De Duitsche vorderingen op Kreta De Vereenigde Staten en de oorlog P 1 I ZATERDAG 31 MEI 1941 DA( De Engelsche vloot in den driehoek AlexondrlëHaifaCyprus gedrongen Ter aanvulling op het Duitsche weer machtsberieht van gisteren verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: De zware gevechten op Kreta zijn beslist Het Britsche bezettingscorps op Kreta heeït met Rethymno zijn laatste belangrijke steun punt aan de Noordkust van Kreta verloren. Tegelijkertijd zijn Duitsche formaties van de westelijke gevechtsgroep naar het Zuiden ge zwenkt en naderen in rusteloos oprukken de aan de Zuidkust gelegen stad Skafia. Aangezien de Italiaansche troepen in het Oosten van Kreta oprukken, blijft het Engel- sche bezettingscorps aileen nog het Zuiden van het eiland als uitweg over. H er echte; biedt de door rotsgebergten doorsnee, kan tige en door de branding bespoelde steile kust geen mogelijkheid tot inscheping. De geheele Zuidkust van Kreta bezit slechts een enkele haven, Jerapetre. Deze is echter geheel verzand en slechts bevaarbaar voor kleire kustvaartuigen. Het Britsche bezettingscoros heeft dus geen mogelijkheid om van Kreta te ontkomen, nog geheel afgezien van het feit, dat de harde slagen, die de Britsche vloot in de afgeloopen dagen door de ver eenigde aanvallen van Duitsche en Italiaan sche lucht- en zeestrijdkrachten heeft gekre gen, een tweede optreden van Britsche vloot- formaties ter uitvoering en beveiliging var de inschepingen van het bezettingscorps nau welijks mogelijk laten schijnen. Met de bezetting van de beheerschende punten van het eiland is Kreta in Duitsche en Italiaansche handen. Met de bezetting van Kreta door de Duitsche en Italiaansche strijd krachten is de oorlogstoestand op de Middel landsche Zee als op slag veranderd. Kreta als vloot- en luchtsteunpunt der spilmogenu- heden is van Libye slechts 300 km, van Alexandrië 500 km en van de Klein-Aziatx- sche kust 150 tot 200 km verwijderd. D<* Engelsche vloot in het Oosten van de Mia- dellandsche Zee is daarmede in den smallen driehoek AlexandriëHaifaCyprus opeen gedrongen en met haar is het Suezkanaal, df. Achillespees van het Britsche wereldrijk in de gevarenzone van het Duitsche luchtwapen gekomen. De positie der Engelschen op Kreta wanhopig Het DN.B. meldt uit Berlijn: De positie van de Britsche troepen op Kreta is door de beslissende Duitsche overwinning volstrekt wanhopig, zoo wordt van bevoegde zijde verklaard. Zooals pas enkele weken geleden op den Peloponnesos, zoo verzamelen zich thans aan de Zuidkust van Kreta de overblijf selen der Britsche troepen, die in talrijke gevechten uiteengedreven en zeer gere duceerd zijn. Zij kijken uit naar schepen, die hen in veiligheid moeten brengen. Maar de vooruitzichten voor hun vlucht zijn zeer ongunstig, daar de Britsche schepen, die in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee gestationneerd zijn, het een na het ander door Duitsche en Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten tot zinken worden gebracht. De inneming van het sterke Britsche steun punt aan de Noord-Oostkust van Kreta, Herakleion, ving aan met vernietigende sla gen van het Duitsche luchtwapen, dat het vliegveld van de stad, troepenconcentraties en artilleriestellingen hevig bombardeerde. De aanval der Duitsche vliegtuigen geschiedde zoo plotseling, dat de Britten geen tijd vonden om met hun vliegtuigen op te Btijgen. Tal rijke vliegtuigen werden op den grond ver nield. Bij den tweeden aanval wierpen Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's bommen van het zwaarste kaliber op hangars, tenten en munitie- en benzine-opslagplaatsen van den vijand. Reusachtige rookwolken en vlammen van ontploffingen bewezen de geweldige ver nietiging. Tegelijkertijd drongen Duitsche bergtroepen de buitenwijken van de stad binnen en braken den laatsten tegenstand. Honderden gevange nen vielen hun in handen. De Duitsche troepen zijn Donderdagochtend bij de achtervolging van de verslagen Engel schen door de stad Rethymno getrokken. Zij trekken verder naar het Oosten op. 800 -Brit sche gevangenen en 30 stuken geschut, waar onder ook zwaar, werden buitgemaakt Ver scheidene duizenden Italiaansche gevangenen werden bevrijd. Dezen waren na de gevechten in Albanië door Griekenland naar Kreta overgebracht Het meerendeel van de bij de gevechten ten Zuiden van de baai van Soeda gemaakte gevangenen van het Britsche corps op Kreta maakt een moedeloozen, doch verbitterden indruk. Zij laten aan hun groote verontwaar diging over de vlucht van hun opperbevel hebber, generaal Freyberg, den vrijen loop. Diplomatieke reacties in het Naburige Oosten S. P. T. meldt uit Berlijn: „De strijd op Kreta is beslist" zegt men in Duitsche militaire kringen. De Duitsche weer macht heeft hier een overwinning bevochten, die voor' de toekomstige ontwikkeling in het Naburige Oosten van groote beteekenis kan zijn. Het Duitsche luchtwapen kan deze over winning op haar reeds lange lijst schrijven. In Duitschland is men trotsch op deze over winning. Reeds in de Wilhelmstrasse is aan geduid dat na de verovering van Kreta geen pauze in het offensief op de Middellandsche Zee zal intreden. Hoogstwaarschijnlijk zal Duitschland onmiddellijk van zijn nieuwe posities in de Middelandsche Zee gebruik maken. In Engeland verheelt men niet dat het verlies van Kreta een gevoelige slag is waar door de toegang tot de Aegische Zee is afge sneden, een vlootsteunpunt is verloren en een sterk Duitsche basis is geschapen. In dit verband verdient de diplomatieke activiteit in het Naburige Oosten een oogen- blik de aandacht, ofschoon de meeste nadruk op de gebeurtenissen valt. Gistermiddag is in de Wilhelmstrasse verklaard dat de onder handelingen met Ankara voortgang vinden, GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDBRUIN GARANTIE-STANDR O O D GARANTJE-STANDZWART GARANTIE STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 Jaar gegarandeerd. maar nog niet voltooid zijn. De Turksche staatslieden, zoo wordt eraan toegevoegd, wier sympathieën duidelijk zijn, laten zich niet door hun gevoelens leiden, maar voeren een vredespolitiek, zoolang dit met de eer van Turkije vereenigbaar Is. De onderhandelingen tusschen von Papen en de Turksche regeering zijn echter nog niet in een stadium, dat van een snelle voltooiing kan worden gesproken. Indien de Duitsche regeering er geen spoed achter zet zal Turkije bij de komende gebeur tenissen in het Naburige Oosten slechts de rol van geïnteresseerden toeschouwer spelen. De Prawda: de strijd om Kreta van buitengewoon groote beteekenis Naar het A. N. P. uit Boekarest seint houdt het Moskousche blad Prawda zich zoo wordt uit de Russische hoofdstad gemeld in een hoofdartikel bezig met de beteekenis van den strijd om Kreta. De operaties op Kreta zijn van groot belang, daar dit de eerste poging is om over het hoofd van de Britsche oorlogsvloot heen, die het eiland besahermt, een groot aantal landings troepen uit de lucht af te zetten. Bij déze operatie werden veel transport- en zweef vliegtuigen gebruikt. De strijd om Kreta is van buitengewoon groote beteekenis voor de verdere ontwikkeling van de actie in het Oos telijke deel van de Middellandsche Zee. Voor Engeland zou het verlies van Kreta het v«t- lies van het voornaamste steunpunt voor de verdediging van Egypte en van de Levantljn- sche kust be teekenen. Als Kreta In Duitsche handen zou overgaan, zou de Duitsche leger leiding de beschikking krijgen over nieuwe ver vooruitgeschoven militaire steunpunten en luchtbaaes voor aanvallen op Alexandrië, Haifa en andere Engelsche verdedigings punten. Tevens zou Kreta de Italianen in staat stellen tot concentratie van aanzienlijke strijdkrachten. Het verlies van Kreta zou voor de Engelschen niet slechts een grootere bedreiging van Egypte, maar ook van de En gelsche stellingen in het Naburige Oosten in houden. De Prawda vervolgt den dat de gang van zaken in het Oostelijke deel van de Middél- 1 anas che Zee ongetwijfeld ook reacties in andere deelen van deze zee zou veroorzaken en bovendien zou het vraagstuk van de zee wegen op den Atlantischen Oceaan verscherpt worden. Pessimisme Ie Londen Het D.N.B. meldt uit Genève: Volgens een bericht uit Londen was men gisteren in bevoegde kringen te Londen pes simistischer ten aanzien van den strijd op Kreta. Men waarschuwt tegen een optimisme, dat zou kunnen voortvloeien uit zekere niet officieele berichten uit Kairo, welke spreken over het zenden van versterkingen naa' Kreta. Men geeft toe, dat de Duitsche be richten over de ontwikkeling op Kreta in den regel met de feiten in overeenstemming zijn. Voor den Londenschen omroep heeft kapi tein Cyrill Falls omtrent den militairen toe stand op Kreta gezegd, dat de strijd daai ernstig en somber is. Het is zeer onwaar schijnlijk zoo concludeerde Falls dat landoperaties succesrijk zijn tegen een vijand, die de heerschappij in de lucht heeft, vooral wanneer zijn luchtwapen zoo nauw in samen werking met het leger in den strijd wordt geworpen als dat by de Duitschers het geval Is. Naar United Press uit Londen meldt, moe ten de kansen van de Britsche troepen ip Kreta ieder uur minder geacht worden. Zelfs leer Britsche versterkingen aan land zouden kunnen worden gezet, zouden die niet meer beteekenen kan een droppel op een heeten steen. Hoe de Duitsche landingstroepen Kreta bereikten Naar het DN.B. uit Beriyn meldt is een zeer interessant relaas ontvangen, waarin de moeilijkheden der eerste troepenlandingen van 21 Mei in den Noordwestelijken hoek van Kreta geschilderd worden. Reeds den dag tevoren hadden de valschermjagers, die door de transporteskaders waren afgezet, zich van het terrein meester gemaakt- De eerste luitenant K., die de leiding had over het transport, en wiens machine het eerste op het vliegveld landde het e enige vlieg veld dat tot dusver in Duitsche handen was meldt daarover het volgende: „Wij hadden op ons vliegveld bergjagers aan boord genomen, die niets anders bij zich droegen dan hun marschuitrusting en him lichte wapens. Het was helder weer en het uitzicht was goed, een omstandigheid dus, die den vlieger even aangenaam is als den luchtdoelartillerist Reeds toen wij de kust van Kreta naderden werden we door krach tig afweervuur ontvangen. Engelsch lucht doelgeschut welks stellingen rondom het vliegveld nog intact waren, verspreidde een gordel van vuur, welke het ons eenvoudig onmogelijk maakte een gaatje te vinden om veilig doorheen te glippen. Stoer vlogen wij op het vuur af en het gelukte ons er door heen te dringen. Het landingsterrein werd rechtstreeks door de Engelschen, die nog de heuvels beheerschten, beschoten. Hun artil lerievuur was goed gericht en achtervolgde ons formeel bij de landing. Onder hevig machinegeweervuur verlieten de manschap pen de machines. Met voorbeeldige kalmte en voorzichtigheid ging de bemanning te werk, daar de bergjagers terstond aan den «tryd moesten deelnemen. Terwijl wij nog met het uitlaten bezig waren, streek de eene machine na de andere op het terrein neer. Alle toestellen wisten door den vuurgordel heen te dringen, alsof het hun in het geheel niet deerde. De startbaan was zoo naun een muizenval en door granaten omgeploegd. Niettemin wisten de machines te landen en kwamen er steeds meer op het smalle ter rein bij. Eenige toestellen kwamen op den buik terecht, doch brachten hun lading veilig op de plaats van bestemming. Dit is een pres tatie, die niet hoog genoeg geschat kan den, daar de opdracht onder zeer hevig vijandelijk vuur werd uitgevoerd. Nauwelijks hadden wij de machines ver laten of daar klonk reeds het bevel „rechts omkeert". Wy maakten rechtsomkeert en stegen op. Pas waren wy vyf meter boven den grond of daar sloeg het artillerievuur in onze stuurinrichting. Het stuur was on klaar geraakt. Daar de vlakken eenige kleine barakken raakteif en het onderstel in een greppel rolde werd de val eenigszins gestuit Toen klonk het bevel „uit de machine". Immers, hoe gemakkelijk kan zulk een vogel eigenwijs zyn en toch nog de lucht ingaan. By deze manoeuvre werd de commandant van het eskader, die in mijn machine vloog, gewond. De bemanning ging er met de groot ste koelbloedigheid toe over wapens en ge reedschap in veiligheid te brengen. Juist waren zy hiermede bezig, toen een ontplof fing gehoord werd. Een treffer had een andere Junkers-machine vernietigd. Wij schrokken niet weinig, maar ook dat liep goed af. Toen wy de machine elndeiyk zoover ge reed hadden bemerkten wy dat wij de verbin ding met het eskader verloren hadden. Mid den in het gevechtsgebied brachten wij den nacht door en pas toen den volgenden ochtend de eerste transportvliegtuigen aankwamen, konden wy meteen andere machine naar het eskader terugkeeren. Wat er met de andere machines gebeurd? Ja, de meeste kwamen behouden, eenige beschadigd terug, enkele moesten daar ginds blijven liggen. Doch alle zonder uitzondering hadden hun taak vervilld en de bergjagers goed neerge zet. De Britsche opperbevelhebber op Kreta Bij een vliegtuigongeluk gedood De zender van Kairo heeft volgens D.N.B. meegedeeld, dat ^en vliegtuig, waarmee de opperbevelhebber van de Britsche stryd- krachten op Kreta, de Nieuw-Zeelandsche ge neraal Freyberg en zijn medewerker Ganery van Kreta naar Alexandrië onderweg waren, is neergevallen. Generaal Freyberg heeft den dood gevonden. Twee Britsche torpedobootjagers bij Kreta vernietigd Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Don derdag overdag Britsche zeestrijdkrachten in .vateren van Kreta aangevallen en twee torpedobootjagers tot zinken gebracht, aldus D. N. B. Britsche troepenafdeellnggn op Kreta, die in grooten getale in het dal ten Zuiden van Retims tot aan Timbake waren gelegerd, zyn Donderdag, aldus DN.B.. door vrij sterke for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen en duix- bommenwerpers met groot succes aangeval len. Groepen en auto-colonnes werden met bommen bestookt en met de boordwapens be schoten. Verscheidene artillerie-stellingen, die den terugtocht van de Britten naar de Zui delijke kust moesten dekken, werden ver nield. De Engelsch-Fransche betrekkingen Berlijn tevreden over hun ontwikkeling In de Wilhelmstrasse heeft men gisteren verklaard, zoo meldt het A. N. P., dat er naar Duitsche opvatting tusschen Frankryk en En geland geen diplomatieke betrekkingen be staan, indien men onder diplomatieke betrek kingen het aanwezig zijn van geaccrediteerde diplomaten verstaat. Men stelde uitdrukkelijk vast, dat het juridische probleem der Fransch- Engelsche betrekkingen Duitschland niet inte resseert. Van meer belang voor Duitschland is de practische vraag, hoe de betrekkingen tussahen Engeland en Frankryk zich ontwik kelen. Te dien aanzien behoeft Duitschland den laatsten tijd niet mistroostig te zyn. ALG. FRIESGHE LEVEHSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS VAN 1845 AMSTERDAM VAN BRIENENHUIS BEIDER GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN Grootere activiteit van de Amerikaansche vloot in den Atlantischen Oceaan Naar S.P.T, uit Washington meldt ver luidt in bevoegde kringen aldaar, dat de Amerikaansche vloot in den Atlantischen Oceaan een grootere activiteit aan den dag legt ter ondersteuning van de transporten oorlogsmateriaal voor Engeland. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Naar S. P. T. uit Washington meldde heeft de regeering der Vereenigde Staten 13 sche pen opgevorderd om deze als hulpoorlogs schepen in dienst te stellen. Onder deze sche pen bevinden zich de President Jackson (14,124 br. t.) de President Adams (10,540 br. t.), de President Taft (12,562 br. t.) en de President Pierce (12,579 br. t.) De overige schepen zijn ongeveer van dezelfde tonnage. In politieke kringen te Washington wordt deze vordering algemeen als de eerste daad beschouwd welke voortvloeit uit de afkondi ging van den nationalen noodtoestand. Naar Unieted Press hierby aanvult neett iet ministerie van scheepvaart bevel gegeven lat het grootste Amerikaansche passagiers- chip de „Amerika" (27,000 ton), onmiddellijk haar West-Indische cruise moet afbreken en naar Newsport koers moet zetten, om daar inplaats van in New Yrk de passagiers aan land te zetten In regeeringskringen kon men geen verklaring voor dit dringend bevel geven. De America verliet New York verleden Zaterdag voor een reis naar de West-Indische eilanden. Deze reis, waaraan door 200 passa giers werd deelgenomen, zou 12 dagen duren. De haven Newsport, die de America thans moet aanloopen, is, naar men hier verklaart, de gebruikelijke haven voor de inscheping van leden van de Amerikaansche marine. Slechts levensmiddelen voor Ierland Uit Hydepark, waar Roosevelt het week einde doorbrengt, meldt United Press dat de regeering bezorgd is, omdat Ierland nog geen antwoord heeft gegeven op Roosevelt's aan bod tot het verkoopen of leenen van twee koopvaardUschepen en het beschikbaar stel len van een half millioen dollar voor de fi nanciering van levensmiddelenleveranties. Ierland, aldus het bericht, verlangt eerder wapenen dan levensmiddelen, doch Roosevelt verklaart, dat hy wapenen slechts levert aan actieve tegenstanders van de mogendheden der spil. Britsche bodems door de Italianen tot zinken gebracht In zyn weermachtsbericht nr. 359 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den afgeloopen nacht hebben Italiaan sche luchtformaties de havenwerken van La Valetta op Malta gebombardeerd. In Noor d-A f r i k a: activiteit van artil lerie en patrouilles in den sector van Tobroek. Italiaansche luchtformaties bombardeerden vyandelyke inrichtingen en schepen in de haven van Tobroek. Twee hulpvaartuigen en een schip van 2000 ton werden tot zinken gebracht. Een benzine-opslagplaats is ver nield. Andere luchtformaties bombardeerden concentraties van gemotoriseerde strydmid- delen en munitie-depots in de buurt van een versterking. Italiaansche jachtvliegtuigen ver dreven Britsche toestellen, die Bengazi pro beerden aan te vallen, twee vyandeUjke machines werden neergehaald. Op Kreta overvielen onze landingstroepen den vijand en maakten eenige honderden krijgsgevangenen alsmede een aanzienlijken buit aan wapens en munitie. De krijgsver richtingen worden met doeltreffenden steun van de luchtjormaties voortgezeL Vijandelijke vlootstrijdkrachten, herhaalde malen door de Italiaansche luchtmacht in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee aangevallen, zoo als vermeld in het weermachtsbericht van gitteren zijn bezig zich ijlings terug te trek ken naar Alexandrië. Ze slaan bloot aan voortdurende bombardementen door onze vliegtuigen. De vijandelijke torpedoboot jager Harward werd door onze toestellen ernstig getroffen en is in de lucht gevlogen. Men is besig de drenkelingen te redden. Tot dusver werden 229 zeelieden uil het water gehaald, van wie 26 ernstig waren gewond. Ten Zuiden van Syracuse werd het lot een konvooi behooren- de schip Comte Rosso getorpedeerd en lol zinken gebracht. Het grootste deel van de opvarende is gered. In O o s t-A f r i k a heeft de vyand, ge steund door vliegtuigen, opnieuw onze ver schansing van Wolsjefit ten Noorden van Gondar aangevallen. Onze troepen deden een snellen tegenaanval, waarby ze den vyand verdreven en hem zware verliezen toe brachten. Huil zegt: de betrekkingen met Japan ongewijzigd Abe: geen crisis met Amerika, als Japan voet bij stuk houdt Betreffende Japan heeft, aldus de Washingtonsche correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau, staatssecretaris Huil gezegd, dat geen wijziging is geko men in de Amerikaansche gedragslijn of in de betrekkingen der Ver. Staten tot Japan. Generaal Abe, de vroege e Japansche minister-president, heeft voor de pers de volgende verklaring afgelegd over de door Japan te volgen politiek: Het voornaamste doel van Japan blijft de oplossing van het Chineesche conflict. De Japansche politiek jegens Nanking zal geen wyziging onder gaan. Ik heb inlichtingen ontvangen, aldus Abe, dat op dit punt volkomen overeen stemming is bereikt tusschen Matsoeoka en Honda. Ten derde: De vrees omtrent een moge lijke crisis tusschen Japan en de Ver eenigde Staten is soo lang ongegrond als Japan voldoende vastberadenheid aan den dag legt Amerikaansche bezetting van de Atlantische eilanden Het D.N.B. meldt uit Washington: De goed ingelichte overzichtschryvers Alsop en Kintner deelen heden in de Washington Post i ide, dat Roosevelt wel niet gezegd heeft, dat hij zoo noodig de eilanden in den Atlantischen oceaan zal bezetten, doch dat hy inderdaad daartoe besloten is. Na lang wikken en wegen van het voor en tegen is hij eindehjk tot dit groote besluit gekomen. Wel moet hij rekening houden met de oppositie, doch dat is gemakkelijker te verduren dan wanneer hij niet gehandeld en daardoor zyn geheele politiek had opgegeven. Daar om heeft hy besloten de oppositie te negeeren. Amerikaansche divisie naar Portorico De eerste divisie van het Amerikaansche leger, die zooals werd gemeld, bevel heeft gekregen, naar Portorico scheep te gaan, is volgens berichten van den Britschen nieuws dienst volledig gemotoriseerd en geldt als de sterkste troep der Ver. Staten. Ze staat op het oogenblik in Massachusetts en zou aan de zomermanoeuvres hebben deelgenomen. De Engelsche berichten zeggen dat Portorico de voorpost van het Amerikaansche continent tegenover de Kaap Verdische eilanden en de Westkust van Afrika is en brengen de ver scheping der divisie naar Portorico in verband met het feit, dat aan het s.s. America bevel is gegeven naar Newport-News op te stoomen. De Federal Shipping Board heeft gisteren de eigenaars van nog dertien Amerikaansche passagiers- en vrachtschepen ervan in ken nis gesteld, dat hun schepen voor verdedi gingsdoeleinden rillen worden gerequireefd. S.P.T. meldt uit Washington dat by de gerequireerde schepen zich het Fransche pas sagiersschip Normandië bevindt. Voormalig Duitsch diplomaat' in Amerika gearresteerd Op bevel van den Amerikaanschen minister van justitie, Jackson, hebben de immigratie- autoriteiten vandaag den vroegeren Duiischen gezant te Weenen, dr. Kurt Heinrich Rieth, die sinds verscheidene jaren den Duitschen diplomatiek endienst heeft verlaten en sedert einde Maart in de Vereenigde Staten ver toefde. gearresteerd. Rieth is naar Ellis eiland overgebracht, waar in een proces beslist zal worden of hij uit het land moet worden gezet. Volgens Associated Press is op het ministerie van justitie verklaard, dat tot arrestatie is be sloten, omdat Rieth in tegenstelling met de voor hem bij de uitreiking van zijn visum af gelegde verklaring voor andere dan persoon lijke doeleinden naar de Vereenigde Staten is gekomen. Dr. Rieth werd sinds eenige dagen door de New Yorksche pers aangevallen, die hem oecon. nische en propagandistische activi teit verweet. (D.N-B.) .J De strijd in het Naburige Oosten De toestand in Irak Naar Ofi uit Bagdad meldt, is deze itad nog steeds de hoofdstad van Irak. Het zwaar tepunt der administratieve, oeconomische en militaire organisatie schynt echter naar Mo- soel verplaatst te zyn. Eenige ministers zoq- den daarheen reeds vertrokken zyn. De minister van oeconomische zaken, een der jongste en energiekste leden van het kabinet-Kailani, die het bevel in den cen- tralen sector op zich zal nemen, heeft ver klaard: Bagdad krachtig te willen verdedi gen. Het Irakeesche leger bUJft hardnekkig stryden. Er is geen enkele aanwyzing, dat de hoop der Engelschen op een snellere op lossing door een blnnenlandsche revolte ln vervulling zal gaan. De petroleumvelden zyn nog steeds door de Irakeezen bezet. De leiding naar Haifa werkt niet meer. De directie der ravitailleering in den Liba non is bijeengekomen ter benoeming van een speciale commissie, die tot taak zal hebben een rapport op te stellen over de mogeiyk- heden die voor het land bhjven bestaan ge zien den nieuwen toestand. De regeering van den Libanon zou zich in navolging van het Syrische voorbeeld, gereed maken om een delegatie naar Bagdad te zenden, ten einde te onderhandelen over een intensificatie van den goederenruilhandel tusschen beide landen. De buitenlandsche politiek van Japan Een samenvatting van Matsoeoka b" zijn jongste verklaring Het D.N.B. meldt uit Tokio: In zyn officieele verklaring over de Japan sche buitenlandsche politiek, waarin, zooals reeds gemeld is, het driemogendhedenverdrag als onveranderlijke grondslag van die politiek aangegeven werd, heeft minister Matsoeoka de volgende samenvatting gegeven: le. de fundamenteele politiek van Japan staat sedert langen tyd vast Zy heeft geen enkele wyziging ondergaan. 2 Sedert het tot stand komen van het drie mogendhedenverdrag is dit verdrag de hoek steen der Japansche buitenlandsohe politiek. By verschillende gelegenheden hebben, aldus Matsoeoka, de minister-president en ik dat duidelyk gemaakt. Er heeft zich niet de ge ringste afwyking van dezen koers voor gedaan.' 3. Het is derhalve onjuist te gelooven, dat Japan zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het pact van drie, niet zal nakomen. 4. Zooals reeds vaker met klem verklaard Is, volgt Japan tegenover de Zuidzee een vredelievende politiek. Indien echter onvoor ziene internationale gebeurtenissen de toe passing dezer politiek zouden verhinderen, dan zou Japan gedwongen kunnen zyn zyn houding te herzien. Oorlog in liet Westen Uit San Miguel op de Azoren wordt vol gens D.N.B. gemeld, dat daar vyf Engelsche koopvaardyschepen worden gerepareerd, die door torpedo's zyn beschadigd. Munos Grand* bij Lord Gort Uit La Linea meldt S.P.T.: De militaire gouverneur van het Spaansche gebied rondom Gibraltar, Munos Grande, heeft Donderdag het bezoek van den gouver neur van Gibraltar, Lord Gort, beantwoord. Den gouverneur werd militaire eer bewezen, het onderhoud dat Munos Grande met Lord Gort had, 'heeft 40 minuten geduurd. De Engelsche aanval op Sfax Uit Vichy verneemt het Duitsche Nieuws bureau: De opwinding in heel Frankryk over het bombardement op de haven van Sfax door Engelsche vliegtuigen is nog toegenomen, nu men heeft vernomen dat hierbij ook slacht offers zyn gevallen. In bevoegde Fransche kringen is men overtuigd, dat het een stel selmatige Engelsche actie tegen Frankryk be treft De Engelsche bedoeling om de ver bindingen tussohen Frankryk en zyn impe rium af te snijden en de ravitailleering van het continentale Frankryk te verhinderen komt door dit geval opnieuw in het licht Het kapen van Fransche schepen is een nieuw bewys voor het feit, dat Engeland tracht Frankryks oeconomische leven te verstikken. Het Zwits. Tel. Ag. seint uit Washington: President Roosevelt is Donderdag voor het weekeinde naar zyn landgoed in Hydepark vertrokken. Hy zal er John Winant, den Amerikaanschen ambassadeur te Londen, die gelijk men weet naar de V. S. is vertrokken voor het uitbrengen van rapport, ontvangen. De Turksche begrooting aangenomen Het D. N. B. meldt uit Ankara: In het parlement is, zooals reeds gemeld, na debatten, die vier dagen hebben geduurd, de staatsbegrooting eenstemmig aangenomen. Bij de debatten is het tot ovaties voor het leger gekomen. De minister van landsver dediging heeft namens het leger bedankt. Minister-president Saydam zeide in een kort slotwoord o.m. het volgende: Een van de grootste politieke successen van de Turksche republiek is gelegen in het feit, dat het parlement ondanks den gespannen wereld toestand ook dit jaar in rust zyn werk zaamheden tot een einde heeft kunnen brengen. Op de begrooting van den Turkschen staat, die in totaal 309,734,307 Turksche ponden be draagt, is voor de defensie uitgetrokken een bedrag van 78,000,000 pond. Daarbij komen buitengewone credieten tot een bedrag van 83,000,000 pond, zoodat in het geheel voor de defensie 161,000,000 pond beschikbaar ge steld is. De Duitsch-Turksche betrekkingen Het A. N. P. meldt uit Beriyn: Op een desbetreffende vraag van bui tenlandsche journalisten werd gisteren in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat de aard der betrekkingen tusschen Duitsch land en Turkye discussies en uiteenzet tingen daarover niet dienstig doen lijken. Oelikan Jel Uw cadeau /^ns liet lot J Verkrijgbaar jen. I hil 1 vrij per pak f.O.X9 ZOMOZR Bo\ VRAAGT ONS PROSPECTu"^ HANDELS WETENS00" n ee Boekhouoei, ei Handelsronde STAATSPRAKTIJJfg" r, Boekhouden fttng" RESA - AlSb: ■Bekend* Schrtfelllk 8eh Dr. H. NANNléltl Zetpillen tegen A (tai werkpn pijnstillend en j korten rijd de ontstoken telas wdei Vèflrijgb»»» bij «lis Apoibeke-den i fl. 1.50 pet doooje woten >r. H WAWWTNG'i PWm CUm. f.Ms bij TROMPENBERG'* edra PALACE HT HILVERSUM Tel. 7<f^ HET GEHEELE J A -?t d< Kas-Vereenigirhe; ANNO 1885 Amsterdam C. Spl rr Bewaren ^re met Adrenig Ons* ni*uw«esta wind en Ex* w; >elas De arrestatie van 1 ei Naar het A.N.P. uit Berly ge de beweringen, door de Am^p geuit in verband met de Duitscher dr. Kurt Rieth, di^n eenigde Staten had gevesti^. kringen hier verwondering bei Duitsche zijde wordt verklaaden nadat hij zeven jaar gelede loo schen buitenlandschen diensven geen contact meer met de Dig 1 heeft gehad. Men heeft irloo ambassadeur te WashingU he< over de aangelegenheid tigei brengen. en, In politieke kringen zegfson Rieth indertyd voor parti<5n i genheden naar de Vereenig trokken is. In dezelfde knn te weten, dat de vader vaiVQn langen by de Standard Oil t Binnenlandsch fc DeVierdaagsche marscheff" >r ht i f jaar van 22 f/noms op I «jzondere omstandighed/"®*1 den zullen de nationale afstandsmarschen dit jaaalt i houden van 22 t/m. 25atie. Nijmegen. De deelnemers en deelneteze in eigen voeding en huisvpudij voorzien. Alle inlichtingen^1®1 worden gaarne verstrekt d ten tariaat van de Vereeniging ring van hei vreernddOir Nijmegen Vooruit De insc.jj. de marschen sluit 8 Juli U reglement voor de marsch'uitei krijgen by den NederlarvP al voor lichamelijke opvoeding

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2