De nieuwe politiek van Frankrijk 4 D[NSDAG 20 MEI 1941 Vandaag is een communiqué ovrsr de Fransch-Duitsche betrekkingen te verwachten Men kan rekenen met belangrijke concessies aan beidt zijden Hei A.N.P. meldi uit Berlijn: Naar ran welingelichte sijde wordt vernomen, acht men het in politieke kringen hier niet uitgesloten, dat van daag een mededeeling over de FranschDuilsche betrekkingen zal verschijnen. Het vermoeden, door een deel der internationale pers uitgespro ken, dal Parijs, lot de niet-bezelte zone zou gaan behooren, werd van Duilsche zijde niet bevestigd. Ook is er niets van bekend, dat de nieuwe overeenkomsten de wapenstilstands voorwaarden zouden doen vervallen. Ofschoon talrijke geruchten de ronde doen over de toekomstige posi tie van Laval, aldus vult het S.P.T. hierbij aan, slaat lot nu toe nog niets vast over den vertrouwensman der Duilsche autoriteiten. Op vragen, of de nieuwe politiek van Frankrijk in overeenstemming zou zijn met de politiek van Montoire, is gistermiddag geantwoord met een var wijzing naar het bovengenoemde te verwachten communiqué, dat talrij ke punten, die .op het oogenblik nog duister zijn, volkomen zal ophelderen. De onderhandelingen die tot dusver tusschen Fransche en Duilsche instan ties werden gevoerd, zijn in een zeer vriendschappelijke atmosfeer verloo- pen. Reeds nu kan men aannemen, dat van beide zijden belangrijke conces sies zijn gedaan. 100.000 Fransche krijgsgevange nen zullen naar hun haardsteden terugkeeren Naar het D.N.B. uit Vichy meldt, wordt officieel medegedeeld: De Duitsch-Fransche onderhandelingen blijven gunstig verloopen. Het visum voor het reizen naar de veranderde zones het Noorden en het Westen zal worden verstrekt aan ambtenaren en leiders van industrieele en landbouwkundige onderne mingen, voor zoover hun aanwezigheid voor het besturen en het oeconomische le ven noodzakelijk is. Een plan voor het terugvoeren naar het vaderland van een zekere categorie krijgs gevangenen wordt-op het oogenblik nog bestudeerd. Als eerste resultaat, dat tot dusver bereikt is, zullen alle onderofficie ren, korporaals en soldaten naar huis terugkeeren, die als frontstrijders aan den wereldoorlog hebben deelgenomen. Over het officieele communiqué over de Duitsch-Fransche besprekingen meldt OFI nog het volgende: Men kan het aantal gevangenen, dat op de in het communiqué genoemde wijze het eerst zal worden ontslagen, globaal ra men op 100,000 man, misschien nog iets hooger. Behalve de gevallen, zooals sterf gevallen en ernstige ziekte, waarin het verdrag van 7 Mei voorziet, zullen visa voor het passeeren van de demarcatielijn binnenkort ook worden uitgereikt aan de naaste bloedverwanten en in gevallen van een huwelijk en geboorte. De uitvoerings bepalingen voor deze faciliteiten zullen binnenkort gepubliceerd worden. De spanning tusschen de Ver- eenigde Staten en Frankrijk Zal Amerika de Gaulle als de officieele vertegenwoordiging van Frankrijk erkennen? United Press meldt uit Washington: Men verwacht hier dat in geval van een afbreken der betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk, Washington misschien de de Gaulle-be- weging als de officieele vertegenwoordi ging van Frankrijk zal erkennen. In regeeringskringen gelooft men echter dat het voorloopig niet tot een afbreken der betrekkingen zal komen. ELECTRISCHE KLOKKEN Meer dan 100 verschillende modellen in blank metaal marmer, kunsismeedijzer N V COUZY. le Middellandstraat 72. Rotterdam. In zijn radiorede heeft Cordell Huil onder meer nog verklaard, aldus meldt het A.N.P. uit Boston, dat de critiek van Roosevelt op de Fransche regeering gerechtvaardigd is, want de samenwerking van de Viohy- regeering met Duitschland beteekent een ge vaar voor het Westelijk halfrond. Het is wen- schelijk, zoo zeide Huil, dat het verdedigingsr plan van de Vereenigde Staten verder wordt uitgewerkt. Bovendien zeide Huil, dat het gunstig voor Amerika is Martinique en andere Fransche bezittingen op het westelijke halfrond te bezetten. Senator Reynolds verklaarde, dat men tegen de Fransche bezittingen, welke buiten het westelijk halfrond liggen, voorzichtig moet optreden. Een bezetting van Dakar zal waarschijnlijk de Vereenigde Staten in den oorlog storten. Reynolds zeide verder dat men de Fransche bezittingen op het westelijke halfrond zou kunnen overnemen als schade loosstelling voor de oorlogsschuld van Frank rijk. De Japansch-Chineesche oorlog Geruchten omtrent een bemidde lingsvoorstel Uit New York meldt United Press: In goed ingelichte kringen te Washington gelooft men dat het uit Moskou afkomstige bericht, waarin beweerd wordt dat Japan een bemiddelingsaanbod der Vereenigde Staten tot beëindiging van den oorlog tusschen China en Japan had voorgesteld, als een „nieuwe proefballon" beschouwd moet worden. In deze kringen meent men dat het bericht den wensob van ofSicieuse Japansche kringen weergeeft om de houding van de Vereenigde Staten en China betreffende de mogelijkheid van een einde der vijandelijkheden in China te vernemen. Men herinnert eraan dat de Japan Times and Advertiser kort geleden „een wereld- vrede-plan" heeft gepubliceerd en eenige dagen later het voorstel heeft gedaan te trachten met Tsjiang Kai-sjek tot een com promis te geraken. United Press meldt uit Sjanghai: De woordvoerder van de Japansche am bassade Tomokasu Hori, weigerde zich uit te spreken over de berichten aangaande vredes bemiddelingsvoorstellen. Hij verklaarde dat hij daarover niets wist en sprak als zijn meening uit dat die voor stellen waarschijnlijk niet van officieele zijde ondernomen waren. Engelsche scheepsverliezen Naar het D.N.B. verneemt, heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig gisterochtend ten Zuid-Wes ten van Weymouth een Britsche duikboot ver nietigd. De aanval was voor de Engelschen een volkomen verrassing. Voor de boot kon duiken, troffen twee zware bommen het ach terschip. Na zware ontploffingen richtte rich de boeg rechtstandig naar boven. Onmiddel lijk daarop zonk het vaartuig. In de baai van Gibraltar is een Britsch wa tervliegtuig in brand geraakt. De inzittenden werden gered. Id de nabijheid liggende water vliegtuigen werden versleept om uitbreiding van den brand te voorkomen. In den Piraeus zijn talrijke Duitsche en Grieksche duikers aan het werk om de reus achtige hoeveelheden wrakstukken van sche pen te bergen. Deze vondsten bevestigen hoe zwaar de Duitsche bommen de Britsche trans- po rtvloot hebben getroffen. Zoo zijn van een munitietransportschip van 10,000 brt. nog slechts enkele onherkenbare vernielde deelen van den romp gevonden. De geweldige ont ploffing van dit drijvende munitiedepot heeft nog drie andere schepen in het verderf ge stort. Aan boord van den Britschen slagkruiser Renown, die besohadigd in de haven van Gi braltar ligt, zijn, naar men hier verneemt, nog tien matrozen, die tijdens de gevechten in de Middellandsche Zee gewond waren, over leden. Gisternacht is te Milfordhaven een koop- •aardijschip van 4000 ton door bommen zwaar beschadigd. De bemanning der vlieg tuigen zag, hoe de brokstukken van de dek- constructies in de lucht vlogen. Verder ont ploften bommen vlak naast den scheepswand. Sterke Duitsche verkenningsafdeelingen hebben in het Egyptische grensgebied op ver schillende plaa^en Britsche voorposten aan getroffen, die uitgeput waren door gebrek aan water. De Engelschen werden gevangen genomen. Nadat zij gelaafd waren, deelden zij mede dat hun afdeeling reeds dagenlang zeer ernstig watergebrek leed. Bij Tobroek verijdelen de Italianen aanvalspogingen Het garnizoen van Amba Aladji heeft den strijd gestaakt In zijn wenrmachtsbericht no. 348 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Noor d-A f r i k a: Eenige aanvals pogingen van den vijand aan het front van Tobroek werden, zoodra ze begonnen, verijdeld. In de Aegeïs cheZee vlogen giste ren in de vroege ochtenduren vliegtuigen van den vijand boven het eiland Rhodos. Ze wierpen eenige bommen zonder schade aan te richten. Oost-Afrika: Na op bijna boven- menschelijke wijze weerstand te hebben geboden, heeft het garnizoen van Amba Aladji, aangezien het geen levensmidde len en geen water meer had, en niet meer in staat was de gewonden te verplegen, bevel gekregen den strijd te staken. Tijdens den strijd om Amba Aladji hebben de afdeeling koninklijke carabi- - nieri Amba Alagi, de compagni Arditi Toselli, de compagnie mortieren van 8.1 cm der divisie grenadiers van Savoye, het bataljon mitrailleurs van het tiende regiment grenadiers van Savoye, de tweede en derde afdeeling van- het zes tigste regiment artillerie grenadiers van Savoye, de 43ste afdeeling koloniale artil lerie en de 24ste afdeeling artillerie 7% cm zich bijzonder onderscheiden. De vijand heeft de dapperheid van onze soldaten naar waarde weten te waardee- ren en him de eer der wapens gelaten. De officieren mochten hun revolvers behou den. Voorts heeft de vijand besloten, dat ons garnizoen, hetwelk de schansen van Amba Aladji verlaat, zal defileeren voor de Engelsche afdeelingen, die de militaire eerbewijzen zullen brengen. De hertog van Aosta deelt in het lot van zijn troe pen. Het verzet wordt voortgezet in het gebied van Djimma en dat van Gondar. Boodschap van den hertog van Aosta aan den duce Stefan: meldt uit Rome: Het laatste bericht, dat de .hertog van Aosta uit Amba Aladsji heeft gezonden, luidt: „Duce, doordat de talrijke gewonden niet meer behoorlijk verpleegd konden worden en de toestand voortdurend ernstiger werd, zóó- dat nog slechts korten tijd en ten koste van zeer zware verliezen tegenstand kon worden geboden, heb ik mij genoodzaakt gezien, den vijand de voorwaarden voor een eervolle overgave te vragen. Mijn verzoek is ingewil ligd. In dit droeve uur word ik gesterkt door de overtuiging, dat ik alles gedaan heb wat maar eenigszins mogelijk was. Ik leg het bevel neer, terwijl ik u, Duce, dank zeg, die mij gedurende een jaar van zwaren strijd steeds den steun van uw goedkeuring er vertrouwen hebt gegeven. De oorlog is niet geëindigd. Wij zullen weldra terugkeeren dit land, dat opnieuw, voor de grootheid i ons vaderland, in Italiaans ch bloed ge drenkt is". De Duce heeft geantwoord: „Ja, Hoogheid, gij en uw soldaten hebt heldhaftig gestreden en meer tegenstand ge boden dan van de menschen verwacht kon worden. Het Italiaansche volk heeft u ge volgd, het bewondert u en deelt uw vertrou wen in de toekomst". Duitschland en het koninkrijk Kroatië Groote sympathie te Berlijn Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De uitroeping van Kroatië tot koninkrijk en de aanwijzing van den hertog van Spoleto tot koning is in Berlijn opgevat met de sym- pathie, die men hier uiteraard koestert voor de maatregelen van den partner in de spil voor de reorganisatie van de toestanden in zijn levensgebied. Op de vraag van buitenlandsche journalis ten, of Kroatië in de invloedssfeer van Italië ligt, werd van Duitsche zijde dit begrip van de hand gewezen, daar het uitsluitend deel uitmaakt van de democratische terminologie. De onafhankelijkheidsverklaring van de Philippijnen uitgesteld S. P. T. meldt uil Manilla: Officieel wordt medegedeeld, dat de onafhankelijkheidsverklaring van de Phi lippijnen in verband met de tegenwoor dige omstandigheden voor onbepaalden tijd wordt uitgesteld. Generaal Henry Clagett, de opperbevel hebber van het Amerikaansche luchtwapen op de Philippijnen, is per vliegtuig uit Hong kong naar Tsjoengking vertrokken. De petroleum van Irak Productie werd den laatsten tijd ingekrompen Het nabije Oosten behoort tot de gebieden met de grootste petroleumoverschotten. Welis waar kwam in 1939 slechts 6 pet van de we- reldpetroleumproductie voor rekening van Irak, Iran, de Bahreineilanden, Egypte, Arabië en Koweit, doch in verband met het geringe eigen gebruik van deze gebieden, leverden zij ongeveer 20 pet. van den wereld-petroleum- Uitvoer. Irak produceerde in genoemd jaar 4.3 mil- iioen ton en nam daarmede na Irak, dat on geveer 11 millioen leverde, de tweede plaats in. Naar men weet. valt in Irak het zwaarte punt der productie in het gebied van Mosoel, tot 1926 een twistappel tusschen Turkije en den nieuwen staat. Men herinnert zich tevens, hoe ook de financieele deelneming in de daar produceerende maatschappijen dikwijls een voorwerp van strijd is geweest en hoe deze belangen verdeeling zich meermalen heeft ge wijzigd. De Iraq Petroleum, vroeger Turkish Pe troleum, in welk kapitaal de Anglo-Persian voor den wereldoorlog met 50 pet. deelnam, de Royal Dutch en de Deutsche Bank ieder met 25 pet., beheerschte het voornaamste pe- troleumgebied ten Oosten van de Tigris en tot aan de grens. Het Duitsche aandeel kwam 1920 aan Frankrijk en later bevond het zich in handen van de Anglo-Iranl- Oil, die onmiddellijk onder de Engelsche admiraliteit staat, de Royal Dutch, de Comp. Francaise des Petroles en de Standard Oil of New Jérsey. Deze vier maatschappijen bezaten elk 23.75 pet. van het aandeelenkapitaal der Iraq Petroleum, terwijl de overblijvende 5 pet. zich in het bezit bevond van den bekenden heer Gulbenkhian. Dè vroegere"meerderheid van de Italiaan sche Agrip in de Mossul Oil Fields Ltd., zoo lezen wij in de Deutsche Volkswirt, toerd na den veldtocht in Abessinië aan de Iraq Petro leum afgestaan. Deze laatste maatschappij controleert tevens de Basrah Petroleum, die de petroleum velden, in het Zuiden van Irak exploiteert Ongetwijfeld heeft de petroleumproductie van Irak zich snel ontplooid, zooals men dat trouwens overal elders men denke aan Venezuela ook kon waarnemen. In 1932 produceerde Irak nog slechts 115,000 ton, in 1938 was dit reeds ruim 4.3 millioen ton. Onder invloed van "ton oorlog liep de pro ductie in 1939 slechts weinig achteruit. In 1940 iets krachtiger, maar men rekende toch nog altijd met een productie van 3Yi millioen ton. Wat de raffinage betreft, deze is in Irak weinig ontplooid. De ruwe petroleum werd door leidingen naar de havens aan de Mid dellandsche zee geleid. De Noordelijke leiding eindigt in Fransch-Syrisch Tripolis, de Zui delijke in de Britsch-Palestijnsche haven Haifa, Beide leidingen kunnen per jaar ruim 4 millioen ton transporteeren. Vóór den oorlog was Frankrijk de voor naamste afnemer, in 1938 ontving dit land 3tt millioen ton, waarop Engeland volgde met een half millioen ton, daarna Italië met 150,000 ton. Aanvankelijk werd de ruwe petroleum uit de buisleiding in tankschepen geladen, doch in 1939 vestigden de Engel schen te Haifa een groote raffinaderij met een jaarlijksche capaciteit van 2 millioen ton. Deze raffinaderij kwam kort .na het uitbreken van den oorlog gereed, maar werd sedertdien grootendeels door Italiaansche bommen werpers vernield. De noordelijke leiding van de Franschen wordt sedert den wapenstilstand niet meer door Irak van petroleum voorzien. Het bedrijf der buisleidingen vereischt een er omvangrijke organisatie. Bij het begin heeft men een ontzwavelingsinstallatie noo- dig, 12 pompstations, voorzien van zanddichte Sulzermotoren, voorts een organisatie, die de totaal 1900 km lange leidingen aldoor be waakt met behulp van vliegtuigen, telefoon en radio en tenslotte zijn er noodig uitge breide tanks voor den opslag, materiaaldepots, woningen en administratiegebouwen, water leidingen enz. Den laatsten tijd werd de pro ductie ingekrompen, omdat deze slechts ge deeltelijk langs de spoor- en waterwegen kon worden vervoerd. Vermoedelijk zijn er belang rijke hoeveelheden ruwe petroleum via de Perzische Golf verscheept, daar een in aan bouw zijnde raffinaderij van Baidji, gelegen aan den spoorweg MosoelBagdad wel niet tijdig klaar zal zijn gekomen. Hoe het nu verder met de petroleum van Kak zal gaan, blijft af te wachten en in elk geval laat de Volkswirt zich daar niet nader over uit De diplomatieke betrekkingen tusschen Sowjet-unie en Irak Officieel is te Moskou medegedeeld, dat Vrijdag tusschen den sowjet-ambassadeur te Ankara, Winogradow, en den Irakeeschen gezant aldaar, Tailani, nota's gewisseld zijn nopens de instelling van diplomatieke, oeco nomische en consulaire betrekkingen tus schen Rusland en Irak. Bommen op het kamp van Kailani Het Irakeesche legerbericht Het Irakeesche legerbericht van 18 Mei luidt: Westelijk front: onze patrouilles vielen uit een hinderlaag, gesteund door plaatselijke stammen, vijandelijke pantserwagens aan en dwongen ze onder verliezen op de vlucht te gaan. Zuidelijk front: onze strijdkrachten deden In den nacht van 16 op 17 Mei, gesteund door plaatselijke stammen, aanvallen op vijande lijke kampen bij Maëkwil en Alehoeaiba. De vijand leed zware verliezen. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Onze troepen traden in contact met vijandelijke pantser- afdeelingen en dwongen hen naar hun kam pen terug te keeren. Aan vijandelijke zijde sneuvelden dertien manschappen, bij wie een officier. Luchtoorlog: onze bommenwerpers overvie len in de woestijn Britsche pantserwagens, waarvan eenige vernield werden en waarbij de vijand ook verliezen aan manschappen leed. Onze gevechtsvliegtuigen ondernamen verkenningsvluchten boven Sienneldebbane en andere plaatsen. Zij keerden alle behouden terug. Vijandelijke vliegtuigen kruisten boven de buitenwijken van de hoofdstad en wierpen eenige bommen op het kamp van Kailani, die echter geen groote schade aanrichtten. Be richten bevestigden den dood van kapitein Kloeb, genaamd Aboe-Neik bij een gevecht ij de buurt van Ambla. Britsche vliegtuigverliezen in Irak Het door den zender van Bagdad bekend gemaakte Irakeesche communiqué van Zon dag meldt, dat bij de luchtgevechten drie En gelsche vliegtuigen neergeschoten zijn. Een daarvan kwam in vlammen gehuld naar be neden. De piloot, die zich met zijn parachute trachtte te redden, viel in de EuphraaL Vijf Britsche vliegtuigen werden voorts óp den grond vernield. Bij Roetba zouden verschei dene Britsche pantserwagens beschadigd zijn. De Irakeesche strijdkrachten in de woestijn zetten hun aanvallen op de Britsche verbin dingslinies voort. Van de zijde der Irakeesche regeering werd per radio een nieuw beroep gedaan op de Irakeezen en Assyriërs, die zich nog in Brit schen krijgsdienst bevinden, om onmiddellijk naar hun vaderland terug te keeren. Na af loop van een week zullen allen, die zich niet gemeld hebben, als verraders worden be schouwd. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland In den nacht van Zondag op Maandag zijn vrij zwakke krachten van de Royal Air Force, naar het D.N.B. verneemt, naar Noord Duitschland gevlogen. Zij wierpen eenige bommen op een havenstad, die echter voor het grootste deel zonder uitwerking bleven. Een oproep van generaal Dentz „In Syrië geweld met geweld te keeren" Generaal Dentz, de Fransche hooge-commis- saris in-Syrië, heeft -een radiorede gehouden tot de Franschen in Syrië en Libanon. Hij verwees, aldus DJJ.B. naar het beroep van maarschalk Pétaln tot orde en vrede en zeide, dat op hetzelfde oogenblik Engelsche vliegers onverwachts Syrische vliegvelden hebben aangevallen. Na den overval op Mers-el-Kebir en op Dakar heeft Engeland opnieuw Fransch bloed vergoten. Al koestert Frankrijk geen aanvalsbedoelingen jegens Engeland, tegen eiken aanval zal toch verzet geboden worden. Syrië en Libanon zijn nauw met Frankrijk verbonden. Ten slotte verklaarde generaal Dentz, de opdracht ontvangen te hebben den Levant te bewaren en in de lucht te ver dedigen. Deze opdracht zal zonder mankeeren worden uitgevoerd. Als antwoord op den op roep van maarschalk Pétain, is het Levant- leger bereid, tegen geweld geweld te ge bruiken. De Fransche autoriteiten m Syrië hebben maatregelen getroffen voor het geval van een herhaling van Britsche luchtaanvallen, aldus D.N.B. uit Vichy. G. Walma van der j Oud-burgemeester t lag, ruin. overleden de heer G. Walma i (Z oud-burgemeester van Klaasv ledene, die de laatste 7 j, was, is gedurende 24 jaar bi gemeente Klaaswaal geweest, ia 1911 de functie van secretarissen te hebben uitgeoefend. Voordie Walma van der Molen gemeenti Heinenoord en daarvoor ambte] tarie te Schoonhoven. begraafplaats te Zei De begrafenis is bepaald (Zeel 21 dezer 's middags 12.4p op dfc N« :is£ (S. te kkonv Hout uit Zweden enETvi „De Uit Stockholm wordt gemeld: Hollandsche importeurs hebl vernomen wordt, in Zwed 25,00030,000 standaards porteurs hebbt in Zweden en»0- ndaards hout J In Binnenlandsch Nieuws Wegens beleediging der Duitsche weermacht tot hooge gevangenis straffen veroordeeld Het S. S. en politie-Feldgericht heeft de zaak tegen drie Nederlanders uit 's-Hertogen- bosch behandeld die iemand, behoorende tot de S. S. -Standarte Westland met de woorden „landsverrader" en „deserteur" hadden be schimpt en door hun optreden samenscholin gen van verscheiden honderden personen teweeg hadden gebracht. Over de aangeklaagden rijn gevangenis straffen tot vfjf jaren wegens beleediging van de Duitsche weermacht uitgesproken. Schoenen te duur vckwl Het A.N.P. meldt: l Kf' Een schoenwinkelier te AlkmarT® schoenen, die zijn koopers blijf, de distribütie verstrekte bonneiPj den, te hooge prijzen. Een uitgebreid onderzoek vanP®, Alkmaar bracht aan het licht, eigenaar van den schoenwinkel, twee tot drie gulden op den pf paar schoenen legde. Er wareivan> gevallen, waarin hij schoenen L01? verkocht voor f 12.50. Verd., d zoek zeer bemoeilijkte, bleek van zijn handelwijze niet goed if verklaarde, dat sommige verir eén vergissing berustten, andertj gerechtvaardigd. Uit verklaringen van deskurf dat verdachte zich aan ernstig? gen van de prijsvoorschriften self te, zijn geheele winkelinventaris r slag genomen. r_ De inspecteur voor de prijsPnP, veroordeelde verdachte tot een f? boete; een belangrijk gedeelte varle slag genomen voorraad schoenefPu beurd verklaard. De zuster vaff mejuffrouw J. C. N., die als T aan de overtredingen medeplr. werd veroordeeld tot een boete v f ook lara Drie jaar tuchthuis PJJ beschadiging van weerlij materiaal (JjJ. figh De Nederlaridsche staatsburgerpiei Leeuw uit, Wieringen is door het„ptai _und Polizeigericht", dat in den H he hield, wegens beschadiging van wPPf materiaal tot een tuchthuisstraf varP, veroordeeld. f^c Albert de Leeuw had, om de Lr schade te berokkenen, opzettelijk feta ting, welke voor militaire doeleiaees, beschadigd. k>. i -feen in u De uitkeering aan gezinig^ zeevisschers ■te- nut i Het minimum thans op 21 Tastfeld OU' Het N.V.V. deelt mede, dat het aw tralen Bond van Transportarbeüeqaai aangesloten bij het N.V.V„ geluk: isjesl lijksche uitkeering voor de gezitneL i zeevisschers verhoogd te krijgen tot di 21 gulden. ^rei Hierdoor ontvangen circa 185 ge^* r i middeld vier gulden meer per wetvai binnenkort eveneens door de bet d van den Centralen Bond van TnnsjJij ders voor deze gezinnen met mesr 4de: kinderen onder de vijftien jasr, dve bijslag zal worden verstrekt ,is heritor uiteindelijk een zeer bevredigende \ne de gezinnen bereikt. I o 1 rk Krachtig optreden -eg1,' frauduleus slachten ooi De secretaris-generaal van justjcV' dezer dagen aan de daarvoor ia aajaa komende instanties hier te lande eiov laire doen uitgaan betreffende d?11 leuze slachtingen. In deze circulaifn opdracht gegeven tegen frauduleu^ar tingen een zeer strenge vervolging iiü len, opdat binnen korten termijn hiq 9! einde komt. I V VERDRONKEN. Te. Zaandam is gistermiddag hef jongetje M. H. in de Papenpadsloot geraakt en verdronken. Kunstmatigi haling welke nog werd toegepasUj slachtoffer, had geen succes. w OFFERBLOKKEN GELICHTPj De gemeentepolitie te Mill heeft ojjU daad een man betrapt, die bezig wasfrs lichten van offerblokken in de r.k. kerfcpi INBRAAK TE ZAANDAM, ttï Óp klaarlichten dag is te Zaandam Li kwart voor 5 en 5 uur in twee woning, v staande aan de van Ordenstraat en T beekstraat. waarvan de bewoners f waren ingebroken. Uit beide woningeif bedrag aan geld ontvreemd. 'oniv' „Mij heelemaal niet. Ze heeft het aan zich zelf te danken. Hadden ze maar beter op hun tellen moeten passen, toen Erik nog leefde. Dat neemt twee jongens in huis. Dat laat een gek in- en uitloopen. Dat heeft voor een ander alles over. Ik zeg maar, dat anderen voor zichzelf moeten zorgen. Dat moeten wij ook". Laan had reeds lang bemerkt, dat er met Aaltje geen garen te spinnen was. Waarom hij besloot, een eind aan het gesprek te maken over deze zaak. Hij zweeg dan ook. Maar dat was niet naar den. zin van Aaltje, die het geheel wou dóórpraten, opdat Laan zou weten waar hij aan toe was. „Een huisje voor Maria huren is dus onzin", ging zij verder. „Nou, wat zou je dan nog meer kunnen helpen?" ,f*Jiet veel", zei Laan. „We kunnen de meisjes vriendelijk orhvangen en...." „Worden die hier dan onvriendelijk ont vangen, de enkele keeren, dat ze komen?", vroeg Aaltje zich opwindend. „Dat beweer ik immers niet? Wie praat daar nu over?" „Dan heeft die opmerking ook geen zin", zei Aaltje bits. ..Trouwens ze moeten mij niet te veel komen Hier is hun thuis niet, zou ik „Vanzelf niet. Maar wat zou het nu be- teekenen" Laan sprak heel langzaam en zoo vriendelijk mogelijk, hoewel hij zich zat te ergeren „als zij zoo nu en dan hier kwa men en aten een stukje mee? Voor ons geeft dat niets en hei ontlast Maria weer wat". „Merci, Laan! Geen haar op mijn hoofd denkt eraan, 't Is hier geen inrichting van barmhartigheid en ook geen gaarkeuken. Zij moeten maar voor zichzelf zorgen. Ik wil dat gehannes niet aan mijn ooren hebben. Laten we dat nu goed afspreken. In den grond ben je net zoo iemand als Erik. Je zou alles aan een ander geven en straks zelfs aan de diaco nie vervallen. Maar dan ben ik er ook nog". .,Ja, als je het niet wilt, zijn wij uitgepraat", zei Laan berustend. „Ik meende, dat het voor ons niets beteekende en we deden een goed werk". „Het beteekent, dat we geregeld familie over den vloer hebben. Want als je er mee begint, maken ze er misbruik van. Je geeft ze een vinger en ze nemen den heelen arm". „Bij Maria is daarop wel niet veel kans", zei Laan. Nu Aaltje zich zoo sterk verzette, en het wel duidelijk was, dat zij niet zou terug krabbelen, kon het hem weinig schelen, wat hij zei. „Ja Maria", hoonde zij. „Maria. Je hebt altijd een zwak gehad voor die twee. Als ik er niet geweest was, zou je je halve kapitaal naar Woudesch gesleept hebben en zij zou den er mooi weer van gespeeld hebben". ,,'k Zal er maar niets op zeggen", meende Laan. „Met jou is toch niet te redeneeren. Maar je beleedigt Maria en haar overleden man. Op een manier die ontzettend is. Erik was tienmapl beter dan jij en ik. En Maria is het ook." „Draaf niet zoo door, alsjeblieft. Ik ken ze. Vrome praatjes in den mond maar ze meenen er niets van." „Jij draaft door", wond Laan zich nu bepaald op. „Want vrome praatje.s verkoo— pen ze niet. Ze doen meer dan ze zeggen. En daarop kom' het aan. Dat ze veel goed heb- br 'aar komt dat voort uit vrome praat je' uit iets anders! Ik zou zeggen: uit wr .iitig Christelijk geloof. Dat is daad- Christendom." „Ja ee:* mooi woord. Maar een Christen dom, dat niet voor zichzelf zorgt is het ware niet. Als Erik beter had gehandeld en voor de toekomst had gezorgd, zat Maria er nu niet zoo slecht voor. Dat zeg ik maar. En nu zou jij willen, dat wij die kous in het gelijk breiden. Ik denk er geen seconde aan. nu weet je het precies. En nu praten we er niet meer over." „Het is het beste", zei Laan. Doch Aaltje was nog niet uitgepraat. „Ze zijn hier natuurlijk welkom, maar ze moeten het niet te bont maken. Ik kan die drukte niet om me heen hebben". „Misschien komen ze heelemaal wel niet", spotte Laan, wien het nu niet meer schelen kon wat Aaltje zei. „Het is best mogelijk. Want met al hun kaalheid is het nog trotsch volkje ook". Laan sprong woedend op. „Heb je wel eens last van hen gehad?" vroeg hij. „Man, hou je kalm", zei zij bedaard en koud. „Waarom maak je je toch zoo druk? Er is geen reden voor. We zouden ruzie krijgen om een schoonzuster en een paar nichtjes. Het is me de moeite niet waard". Aaltje stond op van de tafel en liep het vertrek uit. Statig. De bijbel kwam niet op af el. Gedankt werd er niet. Dien avond spraken zij geen woord tot elkaar. En Laan schreef niet naar Woud esch. Hij was nijdig op zijn vrouw. IX. Laan zat, hel was vier dagen later, in rijn kantoortje naast de rtreubeimakerij, toen Maria binnentrad. „Neen maar", zei hij hartelijk. „Hoe kom je zoo opeens uit de lucht gevallen?" Zij vertelde in enkele woorden, dat zij de kweekerij verkocht had. Voor een redelijken prijs. Een advertentie was niet noodig ge weest. Er was een jonge man gekomen, die idee had. Ze waren het spoedig eens ge worden. „Zoo gauw mogelijk wil hij de zaak be trekken. Daar is geen bezwaar tegen. Ik moet alleen zien weg te komen. En daarom ben ik naar de stad gekomen. Om een huis te huren." „Dat gaat gauw", zei Laan verrast. Het viel hem tegen. Hij was juist voor nemens, den volgenden dag naar Woudesch te gaan, om te trachten, Maria van haar voornemen terug te brengen, omdat hij er niets in zag, maar méér nog, al durfde hij zich dat niet bekennen, omdat hij bang was voor Aaltje, die zoo buitengewoon hatelijk kon doen. En al wist Maria en al wisten ook de meisjes, dat hij het niet was, maar tante, het was toch niet prettigt Na dien avond van woordenwisseling met Aaltje was het onderwerp niet meer aan geroerd. De vrede .was hersteld. Maar Laan was niet tevreden. Hij voelde: ik moet wat ioen, ik neb verplichtingen tegenover Maria, maar hij wist niet, wat te doen. Eigenliik was hij bevreesd voor Aaltje. „Het is mij ook meegevallen. Ik ben er heel dankbaar voor. Want als je die plan nen eenmaal hebt, wil je ook maar door zetten. Het moet toch, al valt het niei mes. pie jonge man, hij is pas getrouwd, was zeer schappelijk. En ik ben ook zoo blij voor de jongens, want die mogen allebei I

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2