAI ""h V HnD jekhouden 04 O arC VOOR SLECHTS!' N iAI> noodig om deze tfenonc» uttgejyg' envelop el* drukwerk een om den, ontvangt U uitvoerige br'ocK HERSTEL VAN UW HAI VermaMl nm m Hm 4* y DTB. itiNKuc-ITÏ™. r>kM jmniüs 1 AMSTli CIVRIC, TIJS. LICHT EHKUIH. H. en J. VAN SCHUPPEN, TROMPENBERG's BI! PALACE Hdl! HILVERSUM Tel. 79415"' 375. HET GEHEELE JAAR BT5.1 Kas-V ereenigingm ANNO 1865 705 Amsterdam C. Spui^ó Bewaren varies met Ad ml 411? 185C Draadna; ln alle voorkc soorten en afmc] Blank - verzinkt - - vernikkeld of vei Van raadindustr

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2