Jlirumr Criitsdjt (lourant <Z Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Moderne documentatie, de schakel tusschen handel en wetenschap De Britsche Middellandsche Zee-vloot lijdt verliezen Het kustgebied voor vaartuigen verboden >tr imentsprijs JJ maanden 2.47, vermeerderd nflfct (15 incassokosten. Per week 19 et ers 5 ct. ^aterdagnummera Zondagsblad 7% ct Alles bij tbetaling. ^ntieprfcen! Bar. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 56936 —2 ct per regel. Ingezonden Mede- Hingen 46 ct per regel. Minimum egels. Bewijsnummer 5 ct BU con- belangrijke korting. No. 6438 Hoofdredacteur H. Diemer, Rotterdam. DINSDAG 27 MEI 1941 22e Jaargang Bijdragen van medewerkers, Ingezon den stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, epz. aan de Administratie. "ojjng van grasland gasti >epal gevj geleden werd er door ons op ;t niet op schrift stellen >chtove?eenkomst en het niet |an bij Pachtkamer of Pacht- n verpachter kan leiden tot i van de nie* verschuldigde ai aandacht gevestigd op de worfn alsnog mondeling gesloten ïsten te doen op schrift stel- eld jachtrechter. het bekend dat nog talrijke Speling worden verpacht voor ":hter durft in zoo'n geval van irschillende wettelijke maat- bevoegdheden geen gebruik it bij hem de vrees bestaat land niet meer zal kunnen zijn koeien geen weiland ever| is het blijkbaar dit voor- ekomen dat verpachters, fchtingen verboden zijn, hun tingbebben verpacht, doch zelf »stu\Pien' aan anderen dan de lebben verpacht. Ook daar- ildleferscheidene kleine pachters eedcen. ie Gelderland en ook elders, °rd|andigheden zich afzonderlijk ospul nogal eens voor. likt hiervan is geweest dat de °JVaris voor Gelderland door vooIïerieraal van het Departe- bi^°uw en Visscherij gemach- in oter beschikking stelling in l Staat te vorderen van wei- snig^andere cultuurgronden, als- urd.:behoorende gebouwen. Deze d€$ den Productiecommissaris te ordenen en degenen die daarvoor naar in aanmerking komen. De ar den tijdsduur beperkt tot Ide bevoegdheid steunt op iVorderingsbesluit 1940 (be llieren van goederen in geval Me omstandigheden). )ten Oldebroek, Doornspijk, 1 Vijk en Ermelo is met de EVEjasland in den hier bedoel- (vang gemaakt. Alle eigen- likers van grasland in deze len met eigendomsbewijzen, verschijnen voor den roKdtgebreide machtiging waar- andharis beschikt, zal hij aller- Jnde maatregelen kunnen 0f !n verdeeling plaats vinden iare grasland naar gelang die streken. !en, welke, zooals de tekst bot* aangeeft, ten behoeve van voor mensch en dier Qf0tJ ziJn wel van een zeer vèr bott- 4 J u oozeer groote misstanden be- granönleiding in te vinden den - f o^ge gevallen het gebruiks- aapoPrond ontnemen en aan granP- leid Trkomen, dat een gedeelte bad kunnen wor ks bin het Besluit betreffende pachtovereenkomsten. In en e«n de pachter op grond van r0Slen pachtrechter verzoeken tsoe3esloten overeenkomst of im tl «Heen nog geschieden met of inkomsten, welke gesloten r b!ber 1940- dit voorjaar de vrij- zijn grond te beschikken, I meeste gevallen moeilijk orden-gemaakt dat hij het ik ging nemen, of aan een pachters verpachtte. Bij soen gheden, welke geval voor wen bezien, kunnen ech- 30611 zakelijk maken. Het recht behoort o.i. echter onaan- ook de vraag gerezen of ■am &der geval een machtiging men worden om het land Thans draagt de {emeen karakter, en is de am angrijke zaken in handen dat aan de deskundig- ïtsoeiokken functionaris wordt 1 dat uitgebreide bevoegd en" eischen. koir van de machtiging be- jer 1941. Het is dus blijk- am dat een tijdelijke voorzie- geldend voor het loopen- am (k daarmede te rijmen lijkt ruik gevorderde grond nu (n voor onbepaalden tijd. am i geïnformeerd zijn, wordt ich het gebruik gevorderd, Jï grond als niet-eigenaar i. Dit kan alleen de eige- am ai de limiteering van den jitiging alleen beteekenis r voéegelen worden getroffen, pt 1 November 1941 van van de uitvoering der !N MAAN 5.28; ondergang 21.46 iei 7.33; ondergang 23.28 lei 8.25; ondergang 0.11 antso 4 Juni; volle of IJuni; laatste kwartier .nieuwe maan Dinsdag «oen Een grootsch werk onder de Haagsche hanebalken van Rijnstraat 24 Zakenman, studeerende en bibliotheek negeeren het nog veel te veel 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. Hoog, héél hoog, onder de hanebalken van Rijnstraat 24, zetelt in de Residentie een van de meest waardevolle instellingen, waarover Nederland sedert een drietal jaren de beschik king heeft: de afdeeling Documentatie van onzen Economischen Voorlichtingsdienst. De Econ. Voorlichtingsdienst, kortweg aan geduid als E.V., werd in 1936 in het leven ge roepen om het departement van Hanael, Nij verheid en Scheepvaart tot steun te zijn bij zijn moeilijken arbeid. Doch toen deze dienst goed en wel functionneerde, werd de behoefte aan het vergaren van allerlei gegevens steeds dringender en besloot men over te gaan tot de economische documentatie. Wat is oeconomische documentatie? Het is het bijeen brengen en ordenen van allerlei publicaties op een wijze, die den be langhebbende in staat stelt, zich in den kortst mogelijken tijd te vergewissen van het geen er over een bepaalde oeconomische aan gelegenheid verschenen is. Daartoe is de Documentatiedienst geabonneerd op circa 900 binnen- en buitenlandsche tijd schriften, alsmede op eenige tientallen dag bladen, die door een staf van oeconomen nauwkeurig worden afgespeurd. Hun taak is het in de eerste plaats, om het kaf van het koren te scheiden en van alle artikelen, die op de onderhavige materie betrekking heb ben, zeer korte resumé's te vervaardigen. Het spreekt echter vanzelf, dat men aan een collectie van zeer beknopte uittreksels, ook al is die collectie nog zoo uitgebreid, slechts weinig zou hebben, indien men er niet snel volledig gebruik van zou kunnen maken. Daarom is een speciale „gebruiksaanwijzing" ontworpen, die wordt aangeduid als de uni- verseele decimale classificatie. Het ei van Columbus Dat klinkt ongetwijfeld nogal geleerd, doch in den grond van de zaak is het er mee als met het ei van Columbus. Wanneer men in een tijdschrift bijvoorbeeld een artikel tegen komt over steenkolen en er wordt te vens in gewaagd van synthetische benzine, dan is het van belang, dat men het bewuste artikel later in het register van de verzameling zoowel onder het hoofdje „Steenkolen" als „Synthetische benzine" kan terugvinden. Zoodoende draagt men er zorg voor, dat één en het zelfde artikel soms wel vier of nog meer keeren in dat register wordt gesignaleerd of, zoo men wil, geclassificeerd. Bovendien heeft men al die begrippen als steenkolen en benzine een decimaal nummer gegeven, bij wijze van internationale afspraak. Het onderwerp „blokkade" komt overeen met het getal 355463, het thema mijnbouw met 622, kortom, men heeft er naar gestreefd alles wat bij elkaar hoort ook in de kartho- teek zooveel mogelijk bij elkaar te plaatsen. Hierdoor wordt het terugzoeken uiteraard ten zeerste vergemakkelijkt. En thans met een enkel woord de gang van zaken. Men voorziet ieder tijdschrift, dat de post bezorgt, van een z.g.n. Stukmerk, het geen inhoudt den verkorten naam van het Wat wlH ge weten over BENZINE Alvorens de stalen bakken met fiches van de kartotheek te raadplegen draait men even aan een papieren slijpsteen, de Roteerende Index, die bij verkorting Rodex heet en door haar meer beperkte uitvoering de sleutel vormt tot de kartotheek. In de kartotheek toch treft men behalve het fiche „benzine" nog tal van andere aan, die nauw met dit onderwerp in verband staan. Al deze fiches verwijzen naar de desbetreffende artikelen in de tijdschriften, welke in de leeszaal ter Inzage zijn. (Foto: Rott.) machtiging door belanghebbende schade ge leden, dan kan deze op grond van het Alge meen Vorderingsbesluit 1940 vergoed worden. In hoogste ressort kan de schade worden vastgesteld door Commissies welke door de in artikel 1 genoemde Secretarissen-generaal worden ingesteld. Het wil ons voorkomen, dat in deze oogst- periode gezocht moet worden naar een meer algemeene oplossing, zonder daarbij het recht van den eigenaar in zijn aan wezen tè tasten. Daar één en ander nauw verband houdt met de uitvoering van de Pachtwet en daarop gevolgde verordeningen, lijkt ons inschakeling van het provinciaal T .chtbureau in voor komende gevallen zeer wenschelijk. Door minnelijk overleg kan soms reeds veel wor den bereikt. Mr. W. RIP. Een geopende bak met fiches, een paar rappe handen van een ambtenaar die zijn cliënt met het verlangde recept naar de leeszaal zendt. (FotoRott.) tijdschrift, het nummer van de aflevering, het jaar, de maand en de datum van ver schijning. Is dat gebeurd, dan gaat het naar de afdeeling classificatie, waar de reeds ge noemde oeconomische staf bepaalt, welke ar tikelen in aanmerking komen om geclassifi ceerd te worden, terwijl men daar tevens vast stelt, onder welke onderwerpen zoo'n artikel dient te worden gesignaleerd. Al deze gege vens worden met een schrijfmachine vast gelegd op blaadjes doorschijnend papier ter groote van een briefkaart z.g.n. fiches die uiteindelijk in systematische volgorde een plaats krijgen in een kaartenkast of karto theek. volgens het z.g.n. ondoprint-systeem, een geheel Ned. vinding. Eigenlijk hebben we hiermee nog maar een gedeelte van den documentatie-arbeid beschreven, daar er voorts nog een foto reproductie aan vast zit met luichtdruk- apparaten. Doch om de zaak niet te ingewik keld te maken zullen we daarover slechts weinig meer zeggen. Van veel meer belang lijkt het ons, er de aandacht op te vestigen, dat het iedereen vergund is van deze kartotheek gebruik te maken. Daartoe begeeft men zich naar de leeszaal van den Econ. Voorlichtingsdienst, waar men aan de hand van de fiches elk tijdschrift kan aanvragen en raadplegen. Zelfs is het niet eens vereischt een gang naar de Rijnstraat te maken, daar men even goed no. 720060 kan bellen en telefonisch om toe zending van bepaalde literatuur verzoeken kan. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om voor enkele dubbeltjes bepaalde artikelen to z'n eigendom te maken door een dergelijk artikel volgens een vernuftige methode te laten fotografeeren. Zakenman, blijf bij Daar het uiteraard voor kan komen dat men precies wil weten welke literatuur er zooal over een bepaald onderwerp verschijnt, kan men zich abonneeren op alle gegevens, die de Documentatiedienst in zijn kartotheek heeft vastgelegd. Een fabriek in groentenconserven b-T., heeft er natuurlijk het grootste belang bij nauwkeurig op de hoogte ie blijven omtrent hetgeen er in haar branche om gaat. Zij doet dus verstandig zich regel matig door de vakbladen te laten voor lichten. Maar daar het een onbegonnen werk zou zijn, uit te pluizen, in welk soort tijdschrift iels van haar gading te vinden is. heeft ze een prachtig hulp middel in een abonnement op, laat ons zeggen, de fiches conserven, groenten, fruit e.d. Zelden zal men op die manier een mooiere samenwerking tusschen we tenschap en handel kunnen bewerkstel ligen. dank zij den enormen schakel, die Documentatie heet. .Natuurlijk blijft de mogelijkheid bestaan Om bibliotheken en de met haar annex zijnde leeszalen als gids te bezigen, doch nooit en te nimmer zal men dan zulk een hoog ren dement binnen z'n bereik krijgen als de Do cumentatiedienst biedt. Dit geldt trou wens niet alleen voor het bedrijfs- leven, maar even goed voor hen, die van de oeconomie studie ma ken. Behalve van tijdschriftartikelen, die door gaans de eigenschap bezitten dat ze nieuwe probleven aansnijden, heeft ook van kranten knipsels en boekwerken classificatie plaats, zij het ook op meer beperkte schaal. Tenslotte biedt de Documentatiedienst nog andere mogelijkheden, waarbij we in het bij zonder denken aan de vele leeszalen die ons land bezit. Iedere leeszaal kan zich namelijk voor een vrij luttel bedrag op de kartotheek abonneeren. Dat hierdoor de arbeid, die in de Rijnstraat wordt verricht, nog veel meer aan beteekenis zou winnen, is een zaak die zonder meer duidelijk is. Het schijnt echter, dat het bibliotheekwe zen, hoe goed het overigens ook ontwikkeld is, nog te weinig met de Documentatiedienst vertrouwd is geraakt. Hetgeen juist daarom zoo te betreuren is, omdat we hier met een cyclische wisselwerkikng te maken hebben- Want hoe meer animo er voor dezen dienst aan den dag wordt gelegd, hoe sneller hij tot uitbreiding in staat wordt gesteld. Geld ook hier de spil, waarom alles draait Geld is namelijk ook voor den Documen tatiedienst de spil waarom alles draait. De economische staf vooral is een apparaat, dat veel kost, zoodat de dienst er tot dusver niet in geslaagd is zich zelf te bedruipen. Maar de mogelijkheid daartoe is ongetwijfeld: voor handen en dus mag men verwachten, dat het eenmaal ook zoover komen zaL Zelfs in dezen oorlogstijd is de belangstel ling voor economische documentatie nog groeiende, al heeét de instelling natuurlijk te kampen met de beperkingen, die aan het internationale postverkeer zijn opgelegd. En het kan als een vaststaand feit worden be schouwd, dat strafo, als het krijgsrumoer tot het verleden behoort, en men overal ter wereld de handen zal moeten ineen slaan om aan den wederopbouw van het economi sche leven te beginnen, deze documentatie een vlucht zal nemen als nooit te voren. Daarom hulde aan de werkers op Rijnstraat 24, die reeds op dit oogenblik kwalitatief iets wisten te bereiken, dat ongetwijfeld tot het beste behoort wat er op de wereld te vinden is. Land en volk kunnen er slechts wel bij varen! Hef valleikanaal Aanbesteding van bruggen. Te Utrecht is aanbesteed de bouw van 7 bruggen in gewapend beton over en naast het toekomstige Valleikanaal, met bijkomende werken, deel uitmakende van de werken tot aanleg van het Valleikanaal. Laagste inschrijver was J. de Boer te Bus- sum met 33,800. Zeven kruisers en acht torpedobootjagers tot zinken gebracht Luchtstrijd boven en bij Engeland Het opperbevel van de Duiische weermacht maakte gisteren bekend: In den strijd om Kreta heeft het luchtwapen, zooals in een extra- bericht is medegedeeld, buitengewone successen op de Britsche Middelland- sche-Zeevloot behaald. De Duiische luchtstrijdkrachten alleen hebben, volgens een samenvatting van de tot- dusver verstrekte berichten, sinds den 20slen Mei zeven vijandelijke kruisers of luchtdoelkruisers en acht torpedobootjagers alsmede een duik boot en vijf motortorpedobooten tot zinken gebracht. Door bomtreffers werden verder een slagschip, alsmede verscheidene kruisers en torpedoboot jagers zwaar beschadigd. Ilaliaansche zee- en luchtstrijd krachten hebben in dezelfde periode vier vijandelijke kruisers tot zinken gebracht en verscheidene andere een heden beschadigd. Hierdoor heeft de Engelsche heerschappij in het Ooste lijke deel van de Middellandsche Zee door de schitterende samenwerking van de zee- en luchtstrijdkrachten der spilmogendheden een zwaar ver lies geleden. Op het eiland Kreta ontwikkelt zich de strijd van de aldaar optredende formaties van het luchtwapen en van het leger onder voort- durenden aanvoer van versterkingen verder met succes. Formaties van het Duitsche lucht wapen hebben ook gisteren doeltreffend in de gevechten op den grond ingegrepen. Ze wierpen Britsche steunpunten en muni tie-opslagplaatsen in brand, vernietigden twee vrij groote koopvaardijschepen en schoten in luchtgevechten drie Britsche gevechtsvlieg tuigen en drie jachtvliegtuigen neer. Drie andere vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Op het eiland vernietigden Duitsche jacht vliegtuigen door beschieting met de boord- wapens vier op den grond geparkeerde jacht vliegtuigen en besohadigden zes andere zwaar. In Noor d-A f r i k a geringe activiteit der artillerie voor Tobroek. In het zeegebied rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen twee vrachtsche pen van tezamen 2000 ton tot zinken gebracht en twee groote koopvaardijschepen zwaar be schadigd. Bij aanvallen van Duitsche jachtvliegtuigen op de Engelsche Zuidkust en bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden en de Duitsche Bocht binnen te vliegen werden in lucht gevechten drie Britsche jachtvliegtuigen en drie gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Bo vendien schoot een patrouillevaartuig drie en de marine-artillerie twee Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch des nachts boven het Duitsche rijksgebied gevlogen. De Bismarck in een nieuw gevecht gewikkeld Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het slagschip ..Bismarck" is sinds Maandagavond 9 uur weer in een zwaar gevecht tegen een vijandelijke overmacht gewikkeld. Uitgezonderd schepen voor het bedrijf noodzakelijk Voor het bezif van buitenboord motoren vergunning vereischt In het gisteren verschenen Verordeningen blad komt voor een verordening van den Rijkscommissaris, houdende buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. De eerste afdeeling bepaalt hel gebied waarvoor de verbodsbepalingen gelden: Art. 1. (1) Het gebied, waarvoor de ver bodsbepalingen in deze verordening gelden omvat de Nederlandsche waddeneilanden, de Waddenzee, het IJselmeer, alsmede het in het tweede lid omschreven kustgebied. n lijn. de spoorbaan over Arum langs den JH. ;kat, Bolsward, Sneek. naar Akkrumvan Akkrum lanes de spoorbaan Meppel, Zwolle. Harderwijk. Dokkum lai Stiens, Leeuwarden naar langs de trambaan tot Arui tot foort, Hilver- het Merwedekanaal langs het Merwedekanaal tot de kanaal tot Purmerend, kanaal tot Oosthuizen, -id langs Oosthulzen langs de n naar Schagen. van Schagen langs den weg over Schagerbrug tot het Noord-Hollandsch kanaal, verder langs het Noord- Hollandsch kanaal tot Alkmaar, van Alkmaar langs den weg over Uitgeest. Beverwijk, Velsen, Sant poort. Haarlem, Hillegom. Lisse. Sassenheim. Warmond. Leiden tot Voorschoten, verder over Leidschendam. Veenweg. Vlieland. Berkel, Berg- schenhoek, Oudeverlaat. Nieuwerkerk. Schinkel. Kapelle. Kinderdijk. Alblasserdam. Papendrecht naar Dordrecht, van Dordrecht langs de spoor baan tot Breda, van Breda langs den weg over Ulvenhout naar het Zuiden in de richting Meerle tot de Belgische grens en vervolgens langs de H^Hjr lgische grens t"* 1~„jbied gehooren noemde eedeelter Artikel 2. (1) Vaartuigen mogen hel gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, niet bevaren, noch daarbinnen op het water of op het land liggen. (2) Het bepaalde in hel eerste lid is op vaartuigen, welke gebruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf, hieronder begrepen een landbouwbedrijf, alsmede op woonschepen zonder eigen beweeg kracht niet van toepassing. Artikel 3. (1) Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van een bedrijf niet geoorloofd. 2) de zeegrens loopt langs de Nederlandsche grens in den Dollart tot aan het meest Noordelijke punt van het eiland Rottumeroog, verder langs de buitenste kustlijn van de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Zeeland tot aan de Belgische grens. Voor zoover de Wadden eilanden van elkaar en van het vasteland (Den Helder) door water zijn gescheiden, ——den de verbindingslijnen in het Brielsche Gat dfe van het N< Zuiden loopende lijn van het eiland Beer naar Oostvoorrie, in het Goereesche Gat de lijn. Brouwershavensche Gat de lijn vuurtoren West- hoof d (Goeree rechtswijzend 230 gr. (in de rich ting van den vuurtoren Verklikker) tot de meri- gr. 47 min Oost. vandaar langs dien richting langs de kust in de richting n^_ havenlicht Breskens (van Breskens uit rechts wijzend 315 gr.). Artikel 4. Komen in het gebied, waar voor de verbodsbepalingen gelden of op zee voor de Nederlandsche kust varende vaar tuigen. welke de Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht dan dient elk ander varend vaartuig onverwijld zoover rtiogelijk naar den uiter sten rand van het vaarwater te worden ge stuurd of op zee terstond uit te wijken. Artikel 5. 1.) De bevelhebber der Duitsche marine in Nederland of de door hem daartoe aan gewezen instanties kunnen in bepaalde gevallen 1.) Van het bepaalde in het eerste lid van artikel 2 tikel 3 dispensatie verleenen. 2.) de wer- het bepaalde in het tweede lid betreft plaats of tijd, beoerken. 2 king artikel 2 l Maatregelen, als bedoeld i algemeen geldend worden getroffen bruikelijke wijze te worden afgekondigd. De sanctie Artikel 6. (1) Wanneer degene, die aan boord de leiding heeft, diens plaatsvervanger, de roerganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het bepaalde in art. 4 bestuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten. hoogste 6 weken en met boete van ten hoogste 5000 rm. of met een dezer straffen. (2) Bij herhaling kan den in het eerste lid genoemden personen het bevaren van het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gel den, of van de zee geheel of ten deele voor den tijd van ten hoogste een jaar worden ver boden. Artikel 7. (1) Hij die in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3 een vaartuig naar het gebied, waarvoor de verbodsbepa lingen gelden, over de zeegrens brengt, het daar houdt of gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. (2) Hij die in strijd handelt met een maat regel, krachtens artikel 5 getroffen, of met een verbod, uitgevaardigd krachtens het tweede lid van artikel 6, wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde straffen. een maatregel, krachtens artikel 5 getroffen, in het gebied waarvoor de verbodsbepalingen gelden, op het water of op het land liggen of in dat gebied varen, kunnen worden verbeurd verklaard. (2.) ulks geldt eveneens ten aanzien van vaar tuigen. welke zich bij het in werking treden dezer verordening in het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden, bevinden en welke ingevolge het bepaalde in deze verordening daaruit dienen te worden verwijderd, wanneer zulks niet binnen veertien dagen na het in werking treden dezer verordening is geschied. Artikel 9. Andere strafrechtelijke bepalingen blijven onverminderd bestaan, voor zoover zij niel met bovenstaande bepalingen in strijd zijn. Buitenboordmotoren Artikel 1 0. (1) Het onder zich heb ben van buitenboordmotoren behoeft de toestemming van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid). (2) Onder buitenboordmotor wordt hierbij verstaan een draagbare, volledige inrichting, bestaande uit een motor, een aandrijfas en een scheepsschroef, welke in haar geheel, aangebracht aan den buitenkant van een vaartuig, geschikt is om dit voort te stuwen. Artikel 11. Het verzoek om toestemming dient binnen veertien dagen nadat de veror dening in werking is getreden schriftelijk bij den districtscommandant der rijkspolitie, in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage bijv. de hoofdcommissarissen van politie te worden ingediend. In geval van af wijzing van zijn verzoek is men gehouden den motor binnen veertien dagen na ontvangst van de betreffende mededeeling bij den burge meester van de gemeente zijner inwoning, in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam of Den Haag. bij den hoofdcommissaris van politie in te leveren. De invoer van buitenboordmotoren in het bezette Nederlandsche gebied behoeft de toe stemming van den secretaris-generaal van het departement van handel- nijverheid en scheep vaart Degene die handelt in strijd met deze ver ordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met boete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. Wanneer deze verordening in werking zal treden, vervallen de verordening nr. 59 van 1940 houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Rijnmondingen en de verordening nr. 121 van 1940, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. Inventarisatie voedselvoorziening Voor Mei—Juni 1941 Blijkens het Inventarisatiebesluit Voedsel voorziening MeiJuni 1941, beide van den secretaris-generaal van landbouw en vis scherij en opgenomen in de St.ct. van 26 dezer, is ieder, wien tusschen 26 Mei en 8 Juni 1941 een beschrijvingsbiljet voor een te houden inventarisatie van landbouw wordt uitgereikt, verplicht dit formulier in te vullen of te doen invullen en te onderteekenen. Deze biljetten moeten, voor zoover zij niet onmiddellijk na de invulling en onderteeke- ning zijn ingenomen, ditmaal voor 15 Juni worden ingeleverd bij de provinciale land- bouw-crisis-organisatie, welke ze heeft uit gereikt. Ontbinding von den Nederlondschen Opbouwdienst Het gisteren verschenen verordeningenblad bevat een verordening van den rijkscommissa ris, waarin bepaald wordt dat de Nederlandsche Opbouwdienst wordt ontbonden. De afwikkeling der aangelegenheden van den Nederlandschen Opbouwdienst geschiedt door het hoofd van het afwikkelingsbureau van den Nederlandschen Opbouwdienst: deze wordt door den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken benoemd en ontslagen De secretaris-generaal van voornoemd de partement vaardigt de voor de uitvoering van deze verordening noodzakelijke rechtsvoorschrif ten uit, welke worden afgekondigd in de Ne- Distributie von voste brandstoffen De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in overleg met de hoofdinspectie van de volksgezondheid en het rijkskolen- bureau bepaald is, dat voor zieken en beval lingen tot nader aankondiging in geen enkel geval meer extra-rantsoenen vaste brandstof fen zullen worden beschikbaar gesteld. Groen van Prinsterer herdacht Piëteitvolle plechtigheid bij zijn graf 's-Gravenhage, 26 Mei. Omdat het op 19 Mei j.l. 65 jaar geleden was, dat Mr. G. Groen van Prinsterer overleed, heeft de Jongelingsvereeniging op Gereformeerden Grondslag „Groen van Prinsterer" Zondag middag een herdenkingssamenkomst gehou den op het graf van dezen staatsman. De laatste rustplaats van Groen bevindt zich op het kleine kerkhof „Ter Navolging" aan de Duinstraat te Scheveningen; op de grafsteen staat slechts gebeiteld: GROEN VAN PRINSTERER 19 Mei 1876 Openb. VII, 917 Nadat de leden zich rondom het graf had den geschaard, las de voorzitter, de heer P. C. Maan, de woorden uit den op het graf schrift vermelden tekst, in welken geschre ven is, dat het Lam al de tranen dergenen die uit de groote verdrukking komen, van de oogen af zal wisschen. Vervolgens sprak de heer Maan een rede uit, waarin hij o.m. zeide, dat Groen door zijn lijden en strijden altijd een eenigszins tragische figuur lijkt; zelfs in eigen kring was hij vreemd en hij heeft ook inderdaad veel tegenslagen gekend. Maar een leven waarin Christus gekomen is, kan geen tragedie zijn. Zeker, Groen was niet populair, hij trachtte tevergeefs zijn volk te bereiken, waarom men hem ook genoemd heeft een veldheer zonder leger. Doch hij hield vast aan zijn belijdenis en die voor htm belijdenis staan komen nooit bedrogen uit- In zijn leven heeft Groen getracht de be ginselen der Reformatie te stellen tegenover de ideeën van de Fransche Revolutie, door aan te toonen, dat vrijheid, gelijkheid en broederschap slechts gevonden wordt door hem, die zich onderwerpt aan het gebod van Christus, dat wij elkander zullen liefhebben als onszelf. „Ons staan hier", zoo besloot de heer Maao, „is een getuigenis. Wij zijn aanzet begin -%tm ons leven, maar we hebben denzelfden strid te strijden als onze groote voorman. Indir'v wy echter gelijk Groen de wapenrusting d>7S Geloofs aantrekken, zullen we immci ste k staan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1