Radioprogramma ISDAG 20 MEI 1941 PAG. 3 Kou gevai OOÖ TtlifnAmdtJe<y Helpen veilig en vlug Doos 10en50ct het innig verband tusschen beide. Toch was er onderscheid. En nu heeft Amsterdam min der met den staatsman, meer met den Evan geliebelijder contact gehad. Als Groen de hoofdstad bezocht, waren het meer in het bijzonder de belangen van kerk en school, wier behartiging hem dreef in den kring zijner Amsterdamsche vrienden. Hier heeft hij van 1845 tot 1854 de vergaderingen der „Christelijke Vrienden" in „Odeon", in „Het Wapen van Amsterdam" of ten huize van Gregory Pierson geleid. Hier bezocht hij Willem de Clercq, Mr. H. J. Koenen, Mr. I. da Costa, J. A. Wormser en andere getuigen der Evangelische waarheid. Hier is de op richtingsvergadering van Christelijk-Natlonaal Schoolonderwijs onder zijn presidium gehou den. Van het Schotsche Seminarie hier ter stede was Groen curator. Tal van conferen ties over allerlei zaken, het Koninkrijk Gods betreffende, woonde hij hier bij en zijn oor deel werd steeds zeer op prijs gesteld. Vaak deed Groen Amsterdam aan, als hy een reis naar het Noorden moest ondernemen. Zijn Betsy was uit Groningen afkomstig. Meermalen ging hij zijn vrouw na een korter of langer verblijf in het ouderlijk huis of bij haar familie halen. Op de spoorreis scheen Groen niet bijster gesteld, vooral niet ln een warmen zomer. In een brief aan Wormser klaagde Groen eens over de woestijnhitte der Drentsche heide. De reis in den ouderwet- schon spoortrein duurde toen veel langer dan in den modernen Dieselwagen. Vandaar ver moedelijk, dat hij nog al gesteld was op een reis met „de Zwolsche stoomboot" over de Zuiderzee naar Amsterdam. Groen hield van Amsterdam. Van de hoofd stad gaf hy eens, in 1851, het volgend ge tuigenis: „Van andere steden zwijg ik, maar er is één stad, die vooral naar mij voorkomt opmerking verdient; die stad is de hoofdstad. Van Amsterdam is dezer dagen met reden gezegd, dat zij het hart is van ons land Amsterdam moet, in al hetgeen goed en wenschelijk is voorbeeld voor het land zijn." De herinnering aan Groen's sterfdag, 19 Mei 1876, toen ons volk een onherstelbaar verlies leed, moge een aansporing zijn tot onderzoek van zyn magistrale geschriften. Zij hebben ook voor onzen tijd beteekenis. FRISO. BEGRAFENIS J. F. FELDERHOF Onder groote belangstelling is gistermiddag op de algemeene begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. F. Felderhof, in leven adjunct directeur van Tb. J. L. van den Berg N.V. te Schiedam. Onder hen die in den rouwstoet met de familieleden meereden, was Z.Exc. dr H. Colijn. In de aula voerde het eerst het woord ds. Dondorp, Geref. predikant te Heemstede, die getuigde dat de kerk van Heemstede den over ledene dankbaar is voor de standvastigheid en de trouw, waarmede hy haar in eenvoudigheid des harten heeft gediend. Daarna sprak de heer Th. J. L. van den Berg als directeur van Th. J. L. van den Berg N.V te Schiedam, mede namens den gedele geerden commissaris en het personeel, verbon den aan de N.V. Het heengaan van den overle dene is voor de familie een zware slag, zoo zei- de spreker, maar daar is een groote troost, ze mag zich wenden tot Hem in wiens naam de overledene is heengegaan. Wij zijn hem dank baar voor de trouwe volharding en moed waar mede hij zich onder alle omstandigheden aan de zaak heeft gegeven. Daarna werd de kist, die gedekt was door één palmtak met paarse bloemen, grafwaarts gedragen Aan het graf heeft een der familie leden, ds. L. J. Kreyt uit Baarn, de apostolische geloofsbelijdenis voorgelezen, waarna de oud ste zoon van den overledene in gevoelvolle woorden dank zegde mede namens zij q_ moeder en broers en zusters voor de betoonde belang stelling en de hartelijke deelneming van zoo vele kanten ondervonden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND Daar de heer J. van Hoey Smith zijn be noeming tot lid van de provinciale staten van Zuid-Holland (in de vacature mr. M. M. Rost van Tonningen) niet heef', aangenomen, is in zijn plaats benoemd J. W. baron van Haersholte van Haerst te 's-Gravenhage. Jubileerende Metaal bewerkers Komen er in het leven van den mensch gedenkdagen voor, dan plegen wij deze aan te duiden met de namen van metalen, die rtiet het toenemen van de jaren al edeler worden. Wij spreken van een koperen, een zilveren, een gouden jubileum. Gaan wij nog hoogerop, dan zoeken wij het in de edele gesteenten en spreken van een diamanten of zelfs van een briljanten jubileum. Echter, een veertigjarig jubileum is, heb ben wij het wel, van al deze in stijgende mate edele metalen en gesteenten uitgesloten. Ook de leden van den Christelijken Metaal- bewerkersbond, die zich toch wel met het metaal vertrouwd weten, moesten, toen zij dezer dagen het veertigjarig jubileum van hun organisatie mochten vieren, dit ervaren. Het was een jubileum, dat zich juist nu moest kenmerken door een stil en dankbaar geden ken, geheel zonder uiterlijk vertoon. Er is hard gewerkt in deze veertig jaren. Onwillekeurig gaat er op den mensch invloed uit van de materie, van de stof, waarmede hij in aanraking komt. Voor wie niet voort leeft zonder nadenken springen de beelden hier naar voren. Ijzer soherpt men met ijzer; in theorie weten wij het allen; maar de sme den en de andere mannen van het metaal, zij weten het uit de dagelijksche ervaring van het werk hunner handen. Het is harde arbeid, deze arbeid aan en met het metaal. Maar het is ook arbeid, die vol-harding aankweekt, die ge-staal-de men- schen geeft. Er is ook hard gewerkt in den jubileerenden Bond. Er viel op maatschappe lijk gebied nog zooveel te verbeteren. Bij dit jubileum zijn de gedachten der leden wellicht teruggegaan naar de beginjaren van den Bond, zoo omstreeks de eeuwwisseling. Heb ben zij op dit punt geen eigen ervaring meer, dan weten zij het wel uit mededeelingen van ouderen. De loonen waren laag, de werktijden lang. En het viel niet gemakkelijk om den molen der sociale correcties aan het malen te krijgen. Er was tnog veel misverstand. Groot was de tegenstand, welke overwonnen moest worden. Maar met ijver en trouw is gewerkt aan het doel: de vereeniging van alle metaal bewerkers, die zich ook bij hun arbeid den Christennaam niet schamen, die een Christe lijke maatschappij niet beschouwen als een voozen droom, maar opkomen voor doorwer king der Christelijke rechtvaardigheid tot in het centrum van het sociale leven. Bij dit jubileum gedenken wij dankbaar wat onder zegen van Boven bereikt mocht worden. De wereld maakte zorgvolle tijden door, maar er mocht als regel gestadig wor den voortgearbeid aan wat men zioh voor oogen had gesteld. Gewaagd mag worden van verblijdenden groei. Van het einde van 1891 dateert de eerste vakafdeeling. Thans telt de Bond ongeveer 120 plaatselijke afdeelingen en bovendien nog tegen de 10 correspondent schappen. Op 1 Januari 1910, bij de aanslui ting bij het C.N.V., telde de inmiddels op 16 Mei 1901 opgerichte Bond 550 leden. Op 1 Januari 1941 was dit cijfer gestegen tot 11,523 leden. Wij gedenken bij dit jubileum dankbaar den vaak moeitevollen arbeid der voorgangers. Welk een stuwkracht ging niet uit van den Vlissingschen predikant Talma! Wij willen ook niet vergeten den eersten gesalariëerden voorzitter, F. Eikerbout. Diens opvolger van nu is de heer J. Hordijk, terwijl het secreta riaat en het penningmeesterschap berusten bij den heer G. B. H. Grotenhuis. Doch evenmin willen wij vergeten al die mannen, die, dik wijls op weinig opvallende wijze, him werk hebben verricht in den opbouw van de orga nisatie, zoowel van den Bond zelf als van de afc Walingen, waaronder er zijn met groot ledental, maar waarbij er ook gevonden wor den met kleine, doch trouwe kernen. Het metaalbewerkersvak is een hard am bacht, maar daarom ook een ambacht, waar van de producten de jaren verduren. In het metaal vinden wy terug zoowel de krachten der aarde en der natuur als de geweldige mogelijkheden der techniek. Het metaalbe werkersvak is geen zinloos vak, doch opent wijde perspectieven en breede horizonten. Maar helderder nog is het uitzicht en is tevens het inzicht, zoo men oog heeft gekre gen voor de waarheid, dat ook van heel het maatschappelijk leven Christus het groote middelpunt moet zyn. Deze waarheid gedu rende veertig jaren mede te hebben verkon digd, is een verdienste, waarom de Christe lijke Metaalbewerkersbond, zij het ook zon der edel of edeler metaal en ditmaal boven dien in gepaste stilte, tot dankbaar jubilee- ren zeker gerechtigd was. Beperking van het ijzer- en staal- verbruik Krachtens een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart inzake het ijzer- en staalverbruik in ijzergie'erijen en staalfabrieken is het volgende bepaald: De natuurlijke of rechtspersonen, die in, hun bedrijf geslagen of gegot enschroot gebruiken, mogen per maand zonder vergunning van den directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal hoogstens zooveel geslagen of gegoten schroot verbruiken als overeenkomt met het door dit rijksbureau voor hen vast te stellen verbruiks- quotum voor schroot. De natuurlijke of rechtspersonen, die in hun bedrijf ruwijzer verbruiken voor het vervaar digen van gietijzer, smeedbaar gietijzer of ge goten staal, mogen zonder vergunning van den directeur van het rijksijzerbureau voor ijzer en staal per maand hoogstens zooveel ruwijzer verbruiken als overeenkomt met het door dit rijksbureau voor hen vast te stellen verbruiks- quotum voor ruwijzer. In afwijking van bovenstaande is het evenwel geoorloofd in een kalendermaand hoogstens 10 pet. gegoten of geslagen schroo' of ruwijzer meer te gebruiken dan het vastgestelde ver- bruiksquotum, niets in de voorafgaande of volgende maand van hetzelfde kalenderkwar taal het hoogere verbruik door een overeenkom stig lager verbruik wordt gecompenseerd Het is natuurlijke of rech'spersonen, die in hun bedrijf gegoten of geslagen schroot verbrui ken, verboden: a. gegoten schroot, staaal en kernschroot, electro-ovenschroot of koepeloverschroot te verwerken in hoogovens. b. gegoten schroot, electro-overschroo* of koepelovenschroot te verwerken in Siemens- Martin-ovens, c. gegoten schroot of koepelovenschroot te verwerken in electro-ovens. IJzer- en staalgieterijen, die tot 1 Mei 1941 geen schrif'elijke mededeeling hebben ontvan gen omtrent de hoeveelheid ruwijzer of schroot, welke zij mogen verbruiken, zijn verplicht bin nen 2 weken na het in werking treden van deze beschikking bij het rijksbureau een ver zoek tot vaststelling van een verbruiksquotum voor schroot of ruwijzer in te dienen IJzer- en staalgie'erijen mogen zonder ver gunning van den directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal geen grootere hoeveelheid geslagen of gegoten schroot of ruwijzer voor- rhanden of in voorraad hebben dan tweemaal het laatstelijk vastgestelde maandelijksche ver bruiksquotum voor schroot of ruwijzer. In bijzondere gevallen kan de direc'eur van het rijksbureau voor yzer en staal op schrifte lijk verzoek geheel of gedeeltelijk al dan niet voorwaardelijk dispensatie verleenen van de bepalingen van deze beschikking, die vandaag in werking treedt. Land- en Tuinbouw Ensileeren van gras en klaver Twaalf wenken ter behartiging. Omdat het noodig is dat men dezen zomer al zijn aandacht schenkt aan goed ensileeren van gras en klaver brengt de leeraar aan de R.L.W.S. te Zutfen, de heer J. B. Nakken. de volgende twaalf wenken naar voren: 1. Ensileer volgens de Finsche methode. 2. Ga uit van jong en versch materiaal. 3. Het komt vaak voor, dat de geënsileerde massa na het bezakken hol ligt. Dit heeft een nadeeligen invloed op de kwaliteit van het voer, waarom getracht moet worden dit „hol trekken" te voorkomen. Voordat het materiaal ingebracht wordt, brenge men op het midden van den bodem een ongeveer 10 cm dikke laag grof grint of steenslag en zorge verder,- dat het bovenvlak gedurende het inrijden bij voortduring wat bol ligt, wat ook nog het ge val dient te zijn na het inbrengen van de laat ste vracht groenvoeder. Tevens dient voort durend de geheele massa aangetrapt te wor- then Amstel en IJ Woensdag 21 Mei hoogte", causerie 5.45 Ensembel Bandi Ba- logh 6.15 Voor den binnen schipper 6.30 Musetle-orkest „Les Gars de Paris" en 7.00 Oeconomische vragen van den dag, BNO. 7.15 Volkszangkoor met pianobegeleiding 7.40 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsbericht. BNO. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroep-Symphonie- orkest en solist 9.10 Gramofoonmuziek 9.25 Dagsluiting (voorber. ddoor de Chr. Radio- Stichting) 930 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 BNO. Engelsche be richten, sluiting HILVERSUMII. 30I.5METER 6 45 Gramafoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7 00 Gramafoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Nieuwberichten 3NO. 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding (voor ber. door het Vrijz. Protest. Kerkcomité) 1020 Gramofoonmuziek 10.30 Viool en piano 11 00 Voor de kleuters 11.20 Gramofoonmuziek 11.30 Orgelconcert 12.00 Berichten 12.15 Puszta-orkest 12 45 Nieuws- en oeconomi sche berichten BNO. 1.00 Omroeporkest 1.45 GramJioonmuziek 2.00 Nederl. Kamerorkest 2.30 Cabaretprogramma 3.15 Nederl Kamerorkest 4.15 Gramofoonmuziek 5.00 Cursus Het geestelijk karakter van ons volk voorber. d. het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 515 Nieuws-, oeconomi sche en beursberichten 5 30 Revida-sexte 6 00 Gramofoonmuziek 615 De Ramblers 6.45 Reportage 7.00 Brabantsch praatje BNO. 7.15 Orgelconcert 7 30 Declamatie 7.45 Orgelconcert 8 00 Nieuwsberichten BNO. 8.15 Spiegel van den dag of gramafoonmuziak 8.30 Ons schemeruurtje 9.30 Causerie „De Kamers van Koophandel en fabrieken in Neder- 9 45 Gramofoonmuziek 10.00 BNO Nieuwsberich ten, sluiting. Kunst en Wetenschap Prof. dr. Warner Sombart t De bekende oeconoom, prof. dr. Werner Sombart is eergisteren te Berlijn overleden. Met hem is een onderzoeker van naam op het gebied van de ontwikkelingsgeschiedenis van het kapitalisme, die tevens het socialisme en de sociale bewegingen heeft onderzocht, verscheiden. Oorspronkelijk stond hij onder den invloed van het Marxisme, doch zijn stu die bracht hem tot de overtuiging, dat de toekomst zou zijn aan de volkeren met een nationale autarkie, waarbij aan den land bouw binnen de volksgemeenschap een groo tere beteekenis zou worden gegeven. Hij werd in 1863 geboren, doceerde van 1906 tot 1931 te Berlijn en liet in 1902 zijn standaardwerk Der moderne Kapitalismus verschijnen. Werner Sombart kwam oorspronkelijk voort uit de historische school van Schmoller. Zijn hoofdwerk Der moderne Kapitalismus ademde dan ook voor een groot gedeelte dezen geest. In zijn Sozialismus und soziale Bewegung toonde Sombart zich min of meer marxistisch georiënteerd, een standpunt evenwel, dat hij later niet heeft gehandhaafd blijkens zijn in 1924 verschenen Der prole tarische Sozialismus, waarin hij een feilen aanval doet op het marxisme. Sombart is steeds sterk anti-liberaal geweest. Zijn laatste groote werk op oeconomisch gebied werd in 1934 uitgegeven en was ge titeld Deutscher Sozialismus. In dit werk stelde hij zich op het standpunt van het nationaal-socialisme. Dat Sombart ook veel oog heeft gehad voor de zuivere theretische oeconomie blijkt o.m. uit zijn methodologisch boek Die drei Nationaloekonomien van 1930. Bekend is zijn strijd, tezamen met Max Weber, voor het weren van waarde-oordeeien in de theorie. Van belang was vooral, dat Sombart steeds oog heeft gehad voor de beteekenis van de oeconomische orde en veel tijd heeft gewijd aan het ontleden van oeconomische structuur. Hierin ligt een belangrijke afwijking van het inzicht der Historische School, immers Sombart stelde zich niet tevreden met het overwegend descriptieve werk, dat genoem de richting in «ie oeconomie kenmerkte. Tenslotte zij nog vermeld, dat Sombart tezamen met Max Weber het Archiv für S.ozialWissenschaft und Sozialpolitiek heeft gesticht. Sombart was een strijdvaardige figuur, die met welbesneden pen zijn standpunt naar voren wist te brengen en te verdedigen. Het behoeft dan oc^c met te verwonderen, dat hij veel critiek btfeft ondervonden; ofschoon hij verschilletje standpunten zelf later als niet geheel juist heeft erkend en ofschoon de critiek van ande«n verschillende va» zijn opvattingen hebben ontzenuwd, dit allee neemt niet weg, dat Sombart een figuur vaa groote beteekenis waa. der tulpen. Dichter bij hui». jerfdag. Zijn connectie» met Amsterdam. ien Amsterdamschen redacteur). >gen een lofzang op tulpen aan vlogen mijn gedachten naar het Jtantinopel, waar men bijna vier fug beweerde de eerste tulpen te lien. kerkelijk zoo is, mag worden be- r denk dat de wortelen van den f' der tulpen minstens even diep trie zijn ingedrongen als de „le'iër waarmede wij, lezers van den lus ook van de Bergrede, zoo ver- li geworden. „Aanmerkt de leliën boe zij wassen: zij arbeiden niet en )t, en Ik zeg u, dat ook Salomo ln krlijkheid niet is bekleed geweest van deze". Aldus het bemoedi- pan op het heilig Bijbelblad, niet p plaats om schoonheidsontroering I bij het bewonderen van veld- kaar om ijdele bezorgdheid over de (gen te gaan bij hen, die naar Jezus' uisteren. Een opwekking >n dezen ktielkaarten en goederenschaarsch- pngewone beteekenis. Men kan m.i. (is' onderwijzing ook aan tulpen hyacinthen en andere beroemd voorjaarsbloemen wereldreizigers men het best in de bollenstreek, niet meer zijn, ondervindt men ninder. En dat onze gedachten fantasieën sneller het luchtru'r de snelste piloot, beleven wij i dag. Men «preekt over Istan- njra, Washington, Tokio en Moskou, èiet meer druk besproken plekken aarde te noemen, met even veel als over gebeurtenissen om jch geldt thans meer dan voorheen: lingefan gisteren en weten niets" dat is zeker, blijft in dezen tijd m b| huis. Haar wereldpas is ingetrok ken identiteitsbewijs begint zij niets ropig. Het is daaraan toe te schrij- tulp weliger dan ooit in de hoofd- tomt dan vroeger. |n Spaarndammerdijk zoowel als Jasfalt van den Heiligeweg kan men ^onderen; ook in het Vondelpark. regefnoemd landelijk stadsdeel bloeien inder dan 50,000, dank zij het Cen- bnbollen-Comité, dat de volkstuin- Jen rand eener bebouwde stadswijk rerblijdde. Een beduidend minder kgeveer 3000) siert den gevel van Holland", op den hoek van Hand- en Heiligeweg. en in de Hindeloo- taldaar. Kleurrijke tulpen, vereerd de namen, en geplaatst in ouder oen geglazuurde kannen, leveren feffect. paar ook een bloeiende roode kool- zal misschien wel een Latiinsche jen, doch met mijn groot-stedelingen- houi ik me maar aan de Holland- biding. Een buitenman, wlen ik deze jg vertelde, keek mij aan met indelijken blik, waarin ik meende een mengeling van verbazing n over des stedelings naïeveteit. Zoo voer hem natuurlijk niets vreemds, klingen, moeten in deze gure dagen In de bloemen opzoeken. Gelukkig Ie weer en nu meer dan vroeger. 6 gteteren 65 jaren geleden, dat Mr. var Prinsterer op 75-Jarigen leeftijd Zijn weduwe, mevrouw E. M. M. pn Prinsterervan der Hoop, de nbeinaarde Réveil-dochter, gaf van ?oo aangrijpend gebeuren op .de vol- Ize kennis: I ontsliep mijn dierbare echtgenoot, n vaiaume Groen van Prinsterer, ln het lar geloof aan zijn Heer en Heiland, zyn leven gewijd had". »rg«lioc*i getuigenis, dat de herinnering Evangelie-belijder verlevendigt. Men J Groen eens van zichzelf heeft ge- ^rikn staatsman niet, een Evangelie- I Van een tegenstelling gewaagde pr niet. Heel zijn leven toonle aan Indien geen silo aanwezig is en men zich behelpen moet met een grondkuil, dan die nen de wanden hiervan loodrecht en glad af gestoken te worden. Een opzetstuk kan men het best op den rand van een grondkuil plaat sen door over den rand van de kuil wat balk jes of postjes te leggen, waarboven het op- zetstuk komt te staan. Is geen opzetstuk aan wezig, dan gebruike men toch zuur. zuurtoe- voeging geeft een zekerder uitkomst dan geen zuur - toevoeging 7. Het afdekken der massa geschiedt met geprepareerde kunstmestzakken, indien deze althans nog aanwezig zijn, anders met carbon papier van veekoekdoozen of asphaltpapier. Heeft men deze materialen niet, dan mag men gewone jute zakken gebruiken, welke met zuuy goéd bevochtigd worden. 8. Vervolgens wordt 50 cm grond opge bracht, waarvan dp dikte der laag gecontro leerd wordt door op de massa enkele stokjes met deze lengte te plaatsen. Om het omvallen ervan te voorkomen, brenge men er vooraf wat aarde tegen aan Slinkt het voeder zoover in, dat het boven vlak van de grondlaag beneden den silorand komt te liggen, dan zal 'n eenvoudige afdek king tegen invallend regenwater noodig zijn. Heeft de bezakking niet tot zoover plaats, dan heeft men slechts te zorgen, dat de grond wat bol ligt en hierin geen scheuren aan wezig zijn. 9. Bij sterken regenval is het wenschelijk, het werk tijdelijk te onderbreken. 10. Het perssap moet gelegenheid hebben weg te vloeien. Om geen nadeel te ondervin den van grondwater zal daar waar de water stand hoog is, de silo van een waterdichten bodem voorzien moeten zijn met een afvoer naar een sloot of een putje, dat geregeld geledigd wordt. Blijft het perssap in het voe der, dan doet dit afbreuk aan de kwaliteit van het product. 11. Wanneer in verband met den grond waterstand geen vloer noodig is, vertrouw dan niet te veel op de. doorlatendheid van den ondergrond. Moge deze in den beginne ai vol doende zijn, na enkele jaren is hij verdicht. In dat geval graaft men den grond uit en vervangt hem door versch grof materiaal of, wat nog beter is, men brengt een afvoer aan, die in een sloot of putje uitmondt 12. Tijdens het ensileeren met zuur trekke men een oud costuum aan, daar het zuur op kleeeren en schoenen inwerkt. Wie over gummilaarzen beschikt doet goed, deze te gebruiken. Ontbreken deze, dan kan men een stuk autoband over de beenen trekken, dat met een paar spijkertjes aan den klomp kan worden bevestigd. Met een stofbril kan men de oogen tegen het invallen van druppels zuur beschermen. den, zoowel in het midden als aan den omtrek. 4. De hoeveelheid verdund zuur bedraagt voor gras 4 1, bij klaver 5 1 per 80 kg. Het A. I. V.-zuur kan bij de Landbouwcoöperatie besteld worden. Ook in den handel komt zuur voor, dat vol komen gelijke samenstelling heeft. Het moet op de boerderij met 'n zesvoudige hoeveelheid water vermengd worden, wat het beste ge schiedt met een eenvoudig maatlatje. Dit maatlatje kan op de volgende wijze verkre gen worden. Plaats de ton, waarin het zuur gemengd zal worden, horizontaal en bevestig met een paar spijkers een latje aan den bin nenwand van het vat. Breng vervolgens 5 1 water in de ton en maak met 'n mes een in kerving op het latje en herhaal dit zoo vaak tot het vat geheel vol is. Van zoo'n latje heeft men veel gemak. Het zuur mengen verloopt nu heel eenvou dig. Giet b.v. 129 1 water in de ton, waarbij dus 20 1 zuur gevoegd moet worden; in ns geval zal de vloeistof na de zuur toevoeging 4 streepjes gestegen moeten zijn. Nadat men op den rand van de ton een opgevouwen zak heeft gelegd, leggen 2 man voorzichtig de flesch met den hals hierop en laten het zuur toestroomen. Om geen hinder van zuurdam- pen te hebben, wordt nog over de ton een zak uitgespreid, die door een derde man telkens even voor een deel opgelicht wordt om te zien of de vloeistof reeds de goede hoogte be reikt heeft Hierbij dient gezorgd te worden, dat geen stroodeeltjes van hol bekleedsel der flesoh in de vloeistof komen. Maak, om dit te voorkomen, een gat in een zak en leg deze over de flesch. zóó, dat de hals juist in het gat valt. De te gebruiken zakken dienen vooraf goed uitgeklopt te worden om te voor komen, dat vuil in de vloeistof valt Dit vuil kan bij het sproeien zeer veel last veroor zaken. 5. Het is niet noodig telkens te wegen voor controle is eenmaal per uur voldoende. Men berekent hoeveel grepen of vorken noodig zijn om een hoeveelheid van b.v. 80 kg te verkrijgen. Het gewicht van één greep kan men nagaan met behulp van een eenvoudig veerunster. Op een opengesneden zak, waar van vooraf het gewicht bepaald is, gooit men een greep, waarna het gewicht bepaald kan worden. Natuurlijk dienen de vorken of grepen steeds even groot genomen te worden. 6. De totaal te gebryiken hoeveelheid zuur moet gelijkmatig over de geheele silo verdeeld worden. Voor een silo met een doorsnede van 3 m bij een diepte van 2 m, zijn twee fles- schen zuur noodig; bij een diameter van 5 m zes flesschen bij eenzelfde diepte. Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech Door G. Th. Rotman 4. Wat was dat? Meneer Pimpelmans kon z'n ogen niet geloven. Daar stond me zowaar zwart op wit dat een rijke oom hem per testament een prachtige auto vermaakt had. Terwijl zijn oogen alneaar op de brief bleven staren, zette hij er de sokken in, ja, onge merkt begon hij steeds harder te lopen, om het heugelijke nieuws zo gauw mogelijk aan z'n vrouw te vertellen! Het plein voor de Rijksuniversiteit van Posen wes ter gelegenheid ven den Cultuurdag in het Wartheland smaak vol versierd (Weltbild-Pax Holland} Britsche gavangenen vielen tijdens de jongste gevechten In Noord Afrika den Duitsehen in handen. Een groepje, dat zijn krijgsgevangenschap nogal gemoedelijk schijnt op te nemen, wordt per auto naar een der kampen gebracht (Weltbild-Pax-Holland) Poppen, vervaardigd van oude kranten. Een merkwaardige inzending op de tentoonstelling der vereeniging Kinderverzorging en Opvoeding in het ge bouw Kunstliefde te Utrecht (Pax-Holland) buten in Mei Urn de melkglften van het vee n»l mogelijk op peil te houden, moesten de boeren iBtgeloopen dagen toe overgaan, om hun koeien van T te "oorz.ee (Pax Holland) Het krenten der druiven Is in vollen gang. De eerste exemplaren van Hollands roem brachten niet minder dan 1.1.13 per ons op (Pax-Holland) 3. Er verliepen enige maanden, tot meneer Pimpelmans op zekere middag een wandeling in het warme voorjaarszonnetje maakte. Hal verwege de Populierenstraat ontmoette hij de postbode. Meneer Pimpelmans, ik heb een brief voor U", zei hij. Meneer Pimpelmans pakte de brief aan en scheurde hem open.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5