IJl ogram ma ot IERDAG 29 MEI 1941 'AG. 5 Provinciale Diaconale Conferentie Der Geref. Kerken in Zuid-Holland In aansluiting op het in een deel onzer op lage geplaatste verslag over de te 's-Graven- hage onder leiding van den heer W. Str ij- bis Pz. gehouden Prov. Diac. Conferentie kunnen wij nog meedeelen, dat na de ope ningsrede een aantal vragen behandeld werden, van verschillende diaconieën inge komen. De eerste vraag luidde: Moeten wij ook in dezen tijd, nu de kosten voor levens onderhoud stijgen en de opbrengst der col lecten door den nood der tijden daalt, vast houden aan het devies: „steunen naar behoef Het antwoord was, dat in de lijn der Synodale uitspraak van 1927 steeds naar hoefte moet worden gesteund, dat men zich door de loonen ter plaatse niet moet laten beheerschen, dat men echter wel rekening moet houden met de loonen en met den maat- schappelijken toestand onder de werkende menschen ter plaatste, en dat men heeft te bedenken, dat in het eene gezin de uitgaven heel anders kunnen zijn dan in het andere. Welke; maatregelen, luidde de tweede vraag, staan onze diaconieën ten dienste om bij dragen te Verlangen of te vorderen van kin deren voor hun ouders, als deze kinderen be- hooren tot een andere kerkformatie? Geant woord werd. dat het in zulk een geval de plicht der diaconie is zich eerst, indien mo gelijk in gezinsverband, met de kinderen te verstaan. Helpt dit niet, dan wende de diaco- zich tot den kerkeraad van de betrokken kerkformatie. Helpt ook dit niet, dan ligt het principieel op den weg der diaconie, tenzij belangen van hooger orde zich hiertegen ver zetten, gebruik te maken van den onderhouds plicht en zich daartoe tot den kantonrechter te wenden, maar langzaam aan en niet dan ia langdurige samenspreking. Indien, zoo was de derde vraag, bij een ge- :in, hetwelk steun vraagt bij onze diaconie, een zekere weelde wordt aartgetroffen meubilair ib.v. een mooi orgel of een pr tig radio-toestel), moet dan op verkoop deze dingen worden aangedrong n woord: Zooveel mogelijk moet men :en staanden toestand in een bepaald gezin h, haven. Zijn er goederen op afbetaling, da wellicht een regeling met de betrokken ma s mogelijk voor den duur der ondersi ning. Is het, luidde de vierde vraag, principir juist, als een diaconie onzer kerken ha. medewerking verleent om het kind van e< ongehuwde moeder in een gezin te plaatse den vorm van een advertentie in een onze» dagbladen, waarbij de mededeeling gevoeg* de moeder is eventueel bereid haar rechter ?r te dragen? Geantwoord werd, dat he principieel onjuist is, als een diaconie ha. medewerking verleent om het kind van ee ongehuwde moeder in een gezin te plaatsen. Men scheidde moeder en kind niet, want op deze wijze worden de belangen van moeder, kind en van de gemeente geofferd. Ligt het, zoo werd in de vijfde vraag ge ïnformeerd, op den weg onzer diaconieën een buitenkerkelijk gezin, hetwelk door de Evangelisatie-commissie wordt bearbeid, ma teriel te steunen? Antwoord: In deze eerste plaats steune de diaconie de eigen broeders en zusters. Indien mogelijk strekke die hulp zich ook tot anderen uit. Beschikt een Evan- gelisatie-commisie over geld, dan kan zij steu nen. Voor het overige kan zij geval voor ge val met de diaconie bespreken. Een tweetal vragen handelde over medische zorg en ziekenhuisverpleging. ;g 30 Mei Nieuws-, oec. iorkest het romantische er 19de eeuwsche Iers", lezing De eerste luidde: Mogen onze armen óók aanvaarden de door de burgerlijke gemeente aangeboden geneeskundige hulp? De tweede luidde: Is er principieel bezwaar tegen, dat onze menschen verzekerd zijn tegen zieken huiskosten bij een Onderlinge Ziekenhuisver pleging, die zoo werkt, dat Burgerlijk Arm bestuur deze Ziekenverpleging suppleert? Het antwoord op deze vragen luidde, dat bij het bestaan van een algemeene regeling voor de burgerij bevorderd moet worden, dat door fondsvorming zulk een gemeenschappelijke werking in stand wordt gehouden. Maar elke aangeboden regeling, die niet voor iedereen geldt, ontmoet bezwaren. Zulke hulp moet worden afgewezen. Hoe te handelen, luidde voorts een vraag, indien een Chr. Vakorganisatie, krachtens een bestaande regeling, aan een werkloos lid ge durende een bepaalde periode geen steun uit keert en ook het gemeentebestuur geen werk- loozen-steun uitkeert, doch dezen werklooze verwijst naar het Burgerlijk Armbestuur? (In het bedoelde geval had het gemeentebestuur tijdelijk de werkloozen-steunregeling buiten werking gesteld). Ligt het dan op den weg van de diaconie om te steunen? Geantwoord werd, dat zet het gemeentebestuur een uitkeering stop, de Vakorganisatie overleg moet plegen. Baat dit niet, dan moet de diaconie helpen. Ligt het op den weg der diaconie, werd ook gevraagd, steun te verleenen aan iemand, die door oorlogsschade zwaar getroffen is? Nadat door de diaconie van Rotterdam iets verteld was van de wijze, waarop daar door de diaconie was gehandeld, waarbij nog eens uitdrukkelijk dank werd gezegd voor den van elders ontvangen steun, werd gestelde vraag ontkennend beantwoord. Hier immers ligt een taak voor de oorlogsschadecummissie, al be- teekent dit weer niet, dat een diaconie niet in de allernoodigste behoeften zou moeten Is het juist, zoo luidde ook een vraag, om van een diaconaal ondersteunde een kwitantie te vragen voor het uitgereikte bedrag ten dienste van den penningmeester, b.v. alle kas- bewijs? Antwoord: Men vrage uit téere over wegingen geen kwitantie, maar gebruike b.v. formulieren, die door den bezoekdiaken kun nen worden bijgehouden en die voldoende be wijs opleveren. Naar aanleiding van een gestelde vraag werd voorts de aandacht gevestigd op het suppletiefonds „De Rudolphstidhting", dat aanspraak mag maken op steun. De beantwoording van de vragen werd in de middagvergadering, geopend met Psalm 89 7, voortgezet. Het slotwoord werd uitge sproken door ds. J. Hek, die evenals mr. A. J. L. van Beeck Calkoen de vergadering bij woonde. Btoohwtt oft aaiuihaaq! Woensdagavond zal de zender Bremen voor de eerste maal een uitzending verzorgen die speciaal bedoeld is voor de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werken. Tijdens deze uitzzendingen, die van zeven uur tot half acht plaats zullen vinden, zullen eenigen van hen de gelegenheid krijgen voor de microfoon hun groeten naar Nederland te zenden en een paar woorden tot hun vrouw, ouders, kinderen en vrienden te spreken. Het is de bedoeling deze uitzendingen ge regeld iedere week op denzelfden tyd te Dinsdagmiddag vervoegden zich twee heeren bij een inwoner van Aerdenhout. Zij vertelden gedurende den oorlog te Rotterdam hun bezit tingen te hebben verloren. Eén van hen deelde mede kunstschilder te zijn en de ander musicus Zij boden teekeningen ten verkoop aan en de vrouw des huizes, bewogen door het verhaal, kocht er een. Toen haar echtgenoot thuis kwam an den hoogen prijs voor een waardelooze teekening vernam, stelde hij de Bloemendaal- sche politie van het bezoek in kennis. De recherche hield daarop twee Hagenaars aan, n.l. J. G. A. de K. en G. J. F. A., die nooit te Rotterdam hebben gewoond. Zij zijn aan de justitie overgeleverd. HOTELHOUDER OP HAMSTEREN BETRAPT Te Venlo is op verdenking van hamsteren __>n huiszoeking verricht in het hotel van den heer M. aldaar. Een groote partij vleesch is door de ambtenaren gevonden en in beslag ge nomen. Tegen den hotelhouder is proces-ver baal opgemaakt (10.20-10.40 Declamatie Gramofoonmuziek 7 niet pianobege leiding Omroeporkest Almanak BNO: Nieuws- en oec. beursber. De Romancers met piano-intermezzi Gramofoonmuziek Voor de vrouw Ensemble Bart Ekkers Pianovoordracht Gramofoonmuziek Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vr. Prot. Kerkcomité) Gramofoonmuziek „Beroemde opera ensembles", causerie met gramofoonmuziek Nieuwsber. ;el van den dag 'elodisten. soliste het dameskoor 9.10 Nederland vo It zich zelf. Productieslag '41. 9.25 Avondwijding (voor bereid door het Vrijz. Proi Kerkcomité) 9.30 Berichten (Engelsch) 945 Gramofoonmuziek 10.00—10 15 BNO: Engelsch: Economie news from Holland HILVERSUM II. 301.5 METER 6 45 Gramofoonmuziek 650 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsbjr. 815 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Gramofoonmuziek 11.30 Klaas van Beeck zijn orkest 1200 Berichten 12.15 Orgelspel 12.45 BNO: Nieuws berichten 1.00 Orkest Eloward 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht 3.00 Gramofoonmuziek 3.30 Voor de vrouw 3 45 Amusementsorkest 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 BNO: Nieuws-, oec. en beursberichten 530 Ens. Bandi Balogh 6.00 Boekbespreking ivoor- bereid door de Chr. Radio-Stichting) 0.15 Ensemble Erica Helen 645 Toeristische raadge vingen 7.00 Oeconomische vragen van den dag 7.15 Musiquette en eoliste (7.30—7.45 „Kapitalis me en nat.-socialisme" lezing) 800 BNO: Nieuwsber. 8.15 Het Residentie-orkest (8 35—8.50 Cvclus „Banden met Vlaa'n- derenland") 9 15 Gramofoonmuziek 10.00 BNO: Nieuwsberich ten, sluiting. AUTOSNELWEG DEN HAAG—DUITSCHLAND In anderhalf uur aan de grens Wij lezen in de Telegraaf: Met groote voortvarendheid wordt thans gewerkt aan de plannen voor en de uitvoe ring van den nieuwen autosnelweg Den Haag UtrechtArnhemDuitsche grens bij Bab- berich, welke een aansluiting zal geven op d enDuitschen autosnelweg naar Wesel. Ook Amsterdam en Rotterdam zullen een aansluiting krijgen op den autosnelweg. Van den centralen dienst van den Rijks waterstaat mochten wij bij informatie enkele belangwekkende bijzonderheden vernemen over den nieuwen weg, welke Den Haag voor automobilisten in anderhalf uur bij de Duit sche grens brengt. Het gedeelte Den HaagUtrechtVer keersplein is, zooals bekend, reeds in gebruik. Oorspronkelijk zou deze weg worden door getrokken tot aan De Klomp en dan aanslui ten op den bestaanden weg naar Arnhem. Deze weg wordt in Oostelijke richting door getrokken tot vlak ten Noorden van Arn hem, buigt aldaar naar het Zuid-Oosten, overschrijdt den IJsel en bereikt de Neder- landsch-Duitsche grens bij Babberich onder Zevenaar. Het vak tusschen Utrecht en Maarsbergen is in uitvoering, evenals het gedeelte ten Zuid-Oosten van den IJsel. Zeer binnenkort zullen de wegvakken van Maars bergen tot nabij Veenendaal worden aange vangen, hetgeen met andere vakken binnen enkele maanden te wachten is. Over de geheele lengte zal de weg als autosnelweg worden uitgevoerd. Er komen dubbele banen evenals op het traject Den HaagUtrecht, zonder gelijkvloerscha kruisingen. Wanneer de weg gereed is. zal de verbinding Den Haag-Duilsche grens aanmerkelijk worden bekort, vooral op den rijtijd zal zeer gewonnen worden, omdat men op den autosnelweg met een groote gemiddelde snelheid kan rijden. Rijksweg no. 2 welke Amsterdam met UtrechtVerkeersplein zal verbinden is ook in uitvoering, zoodat ook Amsterdam op den grooten autosnelweg zal aansluiten, hetgeen ook het geval zal zijn met rijksweg no. 3 van RotterdamGoudaUtrecht; voor het Zuiden, Breda beteekent de nieuwe autoweg een groote verbetering, ook deze weg is in uitvoering. Veel aandacht is door den Rijkswaterstaat besteed aan het behoud van natuurschoon. Gevreesd was, dat door dezen weg l\pt na tuurschoon. vooral tusschen Arnhem en Velp te lijden zou hebben Men heeft daarom naar een tracé gezocht, waarbij zoo weinig mogelijk schade aan het natuurschoon wordt gebracht. Het heeft moeite gekost een dergelijk tracé te vinden, doch men meent thans een geluk kige oplossing gevonden te hebben, waarbij overleg is gepleegd met vooraanstaande per sonen uit de kringen der natuurbescherming. Wat de lengte van den autosnelweg be treft, van Den Haag naar Utrecht-Verkeers plein is de afstand 54 km, van daar tot de grens bij Babberich circa 80 km. Aannemend, dat men 90 km per uur rijdt, zal de afstand Den HaagDuitsche grens door de automo bilisten in anderhal&uur kunnen worden af gelegd. Nergens konw'men met den autosnel weg door bebouwde kommen, alles is hiertoe vermeden. Tusschen Arnhem en Velp was het niet zoo eenvoudig de bebouwde kom te ver mijden, daar alles hier ongeveer is volge bouwd. Tenslotte is men er toch in geslaagd een gaatje te vinden Wat de benoodigde ter reinen betreft, is zooveel mogelijk getracht door minnelijke schikikng in het bezit van de gronden te komen. Administratief heeft men een geweldigen arbeid moeten verzetten. Tot heden is alles vlot verloopen, zoodat men geen reden tot klagen heeft. Het werk wordt in snel tempo voortgezet, maar wanneer de geheele autosnelweg in ge bruik zal kunnen worden genomen, valt thans nog niet te zeggen. NEDERLANDSCHE BUURT- SPOORWEGEN Een weinig nobele geste Naar aanleiding van de reorganisatie der Nederlandsche Buurtspoorwegen, volgen» •elke voorstellen de 4 pet. obligaties tegen 60 pet. en de 5 pet. stukken tegen 70 pet. zullen worden ingekocht, schrijft het Amster- damsch Effectenblad, dat de Nederlandsche Spoorwegen ook in dit geval met de obligatie houders weer een ignoble spelletje speln. Het kapitaal bevindt zich voor het grootste deel in handen van de spoorwegen en zij lei den ook de exploitatie, zoodat zij in feite de eigenaren en exploitanten van dergelijke onder hun beheer staande ondernemingen zijn. Weliswaar vormen ook de Buurtspoorwegen een afzonderlijke n.v., maar nu gaat het toch niet aan, dat de spoorwegen zich daarachter verschuilen en zich op deze wijze aan ver plichtingen jegens obligatiehouders onttrek ken. Waarom gaan de Spoorwegen zoo ver, dat zij onderneminkjes als deze tot in het oneindige financieren, om dan tenslotte te zeg gen: nu is de zaak zoodanig „verschuldet", dat ook het geld van crediteuren geheel of gedeeltelijk is verdwenen Inderdaad is er voor deze critlek veel te zeggen, zooals wij indertijd ook opmerkten naar aanleiding van den Noordooster Locaal- spoorweg. Er wordt hier, naar het schijnt, een wel wat lichtvaardig gebruik gemaakt van de figuur der n.v., waardoor men in financieel opzicht het lot van een bepaald bedrijf van dat der Spoorwegen wenscht te scheiden, zon der dat zulks in de practijk met de werkelijk heid overeenkomt. Rechtszaken GERECHSHOF TE 'S-GRAVENHAGE Ontvluchte arrestant neer geschoten De Rotterdamsche rechercheur vrijgesproken Op 28 September van het vorige jaar werden te Rotterdam eenige arrestanten overgebracht naar de terechtzitting. Een van deze arrestan ten zag kans te vluchten, waarbij de recher cheur D. H. een achtervolging inzette. In de Burgemeester de Roosstraat loste de recher cheur twee schoten, waarbij het tweede schot den vluchteling zoodanig trof, dat hij kort daarna overleed. De rechtbank te Rotterdam had den rechercheur wegens dood door schuld veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep was gegaan bij het Haagsche gerechtshof. Het hof heeft gisteren in deze zaak uitspraak gedaan en overwegende, dat de politieman niet het opzet heeft gehad den arrestant va% het leven te berooven en als politie-ambtenaar den plicht had, niets na te laten om den arrestant in handen te krijgen, den verdachte vrijge sproken. den komenden winter. - Het voorheen vrijwel waardelooze kolenslik, het bezinksel vi der kolen uit de Limburgsche mijnen, wordt thans voor velen een gewild artikel het waschweter (Het Zuiden) Na de bezetting van het eiland Korfu. De oorlogsvlag wordt geheschen (lue.-Holland) De bevolking van Bulgarijè is reeds goede vrienden met de leden van de Duitsche weer macht, die het land passeeren op weg naar het front (Weltbild-Pax-Holland) Terwijl gemotoriseerde afdeelingen van de Duitsche weermacht Banjaluka pas seeren, worden de manscheppen door de inwoners van het stadje met belang stelling gadegeslagen (Weltbild Pax-Holland) igsche tram .te water Een der afgedankte personenrijtuigen van de voormalige Limburgsche i, welke twaalt jaar lang op de lijn naar Vaals dienst deed, wordt nu te Maastricht als woonschuit gebruikt (Het Zuiden) DUITSCH HOOG GEREOHTSHOF DOODSLAG TE GEULLE De dader tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, daarna opneming in een bijzondere inrichting Vijf jaar tuchthuisstraf, vijf jaar verlies van burgerrechten en na beëindiging van dezen straftijd opneming in een bijzondere inrichting luidde het vonnis, dat het Duitsche Hooge gerechtshof gisteren conform den eisch van het Duitsche openbare ministerie uitsprak tegen den 24-jarigen lossen werkman J. M. S. te Stein in Limburg, die op 17 Juni 1940 te Geulle met zes revolverschoten zijn nicht heeft gedood. niandsch Nieuws ijvlng en ontduiking van istributiebepalingen Velsen heeft tegen tal van per- baal opgemaakt wegens over- le voorschriften met betrekking leheersching en distributie, nde kooplieden werden geverbali- s het verkoopen van stoffen zonder De voorraden werden in beslag ge- een Chinees werd geverbaliseerd, verkoopen van textielgoederen n. Ook zijn voorraad werd yoor- leslag genomen. Vier aardappel- te Beverwijk werden bekeurd jsopd rijving. Drie gevallen van werden opgespoord, waarbij eliers werden bekeurd, omdat zij de melk en melkpoeder te duur Een groote hoeveelheid van deze rd in beslag genomen ger werd een frauduleus geslachte genomen. Het vleesch werd over aan de minstbedeelden verkocht rd opgetreden tegen grossiers en groenten, die uien veel te duur cent per kg. Bij -jg slagers uitgesloten (bureau voor de voedselvoorzie- *4>rlogstijd maakt bekend, dat 3jn aantal slagers (veertig in het ,1ns frauduleuze slachtingen den hebben van vleesch, afkom- ^auduleuze slachtingen, voor ge- Bvan het verkrijgen van een toe- Rvee en vleesch door de Neder- Ahouderijcentrale is uitgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5