DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT =USSCHEN AMSTEL EN Y Rad ioprogram ma ISDAG 13 MEI 1941 PAG. 5 ERDf on van hoofdcommis- HAP9 Ziin verdiensten or de politie ommissaris Tulp 41 r ^Imsterdamschen redacteur.) jgja! op het Prinsenhof had op phe «e vorige week een zeldzame ke. ats. De heer H. J. Versteeg, m joofdoommissaris van politie, an het corps, waarin hy 43 iend en welks opperste chei jaren is geweest. Tegelijker- de opvolger, de heer H. C. functie. fel, waaraan voorheen het »n W. tijdens de zittingen van 'aad zetelde, stonden burge- 243de heeren Versteeg en Tulp, >'r van de Duitsche politie en die eenigen tijd het ambt ^^jissaris tijdens de ziekte van °eg heelt waargenomen. De nagenoeg geheel gevuld met inspecteurs en manschap- sterdamsche politie, uitgerust warte, met zilver gemonteerde Jassende bewapening. Achter Dordigers van het corps be- representanten van bepaalde Versteeg was het geen ge- burgemeester wees hierop Jrende toespraak, waarin hij wijzigingen en verbeterin- ;r Versteeg in den tijd van Jissariaat aangebracht. Drie bracht de heer Voute onder 'aarbij ik even wil stilstaan. plaats de gemechaniseerde [gt verkeer. Om deze te kun- i moet men letten op het ge- 2verkeersbeeld, dat de hoofd aantal jaren biedt. Vond bgs den weg zijn weg zonder "n te ondervinden, het alge- i de auto en de sterke toe- Jets als verkeersmiddel waren ■n moderne regeling van het kkeld geworden verkeer noo- het alleen by bijzondere ge- vooral de binnenstad over- sen talrijk publiek, noodzake- srkeersmaatregelen te nemen. Dor 'de politie was, op een ring na, steeds In orde, dank iet hJ>elangrijk deel de politie- r paarden had een opdrin- :r veUigte steeds respect. Ook was .J vel1*8 houden of een-richtings- ie Kalverstraat bijv., voorge- lie va ereéeli'm SeleidelÜk Ingevoerd de f le verkeersborden op drukke ïinigegelijksch een-richtingsverkeer n f1efhten^ordel en' waar noodig, P ber tuigen; het voortdurend bfoor voetgangers in bepaalde :eerslichten. Kortom, in vele oet iedere weggebruiker zich angen naar de aanwijzingen der •iniéetingend noodiS dit was, bleek »cbrgwekkende cijfers der ver- Tegel*. ander verbonden grondige 1 aan. ,"uu"ucu siu»uibc *van de politie, waarover de lekjes^ de tweede plaats sprak, was .1 des tyds. Naar mate de stad n l°iam ook de behoefte aan be- )edenbevolking toe. En zoo was het ar de politie meer op militaire in. Overvalwagens bijv. zijn 'e ^en zeldzaamheid meer. En «p is de afstand tusschen politie -thkundig optreden der politie in het dagelijksch verkeer, bij het aanwezig zijn eener groote volksmassa of bij het drei gen van orde-verstoringen. Ten slotte noemde de burgemeester het nieuwe hoofdbureau van politie aan de Mar- nixsrtraat tegenover de Eland6gracht, dat eer lang zal worden geopend. Hier loopen, beter dan voorheen, straks de draden van het poli tioneel net samen. In het nieuwe hoofdbureau staan de namen van alle opvolgende hoofdcommissa rissen van politie vermeld. De heer Broek- hoff noemde er enkele: Steenkamp, Franken, Hordijk, Roest van Limburg en Marcusse. De naam van Versteeg zal hieraan met eere worden toegevoegd. Het aftreden van den heer Versteeg ging gepaard met het heengaan van Polizeiprasi- dent Senator Schröder. Zijn taak was, naar burgemeester Voute mededeelde, te Amster dam volbracht. Een taak, die beteekende „de reorganisatie van de gemeentelijke politie in Nederland". Voor degenen onider het politiepersoneel, die strafdiensten hadden te vervullen of nog moesten verrichten, hetzij een voorwaarde lijke opgelegde straf droegen, beteekende het vertrek van den heer Schröder een buiten kansje. Alle straffen werden kwijtgescholden. Hoofdcommissaris Tulp heeft bij het aan vaarden van zijn functie gesproken over „de eisdhen der moderne inzichten inzake het polltiewezzen". Het politiecorps noemde hij een Overheidsorgaan van semi-militairen aard om orde en rust te handhaven en de gemeenschap te vrijwaren tegen a-sociale handelingen. Had Senator Schröder reeds gesproken over de kameraadschap bij de politie, de heer Tuflp illustreerde deze eisch met herinnerin gen aan zijn 26-jarige loopbaan bij het In dische leger in Oost en West. De heer Tulp zeide o.a., dat gewezen Indische militairen, wier kameraadsdhap en vriendschapsbanden hij roemde, in het moederland met ondank werden behandeld en vaak gedeeltelijk aan de liefdadigheid prijs gegeven. Hij verklaar de geen voorstrander te zijn van cumulatie van bezoldigingen en pensioenen. Zijn In disch pensioen stelt hij ter beschikking van zijn oude noodlijdende makkers. Ik geef het, aldus spr., aan de stiohting „Tehuis voor den oud-Indischen Militair" te Beek bij Nijmegen. In het Amsterdamsche politiecorps wenscht de heer Tulp te zien aangekweekt gezonde kameraadschap, uitkomend in correcte ver houdingen onderling en in groote toewijding om den naam van het corps hoog te houden en ons volk daardoor te dienen. Het corps als zoodanig zal niet aan politiek doen. Zon der aanzien des persoons, volkomen eerlijk en objectief zal het de orde handhaven en tegen a-sociale handelingen waken. Ten slot te sprak de heer Tulp als zijn overtuiging uit, „dot ons volk met zijn eigenschappen en kwaliteiten ook in het nieuwe Europa een goede toekomst tegemoet gaat, mits het slechts zorgt tijdig voor alles gereed te zijn". Voor de Amsterdamsche politie was de dag van de commandowisselirvg van groote beteekenis. FRISO. Dr. H. NANNINO"» IKINADRUPPELS Het aangewezen middel bfl» BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT HALARIA .GEBREK AAN EETLUST «L Men lette op den oaam ~Dc. H. Nannlnff* bulten op de roode doos en op de flacon. Prijs f UO Or. 8. BANNING"» tbvm. a.m. f«Met, AT. OEN HAAG.1 Bij besluit van denwaarnemenden secre taris-generaal van justitie zijn thans bij de onderscheidene rechtbanken de enkelvoudige kamers ingesteld, welke, als oeconomische rechters, de strafzaken rakende het oecono mische leven zullen berechten. De namen van leden der rechtbanken, die als zoodanig zijn benoemd, zijn opgenomen in de rubriek Officieele berichten. Branden in de buurt van Helmond Gedurende het weekeinde hebben in de om streken van Helmond verscheidene branden gewoed tengevolge waarvan twee boerderijen en ongeveer 25 ha bosch een prooi der vlam men zijn geworden. Zondagmiddags omstreeks drie uur ontstond onder Brouwhuis onder de gemeente Bake) brand in een complex den nenbosch en heide en eenigen tijd daarna .nabij het Buntven onder de gemeente Deurne. Het vuur bleek zeer hardnekkig te zijn en de blussching zeer moeilijk, als gevolg van het voortdurend van richting veranderen van den Aan het blusschingswerk werd deelgenomen door de vrijwillige boschbrandweer, leden van den Arbeidsdienst uit Deurne en tal van politiemannen en burgers. Ook de Helmond- sche vrijwillige brandweer verleende assis tentie. Tegen acht uur des avonds had men beide branden onder de knie. Ongeveer 25 ha bosch is in vlammen opgegaan. Voorts is Zaterdagmiddag te Deurne de» boerderij van den landbouwer B. aan den Brugschendijk door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Het huisraad en een gedeelte van den landbouwinventaris konden worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Nuenen is' Zaterdagmiddag de boer derij van den landbouwer J. v. d. L. in het gehucht Eeneind in vlammen opgegaan. De brandweer slaagde er in het woonhuis te be houden. Twee varkens kwamen in de vlam men om. Daar is de brand ontstaan doordat kinderen met brandende lucifers hebben ge speeld. De schade wordt voor een deel door verzekering gedekt. Nadat de brandweer was ingerukt, werd haar hulp opnieuw ingeroepen voor een boschbrand langs den Helmondschen weg. Daar zijn drie ha bosch en heide een prooi der vlammen geworden. Maandagmiddag omstreeks 12 uur is brand uitgebroken in een schuur, welke was inge richt als opslagplaats van den Limburgschen land- en tuinbouwbond, te Kleingenhout-Beek L. De gemeentebrandweer was spoedig ter plaatse, doch kon tegen de vuurzee weinig uitrichten; bij moest zich bepalen tot het be houden van het aangrenzende woonhuis, waarin zij ook is geslaagd. De schuur met in ventaris is geheel uitgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak even voor middernacht door tot nog toe onop gehelderde oorzaak brand uit in een groote hoeveelheid licht ontvlambaar materiaal van de firma Z., dat opgeslagen was op het stationsemplacement Ede-d >rp. De brandweer die snel ter plaatse was, tastte, daarbij gehol pen door Duitsche militairen, het vuur met drie slangen op de waterleiding aan, waar door het gevaar voor uitbreiding, dat met het oog op de belendende nuizen en den sterken oostenwind, niet denkbeeldig was, kon wor den voorkomen. Omstreeks 1 uur in den nacht had men den feilen brand onder de knie; de aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Gedurende het weekeinid waarschijnlijk in den nacht van Zaterdag op Zonda_ heb ben inbrekers een bezoek gebracht aan de perceelen Warmoesstraat 67 en 69 te Amster dam, waarin resp. zijn gevestigd de koffie- en theehandel van de fa. Geels en Co. en de metaalwarenfabriek A. Gezang en Co. Bij eerstgenoemde firma werd een kleine brandkast, die ongeveer f 250 aan geld be vatte, meegenomen. Een andere, groote brand kast heeft men getracht te forceeren, doch dit is niet gelukt. Van meer belang echter nog was een partij van 300 kg thee, welke den dieven in handen viel, dochwelke hoeveelheid geheel terug gevonden werd in het magazijn van de daar naast gelegen metaalwarenfabriek, waar zij, keurig in kleine -baaltjes verpakt, gereed stond. Vermoed wordt, dat de inbrekers het plan hebben gehad, de thee den volgenden nacht weg te halen, doch daarin door een of andere onverwachte oorzaak zijn verhinderd. Ook een duizend koffie- en theebonnen en een paar honderd suikerbonnen zijn den die ven in handen gevallen. De buit, welke hun bij de fa. Gezang Co. in handen viel, bestond uit slechts een gering bedrag aan geld (ong. f 60), dat in een der beide geforceerde brandkasten dier firma was geborgen. Weliswaar waren ook hier, evenals bij de firma Geels, vrijwel alle sloten geforceerd, doch aan goederen wordt niets, of althans zeer weinig, vermist. Vermoedelijk zijn de inbrekers via een smalle gang, welke aan den O.Z. Voorburg wal uitkomt, naar binnen gekomen. De bui tendeuren vertoonen althans geen enkel spoor van braak. Ook vingerafdrukken ontbreken, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hier „vakmenschen" aan het werk zijn ge weest. De politie van het zeer nabij gelegen bureau Warmoesstraat heeft de zaak in onderzoek. A. BROEN Onder belangstelling uit ta lvan kringen* meit name uit de Chr. sociale beweging, heeft de heer A. Broen te Enschedé, oud-propagan dist van de Chr. Nat. Werkmansbond, 10 Mei j.l. zyn 70sten verjaardag mogen vieren. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8 00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuz. (9.15— 9 20 Voor de huis vrouw) 10.00 Ensemble Bart Ekkers (102010.40 Declama tie) 11.15 Zang met pianobege leiding en gramofoon muziek 12 00 Gramofoonmuziek 12 25 Voor den boer 12.42 Almanak 12.45 BNO: Nieuws-en oeco- mische berichten 1.00 Orkest Eloward met piano-intermezzi 2 15 Voor de vrouw 2.30 Kamerork. „Ars Nova et Antiqua" en "solist 3.15 Het Omroeporkest 4.00 Bijbellezing (voorbe- Woensdas 4 Mei vliegtuigbouwers: Jun kers", causerie 54 5 Orgelspel en zang 6.15 Voor de binnenschip- pers 6.30 De Ramblers 7.00 BNO: Econom. vragen van den dag 7.15 Volkszang met piano begeleiding 7.40 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8 30 Het Omroeporkest 9.25 Dagsluiting (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting) 9 30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10 00—1015 BNO: Engelsche berichten HILVERSUMII. 30I.5METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7 00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 815 Gramofoonmuziek reid door de Christ. 10.00 Morgenwijding (voor- Radio-Stichting) bereid door het Vrijz.- 4.20 Voor de jeugd Protestantsch Kerkco- 5.00 Gramofoonmuziek mité 5.15 BNO: Nieuws-, oeco- 10.20 Gramofoonmuziek nomische en beurs- 11.00 Voor de kleuters berichten 11.20 Musiquette 5.30 „Luchtvaart: Groote 12 00 Berichten 12.lé Ensemble Erica Helen 12.45 BNO: Nieuws- en oeco nomische berichten 1.00 Het Amusementsorkest en soliste 1.45 Gramofoonmuziek 2 00 Pianovoordracht 2.30 De lichte toets 3.00 Het Amabile-sextet 3.15 Het Hillegonda-kin- derkoor uit Rotterdam (3.353 55 Gramofoon muziek) 4.15 Het Omroeporkest 5.00 Cyclus „Het geestelijK karakter van ons volk" (voorbereid door het Vrij z-Protest. Kerkco- mité) 5.15 BNO: Nieuws-, oeco nomische en beursbe richten 5.30 Ensemb. Bandi Balogb 6.00 Gramofoonmuziek 6 15 De Melodisten 6.45 Reportage 7.00 BNO: Brab. praatje 7.15 Orgelconc. (7.307 45 Declamatie) 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Ons schemeruurtje 9 30 Biologische lezing 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 BNO: Nieuwsberich ten, sluiting De heer Broen is in de Chr. sociale bewe ging een bekende persoonlijkheid, die zich vele jaren gegeven heeft aan den op- en uit bouw van den Chr. Nat. Werkmansbond, waarvoor hij ons land in alle richtingen heeft doorkruist en honderden spreekbeurten heeft vervuld. 40 Jaar heeft hij daarin zijn levens taak gevonden en deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werkmans bond. Hij stichtte o.m. het dr. J. Th. de Vis serhuis te Lunteren en riep het tehuis voor ouden van dagen (de Gesina Ida-stichting) te Lunteren in het leven. Ook richtte hij mede het fonds Uitkeering bij Overlijden van den Chr. Nai Werkmansbond (U.B.O.) op, dat allengs tot grooten bloei kwam. Gedurende de ongeveer 20 jaar dat hij als propagandist in algeheelen dienst van den bond werkzaam, riep hij meer dan 50 afdeelingen in het leven. In de Commissie van Samenwerking tusschen de Chr. sociale bond den en het Chr. Nat. Vakverbond, die de bekende conferenties te Lunteren van tijd tot tijd organiseerde, was hij een bekend figuur terwijl hij aan het werk der Prot. Chr. Arbeidsinternationale even eens een belangrijk aandeel genomen heeft. In de Chr. Hist. Unie is de 70-jarige even min een onbekende. Hij was voor de Unie bij herhaling ook Kamercandidaat De heer Broen, die in zijn woonplaats eveneens meerdere functies bekleedde was vele jaren medewerker aan het weekblad van den bond „De Voorzorg". Land- en Tuinbouw Verdwijnt bij inkuilen zonder zuur. Volgens een artikel van A. v. Langeraat in de „Nieuwe Veldbode" verdwijnt de giftige werking van henmoes (ook paardestaart of kwadenaard genoemd) in gras, gekuild vol gens de oude methode (warme kuil). Do oh bij gras gekuild volgens de methode met A.I.V.- zuur is dit niet in afdoende mate het geval. Hoe gedraagt zich nu dé hermoes in ge droogd gras? Om dit vraagstuk op te lossen werd besloten tot het nemen van proeven. Na eerst gedroogd gras, waarin vrij veel hermoes aanwezig was, aan een hokkeling- stier vervoerd te hebben, zonder (Jat nadeelige gevolgen geconstateerd konden worden, heeft men de proef in het groot herhaald. Hiertoe werd op een stal gedurende geruimen tijd aan het geheele beslag, ongeveer 40 stuks, gedroogd gras, waarin hermoes voorkwam, in hoeveelheden van 4 a 5 kg per dag ver- voederd. Op de algemeene gezondheidstoestand en op de melkgift viel niets aan te merken. Een stuk land, van oudsher berucht om de groote hoeveelheden hermoes, werd ge deeltelijk gehooid en gedeeltelijk gedroogd. Gedurende een paar weken werd van dit perceel aan een 5-tal koeien per dag 5 kg gedroogd gras gevoederd. Melkgift en gezondheidstoestand bleven normaal. Daarna werd overgegaan tot hooivoedering van het zelfde perceel afkomstig. Reeds na 24 uur was een duidelijke achteruitgang in de melk gift te constateeren. Den vijfden dag weiger den alle dieren het hooi en de melkgift was geheel verdwenen. Door deze proeven is met groote waar schijnlijkheid aangetoond, dat de schadelijk# werking van hermoes door kunstmatig ge droogd gras wordt opgeheven. De teelt van peulvruchten nboomen van het Nationale Park .De Hooge Veluwe" staan op het oogenblik in ZTï vo,len b,oei (Pax-Holland) D« burgemeester van Maastricht .schept op". De centrale keuken van Maastricht is oHideel geopend en burgemeester jhr. mr. W. Michiels van Kessenich schepte het eerste bord erwtensoep op (Het Zuiden) door G. TH. ROTMAN XXVIII (106-108) Te Merauke, waar onze daar nog de laatste verrassing. Hij kwam weer aardig aangegroeid en de scheepscoif- reizigers na een mars van enige dagen aan- namelijk den kapitein tegen en dat bleek nu feur had de gekke kuif netjes afgeknipt en 'Ij kwamen, moesten zij nog tien dagen op de precies dezelfde te zijn, die indertijd de poten Professors haar sierlijk gefriseerd. Zo werd j£; boot wachten. Ze mochten er bij den assistent van de Pulex had laten schroeven. „Kijk, zijn portret gemaakt, pn dat kwam in alle resident logeren. Toen stoomde de fraaie boot kijk, we hebben mekaar al eerder op deze kranten te staan. „Maar als ik weer op reis met hen weg. Te Batavia besprak de boot ontmoet, geloof ik!" zei de kapitein pla- ga", verklaarde Professor in een „interview", professor drie plaatsen op de eerste de gerig, maar nu hebt U toch zeker Uw passage dan vind ik een andere machine uit. Schrijft beste boot, die langs kwam en naar Neder- betaald?" Professor werd zoo rood als een dat maar in de Jü"a<nt!" En ja, nu staat het u... land ging. De boot kwam professor wel wat kalden en liep spinnijdig weg. in de krant en jullie hebt het allemaal liken, die vroeger werden ondergeploegd. worden nu op het plattelawl als brandstof bekend voori maar hij dacht er niet verder Hoe blij waren onze vrienden, toen ze gelezen! Deleinden gebruikt - Om ze goed te laten drogen worden de voorraden op stapels over na derde echter, toen Professoi eindelijk de vaderlandse bodem weer onder gezet (Pax-Holland) Wat op het dek rondwandelde, wachtte hem de voeten voelden! Professors haar was al EINDE. De deskundige der Peulvruchten-Studie. Combinatie, Dr. C. van Dillewijn schrijft ons* Nederland neemt op het gebied der peul» vruchtenteelt een belangrijke plaats in, daar zoowel de opbrengst per ha als de kwaliteit beter zijn dan in eenig ander land ter wereld* Peulvruchten worden hier te lande zoowel in den tuinbouw als in den landbouw geteeld; in het eerste geval worden zij in groenen, ver» schen toestand geplukt Cb.v. princesseboonen, snijboonen, doperwten), terwijl in het laatste geval de zaden in rijpen, drogen toestand wor den geoogst Obruine en witte boonen, groen# erwten). Het met landbouwpeulvruchten beteeld# oppervlak varieerde gedurende de laatste 'ja» ren tusschen 50,000 en 60,000 ha, d.i. mee» dan het suikerbietenareaal en komt overeen met de helft van het tarwe-areaal in Neder» Van de landbouwpeulvruchten nemen d# erwten verreweg de belangrijkste plaats in» men onderscheidt de volgende groepen: groene erwten, vale erwten (of capucijners) en grauwe erwten. .De groene erwten vindt men hoofdzakelijk op jonge zeeklei (Zeeland, de Zuid-Hollandsche eilanden, het Westelijk deel van Noord-Brabant, Noord-Groningen) en in mindere mate op rivierklei en zandgrond. Bij de groene erwten onderscheidt men twee soor ten: de ronde groene erwten, welke een ron den vorm hebben en de schokkers, die gedeukt en hoekig zijn. De eerste worden verreweg het meest verbouwd. De teelt van schokkers beperkt zich hoofdzakelijk tot de Zeeuwsch# eilanden, waar zij indertijd door de Harissons, de vroegere eigenaren der Bathpolders, uit Engeland werden ingevoerd. De belangrijkste rassen van ronde groene erwten in Nederland zijn de Hansholt's gekruiste extra kortstroo en Hijlkema's Unica; van de schokkers wordt vrijwel uitsluitend Koopman's Zelka ver» bouwd. Evenals dit van andere gewassen het geval is, kan de kwaliteit van verschillende erwten zeer uiteen loopen. Dit betreft vooral de kook. baarheid. In vroegere tijden werden daarom uitsluitend partijen op kookproef verhandeld, waartoe op de belangrijkste markten iemand aanwezig was, die geregeld erwtenmonsters kookte en op smaak beoordeelde. In latere ja ren is dit gebruik grootendeels vervallen; men ging minder op kook en smaak letten, wat zeer te betreuren valt, daar zoowel de kook als de smaak zeer uiteen kunnen loopen naar gelang van de streek van herkomst, de grondsoort, het klimaat, de bemesting, enz. De teelt van vale erwten (capucijners) en vooral van grauwe erwten is veel geringer dan die van groene erwten en beperkt zich in hoofdzaak tot Noord-Holland. Het belangrijk ste ras yan vale erwten is de Mansholfs ca- pucijner, terwijl van de grauwe erwt, behalv# Gruno rozijnerwt, verschillende landrassen worden geteeld, hoofdzakelijk als tuinbouw- gewas. Bruine boonen treft men vooral in het Zuid- Westelijk zeekleigebied aan (Zeeland, de Zuid- Hollandsche eilanden, Westeiyx Noord-Bra bant) en in mindere mate ook in Noord-Hol land, Groningen en Friesland. Ceka is hek meest verbouwde ras. Witte boonen vindt men vrijwel uitsluitend op Walcheren; het gewas is teerder en gevoe liger, de opbrengst lager dan van bruine boo nen. De prijs is echter aanmerkelijk hooger. Tot voor kort was het niet mogelijk witte boo nen buiten Walcheren te telen, o.a. omdat ze neiging tot tanken vertoonden. Door Ir. C. Koopman is echter uit een kruising van witte en bruine boon een nieuw ras verkregen (witte stamboon CB), dat de kleur der witte en de stevigheid der bruine boon in zich vereenigt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat de cultuur van witte boonen ook buiten Walcheren kan worden uitgebreid. Het onderzoek van nieuwe rassen, van ver schillende cultuurmethoden, van diverse be mestingen. enz. vindt jaarlijks plaats in een aantal veldproeven, die onder leiding van de Rijkslandbouwconsulenten over geheel Ne derland worden aangelegd. Aan de hand der hierbij verkregen opbrengstcijfers wordt be paald, welke rassen, welke cultuurmethode, welke bemesting, enz. de voorkeur verdienen. Op initiatief van de Peulvruchten-Studie- Combinatie wordt thans bij de beoordeeling der proefveldresultaten bovendien aandacht geschonken aan de kwaliteit, zoodat het stre ven thans niet meer uitsluitend gericht is op een hooge opbrengst, maar torens op een goede kwaliteit, welke zoowel de voedings waarde, de verteerbaarheid, het vitamineg#» halte, als den smaak betreffen. j Oeconomische rechters benoemd l**broak in de Warmoesstraat te Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5