PI? k Nip Ongelooflijk voordeelig is IVOROL te ZATERDAG 24 MEI 1941 iterdag De toekomstige politiek van Frankrijk Verslag van Darlan over zijn besprekingen met Hitier r,Frankrijk kiest volkomen vrij den weg, dien het gaan zal' Naar het D.N.B. uit Vichy meldt, heeft de plaatsvervangende premier, admiraal Darlan, gistermiddag voor de Fransche radio een rede gehouden, waarin hij verslag uitbracht over zijn besprekingen met den Führer. „De Rijkskanselier heeft mij niet aange spoord", zoo verklaarde Darlan „tot uitleve ring van onze vloot aan hem. Iedereen weet en de Engelschen weten het beter dan w# ook dat ik haar aan niemand zal uitleve ren. Dé kanselier heeft geen koloniaal gebied van mij geëischt. Hij heeft ook niet van mij verlangd, dat wij Engeland den oorlog ver klaren. Waarom zou hij dat ook gedaan heb ben? Duitschland, dat alleen den oorlog inge gaan is, acht zich in staat hem alleen tot een einde te brengen tegen welke coalitie dan ook. Tijdens het onderhoud is er geen oogen- blik sprake geweest van het opgeven van het Fransche souvereiniteitsrecht. Frank rijk kiest volkomen vrij den weg, dien het gaan zal. Heden en toekomst hangen van het land zelf af. Het zal den vrede krijgen, dien het zelf verwerft Oa paix qu'elle se sera faite elle-même). Het zal in de Euro- peesche organisatii de plaats innemen, die het zichzelf bereidt. Herinnert u want zekere lieden schijnen dit te vergeten dat Frankrijk de zwaarste nederlaag uit zijn geschiedenis heeft geleden, dat drie vijfde van het gebied in Europa bezet is en wij anderhalf millioen gevangenen heb ben. Deze nederlaag is de schuld van onze fouten in het verleden. Van 1919 tot 1939 hebben onze leiders en onze wetgevende ver gaderingen de eene fout na de andere begaan en zich laten meesleepen tot de verdediging van belangen, die niet de onze waren. Zij hebben ons tot de beschermers van de kleine Europeesche volken gemaakt, zonder dat wij in «taat waren de voor de vervulling van deze taak onmisbare wapenen te smeden. Zij heb ben het land slechts van een defensief leger voorzien. Ofschoon onze leiders niet ln staat waren deA oorlog geestelijk en stoffelijk voor te be reiden, hebben zij toch den oorlog venaard. Wij hebben hem verloren door de schuld en nalatigheid dergenen, die ons daarin meege sleept hadden. Na een onbeschrijfelijke cata strophe is de maarschalk geroepen om het lot des lands in handen te nemen en hij verzocht om een eervollen wapenstilstand. In Juni 1940 had de overwinnaar den wa penstilstand kunnen weigeren. Frankrijk ver pletteren en Frankrijk van de wereldkaart vagen. Hij heeft dit niet gedaan. In Mei 1940 verwaardigt de overwinnaar zich tot onder handelingen met de Fransche regeering. Se dert de bijeenkomst van Montoire, toen tot het beginsel der samenwerking werd beslo ten, heeft Frankrijk door gestes uitdrukking gegeven aan zijn wensch tot voortzetting van deze politiek. Deze gestes zijn voor den kan selier aanleiding geweest ons verzachtingen van de gevolgen der nederlaag en van de wa penstilstandsbepalingen toe te staan, welke verwachtingen u bekend zijn. Luistert goed naar mijn woorden: van het verloop der huidige onderhandelingen hangt de toekomst van Frankrijk letterlijk af. Het gaat voor Frankrijk om een keus tusschen leven en dood. De maarschalk en de regeering hebben het leven gekozen. Uw plicht is nauwkeurig voorgeschreven: volgt den maarschalk, steunt hem met al uw krachten, zooals ik het zelf ook doe, bij zijn werk voor de nationale vernieu wing. Laat u als hij en ik in uw gedach ten en handelingen uitsluitend leiden door de hoogere belangen van Frankrijk. Berlijn oyer Dorian's rede Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De radiorede van Darlan werd gisteravond in politieke kringen te Berlijn gequalificeerd als een uiteenzetting, die niemand kon ver wonderen en ook niet anders verwacht werd Men ziet hierin vooral afwijzing van al wat van Engelsche zijde is verondersteld omtrent de Duitsch-Fransche onderhandelingen en be. schouwt deze rede als een antwoord op Eden's opmerking aan het adres van Frank rijk in de Lagerhuiszitting van Donderdag, die men hier driest vindt. Men merkte hierbij op, dat hij deze waarschijnlijk geuit heeft in de hoop, dat Engelsche bombardementen van het onbezette Frankrijk ook voor Duitschland nadeelig zouden blijken. Van Duitsche zijde betoogt men, dat deze hoop een mislukte speculatie is. Nopens het ver wijt van ondankbaarheid dat Eden Frankrijk maakte, wees men te Berlijn op de Engelsche overvallen op Oran, Dakar en Fransche koopvaarders. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland De beslaglegging op het Fransche tank schip Sheherazade is," naar Reuter meldt, vooral daarom 'geschied omdat tusschen Engeland en de regeering te Vichy een defi nitieve breuk dreigt. Naar uit het Reuter- bericht verder blijkt, wil'Engeland het tank schip niet weer vrijlaten. Volgens Reuter heeft het Britsche ministerie van blokkade gisteren mede gedeeld, dat een definitief afbreken der betrekkingen tusschen Engeland en de regeering te Vichy voor de deur staaL De nieuwe koers te Vichy Maatregelen en tegen maatregelen De Fransche autoriteiten hebben, naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Parijs meldt, als vergeldingsmaatregel tegen het beslag op Fransche schepen in Amerikaan- sche havens twee Amerikaanschen schepen het verlaten van de haven van Marseille verboden. Het staatsdepartement te Washington heeft medegedeeld, dat de Duitsche autoriteiten de regeering verzocht hebben het diplomatieke personeel van de Ver. Staten te Parijs voor 10 Juni uit deze stad terug te nemen. Het zelfde departement heeft bekend gemaakt, dat Huil, de minister van bui- tenlandsche zaken, in zijn besprekingen met Jlenry Haye, den Franschen ambas sadeur, van hem een schriftelijke verkla ring heeft geëischt, dat het Fransch-Duit- sche accoord de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag niet overtreedt. Het z.g. oorlogskabinet is Donderdagmiddag door president Roosevelt bijeengeroepen. In wel ingelichte kringei) is men van oordeel, dat hier zeer in het bijzonder de betrekkingen niet Vichy zijn besproken. (S.P.T.) Officieel Is bekend geworden, dat de kruiser Emile Bertin en het vliegtuig moederschip Béarn de Fransche marine basis Martinique hebben verlaten. Men vermoedt dat de schepen koers zullen zet ten naar een steunpunt in Europa of Afrika, anderen zijn de meening toegedaan, dat het uitloopen van beide Fransche oorlogs bodems. die gevechtsklaar zijn. als een waarschuwing voor Amerika bedoeld zijn. (S.P.T.) Naar Reuter meldt zijn twee Fransche tankschepen, o.a. de Shehérezade, door dé Britsche marine in denAtlantischen Oceaan opgebracht. Over het in den Atlantlschen Oceaan op gebrachte Fransche tankschip Sheherazade door Britsche zeestrijdkrachten meldt Reuter nog, dat het schip met een lading olie aan boord op weg was van de Vereenigde Staten naar Casablanca. Voor de lading was welis waar een navicert verstrekt, doch als gevolg van de jongste ontwikkeling is toch bevel ge geven het schip aan te houden. ALG. FRIESGHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN BURMANIAHU1S VAN 1845 AMSTERDAM. VAN BRIENENHUIS Een bedreiging van Eden De Britsche minister van bulten- landsche zaken heeft, aldus D.N.B. in het JL-agerhuis over den politieken toestand gesproken en, naar de Engel sche berichtendienst meldt, ten aan zien van Frankrijk o.m. gezegd, dat indien de Fransche regeering een voor de Britsche oorlogvoering nadeelige handeling mocht veroorloven Enge land bij de uitvoering van zijn mili taire plannen geen onderscheid zal maken tüsschen bezet en onbezet Fransch gebied. tandpasta in 't gebruik. U doet maanden met één tube. Dit is 'n gevolg van haar superieure kwaliteit Aanvulling van het Duitsche Nieuwe Engelsche vlootverliezen weermachtsbericht In en nadere beschouwing schreef D.N.B.: In het Oosten van de Middellandsche Zee heeft op 21 Mei een der hevigste slagen plaats gevonden, die in het verloop van dezen oorlog tusschen lucht- en zeestrijdkrachten geleverd zijn. Blijkens het weermachtsbericht werden een slagschip, zes kruisers een torpe doboot jager en een duikboot door treffers beschadigd. De vraag dringt naar voren, wat voor gevolgen de beschadigingen voor de ge troffen oorlogsschepen zullen hebben. Ook wanneer de bomtreffers niet de vitale deelen van een oorlogsschip, zooals bijvoorbeeld de machine-installaties, verffoest hebben, is de vermindering van de gevechtswaarde door bomtreffers zeer aanzienlijk. Zoo worden bij het inslaan aan dek, al naar gelang van de plaats, belangrijke deelen van de lichte artil lerie en het luchtdoelgeschut verwoest, zoek- lichtinstallatiës vernield, de opbouw, als kaartenkamer, loopgangen en schoorsteenen, beschadigd, masten en seininstallaties ver nield en de installaties voor de boord vlieg tuigen onbruikbaar gemaakt. Daarom zijn oorlogsschepen, die door volle treffers bescha digd zijn, niet meer paraat en moeten zij. naar gelang van den omvang der schade, geduren de verscheidene weken ot maanden in dok voor reparatie. Het herstel van de in het lucht-zeegevecht bij Kreta op 21 Mei be schadigde vlooteenheden levert des te meer moeilijkheden op, daar Malta met zijn groote werfinstallaties reeds sedert eenige maanden als vlootsteunpun-t voor zware eenheden uit geschakeld is en Alexandrië met zijn kleinere dokken slechts als een vlootsteunpunt van den tweeden rang beschouwd moet worden. Hef Britsche empire in den oorlog De betrekkingen tusschen Ierland en Engeland Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Noord-Iersche premier is, naar de Engelsche berichtendienst meldt, door Churchill naar Londen ontboden om te spreken over de invoering van den dienst plicht in zijn land De Iersche minister van defensie, Aiken, die zich in de Vereenigde Staten bevindt, heeft in een persgesprek met International News Service verklaard, dat de betrekkingen tus schen Engeland en Ierland voor de komende generaties in gevaar zouden worden gebracht, indien de Engelschen in Noord-Ierland den militairen dienstplicht zouden invoeren. Zelfs zouden in Ierland ernstige onlusten uitbre ken. De Engelschen hebben, om een dienst plicht te handhaven, meer mannen noodig dan Noord-Ierland voor den dienst zou kun nen opbrengen. Het Iersche volk wil niet ge dwongen worden, aan dezen oorlog deel te nemen. Verder verklaarde Aiken, dat het nood zakelijk zal zijn in Ierland het brood tot den volgenden oogst in September te rantsoe neeren, wanneer er niet spoedig scheeps- transportmogelijkheden komen om 30,000 toD graan uit Amerika naar Ierland te brengen. Aiken zeid'e, dat daar 12 schepen voor noo dig waren, om binnen een redelijken tijd levensmiddelen en andere leveranties voor de burgerbevolking, die de Iersche regeering in de Vereenigde Staten gekocht hebben, over te brengen. Hij voegde hieran toe, dat zijn regeering tot dusver niets had gehoord over Roosevelt's kennisgeving, dat twee Ameri- kaansche schepen voor dit doel ter beschik king gesteld zouden worden. De oorlog ter zee Een Britsche duikboot beschadigd. Bij de Duitsche acties, die gisteren tegen Britsche schep enin het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee werden uitgevoerd, is volgens D.N.B. een Engelsche duikboot door Duitschen duikbommenwerper aange vallen. Op het oogenblik dat de duikboot onderdook werd ze door een bom van zwaar kaliber getroffen. Ze werd zoo zwaar be schadigd, dat aangenomen kan worden, dat verloren is gegaan. Het tot zinken brengen van de Zamzam Naar het A.N.P. uit Berlijn meldt, werd gisteren op een desbetreffende vraag in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat tot dusverre, anders dan buitenlandsche berichten wilden doen gelooven, te Berlijn geen Egyptisch pro test is ontvangen naar aanleiding van de tor pedeering van het onder Egyptische vlag varende schip Zamzam, dat, zooals bekend is, ook oorlogstuig aan boord had. Men wees er op, dat Duitschland geen diplomatieke be trekkingen met Egypte onderhoudt. In politieke kringen te Berlijn hoorde men zeggen, dat Egypte door bemiddeling van Zweden zou willen protesteeren. Van Duit sche zijde werd voorts medegedeeld, dat spoedig een beschikking verwacht kan worden, welke aan de wenschen van de vrouwen, kinderen en echte missionarissen, die zich aan boord van het schip bevonden, beant woordt. Gisteren zfjn drie Engelsche torpedoboot- jagers tot zinken gebracht bij verscheidene geslaagde aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen en Stulka's op schepen der Mid dellandsche Zee Vloot. Verder werden twee jagers beschadigd: een daarvan geraakte in brand. Van zes Britsche motortorpedoboo- ten, die een basis in het Oosten der Middel landsche Zee wilden binnenloopen, werden er vijf vernietigd. Duitsche vliegers hebben elders in de Middellandsche Zee twee in brand staande kruisers gezien, die door Duit- sahe Stuka's waren aangevallen. Ter aanvulling van het weermachtbericht wijst het D.N.B. op den zwaren slag, dien het verlies van vier kruisers voor de Engel sche vloot vormt, daar de kruisers door hun snelheid vooral in de Middellandsche Zee voor allerlei doeleinden zeer waardevol zijn. Het is nog niet uitgemaakt, of zich onder deze vier kruisers ook enkele der eenheden bevonden, die tevoren door zware beschadi ging buiten gevecht gesteld waren. Zelfs als men aanneemt, dat de vier tot zinken ge brachte kruisers reeds den vorigen dag be schadigd waren, zou het verlies van vier vernietigde en twee gedeeltelijk vernielde kruisers de helft vormen van alle kruisers, die in het oostelijk deel van de Middelland sche Zee na de versterking met Oost- Aziatische strijdkrachten waren gestation- neerd. Günther Prien Günther Prien is in 1908 te Osterfeld in Thuringen geboren. Hij kwam. toen hij zes tien jaar was bij de koopvaardij. Toen hij door de beperking van de Duitsche handels vloot geen werk meer had, leerde hij vliegen, later ging hij bij den vrijwilligen arbeids dienst en hij werd leider en kampleider in Vogtland. In Januari 1933 nam hij dienst als matroos bij de marine. Het volgende jaar werd hij vaandrig, in 1936 officier en in 1938 luitenant ter zee le klasse. Tijdens den Spaanschen burgeroorlog had hij dienst bij den bewakingsdienst en nam hij deel "aan vergeldingsmaatregelen van de Duitsche marine in de Spaansche wateren. Hij kwam als kapitein bij den onderzeedienst en in Sep tember 1939 vertrok hij voor het eerst met een duikboot in dienst van den handels oorlóg. Op 14 October 1939 gelukte het hem met zijn duikboot in de bocht van Scapa Flow door U dringen in het steunpunt van de Engelsche vloot en hier bracht hij het Engelsche slagschip Royal Oak tot zinken. Met een tweede torpedo trof hij de Repulse. Hiervoor kreeg hij van den Führer het Rid derkruis van het IJzeren kruis. In den han delsoorlog had hij in den loop van de vijan delijkheden een toenemend succes. In Octo ber van het vorige jaar had hij meer dan 200.000 ton tot zinken gebracht. Aan het einde van die maand werd hij opnieuw door den Führer ontvangen, die hem het Eiken loof overhandigde. In Maart 1941 werd hij benoemd tot korvetten-kapitein. De Engelsche oorlogsfinanciering Voor 35 pet. uit spaargelden De staatssecretaris hl het ministerie voor financien. Crookshank, heeft in een redevoe ring voor de Londensche Kamer van Koop handel een rede gehouden over de ter be schikkingstelling van de middelen, waarmede Engeland den oorlog financiert. De correspondent van Svenska Dagbladet meldt hierover, dat Crookshank o.m. het vol gende zeide: Het parlement heeft sedert het uitbreken van den oorlog credieten van 4.880 mill, goedgekeurd. In de eerste 18 maanden van den oorlog werden 42.5 pet. der uitgaven door staatsinkomsten (belastingen, douane rechten, accijnzen etc.) opgebracht, 22.5 pet. door gebruik van buitenlandsche saldi en de rest door spaargelden, die den staat in den vorm van leeningen ter beschikking waren gesteld. 13.75 pet. der laatstgenoemde 35 pet zijn afkomstig uit particuliere spaargelden. De uitgaven van de eerste 17 maanden van den oorlog bedroegen 4.700 mill, en de openbare leeningen 2.000 mill. De gemiddel de rente voor de schatkistwissels ligt onder de 2 pet De bélastingverhoogingen brachten sedert den herfst van 1939 in totaal 788 mill, op, meer dan het jaarlijksche gemiddelde belas tingrendement van Engeland in de 10 jaren 1926/36. Een gehuwd man met 10.000 inko men per jaar betaalt thans 68 pet. belasting. Bij een jaarlijksch inkomen van 50.000 ech ter 91 pet., waarmede de hoogste grens is be reikt. Crookshank verklaarde verder, dat nie mand in Engeland eenige jaren geleden had kunnen droomen, dat eens de menschen, die 46 shilling per week verdienen en belasting vrij waren, thans 3 shilling daarvan aan be lastingen zouden moeten betalen. Von Brauchitsch in de bezette gebieden Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt heeft de opperbevelhebber van het leger, generaal- veldmaarschalk von Brauchitsch, verschei dene dagen in de bezette gebieden in bet Westen vertoefd om troepen te bezoeken en besprekingen te voeren met commando instanties van het leger en bureaux van het militaire bestuur. Het Irakeesche legerbericht Het Irakeesche legerbericht nr. 24 luidt ala volgt: Westelijk front: geen wijziging in de situa tie sedert het vorige communiqué. Zuidelijk front: Onze troepen hebben ln sajnenwerking met de ongeregelde nationale strijdkrachten ettelijke uren de vijandelijke stellingen aangevallen. De artillerie heeft den vijand groote verliezen aan menschenlevens berokkend. Luchtoorlog: ons luchtwapen heeft ver scheiden verkenningsvluchten boven Senel- debbane en andere gebieden ondernomen Onze waarnemingsvliegtuigen vielen het steunpunt Seneldebbane aan, bombardeerden het en stookten het met mitrailleurs. Nauwkeurige treffers werden waargenomen en branden veroorzaakt. Een Gladiatorvliegtuig, dat acties wilde verhinderen, werd neergescho ten, een ander vliegtuig moest brandend een noodlanding verrichten. Het is waarschijnlijk, dat het aantal vlieg tuigen, die Dinsdag te Habbanija getroffen en in communiqué no 23 vermeld zijn, 24 be draagt, te weten twintig tweemotorige en vier eenmotorige. Politiestrijdkrachten: onze politiestrijd- krachten blijven in samenwerking met de ongeregelde nationale strijdkrachten nog steeds de situatie meester. Op alle punten van dit front werd activiteit van den vijand belet. Bedrijvigheid van den vijand in de lucht: 's ochtends om half vijf verschenen tweemaal achtereen vijandelijke vliegtuigen boven Rasjid. Verscheiden bommen werden uitge worpen, die evenwel geen schade aanrichtten. Boven Mosoel heeft de vijand vlugschriften laten vallen. De toestand in het naburige Oosten Uit Beiroet wordt, naar het D.N.B. uit Vichy verneemt, het volgende gemeld: De Inheemsohe hulptroepen van het Brit sche leger, die aan de SyrischPalestijnsche grens waren opgesteld, zijn naar Palestina teruggestuurd en vervangen door Polen, Tèjeohen, Tsjerkessen en Engelschen, omdat men vreest, dat zij zullen deserteeren. De autoriteiten in Amman hebben een aantal Libaneezen en Syriërs aldaar onder bewaking gesteld. Toen emir Abdoellah Woensdag met zijn auto door de straten van Amman reed, werd hij door betoogers omsingeld, die zijn auto aanhielden en in ovaties voor Irak los barstten. De bladen te Beiroet publiceeren een be richt uit Amman, volgens hetwelk in de hoofdstad van Transjordanië maatregelen getroffen worden, die doen denken aan den staat van beleg. De politie treedt zeer dras tisch op tegen de buitenlanders en in het bij zonder tegen de Arabieren, die niet van Transjordanische afkomst zijn. Het verkeer in de stad is door het instellen van verboden zones aanzienlijk slechter geworden. Het kasteel van emir Abdoellah wordt door zijn eigen lijfwacht bewaakt. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB RUIN GARANTIE-STANDR O O D G AR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE STAN UW IT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande'merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 De strijd bij Tobroek In de laatste dagen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, Duitsche en Italiaan- sche eenheden opnieuw met stoottroepen tegen den vestinggordel van Tobroek geope reerd. Onder de bescherming van de eigen artillerie werkten de pioniers en infanteris ten zich naar voren tot in de nabijheid van de Britsche stellingen. Eenigen stoottroepen gelukte het tot in de verdedigingsinstallaties van Oeadis des Rasel Medaur door te drin gen. Zij sneden de-prikkeldraadversperringen door, verwijderden de mijnversperringen en legden zoodoende een aantal vijandelijke bun kers bloot. Fransche schepen mijden de Philippijnen Onze correspondent te Berlijn telefo neerde ons vanochtend: Het filiaal van de reederij Messageries maritimes te Manilla maakt bekend, dat Fransche schepen de Philippijnen. niet meer zullen aandoen om het gevaar te vermijden, door Amerikaansche strijd krachten in beslag te worden genomen. Vier kruisers slachtoffer van Italiaansche aanvallen In zijn weermachtsbericht no. 352 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 21 op 22 Mei hebben Italiaansche vliegtuigen een vliegveld op het eiland Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid van verkenners. De vijand ondernam een luchtaanval op Bengazi. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben Italiaansche torpedomotorbooten in den nacht van 20 op 21 Mei twee kruisers ge torpedeerd. De booten keerden behouden op de steunpunten terug. Op 21 Mei viel een formatie Italiaansche gevechtsvlieg tuigen onder bevel van eerste luitenant Mario Morassuti een vijandelijke vlootfor- matie aan en bracht een kruiser van 5000 ton tot zinken. In den nacht van 21 op 22 Mei viel een Italiaansche torpedoboot onder bevel van kapitein Francesco Mim- belli, die zes Engelsche kruisers en torpe- dobootjagers had ontmoet, ondanks het vuur van den tegenstander den vijand aan en torpedeerde een kruiser. Het gelukte de torpedoboot van den vijand los te komen. In Oost-Afrika zette de vijand by Sidamo zijn druk op de Italiaansche strijd krachten voort, die dapper verzet bieden. De houding van Sowjet-unie tn Turkije In een artikel over de reactie in het naburige Oosten op de Engelsche nederlagen in Cyre- naica en op den Balkan stelt de Popoio di Roma de mogelijkheid ln het licht, dat de Sowjet-unie en Turkije aan de spil doortocht van troepen en materiaal toestaan, hetgeen de Duitschers en Italianen in de gelegenheid zou stellen gemakkelijk Syrië en Irak te bereiken. Koning George van Griekenland in Kairo? Het D.N.B. meldt uit Rome: De Popoio di Roma meldt uit Beiroet, dat volgens aldaar uit Kairo ontvangen berich ten George II van Griekenland per vliegtuig in Kairo is aangekomen. Prins-regent Paul van Zuid-Slavië en andere leden van de koninklijke familie zijn reeds op 20 Mei in Egypte aangekomen. De vroegere Grieksche minister-president Zuderos is met twee andere vroegere Grieksche ministers op 21 Mei naar Egypte gevlucht. De samenwerking tusschen Londen en Washington Een Japansche stem. United Press meldt uit Tokio: De Japan times arvd adventiser, die nauwe betrekkingen met het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken onder houdt, bespreekt de berichten over het plan van een Britsch-Amerikaansche unie en ver klaart, dat dit versmeltingsproject van de Ver. Staten en Engeland als uitvoerbaar en natuurlijk moet worden beschouwd en de wederkeerige verdediging en het bestuur misschien wensohelijk is. Het blad vervolgt, dat het niet onverstanoig is aan te nemen dat Roosevelt een dergelijk doel op den achter grond van zijn imperialistische politiek over weegt Zijn maatregelen wijzen in elk geval in die richting. Het is mogelijk, dat ChurchiK deze niet tegen te houden ontwikkeling voorziet en ze als manoeuvre aanvaardt Een dergelijke koers zou kunnen blijken uit de vele rede voeringen van den Britschen minister president waarin hij zich voor een uitge breide Engelsch-Amerikaansohe samenwer king uitsprak. De Britsche verplichtingen jegens de Ver. Staten zijn thans zoo groot en nemen zulke astronomische cijfers aan, dat een terugloopende ontwikkeling zeer twijfel achtig schijnt. In verband met de leen- en pachtwet is de overgave van Britsob grond gebied aan de Ver. Staten reeds begonnen. Deze overgave kan tot een permanente be- zitsuitwisseling leiden, waarvan het logische gevolg later niet een terugeischen, doch een durend verbond zou kunnen zijn. Binnenlandsch Nieuws Ned. Indië en Japan „Josjizawa zal te Batavia blijven totdat eenig resultaat is verkregen" Het D.N.B. meldt uit Toio: In Japansche politieke kringen wijst uien opnieuw op de vertraging welke de reeds sinds September van het vorige jaar te Batavia aan den gang zijnde onderhande lingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië steeds weer ondergaan. De woordvoerder van het centrale bureau van inlichtingen van het kabinet verklaarde heden, dat de moeilijk heden vooral door de houding van d« Nederlandsch-Indische regeering veroorzaakt werden. Hij weigerde evenwel, zich over den achtergrond der complicaties uit te laten. Slechts gaf hij als zijn meening te kennen, dat de onderhandelingen op het oogenblik in een belangrijker stadium ge komen zijn. Ook de Japansche bladen houden zich de laatste dagen meer met het vraagstuk van Nederlandsch-Indië bezig. De Kokoemin Sjimboen eischt zelfs dat de handels besprekingen zullén worden afgebroken; daar alle pogingen van de Japansche dele gatie schipbreuk lijden op de tactiek van en het optreden van de Nederlandsch-Indische autoriteiten. Domei meldt, dat de plaatsvervangend woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken in de dagelijksche persconferentie verklaard heeft geen inlich tingen van Kenkitsji Josjizawa, den leider van de Japansche delegatie, te Batavia, ont vangen te hebben. Josjizawa, aldus de woordvoerder, zal waarschijnlijk te Batavia blijven, totdat eenig concreet resultaat ver kregen is, hoewel dit nog lang kan duren. DIEFSTAL VAN BOOMEN De Apeldoornsche politie heeft Woensdag G. _n J. B.. uit Apeldoorn, op heeter daad betrapt op diefstal van boomen uit een gemeenteboscn, welke zij kennelijk als brandhout te gelde wilden maken. De politie heeft het hout in beslag genomen en belde mannen in het politie bureau opgesloten. Ambtenaren van den C.C.C.D. hebben ln samenwerking met de marechaussee proces verbaal opgemaakt tegen de tuinders D en K. uit de Katwijksche buurt te Pijnacker wegens frauduleus slachten van een kalf. Het grootste deel van het kalf werd nog aangetroffen; van het reeds verkochte kon een flinke hoeveelheid eveneens in beslag genomen worden. De gemeentepolitie heeft voorts den koopman B uit den Haag aangehouden, die in een koffer een stuk vleesch vervoerde. Koffer met inhoud zijn in beslag genomen terwijl proces-verbaal is opgemaakt. In samenwerking met de marechaussee heeft de gemeentepolitie verder opnieuw een huis zoeking verricht bij den veehouder van B. uit Delfgauw gemeente Pijnacker. Ook ditmaal werd een hoeveelheid kalfsvleesch aangetroffen. Ook hier volgde proces-verbaal en inbeslag neming. Smokkelaars in België gearresteerd Naar onze correspondent te Brussel ons meldt, zijn de Belgische douanediensten er in geslaagd de hand te leggen op een smokke laarsbende, die hoofdzakelijk saccharine uit Nederland naar België probeerde over ,te brengen. Reeds een maand geleden zijn drie personen, w.o. een jong meisje, uit de Bel- gisch-Limburgsche grensgemeente Neerpelt, gearresteerd. Thans konden nog vier andere smokkelaars uit dezelfde streelt worden ge vat. DIEFSTAL VAN BOOMEN De Apeldoornsche politie heeft Woensdag G. welke zij kennelijk als brandhout te gelde wilden maken. De politie heeft het hout in beslag genomen en beide mannen in het poli- tie-bureau opgesloten. AUTO IN BRAND GERAAKT Vanmorgen is op de Boompjes alhier een vrachtauto uit Hardinxveld in brand geraakt, doordat de lading houten spaanders met de houtgasgenerator in aanraking was gekomen. De cabine van den wagen brandde uit en van de lading ging een deel verloren. Met een slang van slangenwagen 37 is het vuur gebluscht. moes Velihan portie Uw cadeau 4kan nog za Ook nel velen meei is met het z we toch opr rsar is. Er i lilti'IHPtrnj w( iM we W oet dan echte a niet zoo d eerste zaais» is, dat de st doorschiet, worden. (WMjaas gaven wc is het bete doch alle» .ilen. Het ige, witte, ze idijs. eens moetei lik van v< i en met na ook de rac behoort JIdie nu gep ^jzorgd word gemaakt t 1 ;ht de gron _,r heeft me Inwikkelde 1 i vóór het lv« boereki kan o om de pl :cn», VRAAGT ONS PROSPECrïrijgekom, HANDELSWETENl. Maar, z» ln, kan mei BoekhouoeL en Hanoei^^ als n STAATSPRAKTUf"^-1; Boekhouden 141 e i n zaa RESA - AF" (Bekend® Schriftelijk N Dr. H. Nanni I V T A N D P A in tuben van 25 Neerlands beste T ^goe Wetenschappelijk en hygiêml Dr. H. Nannlns'j Pharm CheJtat het Z! Den Haa* ht slemp L Men ge LI AMSt ^vffAN- CFUMG, FIJN, LICHT [NKUIH. H. m J. VAN SCHUPPEN, -■> TROMPENBERG's PALACE HO HILVERSUM - Tel 7941 HET GEHEELS JAAR Kas-Vereeniging ANNO 1665 Amsterdam C. Spul: Bewaren van met Adminl nC_ Onx® nieuw* Broa wind ®n Execute®] gearne op SCHAAKRUBRII DE ACHTKAMP TE BAAR] De totaal-uitslag werd: 1. dr. Euv ,t 2. Kmoch 5Vz pt.3. dr. Bergsma 4 p iio Van den Bosch ZVz pt.; 5. Krame el 6. Koomen 2'£ pt.; 7. Van Doesburj 8. De Jong lli pt. Dames achikamp. Eindstand: 1 Mevr. C. Roodzant, Rot punte*. le pry*: mevr. F. Koomen Amei pt.. 5de pr,; 3 mej. J M. Klerk Was. 3de pr.; 4. mevr. A. J. v Aalst. Waai* pt.. 4de pr. na loting met mej A )- Schalk, Amsterdam eveneens met 3',4 ptj behaalden mevr. A. M v Schalk. Amstelt Tievr. O. Keyser-Bronsveld. BilthovenL ievr. A v. d. Hengel. Amsterdam. 0 Achikamp j'uniores. i F H. Gaarenstrc

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2