Jlicume £riJtscl)f CToumut <z c Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken CE Abonnementsprijs per 3 maanden f 2.47, vermeerderd met (klS incassokosten. Per week 19 ct Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummers ntet Zondagsblad 7^4 ct Alles bij vooruitbetaling. I Advertentieprijzen Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 24 ct per regel. Ingezonden Mdde- deelingen 48 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting. No. 6426 Hoofdredacteur H. Diemer, Rotterdam. MAANDAG 12 MEI 1941 mm m Zie Jaargang de )e vermogenstoestand onzer landbouwers jeeds eerder werd er door ons op ge len, dat tengevolge van de inwerking- Jing van de Verordening betreffende vervreemden van landbouwgronden, f verschillende z.g.n. hypotheekboe- de mogelijkheid van verkoop aan een j-gebruiker, voor een >prijs hooger jend dan die in 1939 gold, aanmerkelijk ^geperkt. 'ij hebben toen bepleit, dat de Secre- i-Generaal van het Departement van jdbouw en Visschery voor deze geval- I gebruik zou maken van de bevoegd- 1, hem in artikel 3 der Verordening *ven,'n.l. toe te stemmen in de over- pht, na ontheffing van één of meer (gestelde eischen. in zou aan een niet-gebruiker kunnen ien verkocht, waarna de verkooper iter kon worden voor een door Pacht er of Pachtbureau ge toetsten pacht- Itusschen heeft de Directie van den (dbouw (zie Nederlandsch Landbouw- Qcblad van 2 Mei 1941) een onderzoek jsteld naar den vermogenstoestand een groep landbouwers en daarbij I vergelijking gemaakt tusschen den Jtand op 1 Mei 1940 en 1 Mei 1932. In 1 betrof het onderzoek 3748 bedrijven, 1940 kwamen hier nog 3447 andere jfijven bij, tot een totaal van 7195. tor een gedeelte was het land eigen een ander deel werd het fccht. totale oppervlakte (eigendom en Bit) van die bedrijven bedroeg in 1940 1540 H.A., in 1932 90,465 H.A. Jet landbouwkapitaal (grond, gebou- inventaris, voorraden, vorderingen) I voor deze bedrijven in 1940 gesteld |den op rond 181 millioen gulden, in op rond 91 millioen. De totale be- Ifsschulden bedroegen respectievelijk jn 52 millioen gulden, zoodat het eigen lbouwkapitaal op 1 Mei 1940 uit- ikte 117 millioen en in 1932 39 mil- n gulden. ferwijl dus het onderzoek zich op !ei 1940 uitstrekte over bijna het dub- i aantal bedrijven en iets minder dan dubbele aantal H.A. van 1932, was gaarde van het eigen kapitaal in 1940 maal zoo groot als in 1C32. Ien zou hieruit de conclusie kunnen leen, dat op de onderzochte bedrijven hypothecaire en andere schulden ten chte van de bezittingen op 1 Mei 1940 minder drukkend kunnen worden kemerkt, dan op 1 Mei 1932. 'u is o.i. voorzichtigheid met het ge- [k van deze cijfers geboden, llereerst zouden de cijfers meer waar hebben indien in 1932 en 1940 el f d e groep bedrijven naast elkaar geplaatst. Uit de beschikbare gege- 8 is thans niet na te gaan, welke in- Id de toevoeging van de groep nieuwe Rijven op het eindcijfer van 1 Mei theeft gehad. >rts ontbreekt een nadere specifica- /oorzoover onder de onderzochte be ven b.v. naast een aantal zeer zwaar iste, ook een groep onbelaste bedrij- viel, zullen deze laatste het totaal rag in 1940, vergeleken met het jaar 2, gunstig beïnvloed hebben. hmers kunnen de bóeren-eigenaren een onbelast bedrijf vaak de som, die jars aan rente of pacht moet worden (aid, „opzij" leggen, of hun inventaris fcrooten of vernieuwen, ijn de bedrijven slechts voor een klein 1 belast, dan kon misschien tusschen 2 en 1940 een gedeelte van die kleine kld nog worden afgelost, iaarentegen kan de groep der zwaar Iste bedrijven öf geen cent vooruit- ti öf nog achteruitgegaan zijn. 'it de hier gegeven cijfers is dit niet zien. Vandaar de o.i. betrekkelijke |rde van het onderzoek, ovendien is hét bekend, dat in som- p streken van het land de schulden der boeren in het algemeen veel groo- iis dan in andere. Met gemiddelden it men op dit terrein niet ver. [dien echter, niettegenstaande deze Dlkomenheden van het onderzoek, I staat, dat de zeer bezwaarde eigena- tot de sporadische figuren behooren, I is er des te meer reden om die enkele pallen" te helpen door middel-,van ar- |1 3 der Verordening betreffende het Jreemden van landbouwgronden. Naar meer ingrijpende oplossing behoeft niet gezocht te worden. Mr. W. RIP. 1816 T. M. Loomon 1941 Een „groote kleine man" in Gods Koninkrij-k De Reveil-getuige voor het volk herdacht (Van onzen Amsterdamschen redacteur.) Vandaag is het 125 jaar jaar geleden, dat T. M. Looman, vermaard als godsdienstonder wijzer, Bijbellezer, Zondagsschool- en zen dingsman en als stichter van eenige belang rijke Christelijke vereenigingen, te Amster dam werd geboren. Onaanzienlijk uiterlijk. Theodorus Matthijs Looman, die dus op 12 Mei 1816 het levenslicht zag, werd door zijn ouders bestemd voor het onderwys. Zijn zwakke gezondheid zal hiertoe wel mede aanleiding zijn gewéest. Hij was klein van ZON EN MAAN lonsopgang 13 Mei 5.48; ondergang 21.25 faansopg. 13 Mei 0.02; ondergang 7.58 (aansopg. 14 Mei 0.55; ondergang 8.57 Eerste kwartier Zondag 4 Mei, volle haan Zondag 11 Mei, laatste kwartier Zondag 18 Mei; nieuwe maan Maandag 26 Mei. (Foto Rott.) persoon en droeg het hoofd scheef op den ineengegroeiden romp. In dit onaanzienlijk lichaam woonde echter een sterke, vurige geest, een liefdevol hart, een krachtige wil. Bijna zijn gansche leven heeft hij in den dienst des Heeren mogen besteden en reeds in de prille jeugd openbaarde zich bij hem tee- dere godsvrucht. Aanvankelijk gaf hij als onderwijzer-met- hoof da c te les op eene lagere school, doch met het oog op zijn wankele gezondheid besloot hij huisonderwijzer te worden bij bemiddelde families. Zoo kwam hij ook ten huize van mr. I. da Costa, hoewel deze meer bekend dan bemiddeld was. Da Costa, wiens zoon Looman onderwees, ried hem aai onderwijzer te worden, een raad Looman gevolg gaf. Hij behoorde tot de Waalsche gemeente en met medewerking van zijn predikant, Ds. P. J. L. Huet, werd hij door den Waalschen kerkeraad na onderzoek als „catechist" aangesteld. Godsdienstonderwijzer. In 1844 kwam Looman in aanraking met een groepje aanzienlijke Reveil-mannen. Het waren de heeren mr. W. Backer, J. van Eik, G. H. de Marez Oyens, J. L. Gregory Pier- son, mr. P. J. Teding van Berkhout en J. D. Waller. Zij hadden in 1841 de eerste Zondags school te Amsterdam opgericht, onder leiding van den heer P. J. Mattheijer. Deze vertrok echter drie jaren later als hoofd eener kost school naar Rijssel in Noord-Frankrijk en in diens plaats benoemden de heeren Backer c.s. Looman als leider. Hij gaf aan dit werk uit breiding door een Woensdagavond-catechi satie in te stellen voor oud-leerlingen zijner Zondagsschool en van de Hervormde Diaco niescholen, waarvan er enkele in de hoofd stad waren en die uitgingen van den kerke raad der Ned. Herv. gemeente. Strubbelingen. Deze moderne kerkeraad was echter niet gesticht over het streven der heeren Backer c.s. en nog minder over den arbeid van Loo man. Men probeerde zijn werk te verhinderen door hem niet bevoegd te verklaren. Leer lingen van Looman, die zich aan een onder zoek in een der lokalen van de Nieuwe Kerk ten overstaan eener kerkeraadscommissie moesten onderwerpen logenstraften intus- schen het kleineerend oordeel van den kerke raad. Zij slaagden allen. Men kon dus niet verhinderen, dat Looman godsdienstonderwijs zuiver Bijbelsohen geest gaf. De maatregel werd ingetrokken en vervangen door een ander besluit, waarbij bepaald werd dat leer lingen van Looman niet tot het doen van be lijdenis in de Ned. Herv. Kerk konden worden toegelaten. Ook dit besluit heeft de kerkeraad na eeni- gen tijd moeten terugnemen. In de eerste plaats omdat de orthodoxe predikanten Brui nier en van Staveren de leerlingen van Loo man toch accepteerden. En verder wijl de heeren Pierson en de Marez Oyens zich in 1847 tot de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk wendden. In hun bezwaarschrift tegen het besluit van den Amsterdamschen Kerkeraad be riepen zij zich op de Doopsbelofte, die inhield dat zij zelve gehouden waren hunne kinderen in de Christelijke leer te onderwijzen of dit onderwijs over te dragen aan een man hun- De Synode zwichtte voor deze argumen tatie, verklaarde het kerkeraadsbesluit voor onwettig en verplichtte den kerkeraad alzoo het onderwijs van Looman te erkennen. Kerkherstel Na deze strubbeling in zijn jonge jaren heeft Looman verder tot in hoogen ouderdom zijn alom bekend en door velen.gewaardeerd godsdienstonderwijs mogen geven. Hij begon zich op het gebied der inwendige zending te bewegen teneinde zoo den Christus der Schriften in wijden kring te kunnen verkon digen. Het Evangelie bracht hij op deze wijze niet alleen onder de kinderen in hoogere standen, doch ook onder de volksjeugd en bij de mannen en vrouwen in geringe buurten. In hetzelfde jaar, dat de heeren Pierson en de Marez Oyens bij de Synode hun beklag indienden tegen de willekeurige handelingen van den modernen kerkeraad, stichtte Loo man de Vereeniging ter verbreiding der Waarheid. Op 11 November 1847 werd onder zijn leiding in het gebouw Elandsstraat 84, een voor maligen volksschouwburg, de eerste vergadering dezer vereeniging gehouden, die Bizonder zware aanval op Londen Britsche vliegtuigen boven Berlijn en Mannheim Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend. Het lucht wapen heeft in het zeegebied rondom Engeland twee koopvaardij schepen met tezamen 3000 ton tot zinken ge bracht, en drie andere schepen beschadigd, waaronder een groot vrachtschip zoo ernstig, dat dit vaartuig als verloren beschouwd moet worden. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden ten Zuiden van Portsmouth een Britschen torepedobootjager, welke in brand geraakte. In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goede uitwerking wapenfabrieken en vliegvelden in de Mid lands en in Zuid-Engeland, alsmede havenwerken aan de Schotsche Oost kust en in West- en Zuid-Oost En geland. Hierbij gelukte het een vijandelijk vliegtuig neer te schieten. In Noord-Afrika verliepen plaatse lijke gevechtshandelingen by Tobroek en Sol- loem met goed succes voor de Duitsch-Ita- liaansche troepen. Bij het eiland Malta ver nietigden Duitsche duikbommenwerpers een Britsohen onderzeëer. De vijand liet vannacht op versoheidene plaatsen in Z u i d-W est Duitschland brjsant- en brandbommen vallen. Vooral in Mannheim ontstond schade in woonwij ken en werden branden veroorzaakt in fa brieken, welke echter snel gebluscht konden worden. Afzonderlijke vliegtuigen deden een aanval op het centrum van de r ij k s h o o f d. stad. Onder de burgerbevolking werden eenige slachtoffers gemaakt aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf, marine-artillerie twee Britsche vliegtuigen omlaag. Bij nachtelijke aanvallen op Plymouth heeft zich de bemanning van een gevechts- daar nog altyd haar gezegend werk verricht. Drie jaren na de oprichting schreef de heer J. A. Wormser in een brief aan mevrouw Groen van Prinsterer zeer waardeerend over dit werk van Looman; „De Vereeniging tot verbreiding der Christelijke Waarheid telt reeds 300 leden. Zij houdt brei- en Zondags scholen en beheert een bibliotheek. Veertig kloeke mannen hebben zich dezer dagen ver bonden om als zendelingen gratis armen te bezoeken, die in onwetendheid voortleven." Voor deze mannen vroeg Wormser aan mevrouw Groen exemplaren van „Het recht der Hervormde gezindheid", „De maatrege len tegen de Afgescheidenen" en andere pennevruchten van haar grooten echtgenoot. In 1855 behoorde Looman tot de oprichters van de zendingsvereeniging het „Java- Comité", waarvan hij vele jaren voorzitter is geweest. Met de heeren Ds. C. S. Adama van Schel- tema, Dr. Ph. J. Hoedemaker en E. van Weede van Dijkveld stichtte hij in 1866 de Nederlandsche Zondagsschoolvereeniging, over welker 75-jarig bestaan wij onlangs hebben geschreven. Later heeft Looman medegewerkt aan de oprichting der Vereeni ging van Ned. Herv. Godsdienstonderwijzers „Zarfath". Door het in leven roepen dezer vereeni gingen en vooral door zijn degelijk, wel ge fundeerd godsdienstonderwijs heeft Looman mede den Bijbel onder het volk gebracht, de belijdenis der vaderen in eere hersteld en het kerkelijk bewustzijn verlevendigd. Toen in 1867 in de Ned.' Herv. Kerk de kiescolle ges werden ingevoerd, had te Amsterdam onder leiding van T. M. Looman de verkie zing van leden voor dit nieuwe college plaats. De ortjiodoxie zegevierde, later ook in den kerkeraad en op den kansel, waar de moder ne prediking al meer verdrongen werd door de Evangelieverkondiging naar de Schriften. Zoo heeft Looman een actief aandeel geno men in den strijd voor kerkherstel. Dr. A. Kuyper was een der eerste predi kanten, door het in meerderheid Gerefor meerde Kiescollege in 1870 in de hoofdstad beroepen. Hij huldigde Loomans verdiensten in „Het vergrijp der zeventien ouderlingen". Bij het 25-jarig bestaan van de Vereeni ging ter verbreiding der Waarheid in 1872 herdacht hij in warme bewoordingen wat Looman ten dienste van Gods Koninkrijk reeds had verricht. Met Kuyper is Looman evenwel niet ten' einde toe meegegaan. Hij zag zijn roeping in de Ned. Herv. Kerk. Spreker en schrijver In de groote Amsterdamsche gemeente heeft hy 56 jaar het ambt van godsdienst onderwijzer vervuld. Ongeveer 30 jaar heeft hij in vroeg-, middag- en avondbeurten zijn door velen gezochte Bijbellezingen gehouden. In het Walenweeshuis, Vijzelgracht hoek Prinsengracht, sprak hij 42 jaren achtereen eiken Zondagmorgen voor een gemengd ge hoor. Daarbij trad hij vaak op in allerlei Evangelische samenkomsten, op zendings feesten en in andere christelijke vergaderin gen. Looman heeft ook veel geschreven. Hij was medewerker aan het „Zendingsblad voor de jeugd", aan „De Christelijke Verzamelaar" en „De Christelijke Familiekring". Tot bij Paul Kruger in Transvaal toe was bekend zijn „Gids voor den Bijbellezer'4: Verder was hij auteur van kinderverhalen en van tal rijke grootere en kleinere geschriften. Op Maandagmorgen 25 December 1899 heeft hij voor het laatst een Bijbellezing in het Walen-weeshuis geleid. Hij moest èr bij zitten en de dienst duurde niet langer dan een groot half uur. Optreden in de Oude Kerk 's avonds op dezen Kerstdag ging niet meer. In den nacht van 3 op 4 Januari 1900 kwam voor den onvermoeiden 83-jarigen ge tuige voor de Waarheid Gods het einde. Zijn vrouw en zeven kinderen waren hem in de eeuwige rust voorgegaan en tien dagen later volgde zijn laatst overgebleven dochter. Een groote schare mannen en vrouwen uit allerlei levenskring deed hem op de begraaf plaats „Te Vraag" aan den Sloterweg uit geleide. De heeren A. J. Hoogenbirk, Dr E. Barger en F. W. A. Korff behoorden tot hen, die getuigenis gaven aan hetgeen God in dezen „grooten kleinen man" tot verheerlij king Zijns Naams had gewrocht. Zijn werk leeft voort in zijn geschriften, in de vereenigingen, die hij tot zijn dood heeft geleid, en in de herinnering bii zeer velen. De naam van T. M Looman wordt in de hoofdstad en daar buiten nog altijd met eerbied genoemd. vliegtuig, luitenant Pichler, oberfeldwebel Abraham, feldwebel Stöger en onderofficier Jacobi verscheidene malen bijzonder onder scheiden. Duitsche successen ter zee Een Engelsche aanval op Hamburg Het Britsche luchtwapen heeft in de laatste nachten opnieuw en systematisch woonwijken van Duitsche steden, o.m. de Rijkshoofdstad, gebombardeerd. Ter vergelding hebben in den afgeloopen nacht sterke strijdkrachten van het Duit sche luchtwapen een gTooten aanval op Londen u-igevoerd. In opeenvolgende golven werd de Britsche hoofdstad bij goed zicht op den grond met brisantbommen van alle kalibers en met tienduizenden brandbommen bestookt. Groote branden in de bocht van de Theems, vooral in de Commercial Millwall-havens en tusschen Waterloo-Bridge en de Victoria-havens ga ven de groote uitwerking te zien. Een vlam menzee ten Noord-Westen van de Bocht van de Theems was nog op een afstand van 100 km zichtbaar. Andere formaties gevechtsvliegers verniel den met voltreffers van bommen groote dee- len van een fabriek voor lichte metalen en motoren, benevens een tweede wapenfabriek in het Zuiden van het eiland en bestreden met succes haveninstallaties aan de monding van de Theems, in Plymouth en aan de Zuid- Oostkust. Boven Engelsch gebied werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duikboofen hebben bij operaties in hef Noorden van den Atlanlischen Oceaan 29.800 br. t. scheepsruimle der vijande lijke koopvaardij' tot zinken gebracht. Bovendien werd een Britsche duikboot- val door torpedotreffers zwaar be schadigd. In hel Zeegebied om Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een in konvooi varend koopvaardijschip van 5000 br. t. tot zin ken en beschadigden zeven andere groote schepen zwaar. In Noord-Afrika hebben troepen van het Duitsche Afrikaansche corps voor Tobroek drie stukken zwaar luchtafweergeschut buit gemaakt, benevens verder oorlogstuig. Overi gens bleven de gevechtshandelingen in dit gebied beperkt tot wederzijdsche bedrijvig heid der artillerie. In succesrijke gevechten bij Solloem werden drie Britsche pantserwagens vernield, verscheidene stukken geschut en pantserwagens buitgemaakt en een aantal krijgsgevangenen mee teruggebracht. Bij een aanval op het eiland Malta schoten Duitsche jagers gisteren een viermotorige Britsche vliegboot van het Sunderland type in brand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachten in hoofdzaak de stad Hamburg aangevallen. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen ontstonden talrijke bran den en verwoestingen, bijna alleen in woonwijken. De oeconomisch-militaire schade is niet belangrijk. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden Eenige vliegtuigen drongen door tot in den omtrek van de Rijks hoofdstad. Nachtjagers schoten acht van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Prof. dr. D. J. Korteweg t In den ouderdom van 93 jaren is de oud- hoogleeraar in de wiskunde aan de univer siteit van Amsterdam, prof. dr. D. J. Korte weg, te Amsterdam overleden.' DieJerik Johannes Korteweg was geboren 31 Maart 1848 te 's-He- togmbosch. Hij stu deerde te Delft van 18651869, maar liet vrij spoedig de technische studies varen om mid delbaar-onderwijs-examens te doen. In 1869 werd hij leeraar te Tilburg, in 1873 te Breda en hij was van 18811918 hoogleeraar te Am sterdam. Als leeraar te Brecüa deed hij in 1876 admissie-examen te Utrecht, 1877 aldaar candidaats-, in 1878 doctoraal in wis- en na tuurkunde te Amsterdam en promoveerde al daar 12 Juli 1878 op een proefschrift „Over voortplantings-snelheid van golven in elas tische buizen". De titel van zijn entieerede aan de unive.s te it van Amsterdam luidde: „De wiskunde als hulpwetenschap". Engelsche luchtaanvallen Het A.N.P. meldt: In het afgeloopen weekeinde is de Britsche luchtmacht met eenige toestellen boven ons land geweest. Er werden een aantal brisant- en brandbommen geworpen. In totaal is een burger gedood en zijn er vier licht gewond; van de Duitsche weermacht werd een persoon licht gewond. Verder zijn acht woningen zwaar, 64 lich beschadigd en bracht de lucht druk aan ongeveer honderd huizen glasschade toe. Door een brandbom werd een heidebrand veroorzaakt; 30 ha. heide brandden af. In een andere plaats werd een waterleiding bescha digd, die inmiddels reeds weer hersteld is. De Engelschen moesten hun tochten boven ons land in dit weekeinde met vier hier omlaag geschoiten vliegtuigen betalen De beman ningen kwamen hierbij deelsom het leven, en werden deels gevangen genomen. BRAND OP HET STATIONSEMPLACE MENT In den nacht van Zaterdag op Zondag brak even voor middernacht door tot nog toe onop gehelderde oorzaak brand uit in een groote hoeveelheid licht ontvlambaar materiaal van de firma Z., dat opgeslagen was op het stationsemplacement Ede-i >rp. De brandweer die snel ter plaatse was, tastte, daarbij gehol pen door Duitsche militairen, het vuur met drie slangen op de waterleiding aan, waar door het gevaar voor uitbreiding, dat met het oog op de belendende nuizen en den sterken oostenwind, niet denkbeeldig was, kon wor den voorkomen. Omstreeks 1 uur in den nacht had men den feilen brand onder de knie; de aangerichte schade is vrij aanzienlijk. CLANDESTIENE SLACHTERIJ ONTDEKT De Diemer politie heeft bij den veehandelaar E. Z. aan den Diem een inval gedaan Hij werd verdacht zich aan clandestiene slachting schul dig te maken. Een pas geslacht schaap werd aangetroffen in een schuur, toebehoorende aan Z„ doch welke weer onderverhuurd was aan W C. V. Het verder ingesteld'onderzoek bracht aan het licht, dat in den laatsten tijd drie scha pen waren geslacht. Zoowel E. Z. als W. C. V. zijn opgesloten. Kerk en Zending NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Driesum, cand. H. Abma te Ede. Te N.-Pekela, A. v. d. Most te Farmsum. Aangenomen Naar 's Heerenhoek- Nieuwdorp, cand. W. C. Luuring te Heem stede. Benoemd tot hulppred. te 's-Gravenhage (voor wijk X) A. de Vries, cand. aldaar. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Bunschoten, J. G. van Minnes te Huizen (N.-H.). Tweetal te Abcoude J. v. Buuren, cand. en hulppred. te Amersfoort en L. Moesker, id. te Oosterbeek. GEREF. GEM. Chr. Geref. Kerk. B e d a n k t voor Bunschoten J. G. v. Minnen te Huizen (N.-H.). AFSCHEID EN INTREDE. De bevestiging en intrede van cand. M. Schenkeveld, hulpprediker en beroepen predikant van de Geref. Kerk van Wierin- g e n, zal plaats vinden Zondag 18 Mei. Bevestiging 's morgens in 't kerkgebouw te Hippolytushoef door Ds. P. v a n d e r M a - r e 1 van Driesum. Intrede 's middags te Hyp- polytushoef; 's avonds te Den Oever. BEROEPBAAR VERKLAARD. Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland heeft na gehouden examen tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer C. Jongeboer te Gouda, cand. aan de R.U. te Utrecht De heer Jongeboer stelt zich beroepbaar in de N. H. Kerk. Zijn adres is: Sophia v. d. Goudestraat 36, Gouda. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft, na gehouden examen, tot de Evan geliebediening in de Ned. Hervormde Kera toegelaten de heeren J. Vinkenborg, theol. cand. aan de universiteit te Utrecht Rotterdamscheweg 36, Zwijndrecht; D. Lam- b e r t s, theol. cand. aan de universiteit te Utrecht, Boomstraat 19bi§ te Utrecht; P. Moerenhout, theol. cand. aan de univer siteit te Utrecht, Merwedekade 223 bis a te Utrecht DS. O. GROENEWOUD In verband met het feit dat hij dit jaar den 70-jarigen leeftijd bereiken zal, zal ds. O. Groene woud, NÊcl. Herv. predikant te Vriezenveen tegen 1 Jan. a.s. eervol emeri taat aanvragen. Ds. Groenewoud werd in 1871 geboren en in 1895 candiaat in Zuid-Holland, om 13 Dec. van dat jaar te Ee (Fr.) in zijn eerste ge meente intrede te doen. Niet minder dan 29 jaar heeft hij deze gemeente gediend om in 1925 een beroep naar Parrega aan te nemen. 6 Nov. 1927 verbond ds. Groenewoud zich aan zijn tegenwoordige gemeente. In 1936 heeft hij onder groote belangstelling zijn 40- jarige ambtsbediening mogen herdenken. Ds. Groenewoud is voornemens zich met terwoon te vestigen te Heemse waar zijn zoon, ds. M. C. Groenewoud, predikant is. EFFATHA. De jaarvergadering uitgesteld. Naar wij vernemen is de jaarlfiksche atee- meene vergadering van de vereeniging „Ef- fatha". Chr. instituut voor Doofstomme kin deren te Voorburg, die a.s. Donderdag onder leiding van prof. L. H. v. d. Meiden, hoog leeraar te Apeldoorn, in de kapel der s'ichting zou worden gehouden, door bijzondere omstan digheden tot een lateren nog niet vastge- stelden datum uitgesteld. KERKELIJKE EXAMENS. Het Prov. kerkbestuur van Groningen heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk na gehouden examen 'oegelaten de heeren M. C. Cavaljé te Niimeeen en .T Th Haveman te Tiel. en dat. van Noord-Holland de heer C. Jongeboer te Gouda, cand. aan de R.U. te Utrecht. Bevestiging en intrede van ds. G. Lans jr. VLAARDINGEN, 12 Mei. Voor de Ned. Herv. kerk van Vlaardingen was 't gisteren een belangrijke dag. Precies een jaar na het met emeritaat gaan van Ds. H. A. Heyer, is de vacature thans weer vervuld door de komst van Ds. G. Lans Jr. uit Meerkerk. Hiermede zijn de vier predikantsplaatsen weer voltallig bezet De gemeente ontvangt in hem niet alleen haar jongsten predikant in jaren Ds. .uans is 28 jaar maar ook in dienst jaren. Bevestigd door zijn vader De bevestiging had gistermorgen plaats in de stampvolle Groote Kerk door zijn vader, Ds. G. Lans te Huizen, waarbij ook de drie plaatselijke predikanten en de burgemeesters van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht tegenwoordig waren. Nadat de gemeente gezongen had Ps. 99 1 en 2 en Ds. Lans na het lezen van 1 Cor. 3 9—23 in gebed was voorgegaan, riohttte spr. zich in een korte toespraak tot zijn zoon, die naar Gods bestel thans gereed sta^t om het werk in deze gemeente op zich te nemen. Wij verheugden ons, aldus spr., over het ver langen om gezant van God te worden, en nu wij uw opgang zien, is de blijdschap over onze eenige zoon grooter geworden en danken wij God voor de genade ons gegeven. De be slissing om naar hier te komen is niet zonder strijd en gebed genomen. Als tekstwoord bij deze bevestiging had spr. gekozen 2 Cor. 4:7: „Maar wij hebben dezen schat in aarden vaten, opdat de uit nemendheid der kracht Godes zij en niet uit ons". Uit deze tekst ontwikkelde spr. een twee tal punten, nl. „de groote schat in 't aarden vat", en ,,'t is Godes kracht waarop hij wacht", er op wijzende, dat de ambtsbedie ning een uitnemende schat is, waarbij alle roem van mensohen uitgesloten is. God wil de zwakke aarden vaten gebruiken, opdat Zijn Naam eeuwig eer ontvange. Na de predikatie ging spr. tot de bevesti ging over, waarna de gemeente haar nieuwen leeraar de bekende zegenbede uit Ps. 1,34 toezong. Na deze plechtigheid richtte spr. zich we derom tot zijn zoon, en wees hem op de be langrijke talk die hem in deze groote ge meente wacht. Gij komt, aldus spr., na een bijna 5-jarige ambtsperiode de plaats innemen van een emerituspredikant met eere. Troost en sterk u met de roeping die God u heeft opgelegd en staat niet naast-de verheerlijking van het aardsche vat. Tot de gemeente zeide spr., dat hij zijn zoon met alle vrijmoedigheid en vreugde aanbeval. Het is thans 40 jaar geleden, dat spr. in Vlaar dingen als onderwijzer aan de Van Kampen- school werkzaam was. Toen reeds had Vlaar dingen de naam een goede kerkelijke ge meente te zijn. Thans hopen wij, dat het niet uitwendig maar ook innerlijk best zal zijn. Draag uw nieuwen leeraar op de vleugelen van uw gebed en ontvang hem als een gezant van Christus. Nadat spr. zijn zoon ook bij de ambtscol lega's van harte had aanbevolen, eindigde hij den morgendienst met gebed. De intrede-predikatie In den middagdienst was de belangstelling nog grootër, mede een gevolg van het feit dat thans in de beide andere kerkgebouwen geen dienst was. Onder de aanwezigen bevonden zich ook Ds. J. F. H. Remme uit Amsterdam, schoonvader van Ds. G. Lans Jr., alsmede Ds. W. Fokkema te Delft. Na samenzang en gebed bepaalde Ds. La ns zijn talrijk gehoor bij de intredetekst, geko zen uit Ezech. 33: 11: „zeg tot hen: Zoo waar achtig als Ik leef, spreekt de Heem Heere, zoo Ik lust heb in den dood des goddeloozen! Maar daarin heb Ik lüst, dat de gcadelooze zich bekeere van zijnen weg en leve". God is, aldus spr., streng in zijn oordeel en niets ontgaat Zijn oog, maar in dit woord zien wij de onnaspeurlijke rijkdom van de Goddelijke genade. Deze boodschap is te hoog en te groot, dat wij het zouden begrijpen. Er is ook in deze dagen wel eens reden tot klagen wanneer God ons treft in zijn oör- deelen, maar toch blijven er genoeg blijken van Zijn gunst over, waarvoor wij moeten danken. Ik mag u, aldus spr., de vertolker van deze blijde boodschap wezen. Maar wee hij, die in zijn goddeloosheid zal volharden. Als wij de aanbieding der genade voorbijgaan, zal ons oordeel dubbel zwaar zijn. Heerlijk en rijk is de boodschap die ik u mag brengen. Niet alleen is daar de boodschap u te bekeeren, maar God wil het verlossingswerk van Zijn Zoon toe passen aan den mensch. Want hoe kan een mensch zich bekeeren? Dat kan een mensch niet. Naast de eisch staat dan ook de gave die God hem wil deelachtig maken. Deze heerlijke rijke boodschap, die Ezechiel moest uitdragen, is ook mij opgelegd om u te ver kondigen, opdat gij weet in den weg der be keering het leven te vinden. Na de predikatie heeft spr. woerden van dank gesproken tot zijn vader, die hem in deze gemeente heeft ingeleid. Ook richtte spr. zich met hartelijke woorden tot de beide burge meesters, de wethouders, kerkvoogden en no tabelen, de plaatselijke collega's, dén kerke raad, jeugdvereenigingen en catechisanten, en ten slotte tot de gemeente. Na het uitspreken van den zegen heeft de gemeente haai nieuwen leeraar toegezongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1